Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

filipal
11. mar 2011

kocky, chcem len napisat, ze vsetko co som sa naucila, viem len od Andy. jej patri hlavna vdaka. ja jej len pomaham, viem, ze nema tolko casu ako ja.
cize, ak som si zapamatala, ze v podobnom pripade uz v teme depresia radila, tak to viem lahsie vyhladat, ako vy, ktore ste tu nove....
ja mam uz velkeho syna, ktory ma potrebuje minimalne a v praci sa zaoberam inou problematikou, tak je tato poradna pre mna prijemnym osviezenim. na rozdiel od Andy, ktora je v praci enormne vytazena a ma dve male deti, ktore ju potrebuju viac ako na 100 percent.
keby nebolo Andy a jej odborneho garantu, netrufla by som si sem (a uz vobec v oblasti farmateutik) radit.

katarinka1818
11. mar 2011

@monfat wed ano moja si zlata welmi akože aj toto mam asi len nake 3 mesiace že ked mam ist won som nerwozna a tak wieš proste nechapem samus eba wed to že ja sa strašne bojim tych tabletiek lebo mi boloneskutočne zle odpadawačky a tak ach jaj ja newiem a rodičia namna kričia načo to žerem =´( a ked mi je zle niktoprimne neni som sama a tebe tie AD ppomohli? mohla sinormalne fungowat dalekjchodit wonkaedzi ludi a tak? bola si opet štastna ? mohlasi ist hoci kam?

senso
11. mar 2011

Ahojte, tak ja mam tiez taky problem a uz neviem co je. Zacala som brat pred rokom a pol stimuloton a lexaurin podla potreby pomohlo mi to velmi, poslednych sedem mesiacov som brala polku stimulotonu (25 mg) a bolo mi fajn az som ho napokon vysadila a tiez bez problemov. nebrala som 5 tyzdnov, ale potom bola situacia ze som s dcerkou ( 5 ) ostala doma sama lebo sme sa vratili domov zo zahranicia kde sme boli za manzelom na polrok a on tam este ostal do konca aprila. Chytila ma opat uzkost neskutocna a prejavila sa aj depersonalizacia a derealizacia,doktorka mi nasadila opat stimuloton prve dva tyzdne polku (25mg), potom celu na tri tyzdne (50mg) , a teraz beriem treti tyzden jeden a pol (75mg) cize to uz dokopy beriem 8 tyzdnou a velke zmeny necitim, stale som ustrachana , mavam triasky a celkom nie je ono.neviem ci mam malu davku alebo velku a necitim sa lepsie niekedy aj horsie nez na zaciatku. vcera som si dala lexaurin na upokojenie no mala som vacsiu triasku ale napokon som zaspala. Je to tazke som s malou sama v tomto meste kde byvam nemam nikoho z rodiny :(, mam tu kamosky ale im o mojich tychto problemoch nehovorim nechcem aby si mysleli ze som divna.

katarinka1818
11. mar 2011

ach jaj mamina ma poslala niečo do mesta wybawit a ja to nedokažem hned som sa rozklapala a rozplakala =´( ach jaj tak welmi chcem ist ale neda sa mi =´( ja už toto nezwladam nechapem prečo ked chcem ist sa mi to neda =´( daju mi nato lieky prestane to?

senso
11. mar 2011

Este to ze stale sa kontrolujem ako mi je, ako co robim, ako co hovorim teda je to velmi neprijemne

senso
11. mar 2011

@katarinka1818 ahoj katarinka, ty ziadne lieky neberies? Ak nie tak s tym nevahaj, lieciky ti urcite pomozu aj ja som bola pred par rokmi na tom tak ze som nevedela ist ani do obchodu, ale napokon som to premohla zatala zuby bolo mi hrozne tocenie hlavy, busenie srdca, pocit ze odpadnem , postupne sa to zmiernilo na tolko ze som robila vsetko ale bola som aj tak uzkostna a tak som radsej sla k dr. a dala si lieky velmi mi pomohli, az som sama letela s dcerou za manzelom do azie. Aj ked sa mi to teraz vratilo ale verim ze mi opat bude lepsie.

miasari
11. mar 2011

@andy.a

http://www.clinpharm-ostrava.cz/files/Leky_a_ko...

ja som cerpala z tohto clanku. dakujem za radu zatial.
kojenie nie je pre mna prvorade,teda je, ale viac sa bojim, ako teraz taka rozkojena prestat. ak by som mala. ako zastavit laktaciu.

katarinka1818
11. mar 2011

@senso ahoj nie nie lebomi z nich bolo strašne zle =´( ach jaj aj teraz mam ist niečo wybawit a cela sa trasem zle mi je a tak ale to mam wždy len rano akonahle sa zotmie možem ist kam len chcem do obchodu barz kde nemam tremu to asi aj zato že som pak už taka unawena zo wšetkeho žemi je wšetko jedno alebo ja neiwem a moji rodičia len hulakaju pomne že som lenwa a že čo si namyšlam sprostosti noje to strašne =´( už newladzem

monfat
11. mar 2011

@miasari vieš musíš sama zvážiť tvoje potreby aj potreby bábätka 😒 a ak sa rozhodneš pre stopnutie laktácie, sú tabletky dáva ich gynekolog, v určitých prípadoch myslím že aj obvodný lekár môže. Ak sa rozhodneš dojčiť, tak radšej prejdi na ten Serlift 😉 ako hovorí Andy ona je doktorka, my len laici 😕

monfat
11. mar 2011

@katarinka1818 ☹ ☹ moja počuj ty vysvetli rodičom čo ti je, a netaj pred nimi nič. darmo nech sú akí sú, ale sú to tvoji rodičia musia to pochopiť a ked ani takto nepochopia, tak ich pošli za tvojou doktorkou, pred doktormi majú ľudia rešpekt a veria im všetko 🙂 nech si nemyslia, že do seba pcháš nejaké lieky, nech vedia že sú to lieky ktoré ti pomôžu, síce nie hned všetko chce čas. Viem že sa mi to ľahko hovorí, ale prežila som to isté. A veľmi ma mrzí, že v čase ked by mali stáť pri tebe, pomáhať ti, robia pravý opak. je to smutné ☹ tak skus im to vysvetliť, musia to pochopiť, musia ťa milovať nech sú akí sú, lebo keby to tak nebolo, už dávno by si bola niekde inde. Vieš viem že robia chybu, teba to bolí že po tebe len brešú, ale skús pochopiť jednu vec, že každý sa pred stresom bráni po svojom, niekto tak že relaxuje, niekto tak že pije, niekto tak že chodí von, cvičí, niekto ventiluje tým že je s rodinou, niekto tým, že chce by ť bez nej, každý inak, a tvoji rodičia ten stres ventilujú tak že kričia, vrieskajú po tebe, nevedia sa inak vyrovnávať so stresom, možno v deň ked by kričať prestali, možno by im bolo horšie ako tebe teraz. Ale ver tomu, že ťa majú radi, tak nečakaj a povedz im všetko čo ťa trápi. A ked to ani tak nepochopia, tak sa obráť na nejaku kamarátku alebo čo tak na Boha? 😉 ten nás má rád všetkých. máš ešte málo rokov, aby si sa vzdávala bez boja, ved ťa čakajú ešte úžasné veci v živote dievča, svadba, deti, rodina, vytvoriš si vlastnú rodinu a budeš postupovať podľa seba, ak nechceš aby sa u vas kričalo, nebudeš kričať na muža ani na svoje deti, zariadiš si taký život aký chceš. 🙂 🙂 🙂 tak hlavu hore. čakajú ťa krásne veci a krásny život, s tabletkami sa určite dostaneš naspäť tam kde si bola predtým. 🙂

katarinka1818
11. mar 2011

monfat @ wieš ja som im to powedala už milon tisic krat že čo mi je čo ma trapi ale ony nemaju namna čas wieš ony su wkuse robote a pak pridu nerwozny a kričia pomne nech ich neotrawujem kebyže wedia ako strašne sa trapim za toto wšetko že nemožem nič robit =´( konečne som si našla aspon zalubu začala som si sadit kwietky a aranžowat kweinače stawat puzzle ale akonahle mam ist nekam won je t zle am strach proste sa nemam anikomu wyrozprawat zo wšetkym nikto to nechapem lebo to nezažili aka je to strašna bolest a beznadej že tak strašne niečo chceš a neda sa to =´( teraz mi pride sestrička domou z anglicka 13 rokou osm ju newidela tak silno ju obimem ako nikdy nikoho mi wrawela že ona sa mi pokusi niako pomoct ešteže mam swoje rybičky tie ma ukludnuju wellmi ja som už tak wyčerpana zo wšetkeho že ja aj keyže už welmi hcem už newladzem wobec mawam take že sa rano zobudim a dobre mi je pak take že mi je zle ked wečer zaspawa trpnem ako mi bude zase na dalši den =´( je to strašne a nemam žiadnu podporu od rodiny

miasari
11. mar 2011

posielam este jeden mail,dotazovala som sa pani doktorky z tohto clanku a ona mi obratomodpisala ,je z ustavu Farmakologie, tak to tu davam,moju otazku aj jej odpoved:

Dobrý den,

zasílám odpověď na Váš dotaz.

Seroxat (paroxetin) - kojení:

Malé množství paroxetinu se vylučuje do mateřského mléka. V publikovaných studiích byly sérové koncentrace u kojených dětí nedetekovatelné (méně než 2 ng/ml) anebo velmi nízké (méně než 4 ng/ml) a žádné známky účinku léku nebyly u těchto kojenců pozorovány. Jelikož nejsou žádné účinky předpokládány, může být kojení zváženo. Doporučuje se však nekojit v době dosažení maximální koncentrace léku v krvi matky, což je asi za 4-6 hodin po užití dávky.

Serlift (sertralin)- kojení:

Zveřejněná data uvádějící hladiny sertralinu v mateřském mléce ukazují, že se malá množství sertralinu a jeho metabolitu N-desmethylsertralinu vylučují do mléka. Většinou byly nalezeny pouze zanedbatelné nebo nedetekovatelné hladiny sertralinu v séru kojenců, až na 1 případ, kdy byly hladiny sertralinu v séru 50% hladiny matky (nicméně bez významných účinků na zdraví dítěte). Dosud nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky na zdraví kojenců kojených matkami, které užívaly

sertralin; riziko ale není možné vyloučit. Používání sertralinu u kojících matek je možné tehdy, kdy podle uvážení lékaře výhody převáží riziko podání. Také se doporučuje nekojit v době dosažení maximální koncentrace léku v krvi matky, což je opět asi za 4-6 hodin po užití dávky.

Bylo by také vhodné změřit koncentrace užívaného léku, což na našem pracoviště provádíme v krvi matky, v krvi kojeného dítěte a v mléku. Žádanky a veškeré informace jsou ke stažení na http://www.fno.cz/ustav-klinicke-farmakologie/u..., odběry je možno zaslat poštou, případně po telefonické domluvě na +420 597 374 391 .

S pozdravem

MUDr.Ivana Kacířová, Ph.D.

přednosta Ústavu klinické farmakologie Fakultní nemocnice Ostrava

monfat
11. mar 2011

@katarinka1818 tak nezufaj, máš aspoň tu sestru, tak dáte potom hlavy dohromady 😉

katarinka1818
11. mar 2011

@monfat wed aano doteraz som spala =D a furd som unawena no to je strašne oto ale ked som robote mi neni zle tam mi je dobre a newiem prečo to tak je ale aspon to s atešim .)

majanak
11. mar 2011

Ahoj holky, chtěla jsem vás poprosit o radu - nebo se možná jen vypovídat.

Beru od listopadu AD Elicea - ted jsem na 10 gramech, ale měla bych brát 20 + mirtazapin na noc (nevím kolik, poslední dobou ho neberu)
Problém je v tom, že u toho docela dost piju. Začalo to , až co jsem začala brát léky. Prostě si každý večer naliju víno ( a jsem schopná ho vypít i dost)
Před pár dny jsem se doslova zhroutila s tím, že to takhle nejde, prostě jsem zatla zuby a tu chut na pití (ruzumněj zapomnění).
To se podařilo, jasně jde jen o vůli a najití si jiného programu (dodávám, že jsem po večerech sama).

Přesto teď pořád jen brečím, nenávidím se, nechápu proc musím být takový looser a co ještě udělat (zkusila jsem dost).

Navíc mám hrůzu ze ztloustnutí. Dříve jsem se trápila s bulimií, mám prostě sklon k závislostem.

Nevidím cestu ven.

Omlouvám se za zmatený příspěvek.

Jana.

katarinka1818
11. mar 2011

@majanak janka hlawne nezufaj ja mam taky isty probelmwolakedy som wela pila pak somm prestala akonahle prišli problemi som zase začala pak som brala lieky wšeliake pak ma operowali a to mam len 22 rokou moja maminka je alkoholička snej som mala nerwy a tak a zwiknem si wypit ked citim taky tlak w hrdle a tašie dychanie newiem sa ukludnitt pak plačem a tak proste je to strašne ja wiem ako sa citiš ja mam komu ešte aj panicky strach ist wonka medzi ludi je to strašne zlatko skus poprosit niekoho o pomoc alebo skus to sama pewna wola? to su len hluposti sam to člowek nedokaže žiad na pewna wola na toto neplati 🙂

andy.a
11. mar 2011
radulinka00
12. mar 2011

@majanak Ahoj,máme stejné léky 😉 já se léčím už od léta a jsem v pohodě(´tuk,´tuk) 🙂 Být tebou,tak jdu znova za lékařkou a zjistím si, kolik mám přesně čeho brát a pak to beru poctivě 😕 neměla bys sama něco vysadit,tím si tu léčbu kazíš!Tloustnutí se neboj, když se budeš trošku hlídat,tak to nebude dramatické a dostaneš se z toho. To snad za to stojí,ne? 😉 🙂

filipal
13. mar 2011

@miasari no ano, aj z odpovede tej prednostky jasne vyplyva, ze Sertralin sa odporuca viac, lebo neprechadzal do mlieka okrem jedneho pripadu....(to je zvlastne, ze az 50%) kym ostatnym vobec....
to nechapem, naco by si to mala hovorit pediatricke, nie vsetky su v obraze a co by akoze tvojmu dietatu urobila?
vsak ked ma matka poporodnu depresiu samozrejme ze moze urobit len to, co je v jej silach...viac urobit nemoze.
vsak su aj tisice inach diagnoz, pri ktorych to nie je idealne, ale matka deti vychova....
vsak sa rozhodni podla svojho svedomia. bud zastavit laktaciu a mozes mat aj silnejsie AD, alebo (ak ti na dojceni zalezi, co napriklad mne by zalezalo) tak liek ktory, co najmenej prechadza do mlieka....
podla mna ina moznost aj tak neexistuje....

@majanak ahoj 🙂
zaujalo ma, ze si zacala pit, prave vtedy, ked si zacala brat lieky. co myslis, co ta k tomu dohnalo? citila si sa tak zle, ze si musela siahnut po alkohole? mozno si nemala dobre nastavenu liecbu a teraz si uz sklzla do zavislosti, nie?
z tvojich problemov je teraz to tlstnutie ten najmensi, aj ked chapem, ze sa teraz nevies na to vsetko pozriet racionalne. co keby si sa s tym zverila lekarovi? tvoj partner o tom vie? kedze byvas vecer sama aj to moze byt spustac, mozno sa citis osamela, ustrasena....chodis na terapie?

rebecca2006
15. mar 2011

@radulinka00 ako u Teba s vysadzovaním? Darí sa TI, alebo pokračuješ ešte na polke polky? Ja zatiaĽ lieky poctivo beriem, cítim sa fakt super, aj relatívne dobre spím, je to veľká pomoc. Vysadzovanie teraz neriešim, ca o mesiac skočím za dr a podľa jej doporučenia skúsime ísť s dávkou dole, sce itelefonicky povedala, že keď bude spanie dobré, mžem sť tiež na polku polky, ale mám pocit, že ešte je priskoro. Ešte niekedy, keď mám záťaž, nespím, a musím si prišupnúť tretinu Stilnou- napr. minulý týždeň sme boli s malým na infekčnom kvôli salmonelóze, tak to som spala dosť zle.
@majanak ja nie som erudovavá Ti radiť, len ťa môžem podporiť. Hlavne nemaj žiadne výčitky, keď mám byť primná, tak mám ocit, ýe kopec ľudí má určitý problém s alkoholom, ale nepriyná si to za nič za svete a zatĺka a zatĺka...
Pravdu povediac, keĎ á človek tú smolu, že podedí sklony k závslostiam, nemá to v živote ľahké, ale je výborné, že to o sebe vieš, a môžeš si dať na seba väčší pozor, proste, byť k sebe láskavejšia iní ľudia, dožičiť svojej duši dostatok potešenia aj oddychu. Liekov sa neboj, ono stále platí, že táto spoločnosť bohužiaĽ stále príliš tabuizuje psyvchiatriu, psychológiu, užívanie psychofarmák, pričom podĹa mňa o pár rokov bude mať skoro každý nejaú psychiatrickú dg, minimálne z radu neuróz. Lieky Ti určite pomôž, budš sa cítiť viac v ohode, skôr by som si dala pozor na ten alkohol. Ale keď niekedy" zlyháš", tak sa hneď neobviňuj, určite nie si looser. Píšeš, e si niekedy mala problémy s bulímiou- teraz podľa všetkého už nie, to pre mňa znamená, že si veľmi silná osobnosť keď si sa s tým dokázala vysoporiadať.
Chápem Tvoje obavy z pribrati a pri mirta,a aj jaich mám, ale podľa mňa, tak ako píše radulinka, ak sa budeš trošku ontrolovať, tak to nebde také strašné, a 2-3 kg navyše stoja za kľudné noci 🙂 Ja inak beriem mirta asi 3m, síce hodne nižšiu dávku, len 7,5mg, a pribrala som len asi 1-2kg- aj tzo neviem, či pripísať mirta, alebo nedostatočnej sebadisciplíne, som sladkoholik 🙂- Ale daa som si záväyok, že obmedzím sladké, nebudem vyžierať večer chadničku, nakúpila som si "zdravé mlsanie",nejaké fit tyčinky a snačím sa 2x týždenne ísť cvičiť. Tak držím palce 🙂

culinka
15. mar 2011

Ahojte babenky,
tak ja uz zufala,coaxil co mi doktorka napisala nezabera,napisala mi teda Sersartlin activis,ci tak nejako podobne,nepamatam si presne nazov,dnes rano som zjedla prvu tabletku 50 mg,a je hrozne.vsetko sa mi toci som uplne mimo,som velmi spava,je to normalne?co su to za AD?ja uz som vyskusala vsetko mozne,fevarin,magrilan,efectin,coaxil,cipralex a je mi stale tak isto.som ako na hojacke.niekedy ani neviem ze mi daco je,ale vacsina dni je na houby.to fakt neexistuju nejake fakt dobre ucinne AD?viem je to individualne kazdemu asi sadne nieco ine,a mne pravdepodebne nic. ☹

culinka
15. mar 2011

uz viem sertralin 🙂

filipal
15. mar 2011

@rebecca2006 pekne si to napisala... 🙂 tak laskavo.

@culinka Sertralin aktavis som brala aj ja. uzivas ho spolu s jedlom? mne to tak odporucala lekarka. spolu s ranajkami, alebo hned po nich a ist sa trochu prejst....sertralin byva dobre znasany. bud mas smolu a prave tebe nesadol, alebo si zvykas...alebo ti je zle z niecoho ineho. este vydrz. 😉

andy.a
15. mar 2011

@culinka čauko,moja,sertralín je práveže dobre znášaný,užívajú ho deti od 6 rokov,aj starí ľudia nad 70-80 rokov,lebo nemá nejaké výraznejšie intarakcie s inými liekmi....zvykne sa začať 25 mg jeden týždeň a až potom 50 mg 😝 😝 😝

patrí skôr medzi "slabšie " SSRI,aj keď ja nemám rada takéto delenie AD....ale u dospelákov sa zvyšuje dávka postupne na 100-300 mg 😝 😝 😝

no,veru si mala všetko možné....aj zn novších generácií AD....škoda,že Efectin a Cipralex Ti neúčinkovali,venlafaxím a escitaloprakm sú myslím momentálne No.1... 😅 😅 😅

a Cymbaltu alebo Ixel si nemala ?? 😕 😕 😕

radulinka00
15. mar 2011

@rebecca2006 Ahoj, jsem pořád na té čtvrtce. Myslím, že bych i mohla to vysadit, ale nikam nespěchám a ta čtvrtka už si myslím ten organismus nijak nezatěžuje. 🙂 Z čeho měl malý salmonelozu? 😕

radulinka00
15. mar 2011

@rebecca2006 Ahoj, jsem pořád na té čtvrtce. Myslím, že bych i mohla to vysadit, ale nikam nespěchám a ta čtvrtka už si myslím ten organismus nijak nezatěžuje. 🙂 Z čeho měl malý salmonelozu? 😕

radulinka00
15. mar 2011

@rebecca2006 Ahoj, jsem pořád na té čtvrtce. Myslím, že bych i mohla to vysadit, ale nikam nespěchám a ta čtvrtka už si myslím ten organismus nijak nezatěžuje. 🙂 Z čeho měl malý salmonelozu? 😕

rebecca2006
15. mar 2011

@radulinka00 netuším. Mselo to byť niečo, čo jedol len on, nejaký jogurt alebo čosi také, lebo keď mu varím, tak jeme spolu. Ale už to neriešim 🙂

culinka
16. mar 2011

@andy.a ahojky andy,no cymbaltu a ixel som nemala,na ixel som sa pytala,doktorka mi povedala,ze je to nieco podobne ak nie take iste ako venlafaxin,neviem ten sertralin uzivat radsej rano,ci vecer?lebo vecer som bola uz celkom v pohode vcera a to som si ho dala rano.dakujem za odpoved si zlata.

culinka
16. mar 2011

@filipal dakujem,jasne,ze vydrzim co mi ine ostava,ved uz som toho vyskusala tolko.je to mozne ze sa ten spravny liek hlada tak dlho?

cuttina
16. mar 2011

@savanna este som to neskusala, vzdy som ho len zapila...., ale mozno keby uz bolo najhorsie, urobila by som to.