Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

pepina32
9. mar 2011

filipal,no hej,naozaj sa to upravilo,myslim s tym chticom 🙂 este mam jednu otazocku,v noci sami zase zle spalo,ale uz to nebolo take neznesitelne,ale ked som si rano o 7.00 dala polku xanaxu,teda tu,co beriem tak sa vsetko uvolnilo a keby som mohla,tak prespim asi polku dna,aspon by som dobehla tie nedospate noci 😉 len teraz mam pocit takeho mravcenia v celom tele......taketo priznaky som mala,ked som zacinala brat AD,tak teraz fakt neviem,ci ked vysadzam xanax,ci nemam nahodou slabu davku AD
neviem,ci mam pockat,lebo k lekarke idem cca za mesiac,alebo mam ist skor,ked som bola pred tyzdnom,som sa citila lepsie ako teraz.....teda nieje to az take zle,ale uz by som sa chcela citit uplne dobre ☹

filipal
9. mar 2011

@pepina32 na tej polke xanaxu mas zostat az do kontroly? ak ano, ja by som si xanax davala na vecer. lahsie zaspis a rano uz musis vydrzat....pockaj tyzden a ked ti bude stale zle, chod k lekarke skor....
je mozne, ze ta 75 mg ti je malo....a hlavne teraz na jar. mozno na leto ti bude stacit. toto vsetko treba vypozorovat.
niektori ludia vravia, ze uz po jednej vyssej davke sa im ulavilo. ja by som vyskusala dat si stovku, co to urobi....

pepina32
9. mar 2011

filipal a myslis,ze si mozem skusit dat stovku bez vedomia lekarky,alebo mam k nej radsej zajst????
dr.vravela,ze mam xanax brat uz len tak halabala,ze si nemusim davat pozor na pravidelne davky,lebo ze bude uz najlepsie,ked ho vysadime 🙂 inak,ked som presla z 50 na 75 mg fevarinu,tak mi to cca trvalo tyzden,kym som sa nejako zpametala,bola som jak trafena mechom,stale sami chcelo len spat 🙂 inak dr.spominala,ze dame 75 tak na 2 tyzdne a potom sa uvidi,ci zysime....

rebecca2006
9. mar 2011

@radulinka00 no ja som mala tú poruchu spania presne tak, že som nespala vôbec, teda, bey Stilnoxu- yačalo sa to nevinnejšie, len ako ťažšie yaspávanie., udenie sa v noci, ale nakoniec to dopadlo takto. Preto som šla k lekárovi...
Teray je to oveľa lepšie, ale ešľte nie stopercntné, tak uvidím. Bylinné prípravky teraz neberiem, len melatonín, mne sa zdalo,že moc nepomáhajú- okrem Persenu na také nejaké ľahšie stavy úzkosti- ale už som si dlhšie nedala, má pocit, že keď mám ten Mirzaten, tak som v pohode celý deň. Homeopatiká na mňa nefungujú vôbec, nevem, či na niekoho áno 🙂 Relaxy si robím- inak ja mám tiež ten problém, že ak dlhšie neviem yaspať, tak šaliem 😀 ďakujem za rady,eľmi si mi pomohla a držím palce pri vysadzovaí 😀 A sladké sníčky 😀

monfat
9. mar 2011

čaute baby 🙂 vidím že viacero vás tu nespí ☹ ja síce môžem, ale vtedy ked som nemohla, lekárka mi dávala stilnox, nechela som ho a brala som radšej melatonin, lebo moja svokra je od stilnoxu závislá, ked ho nemá nebude jednoducho bez neho spať. Ani neviem či je to fyzická alebo psychická závislosť. A zvladla som to aj s tym melatoninom, len vravi sa že by sa nemal užívať viac ako tri mesiace. 😉
inak ja vás sem chodím stále čítať, len niekedy pri malom mimču nemám toľko času aby som písala. 😀 😀 😀 teraz už mám za sebou druhy týždeň vysádzania AD tak a všetko vyzera byť okej 🙂 nič sa nezmenilo, ani sa nič nestalo, nijako to nepociťujem zatiaľ, beriem polku Citalecu- 10 mg, každy druhy deň a od buduceho mesiace každy treti deň, tak hadam to bude fajn. zatiaľ sa majte pekne, vonku je krásne, tak sa chystám prejsť. pekný deň 🙂 🙂 🙂

filipal
9. mar 2011

kocky, na Stilnox sa da vypestovat riadna zavislost. aj mojej mame to asi 2 roky predpisovala obvodacka a trvalo pol roka, kym si odvykla. zacala uzivat Triticco.

sonoio
9. mar 2011

@filipal no po dvoch rokoch si teda vyp 😔 estujes zavislost na vsetky podobne latky,hypnotika,bzd,atd 🙄

andy.a
9. mar 2011

čaute,čaute,čaute 😎 😎 😎

ak sú nejaké otázočky,hlavne čo sa týka liekov,sem s nimi 😝 😝 😝

nestíham Vás totiž čítať a pozerám,že Vás je tu zasa kopec nových 😉 😉 😉 😝 😝 😝 😕 😕 😕 😝 😝 😝

ozujskova
9. mar 2011

ahojte ...vezmete ma medzi seba?...trpim depresiami...neviem byt sama...som melancholicka,smutna,podrazdena...osamotena..teraz je uz lepsie beriem od novembra sertralin...teraz uz s davkovanim 50mg rano a 100mg vecer,ked mi je blbo tak si vezmem 0,25 neurol...ale este stale to nieje "ono"...kolko trva kym budem zasa v poriadku a tie depky sa uz nebudu vraciat?.. 😖

ozujskova
9. mar 2011

@andy.a pomozes mi?prispevok vyssie 😅

andy.a
9. mar 2011

@ozujskova 5mesiacov je už dosť dlhá doba,zrejme by som vymenila sertralín za AD z novších generácií/venlafaxín,excitalopram,duloxetin,milnacipran..../ 😕 😕 😕
ale môže to byť aj prechodné zhoršenie,na jar sa depresie zvyknú sezónne dekompenzovať 😕 😕 😖

ozujskova
9. mar 2011

@andy.a dakujem ti...ja len verim,ze uz to bude fajn a len jar sposobuje toto zhorsovanie...no snad..ako sa znasa zmena liekov?nevrati sa to znova vsetko? ☹

andy.a
9. mar 2011

@ozujskova môže sa napr.setralín znížiť a iné AD prikombinovať alebo sertralin úplne vysadiť a nahradiť iným AD 😝 😝 😝

väčšina ľudí toleruje zmenu liečby bez problémov 😉

radulinka00
9. mar 2011

@andy.a
Ahoj, zdravím tě po delší době! 🙂 Já tě teda taky využiju, když jseš tak laskavá 😀 Mám dotaz k Mirtazepanu.Beru půlku ze 7.5mg asi měsíc. jak dál doporučuješ s vysazováním? Mám si to ještě napůlit? 😕 😕 nebo nějak obden, ale když jsem zkoušela jeden den nevzít nemohla jsem usnout 😔 😔 ach jo, já se toho Mirtáče snad nezbavím. Máš nějaké zkušenosti, nefunguje to tak, že se po vysazení Mirt chvíli nespí a pak se to srovná? Nebo taky nesrovná.... 😝 😝 😔 😅 pa a děkuji!

andy.a
9. mar 2011

@radulinka00 čauko,skús štvrtiť..teda 1/4 tbl...to už bude síce na úrovni placeba,ale možno Ti to bude stačiť 😉 počkaj,však píšešn že máš polku zo 7,5 mg....tak to potom bude 1/8 tbl....vyskúšaj a postupne vysaď,potom si musí organizmus zvyknúť spať bez barličiek 😝 😝 😝možno to chvíľu potrvá,skús si dávať napr.z DM-ka drogérie také tabletky "Na dobrou noc" 😝 😝 😝

a u vás sa mirtazapín volá Mirtazepan?? 😕 😕 😕 😨 😨 😨

filipal
9. mar 2011

@andy.a och Andy, veru chybas! 😝 teraz ta tu zaskakujem 😅 je tu plno novych kociek, len asi nie su prave pri PC.....
ale radila som v tvojich intenciach.... 🙂 🙂 🙂
pozri prosim ta na Pepinu....

filipal
9. mar 2011

a Mango, ona sem uz chodila...pamatas? ovocnicky... 🙂

radulinka00
9. mar 2011

@andy.a ne mirtazapin, já ty názvy komolim, 😀 😀 no já si myslím, že to asi nebude tak jednoduché, že bych vysadila a spala hned krásně, zkusim to teda asi až od příštího týdne ješte nějak nažužlat tu čtvrtinku 😀 😀 😝 V dm se podívám, ale ty bylinky na mě nějak nepůsobí 🙄 🙄 hodně my naopak pomohl autogenní tréning. no a hlavně asi ty léky Cipralex a můj oblíbený Mirtazapin. 😀

cuttina
9. mar 2011

@andy.a Andy, prosim, ja sa pytam na vysadzovanie Elenia. Brala som 2x denne 10 mg tabletky, snazim sa stahovat na 1/2 a 1/2, ale niekedy (hlavne aute) ide na mna taka uzkost. Dnes som volala psychiatricke, ci by som nemala zacat brat AD, ale ma volno. Som 2 mesiace po rozchode a ona mi dala najskor Neurol a teraz tri tyzdne Elenium. Som uz po cca 3-4 mesiacoch zavisla?
Prosim, porad, aj ked Filipal je tiez super🙂

andy.a
9. mar 2011

@cuttina Elenium patrí medzi najslabšie anxiolytiká,s vysadzovaním by absolútne nemal byť problém 😕 😕 😕
užívaj podľa toho ako sa cítiš....tie polky Elenia-to Ti aj účinkuje? to je úplne slabunké a polka,veď to ani efekt nemôžeš cítiť 😕 😕 😕

Elenium dávam aj malým deťom p.p.na ukľudnenie,teda nie úplne malým,školákom cca od 9-10 rokov 😕 😕 😕

ak si depresívna,tak by sa mali nasadiť AD,stačilo by nejaké SSRI-čko 😕 😉

Neurol pri užívaní 3-4 mesiace....hej,ak si užívala pravidelne/neviem síce aké dávky/ ,môže tam vzniknúť závislosť 😕 😝 😝

a inak sa zvykne dávať Tiapridal pri odvykaní od BZDZP /aj pri závisl.na alkohole/,to nie je anxiolytikum,ani návykový liek 😝 😝 😝

andy.a
9. mar 2011

@filipal áno,Mango si pamätám...tuším aj Citrónka a Jabĺčko,či tak nejako mali tie kočky nicky,nie ?? 😕 😕 😕 😝 😝 😝 😀 😀 😀

Fil,kukni do Ves.dievčat 😝 😝 😝 😝 😝

andy.a
9. mar 2011

@pepina32 Fevarin patrí medzi staršie AD a fakt máš nízku dávku....patrí medzi AD,ktoré sa predpisujú deťom od 6 rokov...75 mg je tak dávka pre 10.ročné dieťa 😝 😝 😝

mala by si mať minim.100 mg....pri ťažších stavoch sa ide až na 300 mg 😝 😝 😝
a nepriberáš z neho ?? 😕 😕 😕

akosi stále nechápem,prečo je libido a sex taký dôležitý pre pacientov,ktorí sa len začínajú liečiť na depresiu/myslím teraz všeobecne/....keď AD zaberie a človek sa cíti lepšie,tak potom určite sa vráti aj chuť na sex,ale hneď na začiatku aby si pacient pýtal liek,ktorý neutlmuje sex.funkcie.... 😨 😨 😨 😨 😨

a už sme opakovane preberali,že vtedy sa môžu spraviť tzv."víkendové prázdniny bez AD" 😝 😝 😝 😝

veď na začiatku liečby má človek problém ráno vstať z postele,najesť sa,prinútiť sa k nejakej činnosti a nieto sexovať 😝 😝 😝 😝 😝 😀 😀 😀 😀 😀

cuttina
9. mar 2011

@andy.a Neurol asi 2 mesiace tak cca 3 x dnne 0,5 mg a potom asi 2 tyzdne 2-3 denne 0,25 mg.
Praveze som sa velmi bala zavislosti, preto mi aj dr. toto predpisala (Elenium).
Tak potom si vymyslam tie obcasne stavy? Proste sa zacnem bat, ze odpadnem, ze nemozem dychat, boli ma na hrudi, cela sa zacnem triast a hlavne je to v aute, bojim sa, ze tam odpadnem a niekoho zabijem a v praci, kde sa zase bojim, ze co si o mne pomyslia, ked odpadnem (niekedy). Mam velmi kolisave nalady, predvcerom som aj odpadla, nedalo sa mi vobec nic jest asi tri dni, vcera som uz konecne normalne jedla a dnes sa citim fajn. Ale co bude zajtra, neviem. ☹
Velmi som schudla, ale to je po rozchode normalne. Myslela som, ci to nemoze byt aj tymi liekmi. Dnes som isla na dlhsiu cestu a po pol hodine s kamaratom som si zacala uvedomovat, ze som si nezobrala polku a zacalo mi byt takk zle, panika, ze ho zabijem. Predychavala som to a stale som nasilu nieco rozpravala. Esteze tam bol a o nicom nevedel.
Neviem, ci mam ist uz na tie AD. Ako to spoznam?
Od vcerajska nie som s byvalym v kontakte, ale bojim sa, co sa zase stane ☹

andy.a
9. mar 2011

@cuttina Tvoja Dr. tým,že Ti dala Elenium,nič nevyriešila....máš príznaky ako pri PP/panickej poruche/ ale ťažko sa to odlišuje aj od absťákov ešte od toho Neurolu 😝 😝 😝
pri Eleniu také abstinenčné nebývajú.....určite by som Ti nasadila AD,možno by stačilo niečo slabšie,sertralin alebo citalopram 😝 😝 😝
Neurol 0,25 by som Ti ešte nechala,,kým zaberie AD a potom postupne o 1/4 až 1/2 tabletky týždenne znižovala....a neskôr ho budeš mať len podľa potreby 😉

Elenium rozhodne nemôže nahradiť Neurol 😕 😕 😕 😕
Neurol účinkuje aj na pan.stavy,ale je to len taká jednorázovka a Elenium je naozaj slabulinký liek na ukľudnenie 😕 😕 😕

cuttina
9. mar 2011

@andy.a No ved to mi prave povedala, ze vzdy ked to na mna pride, mam si dat jednu az dve tabl. Neurolu a cmulat ich. Zaberalo to, lenze som sa bala po vselijakych diskusnych forach zavislosti.
Mam za sebou naozaj tazky rozchod... Mozem mat tieto PP z neho, al. to moze byt aj havariou, ktoru som mala pred rokom? Zeby to nastartovali tie problemy vo vztahu a vzapati sa mi podvedome vynara ta havarka?
Takze mam jej povedat, nech mi da spat Neurol a AD?
Inak este mi dala aj Rivotril, ale ten neberiem. mala som dokopy asi 10 kvapiek....
Ona to zhodnotila tak, ze depresiu zatial este nemam....

monfat
10. mar 2011

@andy.a prosim ťa už ked si tu, pootravujem ťa aj ja. Brala som pol roka Citalec 10 mg na PP, bolo mi super, pred 2 týždňami som začala vysadzovať, lebo mi tak doktorka kázala. teraz beriem každý druhý deň tu istú dávku, je mi uplne fajn, ked nato nemyslím. Niekedy ked som dlho doma, tak sa trocha sledujem a stalo sa mi už dvakrát že na mňa prišiel ten záblesk -flash 😀 ja to tak volám, je to taky záblesk v mysli, ktorým panicky atak zvyčajne začína, nerozbehne sa to ani dalej ani nič, lebo to nedovolím. Stále si racionalizujem myšlienky, dýcham a všetko to čo som sa naučila, ale myslela som že ked liečbu ukončím budem mať pokoj aspoň nejaky dlhší čas, povedz mi prosim ťa je to len tým vysádzaním, je to normálne,potom sa to upraví alebo som ešte nemala začínať vysadzovať ten Citalec, myslím nebolo to skoro po polroku? 🙂 mala by som isť za doktorkou a povedať jej to, 🙂 či? prejde?

pepina32
10. mar 2011

cuttina,ja som trpela tymito istymi priznakmi ako ty,strach,ze sa mi nieco stane,pocit na odpadnutie,strach ist niekam......no bolo to dost zle.diagnostikovali mi PP a myslim si,ze by si mala zacat brat AD,bude ti potom ovela lepsie,ked zaberu 🙂 drzim palce.....

pepina32
10. mar 2011

@andy.a.no zatial z neho nepriberam,je pravda,ze mam vacsiu chut do jedla,ale aj tak si to jedlo nedam 😉 a to s tymi stavmi na zaciatku,to mas pravdu,ze clovek mal co robit,aby vobec rano vstal.a vtedy urcite co sa tyka libida,mi to nic nehovorilo,ale ked uz bolo celkom fajn,tak mi to zacalo vadit,lebo som nevedela prejavit city ako je plac,smiech.tak som sa dr.pytala a ona ze to moze sposobovat AD,tak mi ho vymenila za Fevarin a je to v pohode 😝

pepina32
10. mar 2011

este by som sa chcela spytat na ten Fevarin,nie su to dobre AD????mam fajn psychologicku a je dost uznavana medzi pacientami.....tak ma troska zaskocilo,ked citam za Fevarin,ze uz nieje taky moderny....inak som citala,ze ludia priberaju aj z inych AD,nie len z fevarinu,niektori aj z xeroxatu,atd...... 🙂

andy.a
10. mar 2011

@pepina32 Fevarin je OK,v pohode,kvalitné AD,len je už na trhu cca 15 rokov....odtedy máme kvantum novších účinnejších AD....psychofarmaká sa nedelia na moderné a nemoderné,keď Ti vyhovuje a dobre zaberá,tak faj,užívaj naďalej 😉 🙂

a psychologičkA Ti píše lieky ?? 😕 😕 😅 😅 😅 nie náhodou psychiatrička ?? 😀 😀 😀 😝 😝 😝
je to tak trocha....dosť zásadný rozdiel 😝 😝 😝 🙂 🙂 🙂 🙂

áno,priberá sa hlavne z mirtazapínu,paroxetínu/Seroxat/,aj fluvoxamínu /Fevarin/...atď....je to veľmi indi-vindi....tí,ktorí majú sklony priberať,priberajú aj z AD,po kt.sa zvyčajne nepriberá a mám kvantum pacientov,ktorí by pribrať chceli a potrebovali a nepriberú ani po Mirzatene 60 mg,čo je maximálna dávka u tohto lieku 😝 😝 😕 😕 😕