Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

bobom
16. dec 2010

@daniela1974 tak sa tešim s tebou že lieky neuškodia.A ak sa ta smiem opytat aku davku berieš počas tehotenstva?

filipal
16. dec 2010

@janulkama moj nazor je taky, ze psychologovia sa v medikamentoznej liecbe velmi nevyznaju (podla coho vie, aka davka je pre teba optimalna?)... celkove su vacsinou za to, aby pacient zvladol svoj stav bez liekov. ja si myslim, ze ked uz AD beries, radsej zvysit davku, aby zabrali naplno, ako zase experimentovat. tvoja davka bola nizsia ako sa vseobecne liek berie. preto si nemyslim, ze je nazor tej psychologicky spravny. ja by som sa riadila tym, co mi predpisala psychiatricka a psychologicku by som vyuzivala na zvladnutie terapii.
ano stav zvykne kolisat, niekto je citlivy na PMS, niekto na rocne obdobie, alebo len navstevu svokry....to je bezne. aj to je bezne, ze davka sa prechodne zvysi a po zlepseni stavu sa opatrne znizuje.
nie je dobre, ze ta psychologicka spochybnuje. skor by ta mala ubezpecit, ze je vsetko ok.

janulkama
17. dec 2010

@filipal ďakuje za odpoveď,po pravde,trocha ma zneistila,ale verila som sama sebe,pretože žiadne absťáky som nemala,keď som si lieky nedala.Dávku mám proste zvýšenú,ja najlepšie viem,ako sa cítim,no nie?

A inak dobré ráno prajem,dnes tu budem až večer asi,idem do práce,máme ukončenie roka,možno sa na net na chvílku dostanem.Pekný dník Vám prajem

bobom
17. dec 2010

Pekny mrazivy dnik želam všetkym.Neviete či je vhodne pitie kavy pri psychike?lebo som sa dočitala na nete že to zvyšuje uzkost.

filipal
17. dec 2010

@bobom na pitie kavy su rozne nazory . ale vacsinou su pozitivne. ja ju pijem.

radulinka00
17. dec 2010

@janulkama ahoj, já souhlasím z filipal, je to od ní neprofesionální, že tě odrazuje od léků 😒 Měla by uznat,že BF je pouze doplňková terapie. Taky hezký den!

@bobom Ahoj, silná káva může zvyšovat úzkost, pokud k tomu máš náběh. Myslím, že 1-2kávy denně nevadí, když tak snižovat postupně, jednu kávu třeba nahradit bezkofeinovou nebo tou z ječmene jestli jsi hodně zvyklá na chuť kávy. Pro mě je docela těžké si ji odříct.

bobom
17. dec 2010

Baby aky mate nazor čo sa tyka hospitalizacie na psychiatrii?ake pripady tam hospitalizuju?aj take čo maju PP?

filipal
17. dec 2010

@bobom su to pripady, ktore by nezvladli liecbu doma. moj nazor je taky, ze vhodnejsie je pre pacienta domace prostredie a denne dochadzanie do stacionaru. (ak si to vyzaduje stav)
ale su samozrejme vazne stavy, ked je hospitalizacia nutna. alebo ked je pochybnost ci pacient bude uzivat lieky a pod....

bobom
17. dec 2010

@filipal a nevieš po akej dobe by som mala byt OK ked teraz beriem 5 tyždnov AD a stale sa necitim dobre?

filipal
17. dec 2010

@bobom u niekoho sa zlepsenie prejavi az po 2 mesiacoch a stabilizovanie stavu az po 4. takze mozno patris k tym, u ktorych to dlhsie trva....(neboj, takych je nas viac) a davku mas dostatocnu? prosim ta napis este raz co a kolko presne beries. pri PP by sa zisla aj doplnkova psychoterapia. mozes s nou zacat az po zalieceni, ale uz si postupne zistuj terapeutov.

bobom
17. dec 2010

@filipal no ja na PP beriem Esoprex 10mg denne,je to vlastne escitalopram.Tak neviem,chodimaj ku psychologovi ale ked mu poviem že sa necitim dobre tak mi povedal či nechcem do nemocnice.Tak som z toho akosi na nervy.

bobom
17. dec 2010

@ filipal inak som premyšlala čo je horšie a tažšie liečitelne či panicka porucha alebo depresia.No mam pocit že depresia je lahšie liečitelna.

filipal
17. dec 2010

@bobom zda sa, ze by si potrebovala zvysit davku. na str. 221 Andy pise o davke 15 mg. cize 1,5 tabletky. moze sa brat rano, v jednej davke. cudujem sa, ze ti to lekar sam nenavrhol, ked sa stazujes, ze sa necitis dobre.
mozno caka. spytaj sa ho na najblizsej kontrole, alebo mu zavolaj.

toho psychologa vymen. hladaj si terapeuta, ktory ma skusenosti s liecbou PP.
nuz, ktora diagnoza sa lieci lahsie....kazdy ti bude hovorit, ze ta, ktoru nema on 😝 😅 .
tym sa netrap, ved choroby si predsa nevyberame.

bobom
17. dec 2010

@filipal vieš prestavam verit že mi liek pomože a najme ked ho zvyšim.A ked ho zvyšim tak po akom čase by som mala spozorovat zmenu?

bobom
17. dec 2010

@filipal nevieš či lieky zaberu ked človek premyšla negativne čo sa tyka voči lieku a uzdravy?

clare1
17. dec 2010

@bobom ahoj bobom, citim s tebou, ja mam depresiu, som v tom prvy krat, a lieky mi zaberali tiez velmi pomaly, mala som eliceu 10mg uzivala som 2 mesiace + lexaur. pre pripad potreby, tiez som bola nervova a hlavne zufala, apaticka bez chuti do zivota, unavena, a potom mi lekarka dala alventu v dvoch davkach, bala som sa hned zvysit na 225mg, tak som brala 2 tyzdne 75 mg a teraz uz 150mg, ako som tu uz pisala, poobede sa proste vznasam, planujem, upratujem ZIJEM a doobeda som nevladny clovek..., ale uzkosti, strach, nespavost, dychavicnost to vsatko preslo ale az po 2-2,5 mesiaci, tak nezufaj a tak ako radi filipal zvys davku, kasli na nemocnicu ja by som to neustala, zrazilo by ma to dolu, to prostredie...,

pred menstruaciou a pocas nej mi bolo hrozne, aj psychicky aj fyzicky, a to poriadne, ked to preslo az som nechapala, a vravel mi to aj manzel, ze ako ma to skolilo...a ked presiel menzes mala som sa zasa OK ale bojim sa teraz, ze ma to zasa vyvedie z mieri, ked to dostanem, no co uz, musim sa na to pripravit...

clare1
17. dec 2010

dievcence vela ste toho popisali, nebola som vcera doma cely den, a dnes som dlho...dlho spala, a tesila som sa na vas

aj ked tu alventu ,,zboznujem,, 😵 , tiez mam problem, vyborne mi zabrala, ja sa tesim aspon z tych poobedi, tak zle vplyva na moju stolicu, niekedy nejdem na wc-velku aj 3 dni a je mi z toho blbo, jem uz tyzden vlocky z acidkom a susene slivky a je to stale zle v pondelok idem dr. a ked jej to poviem nebude nadsena... 😎 , a keby mi zmenila AD ktovie ci mi budu dobre aby sa mi nezhorsilo va vianoce ale ktovie mozno by som vyskusala zasa nieco nove a mozno by to zabralo na tie rana... 😉
a este sa mi pri zacati uzivania alventy spravil na tvari malicky suchy flacik,no a pomaly rastol a ostaval supinaty a pribudli dalsie dva a zväcsuju sa, nikde inde som to na tele nezbadala, co myslite,? alebo by to bolo z jedla ale nikdy som to nemala, asi zbohom moja alventa, isla by som koznej ale ja fakt, tie rana zle znasam a sediet cele doobedie u lekarky by som nezvladla, jedine sa objednat...

clare1
17. dec 2010

@savanna prosim precitaj co pisem vyssie o alvente a napis ci z toho nieco mas,

a neboj sa tych skusok, ved doteraz si VSETKY SPRAVILA, ver si , nenechaj sa zneklidnit tym certikom co byva v tvojej mudrej hlavicke a robi ti tam pokusenie a chaos, vystrkuje iba male rozky,kasli na jeho vyryvania, nenechaj sa od neho zneklidnit, teba taku super studentku co doteraz vzdy skusky DALA 🙂 🙂 🙂 a DA aj teraz...

bobom
17. dec 2010

@clare1 ja neviem ja už som z tych antidepresiv zufala,bud som nejaky divny tvor alebo mi nevie lekarka nastavit liečbu.A ty si sa po akej dobe po zvyšeni citila lepšie?kedy možem očakavat zlepšenie?
A ako si často brala ten lexaurin?zrejme si mala ten slabši.
Ved aj ja sa velmi bojim do nemocky,akyóby to na mna vplivalo keby som bola bez mojej rodinky.

savanna
17. dec 2010

@clare1 ahoj
Co sa tyka travenia, aj mne alventa najprv robila hrozne zle, strasne ma nafukovalo a mala som zapchu. Ale zlepsilo sa to, ked si organizmus na ten liek zvykol, moze to trvat aj par tyzdnov, takze nezufaj a snaz sa to vydrzat. Aj teraz este niekedy mavam zapchu, snazim sa nevsimat si to. Aj ja som najprv skusala vlocky a vobec to nepomahalo, co mi teraz pomaha, snazim sa dat si kazdy den aspon 1-2 taniere polievky a do nej si davam pomlete lanove semienka. Citala som o tom na internete, normalne som si kupila v potravinach balenie lanovych semienok, pomeliem ich v kavovom mlynceku a dam si do polievky 1-2 lyzice a pomiesam. Mozu sa pridavat aj do jogurtu alebo do tvarohu a tak...ja osobne sa mliecnym vyrobkom snazim vyhybat, lebo mi nerobia dobre. A samozrejme treba ich uzivat pravidelne, aby mali nejaky ucinok.
Inak je zapcha pri uzivani AD celkom bezny priznak, ja som napr. pri seroxate mala taku zapchu, ze som sa isla zblaznit, potom som ho vysadila - celkovo mi nesedel. Oproti tomu je pre mna alventa uplne v pohode. Zalezi od teba, do akej miery ti to robi zle, ale urcite by som este nejaky cas pockala.

Na tie fliaciky by si sa asi mala opytat doktorky, mohlo by ist aj o alergicku reakciu😕 Asi bude lepsie sa poradit s dr. a neodkladat to, ked sa ti este aj zvacsuju.

A dakujem sa povzbudenie pri skuskach, no nie je to celkom tak, ze by sa mi vzdy darilo
skusky spravit na prvy krat 😅 😅 😅 Ale samozrejme, aj na druhy alebo treti pokus sa to pocita, hlavne, ze su nakoniec v kapse 😅 😅

clare1
17. dec 2010

@bobom cauko, lexik som brala hned na zaciatku liecby, ked som do toho spadla, 1,5mg-ten slabsi a to 3x denne celu a po tyzdni, trochu som sa sklidnila som znizila na 1/2 lexiku a to 3x denne tiez tusim tyzden a potom uz len v prip. potreby, ked mi zmenila AD zlepsenie nastalo asi po 8-10 dnoch tak postupne, no ale predtym som teda uz 2 mesiace brala tu eliceu a teraz som uz po zmene AD 3 tyzden a je mi suprovo, len rano tocaky, nizky tlak, chvenie ruk a fyzicka slabost, lexik som potom brala az do uplneho postupneho vysadeni iba na noc, co je uz asi tiez 3 tyzdene, uz ho mam len tak, keby nieco, ale nepotrebovala som ho, no este by som potrebovala napravit tie rana...

clare1
17. dec 2010

@savanna dik, vyskusam tie lanove semienka

a skusaka na 1. alebo 2. x je tiez predsa spravena skuska, ja som ani necakala a nemyslela, ze ich robis na 1.x a nebud na seba tak prisna, ze by si to nebodaj skoncit chcela na cerveny ? 😀 😝 , no na cerveny to musia by t riadne depky 😀 😝 , to chapem...

clare1
17. dec 2010

@savanna ale na cerveny musia byt vlastne same A, ze?

radulinka00
17. dec 2010

Ahoj holky, mně je dneska děsně, neklid.... přemýšlím jestli to není z toho zvýšení? 😢 Že bych brala radši zase 10mg, poraďte...

filipal
17. dec 2010

@bobom zvysena davka sa prejavi uz po par dnoch. prosim ta, preco by ti lieky nezabrali, ked zabrali takmer kazdemu?
skus sa skludnit, rob nieco co ta tesi a skus sa menej pozorovat.

@radulinka00 nie....nie je dobre s tymi davkami sibrinkovat hore dole. uz teraz vydrz na tej vyssej davke. celkove predvianocne obdobie byva zatazove..urcite ti nie je horsie z tej davky. vydrz.

bobom
17. dec 2010

@filipal no prave preto si to myslim lebo doposial beriem 5 AD a nič mimoriadne sa nedeje

bobom
17. dec 2010

@clare1 a ty sa liečiš AD už 3 mesiace?takže po zvyšeni davky mam čakat taky tyžden ako sa žto prejavy?

filipal
17. dec 2010

@bobom je mozne, ze si nikdy nebrala riadnu, ucinnu davku. nejaky dovod to ma. menila si uz aj lekara?
v tejto diskusii prispievam uz dlho, ale zatial sa nevyskytol ziaden clovek, ktoremu by nezabralo nijake AD.
aj teraz mas nizku davku, mozno si ju mala aj predtym.
skus ci precitat tuto diskusiu. Andy.a je psychiatricka a popisala v tejto teme vela informacii a dobrych rad. ( aj konkretnych davkovani liekov) hore vo vyhladavaci si zadaj lieky, ktore si uzivala, najdi si,co o nich Andy popisala a ake davkovanie odporucala. mozno odhalis problem, preco tebe nezaberali.
skus pristupit k svojmu problemu racionalne a nehorekuj, ze nic nejde. neodpisala si, ci si zvysis davku, ako sme ti radili, alebo ci si najdes ineho psychoterapeuta.

bobom
17. dec 2010

@filipal no doposial mi davala psychiatrička slabe davky tak mi to sama povedala.
No a kde si to mam dat do vyhladavača?

filipal
17. dec 2010

@bobom vtedy, ked vidis zoznam tem, je hore vpravo na obrazovke okienko. to je vyhladavac modreho konika. 😉
ked mas uz otvorenu temu, tak tam nie je, preto ho nevidis.