Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

robert1982
24. máj 2011

poradí mi niekto kto má skúsenosti s týmito liekmi... čo je lepšie Seroxat-paroxetín alebo Zoloft-sertralín??? neviem ktoré mám začat brat...lekár spomínal že jedno z tohto skúsime...

lucia888
25. máj 2011

@robert1982 ahoj a ake lieky si uz skusal? ja beriem seroxat a je to dobry liek. ked som ho brala 1. krat, tak mi zabral po cca 6 tyzdnov a citila som sa velmi dobre, nepotrebovala som potom ani neurol alebo rivotril. proste nic. neskusal si ho este? odkial si? mozno by pomohlo zmenit doktora. ja ta chapem, aj ja mam tie stavy. mozno ze teraz mi zabera velmi pomaly seroxat. ja som mala serlift, ale ten nezabral, mala som nocne mory, brala som len tyzden. potom 2 mesiace cipralex a tiez nic. aj cuttina ho brala a nezabera jej. mozno by si mal skusit inu skupinu liekov. ty aj pracujes? ak ano, zvladas to? pozri, my dve presne vieme, ako sa citis a pozname ten stav...musime si nejako pomoct. ja si davam aj upokojujuce caje, potom sem tam sedatif pc a jod v ampulkach. vraj je to dobre. momentalne som na rivotrile rano a poobede si davam sumive magnesko s vit. B6, celkom pomaha. ak je zle, tak si dam aj poobede rivotril. ja len male davky, mam to v kvapkach. skus dat nejake tipy aj ty. zacala som chodit k psychoterapeutke a chceme sa objednat na hypnoterapiu. pozri stranku: www.hypnoterapia.sk, nasla som na nu celkom dobre ohlasy. riesi aj depky a uzkosti. uz som s nou aj telefonovala, posobi celkom prijemne. pisala som jej mail, kedy ma cas, aby sme dosli. prve sedenie trva 1.5 hod. a stoji 20 eur, dalsie po hodine za 15 eur. ak si pozries ine, tak su ovela drahsie, jedna hypnoterapia za 50 eur, napr. doktorka Murarikova z Pezinka, vraj je dobra. inak uz neviem, ako by som ti pomohla, tak snad len tak. este mi ta pani neodpisala, ale tiez to treba opakovat. ja viem, stoji to vela, aj moja psychoterapeutka berie 35 eur, ale skusam vsetko mozne. idem k nej buduci tyzden len 2. krat, este nemozem cakat zazraky. snad som ti trosku pomohla. AD niekomu zaberu hned, niekomu po par tyzdnoch a niekomu az za 3 mesiace. asi som ja ten pripad, no co uz. tak napis, ako sa mas a co teraz beries. vraj chlapom pomaha na noc triticco a na rano by som este nieco prihodila. seroxat je zo skup. SSRI najsilnejsi, mne cipralex nestacil. zlepsovala sa to, ale po 6 tyzdnoch zase dole, tak som pockala este 2 a ked nebola ziadna zmena, vratila som sa k seroxatu. prave zacinam nove balenie, vystaci na mesiac, tak tomu dam este sancu. neboj, je to hlavne o tom, trafit dobry liek, vydrzat tie zaciatky a potom sa to bude zlepsovat. ja som bola pondelok uz taka zufala, ze som mala pocit, ze ani moja doktorka nevie, co uz so mnou. musime sa podporovat aspon tu. tak nezufaj, sme na tom rovnako. dufam, ze som aspon trosku pomohla robi.

lucia888
25. máj 2011

@robert1982 skus je povedat, co som ti napisala, opytaj sa na ine lieky. SSRI su jednozlozkove, ovplyvnuju len serotonim, dalsie su dvojzlozkove, tie vplyvaju aj na dopamin.

lucia888
25. máj 2011

@monfat mas pravdu moja, ak by sa to malo vratit, uz by to tu bolo. raz do tyzdna je malo. ja verim, ze od buduceho tyzdna bude dobre. bola si zodpovedna a vysadzovala si pomaly. ja len dufam, ze tu este sem tam zajdes aj potom a povzbudis nas. a aj napises, ako sa ti dari. drzime ti vsetci palce 🙂

lucia888
25. máj 2011

@robert1982 obidva su dobre, cuttinina doktorka povedala, ze seroxat je dobry, ak dotycnemu sadne. vlastna skusenost, ako som pisala vyssie. zo dna na den som sa citila dobre, akoby mi nic nebolo, len som si dala rano tabletku a bolo fajn. mozno sme citlivejsi na lieky, ja urcite, preto to trva dlhsie. skus si porovnat tie lieky, kukni nejake recenzie, ale tie zle si nevsimaj, neposobi to dobre. skus aj tu na konikovi. a daj vediet, ako si dopadol. drz sa 🙂

robert1982
25. máj 2011

@lucia888 ahoj určite si pomohla 🙂 bral som iba Coaxil-tianemtin je to najslabšie SSRíčko a teraz ten zatracený cipralex 😀 nevedel som po nom zaspat ani bohovi! až po nejakých dvoch mesiacoch sa to trošku upravilo inak som zaspával ráno o štvrtej tiež som k tomu bral hypnotikum a čaj na spanie... ten čaj beriem aj teraz plus nejaké tabletky na spanie na prírodnej báze....zajtra idem k doktorovi uvidím čo bude. nepracujem....som živnostník... čo je to ten sedatif pc a jod v ampulkach? magne B6 som bral tiež....

lucia888
26. máj 2011

@robert1982 ahoj, no tak problem je asi tam. ak ti nezabrali najslabsie, treba prejst na silnejsie z tej skupiny. skus ten seroxat. generikum je paretin aj seropram.sertralin obsahuje asi aj serlift, co som brala ja, ale je to slabe, tak by som skusila ine. na spanie mozno to trittico a cez den nieco silnejsie. mne cipralex nerobil dobre, ani cuttine. tak chod do inej skupiny, nie tie AD, co obsahuju citalopram. sedatif pc je homeopatikum, nevznika zavislost, mozes brat dlhodobo. ale niekedy zaberie, niekedy nie. jod v tobolkach je vitamin D, je to vytazok z morskych ryb, vraj to pomaha, citala som to na forach. ja beriem dve kazdy den, ked nezabudnem 🙂. cuttina berie na spanie to tritico, tak sa jej spytaj. aj moj znamy to bral a pomohol mu. je to asi lepsie ako navykove hypnotika, tie len kratkodobo. caje su na nic, ale pijem aj ja, aspon pre efekt 🙂. magne B6 v tabletach som necitila. mne viac pomaha sumak alebo magne B6 vo forme roztoku. predavaju to vlekarnach v sklenenych flastickach, balenie 10 ks. odlomis jeden koniec a vypijes. ja tablety necitim a toto mi poobede stiahne tu uzkost. uz sa mi ozvala aj ta pani na hypnozu, dohodnem sa s cuttinou, ci jej vyhovuje termin a skocime tam. treba skusat. daj vediet, ako si sa rozhodol, co ti dal doktor. neber uz cipralex, ked ti zjavne nesadol. monfat pomohol, ale vidis, kazdy sme rozny. neber to tak, ze mudrujem, ale snazim sa len poradit a povzbudit, my ta tu chapeme. kazdy z nas si tym presiel, alebo este prechadza. daj si k tomu aj nieco, kym zaberie AD. mozno neurol ako cuttina, no mne najviac sedi rivotril v kvapkach a vyskusala som toho dost. mna aj lexaurin uspaval. kvapky su fajn, lebo ked nepomozu 3, mozes si dokvapkat. tak sa urcite ozvi. a v com podnikas?

jesterka09
26. máj 2011

@robert1982 Seroxat beru já a zabral tak po 5-6 týdnech a od té doby spím resp. usínám krásně - také jsem nemohla usnout, cítila jsem jak jsem byla unavená a mozek furt jel 😖 ale jak říkám, teď je to fajne 😉

monfat
26. máj 2011

@robert1982 skus pred spaním melatonin, ja som brala Citalec - to je v podstate citalopram a prvé 2 mesiace som tiež nemohla spať 😒 jedla som jednu tabletku večer pred spaním a vždy som zaspala, najprv som sa ešte veľa krat budila počas noci, ale stále to bolo lepšie a lepšie zo dna na deň z týždna na týždeň... 😉 tak hádam ti už svitá na lepšie časy.

robert1982
28. máj 2011

@lucia888 robil som viac aktivít...momentálne sa venujem dopreve...no bol som u lekára a dostal som na ráno Mollome-venlafaxín 75mg Atarax tiež ráno a večer mirtazepin pekne som dopadol na troch liekoch 😝 no uvidím čo bude....

robert1982
28. máj 2011

ahoj má niekto skúsenosti s liekom Atarax???

lucia888
30. máj 2011

@robert1982 neboj, postupne sa to upravi a mozno uz nebudes potrebovat na vecer. skusil si aj terapiu, co tie stavy vyvolalo? ja idem dnes k mojej doktorke a zajtra k psychologicke, skusam aj tuto cestu. ale tie rana su blbe...cez vikend sa este da, ked sa normalne vyspim, ale cez tyzden to bez rivotrilo rano nejde. ja to mam asi fakt s tou pracou spojene...

carlosodobias
30. máj 2011

@robert1982
Atarax je nenávykové anxiolitikum, avšak veľmi slabé.

monfat
2. jún 2011

ľudia ako?,? 🙂 🙂 🙂 žijete? čo nového,? 😝

janulkama
2. jún 2011

@monfat asi žijeme... 😀 Možno,nejak málo sa prispieva...ale to bude tým počasím asi,je pekne,tak to láka von 😉
@robert1982 ahoj,čítam,že máš zmenu liekov...aj mne zmenila cca pred mesiacom...cipralex mi pomohol,ale zostalo to na jednej úrovni a ďalej sa to už k lepšiemu nepohlo.Teraz beriem alventu,už som na 150mg a zasa mi je o niečo lepšie 🙂

cuttina
2. jún 2011

Ahojte, ja som bola vcera u doktorky a zhodli sme sa, ze zacnem vysadzat Cipralex (teda generikum Lenuxin).
Dva tyzdne budem na polke a potom pojdeme na stvrtku. Myslim, ze ten liek mi nejako extra nepomahal. Depresie nemam, v podstate je to uz na urovni, kedy by som to mohla zvladnut sama novym zivotnym stylom.
Ja som sa rano velmi trasievala a bolo mi divne, tak som si vzdy musela dat Neurol 0,25. Dr. si mysli, ze to mohlo byt z tych liekov. Takze teraz do statnic budem brat stale jeden Neurol rano a potom ho uz mam zacat uplne vysadzat. Som zvedava, ci sa mi tie stavy opat nevratia a nebudem musiet brat nejake dalsie antidepresivum. Ja neviem ako to bolo u vas, ale ja som ziaden extra zazrak z tych antidepresiv nepocitila ☹ .
A ako sa mate vy? Je pravda, ze tu uz skoro nikto neprispieva ☹ .

jesterka09
2. jún 2011

@cuttina Já se mám fajn, dostala jsem 100% chuť počít další mimčo, jen beru furt ten seroxat 😅 teď se snažím si dát 2x týdně půl tablety.. Občas mívám nervozitu-neklid, ale po chvilce je to hned pryč 😉 Kdybych to měla shrnout, tak jsem skoro na svým "normálu" (tím myslím stavy bez úzkosti)

cuttina
2. jún 2011

@jesterka09 a ako dlho si brala Seroxat? Citila si aj nejaku zmenu, ked ti zacal zaberat? Popis mi to.

robert1982
2. jún 2011

@janulkama ahoj no tak berieme to samé 🙂 alventa je tiež venlafaxín.... no ja som len za začiatku uvidíme čo to spraví.... 🙂

janulkama
2. jún 2011

@robert1982 len od kedy beriem tú 150mg,tak som taká nejaká oťapená 😒 Nejak nemám náladu,predtým som mala...ale snáď je to len dočasné a prejde to...ty sa ako cítiš?Kolko to už berieš?

monfat
2. jún 2011

čaute tak som rada, že všetci ste fajn 🙂
@jesterka09 to je super že už tiež vysádzaš, bude to dobré a čo by ste chceli dievčatko, či chlapčeka? 😉

monfat
2. jún 2011

@cuttina tiež si myslím, že to môže byť z toho neurolu, tie stavy. 😠 neurol je hovado 😀 😀 😀

jesterka09
2. jún 2011

@cuttina tentokrát mě postihla myšlnka, že mi rupne v kouli a ublížím svému dítku a tahle myšlenka mi zase zpustila strachy - jít ven, být sama atd.. po nasazení Seroxatu jsem nejřív cítila mírnou otupělost a hroznou spavost cca po týdnu jsem strach neměla, ale myšlenky ano a po 3 týdnech jsem na to nemyslela skoro vůbec - tedy když mě to náhodou popadlo, tak jsem to zahnala a teď si vůbec říkám, jak mě tahle myšlenka vůbec mohla dostihnout, ale jak někdo psal ve foru UZKOST, ze to byla reakce na velký stres, který jsem prodělala cca před 3 týdny před tím než se mi to zpustilo..
@monfat asi holčičku 😀 ale i chlapečka 😀 😀 😀 hlavně, aby to bylo zdravé a já byla bez úzkostí a vklidu mohla odnosti dítko, porodit a kojit a starat se.. 😅 Asi chci toho trochu moc, ne? 😀 😀 Jak říkám, teď se na to fakt cítím, ale furt beru ten Seroxat 😖

bronik16
2. jún 2011

ahoj, viete mi poradit, beriem rano lenuxin, vecer valdoxan a depakine chrono. Som po pordode 9 mesiacov, nekojim od zaciatku, a uz take 4 mesiace pomaly postupne priberam, myslite ze to moze robit niektory z tych liekov? 😕 uz som zufala, pred otehotnenim som mala 55kg, po porode 65kg a teraz 73 kg, z velkosti s-m som na l-xl, aj ked som rada, ze mi tie lieky velmi pomohli na depresiu, uz som celkom ok, ale vyzeram ako velryba ☹

jesterka09
2. jún 2011

@bronik16 bohužel i já přibírám.. a přibrala jsem tenkrát i prvně, když jsem to brala, nevím jestli na to mají ty léky takový vliv, ale co se mi ulevilo psychicky, tak mi i lépe chutnalo..

robert1982
2. jún 2011

@janulkama ja to beriem iba týžden.... kedy ti začalo byt z toho lepšie? a berieš k tomu aj niečo iné?

janulkama
3. jún 2011

@robert1982 no mne sa dá povedať že do týždňa...ale to som brala len 75 mg...teraz 4 deň beriem 150mg a som z toho nejaká oťapená 😒 Ešte počkám cca týždeň a ak to bude tak stále,tak prejdem na 75mg...asi mi to stačilo...

robert1982
3. jún 2011

@janulkama aha no asi hej.... mne to vysvetloval docent... podla váhy a na mojich 80kg je 75mg denná dávka.

janulkama
3. jún 2011

@robert1982 no fajn,tak ja mám 53kg,kolko by som mala ja brať?? 😕

robert1982
3. jún 2011

@janulkama tak neviem každý lekár hovorí niečo iné... ale všetky AD aj benzodiazepíny sa majú dávkovat podla váhy... aspon on to tak robí vždy a je to dobrý lekár... ty by si asi mala brat tiež 75mg myslím že tolko sa berie do 80kg potom je už len 37,5mg a to by nám už bolo málo.