Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mikike
12. mar 2009

Ahojte, andy ano ja mam syna v Anglicku. Ako to dopadlo? To vies ze ich vykradli, nic sa nenaslo, pracuju, zivot ide dalej, no boli to velke nervy pre mna, ale hlavne ze sa nikomu nic nestalo...
kubaka vobec sa nehnevam, len pisala som o tom, ze mi pomahaju. Samozrejme som si vedoma, ze keby som bola uplne zdrava, nemusela by som brat nic. Andy, co si o tom myslis?

kornelia
13. mar 2009

Ahoj dievcata, tak ja som bola zaciatkom tyzdna na kontrole u lekarky, nastastie som sa mohla pochvalit, ze mi je lepsie, zatial a dufam, ze to tak aj ostane. Jedine co mi vadi, su vecerne hodiny, kedy na mna dolahne akysi strach a panika stale jednoducho neviem z coho ale citim to. Takze zatial beriem kazdy den ten Xanax Sr plku, lebo lekarka povedala, ze by bolo dobre ho brat isty cas pravidelne, lebo posobi tiez na tu uzkost, tak som zvedava.
Neviem ako sa zbavit toho pocitu, ze sa stale sledujem a vsimam si ci sa citim lepsie ci horsie a potom je to zle. Viem ze potrebujem nieco robit, aby som sa tolko nevsimala, ale vecer je to tazke a niekedy mam pocit, ze v posteli jednoducho nezaspim, tak zaspim radsej pred telkou a potom rychlo vbehnem do postele a spim dalej ked ma manzel zobudi, jednoducho sa mi zda, ze ked chcem zaspat v spalni, tak len premyslam a bojim sa a pred telkou aspon sledujem TV a potom jednoducho zaspim alebo si citam a pri tom, tak neviem. Inac cez den som uz uplne OK mozem povedat.
Doktorka povedala ze v juni skusime lieky vysadit, tak neviem trocha sa toho bojim, mozno bude dobre lebo bude teplucko, slnko prichadza leto, dovolenka ale co potom na jesen, viem ze nemozem takto uvazovat, ale neda mi to, lebo sa stale bojim, najma z toho tetanickeho zachvatu, tak mozno este nepresiel potrebny cas na to aby som sa upkojila, uvidim. Mate podobne skusenosti.
Kubaka, pocitovala si to podobne, alebo tie ktore uz neberiete lieky, ja sa ich chcem navzdy zbavit, no neviem ci sa podari.

deborah1
13. mar 2009

Jéj,ahoj Kornelia,dlho si tu nebola 😀 Ja si myslím,že ti bude čím ďalej tým lepšie,aj mne to vtedy dr.hovorila,keď som brala pred tými 2 rokmi Seroxat,a naozaj,bolo to lepšie a lepšie-ale tak mesiac po mesiaci.Preto sa čudujem,že ti chce dr.vysadiť na leto lieky 😕 ,ja si myslím,že to je terapia aspoň tak na pol roka 😅 ,neviem teda.Takže myslím,čo viem aj podľa seba,že aj keď mi lieky vtedy zabrali a bolo mi dobre,ešte tam boli také všelijaké chvíľky,ale sa to stále len zlepšovalo.Takže určite ťa čaká vyzdravenie aj z tých večerných úzkostí. 😉 Ja skôr pociťujem úzkosť ráno,ale aj ako kedy.Chvíľami mi je aj lepšie,ale chvíľami mi je až doplaču a premýšľam,či mi bude tak dobre ako mi bývavalo a vždy si poviem,že verím tomu,že áno.

kornelia
13. mar 2009

Deborah no to si ma upokojila, naozaj dufam, velmi ze sa to polepsi, niektory den je to lepsie inokedy horsie, cez den je to super, len tie vecery. No snad uz bude pekne, ach jaj. Tie lieky neviem, tiez pochybujem ci to zvladnem, ale uvidime ako dovtedy sa budem citit najma.

andy.a
14. mar 2009

kornelia,možnop by ti bolo vhodnejšie užívať Seroxat 1/2-1/2-0,teda rozdeliť si dávku na ráno a obed.aby bol ešte trocha efekt aj večer 😉
skôr sa človek pri depresii cíti zle ráno 😕 tzv.ranné pesimá 😒
no,u teba sú to asi večerné pesimá 😕

a minim.rok by sa mali AD užívať,ja by som neriskovala tak skoro vysadiť AD 😔

mikike,v pohode..keď ti homeop.pomáhajú,kľudne ich ber 🙂 horoví sa o nich,že keď nepomôžu,aspoň neuškodia 😅 😕 ale nemám nič proti nim 🙂 😉

Deborah,hádam to bude časom lepšie a lepšie..ak nie,skús zvýšiť dávku AD,alebo poprosiť Dr.o zmenu liečby.. 😉

Miss,dúfam,že si už bola u Dr., 🙂

želám vám všetkým krásny víkend 😎 😎 😎

nenka
14. mar 2009

ahojte prosím vás veľmi pekne o pomoc a radu, možno si niektoré na mňa pamätáte raz som tu písala o mojich problémoch možno andy.a si bude pamätať, problémy pretrvávajú Ďalej a veľmi sa to zhoršilo, viem že si za to môžem sama , ale prosím vás poradte mi stále sa zaoberám tou istou myšlienkou neviem sa na nič iné sústrediť, mám hrozné tlaky v hlave, bojím sa že to nevydržím, viem už teraz že potrebujem lieky sama som ich odmietala,ale už to prepuklo v niečo hrozné a neviem si s tým rady, už by som chcela aby to konečne prešlo, viem že potrebujem lekársku pomoc, ale ako mám teraz ešte bez liekov nejako uvoľniť tie stavy čo mám prosím pomôžte!!

miss
14. mar 2009

nenka - skus si zohnat knihy od českeho psychiatra Praška tie knihy Ti vsetko ozrejmia ako to funguje v ludskom organizme, preco sa citis ako sa citis, myslim, ze Ti to aspon trosku pomoze, vydal viac publikacii o depresii, uzkosti, panickej poruche, agarofobii, traumatickych zazitkoch, neprimeranych obavach o zdravie, je to dobre citanie

nenka
14. mar 2009

miss- ďakujem ti pekne, ja už som bola aj u psychiatra ale lieky som užívala asi len mesiac, v domienke že ja to všetko zvládnem sama a už som bola aj u obvodného pre lístok k psychiatrovi asi dva krát a zakaždým som k nemu prestala chodiť a teraz neviem čo mám robiť, už znovu tretí krát pre výmenný lístok mi je trápne ísť ale mám strašné stavy bojím sa že sa mi niečo stane

hemi
14. mar 2009

Nech ti nie je trápne . Ide o tvoje zdravie. Nestane sa ti nič, to len tvoj mozog vysiela také signály. Nenka - daj si niečo na ukludnenie. oxazepan , neurol , lexaurin - neviem , či ti dal lekár....
Také stavy nezvládneš sama , poznám ich.
Povedz si , že momentálne je to tak a zajtra je nový deň a bude inak.
Ty to zvládneš.
🙂

nenka
14. mar 2009

hemi, prežila si niečo podobné? je mi úplne hrozne ja neviem kedy to už skončí, viem že potrebujem pomoc teraz si to už priznám , dlho som si to nechcela , len by som chcela aby to už skončilo a bolo zasa dobre

miss
14. mar 2009

nenka - ale je dobre aj si doma citat ak to na Teba pride a cim konkretne trpis? depresiou, uzkostou, ci pp? 😒

nenka
14. mar 2009

bola som u dvoch lekárov a jeden určil že je to úzkostno-depresívna porucha, a druhý že je to len neuróza tak neviem...len mi je hrozne zle a bojím sa aby to sa mi niečo nestalo, a len dúfam, že to raz celé skončí a bude zasa dobre

kornelia
14. mar 2009

Ahoj dievcata, mam problem, bohuzial stale sa nieco stane cez vikend, ked lekarov niet 😖 .
Po druhom porode sa mi na nohach zacali objavovat take drobne zilky, no bolo to v norme, ale postupom casu ich bolo stale viac, nehovorim, ze je to hrozne, ale mam ich tam, najprv len anlavej nohe, no par mesiacov dozadu aj na tej druhej. Momentalne mi prsvitaju aj tie vacsie zily na nohach, nie su vypukle, len presvitaju, akoby som mala priesvitnejsiu kozu ako pred tym. Parkrat sa mi vytvorili modriny, take mensie a potom same zmizli, vzdy som si myslela, ze som si nohuniekde buchla, ale mesiac pozadu, ako beriem ten seroxat je to horsie a modriny sa mi stale tvoria aj vacsie a je ich viac, je to zatial iba na nohach a mam pocit akoby mi zovieralo lytka - teda krcove zily a tiez na stehne sa mi vytvorili dve dost velke modriny, ktore ked stlacim tak bolia. Neviete z coho to je. Letak k seroxatu som si precitala az dnes, prave kvoli tomu, aby som si nenamyslala vedlajsie ucinky a tam bolo pisane ze u 1 pacientovi zo 100 sa moze vyskytnut tvorenie modrin a treba sa obratit na lekara. Tak ja neviem teraz co mam robit, ci je to z liekov a preco sa to tvori. Maju tie lieky nejaky vplyv na zrazanlivost krvi a cievy?
Andy prosim ak citas porad alebo ostatne ak ste mali skusenost. Teraz som sa normalne zlakla, strasne moc sa bojim trombozy, je to moj zivotny postrach, hoci v rodine nebol, ale uz som mala v okoli ludi co to mali a bojim s toho. ☹
V pondelok som sa chcela vybrat k lekarovi kvoli tomu a vypitat sa na cievne, ale teraz co som si to precitala , tak neviem, co ked je to z liekov, nemozem ich potom brat???? alebo su ine co nemaju taky vplyv? jaj boze ja uz neviem co mam robit, uz sa pekne vsetko zacalo upravovat a vracat do normalu...... 😢

nenka
14. mar 2009

Dievčatá nikdy by som si nebola pomyslela, že aj na mňa sadne nejaká depresia alebo čo to vlastne je. Predtým som bola veselá, z ničoho som si nerobila hlavu tešila som sa aj z každej blbosti a snažila som sa užívať si život.mali sme síce s manželom vážnejšie problémy, ale nie medzi sebou, ale v rodine,ale vždy som si povedala, že sa dá všetko pekne prekonať naozaj to tak bolo,aj to že po 8 rokoch manželstva nemáme deti ma tiež až tak netrápilo lebo som si povedala nie sú teraz tak budú neskôr. až začala stavba rodinného domu a s tým nastali aj obavy a strach či sa niečo nestane, či neochorieme , či to všetko zvládneme a pod. a už to trvá asi 2 roky bola som už aj u psychiatra ale lieky som užívala len mesiac lebo som si myslela , že ja to sama zvládnem, ale ako to ide čím ďalej tak tým mi je horšie a mám strašný pocit že sa z toho zbláznim a prestanem normálne fungovať a rozmýšľať, teraz už viem , že sa sama z toho nedostanem a potrebujem lieky, už mávam strašné stavy, niekedy sa mi nechce ani vstať z postele hneď od rána riešim, aký bude zasa deň čo ma zasa čaká či mi zasa bude zle a čo mám robiť aby mi nebolo, neviem sa už ani na nič iné sústrediť, chcem aby to už konečne skončilo a aby som bola znovu taká ako predtým veselá a vedela si so všetkým poradiť, teraz ma vystresuje aj dlhý rad v potravinách, hrozné aj na manžela koľko krát bezdôvodne kričím a ten chudáčik len to po tichu znáša a aj teraz by som mu mala pomáhať na stavbe a aj to ma štve že namiesto pomoci mám takéto stavy..Booože budem ja ešte niekedy normálne žiť?????? ☹

nenka
14. mar 2009

kornelia ja som brala mesiac seroxat a vieš že aj ja som mala modriny? na nohách také menšie, ale mala a predtým som nemávala, tie žilky som nemala, ale modriny hej..tak teraz neviem či to môže byť z toho

deborah1
14. mar 2009

Nenka,určite budeš normálne žiť,a všetko to zlé prejde,len sa musíš dať na liečbu.Musíš ísť dr. a začať brať lieky.Ja keď som pred tými 2 rokmi začala brať lieky,kým mi zabrali,bolo mi hrozne.Ležala som,bála som sa čo len sadnúť,lebo ma nonstop zvierala úzkosť,a keď som si sadla,často mi bolo zle,akokeby som mala začať kričať od zbláznenia,bolo to strašné.3 krát denne som jedla Frontin /ráno 2 tablety/ a ešte som každý deň chodila na Diazepam injekciu,po ktorej sa mi na chvíľu uľavilo.Keby som mohla aj dva krát by som šla.ˇKeď dr.neordinovala a cez víkendy som chodila na pohotovosť,pripadala som si ako nejaký závislák.Doktorke som nariekala,či to niekedy prejde,lebo to je hrozné a ona ma zakaždým ubezpečila,že to prejde a bude mi lepšie a lepšie.Dokonca aj lieky mi začali zaberať asi až za 3 týždne-a keď začali zaberať,bol to zlom-zrazu som sa cítila ako normálny človek! 🙂 A potom sa to ozaj stále zlepšovalo.Aj teraz chvíľami sa mi aj zdá,že mi je lepšie/možno tým,že už svieti slniečko/,ale viem,že to ešte nie je to,čo to bývalo,tak papám lieky.
Nenka,toto vlastnými silami nezvládneš,proste ti v mozgu chýba ten serotonín,tak potrebuješ lieky,aby sa ti to dalo do poriadku 😉

Kornelia,mňa pred pár dňami neskutočne bolela noha celú noc,neviem,či si to vyššie čítala,asi od 2hod. v noci som kvôli tomu nemohla spať.Tiež ma napadlo,či nemám trobózu,tak som pol noci hľadala kadečo o tom na nete a v knihách,mala som z toho hrôzu,a potom ma tá noha cez deň prestala bolieť 🙂 .asi psychika.To by si mala opuchnutú nohu,a býva to u ĺudí,ktorí sa nehýbu,ležia a tak.A mala by si problém iba s jednou nohou,asi by bolo vidno,že je iná ako tá druhá.Ale v pondelok choď dr. radšej povedať o tých modrinách.
Ja som sa raz v robote strepala zo stoličky,a asi mi pukla nejaká žila na nohe,mala som zozadu asi 15cm modrinu,strašne som sa zľakla,ke´d som ju zbadala,ale sa vstrebala.To len tak. 😅

nenka
14. mar 2009

Deborah1 ďakujem ti za povzbudenie, aj ja dúfam, že sa raz vrátim do normálu aj keď teraz mi je úplne hrozne niekedy nemám síl vstať ani z postele, manžel mi kúpil aj psíka yorkšíra, že aby som sa rozveselila, ale ani to šteniatko ma nedokáže nadchnúť, dokonca keď niečo vykoná tak som ešte viac nervoznejšia a podráždenejšia, nechcem takto žiť ako nejaká hysterička, neurotička, chcem žiť kľudným, pokojným životom a šťastným hlavne bez depresií..

kornelia
14. mar 2009

nenka ano mala si to aj ty, teraz neviem fakt ci to prejde alebo je to vazne, no naozaj ma vzdy nieco chyti cez ten vikend, kedy nemozem k lekarovi, neviem kto by sa mi na to pozrel v nemocnici o takomto case. 😒 😖
A ja som sa uz tak tesila, ze mi je lepsie z tych liekov, naozaj uz som zabudla na tie problemy, teraz zase toto. ☹

nenka
14. mar 2009

kornelia snaž sa si to až tak nevšímať, viem že je to ťažké ale niekedy mi pripadá, že aj ja z týchto mojich stavov robím zbytočnú paniku už skoro zo všetkého 😅 🙂

kornelia
14. mar 2009

ved prave o to ide, ze si myslim,ze sa az priliz pozorujem a viem ze ked mi niekto - lekar potvrdi, ze sa zbytocne strachujem,nie je to zivotu nebezpecny stav tak sa ukludnim, ale potrebujem to mat na papieri 😀 😀 😝 ,a nic mi nie je ale je to hrozne, ze stale sa nieco objavi. Uz som sa naozaj tesila, ze mi je lepsie 😖

nenka
14. mar 2009

takto isto začali aj mne tie stavy že som sa stále len pozorovala a potom mi začala z toho švihať 😀 a neprestalo to dodnes, no ale už sa nepozorujem, len mávam také stavy ako som opísala, a z toho mi je hrozne

deborah1
14. mar 2009

Kornelia,mňa keď niekedy chytila taká obava cez víkend,ja som aj telefonovala na pohotovosť,dokonca som raz volala do nejakej psychiatrickej liečebne kdesi do Pezinka,či kde 😅 ,kde som vedela,že je stále nejaký psychiater v službe-tá dr. mi povedala,že mi nevie pomôcť ako nejaký anjel 😠 ,raz som volala aj do Blavy na pohotovosť /to bolo neskoro večer/,lebo u nás mi dali odveci odpoveď /to nebolo ohľadom mňa/ a tam mi odborník fakt super na úrovni poradil.Och,niekedy,keď sa tu čítam čo píšem,si ozaj pripadám ako nenormálna,tak ale ak tým niekomu poradím 😅 Ja sa zase stále pozorujem ohľadom tehotenstva,či nemám tvrdšie brucho a tak.

deborah1
14. mar 2009

Baby,na stránke Nezábudka fórum sú nejaké techniky na zvládanie panických stavov-napr.že stop technika-na ruku sa dá gumička,a keď sa dostaneš do situácie,že sa bojíš panického ataku alebo už ide na teba,šprnkneš sa tou gumičkou a povieš si: heš! 😀
A neviete,ako je to s tým dýchaním do papierového sáčku pri panike?Viackrát som o tom počula,ale nechápem,ako to funguje.
😕

kornelia
14. mar 2009

To je deborah pri tom tetanickom zachvate co som mala ja, vsetko mi trplo a pomolo mi to dychanie do sacku, uz som si myslela ze umierama sestricka na pohotovosti mi dala ten sacok a bolo mi hned lepsie, ale dostala som potom aj infuziu samozrejme na ukludnenie.

andy.a
14. mar 2009

Nenka,úzkostne depresívna porucha patrí medzi neurózy..aj panická porucha je kalsifikovaná medzi neurozami..čisto depresívna porucha je zaradená medzi afektívvna poruchy /teda poruchy nálady/..ale pre laikov je to jedno,to len pre psychiatrov je dôležitá táto klasifikácia 😉

..a nehnevaj sa na mňa-mesačné užívanie AD je,akoby si ho ani nebrala.. 😒 😖 nedisciplinovaná pacientka 😝 kebyže to berieš tak ako treba,odvtedy ako si mi písala IP..tak už by si bola OK 🙂

s tými modrinami po Seroxate som sa ete u nikoho nestretla..ale napr.niektorí zívali,"zhoršil sa im zrak",aj sluch..a neviem čo ešte.. 😀 😀 😝 samozrejme to boli takí,čo si leták naštudovali naspamäť a potom sa sledovali,kde ich čo pichne,zabolí a už to zvaľovali na ten liek 😕 😅

Kornelia,konzultuj to pre istotu aj s tvojou psychiatričkou-môže to byť len zhoda náhod..ak ti to neprejde,daj si urobiť pre aspoň krvný obraz/tromobocyty/,prípadne aj testy na zrážanlivosť,ale rozhodne by som sa tým veľmi nezaoberala 😉

Deborah,ako zvládaš 3 malé deti-a 4.čakáš-pri týchto stavoch ?? 😕 😒
to dýchanie do sáčku naozaj pomáha,treba mať papier.sáčok vždy po ruke 😉

Miss,čítanie kníh od Praška,nepomôže,treba začať terapiu a až potom čítať tie knihy..a dobrý je myslím aj Křivohlavý 😉 keď sa človek cíti nanič,myslím,že čítanie akýchkoľvek kníh ho nezaujíma,hlavne sa chce cítiť lepšie 😉 píšem o ľuďich s ťažkou depresiou,ktorým sa nechce ráno ani vstať z postele 😒 už ich vidím,ako si sadajú za stôl a čítajú Praška 😝 😀

deborah1
14. mar 2009

Andy,manžel mi pomáha.Ale verím,že sa to upraví,a budem tak dobre fungovať,ako pred tým.Samu ma to trápi,robím iba také ozaj potrebné veci,nedokážem dať zo seba naviac.Nie je to teraz ľahké,ale musím to prebojovať.

andy.a
14. mar 2009

Deborah,musíš to mať ťažké,nezávidím ti 😒
najstarší synček je prvák ?? a mladší chodia do MŠ ?? 😕
dúfam aspoň,že detičky máš bezproblémové 😉 🙂 myslím dobrých papkáčov a spáčov 😉 🙂 a poslušných,nie nejakých hyperaktívnych čertov,ako mám doma ja v dvojitom vydaní 😀 😝

kubaka
14. mar 2009

to s tím čtením při těžké depresi potvrzuji - já měla problém přečíst a pochopit i recept z kuchařky 😀 = přímo intelektuální výkon 😝 . Harryho Pottera jsem četla jako únik, abych se odreagovala a bylo to stejné, jako bych četla Dostojevského.
Spíš bych to viděla se ničím emočně netýrat 😀 , nečíst, nekoukat na telku, do kina vůbec ne. Z Pána prstenů jsem měla ještě pár hodin třesavku. 😉 a to už jsem byla slušně zaléčená.

nenko - tuším nemusíš mít k psychiatrovi žádné doporučení.. aspoň u nás ne... a šup ať jsi poctivý a poslušný pacient, co hezky papá pilule pravidelně a nepřerušovaně!! Bude ti hej 🙂 🙂 Věř tomu 🙂

nenka
15. mar 2009

andy a. ja viem, môžem si sama za to možno som to aj neskoro pochopila, ale teraz už viem, že sama svojou vôlou sa z toho nedostanem, len dúfam, že sa mi ešte bude dať pomôcť a keď budem pravidelne užívať lieky že to celé zmizne, pretože už takto ďalej nevládzem a nechcem žiť!!!

kornelia
15. mar 2009

Andy dakujem, prave ze ja som letaky zamerne vobec neprecitala dopredu, aj som sa s tym pochvalila u lekarky a ona povedala tiez ze som dobre spravila, precitala som si ten letak len vcera, kedze tie modriny mi nedali, som sa zlakla, tak len kvoli tomu, ci to moze byt a ci si nenamyslam, samozrejme beriem aj moznost, ze je to zhoda nahod, moze sa stat, v kazdom pripade zajdem k cievnemu, nech sa na to pozrie, nerada by som teraz vysadzovala alebo menila ten Seroxat, ked uz zacina zaberat a je mi lepsie. Troska som sa uz upokojila, este dobre ze vas tu mam.
naozaj to podla mna pomaha najviac, hlavne ked si z niektorou z vas mozem i zavolat 😉 dotycna osobe dufam vie o kom pisem. 😀 Dakujem.