Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

marika1977
12. nov 2010

@daniela1974 dnes som sa vratila z nemocky.....no teraz si popisala to co som sa pytala,tak to je mimo mojho chapania,ja som mala depresie koli vonkajsim vplyvom velkej zatazi na seba ktoru som nezvladala ty mas uplne ine problemi...drzim palce nach sa vam aj tvojmu babu dari a aby aj toto tvoje tehu bolo krasne obdocie...ja som momentalne spokojna lebo sme v poriadku akurat flexiparin si musim pichat...drzim palceky 😉

savanna
12. nov 2010

@lubka888 ahoj
Ja mam zvysenu davku 3 tyzdne a vlastne este ani poriadne neviem, ci mi to zabera alebo nie 😕 😕 Prvych par dni som si musela zvykat, to sa mi trochu prihorsilo a teraz som uz vyse tyzdna chora a to mi stale busilo srdce a mala som zvysenu uzkost. No a neviem cim to je, ci ma ta choroba tak rozhadzala, ale vcera aj dnes mi je psychicky dost zle, tazko sa mi dycha od uzkosti a nemam vobec ziadnu energiu, tak len posedavam doma a na nic sa nezmozem, aj nalada je na bode mrazu.
Znizenu toleranciu na zataz mam aj ja, ale mam to v prvom rade vrodene, takze vzdy budem stresy tazko znasat, musim sa s tym zmierit. Aj doktorka mi povedala, ze povahu nezmenime, len sa to da liekmi zmiernovat. Len by som chcela, aby mi AD lepsie zabrali na tie fyzicke priznaky, aby som mohla lepsie fungovat. Coskoro uz aj skusky zacnu a ja sa strasne bojim tych stresov, ze to nebudem zvladat 😨

@kubaka - uplne s tebou suhlasim, urcite mysleli tie "tazke" diagnozy. Ved sa hovori, ze depresiou je niekedy pocas svojho zivota zasiahnuty priblizne kazdy treti clovek, to by uz deti nemohol mat skoro nikto 😕 😉
@lucinka0921 tak s tym spankom ti to veru zavidim, ja cez den nezaspim, ani keby som uz padala na kolena od unavy a aj vecer s tym mavam velke problemy. Len nezabudaj, ze aj privela spanku sposobuje unavu 😉

lucinka0921
12. nov 2010

@savanna to mas pravdu,preto sa snazim cez den nespat 🙂 No nie vzdy sa to podari a ked spim aj poobede,tak som este viac unavena ako predtym..... 😔 😀

lubka888
12. nov 2010

@savanna Cauko, ani mne sa nezda , ze mi zvysenie nejako pomohlo, a tiez mi bolo zo zaciatku aj trocha horsie. Teraz je to tak, ze doobedia zvladam s miernou bolestou brucha a napatim, ale poobede mi je uz ok. Ale na zaciatku ked zabrali AD, mi bolo dobre stale aj doobeda.
Ale od vcera som zacala s neurofeetbackom a uvidim ako mi bude. Chce to aspon 20 sedeni, aby bol ucinok, ale maju doteraz az 90% uspesnost. Uz vcera ked som odtial isla som sa citila velmi uvolnena a v pohode. Uvidim ako to pojde dalej.
Dr. mi to odporucila, lebo som sa jej na to pytala. Ale ked sa mi nezmeni stav a nebudem lepsie zvladat stres, tak mi bude menit AD. Tak dufam, ze sa to upravi.
Inak aj mne uz zacala skola, teraz sme mali v sobotu aj v nedelu a skusky budeme mat asi az po Vianociach, tak dufam , ze uz budem vtedy uplne ok. Zatial fungovat mozem, ale nieje to ono.
Drz sa 🙂 🙂 pa

sayast
12. nov 2010

ahojky
chtela bych se zeptat. pred 14 dny jsem zacala brat escirdec 10 mg 1 tabletu rano. nevim jestli mi sedi. prvni tyden jsem byla strasne unavena,ale hrozne, usinala kdyz si mala hrala, spala s ni po obede a vecer tez usinala s ni, nebylo mi dobre od zaludku. to uz je ted podstatne lepsi, unavenejsi jsem stale, ale uz to neni tak hrozne a nevolnost taky ustoupila.
je to normalni? nebo jde jen o par tydnu nez si to telo zvykne a pak to bude dobre? nebo mi nesedi? beru prvne, tak nemam zkusenost.
moc dekuju 🙂

radulinka00
13. nov 2010

@sayast Ahoj, a co v tom je za účinou látku? Myslím, že únava je ze začátku normální, záleží jaké jsi měla příznaky než si začala ad brát. Ale třeba u mojich ad je to i v příbalovém letáku, že může být únava. Někdy jde o prvních pár týdnů, většinou se čeká tak dva měsíce, až potom se ev. vymění pokud by ti neseděli. 14 dní je ještě krátká doba a ty vedlejší účinky můžeš poci´tovat. To je můj názor.

yossariana
13. nov 2010

Ahojte,chcem sa spytat,uzivate niekto Velaxin 75mg kapsule s predlzenym uvolnovanim?...beriem ich vyse mesiaca,zo zaciatku som mala pocit,ze mi pomahaju,ale teraz sa necitim dobre,toci sa mi hlava,som unavenejsia,proste to nie som ja...je mozne,ze su slabe,ci silne tie lieky?

bubo551
13. nov 2010

Ahojte, ja sa chcem spýtať, či aj pichanie v hlave súvisí s PP. Ja sa liečimm na PP už 6. rok s prestávkami a sem tam sa mi stalo, že m pichalo v hlave, ale teraz to trvá nejako dlho. Neporadíte mi?

janulkama
13. nov 2010

@bubo551 ahoj,neviem,či pri PP pichá v halve,ale všetko je pri tomto možné.Ja trpím PP už vyše roka a pol,tak viem,o čom hovorím...

janulkama
13. nov 2010

http://cz.lundbeck.com/cz/Public/what_we_do/Dep...

@bubo551 neviem či si to niekedy čítala,skús si to prečítať,je tam toho veľa,ale mne to pomohlo.Sú tam aj možné príznaky a podobne 😉

janulkama
13. nov 2010

@bubo551 je tam v príznakoch aj to pichanie v hlave...

janulkama
13. nov 2010

@lucinka0921
@radulinka00
@lubka888
@savanna
a aj ostatné dievčatá,ako sa máte??Dúfam,že lepšie 🙂

Ja som do včera bola celkom už ok,ranné nevolnosti prestali,včera som nepotrebovala ani Frontin a ani Xanax...taká som bola na seba pyšná...Večer mi dostal malý teplotu,v noci som nespala,mal skoro 40 teploty,tak si to viete predstaviť,kam ma to dostalo.Najprv som sa snažila nevšímať si to,ale okolo obeda sa mi už tak točila hlava,že som si ten Frontin musela dať...ešte uvidím,ako budem do večera fungovať,malý stalé teplotuje,k tomu aj hnačky...no hrôza...proste choroba v najnevhodnejšom čase ☹ ☹

janulkama
13. nov 2010

@lubka888 moja no vidíš,zasa je to tu a ja zasa na MK...presne ako sme sa bavili...som si na to teraz spomenula...

lucinka0921
13. nov 2010

@janulkama Ahoj.Ja sa mam celkom dobre,len od vcera sa mi nejak hlava toci,ale da sa to vydrzat.Snazim sa na to nemysliet.Inak sa mam asi trosku lesie 🙂

krasnulka
13. nov 2010

Caute baby, prosim vas ake su priznaky depresie? Myslim okrem zimnice alebo nevolnosti. Dakujem za odpoved

lubka888
13. nov 2010

@janulkama cauko, no to mi je luto, viem ako sa citis. Skoda, ze to prislo teraz, ked si sa zacala citit uz lepsie. Ale neboj zvladnes to , na to su tie AD, aby nam pomohli v stresovych situaciach. Matkovi prajem skore uzdravenie a tebe vela sil. Urcite to zvladnes 🙂 🙂 . Drzim palce a ked budes potrebovat , tak ma prezvon, vikendy mam zadara. 🙂 🙂

janulkama
14. nov 2010

@lubka888 ahoj,určite sa ozvem 🙂 Dnes musím ísť ešte do roboty,potom ideme s malým na Kramáre,nech sa na neho pozrú...dúfam,že bude ok...dnes mi ráno prišlo zle,ale rozdýchala som to nejak 🙂 Ale než pôjdem do práce si dám xanax asi,neviem,či dnešný deň zvládnem iba tak...no uvidím,veď poobede Ťa prezvoním...

Prajem krásnu nedeľu babulky,slniečko krásne svieti 🙂

lusy333
14. nov 2010

Ahojte dievčatá, čítala som vaše príspevky, aj ja máme také isté problémy. Je to veľmi ťažké. Už desiaty deň beriem eliceu, pred dvoma rokmi som brala cipralex, potom som ho vysadila a myslela som , že mi je najlepšie na svete, že som zdravá a nikdy by som neverila, že sa to môže vrátiť. po štyroch mesiacoch mi prišlo zle a musím brať zase lieky. Tá elicea je ževraj taká ako cipralex, nemáte niekto skúsenosti? Dúfam, že mi zaberie. Mám aj fobie, ako som ju začala brať, nemôžem poriadne ani nakúpiť v obchode. Rána sú hrozné, mám strašne stiahnutý žalúdok, je mi na vracanie, nasilu jem. Idem sa prejsť von, zhlboka dýcham...Neviete, čo by pomohlo? Potom hned dostanem úzkosť a mám zlý pocit v hlave, ťahá sa to celý deň,len večer je trochu lepšie...dakujem

janulkama
14. nov 2010

@lusy333 ahoj,ja momentálne beriem cipralex 10mg...aj mne bolo tak isto ako tebe,možno ešte horšie...mne určite začal zaberať,lebo mi už ráno nieje zle od žalúdka...Momentálne mi ochorel syn,tak je to horšie,ale myslím si,že keby to do toho neprišlo,cítila by som sa dobre...Pred cipralexom som 3 týždne brala sertralin,potom mi dala tento cipralex a je to lepšie...naozaj...Ty nemáš popri tom ešte nejaké lieky?Mne dala Frontin,mám aj xanax,aby som vydržala tie prvé týždne než mi Ad zaberú...

savanna
14. nov 2010

@lubka888 o tom neurofeedbacku som uz nieco pocula, daj potom vediet, ci ti to pomaha. Na akom principe to vlastne funguje? Neviem si to celkom dobre predstavit. Super, ze sa mas lepsie. Ja uz sa pomaly dostavam z choroby, tak dufam, ze aj psychicky to zacne byt lepsie.

@yossariana ja beriem alventu, je to ta ista ucinna latka ako ten tvoj velaxin. Najprv som mesiac brala 75 mg, zabrala mi, ale nebolo to ono. Inak tych 75 mg urcite nie je silna davka, je to najnizsia ucinna davka. Unavu ani tocenie hlavy som nemala. Je to velmi zle? Mozno by si mala este pockat, mesiac je predsa len este kratka doba, mozno si telo potrebuje zvyknut. Ja teraz 3 tyzdne beriem 150mg, nemam nejake silne neziaduce ucinky, ale este to nezabera tak, ako by malo. Inak tieto lieky su vraj velmi ucinne, tak sa snazim byt trpezliva. Nie vzdy sa mi to samozrejme dari.

@janulkama cauko 🙂 Teraz je take obdobie na chripky, my sme boli teraz chori cela rodina. Dufam, ze maly sa rychlo vylieci. Daj vediet, ako sa mu dari.

radulinka00
14. nov 2010

@krasnulka ahoj, zkus zapátrat na netu, příznaky deprese můžou být velice rozmanité, ale nejčastěji to bývá celodení smutek, únava, zpomalené myšlení, nechutenství, nespavost, ale u někoho zase spíš přejídání a spavost. Je to kus od kusu. moje kamarádka trpěla bolestmi hlavy jinak nic jiného a nakonec ji zabraly na to ad, takže to byla skrytá deprese, která se jí takhle projevovala. 😝 😝 😝 😝 ty máš nějaké příznaky?
@lubka888 Ten biofeedback mě taky zajímá napiš nějaké podrobnosti a kolik tě to stojí.

@janulkama
ahoj, chápu tě, vím co to jsou nemocné děti, bohužel tomu se asi nevyhne nikdo. 😔 😔 Za pár dní bude určitě líp! 😉
@lusy333 čau, já beru escitalopram, to je jako tvoje elicea? Pomohl mi, ale mám velkou chu´t k jídlu a špatně spím. Nevím jestli to dělá ad nebo jestli nejsem úplně vpoho.

lusy333
14. nov 2010

@janulkama ahoj, mám aj xanax, ale to mi je ešte horšie, ako keby také návaly z vnútra a za sebou...Tak ma to štve, že mi nepomáha....

lusy333
14. nov 2010

@radulinka00 cau, áno, je to escitalopram, prvé dni som nemohla spať, ľahla som si o pol jedenástej večer a o druhej som sa zobudila a nemohla zaspať, do rána som iba bdela... teraz sa vždy zobudím okolo šiestej,strašne mi zovrie žalúdok a nechce sa mi ani spať, ani vstať...

radulinka00
14. nov 2010

@lusy333 A říkala jsi to lékařce o těch problémech se spánkem? Já jsem se na to ptala a řekla mi, že by to mohlo mít vliv, kdybych je brala večer jinak že prý ne. Měla jsi tyto spací potíže před braním ad? Já beru na noc ještě jedno ad, právě abych dobře spala, ale to bych chtěla vysadit, zatím se mi to nedaří, mám problém usnout. 😔 😔 😔
Na úzkost mi esc. zabral výborně po 14ti dnech byla v podstatě pryč.

lubka888
14. nov 2010

@savanna
@radulinka00 a ostatne kocky, tak Vam nieco napisem o tom neurofeedbacku. Ja som toto stiahla, lebo je to tam lepsie vysvetlene a nevedela by som to tak popisat:
Pomocou špeciálneho počítačového programu počas terapie je prostredníctvom elektród klientovi snímaná elektrická aktivita mozgu. Tieto hodnoty sú podrobne analyzované, zosilnené, triedené na frekvenčné pásma. Software ich prekladá do podoby videohry, ktorú klient ovláda svojom myšlienkovou aktivitou, bez klávesnice a bez myši. Spätnou väzbou je klient neustále informovaný o svojom aktuálnom stave a výkone mozgu. Terapeut nastavuje aktuálne ciele, ktoré má mozgová aktivita klienta dosahovať, v zmysle posilňovania a utlmovania aktivácie nervovej sústavy, podľa diagnózy, príznakov, ktoré klient potrebuje odstrániť alebo posilniť. Ak narastá aktivita mozgu v žiaducom pásme mozgových vĺn, klient je odmeňovaný, ak narastá aktivita v nežiaducom pásme, úspech v hre mizne.

Je to vhodne na depresie, uzkosti, poruchy pozornosti,nesústredenosť, poruchy učenia
poruchy pamäti ,impulzivita ,netrpezlivosť ,agresivita, poruchy správania, poruchy spánku
atd.

Ja som to absolvovala zatial 2x a bolo mi po tom sedeni velmi fajn, bola som uvolnena , kludna a po druhom sedeni som sa dnes rano zobudila uplne v pohode. Tych sedeni musim absolvovat asi 20 a povedala mi, ze ma s tym zatial 100% uspesnost.

Ked som tam prisla prvy krat vsetko sa ma pytala, co mi je ako sa citim, ake lieky uzivam a pod. Potom som vyplnila 2 testy a potom ma napojila na EEG, kde mi zmerala moju cinnost mozgu a spytala sa ma co chcem zlepsit a odstranit a presne nadstavila tu hru co som ovladala svojou myslienkovou aktivitou, na taku uroven aby posilnovala to co chcem vylepsit a zaroven utlmovat to co mi sposobuje uzkost. Ta hra trva 4 min.potom sa 4 min odpociva so zavretymi ocami a takto sa to strieda a nakoniec to konci 10 min relaxaciou znova so zavretymi ocami. Od zaciatku mam na hlave pripojene elektrody kt. to vsetko snimaju. Jedno sedenie stoji 15 eur a trva asi hodinu. Je to dost, ale stoji mi to za to, teraz idem pondelok, utorok a stredu.Aby to malo ucinok tak to musi byt aspon 2x do tyzdna. Inak vsetkomi pred tym vysvetlila a ukazala ako to funguje.Je to vlastne trening mozgu. Uvidim, ked budem mat viac sedeni za sebou, tak Vam urcite napisem ako to na mna posobi. Zatial som spokojna. Dufam, ze som to ako tak napisala, ze z toho nieco viete 😀 . Drzte palce , nech to funguje. 🙂 😉

yossariana
14. nov 2010

@savanna Ahoj,praveze,to som pisala,ze zo zaciatku som mala pocit,ze mi je lepsie,ale teraz akoby mi prestali ucinkovat,aj som rozmyslala,ze si zvysim davku,ale nemam odvahu,kedze su to kapsule s postupnym uvolnovanym....ale,ved uvidim,mam k tomu ansilan,tak s tym si pomaham...

daniela1974
14. nov 2010

@marika1977 Co je to flexiparin?

lubka888
14. nov 2010

@daniela1974 Flexiparin sa picha do brucha na zriedenie krvi.

krasnulka
14. nov 2010

@radulinka00 dakujem za odpoved. No neviem ci by to mohli byt priznaky depresie, ale v noci vstavam k dceri asi 3 krat, cize nie som vyspana, vecer chodim spat neskoro-asi okolo jedenastej az jednej. Rano vstavam o pol osmej. Hned ako vstanem,tak som casto nervozna, casto byvam hadava, ako myslim tak, ze si najdem aj malickost na vyvolanie hadky-co sa manzel nenecha vyprovokovat,ale ja ako keby som mala potrebu. Nie je to zasa kazdy den,ale asi 2-3 krat do tyzdna. Mavam taku podrazdenu naladu. Niekedy som chvilu taka a za chvilu taka. Kazda malickost mna kolkokrat dokaze tak strasne nahnevat. Je to urcite tym,ze som nevyspana a cely den lietam okolo deti a upratovania, ale ja nedokazem skor vecer zaspat a neviem cim to moze byt. Obcas mna boli hlava. A ta moja nalada je kolkokrat taka, ze nieco robim,napr.varim a deti vymyslaju,lietaju po dome alebo sa mi motaju pod nohami tak casto znervoznim a nie aby som im normalne slusne povedala, nech sa idu hrat do izby,ale zacnem po synovi kricat,lebo mam robotu a oni mna znervoznuju. A to dokazem byt "neznesitelna" aj pol hodiny nez napr.manzel urobi nejaku srandicku a zacnem sa smiat. To uz je potom dobre. Ako dokazem sa ovladat, lebo si uvedomujem, ze moj syn viac vnima moju zlu naladu ako dcera, a preto sa snazim "predychat" nez vybuchnut. Neviem co so mnou je. Ja som si citala na nete priznaky,ale bolo ich tam strasne vela a neviem ci by to mohla byt depresia napr. s toho, ze som casto nervozna.

savanna
14. nov 2010

@lubka888 tak to je zaujimave, ze je to formou hry 🙂 15 euro je veru dost, no ale ak to cloveku naozaj dokaze pomoct tak to stoji za to. Napisala si to zrozumitelne 🙂 , je mi to ovela jasnejsie.

@yossariana ak mas pocit, ze ti prestali ucinkovat, tak potom by asi bolo dobre zvysit davku. Aj tie moje AD su kapsuly s postupnym uvolnovanim, myslim si, ze je to to iste aj s tou istou ucinnou latkou. Ja som to mojej dr. navrhla sama, ze sa mi zda, ze mi zaberaju len ciastocne a ci by sme mohli zvysit davku. Tiez som sa radila tuto s nasou andy a ona mi pisala, ze 75mg sa dava len na slabe depresie a na PP a tazsie depresie sa dava 150 mg aj vyssie. Na tvojom mieste by som sa urcite najprv poradila s doktorkou, co si o tom mysli, ci je lepsie zvysit alebo zmenit AD na ine. Ja ti nijake odborne rady dat neviem 😉 Ja citim, ze moj organizmus si na tu davku 150 mg este celkom nezvykol, takze budem trpezlivo cakat dalej. Ale v kazdom pripade si tak nepripustam tie uzkostne myslienky ako predtym, aj ked sa objavia, dokazem sa od nich viac odosobnit...neviem, ako by som to lepsie opisala. Ale este to stale nie je ono. Ty mas vlastne aku diagnozu?