Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

rebecca2006
7. mar 2011

@radulinka00 to som rada, že je tu niekto na mirtazepine, ale to mas fakt mini dávočku- predpokladám, že beieš polku z polky 15mg? Ako to políš, prosím ťa? Blbá otázka, ja viem, len jam to skúšala a ide mi z toho akurát tak odhryznúť 😀 A večer zaspíš po samotnom mirt? Ja som skúsila vyplesnôť ten Rivotril, ale zasa som nezaspala, ta som sa vrátila k pôv dávkovaniu..A pribrala si po ňom? Ja to inak znášam super, ako keby som nebrala nič, sa musím strážiť, aby som nezjedla aj chladničku, hlavne večer....V tehu si ho asi neužívala, že? Dík za skúsenisti

sonoio
7. mar 2011

@radulinka00 no uzivam Minias,lormetazepam, neviem,co to je u nas, alebo lorazepam,ale to uuuplne zriedka,a v uplne min.davkach 😵

radulinka00
7. mar 2011

@rebecca2006 Ahojky, ano z 15, včera jsem zkoušela nevzít, že budu brát obden, ale nemohla jsem usnout, tak jsem si ho vzala 😢 půlim ho ostrým nožem a jde to celkem na souměrnou půlku. Mně to takhle poradila dr, že se musí vysazovat strašně pomalinku, třeba měsíc půlka, pak měsíc čtrvrtka 🙄 🙄 pak obdenjinak tam hrozí ta nespavost zase 🙄 🙄 🙄
ano přibrala asi 7kg, ale já jsem brala ze začátku 25mg, pak dlouho 15, takže si myslím, že po té půlce to nebude tak hrozné.Ne v těhu jsem neužívala nic, ale někde na netu jsem četla, že mirta. používaly těhule na potlačení nevolností a rodily se zdravé děti, ale už nevím na jakých stránkách to bylo. Ty ho bereš poprvé, nikdy jsi nevysazovala? 😕

@sonoio Tak to vůbec neznám, to je proti úzkosti nebo nějaké antips.?

rebecca2006
7. mar 2011

@radulinka00 vďaka za vysvetlenie. Áno, ja ho beriem prvý krát. Predtým som brala nejaké prášky, raz to bol Coaxil s Lerivomom- ale max mesiac, a raz Triticco- tiež tak max mesiac. Vždy kvôli nespavosti pri nejakom strese, ale rýchlo to zabralo a bolo. Teraz je to horšie, lebo som restala spávať, keď som otehotnela, tak som v podstate bola bez liekov okrem sporadicky nejakej štvrťky Stilnoxu- v druhom trimestri- a asi po pol roku dojčenia, keď už malý cical minimálne. Takže tentoraz mám spánok rydrbaný dokonale a asi to nepôjde spraviť hneď ☹

sonoio
7. mar 2011

@radulinka00 nie,to prve,lormetazepam je na spanie,norm.hypnotikum,a to druhe ,lorazepam , je anxyolit., na uzkost.ale ja som ix brala uplne minimalne,asi 2x za mesiac,ked som bola nejaka out,a aj to,v min.davkach,asi poloc.davka z min.tabletky.

radulinka00
7. mar 2011

@rebecca2006 víš co, já jsem k tomu měla ještě depresi a nespala jsem vůbec, nevím čemu říkáš problémy se spaním 😅 , takže pokud tvoje obtíže byly jako, že ses často budila, nebo ti trvalo třeba hodinu, než si usnula, tak si myslím, že tam by to mělo jít rychle. Ale pokud je ta nespavost veliká, tak tam to asi trvá dýl..... 😢 já se léčím od léta a není to ještě úplně ok. ale já jsem měla ještě k tomu depresi a úzkostnou poruchu 😔 Jinak autogenní trénikg taky dělám, je to dobrý, akorát já když nemůžu usnout, tak začnu být nervozní 🙄 🙄 🙄 toho se nějak nemůžu zbavit...Děláš si ty relaxace před spaním?K tomu mirtazapinu ještě občas vezmu nějaké bylinky persen, hypnox, čaje na spaní, ale myslím, že jejich účinek je velice na pováženou 😝 😝 😝 😝

katarinka1818
8. mar 2011

ahoj diewčata dneska je 3 den čo som začala brat tie tabletky len mam rochu pocity uzkosti ale konečne som dneska rano newracala 🙂 🙂 🙂 a už sa ani tak netrasiem len mam stale potenie ruk a noh a strach ist do kolektiwu ufff ale to hadam časom pretane nie? či? =D dneska som si konečne aj izbu upratala 🙂 len ja newiem prečo stale mam take čudne myšlienky wela rozmyšlam že prečo sa toto stalo prave mne a takto to asi zato že som wkuse sama doma a nudim sa ... ešte že je ešte internet 🙂 pekny den wam prajem a hlawne wela wela pozitiwnej enerfie 🙂

cuttina
8. mar 2011

Ahojte vsetci, pisala som tu prednedavnom o sebe a ye sa snazim vysadit Elenium.
Chcela by som sa opytat, ci mozu byt znamky vysadzovania> zle videnie, pocity na odpadnutie, pichanie na lavom prse, proste stav ako pred kolapsom....
V poslednej dobe som uplne stratila chut na jedlo, doslova sa mi hnusi☹.
Viem, ze musim ist za dr. a predpisat si tie AD, len som stale cakala a dufala, ze to zvladnem.
Viete mi tu niekto poradit?

mangotree
8. mar 2011

ahoj filipal aj ostatní,
to nočné potenie už dá sa povedať prešlo.
Už asi mesiac som na zníženej dávke Seroxatu, namiesto jeden a pol tabletky beriem už len jednu. Maximum som mala 2 tbl.
Chcela som to znížiť, lebo by som v blízke dobe možno aj otehotnela. A bojím sa pri AD. No bojím sa aj bez nich.
To zníženie beriem celkom dobre. Na tej jednej tabletke sa dá žiť, hoci sa priateľovi neustále sťažujem, že ma život nebaví. Nie v zmysle trafickom, že idem zomierať. Ale nudím sa tu, dni mi pripadajú stereotypné, niekedy potrebujem dlhé prestávky a oddych, keď sa s niekým stretnem. Vlastne neviem z čoho sa tu mám tešiť..:(

mangotree
8. mar 2011

A unavuje ma aj malá záťaž. Neviem, kde je hranica medzi lenivosťou a mojimi psychickými ťažkosťami.

cuttina
8. mar 2011

@filipal volejbal

monfat
8. mar 2011

@katarinka1818 uvidíš že už bude len lepšie. Aj tá úzkosť prejde po čase, 😉 to tak býva zo začiatku ťažšie.

katarinka1818
8. mar 2011

@monfat ja newiem anle je mi tak zle nako tak zwlaštne raz sa usmiewam pak mi je zle pak mam take že ma zaliewa studeny pod a pak take že mi preskočilo ako kedy je to strašne =´(

filipal
8. mar 2011

@mangotree nooo, vyzera to, ze si si davku az prilis znizila.... to mas priznaky depresie.... alebo zmena lieku by sa ti nezisla?
@katarinka1818 a beries AD?
@cuttina volejbal je kolektivny sport...zvladla by si ho aj teraz? nechces sa k nemu vratit?
to ostatne: ja som ti uz svoj nazot napisala....dievca, teba musi vidiet lekar! 🤐

cuttina
8. mar 2011

@filipal
Ano, dnes som mala ist prvykrat na volejbal, ale nechcelo sa mi.
K lekarke idem buduci tyzden, mozno skusim zavolat uz zajtra, ci by ma nezobrala.
Ale ona mi da to, co ja si poviem.
Vzdy to tak robi.
A na druhej strane, stale premyslam, ze je kopec ludi, ktori prezili rozchod a neberu AD ☹
Najhorsie je to s tym jedlom, nevladzem do seba nic dostat....
Len sa lutujem ☹

katarinka1818
8. mar 2011

@filipal ano ano briem poctiwo dneska osm znowu odpadla =´(

katarinka1818
8. mar 2011

@cuttina musiš byt silna hlawne nestracaj nadej zwladneš to musiš nič ine ti nezostawa neboj najdeš si ineho lepšieho možna horšieho ale hlawne sa ty neopuštaj 🙂

pepina32
8. mar 2011

Ahojte vsetky,som tu nova.Minuly rok v septembri som isla prvykrat k psychiatricke,nasadila mi seroxat 20 mg a 2x denne xanax sr 0,5 mg.za cca 2 mesiace mi zmenila lekarka seroxat za fevarin(momentalne beriem 0,75 mg a uz iba polku xanaxu rano,teraz sa ho snazim vysadit vecer polku.dnes je tyzden,co vecer polku neberiem.za ten tyzden sa mi ale zacalo stavat,ze neviem dobre spat v noci a cez den som taka unavena,niekedy mam aj busenie a zrychleny pulz a je mi niekedy az tak na odpadnutie,dostavi sa troska pocit strachu a potomto zase prejde.lekarka vravi,ze 0,75 mg fevarinu je slaba davka a ze by ju chcela zvysit,ze ideal je 100mg.ale,ze ked nebude treba,tak nechame to na 0,75 mg,teda ked sa budem dobre citit.teda aby som presla k veci,su tieto stavy abstinencne priznaky z vysadzania?????aby som nezabudla,mavam aj taky neprijemny pocit bolesti na plucach,ako keby som ich mala prefajcene,tak to tlaci,ale je to vzdy skor vecer pre zobratim davky a potom to prejde.ale uz to neni kazdy den,ako to bolo cca pred 3 tyzdnami.......dakujem vam za odpoved a prajem pekny den,s pozdravom 🙂

mangotree
8. mar 2011

filipal: o seroxate sa hovorí, že je dobrý predsa nie?
ja mám diagnozu skôr uzkostnu poruchu, ale tak mávam aj pár depresívnych príznakov. teda, neviem, či je nechuť k všeličomu až taký vážny príznak. Asi ide o intenzitu. Ale povedzte mi, ako mám byť na liekoch a zároveň plánovať bábätko??

cuttina
8. mar 2011

Chcela by som sa este opytat, ci za moje nechutenstvo nemoze aj to Elenium-je to tiez BZD.

filipal
8. mar 2011

@mangotree ide o to, ci si ochotna zit s takymi pocitmi ako popisujes. neda sa povedat, ktory liek je dobry a ktory nie...pre kazdeho je to nieco ine. usudzujem len z toho, co si napisala. naco beries Ad, ked mas pocity ako niekto nelieceny? je tam nejaka chyba. bud nizka davka, alebo uz potrebujes zmenu. na prdchadzajucej strane som davala link na AD, ktore je mozne uzivat aj v tehotenstve. ked sa inac neda, je to lepsie riesenie....

@cuttina nie je to cudne, ze lekarka ti predpisuje to co povies? ona by mala byt ta, co ti poradi a predpise liecbu. na co k nej teda chodis? su snad aj ine psychiatricky.
ano, plno ludi zvladne rozchody samo. u teba je vsak rozchod len spustac tvojej diagnozy a v tom je ten rozdiel.
ked sa zaliecis, pojdes aj na ten volejbal, uvidis. 😉
nechutenstvo je priznak tvojej choroby, nie uzivania liekov.

@katarinka1818 nechces to zavolat lekarke? chytaju ta mdloby? este sa len nastavujes na liecbu, ale aj tak....

filipal
8. mar 2011

@pepina32 vitaj v teme 🙂
Seroxat ti nerobil dobre, ze ti tvoja dr. dala Fevarin?
pozri, Xanax beries dlho. vseobecne benzodiazepiny (medzi kt. patri xanax, rivotril, neurol, frontin, elenium) sa maju uzivat len mesiac -dva, kym nezaberu AD. a potom len v pripade potreby, cize nie denne. inac na nich vznika zavislost.
ty beries xanax uz pol roka. samozrejme, ze bez neho nevies zaspat, ved je to riadny utlmovak....ja som si raz dala polku a bola som cely den odrovnana....ty si si uz nan tak navykla, ze zrazu nezaspis....
liecia AD (antidepresiva), nie benzodiazepiny. tie len utmuju priznaky.
tvoja dr. ani nemoze vediet, ci ti dala dobre AD a ci ti naozaj zabera, ked popri nom uzivas xanax....

cuttina
8. mar 2011

@filipal Asi mas pravdu, mala by som vymenit dr. Ale kde ju hladat? vsade je vraj plno...
Mne praveze tato doktorka povedala, ze ja mam cisto porozchodovu depresiu a na tu sa beru lieky max. pol roka.
Vcera vecer som odpadla a dnes, ked som soferovala do prace, musela som zastavit a dat si liek, lebo som myslela, ze odpadnem v aute.
No a do toho vsetkeho som este taka blba, ze vypisujem ex a ten ma dnes odpalil ako najvacsiu chuderu. Take ponizenie ste este nevideli.
Takze dufam, ze mi uz stacilo a konecne s tym kontaktovanim prestanem. ☹

pepina32
8. mar 2011

filipal,seroxat som znasala fajn,len som nemala absolutny zaujem o intimny zivot,tak preto mi ho zmenila.je pravda,ze som brala 2x za den xanax,ale teraz je to len polka,tak som rada,ze aspon takto,viem,ze je to abstak,ale dufam,ze sa to da prekonat a prejdu tie priznaky........musela som pokracovat v xanaxe aj preto,lebo mi menila dr. AD a trvalo kym som si na ne zvykla(fevarin)....inak som z toho zufala,z tych abstakov,ale snad bude aj lepsie......dr.si mysli,ze som si na tieto AD zvykla dobre,v tomto smere,co sa tyka psychiky je vsetko o.k.to sa citim ovela lepsie,ako ked som zacinala,len ma zaujimalo,ci to co citim su abstinencne priznaky z vysadzania xanaxu.inak vysadila som jednu a pol xanaxu behom cca mesiaca a pol,tak neviem,ci to nahodou nebolo trosku naraz vela????

filipal
8. mar 2011

@pepina32 tazko povedat....mozu to byt aj uzkostne stavy, ale aj abstaky z vysadzovania....podla mna musis pockat, ci sa ti nezacnu zmiernovat....mozno si mohla ist pomalsie...ale co uz teraz?....skus vydrzat....
do toho vsetkeho sa takto na jar zvyknu stavy zhorsovat....tak aj to moze byt u teba pricina...
ja by som sa snazila vydrzat, ked sa ti uz nebude dat, zavolaj lekarke.
prosim ta, naozaj po Fevarine sa ti vratil chtic? 😕 😕 🙂

@cuttina och 😝
chuda, dobre ta to vzalo! 🤐
tak ked si mozes u dr vypytat, pytaj si Sertralin. je to mierne SSRI, mozu aj kojace zeny aj deti....s AD budes naozaj do pol roka fit, ale musis na tom aktivne pracovat. takze ex si zakaz, zajdi na volejbal a do posilky, tam je plno inych chlapov....

mangotree
8. mar 2011

filipal-beriem AD, lebo je to s nimi lepšie ako bez nich. Ja neviem kde to väzí..či znížením dávky, alebo to nie sú až tak "choré" pocity čo prežívam a aj "zdraví" ľudia sa cítia tak, že ich temer nič nebaví, neviem aký je ten rozdiel. Či nie som príliš náročná na pocit šťastia a spokojnosti.
To, že sa nejaký liek môže brať v tehotenstve znamená čo? že je riziko oveľa menšie, o niečo menšie, žiadne, že to plod nepoškodí?

cuttina
8. mar 2011

@filipal Uz som sa rozhodla, objednam sa zajtra (neviem, kedy ma zoberie) a preberiem s nou tento liek, co si mi poradila. Dakujem. Lebo cim dlhsie budem cakat, tym to bude horsie.
A ja chcem, aby mi bolo uz aspon trosku lepsie, lebo teraz je to strasne. Ale co tie tri tyzdne, kym mi AD zaberu? Zblaznim sa ☹
Nechapem, ako ma moze jeden rozchod tak znicit. 😢

janulkama
8. mar 2011

@pepina32 ahoj,ten tlak som mávala aj ja,prešlo to až po nejakých 3 mesiacoch,ale ešte teraz mám niekedy pocit,že ma trocha tlačí,ale je to v norme.Tiež mi pomáhal xanax,vtedy to ustúpilo...

janulkama
8. mar 2011

@cuttina joj moja,ešte ste v kontakte?Ja som myslela,že s tým sekneš,to mal byť tvoj prvý krok...je to ťažké,ja som niečim takým prešla už dávno,ale chce to čas,príde niekto,kto si tvoje srdce zaslúži 😉 Drž sa,nech sa ti polepší 🙂

cuttina
8. mar 2011

@janulkama dakujem ti, ale ja neviem, co sa to so mnou deje, doliezam, prosim a pritom to ani nebola moja chyba...
A nie som nejaka mladica ani sereda. Skor o mne ludia hovoria, ze som pekna. ALE BLBA!!!
Asi nemam ziadnu hrdost. Dnes som s tym uz dufam definitivne sekla.