Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lucia888
13. apr 2011

ahoj monfat, citala som si tvoje prispevky a fakt ti drzim palce. chcela by som sa raz dostat tam, kde ty 🙂. ja som smutna aj z toho, ze mi nezabral ten cipralex...vraj sa lepsie vysadza. ale asi je to individualne. ja ked som vtedy prestala brat seroxat, tak sa mi stavy vratili...neviem, ci preto, ze som nezodpovedne vysadila z dna na den, alebo by sa to vratilo tak ci tak...alebo som nebola dostatocne preliecena....brala som ich cca 5 mesiacov. proste, uz chcem, aby mi bolo lepsie. hoci aj s liekmi, ak sa teraz inak neda a sama to nezvladnem. niekedy som mala pocit, ze sa zblaznim....strasne. stale citim, ze sa to aj po tych 3 tyzdnov este neupravilo, rano mam take chvenia, ale nie ataky. aspon uz mozem normalnejsie jest a nemavam tak casto tie hnacky. nikdy som nebola prisebe, metiam 170 cm a vazila som nejakych 53 kil...no teraz som vychudla na nejakych 47,5 kg, trosku som pribrala...mozno 49,5 kg. tak aj to ma trapi, vsetko na mne visi. u mna je to o to horsie, ze sa to prejavuje nielen psychicky, ale aj fyzicky. poobede je lepsie, aj ked nie vzdy. poznate tie stavy? moj novy priatel o tom vie, ze beriem lieky. aj kamoska. najhorsie je, ze si niekedy pripadam ako male dieta, neviem byt doma sama...fakt dufam, ze ten seroxat zase zaberie, uz nechcem skusat zase nieco nove a zacinat od zaciatku. zajtra idem k psyciatricke, tak som zvedava...povie mi, ze mam vydrzat, ved ja viem.

lucia888
13. apr 2011

rebecca2006, viem, co je nespat...a k tomu si predstav aj tie ine prejavy....hrozne. a keby si dlhodobo uzivala nejake lieky na spanie? alebo popros manzela, alebo niekeho, nech ti vecer da nejaku tabletku, aby si nevedela, kedy je ta tabletka na spanie a kedy trebars len nieco ine...neviem, ci sa to da. proste nejako zistit, ci to nemas uz vsugerovane, ze bez tabletky nezaspis. chapem, ze si z toho nervozna, kto by nebol. ved mamicky su pri detoch unavene, aj ked spat mozu, no stavaju k nim v noci. sestra to ma tak, ze je dost unavena, lebo maly spava cez den len 15 - 30 min., ked je von, tak dlhsie, ale doma nie.ja mam kamosku v lekarni a ta vravela, ze na spanie je dobry aj stilnox, je to nejaky novsi liek. nevedela som, ze aj toto riesi psychiater a nie obvodak. a neskusala si sa informovat v nejakom spankovom centre? myslim, ze nieco take existuje. takto sa neda zit...spanok je dolezity. ja ked sa nevyspim, tak je mi este horsie. z tych liekov som tiez unavena cez den. normalne som zaspavala v robote....dnes mi dojde sef, ja som tu sama - to moze byt tiez spustac, ze nemam sa ku komu ani prihovorit, len cez telefon, alebo ked mam pohovory...ale to je ine. tak drzte palcce, on chodi len raz mesacne z Nemecka. urcite vam este napisem. dajte vediet, ako sa mate. dakujem vam vsetkym 🙂

rebecca2006
13. apr 2011

@lucia888 sa si už niekedy fakt myslím, že to mám vsugerované 🙂 Ono, každý máme nejaké trápenia, ja si vravím, že niekto žlčník, niekto chatrný spánok. Stilnox je dobrá voľba len na krátkodobú nespavosť, podľa letáku bz sa nemal užívať dlhšie ako mesiac, lekári vravia tak 3 msiace max. Po určitom čase na neho vzniká závoslosť, aj keď menšia ako na benzodiayepíny/ diayepam napr/. Ja som to spočiatku riešila Stilnoxom veď hádam prejde, ale keď po 3 mesiacoch to bolo len a len horšie, tak som šla k lekárke- a tá mi dala Mirzaten. Mám ho brať aspo)n 3 mesiace- to je teraz, ale ešte nie som na vysadenie. Je to lepšie, ale nie optimálne. 🙂 ja bzy sopre ymenu potrebovala tvoju hmotnosť, ja som pri tom miryetene neskutočne royožraná, a tak som už pár kíl nabrala. Oujeje. ☹

lucia888
14. apr 2011

ahoj rebecca2006, no ja viem, je to tak. a skusala si psychologa? mozno tebe by pomohol, nasli by ste pricinu nespavosti...aj ked, mozno je to genetika, neviem. Mirzaten su AD? no ta moja hmotnost nie je optimalna, ale snad sa to zlepsi. dnes idem k doktorke, som zvedava, co povie. napis, ako sa ti spalo. papa zatial

janulkama
14. apr 2011

CYMBALTA 30mg-toto nasadila lekárka mojej mame...neviete niečo o tomto lieku,či ho niekto užíval a ako pôsobil?Díky

monfat
14. apr 2011

@lucia888 držim ti tiež palce moja, 😒 no škoda, že si vysadila ten seroxat, možno to bolo skôr ako si mala. neviem. Každopádne, neboj určite sa nájdu lieky vhodné aj pre teba 🙂 toto presne som zažívala asi tri týždne, ked som začala brať Citalec, stavy sa mi zhoršovali, až som nevládala vstať ani z postele, no po troch týždňoch pomaly ubúdalo tých nepríjemných príznakov, stále ich bolo menej a menej, a tak nakoniec po mesiaci a pol odzneli, možno tomu bude tak aj v tvojom prípade, asi preto ti doktorka hovorí aby si vydržala. neviem ako dlho vlastne berieš ten cipralex? ale mám dojem že asi už dlhšie, čo? tak potom neviem prečo ti ho nechávajú ☹ ufff

lucia888
14. apr 2011

ahoj monfat, ja uz cipralex neberiem, skusala som, ale ani po 8 tyzdnoch mi nezabral...zhorsovalo sa to. mam zase seroxat, beriem 3 tyzdne a az na tie rana je to lepsie. vratila som sa k nemu, tak verim, ze zase zaberie. citam dlhsie tvoje prispevky, si mi vzorom, aj tvojou vierou, aj odhodlanim. kolko beries ten citalec?

robert1982
14. apr 2011

Ahoj holky 🙂 potrebujem radu. Beriem ten escitalopram vyše dva mesiace a stav sa mi vôbec nezlepšil dokonca sa mi to už asi 20 dní zhoršuje!!! Telesné príznaky sa mi úplne zhoršujú psychicky mi je lepšie určite ale ide o tie telesné príznaky.... na začiatku prvé dva týždne mi bolo trošku lepšie ale potom to vymizlo escitalopram som nou ani nepohol! 😒 5 mesiacov mám v kuse zhoršené videnie je mi na odpadnutie bolesti na hrudníku atd.... Potrebujem vediet ktorý liek je na druhom mieste čo sa týka takýchto príznakov Andy písala že escitalopram je naj a potom venlafaxínové prípravky ale to som už skúšal Mollome-Venlafaxín vydržal som 13dní 😀 už ma to nebaví! už to dlho nevydržím 25mesiacov sa to tahá! dnes mi bolo už zase zle aj psychicky tak asi od zajtra začnem vysadzovat ELICEA a potom skúsim zas to Mollome. Mám neuveritlené telesné príznaky lekár to nechápe! ja viem že je to zo psychiky ale ja to cítim reálne a už to trvá strašne dlho! mám z toho strach. na strane 290 mám príspevok...

monfat
15. apr 2011

@lucia888 ja som citalec brala 6 mesiacov ale s vysádzaním to dokopy bude asi 9 mesicaov, lebo teraz už tretí mesiac vysádzam, robím to strašne pomaly aby mi to nezhoršilo stav, najprv som začala polku brať každý druhý deň, potom tu isú polku každý tretí deň, potom 2krát do týždňa, a nakoniec raz do týždňa a teraz už vlastne končím lebo na budúci týždeň už nevezmem nič. Sama som zvedavá, ale vravím si že by mi už niečo bolo. Tak vlastne sa na to aj teším, že som to zvládla a že budem bez liekov. hrozne mi pomohol jeden vinikajúci psycholog, chodila som k nemu cez 4 mesiace, raz niekedy aj dva krát do týždňa, chcela som sa z toho dostať a vedela som že liekmi sa to zlepší, ale nedotiahne sa to do konca. zažila som chvíle, ked som myslela že umieram, že už neuvidím svoje krásne deti, manžela, ľutovala som sa a mala som takú úzkosť že som už ani nechcela vyjsť z domu. Seklo to vo mne a povedala som si že takto nechcem žiť, a žiť chcem 🙂 a nahlásila som sa ku psychologovi, lebo k psychiatričke som prišla ona mi dala len lieky, predpisovala a dovidenia to bolo všetko. Psycholog ma naučil všetko o panike, o depresii, ako sa správať, čo robiť, veľmi cenné rady do budúcna, teraz už k nemu nechodím, ale kedykoľvek mám dvere otvorené mi povedal, že keby sa niečo stalo. hoci sa už nebojím. Som rada, že som pre niekoho vzorom, všetko som to spravila koli mojim deťom. Možno keby som ich nemala, nenašla by som v sebe toľko sily na vyliečenie. ďakujem ti za uznanie veľmi ma to potešilo. tak pevne dúfam, že tio ten seroxat zaberie, ved prvý krat ti robil dobre, tak ti určite zaberie, len možno neskôr a potom budeš pripravená na boj s tým svinstvom hlboko vo svojom vnútri tú bitku vyhráš. A ja ti držím palce. 🙂 pekný deň 🙂 🙂 🙂

monfat
15. apr 2011

@robert1982 ked sa už tak strašne dlho trápiš, a tvoj lekár to nechápe, nájdi si iného. Dočerta s ním. 😒 viem že to nie je jednoduché, lebo povedz psychiatrovi že ti nič nezaberá - to je ako tvrdiť na psychiatrii ja nie som blázon, nikto neuverí. Ale za pokus to hádam stojí, skús si najprv osondovať terén v okolí kto je lepší lekár a podobne, či by ťa vzal, a potom ked si budeš istý povieš to svojmu lekárovi 😉 nezúfaj.

lucia888
15. apr 2011

ahoj monfat, fakt je to mozne? je tazke uverit, ci so to iste prezivala aj ty. ja sa v tom motam uz od leta...snad to bude na ceste k lepsiemu. ja mozno poberiem ten seroxat trosku dlhsie, aby sa to uz nevratilo. napis mi, ako sa citis bez liekov, ked uplne vysadis. nadalej budem na teba mysliet a drzat palce 🙂.

lucia888
15. apr 2011

robert1982, monfat ti poradila spravne. najdi ineho psychiatra a vysvetli mu svoj problem. tie lieky ti mozno nesadli, ako mne cipralex. skus inu skupinu liekov. ja napr. mam SSRI lieky, ale viem, ze chlapom sa predpisuje casto Tritico, aby to nemalo vplyv na sexualitu. alebo sa skus poradit s andy. daj vediet, ako si sa rozhodlo. drz sa.

cuttina
16. apr 2011

Ahojte, tak moj stav je opat zhorseny, na bode mrazu... Vo stvrtok som bola na oslave a pila som vino... Druhy den tie stavy ☹ .
Uz mi zase nie je dobre a hadam, ze to bude tym. Ale je v tom mozno este aj moja stala zaangazovanost do byvaleho vztahu. Myslela som, ze uz bude len lepsie a znovu pad... ☹

katarinka1818
16. apr 2011

ahojte moje zlate 🙂 po dlhom čase som spet chcem sa opytat že či newiete nahodou či možem brat coaxil a riotril spolu? lebo moje stavy sa wratili mala osm zase stresy poslednej dobe a mavam take stavy niekedy že nomalne plač potom take euforie a taketo veci zistili mi nedavno asmu a rintitidu či jak sa to vola a ešte aj moj zdravotny stav neni dobry tak som psichycky zas totalne rozladena preto ak mate niake skusenosti z coaxilom tak by som boal velmi rada keby mi poradite či to možem brat do kopi lebo to mi predpisala neurologička aaa zabudla osm jej powedat že berem rivotril a nemam čas behat po doktoroch som kuse robote dakujem za radu 🙂)))))

elissha
17. apr 2011

@katarinka1818 podla mna rivotril a coaxil spolu mozes brat, mnohym z nas sa stav zhorsil ale hadam ked sa ustali pocasie k slnecnemu tak aj nasa nalada sa zlepsi ,krasnu nedelu... 🙂

monfat
17. apr 2011

@cuttina to zhoršenie preto víno 😝 AD fungujú spolu s alkoholom asi tak že ti spravia vynechávku, teda AD na 1-2 dni nezaberú vôbec akoby si ich ani nevzala. Samozrejme že ked vypiješ dva deci vínka, nič sa nestane hádam, ale ked je toho už kus viacej, tak ti to zhorší stav. Pár krát sa mi to stalo pred tromi mesiacmi. Vydržkaj a nepi. Potom ked zaberu a vysadíš poriadne si budeš môcť dopriať 🙂

monfat
17. apr 2011

@cuttina teda opravujem sa aby ma niekto zle nechápal, ked ti doktorka lieky vysadí, neže si ich vysadiš sama 😲 mala som na mysli že ked ich vysadíš po polroku alebo roku 😎

cuttina
17. apr 2011

@monfat jaaaj, esteze ta tu mam! 😉
A ja ze preco take nahle zhorsenie...
Nebolo to len deci-dva vinka ☹
Keby som bola vedela...
To znamena, ze teraz musim opat cakat, kym mi AD zaberu?
No ale inak vtedy som si ani nezobrala ten Neurol 🙂
Super, stane sa zo mna alkoholicka na AD-ckach 🙂

monfat
18. apr 2011

@cuttina čauko počkaj také dva dni potom zase nabehne ich účinok, ale už to radšej neskúšaj s tým alkoholom, lebo sa ti zakaždým pohorší. a neurol s alkoholom už absolútne neodporúčam, ked nechceš dostať nejaké haluze 😀 Veď ti to za to stojí, hádam, ked je ti dobre trocha vydržať. tak sa držkaj. pekný deň 🙂

lucia888
18. apr 2011

ahojte, cuttina, asi je to alhoholom. podla mna si mozes dat sem tam nejake vinko, ale az sa tvoj stav zlepsi a stabilizuje, to znamena, ze nebudes mat take vykyvy. ja uz ked som bola stabilizovana, tak som si sem tam dala a nic strasne sa nedialo. ale asi to nie je velmi dobre, netreba prehanat. nie si alkoholicka, neboj.
katarinka1818, to mi je luto. ja mam tiez vykyvy, ale to je normalne, taky je zivot. aj keby si nebrala lieky, toto proste su situacie, kedy clovek musi riesit, moze sa to stat aj bez liekov, len my mozno reagujeme trochu viac citlivejsie. ja mam problemy vo vztahu, tiez to na mna vplyva. moj priatel mi klamal, slubil, ze nebude robit nejake veci a dosla som na to, ze sa tak stale deje. vcera som nemohla spat, krc v zaludku zo stresu...dnes hnacky. take nijake rano, rozlucenie sa. ani pusu som mu nevedela dat rano...na mojej pohode to nepridava. no musim sa s tym popasovat. co uz. drzte sa baule.

sonoio
18. apr 2011

@cuttina nemyslim si,ze to musi byt tym vinom..ucinok AD nezmizne zo dna na den...to,ze napr.jeden den liek nezoberies,neznamna,ze na druhy sa opat budes citit zle..

robert1982
18. apr 2011

ahoj 🙂 tak lekár mi naordinoval trittico jednu tretinu večer je to podla vás dobré má s tým niekto skúsenosti? stačí iba tak málo??? ved teraz beriem elicea-escitalopram 20mg a xanax sr 0,5 1-0-1 toto všetko mám vysadit a brat len to....

cuttina
18. apr 2011

@sonoio tak potom cim by to mohlo byt?

cuttina
18. apr 2011

@robert1982 ja beriem Tritico teraz uz celu tabletku, predtym som mala iba dva dieliky, aby som nebola rano prilis unavena a neovplyvnovalo to moje soferovanie. Sice som spala v pohode, ale mala som desne sny, z ktorych som sa rano dlho spamatavala. Teraz ked beriem celu, sny mam stale, ale rano si ich uz tak nepamatam.
Zda sa mi divne, ze uz mas vsetko vysadit... Kolko si bral tie AD?

cuttina
18. apr 2011

@monfat ahojky, dnes je mi uz trochu lepsie, ale zase som sa musela vratit k polke Neurolu navyse. Dufam, ze tento tyzden uz zacnem vysadzat a take blbosti s alkoholom si odpustim, kym sa uplne nezbavim Neurolu, no a potom mozno raz za cas 2 dcl vinka a po vysadeni AD sa mozem rozsupnut 🙂 .
A ty sa ako mas?

cuttina
18. apr 2011

@lucia888 Luci, to sme na tom podobne ☹ .
Moje stavy vyvolal moj byvaly a vcera mi zase stupol tlak na 200 po nasich hadkach. Je to tazke, ale bez kontaktu mi bude asi ovela lepsie....

robert1982
18. apr 2011

@cuttina bral som elicea asi 3 mesiace ale začalo mi byt zle z toho aj stav sa mi zhoršoval tak teraz ích vysádzam pomaly.... xanax si ešte nechám ale jak začnem brat trittico tak večer xanax vynechám.... aj mne sa zdá čudné lebo myslím že sú to dost slabé AD či ani nie? ja mám telesné príznaky bolesti na hrudi atd... už dva roky a skúšal som viac tých AD a boli určite silnejšie ako trittico! no uvidíme ak nezaberú tak ešte sú aj iné napr. sertralín atd.... však čo budem pokusný králik 😀

lucia888
19. apr 2011

ahojte, cuttina, mala by si ho vymazat zo zivote ako ja svojho byvaleho. napriek 4 rokom, ktore sme spolu stravili je to smutne, ale inak to nejde. viem, ze by mu to ublizovalo a ja by som sa tiez necitila dobre.
robert1982, moj znamy berie trittico, spi ako baranok. tiez zacinal 1/3. moze sa stat, ze sa ti stav zhorsi a potom bude upravovat...nezlakni sa, ale to uz asi poznas. tieto lieky ovplyvnuju nielen serotonin, ale aj dopamin a ine hormony. ja, co beriem seroxat, tak ten je len na setotonin, tzv. jednozlozkove AD. kedy mas kontrolu u dokiho? casom ti mozno zvysi davku...opytaj sa ho. xanax by som si este nechala, hlavne pri zmene liekov, aby si to nejako zvladol a minimalizoval neziaduce ucinky. ja si tiez kvapkam rano 3 kvapky rivotrilo, je to malo, ale rano to este potrebujem, kym nenabehne plny ucinok.
sononio, mozno mas pravdu, AD neovplyvni, ked sa jeden den nezoberu, ale myslim si, ze cuttina este nie je stabilizovana, preto sa citila zle. ved zle jej bolo aj predtym, alkohol to mohol len umocnit. ked uz bude jej stav vyrovnany, 2 deci vinka nezaskodi 🙂. neboj, zvladneme to.
monfat, ako sa mas? co nove? mysslim na teba a myslim si, ze si pre nas vsetkych velkou podporou 🙂.

cuttina
19. apr 2011

@lucia888 hej, to mas pravdu, ale ja na neho neviem nejako zabudnut a on ked sa zacne ozyvat, vsetko sa vracia. V slabosti sa s nim zase stretnem, je to super, potom mi zase ublizi, ja pochopim, ze som urobila zase chybu a slapla do h..a a je to tu ☹ .
Tak to bolo vlastne aj minuly tyzden. Nastvala som sa a smutok som isla zapit s kamaratkami, ktore ale narozdiel odo mna ziadne lieky neberu. A stav sa vratil ☹ .
Snad sa teraz budem uz konecne drzat.

lucia888
19. apr 2011

cuttina, ja neviem, preco ste sa rozisli a co k sebe citite. to vies len ty. ak ti to ale ublizuje, tak neviem, ci je to spravne ostavat v kontakte. on vie o tom, ze beries lieky? pytala som sa ta nejake veci o tebe, ak nechces napisat, chapem. ale mozno by som ti vedela ti trosku poradit, alebo ta podrzat. ked chces, mozes aj do schranku. musis verit. ja to mam tiez ako na hojdacke, dnes som si napr. nedala ani tie 3 kvapky rivotrilu...