Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

zuzanah1
12. jan 2011

@lucinka0921 ja som si toho uz dost vela precitala, a nassla som vela clankov ako stitna zlaza moze ovplyvnit psychiku, zhorsit uz existujucu depresiua atd takze tvoja psychiatricka ta poslala na odber krvi asi preto, lebo ked stitna zlaza nefunguje poriadne moze to zhorsit depresie uzkosti a podobne.

lucinka0921
12. jan 2011

@zuzanah1 aj ja si myslim,ze to muselo nieco ovplyvnit.Ked som zacala chodit na strednu,tak sa zacali problemy v nasej rodine.Ale ja som bola silna osobnost a vsetko som zvladala s prehladom.Po skole som mala aj velmi dobru pracu.A tera som bez prace asi 2 a pol roka.A to ma tiez trapi.No chcela by som studovat,ale nemozem,lebo VS su od nas velmi daleko a ja neviem ci by som zvladla ist taku daleku cestu.A kde studujes?A co?Ja som mala tiez obrovsky strach,ze sa mi nieco stane,ze zomriem,medzi ludmi,ked som bola,ze zosaliem a kazdy sa mi bude smiat.Proste hrozne.A k tomu aj vsetky negativne myslienky,ktorymi som sa zaoberala a robila som znich katastroficke scenare...Ja na terapiu nechodim,nikto ma neposielal,len ku psychiatricke a len lieky beriem.A este nemas tu spravnu liecbu?A nepribrala si,ked sa ti zacali problemy so stitnou zlazou?Aj ja som vela clankou precitala na nete,aj o stitnej zlazy,takze viem,ze to suvisi,no kedze som mala len trosku zvyseny hormon,tak ze mi potom zase vezme krv a ked sa to neupravi,tak potom ma posle na vysetrenie.Ale nemyslim si,ze ja to mam so stitnej zlazy,aj ked ktovie.No ja som sa hned zmierila s tym,ze je to psychika.Ale odkedy sa liecim,tak sa citim ovela lepsie a to je dolezite...

zuzanah1
12. jan 2011

@lucinka0921 ja studujem v Londyne. Mozno by si sa mala opytat psychiatricky ci bi ti nemohla odporucit nejakeho dobreho psychologa, terapia ti pomoze a aj ked nie urcite neublizi. Kamaratka mala problemy z uzkostami a PP a terapia jej pomohla,ale ona tam chodila dlhodobo asi 2 roky, brala tiez lieky.
Ja som nepribrala, prave naopak ja nemozem vobec pribrat aj ked chcem, pri znizenej sa vacsinou pribera ale mne moja endo hovorila ze to neplati pre kazdeho tak som asi ta vynimka 🙂No este nemam, mam kontrolu 31.1 tak uvidime ako mi to zvysi, mne sa to zda niekedy uz take zle ze by som aj AD mozno aj brala,ale zas ked to je od stitnej tak sa asi oplati vydrzat lebo AD by som musela brat dlhodobo. Ale tak viem ze niektori ludia aj ked si vyliecili stitnu zlazu tak im ta depresia ostala, tomu nechapem :(
Som rada ze sa citis lepsie odkedy sa liecis 🙂 urcite sa to bude len a len zlepsovat 🙂

lucinka0921
12. jan 2011

@zuzanah1 v Londyne?Tak to je super.Tak potom daj vediet po kontrole ako si dopadla,Drzim ti palce,aby si sa mala cim skor lepsie.A netrap sa tym,ci potom budes mat depresiu,ani to nepomaha.Hlavne,nech je stitna zlaza v poriadku a potom budes riesit ostatne... no ja idem na kontrolu o 15 dni,tak sa opytam na nejakeho psychologa.Ja som na zaciatku bola asi na 4 sedeniach u psychologicky,to som este ani AD nebrala,ale ja som sa pri nej necitila dobre,neviem preco,tak som k nej prestala chodit.Ale tak myslim,ze este nejaky psycholog sa u nas najde.Za vyskusanie nic nedam.Mne pomohla aj motivacna literatura,na pozitivne myslenie.

zuzanah1
12. jan 2011

@lucinka0921 jasne musim byt pozitivna 🙂
To je super, ze ti motivacna literatura pomaha! Urcite sa najde nejaka psychologicka ktora ti sadne, niekedy velmi pomoze sa ss niekym porozpravat 🙂
Vela stastia dufam ze sa budes citit uz len dobre 😎

lucinka0921
12. jan 2011

@zuzanah1 dakujem,aj ja ti zelam hlavne vela zdravicka.A potom daj vediet po kontrole ako budes na tom 🙂

svija
13. jan 2011

Ahoj, tak jsem dnes dělala generální úklid ve své lékárničce a vyházela jsem všechny staré escitalopramy a risperidony, prostě psychiatrické léky, které jsem dřív brala a teď už je mám vysazené. Teda nevyhodila jsem je do koše, vrátím je pak do lékárny. Tak z toho mám teď dobrý pocit, že už je nepotřebuju a doufám, že jsem se jich zbavila definitivně 🙂

bobom
13. jan 2011

@svija a ty neberieš už žiadne AD?alebo si ich predtym brala?pomohol ti vtedy ten escitalopram?

lucinka0921
13. jan 2011

@svija ahoj.To je skvele.Tesim sa s tebou 🙂

svija
13. jan 2011

Já beru AD 🙂 . Mám Anafranil (clomipramin). Escitalopram jsem měla dřív a nepomohl mi. Mám radost z toho, že v akutní fázi jsem brala tři léky na hlavu a ještě to bylo málo, tak teď už mám jen ten jeden a jakž takž to stačí 🙂 . I když výkyvy nálad a občas tendenci k úzkosti mívám trochu pořád.

lucinka0921
13. jan 2011

ahojte dievcata.Ja sa za chvilku chystam na urad a po prvy krat po neter do skolky,tak mi drzte palce 😉

kucminka
13. jan 2011

@anka12 Anka,ja neviem co ma caka,ako by som to vsetko zvladala,ale dufam,ze sa mi podari vobec otehotniet,kedze mam uzkosti,aj toho sa troska obavam,ci sa nam to dieta vobec podari.Mam 7rocnu dcerku,mam ju velmi rada,a preto by som este aspon jedno dieta chcela.Bude to asi tazka cesta,ale podstupila by som ju,koli tomu malemu batozteku sa to oplati.Tak aj tebe drzim palceky,nech ti je lepsie a nech sa vam podari.mas uz nejake deti?A bola si tehotna uz ked si mavala tieto stavy?

kucminka
13. jan 2011

@svija v dobrom ti zavidim,uz aby som aj vyhadzala vsetko do kosa....

kamajka
13. jan 2011

Ahojte kočky. Vy ste tu všetky depkujúce? Ja neviem či som depresívna alebo čo mi je, viete mi poradiť?

rebeka1977
13. jan 2011

@zuzanah1 ahoj....ja neviem, ci je to z nej, liecim sa na hypo uz 14rokov, a prednedavnom som mala aj zapal....ale asi to bude z nej, bola som zrela na psychiatriu...ufff, ale zvysili mi davku, a dostala som Mollome - tak nejak sa to pise, nechce sa mi kuknut na krabicku. Vraj mam tak strednu davku a musim povedat, ze mi je 100x lepsie. Ako by to utlmilo tu agresivitu, placlivost, naladovost, uvrcanost, jedovatost, to kukanie do blba...prosto vsetko to zle. Nepocitujem nadmernu unavu, nic ma to neovplyvnuje. len sa sialene potim...ale to som mala aj pred liekami...toto potenie sa stale presetruje.

zuzanah1
13. jan 2011

@rebeka1977 ahoj, dakujem za odpoved 🙂 Co je Mollome?
ja sa liecim na stitnu este len 3 mesiace, beriem l-tyroxin 50 mg a som objednana na 31. mne to tiez pride ze som niekedy zrela na psychiatriu, z nicoho nic chcem plakat, potom som v pohode, potom nejaky divny strach z nicoho, potom zas v pohode, uzkosti-pohoda-uzkosti-pohoda. No strasny kolotoc 🙂
to je super ze sa citis lepsie, ja uz aj rozmyslam ze by som mala nieco zacat brat lebomi to pride ze sa nervovo zrutim kazdu chvilu, a to len odkedy mam tu stitnu zlazu :/
ja unavena tiez velmi niesom len mam strasne studene nohy a ruky a pritom sa mi potia, no uplne divne a nechutne :D

janulkama
13. jan 2011

@lucinka0921 ahojky,ako sa Ti dnes darilo?Zvládla si to určite dobre 🙂

rebeka1977
13. jan 2011

@zuzanah1 Mollome je AD antidepresivum...a co je super, neprobera sa po nom, dokonca vraj daco schudnes, lebo akoby si pri nom trochu stratila chut do jedla.

lucinka0921
13. jan 2011

@janulkama ahojk 🙂 Dnes som super vsetko zvladla.Najprv ked som si pomyslela,ze musim na urad,tak hned na mna prisla uzkost,ale potom som telefonovala so sestrou a pytala som sa,ze kto ide po malu a ona,ze ja.A ja som sa hned toho chytila a zacala som sa tesit 😀 No pred skolkou nejak mi prislo trosku divne,ale aj tak som sla a ked som videla malu aka bola stastna,ze som konecne po prvy krat po nu prisla,hned ma vsetko preslo 😀 Takze vsetko som zladla v pohode a tesim sa z toho a hlavne ma to zase povzbudilo 🙂

zuzanah1
13. jan 2011

@rebeka1977 a ako dlho to beries?ja neviem ci mam este pockat kym sa nastavim na spravnu liecbu stitnej zlazsy,lebo to este mam porozhadzovane alebo si mam popytat nejake AD

dorothy77
13. jan 2011

@rebeka1977 presne tieto symptómy mám aj ja, beriem Citalec, ale na toto nezaberá... možno by som mala zmeniť lieky

verux5
14. jan 2011

@kamajka ahoj, mame rovnako stare deticky, co ta trapi? mas "podozrenie" na poporodnu depresiu, ci len smutna nalada?

kamajka
14. jan 2011

@verux5 ahooj.... poporodna depresia to nie je....ci moze byt? uz je dost velky maly na poporodnu depresiu, ci nie? ale na vsetko sama (som sama s tromi detickami), nic ma nebavi, vsetko je pre mna tazke, ani len riad nezvladam umyt, nic ma netesi, mam zavraty, v minulosti som uz mala uzkostne stavy (internistka diagnostikovala), aj pocas tehu posledneho, je mi tazko nejako na hrudi ako keby som mala kamen, neviem ci mam depresie alebo co, stale musim nieco riesit,, s byvalym, s druhym byvalym, cely zivot mam zamotany a neviem sa uz vymotat z nicoho

verux5
14. jan 2011

@kamajka poporodna depresia sa moze objavit do cca 1 roka. dokonca moja kamoska psychologicka mi tvrdi, ze kym sa telo matky "stabilizuje" hlavne asi hormonalne tak to trva 1,5 roka. a uvazovala si, ze pojdes za psychologickou/psychiatrickou? predsa len 3 deti, tazka ziv.situacia - to da zabrat kazdemu a nie takto kratko po porode. ja mam tiez take stavy - nic ma nebavi, normalne mi je do placu casto, tiez uzkostne stavy, niekedy by som tu nechcela byt lebo mam pocit, ze nevladzem.a ked maly nechce spat, reve tak som k.o. mne manzel sice ako-tak pomaha, ale je casto dlho v praci a som sama. nie som velmi taky "kamaratkovsky" typ, ze by som sa niekomu vyrozpravala a bolo by mi lahsie. tazko doverujem ludom tak si myslim, ze je to potom este tazsie. a uz si sa niekomu "zverila" s tvojimi stavmi? ja aspon mojej mame a manzelovi scasti (chlapi to predsa beru inak...). ale nejaka dobra psychologicka by ti pomohla ziskat nezainteresovany pohlad na zivot a mohlo by to pomoct...

sonoio
14. jan 2011

@kamajka takto to u mna vsetko pomaly zacinalo... 😒 😒 😒 🤐

kamajka
14. jan 2011

@verux5 ano uvazovala som nad psychiatrickou a stale uvazujem nezverila som sa s tym este nikomu.....

verux5
14. jan 2011

@kamajka je to tazke niekomu zverit taketo svoje myslienky 😒 mne to trvalo 3 mesiace, ale to moja mama sa ma na rovinu spytala co mi je tak som to vyklopila 😔 myslim, ze sa cloveku trochu ulavi, ale ak citis, ze potrebujes odbornu pomoc tak nevahaj. a mas niekoho kto ti pomaha s detmi, domacnostou, kazdodennymi starostami? alebo si uplne sama?

kubaka
14. jan 2011

@kamajka Ahoj, utíkej k psychiatrovi, lítáš v tom, není divu, když jsi sama se třemi dětmi. To by porazilo slona. Pokud jsi už měla ataky, tak se to mrcha vrací. Ta úzkost na hrudi, neschopnost se radovat - nemáš nad čím moc uvažovat. Nejsi sama s těmi to pocity a ve tvé situaci je to naprosto pochopitelné. Děti tě potřebují silnou, vyrovnanou, šťastnou. 🙂

kamajka
14. jan 2011

@kubaka dakujem a co su na to nejake lieky ja este dojcim syna neviem teraz co bude lepsie ci ho dojcit a nemat radost zo zivota alebo sa liecit a prestat dojcit ale byt vyrovnana a stastna

filipal
14. jan 2011

@kamajka ano, su lieky, ktore uzivaju aj dojciace zeny. skus si dat do konikovskeho vyhladavaca AD a dojcenie, viac krat sa tu o tejto teme pisalo. Andy.a je psychiatricka a zavesila sem aj nejaky zoznam moznych liekov.
moja sestra brala na poporodnu depresiu Zoloft (sertralin).
ty mas tych spustacov viac, okrem porodu, este riesit tych expartnerov! 😝 😝 neviem, koho by to nezlozilo.... 😝 😅