Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lubka888
8. jún 2011

@pati6396 Ahoj , ja poznam v BA,ale Petrzalke. Ak budes chciet napis mi IP a mozem ti dat na nu kontakt. pa drz sa

slimme
8. jún 2011

@nella13 Ahoj, ja mám PP s depresiou, som tehotná, momentálne 18. týždeň tehotenstva. Pred tým ako som otehotnela, liečila som sa asi rok, brala som sertralin teva. Keď som sa rozhodla, že chcem babatko, doktorka mi vysadila lieky, asi 2 týždne po vysadení som otehotnela a za dva týždne sa mi PP vrátila v plnej kráse aj depresiou.Myslela som si, že to zvládnem ale ked je cloveku dobre tak si mysli ze zvladne cokolvek. Hned som volala doktorke ze mi je hrozne a nasadila mi citalec 10 mg, polku tablety ráno. Asi dva týzdne som nepocitila ziadne zlepsenie tak mi este o polku tablety zvysila, tak som to vydrzala asi dalsi mesiac a stále to bolo o nicom, potom sa to zacalo zlepsovat, nez som sa z toho dostala ako tak, trvalo to asi 3 mesiace, doteraz lutujem ze som vysadila lieky, pretoze mi rok bolo uzasne a zrazu to cele zacalo odznova.prve 3 mesiace tehotenstva som prezila to najhorsie obdobie a to som sa tesila, ze si tehotenstvo budem uzivat. Vies zalezi ako si na tom, niektore holky zvladnu tehotenstvo bez liekov a ja ich preto neskutocne obdivujem, ja mam stredne tazku depresiu a PP a prezivala som to tak zle bez liekov ze este teraz je mi z toho zle ked si na to spomeniem, samozrejme ze som mala obavy ci liekmi neublizim babatku ale to co som prezivala bolo silnejsie, kazdy hrozný den sa mi vrýva do pamete a keby som mala na výber teraz, brala by som lieky pocas celého tehotenstva, precitala som strasne vela prispevkov, kde mamicky pisu ze brali ad pocas celeho tehotenstva a maju zdrave deti, doktorka ma o tom tiez uistila.Ja v to tiez verim a dufam ze bude vsetko v poriadku.ale kazda sme ina a kazda inak preziva tie hnusne stavy a samozrejme je lepsie nebrat lieky ale ja by som to bez liekov nezvladla a mozno by to ani nebolo dobre pre babatko. Takze Ti drzim palce, neviem ci si tehotna alebo planujes ale najdolezitejsie je aby si tehotenstvo prezila v pohode. Neviem či som Ti nejak pomohla, napisala som Ti moj pribeh, teraz je mi uz ovela lepsie a uz sa tesim aj na babatko to som pred tym nedokazala.Maj sa pekne.

nella13
9. jún 2011

@slimme ahoj, dakujem za tvoju spravu...ja som vo februari potratila, tak asi tymto sa mi to vsetko spustilo. prvy mesiac som brala len frontin,ale vedela som, ze na frontine byt nemozem, tak som zasla k doktore a dala mi AD, beriem teraz 13.den, este mi nezabrali, dneska som ani v praci nebola, lebo hrozne mi zle rano bolo...trapila som sa doobedu, potom som si dala frontin 0,25 a do 2Omin.mi bolo fajne a fungujem normalne cely den...O 2tyzdne som objednana na relaxaciu, lebo moj problem je aj v tom, ze nedokazem relaxovať. tak uvidim, ako mi to pojde. Strasne ma nicia tie stavy, roztrasie sa mi zaludok, potom nohy, navaly do hlavy a uz nic nedokazem zrobit, a nieto este ist medzi ludi. zatial mi to samo prejde len malokedy, vacsinou tym frontinom potom to riesim, kedze chodim normalne do roboty, nechem ist na PN, to uz by som musela byt na tom fakt zle,zeby som sa dala. CO sa tyka babatka...ja som sa rozhodla, ze opat sa zacneme usilovne o malicke snazit, mozno mi to pomoze, mozno nie, uvidime, urcite ak otehotniem pojdem na PN zo zaciatku, kedze som prve potratila, len sa bojim, ze sa mi tazsie otehotnie teraz...uvidime, aj to ako to bude s mojim stavom, teraz cakam nech mi vobec zaberu AD a zacnem sa sama sebe viacej venovat. teda ti mi radis, ze radsej brat lieky pocas tehu, len nech som v pohode? tak?
Velmi ti drzim palce, aby si to zvladla uspesne az do konca tehu a dakujem za rady.

slimme
9. jún 2011

@nella13 Ahoj, vieš mne je ťažko niekomu tak natvrdo poradiť, aby bral AD počas tehotenstva, to sa ani nedá...Ja som na tom bola po vysadení tak zle, že som preklínala, že som ich vysadila. Keď som sa prvý krát začala liečiť tak som ku AD mohla brať aj lexaurin, takže mi bolo lepšie hneď od začiatku, lenze teraz mi lexaurin dať nemohla kedze som uz bola tehotna, tak som sa trápila skoro 3 mesiace,nez zabrali samotne AD, ja keď mám paniku tak mi pripada ze nemam hodinu kludu trva to v kuse aj v noci, a najhorsia je k tomu ta depresia, najskor som sa tesila ze sa mi hned podarilo otehotniet a za dva tyzdne na to prisla panika a depka a netesila som sa na nič a hrozne ma to trapilo, ja som jednoducho vedela, že to bez AD nepojde, som od zaciatku tehotenstva PN inak by to ani neslo, teraz som uz v pohode a to ani neberiem tak vysoku davku.Ono zalezi aj na psychiitricke, niektore Ti v tehu nechcu dat nic a ine Ti povedia, že je lepsie brat lieky ako byt na dne najkrajsie obdobie tvojho zivota.Urcite to zavisi od stavu.Teraz je najdolezitejsie aby si bola v pohode a ked sa vam to ,,podari,,tak budes vidiet ako to budeš vnimat a citit, najdolezitejsie, my sme sa tiez pokusali o babo, lebo sme chceli a zaroven museli lebo som dostala vypoved, a vedela som ze ked to nevyjde na prvy pokus budem z toho zufala a budem si namyslat ze nieco nie je v poriadku bol to tlak az sme si pripadali ako roboti. A napriek tomu to vyslo na prvy pokus. Takze Ti drzim velmi palce!

anka12
10. jún 2011

@slimme ahoj,ja by som len chcela dodat,ze mne moja doktorka povedala, ze lexaurin je mozne uzivat aj pocas tehotenstva.

anka12
10. jún 2011

ahojte baby, chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu,tiez beriem AD a podla potreby lexaurin ,ale rozhodli sme sa pre druhe mimi ,nie je to lahke kazdy den sa trapit nad myslienkami ako to dopadne a kedy mi bude ako zle,ale aj tak chcem ist do toho,ale vzdy rano mam take divne pocity, ze to nezvladnem a mam sa na to vykaslat a bude mi zle atd.potom ,ked uz vstane a idem do prace pomaly to prejde za taku hodinku.preto by som chcela nejaku radu ako by som to prekonala a netrapila sa hned rano
nemate nejaky zlepsovak 😀 vopred za vsetko dakujem

lubka888
10. jún 2011

@anka12 ahoj, ako dlho beries AD? Ja som tiez mavala najhorsie rana. Su to ranne pesima.Niekto ma horsie vecery, niekto rana. Ale ked zacali ucinkovat naplno AD, tak to preslo. Neviem, aky recept by som ti poradila, ja osobne som sa snazila niecim zamestnat. Niekedy to neslo, niekedy ano. A davas si nieco rano?

slimme
10. jún 2011

@anka12 Ahoj, to je zvláštne aké majú rôzne názory, raz som mala taký stav, že som si polku musela dať, to som bola ešte úplne na začiatku tehotenstva. Zaujímavé, že niektorí nechcú predpísať ani AD nieto ešte lexaurin...ALe keď si predstavim feťačky a iné rôzne individuá a majú zdravé deti....

robert1982
10. jún 2011

ahoj chcem sa spýtať prečo pri ADčkách píšu že sa máme chránit pred slnkom? píšu to skoro pri všetkých.....

janulkama
10. jún 2011

@robert1982 tak to som si ešte na žiadnych nevšimla 😕

janulkama
11. jún 2011

@robert1982 ty brďo,to myslia vážne?????Aj na alvente je to napísané...ale o tom u mojej dr nebola ani zmienka???Ja normálne nechápem 😒 To akože teraz čo,nechodiť na slnko celé leto?To ich radšej vysadím!Toto ma akosi nahnevalo:o(((

nella13
11. jún 2011

@anka12 ahoj, lexaurin v ziadnom pripade sa neodporuca pocas tehu...ani frontin...co je tiez na skodu, lebo ja chcem tiez mimi a ked mi je najhorsie, tak frontin mi vzdy zaberie a ked si predstavim, ze ak budem tehu, tak si to nebudem moct dat, tak neviem neviem...ale urcite lexaurin neber.

nella13
11. jún 2011

@anka12 som zabudla, ze su ine lieky, ktore ti doktorka nasadi, ak budes tehu...neboj, vsetky to zvladneme, ja mam teraz velmi tazke obdobie, cakam kym mi AD zaberu....mam hrozne pocity, rana su pre mna katastrofalne...zaludok a nohy sa mi trasu..ale tiez po case to prejde...a mozno ti to samotne dietatko velmi pomoze psychicky...pozitivne musime mysliet... 🙂

nella13
11. jún 2011

@slimme ahojky, aku davku prosim ta beries? a aky liek? ja som sa s mojou doktorkou tiez bavila o tom, ze chcem babatko a ona mi povedala, ze je kopu zien, ktore beru AD aj v tehu, ja sa spolieham nato, ze samotny pocit, ze cakam babo mi pomoze prekonat moje stavy a ak nie, tak si pomozem liekmi...bohuzial. inak som rada, ze si napisala, ze po roku brania AD sa ti podarilo na prvy mesiac otehotniet, lebo ja som tu riesila, ze ci s AD zeny otehotneju tazsie....si pre mna dobry priklad 🙂 . takze teraz si uz uplne v pohode? alebo aj teraz pride obcas zle? A ked sa mozem spytat, ake boli tvoje stavy? tie zle stavy? co to vsetko sprevadzalo? dakujem a držte sa 🙂

anka12
11. jún 2011

@nella13 no ja som to konzultovala dokonca s jednym lekarom v Prahe a bolo to v pohode- ten lexaurin

nella13
11. jún 2011

@anka12 tak to prvykrat pocujem, ale je to na kazdej zene, aky liek si da a hlavne aky jej zaberie pokial pridu tie hnusne stavy.

slimme
12. jún 2011

@nella13 Ahoj, beriem citalec 20 (citalopram), na začiatku tehu to bola polka tabletky ráno ale kedže mi to nestačilo tak teraz beriem polku ráno a polku poobede. po tých 3 mesiacoch brania citalecu mi začalo byť už tak na 80 percent dobre a teraz je to tak na 90 percent...jediné čo ma teraz ruší je bušenie srdca občas také nepravidelné je to dost otravne ale inak sa cítim fain, žiadne záchvaty paniky alebo depky, nič...Ja som mala stavy asi podobné ako mame všetky, z ničoho nič panika, zrýchlenie tepu, strpli mi ruky nohy raz aj jazyk až taký nepríjemný pocit v hlave, bušenie srdca, najhorší je na tom ten strach že sa mi niečo stane, a namyslala som si ze mam nejaku chorobu kazdy den to bola ina...pritom mi bolo vysvetlene ze to je len psychika a ze som zdrava ale v stave paniky na to akosi zabudam...tiez som si myslela ze sa zblaznim a ze urcite budem mat neskor nejaku psychicku chorobu a stále dokola, nemala som chvilku kludu ani cez den ani v noci som akoby nespala, skor bdela a rano so sa budila uz s depkou a panickymi priznakmi, hroza...najhorsi bol ten prvy mesiac nez mi aspon trosku zabrali AD ale nechalo to na mne stopy ze som sa z toho este tak celkom nespametala, lebo som bola uz tehotna a stale som si namyslala ze som urcite potratila a tie hrozne depresie s tym spojene, des! To je fain, ze mám taku lekarku co suhlasi s AD v tehotenstve, ja si neviem predstavit ze by som bola bez nich...A nemyslim si ze zeny, ktore beru AD otehotneju taksie,podla mna AD maju vplyv akurat na sexualny apetit ale nie na plodnost.Skor si myslim ze musi byt zena v pohode aby otehotnela. Verim, ze sa Ti podari otehotniet a ci uz s AD alebo bez nich to zvladnes, ved nakoniec len na modrom konikovi je diskusiach kopu takych co potratili a uz maju zdrave deticky. Mne zatial vsetky vysetrenia dopadli dobre, moj gynekolog sa ani nepozastavil nad tym ze beriem AD. Tak Ti drzim palce aby si to zvladla a napis mi ak Ťa bude cokolvek zaujimat.

janak19
13. jún 2011

@mitinka Pozri, ja som s jedným takýmto chlapom, ako máš ty doma, chodila. To bol tyran na entú. Chodila som s ním pol roka(dokonca som s ním 4 mesiace bývala)a poslala som ho k vode, lebo som mala silné depresie, ktoré pominuli. Potom po cca 2 a pol roku som sa od lekárky dozvedela, že keď chcem deti, tak by som mala radšej pomýšľať na adopciu a vtedy sa pridružili síce ešte horšie depresie, ale snažím sa ich zvládať. Takže, moja rada znie, rozveď sa s ním, aj keď máš malé bábo a bude to veľmi ťažké. Neboj, nieje jediný. Určite si nájdeš nejakého, ktorý ťa bude chcieť a mať rád aj teba aj tvoje dieťa.

cuttina
13. jún 2011

@eninka27 toto som mala presne ja, vraj je to z liekov....

momoko
19. jún 2011

Ahojte dievčatá.Máte niektorá skúsenosť s liekom Sertralin Actavis.Predpísala mi ho psychiatrička a povedala že je bez problémový.Ale ja som po tretej tabletke dostala brutálne problémy(nespavosť, návaly tepla,krv mi v žilách vrela)tak som to vysadila a ešte aj potom 2 dni som sa nevedela dať do hromady.Doktorka povedala,že nič slabšie nie je.A že bez liekov tažko prebieha aj psychoterapia.Ja by som to radšej skúsila bez liekov,lebo aby bola liečba horšia ako choroba,to sa mi nezdá.

robert1982
20. jún 2011

ahoj tak sertralín je slabí ale má dost vedlajších účinkov! najslabie AD z tej skupiny či že SSRI je Coaxil ten má minimálne vedlajšie účinky... a je dost dobrý ja som ho bral. Treba lieky lebo sa to môže zhoršit a potom bude treba silnejšie lieky 😝 držím place...

fleuerette
20. jún 2011

Ahojte, prechádzam témy na koníku, neviem či som v tej správnej. Máme doma 20 dňového synčeka, celá rodina je z neho nadšená, je nádherný. Pre mojich rodičov je to prvé vnúča, budem mať 35 takže túžobne očakávané celou širokou rodinou. Malý má teraz problémy z bruškom tak plačeme, a zvíjame sa, ale inak je zlatíčko, niekedy prespí aj 4 hodinky. nekojíme, odmieta od narodenia prsník, takže odsávame a dokrmujeme, lebo na počkanie už teraz stiahne 100-večku.
Prvé dni boli v pohode, v nemocnici aj potom doma, ale posledných 5 dní som nejako mimo. Som zo všetkého príšerne unavená, stále častejšie premýšľam či to bol dobrý nápad mať dieťa. Som nešťastná, keď sa pozriem do zrkadla. Nie že by som bola predtým nejaká modelka, ale to ako vyzerám teraz je hrúza. Prsia mám ako balóny /80 E/ na sebe ešte 10 kg navyše, kruhy pod očami. Predtým som bola celkom veľký sebec čo sa týkalo môjho života. vždy som sa rozhodovala sama za seba. Veľký šok bolo pre mňa keď som sa vydala, musela som spraviť hodne kompromisov, nie vždy to išlo ľahko, ale s MM sme to vládli.
A teraz je tu zrazu človiečik, ktorý je na mne absolútne závislý, a bude ešte hodne dlho. Musím sa mu absolútne prispôsobiť. .......
Viem niekto si povie, "na toto si mala myslieť predtým". Ja som aj myslela, vedela som do čoho idem. Hrozne som sa tešila na maličkého. Práve preto teraz nerozumiem týmto mojím stavom. Stále je mi do plaču. Všetko mi vadí. Dokonca ako by ma urážalo aj to keď mi chce niekto pomôcť.
Je to laktačná kríza? Alebo len vyčerpanosť, Alebo depresia?

jarunka111
20. jún 2011

@fleuerette ahoj, neviem, či je to laktačná kríza alebo depresia, ale jedno je isté, že to je vyčerpanosť, únava 😒 Človek možno teoreticky vie, do čoho ide, ak príde dieťa, ale to má strááááášne ďaleko od reality 😉 Takže neprežívaš asi nič nezvyčajné a aj tvoje pocity neistoty sú "na mieste". Koľkokrát máme pochybnosti o maličkostiach, napr. ja: kúpim si topánky a potom riešim, či som si ich musela kupovať alebo, že som asi mala vybrať tie druhé 😀 Aj ja som krátko po pôrode prežívala ťažké obdobie (sťažené okolnosťami tehotenstva a zdravia nášho drobca 😢 ), ale stále som si pripomínala, že malinký je tu, že ma potrebuje, že som ho veľmi chcela a že ho ľúbim a urobím pre neho čokoľvek. Ono sa to postupne zlepší, len to chce veľa trpezlivosti a sily 🙂
A presne viem, o čom hovoríš o to pomáhaní 😒 Ja si rada robím veci podľa seba, pre druhých by som sa rozdala a dopriala by som im, ale pre seba si chcem všetko zariadiť sama a to mi je veru veľakrát aj na škodu, no proste ťažko to prijímam 😨
Ale ak máš v niekom podporu a hlavne dôveru, neváhaj prijať pomoc a oddýchnuť si a odreagovať sa. Určite ti to pomôže, možno len chvíľka kľudu v kúpeľni bude na začiatok stačiť 😀

monfat
21. jún 2011

@slimme nerozumiem prečo si akože tie lieky vysadila takto rýchlo za dva týždne... ?? to je veľmi skoro ja som brala Citalec 7 mesiacov a vysadzala som ho cez 4 mesiace. Pre telo je to obrovský šok, ked takto rýchlo vysadíš AD... hned sa vráti depresia aj panika. Nerozumiem tomu, lebo si písala, že to bolo pod dohľadom doktorky.... 😕

monfat
21. jún 2011

@nella13 opýtaj sa doktorky čo ona na to. Ale nemyslíš, že by snád bolo lepšie počkať ten rok kým sa z toho dostaneš úplne.... vonku 😉 a potom mať mimčo? neviem šak jasné, že možeš brať aj v tehu lieky, ale nebude ti vadiť v takomto psychickom stave... celú noc nespať pri dieťati...plač, zuby, hlad... dokola len plienky, zatvorená doma, ja neviem ale deti sú náročné veľmi náročné na psyychiku.... viem že by vás to potešilo ale prečo nepočkať. Aj to dieťa potrebuje vyrovnanú spokojnu mamku... 😉 skus o tom porozmýšľať, prečo sa tak ponáhľate s tým bábom. ( vek?) ja som brala dokopy aj s vysádzaním rok AD a som v pohode, všetko je tak ako predtým... 🙂 a to som bola v ťažkých stavoch, myslela som že už nikdy nevstanem z postele 😀 😀 😀

,

monfat
21. jún 2011

@fleuerette podľa mňa je to depresia, ked to bude pretrvávať... a začnu k tomu aj nejake myšlienky na smrť.. čo božechráň, potom neváhaja vyhľadaj lekársku pomoc. Inak na depresiu je najlepšie vypadnuť vonku! a vypadnuť o dieťaťa, viem zdá sa ti to sebecké... ale to dieťa má aj otca, babku... apodobne. A dôležité je niekedy vypadnuť zo stereotypu. to že by si si vyšla niekam s kamaratkou na kávu, posedieť, pokecať o iných veciach by ti pomohlo, videla by si materstvo možno aj z inej stránky... že matka neznamená otrok dieťaťa,,, že budeš nonstop pri ňom zviazaná celý život... dáš mu všetko a z teba ostane sfuknutá sviečka, to nie toto od nás nechcú ani naše deti. Vôbec to nie je sebecké, vyjsť vonku s kamoškami na nákup, na kávu...tak skús, možno prídeš domov šťastnejšia, berieš to tak že to dieťa ťa vo všetkom len obmedzuje. Je to ťažké... veľmi ťažké pre každu mamku prvorodičku 😒

momoko
21. jún 2011

@robert1982 Ďakujem za radu,určite sa na ten liek spýtam lekárky.Aj keď ona sa tvárila,že buď budem brať tento,alebo už iná možnosť nie je.Tiež ma zaradila do nejakého výskumu,čo robia Švajčiari,tak neviem či kvôli tomu nestojí za týmto liekom.Určite sa jej spýtam na ten Coaxil.

slimme
21. jún 2011

@monfat AHoj, ano vysadila mi ich doktorka, ona chcela pomalsie ale ja som chcela co najrychlejsie vysadit, kedze som chcela otehotniet co najskor...co uz narobim, bolo mi dobre a myslela som si ze to zvladnem, bohuzial som vbydrzala iba mesiac...

monfat
22. jún 2011

😒 tak je to s tými Adčkami, ale nič s tým už nenarobíš. aspoň si to možno prečítajú nejaké baby na fore... tak možno sa neunáhlia tak ako ty 😉 držim palce, a na psychoterapiu chodíš?