Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janulkama
4. mar 2011

@rebecca2006 Ahoj,tu väčšinou píšu dievčence,ktoré nie sú tehotné...pozri do témy s tehotenstvom,tam ti určite poradia 😉

filipal
4. mar 2011

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...
@rebecca2006
@miasari
tento clanok, sem raz davala Andy - psychiatricka, snad vam to nieco da. 🙂 🙂
Miasari, u teba je bezpecnejsi Sertralin.
Rebecca, chodili sem take dievcata, len teraz asi nenakukuju 😉 ....skus pozriet nejakych poslednych 20 stran a napisat im priamo....

rebecca2006
4. mar 2011

@filipal ďakujem, presne toto som potrebovala. Ja teda dúfam, že lieky nebudem musieť brať dlhodobo, ale jeden nikdy nevie....

miasari
4. mar 2011

aj pre filipal:
dakujem za odpoved,clanok som si precitala,ale som dost znepokojena, neviem si predstavit, ze nezacnem brat lieky, laktacia je rozbehnuta, a bojim sa o malu.aby som jej neuskodila. mala by som sa radit aj s pediatrom? mala by som ju o tom informovat? Sertralin ma tie iste upozornenia ako Seroxat, terz somto nasla na nete,takze zrejme ide o podobne lieky. co sa tyka dojcenia myslim.

filipal
4. mar 2011

@miasari Sertralin, generikum od Zoloftu brala aj moja sestra pri dojceni. mala poporodnu depresiu. Sertralin sa doporucuje pri dojceni ako jeden z najbezpecnejsich liekov. viac krat to tu pisala aj Andy - psychiatricka. aj jej pacientky tento liek uzivali. pediatricku nemusis informovat.
tvoj psychiater ta mozno bude nahovarat na odstavenie, budes musiet asi podpisat, ze liek uzivas na vlastnu zodpovednost. ano, niektori lekari maju taketo nazory. ty sa musis v konecnom dosledku rozhodnut. ja by som so sertralinom dojcila. citala som si aj rozne zahranicne studie, v zahranici matky s poporodnou depresiou takto liecia bezne.
ide o podobne lieky, ale so Sertralinom boli lepsie studia....

filipal
4. mar 2011

v clanku, ktory som sem dala, to mas v prvej tabulke v poslednej vete:

Jako nejbezpečnější se při kojení doporučují SSRI (především sertralin), amitriptylin, nortriptylin, desipramin, clomipramin.

andy.a
4. mar 2011

@filipal Fil,to máš márne 😕 😕 😕 😀 😀 😀 😝 😝 😝
to isté dokola 😠 😠 😠 😠

filipal
4. mar 2011

@andy.a ahooooj 🙂 🙂 🙂 🙂

cuttina
4. mar 2011

Ahojte dievcata, velmi vam dakujem za podporu, len stale neviem, ci som uz zrela na AD. Elenium som zo dna na den znizila nja polku (5 mg rano a vecer), zatial nic necitim, je to len druhy den. Ale ten smutok je priserny ☹
Ja viem, musim si to prezit a lieky mi v tom sotva pomozu....

filipal
4. mar 2011

@cuttina a aky sport si to robila?

monfat
4. mar 2011

@cuttina nebooj uvidíš príde to ako blesk z jasného neba, jedného dňa sa zobudíš a všetko bude tak ako predtým 🙂 🙂 🙂 🙂 mne to tak fungovalo. prvé 2 týždne som však mala príšerné stavy ☹ katastrofa a zrazu bum a zlepšenie o sto percent. neboj bude dobre, ver tomu 🙂 🙂 🙂 myslím ked začneš s tými AD

monfat
4. mar 2011

No takže ja zatiaľ mám za sebou prvý týždeň pomalého vysádzania zatiaľ sa nič výrazné nedeje, nechcem sa príliš sledovať ale dakedy sa to nedarí. Dúfam a pevne verím že to bude fajn. pekný večer baby 😉

miasari
5. mar 2011

@filipal dakujem za odpoved, som rada ze som tu nasla taketo rady a utechu, lebo clovek ked do toho spadne, mozes ty vysvetlovat okoliu ako na tom si, ked to nemali aj tak to nechapu. som v prisernom smutku, aj ked mam maximalnu pomoc , teda nie som doma sa sdetmi, ktore by mi viseli zo zaclon a ja si sklbem vlasy, deti akoby to citili, su relativne dobre, podpora v rodine je, aj ked tomu prd rozumia, myslim mojim pocitom, zlepsuje sa to az okolo 20 hod., neviem preco, vtedy som skoro zdrava, ked sa vsetko doma ako tak utisi, lieky som nasadila, moja psychiatricka je zena cinu, nic odo mna nechcela, len vybrala podla nej najvhodnejsi liek a nasadila ho. este len zacinam, tak uvidime,predtym som mala serlift, zaciatky boli tazke ale zabral. tazko vsak povedat, situacia bola ina, teraz som vkuse doma s malou, ma mesiac, a je dost zima, takze este ziadne prechazdky vonku, plus druhe chore dieta doma. pisem tak chaoticky, tuzim po tom pocite normalnosti, ktory som mala predtym, kde su tie casy, ked ma pred par rokmi nadchal uplna hovadina, z ktorej som satesila aj dva dni, teraz ma netesia ani dolezite veci, ako zdravie mojich deti, jasne, ze som rada, ale vsetko ide okolo mna. rano sa zobudim a cudzia dusa v cudzom tele, v cudzom dome. AD nasadene tak budem bojovat. ale kazdy den sa pytam, co sa s nami deje, zenami ako lusk, schopnymi, sikovnymi, lebo take v podstate sme, ze to proste pride a sme v prdeli a niet pomoci. ved ludia zazivali aj hrozne veci a dostali sa z toho aj bez tabletiek a co my? ale som rada, ze ste tu a ja sa necitim ako uplny outsaider. dakujem za radu a podporu

katarinka1818
5. mar 2011

ahojte wolam sa katarina a mam 22 rokou momentalne žijem na slowensku ale bola som rok anglicku akonahle som sa wratila moj žiwot sa zmenil našla som si priatela ktoreho som strašne lubila mal tažky uraz a ja som bola pritom wšetkom wtedy sa začali moje tažkosti zle mi bola wracanie beznadej atakdalej potom som sa snim rozišla a wšetko bolo ok medzi tym som zašla psichyatrowi a predpisla mi lieky tie som poctiwo brala po niekolkych mesiacoch ma wyhodil z prace lebo som dostala slepe črewo našla som si noweho priatela a wtedy začali zase tie stawy nikto mi neweri ako zle sa citim niko bola som u psichyatra a dal mi tabletky ale ja s aich bojim začat brat že to bude ešte horšie som uplne beznadejna moji rodičia sa nedokazali nato pozerat ako sa trapim tak moj amamina čo je abstinujuca alkoholička začala znowu pit to bola dalšia rana do srdca oco mi nadawa že som leniwa a že som sračka že nič nedosiahnem a taketo weci a ja už newiem čo mam robit predtym wšetkym som bola usmiewawe diewčatko ktore milowalo swoj žiwod wždy som sa tešila a bola štastna tak strašne si prajem byt opet štastna a hlawne nemat strach sama zo seba doktorka mi teraz predpisala lenuxin a to tež tak že rodičia otom nemožu wedet lebo to by boli zase len nadawky že čo robim načo su mi tabletky a taketo weci len newiem dala som si jednu tabletku toho lenuxinu a bolomi zle tak newiem kao či mam pokračowat dalej či ne aj ked mi bude zle ak budete neikto taky zlaty a pomožete mi potrebujem trošku podporu a tak dokazat to zwladnut lebo už mam toho plne zuby chcem tak strašne chcem nech toto už prestane len s ato neda dakujem wam wšetkym 🙂)))))

sonoio
5. mar 2011

@rebecca2006 ahoj,ja som to tu uz tiez pisala,tiez som zo zaciatku tehu uzivala AD,no ja som bola prave vo "vysadzovacom" rezime,cize uz to bola len min.davka,a do tych troch mes.som vysadila.SI uzkostliva,zvlast preto by si na to nemala mysliet,skor na svoj celkovy stav,ako sa citis, a podla toho vysadit,nie tak,ze otehotnies,a vysadis...jednoducho,ak sa na to nebudes citit,v liecbe pokracuj,i ked tehu..je vacsia sanca,ze babu ublizi tvoj zly zdr.stav ako lieky.hlavne sa nedaj ovplyvnit niektorymi mamickami,ci tehulkami,ktore pocas tehu odsudzuju aj paracetamol.jasne,vsetko s mierou,a v najnizsej ucinnej davke. 😉

monfat
5. mar 2011

@katarinka1818 ahoj podľa toho čo píšeš, dosť si toho zažila a tie lieky fakt potrebuješ.Ale antidepresíva nie sú lieky ako ibuprofen, vieš potrebuje to čas, aby sa ti utvorila akási rovnováha serotonínu v mozgu. A to niekedy trvá, mala by si ich brať a počúvnuť doktorku, len ich treba brať pravidelne a nevynechať ani jednu, potom sa účinok určite dostaví, ale asi tak po týždni-dvoch. 🙂 a na tých ktorí ťa potopila , myslím na ich rady nedaj. Ved vidíš že sú poniektorí na tom ešte horšie ako ty. ☹

katarinka1818
5. mar 2011

@monfat wed ano len wieš ja som potrebowala pochopenie nič wiac a wkuse take reči že si to namyšlam že som padafka a taketo proste nikto ma nechape že mne je fakt zle najračej by som sa zabalila a odišla nekam preč lebo z nikym sa otomto newiem porozprawat lebo ten čo to nezažije to nikdy nepochopi dakujem ti welmi pekne

chubbynka
5. mar 2011

@filipal dakujem ti velmi pekne,citim sa velmi dobre,mam mnozstvo energie a obrovsku chut upratovat....mamka sa zo mna tesi 🙂 len nemozem spavat...mam problem zaspat...ale tak urcite aj to zvladnem

rebecca2006
5. mar 2011

@sonoio ďakujem za radu. No, ono je to tak, že ja sa inak cítim super, okrem toho spania, žiadne smútky, skleslosť, nechutenstvo, dokonca podľa mňa ani úzkosť, skôr by som to nazvala tak, že si veci príliš beriem k srdcu. Tak dúfam, že na dlhodobú farmakoterapiu to nebude. Ja by som najradšej otehotnela bez liekov, ten prvý trimester moc nechcem brať, po 3. mesiaci by mi práveže už ieky až tak moc nevadili- z hľadiska organogenézy. Ale ak by to spanie malo byť tak pršerné ako pri Maťkovi, tak to radšej som za lieky. Veď uvidím. Len nechcem otehornenie veĽmi odkladať, budem mať 35 rokov, Maťko v lete dva,tak naneskôr v lete by som už chcela začať riešiť. Uvidím ako to bude, teraz som na polke Mirzatenu a vysadzujem Rivotril.... Tak som zvedavá, či budem spať aj be z Rivotrilu.

katarinka1818
6. mar 2011

ahoj dievčatka dneska som s arozhodla začat brat tabletky som sa odhodlala chcem žit normalne 🙂))))))) uff dufam že to zwladnem držim wšetkym palce čo maju tie iste problemy ako ja aby to dokazali prekonat lebo depresia je najhoršia choroba žiwota

elissha
6. mar 2011

@katarinka1818 velmi drzim prsteky aby si sa z tej zivotnej unavy pomocou antidepresiv dostala. na mna sa toho v zivote navalilo naraz velmi vela, Ad lieky mi pomohli, fungujem a dusa a mysel nie je tak pretazovana stresmi a starostami. moj muz je tiez proti liekom, ale nevsimam si to , snazim sa byt ustretova......ja som bola uuplne nad priepastou, este nic ma tak nezlozilo ako depka z nahromadenych problemov. neviem ci je to dobou? beriem lieky rok a 3 mesiace , som iny clovek...... 😵 som rada, ze je tato tema, mozno mi zachranila zivot, az teraz vidim ako blizko smrti som bola, vidim ze zivot je aj nadej a laska a farebny 🙂

katarinka1818
6. mar 2011

@elissha wieš ja osm bola pred tym wšetkym usmiewawy člowek plny žiwota a tak a zrazu som uplne nadne skončila ale začal asom brat tie lieky čim skorej začnem tym skorej mi bude lepšie ja žiwot milujem len neisom schopna ho žit lebo som kuse wyčerpana a zle mi je a poslednej dobe už boly strašne depky ale ja to zwladnem wiem že ano 🙂

elissha
6. mar 2011

@katarinka1818 mila katuska som o tom 100 percent presvedcena ze to zvladnes, niekedy sa toho v zivote nahromadi velmi vela traumatizujuceho a my nemozme vypnut a zalahnut na rok do postele ani prestahovat sa do raja kde by sme dali do kopy, ale mame nastastie ine barlicky 🙂

katarinka1818
6. mar 2011

@elissha zlata si welmi §🙂 len kebyže je to take jednoduche wyhrabat sa z postele a ist woonka ked člowek nema žiadnu energiu 🙂 ale dneska som si už ostrihala wlasky nalakowala nechty a dala masku na twaričku weriž že to bude zo dna na den lepie a lepšie 🙂 choroba si člowek a newiberie 🙂 ale ja sa newzdam weruže 🙂 w žiwote to chcem dotiahnut daleko aj tebe prajem nech si žiwote štastna 🙂 welmi štastna

elissha
6. mar 2011

@katarinka1818 postupne bude lepsie a lepsie 🙂 , dakujem za prianie

sonoio
6. mar 2011

@rebecca2006 ja len nechapem,co chces vlastne pocut..sama si si vysvetlila,zdovodnila,ako to je,ako to chces,akurat ti tu mozme zazelat vsetko dobre 😅 🤐 😵

rebecca2006
6. mar 2011

@sonoio ďakujem 🙂 Hlavne som chcela počuť presne to, čo si mi napísala Ty v predošlej odpovedi- že sa dá zvládnuť tehu aj na farmakoterapii, ak je to skutočne nevyhnutné 😉 A ešte som od Vás vytiahla aj link na článok v Solene, tak som spokojná 😉

radulinka00
7. mar 2011

@sonoio Ahojky, zdravím tě! 🙂 Jak si užíváš těhulkování? 🙂 A už jsi úplně bez ad,jaké bylo to vysazení? 😕

@rebecca2006 ahoj, já taky beru mirt. jsem teď na půlce,půlky 🙂 ,ale ta mi buhužel nejde vysadit 🙄 nemůžu usnout 🙄 už ho beru půl roku a k tomu ráno cipralex 😝

sonoio
7. mar 2011

@rebecca2006 😝 😝 😅 😅 😅 😅

@radulinka00 ahoj,tehulkovanie si uzivam uplne v pohode, celkom som predtym mala obavy ,co a ako,a napokon som to doteraz vlastne ani nepocitila,kebyze sa nepozriem do zrkadla 🤐 🤐 tak asi ani neviem,ze som tehu 😎 😀 😀 ,nemala som dokonca ani ziadne nevolnosti,sem tam sa stane,ze sa skoro zobudim,a tak..ale to je uplne normal.niekedy mam take placlive dni,ale to su tiez hormony 🤐 a tak dufam,ze to uz do konca ostane tak,ako to je, uz to sice zacinam pomaly citit,chrbat,zaha,a pod., no inac je to fajn, 😀 😎 😉 som v poho 😝
a ano,tiez som sa zo zac.bala vysadit ad,tak ale az tak som na tom nebazirovala,ze musim vysadit a tak..mne uz bolo fajn,a aj bez tehu by som ix vysadila,asi preto to islo tak ok.uz som teraz uuplne bez,i ked,stalo sa, ze som niekedy pred spanim musela nieco "uzit",na spanie,alebo ked som bola nejaka uzkostliva..ale to len v tych mini davkach. 😢 😒 😉

radulinka00
7. mar 2011

@sonoio
@sonoio Tak to sem ráda, že to takhle z nadhledem zvládáš a můžu se ještě zeptat co užíváš občas na spaní?
Ono teda hlavně ke konci těhotenství je to úplně normální, že se budeš budit, tělo se připravuje na noční kojení 😝 😝 😀 😀 má to snad každý...