Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

pepina32
10. mar 2011

@andy.a,ano psychiatricka,som sa pomylila 😝

andy.a
10. mar 2011

@monfat je to normálne,tie flash-backy sa môžu ešte istý čas vyskytovať,nemusíš s tým ísť k Dr. 😉

@cuttina Tebe som napísala dlhý príspevok a padlo mi pripojenie 😠 😠 😠 😠
ak sa Ti dá,treba zmeniť psychiatr......rozhodne si nemôžeš určovať sama,aké lieky Ti má predpísať.....máč určite PP a tam sú AD nevyhnutné 😝 😝 😝 a o cmúľaní Neurolu /bléééééé 🙄 🙄 🙄 🙄 / som teda ešte v živote nepočula,možno rozdrviť a zapiť vodou ,aby to rýchlo zabralo 😨 😨 😨 😕 😕 😕 😝 😝 😝
tie kvapky Rivotril by Ti v tomto prípade zabrali lepšie 😕 😕 😕
spúšťačom Tvojich problémov môže byť aj jedno aj druhé,teda rozchodd aj havária,možno sa to aj nakopilo 😕 😕 😕

a teraz na jar sa veľa pacientov dekompenzuje 😒 😖

miasari
10. mar 2011

pre andy.
som na zaciatku liecby depresie , mesiac poporode,beriem Seroxat, uz predtym so bola liecena Serliftom, relativne uspesne, ale vysadilasom pred tehotenstvom. chcem sa opytat, co este mozem pre zlepsenie stavuurobit,myslim, nejake techniky, alebo psydchoterapiu, cokolvek, nejaku dobru knihu, prosim o akukolvek radu, som na pokraji svojich sil,aj napriek tomu, ze mam pomoc, vycerpavama to nenormalne,kazdy den ma pre mna 48 hodin.

andy.a
10. mar 2011

@miasari dúfam,že s tým Seroxatom nekojíš 😕 😕 😕 😕 práveže teraz by Ti ten Serlift bol lepší,pri sertraline sa môže aj dojčiť 😕 😕 😕

skús autogénny tréning,kníh je veľa,keď si dáš do googlu,kopec Ti toho vyskočí 😝 😝 😝 😝
psychoterapia je tiež fajn,ale počkaj kým Ti poriadne zaberie AD,až potom sa objednaj na sedenia 😉

a mala by si mať niekoho pri sebe....kamošku,sestru,mamu....aby Ti pomáhali s bábom a Ty by si mala čo najviac relaxovať 😕 veď si ešte v šestonedelí 😕 😕 😕

katarinka1818
10. mar 2011

@filipal wolala osm jej a wysadila osm wšetko len riwotril berem a je mi owela lepšie akonahle som si ho dala prestalo to wšetko asi mi stači ten riwotril len brat lebo inak z tych druhych liekou mi bolo strašne zle uff ale riwotril mi pomaha

katarinka1818
10. mar 2011

@andy.a aho možem s anečo opytat odkedy som po operaci slepeho črewa mala som chronicky zapal slepeho črewa bywawalo mi strašne zle pak ma operowali bola som nemocnici 3 mesicae a teraz s abojim normalne chodit wonka či je to normalne bola som u psichyatričky a dala mi lunexin ale bolo mi sneho strašne zle tak berem len riwotril lebo ma trase ked mam ist nečo wonka wibawit pripada mi wšetko take zwlaštne nemam pocity plaču ani nič len mi bywalo strašne zle aj po oeracii a teraz berem riwotril len mi odporučili na obličky mam pit piwo či to možem kombinowat z riwotrilom? dakujem za odpowed

filipal
10. mar 2011

@katarinka1818 och joj Katarina! 😝 asi ti to napise aj Andy, Rivotril ti nijako stacit nebude....no, ano, teraz ti pomaha, pekne utlmuje, cloveku je po nom prijemne...ale ako dlho ho budes brat? vypestujes si na nom zavislost a potom co?
potrebujes antidepresiva. ak ti nesadli prve, bude treba hladat dalsie, Rivotril ti zatial bude pomahat, kym ti nezaberu antidepresiva a neskor len v pripade potreby. pivo, ani iny alkohol urcite nie spolu s liekmi. 😝 vsak si preplachuj oblicky nejakymi cajikmi a vodou. 😉

@miasari ak ti mozem poradit, daju sa kupit aj DVD s cvicenim z jogy a s relaxaciami. to velmi pomaha....ale ta pomoc by sa ti sikla.

katarinka1818
10. mar 2011

@filipal no wed ano ach jaj 14 mam is doktorke ale ten riwotril som už brala pred tym asi pol roka len som ho musela wysadit pred operaciou ach jaj ale pred tym som ho nebrala každy den ja som nikdy nemala panicky strach ist wonka ani nič to len teraz nako newiem čo to je akonahle som začala brat tie AD tak wtedy to začalo tak som ih wisadila wolal osm z doktrkou a wrawela že zatial mam brat ten riwotril a že potom s auwidi čo dalej ale už aspon newracia a netrase ma

katarinka1818
10. mar 2011

@filipal a ešte som zabudla is strašne zlata a že ti dakujem 🙂

filipal
10. mar 2011

@katarinka1818 🙂 nemas za co!
tak je to potom v poriadku, tvoja dr. ti chce asi zmenit AD, tie prve si neznasala..

katarinka1818
10. mar 2011

ano ano wrawela mi ona je welmi zlata že mi da slabučke lebo ja som taka že mne je aj z paralenu zle proste som citliwa na lieky welmi tak powedala žemi da uplne slabulinke lebo lunex je dost silny a z toho riwotrilu si dawam len polku na den ale citim s aowela wela lepšie konečne dnesk aosm si ho prwy krat dala a je mi owela lepšie hlawen hudbu relaxačnu počuwam a swiečka zapalena aklud čajik na spanie pijem už ani lieky na sanie neberiem už spinkam ok 🙂 len s atrham trošku zo spanku ale že t časom prestane bude dobre wiem to len sa musim zbawit z toho strachu ist wonka wždy si howorim že je tam wšetko krasne a tak ale nejde to ale mam welmi dobru kamaratku ktora mi pomaha to prekonawat hodi somnou na prechadzky do lesika a tak kde nejsu ludia

filipal
10. mar 2011

@katarinka1818 ano, pokoj v prirode je uzasny....v lese clovek pookreje. to je dobre, ze aspon tam sa nebojis ist. vacsina ludi ide kludne do mesta aj do plneho autobusu, alebo obchodneho centra, ale do lesa sa boji...
aj to je dobre, ze sa vyspis. nacerpas sily. aj to je vyborne, ze mas taku fajn kamaratku...vlastne vsetko je ok, len najst tie spravne AD. 🙂

miasari
10. mar 2011

@andy.a dakujem, pomoc mam, ale so Seroxatom kojim ,lebo psych. usudila, ze je prijatelnejsi ako serlift. tpri serlifte je vyslovene napisane, ze treba zvazit pre a proti, pri Seroxate je to miernejsie napisane.tak ja uz ozaj neviem. tak ci tak mam dost strach, ci nemozem uskodit malej. Seroxat beriem tyzden po polke aby som si zvykla a teraz nasadzujem celu jednu.

andy.a
10. mar 2011

@katarinka1818 brala si asi Lenuxin,nie lunex či lunexin 😀 😀 😀 😀 😝 😝 😝 😝 sorry,dosť mi vadí,keď sa komolia názvy liekov 🤐 🤐 🤐

a Tvoja Dr.Ťa aj upozornila,že na začiatku užívania AD môžu byť nežiadúce účinky,ktoré cca po týždni odoznejú ?? 😕 😕 😕

totiž Lenuxin je escitalopram a to je jedno z najúčinnejších aj najlepšie tolerovaných AD 😉 😉 😉

inak súhlas s
@filipal

Fil,zdravím 😀 😀 😀

andy.a
10. mar 2011

@miasari no comment... 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

@filipal Fil,prosím Ťa,hoď ten link o liekoch počas tehotenstva a dojčenia,ja ho teraz nemôžem narýchlo nájsť 😝 😝 😝

Seroxat pri dojčení určite nie !!! ale sertralin....a aj to by som počkala,kým dieťa bude mať aspoň 2-3 mesiace.....inak ak sa máš veľmi zle a potrebuješ užívať AD´,ktoré sú kontraindikované pri dojčení,tak potom odporúčam zástavu laktácie 😕 😕 😕

andy.a
10. mar 2011

@miasari Seroxat je totiž najsilnejšie SSRI.....sertralín je niečo slabší,užívajú ho aj deti od 6 rokov 😉 😉 😉

andy.a
10. mar 2011

inak tieto veci sme tu XYZ-krát preberali 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

takže ja sa opäť porúčam a odovzdávam momentálne žezlo
@filipal

Fil,pevné nervy 😝 😝 😝 😝 😀 😀 😀 😀 😀

katarinka1818
10. mar 2011

@filipal a ste strašne zlate 🙂 ja werim w to že ja to dokažem lebo ja somw elmi bojownik ale sama to nedokažem choroba je choroba a preto ju treba liečit nech je člowek silny ako chce 🙂 už len to je pokrok že som si to priznala a liečim sa som na seba hrda aj ked ludia okolo mna namn su skeptycky že načo žerem tie lieky a taketo weci sprostosti ale je to moj žiwot newedia sa wcitit do mojej koži takže kym nezaberu ad ak možem kludne brat ten riwotril len id eoto že ked som začala brat tie ad tie čo mi predpisal amne bolo strašne hlawa s ami krutuila zle mi bolo wšetko možne len ne dobre fuj tie stawy nechce už nikdy zažit akonahle som ich wisadila je mi lepšie do leta chcem byt fit podari s ami to?

filipal
10. mar 2011

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...
@andy.a 😉

@miasari tu je ten link na odborny clanok.
mozem potvrdit slova Andy ako odbornicky, lebo aj mojej sestre na poporodnu depresiu ordinovala jej psychiatricka Zoloft(cize generikum Sertralin). sestra si prave o tomto lieku nasla niekolko zahranicnych studii, ze ako jeden z mala ho predpisuju aj dojciacim zenam. cudne, tvoja dr. sa riadi len letakom, ktory je pribaleny v skatulke? ved by mala cerpat z odbornejsich zdrojov....

savanna
10. mar 2011

@cuttina cmulat neurol ? 😝 😝 😨 A to vydrzis? Mne sa par krat stalo, ze sa mi ho nepodarilo prehltnut na prvy krat, tak sa mi zacal rozpustat v ustach a je to fakt hnusne 😝 To by ma zaujimalo, ci to ta dr. niekedy sama vyskusala, ked to takto doporucuje 😕
@andy.a ja myslim, ze aj tento softver ma svoje chyby - v tom zmysle, ze zvycajne sa na forach daju vyhladavat prispevky podla uzivatelov, aj vyhladavanie slov je zvycajne ovela lepsie prepracovane ... Mnoho dievcat sa tu podla mna dostane nahodou a nenapadne ich alebo este nevedia, ako vyhladat klucove slova a citat 308 stranovy roman sa im tiez asi nechce 😅 Ale chapem, ze sa ti nechce dookola vypisovat to iste 😉 Ja by som rada pomohla, ale v SSRI a v presnom davkovani sa nijako podrobnejsie nevyznam, kedze mi vobec nesedeli, takze tazko mozem nieco poradit ... no, este ze
@filipal to tu zachranuje 🙂 😵

miasari
10. mar 2011

@filipal
som znepokojena velmi, najme tym ze moja mala ma malo tyzdnov, odporucaju az od 10. tyzdna,len neviem, co s nami matkami dovtedy:( hladala som este na nete, anasla som nejaky cesky clanok, kde na jednu uroven dali sertralin alebo paroxetin (teda podla letaku je to Seroxat) ako AD s najnizsimi ucinkami. som z toho taka zmetena ze az...nechcem nejako konfrontovat,len zhrnam info... ale vsade pisu, ze pediater by mal o tom vediet, ze beriem... neviem, ci jej to teda mam hovorit... manzel trochu tlaci nech vydrzim, ale ludia bez depresie si to tazko vedia predstavit vydrzat... neviem si predstavit ani dalsi den, nieto par tyzdnov...

monfat
11. mar 2011

ja neviem posledné čo by som chcela - vnucovať svoje názory, každyý má svoju hlavu ako sa hovorí. 😀 Ja len myslím, že či je v takomto prípade depresie a ťažkostí nutné dojčiť. Viem že to všade preferujú, pchajú ale čo ak maminka nie je zdravá, depresiu som si prežila a viem čo to je, aj samotné dojčenie unavuje. Každá mama chce dať svojmu dieťaťu zo seba všetko, ale nemyslím si že by v dnešnej dobe bol problém s umelou výživou. Osobne si myslím, že pre dieťa je lepšia zdravá usmiata šťastná mama, ktorá nedojčí ako deprimovaná skleslá hotová mama, ktorá dojčí. to už na zváženie, aké má človek priority. Ja som pri prvej dcerke mala depresiu práve z toho že som nedostala žiadne mlieko, trápili sme sa, hlavne ja som si vyčítala, že ju nekojím. A ani pri druhej dcerke som nedostala mlieko, proste nemam mlieko. No a čo. 😉 obidve detušiky vyrástli na umelom mliečku a sú zdravunké ako repy, a nepociťujem žiadnu vinu, ani odcudzenie v oblasti citov. 🙂 🙂 🙂 Milujem ich a oni milujú mňa. čo viac treba? 🙂 Ale u @miasari vidno že jej prioritou je dojčenie, tak aspoň zmeň tie lieky na ten Serlift či zoloft ako ti tu vravia andy a filipal, 🙂 🙂 🙂 aspoň to doktorke navrhni

monfat
11. mar 2011

@andy.a ďakujem 🙂 🙂 🙂 ukľudnilo ma to 😀

monfat
11. mar 2011

@filipal teba to poradenstvo musí veľmi baviť, necheš študovať psychologiu? 😀 si dobrá 😉

andy.a
11. mar 2011

https://sites.google.com/site/dojceniemamila/do...

link pre
@miasari

takže tu je písané,že paroxetín sa môže užívať....ale u novororenca by som ostala na tách 10 mg....a všetky ostatné štúdie považujú za najbezpečnejší sertralín 😉 😉 😉

zaujímavý článok.....napr.aj alkohol "v bezpečnom množstve" sa môže pri kojení....kto môže definovať bezpečné množstvo ??
a písané je tam,že aj iné AD sa pri dojčení môžu....ale AD je obrovitánske kvantum.... 😕 😕 😕 😝 😝 😝

takže
@miasari chcem Ťa trochu ukludniť...ak liek potrebuješ užívať,čo zrejme áno,tak pokračuj,ale cca do 3.mesiaca dieťaťa ostať na pol tabletke ,t.j.10 mg 😝 😝 😝

pozdravujem Vás,kočky,pekný deň 😎 😎 😎 😎 😎

andy.a
11. mar 2011

@monfat ja nie ?? 😀 😀 😀 😀 😀

mám to v práci,doma blázinec,2 malé hyperaktívne deti a ešte po nociach Koňa 😀 😀 😀 😀 😝 😝 😝 😝 😝

andy.a
11. mar 2011

@monfat ale ja som orientovaná biologicky,lebo na psychoterapiu,keď máme v práci v poslednej dobe aj vyše 50 pacientov denne 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 moc nie je čas......robím len krátkodob ú racionálnu psychoterapiu 😝 😝 😝 😝 😉 😉 😉 😉 😉 😉

@filipal sa už orientuje vo farmakách...moja dobrá žiačka,že Fil-ak tak môžem napísať ?? 😵 😵 😵 😵 😵 😵 a aj robí poradenstvo ,ak treba 😝 😝 😝 😝 😝

katarinka1818
11. mar 2011

ahoj holky wčera čo sa mi stalo bola som obchode a normalne som znerwoznela tam ked som stala w rade? myslite si že to prejde časom takto weci lebo ja osm tri mesiace bola mimo ludi a tak? a dneska rano som wstala a nebolo mi už ani tak zle len najtašie je wyhrabat sa z postele wiete čoho sa najwiac bojim ist wonka ked je swetlo ked je tma ide kludne wšetko je ok 🙂 newiete prečo?

monfat
11. mar 2011

@andy.a tak to ti teda nezávidím. 😀 😀 😀 dá sa to vôbec ??

monfat
11. mar 2011

@katarinka1818 asi máš okrem depresie aj panickú poruchu nie? či nemáš? ja neviem, tak sa mi zdá, podľa toho, čo píšeš. Aj ja som to mala takto spolu. to že sa nemôžeš vyhrabať z postele, a nič sa ti neche to je depresia, ale to že sa bojíš medzi ľudí, do veľkých priestorov, autobus, mesto, obchodné centrum, stáť v rade, to je príznakom tiež u panickej poruchy, ale tiež len v niektorých prípadoch 🙂 . Lebo ked sa nebudeš liečiť AD čkami, tak sa postupne budeš všade báť chodiť - agorafobia. má ju moja svokra a ona nikdy neopustí dom 😠 😠 😠 a ja tu musím by ť s ňou ☹ ☹ ☹ 😝 😝 😝 . Vieš musíš povedať tej doktorke bud nech ti zamení lieky ale rivotril ti dlhodobo stačiť asi nebude. AD ťa na zažiatku ešte potopia, ale ked sa potom vynoríš, zistíš že je všetko konečne tak ako to bolo predtým. Nesmieš sa báť liečby, lebo ti pomôže, aspoň tomu musíš veriť. Ja ked som začala brať Ad prvý týždeň som bola 3x za doktorkou, 4x som jej volala že nech mi to vysadí, lebo to neznášam, bolo mi neskutočne zle, na odpadnutie, nemohla som spať, jesť, žiť mala som uzkosť nemohla som ostať ani na minutu sama ani nič. A po týždni som sa postavila z postele pozerám 😕 😕 😕 čo to je, a bolo mi konečne fajn, a odvtedy som bola pol roka na tabletkách, a nikdy sa stavy neopakovali. 😉 Musíš veriť, že bude dobre, ved na svete je toľko liekov, jedny určite budú pre teba ako stvorené 😀