Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

robert1982
11. máj 2011

@lucia888 🙂

anka12
11. máj 2011

@monfat si strasne zlata a davas vela sily nam vsetkym 😀 😀 😀 😀

jesterka09
11. máj 2011

@robert1982 To máme zcela stejné příznaky 😅 vždy jsem si myslela, že budu mít infarkt (v 18 letech jsem si volala sanitku 😀 a pak mi zamozřejmě řekli, že si mám dojít na psychiatrii) ale co jsem porodila Jarouška, tak se bojím, že "zmagořím" a ublížím mu 😢 Má to něco dočinění právě s tím co se stalo, ale přitom vím, že bych to nikdy neudělala.. Právě on je můj hnací motor.. Já vnitřně cítím, že bych těhu i druhé mimčo zvládla, ale jak se člověk necítí 100% tak je furt na pochybách.. Jinak díky 🙂
@lucia888 psycholožku jsem nikdy nezkoušela, vždy jsem chodila jen k psychiatrovi.. Beru seroxat ráno jednu tabletu jinak nic, musím říct, že se mi to po něm na 85% zlepšilo - uf..

Co Vám nejvíce pomáhá překonat stavy úzkosti? (krom léků 😅 )

lucia888
12. máj 2011

@jesterka09 a ako dlho beries ten seroxat?

monfat
12. máj 2011

@jesterka09 ahoj 🙂 ja by som na tvojom mieste začala brať tie lieky, vieš niekedy to bez nich jednoducho neide. Keby si sa tomu nebranila v minulosti, možno by ti už ani nič nebolo. Mne aspoň povedali, že je veľmi dobré podchytiť to v začiatkoch, aby neprerástla choroba do nejakých dalších fobií. 😉 Tak asi tak, to že manžel nemá pochopenie pre tvoje problémy, tak nie je dobré, dúfam že máš aspoň mamu alebo kamošku čo ťa chápe. ☹

monfat
12. máj 2011

@lucia888 ďakujem za blahoželania 😀 potešila si ma 🙂 Idem aj dneska na zumbu 😀 😀 😀 A Nemaj obavy z dieťaťa svojho priateľa, bud prirodzená, prirodzenosťou nemožeš u detí nikdy nič pokaziť. 😉 pekny deň

monfat
12. máj 2011

@cuttina čauko 😎 No neviem koľko vážiš, malo by sa určite aj podľa toho posudzovať to dávkovanie, aj celkova telesná konštitúcia 🙂 Najviac som brala 20 mg Citalec ( cipralex ) ale bolo to na mňa veľa,, 😀 mam 50kil ( teda teraz 52) 😀 😀 😀 ale citim sa fajn. To bolo hned prvé dva týždne, potom mi doktorka dala 15 mg, ale bolo to problematické deliť, tak sa mi tie tabletky kadejako porozsypovali, bohvie koľko som brala 😀 😀 😀 . Teraz vysádzam už tretí mesiac a beriem 10 mg ale už len raz do týždňa, a nabuduci mesiac ešte 1x týždenne 5 mg a koncom juna koniec , nič 😝 tak sa nato aj celkom tešim ale som si v podstate zvykla, možno mi bude aj chýbať ten pocit, že ráno - blik v hlave... tabletka 😀 😀 😀 . Môže byť že je to pre teba tých 10 mg málo, len to može posúdiť len lekár. Tak skús mu povedať aspoň sa opýtaj či to nemože byť málo 😉

monfat
12. máj 2011

@anka12 jjjuj ľudia ďakujem aj tebe anka, musíme si pomáhať ked okolie pre nás veľmi nemá pochopenie 🙂 Tí ktorí sú hore - majú povinnosť potiahnuť tých ktorí sú dole 😎 😀
Všetci sa z toho dostaneme, a nijaka panika ani depresia nám nezničí životy 😀 Všetkým prajem veľa pokoja, lásky, sily, energie, trpezlivosti pri prekonávaní tejto pliagy 😀 majte sa

jesterka09
12. máj 2011

@lucia888 seroxat 20mg jsem začala brát před Vánoci..

@monfat já se hlavně bránila práškům - teď kvůli kojení (kojila jsem do dvou let) ale asi jak to čtu, tak se zkusím překonat a když něco, tak jít do toho.. Nechtěla jsem, aby sourozenci měli od sebe velký věkový odstup 😅

cuttina
12. máj 2011

@monfat nemohla by si mi prosim poradit nejakeho dobreho psychoterapeuta? Lebo ta moja je divna. Stale mi len hovori, ze za 9 mesiacov ziaden pokrok z mojej strany, chce sa so mnou rozlucit a ja uz neviem, ako viac sa mam snazit ☹
Inak, si naozaj skvela, len tak dalej! Si tu pre nas velkym povzbudenim!!!! 🙂

monfat
12. máj 2011

@cuttina vďaka za mile slová, všetci ma tu tiež viete veľmi potešiť 😀 Odkiaľ si? Lebo ja z Prešova, chodila som k jednému perfektnému psychoterapeutovi, ktorého môžem len odporúčiť každému s rovnakým problémom. ( Mudr. Peter Čižek) 🙂 skvelý psychológ 😎 Tak ale neviem ako ďaleko bývaš, ved určite aj v tvojom meste je nejaký dobrý psycholog 😀 držkaj sa a užívaj krásne počasie 🙂 pa

monfat
12. máj 2011

@jesterka09 čojaviem ved nemáš čo stratiť, tak to aspoň skús 😉 mylsím tie tabletky, možno ti pomôžu a bude po probléme. 🙂 Ja ked som začala brať AD tak som myslela, že sa z toho nikdy nedostanem, lebo to bolo také zlé so mnou. Iba som ležala. ☹ a potom sa všetko obrátilo, teraz vysádzam a všetko je v pohode, beriem to tak, že možno som vyliečená, možno nie, to sa ukáže ešte v stresových momentoch, ale viem čo robiť, ako dýchať, na čo myslieť a také triky a hlavne je to, že sa nebojim, strachu a uzkosti sa už nepoddám. Ja napriklad nikdy so sebou nenosím nijaký mikrotenovy sáčok, ani nijaký neurol, nič žiadne tabletky, lebo keby nastala situacia že by som raz zabudla.... hned by možno prišiel panicky atak 😉 a možno nie. Spolieham sa na svoje vlastné sily, na dýchanie, viem sa už dostať do kľudu upokojiť tep, uzkosť. Tak hádam to vyjde, musíme všetci veriť 🙂 Tak sa toho neboj a skus to, ved už nekojiš teraz, tak nemáš čo stratiť moja ♥ čaf

jesterka09
12. máj 2011

@monfat díky.. já se spoléhám taky sama na sebe i když jsem prášky u sebe měla, tak jsem nikdy nevzala 😅 Mě nejvíc pomáhá, když vezmu telefon a někomu zavolám 😔 teda ještě se zamozřejmě soustředím na dýchání.. Měla bych si sehnat také nějakého psychologa..
Ještě mi můj psychiatr řekl na těhu, když jsem mu řekla, že se bojím, že se mi to vrátí, tak s odpovědí jako, že bych se bála, že budu mít zase chřipku mě moc nepřesvětčil i když vím, že má pravdu 😔 Ale dokázala jsem to jednou, zvládnu to i po druhé 😔 - člověk vlastně musí.. 😅

cuttina
12. máj 2011

@monfat skoda, ja som z Bratislavy☹

lucia888
13. máj 2011

@monfat dakujem, dufam, ze to tak bude. ved ja sa na nic nehram, deti by to aj tak prekukli. a prijemne cvicenie 🙂

lucia888
13. máj 2011

@jesterka09 a ako sa citis? zlepsilo sa to? ved uz je to par mesiacov, tak by malo...

lucia888
13. máj 2011

@monfat mam este jednu otazocku. beries a vysadzas leiky 1. krat?

jesterka09
13. máj 2011

@lucia888 mě se to zlepšilo hned po 3 týdnech, jsem schopná normálně fungovat - což před braním jsem nebyla.. Cítím se poslední dobou dobře bez panických ataků 😉 😉 Bereš k tomu ještě něco?

monfat
14. máj 2011

@lucia888 čauko hej prvy krat som brala lieky, teda liečila sa, predtým som nemala nič podobné, mne sa to spustilo tehotenstvom 😉 tak dufam, a prevne verim že aj poslednýckrát. Mojas švagrinka to má tiež a liečila sa tiež trištvrte roka s ADčkami, potom pomaly vysadila, a teraz už je od toho asi 5 rokov a nič, žiaden atak, nič, tak dufam že aj ja tak dopadnem 🙂 ale ved sa nemáme čoho báť baby dajako to zvládneme 😀 😀

cuttina
15. máj 2011

Ahojte, ako sa mate? Ja teda nic moc, ale to su stresy zo zajtrajsej skusky. ☹
Uz som skombinovala aj Tiapridal a k tomu po dlhsom case jeden Neurol. A naozaj neviem, ci mi ten Cipralex zabera, lebo uz ho beriem skoro druhy mesiac a teda uzkosti stale pretrvavaju....
Tak sa vsetci drzte a napiste, ako sa vam dari 🙂

lucia888
16. máj 2011

@jesterka09 no to som rada. mne je uz tiez lepsie, aj ked niekedy je to na striedacku...ale kazdopadne sa to zlepsuje. tak dufam, ze to tak pojde dalej. davam si k tomu 1/2 tiapridalu rano a poobede sumive magnezium s vit. B6. pre najvacsie ataky, ak by sa nieco stalo, mam pri sebe rivotril. ale ten si nekvapkam vyse tyzdna, to mam na najhorsie pripady. ako sa inak mas? ty by si teda chcela babatko? a co na to tvoj doktor a manzel?

evapavla
16. máj 2011

@cuttina , ahoj, ja beriem momentálne AD 4-tý mesiac a úzkosti tiež ešte občas vyskočia, ale je to každý týždeň o trošička lepšie, predtým som dostávala akoby údery do žalúdka z tých úzkostí.
Máte niektorá skúsenosť s tým, že ste prestali mať MS po AD? Gynekológ mi už pichal aj vyvolávačku ale stále nič ☹
, hovoril, že sa to stáva po AD. Stalo sa Vám to niektorej?

lucia888
16. máj 2011

@monfat tak to je super. ale je to neprijemne, ked tehotenstvo spusti aj taketo veci...a tvoja svagrinka to mala z coho? ona mala PP alebo depky, ci uzkost?

monfat
16. máj 2011

@lucia888 ahooj 😀 no to hej, maš pravdu, celé tehotenstvo sa tie uzkosti so mnou vliekli, a dva krat som bola aj hospitalizovana pre riziko predčasneho pôrodu, v 34 týždni a ostala som v nemocnici až do pôrodu tj. do 39 týždňa 🙂 tak to vobec nebola sranda, v nemocnici som dostala 2 ataky a potom ked som išla na operačku v plachte, na sekciu pichli mi niečo na upokojenie ale nezabralo, absolutne pociťovala som taku uzkosť ako ked ideš umrieť.. 😝 a trasla som sa im na stole že nemohli ani nastroje si poukladať na nohy 😀 😀 😀 až po šestonedelí to vyvrcholilo dalším atakom ten bol hádam najsilnejší zo všetkých a odviezla ma sanitka, 😲 vyšetrenia dopadli dobre, v nemocnici na internom mi dali frontin a poslali domov, rano som sa mala hlasiť u obvodnej lekarky, a tá ked ma videla hned vedela.. že depresia to bude určite, inak matky na materskej su najviac ohrozene depkami, su socialne izolovane, nikto ich nechape 😉 ved to poznate. Poslala ma za psychiatričkou začo som ju nenavidela 😠 ved ja som normalna, to iste poznáte tiež 😉 až potom mi to bolo všetko vysvetlené, objasnené, začala sa liečba a zabrala 🙂 liečila som sa 7 mesiacov a teraz už tretí mesiac vysádzam.... 😎 prakticky som už len na polke 1x do týždňa 😉 Som veľmi zvedavá ako to bude ďalej... ale určite to bude fajn. U mňa pp a depresiu spustilo jednoznačne tehotenstvo, predtým som nič podobné nezažila 😒 neviem prečo je to tak, ale doktorka mi povedala že hormony su šialené a veľakrát spúšťaju rôzne choroby. Teraz sa už chystám do práce, čím skor tým lepšie, zatiaľ len niečo hľadám, ale bezúspešne, som učiteľka 😀 😀 😀 tak hádam sa mi dačo pritrafí, dcérka s ktorou som na materskej má síce len 10 mesiacov, ale mám doma v susednej dedine mamu, ktorá je na dôchodku tak by pomohla 🙂 🙂
Inak k tej švagrinej, ona mala len PP s agorafobiou ( depresiu nemala) ale mala PP a bála sa už isť aj do obchodu, autobusom nešla ani za svet... a taak. 😢 Mala dosť silné ataky, aj dva krát do týždňa ona dokonca odpadávala, mala rovnaku psychiatričku ako ja. Ale ku psychoterapeutovi odmietla chodiť, že namá čas, pracovala a psychoterapia je aj 2x do týždňa po hodine. Tak ale je zdravá aspoň si to myslí, tak dufam že to tak je. Ona brala Seroxat myslím. 😀 takisto len nejakých 6-7 mesiacov.

jesterka09
16. máj 2011

@monfat tyhle stavy mám i já co tvá švagrová vč. klaustrofobie (7 let jsem nejela metrem) jeden čas jsem nemohla ani do parkovišť v obchodních centrech..
a když tady popisuješ jak ti bylo, tak ti to nevadí? Já jsem z toho vždy tak nějak nervozní 😖
Je zvláštní, že se ti to spustilo v těhu, říká se, že jak se na mimčo těšíš, tak se to právě lepší.. Jinak máš pravdu o té izolaci..
@lucia888 Mě je dnes 4 den úplně normálně, až si zapomínám brát ráno seroxat 😅 Na těhu mi můj psychiatr řekl, že by bylo lepší nic nebrat, já mu říkala, že se bojím, aby se mi to nevrátilo a on mi na to řekl, že je to jako bych se bála, že budu mít zase chřipku. Pak se ptal jak jsem prožívala první těhu, já říkala, že normálně, ale myslím, že jak jsem chodila do práce, tak jsem se neměla čas sledovat, je sice fakt, že při porodu už skoro před koncem než jsem začala tlačit, tak jsem se celá chvěla a měla zimnici (což mívám, když mám panickou ataku), ale jak se ke mě seběhli doktoři, tak jsem se cítila bezpečně 😅 a vše bylo zase dobré 😀 a po tom, co mi podali Jarouška do ruky, tak jakoby člověk luskl prsty a já se od té doby do doby plného kojení (7 měsíců) cítila báječně 😵 ale když čtu příspěvek od Monfat, tak se druhého těhu bojím 😀 Pak si zase říkám, že mi psychiatr může říkat cokoliv a stejně nemůže vědět, jak na to budu reagovat, že??
@evapavla Moje gynokoložka mi HA vyloženě rozmluvila, a dokonce mě informovala o tom, že HA podporuje deprese a úzkostné stavy..

lucia888
17. máj 2011

@monfat ale zvladla si to...a bez liekov. mozno je to lepsie po porode ako pred nim. no teraz je to tazke s tou pracou...strasna doba, aj z toho ludia koncia u psychiatra. svagrinej to teda nespustilo tehotenstvo? no ked je z toho vonku a mala to take, tak je to uz asi dobre. som rada, ked citam aj take pripady, pomaha to na psychike. urcite aspon mne. tak len pekne vysadzaj a drz sa. daj vediet, ako sa ti dari. a urcite vyuzi pomoc mami, ked je tak blizko, aj ju to potesi byt s malinkou 🙂

lucia888
17. máj 2011

@jesterka09 nie je hamba o tom rozpravat, ani ty sa nemusis. monfat je na tom uz fajn, tak nas chce len posilnit a podporit. kazda reaguje na tehu asi inak. aj mne hovoril jeden neurolog, ze sa to moze zlepsit tehotenstvom aj kojenim, ale nemusi. je to 50:50. ako aj to, ci sa to vrati alebo nie. ale je to tak s kazdou chorobou. s tou chripkou to trosku prehnal, lebo radsej by som to, trosku polezala a brala paralen a potom je uz lepsie...toto je o inom. budem rada, ak mi tie lieky uz zaberu naplno a bude uz lepsie. dajtre vediet, ako sa dari. a jesterka, nezufaj, da sa aj tehu s AD, ved aj doktor to vie. aj ked lepsie je bez...alebo trosku pockaj, kym sa to znormalizuje. som rada, ze ti je lepsie, ked zabudas na tableky 🙂 🙂 🙂. ja ich mam pri sebe vzdy...

jesterka09
17. máj 2011

@lucia888 bylo to hlavně lepší, protože jsem měla doma přes týden manžu, ale teď opět na týden odjel, tak jsem sama, ale zatím to docela jde 😉 Doufám, že ti brzy bude taky lepší!! Já osobně bych raději těhu a dítě bez AD a možná by pro mě bylo lepší i to, kdyby Jaroušek chodil už do školky, abych nebyla tak ve stresu 😅
Můžu se zeptat kolik ti je?

monfat
18. máj 2011

čaute baby 🙂 ako sa máte? včera mi bolo zle celý deň z antibiotik ktoré mi dala obvodna doktorka, lebo ževraj mam hnisavu anginu ☹, ale nič ani hrdlo ma nebolelo, len som bola na krv kôli preventivke 🙂 🙂 tak som dopadla, vyfasovala som 500vky Clarytromycin a je mi po nich hrozne, horko v ustach, zle od žaludka, fuj neviem či si dneska už nehodim len polovičnu davku 😀 😀 😀 😀 Deti mám zase choré, ani neviem kedy to skončí, prepáčte ale musím sa aj ja vám vyžalovať trochu 😅. Veľmi mi pomáha že vám môžem pomôcť v nejakej veci. 🙂 a že vás mám 😎
@jesterka09 ty sa neboj, veľa veci sa tehotenstvom zmení, teda môže to pre teba byť príjemná a dobrá zmena 😀 zmena k lepšiemu. Možno zmiznú všetky príznaky práve tehotenstvom, a nemala som v umysle ťa strašiť, práveže naopak, uvidíš že všetko dobre dopadne. 😉 hlavne sa neboj. Strach je zlý radca 😀

monfat
18. máj 2011

@lucia888 čauko 😅 tak tá moja švagrinka ona ani neviem z čoho to mala, čo jej to spustilo, ale isto nie tehotenstvo, skôr rozbroje v rodine, schyľovanie k rozvodu, hádky, výčitky, strata mamy ☹ a puberťacke deti, čo chodia poza školu 😀 a podobne veci. tak asi z toho všetkeho, ale hlavne že jej je už tak dlho dobre, musíš aj ty veriť že sa ztoho dostaneme. Mám aj ja niekedy taku myšlienku, že čo ak sa to vráti 😖 vieš ale radšej ju zaženiem, treba byť optimistický, lebo ja už nechcem zažiť to, čo som prežila. ved ani ty, ani nikto iný 😠 Tak pekny deň 😀 😀