Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

seldabi
15. dec 2010

@bobom Ahoj bobom, mne to trvalo dosť dlho, asi 4 roky. Brala som lexaurin a potom xanax. Postupne som začala dávky znižovať, a nakoniec som brala 1/4 ráno. No a tak pomaly som prestala brať lieky úplne. Ale napriek tomu v peňaženke mám stále xanax. To je také zachranné koleso. V prípade, že sa mi začne točiť hlava, alebo ma nečakane prepadne strach, tak si rýchle polovičku dám. Ale vďaka Bohu je to už veľmi zriedka. Ale keď sa cítim nejaká nesvoja, tak niekomu zavolám, aby som nebola so svojimi myšlienkami sama. Je to ťažké, úplne sa z toho asi nedá dostať, ale pokiaľ môžeš s niekym o tom hovoriť, tak sa to dá zvládnuť, lebo tým zistiš, že aj iný majú taký istý problém, alebo mali a sú už relatívne v poriadku. Ale pokiaľ máš také točenie hlavy, tak si daj skontrolovať očný tlak. Lebo ja som také točenie hlavy, stavy úzkosti mala práve z toho neliečeného očného tlaku. Lenže mne to zistili dosť pozde.

radulinka00
15. dec 2010

@bobom Ahoj já to tvoje ad neznám, někdy to fakt trvá než se najdou léky, které sednou a zkoušela ti dr vždycky spíš zvednout dávku, než ti je vyměnila? Ten escitalopram si zkoušela? Blbý je, že motání hlavy může být i příznak PP i vedlejší účinek léků, takže se to potom asi špatně určuje...z čeho to vlastně je.

radulinka00
15. dec 2010

@seldabi Ahojky, lexaurin a xanax nejsou ad, ale návykové ukliďnující léky, které neléčí, ale pouze tlumí příznaky. Žádný rozumný lékař je dlouhodobě nepředepisuje. Brala jsi teda nějaké ad?

janulkama
15. dec 2010

@radulinka00 jééj,tak to si ma upokojila,mne lieky začali zaberať tak do 3 týždňov,takže myslím,že teraz po zvýšení by mali účinkovať už skôr než za 2 týždne,teda aspoň si myslím.Ale je to super správa pre mňa 🙂 🙂 🙂 🙂 Už teraz sa stráááášne teším na pokojné obdobie bez nejakých príznakov 🙂 🙂 Idem za chvílku preč,ale ešte sa sem na večer vrátim 😀

seldabi
15. dec 2010

@radulinka00 Ahoj, nie, okrem toho som nič iné nebrala. Ale pokiaľ sú návykové, tak vďaka Bohu, že som neostala na nich závislá. Ale asi je to tým, že ja mám rada hlavu jasnú, a preto ich už len zoberiem oza j v krajnej núdzi 😀

radulinka00
15. dec 2010

@seldabi 😀 Tak to opravdu díky Bohu! 😀 To jsi se ale v podstatě neléčila.... 😕 😕 a chodila jsi k psychiatrovi, proč ti nedal ad jestli jsi měla strach jít ven? To je přeci vážný příznak....

martina21fly
15. dec 2010

ahojte ,tiet mam problemy z depresiou.zacalo mi to skoro pred 4-mi rokmi ked mi zomrel 26-rocny mladsi brat.nemohla som rok spavat,strasne som sa niecoho bala.po roku som zasla k psychologicke,ktora mi povedala,ze som mala prist skor,ze ma obdivuje ako som dlho bojovala.potom to nejako ustalo,nasla som si pracu ktora ma velmi bavila.tak som sa postupne davala do hromady.teraz mam 11-mesacnu dcerku.pri strasej dcere som mliecko nemala.tak som si slubila ze tarez sa budem snazit zo vsetkych sil,aby som mliecko mala co najdlhsie.tak som si poctivo odstrekovala 7 mesiacov,pretoze nechcela pit z prsnika.bola som tym nadsena aj ked ma to stalo vela energie,trpezlivosti.ale hlavne ze som mala mliecko.no ale popritom som zacala mat depresie ale uz take ine.casto placem,stale som unavena,nechce sa mi nic robit.mala som navyse nejake kila,ale uz to pomaly ide dolu.ale stale mi nieco chyba.priatel mi pomaha vsetko robit,chodi s malickou aj na prechadzky,niekody castejsie ako ja.len aby som si oddychla ale to vsetko nic nestaci.neviem uz niekedy co zo sebou mam robit.moja lekarka mi dala na ukludnenie FRontin,ale to je nic.musim sa asi zacat liecit inak.uz som sa dnes objednala k psychiatricke,tak dufam ze mi pomoze a budem fungovat ako predtym.fakt mavam hrozne dni,poradte co s tym...asi je chyba aj to ze nikam nechodim,nemam cas na kamaratku,ist si len tak sadnut na kavu a pokecat s niekym...poradte mi prosim

bobom
15. dec 2010

@radulinka00 no maš pravdu mne sa kruti hlava a neviem či je to prejav choroby alebo liekov,ale zrejme choroby.A nevieš ako dlho trva kym sa budem uplne dobre citit OK?aj tebe byva pred menštruaciou psychicky horšie?

svija
15. dec 2010

Ahoj, teda dnes je tu plno nových tváří 🙂 . škoda, že to nejsou veselejší příspěvky ☹.

@martina21fly - obdivuju tě, že jsi zvládla tak dlouho odstříkávat mlíko. Já bych určitě šla k té psychiatričce, kam jsi obědnaná. Pravděpodobně ti nasadí nějaká AD a postupně se stav zlepší natolik, aby ses mohla začít dávat do kupy. Určitě pomůže i naplánovat si denní program, abys měla vždycky alespoň nějaké malinké zpestření, aby ti ty dny rychleji utíkaly. Je to určitě těžké teď v zimě, kdy se nedá pořádně jít ven a dny jsou stereotypní, ale stačí maličkosti.

@seldabi - teda, taky se divím, že jsi měla jen Lexaurin a Xanax, ale zase super, že jsi se zvládla stabilizovat i bez nich.

@bobom - já toho moc o panické poruše nevím, ale napadá mě, jak jsi na tom z krční páteří. To motání hlavy bývá i od toho. Já jsem fyzioterapeutka, tak tohle mě napadne jako první v souvislosti s těma závratěma.

savanna
15. dec 2010

ahojte kocky,

no ja ako som si minuly tyzden pochvalovala, ako dobre sa citim, tak teraz tu sedim pri kave nad otazkami na skusku a uz ma chyta panika, vobec to nestiham a som strasne unavena z prace 😔 Takze klasicke priznaky ako tocenie hlavy a stazene dychanie su opat tu. 😝 😝
Je tu dnes vecer niekto? 😉

bobom
15. dec 2010

@savanna ahoj ja som tu

janulkama
15. dec 2010

ahojte,pekný večer Vám prajem 🙂 Už konečne malý zaspal,tak mám konečne čas popísať 😉

janulkama
15. dec 2010

@savanna jaj,to sťažené dýchanie dobre poznám,strašne mi to vadí...toto mávaš stále pred skúškou?Ja to mávam,keď sa deje niečo zlé. 😒

janulkama
15. dec 2010

@bobom ahoj,tak ako si sa dnes mala?Stále sa ti točí tá hlava?

daniela1974
15. dec 2010

@savanna aj ja som tu

rtx
15. dec 2010

chcel by som vas vsetkych len poprosit aby ste si v ziadnom pripade neskusali uzit lieky a to tieto nasledovne Magrilan ,Hapilux ,Prozac, a Fluctin. uz vonkoncom nie ak ste tehotna zena . tieto lieky totis nemaju licenciu a testy na ne boli podvrh ,u ludi testovanych na tieto liky a zlozku ktoru obsahuje kazdy z nich rovnaku ,sa objavili velmi nebezpecne vedlajsie ucinky ,az so smrtelnymi nasledkami.odporucam ,laickej verejnosti do pozornosti .knihu od Johna Virapena neziaduci ucinok smrt ,pochopite sami.

clare1
15. dec 2010

ahojte kocky, ta alventa posobi na mna tak povzbudivo..., upratujem a chystam k vianociam v plnom prude, konecne mam neuveritelne vela energie, ale to hlavne poobede, tiez ako pise bobom som na tom rano celkom inak, toci sa mi hlava, citim akoby som mala nizky tlak, citim fyzicku slabost, no a poobede som ako iny clovek, nechapem to..., uz uzivam 150mg alventu a cakam, ze aj tie rana budu ine...

vcera som upratala satnik a skrine, sila zavesy, upratala kniznicu, vsetko bolo v pohode a dnes som sa poobede pustila do umyvania okien, citila som sa fantasticky, ale dokazala som umyt ledva dve a skoro som odpadla, prislo mi neskutocne zle..., urcite som na to potrebovala viacej sily ako na ten satnik a kniznicu..., tie okna boli nad moju silu..., ale oddychla som si hodinu a potom som zvladla v pohode nakupy az do vecera...

savanna
15. dec 2010

@bobom
@janulkama
@daniela1974
ahojte vsetky, pekny vecer aj vam 🙂 Ano, mavam to stazene dychanie vzdy pred skuskami, tocenie hlavy som nemavala, spustilo sa mi to az v lete pred statnicami a teraz cez skusky je to tu opat 😝 Pozeram, ze tu teraz viacere mame problemy s "tocakmi". Zeby tou zimou? 😕 😅
Ale ja vlastne na pocasie nejaka extra citliva nie som, nereagujem na dazd alebo na zimu a pod., skor su to konkretne udalosti. Ked uz sme pri tej zime, v piatok v noci nas vraj cakaju extremne mrazy, az okolo -20, tak pozor na to 😕
A vam sa ako dnes dari?

janulkama
15. dec 2010

@savanna no darí sa tak tak 😒 okolo mňa sa toho teraz dosť deje,ako keby sa všetko to zlé za posledný rok točilo iba okolo mojich blízkych a mňa..a to mi teda na sile nepridáva...ja som taká,že vždy cítim aj s najbližšími a potom to na mňa zle dopadá...ale taký je život a ja sa musím naučiť s tým bojovať...
Ja až také točáky nemám,ale zasa mám tlak na hrudi,to sa mi vracia vždy keď mám stres a som nervózna...a aj keď viem,že je to psychika a snažím sa uvoľniť,tak nič nepomáha...
@clare1 to je super,že ti je takto,postupne sa aj rána budú zlepšovať a ž raz zistíš,že ti je dobre...aj u mňa to tak bolo,iba momentálne je to horšie.Ja mám zvýšenú dávku len pár dní,takže musím počkať.

savanna
15. dec 2010

@rtx ahoj, a ty pracujes pre nejake vydavatelstvo? 😀 😝 😝

@clare1 aj ja som na alvente 150 uz asi mesiac, tebe teda poriadne rychlo zabrala, ako to tak sledujem. Ja citim vacsi pokoj, ale stale mam pri stresoch dost velke vykyvy. Ja ten prilev energie teda az taky ako ty nemam, stale som dost casto unavena. Ale je to sto krat lepsie ako predtym, aj celkova nalada uz nie je zdaleka taka pochmurna ako byvala. Vsimlo si to aj okolie, dokonca som bola s mamou na nakupy, pokupila som si oblecenie a mala som z toho radost. A to uz si vobec nepamatam, kedy som naposledy bola na nakupy, pretoze som medzi ludmi dostavala zachvaty paniky a okrem toho som mala pocit, ze mi nic nepristane a ze si nic nezasluzim. Takze urcite su to aj u mna velke pokroky 🙂

savanna
15. dec 2010

@janulkama aj ja som taka precitlivena bytost, ze s kazdym citim, a potom to bremeno vleciem spolu s nimi. Je to aj urcita vyhoda byt taky empaticky, ale aj hrozna zataz na psychiku. Ten tlak na hrudi poznam aj ja velmi dobre, to je asi moj hlavny priznak, a je to hrozne...ono to asi suvisi aj s tym tocenim hlavy, clovek vraj v strese omnoho rychlejsie a plytsie dycha a prijima viac kyslika ako treba, a preto sa mi potom asi toci aj ta hlava...tak nejako mi to vysvetlovala psychologicka...

janulkama
15. dec 2010

@savanna aj mne to tak vysvetlila,ale ja blbec potom sledujem aj ako dýcham,aby som toho kyslíka nemala veľa 😀 😀 😀
Presne,strašne ma to potom ťaží,aj keď tie veci nesúvisia so mnou,strašne ma to zaťaží...

janulkama
15. dec 2010

no nič,idem do hajan,nejako som unavená,začína ma to prechádzať,tak to nechcem prehnať 🙂 Dobrú nôcku a hlavne,kľudnú

filipal
16. dec 2010

dobre ranko 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
prave na to prudke rychle dychanie, je dobre zvladat relaxaciu a pracu s dychom. staci sa zamerat na par dlhych vydychov a nadychov.
@janulkama vobec nevadi, ze si vsimas v strese aj ako dychas. praveze to vyuzi vo svoj prospech. pouzivaju to aj herci pred vystupenim a podobne (ked sa chcu zbavit tremy). pomaly dych nas dokaze skludnit.
dychove cvicenia maju jednu vyhodu, ze si takmer nik nevsimne, ze nieco robime 😅 kludne v rade na poste, v autobuse, v cakarni si mozeme dychat na par dob nadych, na par vydych. vzorce sa daju obmienat.
konkretne navody su v knihach o joge.

@savanna s tym bremenom zodpovednosti za inych si musis vyslovene racionalne urcit pravidla. vyhybaj sa teraz ludom, ktori ta takto zatazuju, aj takym scenam v spravach, knihach a pod. a ked ta uz nieco tak zrani, schvalne si to zlahcuj a opakuj si sama pre seba ako ta nic nerozhadze.... pozri, cely svet aj tak nespasis.
najviac mu pomozes, ked budes vyrovnana a silna.

janulkama
16. dec 2010

@filipal dobré ránko aj Tebe 😉
No super,mne to práve že dosť vadilo,že si už kontrolujem aj dych,takto som to ešte nezobrala,takže už budem...naozaj,to nik nevidí a mne to pomôže 🙂
Inak za to nevšímanie si druhých...ja som sa o to pokúsila,bolo to len pre moje dobro,ale momentálne sa nedarí mojej tete a bratrancovi,ktorí sú mi veľmi blízky,ja mám veľkú rodinu a len s nimi mám vlastne super vzťah...zomiera im babka,moja nie,je to z druhej strany,prežívajú to zle,bratranec včera z toho odpadol a vybil si chudák zuby o nemocničnú postel,keď babku videl...nedá sa tomu vyhnúť,tak rada by som im nejako pomohla,akosi sa im to pred vianocami rúti,ich sused,ktorému pomáhali tiež leží v nemocke,dostal porážku,tak sa starajú o jeho nevládneho dospelého syna,lebo nikoho nemá...proste,porozprávať sa môžu len s nami,nemôžeme sa im vyhýbať,lebo majú problémy,oni mňa tiež vypočuli a poradili,keď bolo najhoršie...len škoda,že sa to deje teraz pred sviatkami ☹

filipal
16. dec 2010

@janulkama ja viem, ze sa to ani celkom neda....a hlavne ked su to nasi blizki. ☹ mala som skor na mysli, ze uzkostni ludia riesia stale vsetko. od susedovho psa, po placuje dieta pred obchodom.....a rozlozi ich sprava v telke, ze zase niekoho zavrazdili. myslela som tym, ze je niekedy potrebne vedome si "naordinovat" nevsimavost....
ja som podobnej povahy, preto to mam odskusane na sebe....

janulkama
16. dec 2010

@filipal tak to áno,ja som si to na sebe tiež všimla...do nedávna som stále pozerala správy,čo sa kde deje,stalo a tak...prestala som s tým,aj modré z neba som už prestala pozerať kvoli tomu,nerobilo mi to dobre...strašne ma rozladila každá zlá správa...momentálne to robíme tak,že cez správy pustíme malému rozprávky a vypíname ich o osmej...nehovorím,že to robíme stále,ale väčšinou,MM si rád pozrie správy,tak ho nechcem obmedzovať ešte v tomto,aj tak sa už dosť prispôsobuje chudák 😖

filipal
16. dec 2010

@janulkama to je najlepsia metoda 🙂 odignorovat spravy....jedna vrazda za druhou.
spravy, ktore ma zaujimaju si radsej precitam na nete....
tie rozpravky su dobry napad 🙂

daniela1974
16. dec 2010

@janulkama detto. Ja nekukam ani Farmara a Modre z neba, mne je z toho velmi zle, potom nad tym premyslam a mam obtazujuce myslienky. Ale nie preto, ze by som bola filantrop. Mne tych ludi nie je luto. Mne to pride nechutne trapne urazlive.

janulkama
16. dec 2010

potom napíšem prišiel ten bratranec,volala jeho mama,babka im ráno umrela a on o tom ešte nevie,tak nech si to nečíta ☹ ☹ ☹ ☹

bobom
16. dec 2010

@daniela1974 ahoj si tehotna?a berieš nejake antidepresiva počas tehotenstva?