Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

monfat
27. aug 2011

@robom nemam skúsenosti s týmto liekom, vieš ale ke´d ho zatracuješ už na začiatku...nerobí to dobrotu... akoby si sám seba odsúdil na jeho nezabratie... musíš inak myslieť... viac krát do dňa si povedz tento určite zaberie... spočiatku budeš klamať sam seba, ale ked to nakoniec dostaneš do podvedomia... zaberie. isto! 😉 Vieš ked teraz nasadzuješ novy liek... je normálne že sa ti ešte prvy týždeň prihorší 😖 aj u mňa to tak bolo už 2krát. Ale ked to vydržíš... vysledok sa určite dostaví.. predpokladám, že o dva dni ti bude už celkom fajn. Vydrž 😒 držim ti palce 🙂

monfat
27. aug 2011

Ooooooooch ľudia... to asi ostáva nám zmieriť sa s tým faktom že budeme na liekoch ☹

kutlicka
28. aug 2011

@carlosodobias máš úplnú pravdu, klinické príznaky sa mi zhoršujú doslova zo dňa na deň, prikladám to aj hormonálnym zmenámv tele, nakoľko som už dostala menzes, aj keď stále dojčím. Prečo ju chcem vysadiť? Lebo sa desím toho, že budem ako taký mrzák do smrti závisla na AD. Keby išlo o lieky na nejaké somatické ochorenie, tak mi fakt nerobí problém ich poctivo brať ešte ďalších 50 rokov, ale vieš, ako je to v našej spoločnosti s názorom na "bláznov". Ja sama sa nenávidím za to, že do seba tie psychofarmaká tlačím už viac ako desať rokov a aj tak som nikdy nezaregistrovala nejaké extrémne zlepšenie môjho psychického stavu. Možno je to aj mojou povahou, že odmalička som skôr taký zadumaný čudák, nikdy som nebola aktívnou súčasťou žiadneho kolektívu, skôr som bola a doteraz som len taký tichý pozorovateľ. Ináč fakt to so mnou ide dolu vodou, ešte k tomu pribudli hnačky a nechutné bolesti žalúdka. Moja sociálna anamnéza je priam ukážkovo nepriaznivá, depresívnemu pacientovi sedí ako riť na šerbel. Podpora v širšej rodine takmer nulová, finančná situácia od deseti k pěti, no a tá moja morbídna obezita mi takisto vôbec nepridáva na psychickej pohode. V podstate už ani veľmi nevychádzam na ulicu, fakt len s kočíkom na povinne vychádzky, a to takým štýlom, že si tú moju sprostú gebuľu zabalím do čiapky alebo do šatky, nech ma nikto nevidí. Fakt neviem, ako ďalej, v hlave mi vznikajú len samé horrorové scenáre.

robom
28. aug 2011

@monfat
ahoj,áno,je mi dosť zle.Len neviem,či je to z toho náhleho vysadenia liekov spred dvoch mesiacov,alebo z toho nového,ktorý užívam šiesty deň.Ešte sa k tomu pridali také návaly strachu a úzkosti,ktoré už nezvládam sám,ani chôdzou,či dýchaním.Včera som už bol na tom tak,že som si myslel,že pôjdem na pohotovosť.A to musím ísť zajtra do práce.Snažím sa zmieriť sám so sebou,prijať skutočnosť,že mám zdravotný problém,ktorý odstráni len len dodržiavanie liečby a moja spolupráca.Stále však padám v myšlienkách na dno,myslím si,že sa z toho ž nedostanem a pod.Je to veľmi ťažké.

hanca7
28. aug 2011

omlouvám se, že vstupuji jen tak do této diskuse, ale chtěla bych se zeptat, zda nemáte někdo zkušenosti s AD Valdoxan. Mně lékařka předepsala již dvě AD a žádné mi nesedlo. Hlavně trpím nespavostí. Už těmto lékům moc nedůvěřuji. O Valdoxanu jsem slyšela, že je špatný na játra. Jestli ho někdo znáte, napište prosím...

orgovanka
28. aug 2011

Ahojte,skuste si robit ocistny kupel z čistca rovneho,dostat ho kupit aj v lekarni,aspon 9dni po sebe,upokoji to psychiku a lahsie budete zvladat uzkostne stavy.

franina
29. aug 2011

ahojte chcela by som sa opytat, mozno máte s tym skusenosti: keby som otehotnela musela by som nadalej brat AD? beriem Velafax. Brali ste uz niekto tento liek?

monfat
29. aug 2011

@robom skús vydržať možno je to fakt z toho nového lieku akože nežiaduce účinky zo začiatku.... a ked neprestanú do týždňa...tak isto chod za lekárom... 😉 Držim palce..nechsa rýchlo postavíš na nohy kôli práci 😎

carlosodobias
29. aug 2011

@hanca7 Valdoxan užívam už 8 mesiacov. Veľmi mi pomohol. Odstránil depresiu a upravil spánok. Prvé účinky sa dostavili asi po troch týždňoch. Jeho účinok sa však stále zvyšuje a to aj teraz. Cítim sa stále lepšie a lepšie.
Negatívne účinky som nemal žiadne.

hanca7
29. aug 2011

hanca7@carlosodobias Chodil jsi na jaterní testy? Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.

carlosodobias
29. aug 2011

@hanca7 nie, na pečeňových testoch som nebol. Doktorka hovorila, že Valdoxan o nič viac nezaťažuje pečeň ako iné lieky.

heusa
30. aug 2011

ahojte ludia velmi vám drzim palce v uzdravovani 😉 ja som sa rozhodla este skusit inu alternativu ....zacala som pit lubovnik bodkovany a brat homeopatiu....neviem ale mylsim ze ten placebo efekt sa pomalilinky zacina dostavovat....chcem sa zapisat na jogu a jednoducho nieco robit....lieky brat nechcem ale...uvidime co jako lebo sa zacinam citit lepsie...ale poznate...dokaze to udriet bars kedy... 🙂 psychiatricke poviem ze lieky neberiem . ze chcem skusit aj inu alternativu lebo som to zobrala z opacneho konca a hned som utekala k nej a neskusala som robit nieco ine....dufam ze sa nebude hnevat... 😖 viete vsak lekari su radi ked predpisuju lieky.tak sa drzte.

lala123
30. aug 2011

@heusa ahoj heusa, ty si asi taky pripad ako ja,tiez sa AD branim,chodim na terapiu a uvidim co dalej.trpim panickou poruchou.chcela by som sa ta opytat ake homeopatika beries nieco z lekarne ako sedatif alebo si bola pri homeopaticke.aj ja tento tyzden idem k homeopaticke,tak ti mozem napisat co dala mne.inac moja kamaratka mala depresiu spojenu so zaludocnou neurozou a pomohol jej saframyl ale tu mi pisali , ze je to slabe.tak neviem asi fakt skusim tu homeopatiu.ty neberies napr. ani neurol ked ti je velmi zle?kludne mi napis aj do IP

sniperka
30. aug 2011

@franina Ahoj, ja som pred otehotnením brala AD, v prvom trimestri som ich vysadila a potom som začala znovu brať, ale iné.Volajú sa Sertralin a sú aj pre tehotné ženy.Vysadia mi ich asi mesiac pred pôrodom.Chcela som to vydržať bez AD, ale nedalo sa.Samozrejme som pod dohľadom psychiatričky aj gynekologa.
@robom Také isté stavy ako opisuješ, som mala aj ja po vysadení AD a keď som dostala iné, trvalo aj tri týždne než mi zabrali.Preto som dostala vtedy aj Neurol na začiatok, než nové lieky zaberú.

franina
30. aug 2011

@sniperka ahoj, ďakujem ti za odpoveď, troska som mala obavy 🤐 aj mne dali k Velafaxu este Lexaurin, myslim si ze pomalicky mi zaberaju lieky, aj ked sa citim byt smutna niekedy, ale potom to prejde, potom zase a tak dokola.... asi to bude dlhodobejsie liecenie... 🤐 zatial ich beriem len 2 tyzden tak si zvykam, ale hadam bude dobre 😔 drzim ti strasne palce 🙂

sniperka
30. aug 2011

@franina Ďakujem, aj ja ti držím palce.

franina
30. aug 2011

@sniperka ďakujem 🙂

robom
30. aug 2011

@monfat
už je to 8 dní,čo to užívam.Ak sú to vedľajšie účinky,tak neviem za ako dlho by mali pomaly vymiznúť.
Želám ti úsmev na tvári aj na duši.

robom
30. aug 2011

@sniperka ja som nedostal žiadny liek,ktorý by mi pomohol preklenúť čas,pokiaľ nezaberú AD.Tie pocity úzkosti mi dávajú zabrať.V nedeľu som už musel ísť na pohotovosť.Dali mi injekciu a pominulo to.Lenže v pondelok popoludní som to zažil znovu,no zvládol som to.Dnes,keď som si ako som sa vrátil z práce trochu zdriemol,tak prvé čo som pocítil po prebudení,bol obrovský strach,bez akejkoľvek príčiny.Nechcem si zvykať riešiť takéto situácie liekmi typu neurol,xanax...,ale v týchto krtických chvíľach by som ho asi použil,keby som ho mal.Takže približne až 3 týždne musím čakať,aby som vedel,či mi to nové AD zaberie.V práci robím momentálne väčšinou fyzicky a aj tá najmenšia námaha ma strašne vysilluje.8 hodín ma vyšťaví jak špongiu.
Ako sa máš ty a čo bábo?

miraaaa
30. aug 2011

Mitinka, viem čím prechádzaš. Ja som vo veku, možno Tvojej mamky. Prešla som tým a vlastne som stále v tom. Bol to však rozvod. Trápila som sa s tým sama, verila som, že to zvládnem sama. Ale nejde to bez pomoci. Našťastie mám super deti, super dcéru. Je asi v Tvojom veku,ale zatial slobodná.Nie je to dcéra,ale najlepšia kamarátka. Rozprávali sme sa, rozoberali.Pomohlo to.Ale odišla, a zas som zostala sama.Ale existuje telefon...a ...zas príde, zas sa uľaví.Ale zistila som, že to nestačí.Zostáva vakum. Nemusela som ani hovoriť, videla, že to ide dolu....choroby....pozor! Chorá duša, chorételo. Posielala ma k psychologovi, psychiatrovi.Bránila som sa tomu.A potom som predsa šla.....ked mi povedala....mami, máme len Teba.....Vybavila mi v inom meste psychoterapie....pomáhali...ale nastali problémi a už som bola na začiatku. Na radu psychologa som šla psyciatričke. dala mi lieky....Nelietam v oblakoch.samota ma ubíja...ale zvládam život. Mitinka, nezvládneš to bez liekov. Chod! Vylieč sa čím skôr. Lebo depresie sa vracaju...sbez liekov silnejšie, silnejšie. Nájdi si na internete psychologov, či psychiatrov, čo robia TERAPIE! Chod na terapie. Je to fakt dobrú.Napíš mi ak chceš bližšie.Máš dieťa.....!!!!!!postav sa na nohy! Urob to§ Chodím na zumbu. vieš, koľko mamičiek tam chodí odreagovať sa! Vyblázniť , vyskákakať a....vykričať! Skús to. Hlavu si vyvetráš a moc, moc sa nasmeješ. A nedaj sa MUŽOVI!!!!!

obliacik
31. aug 2011

Ahojte,
som tu nová, som mladá vysokoškoláčka, a už 2,5 roka mám diagnostikovanú úzkostno-depresívnu poruchu až panickú poruchu.Ten istý čas beriem aj lieky, spočiatku to boli až 4 druhy ale približne rok beriem len jeden, escitalopram 10 mg denne. Nemám vôbec pocit depresie,smútku, skôr sa obávam že sa u mna začína znova prejavovať úzkosť, ked mám vystupovať pred ludmi, alebo ked niekam idem sama cítim akýsi nepokoj. Tiež už asi 3/4 roka pocitujem casto nevolnosť,hlavne ráno,pocit závratu a akejsi nesústredenosti.Akoby som bola mimo 🙂)) Posledné dva týždne hrozne zle spím,zaspávam až nad ránom, ale snazím sa nalievať čajmi pre lepší spánok.Môže to byť podla vás príznak že treba zmeniť liek?Alebo čo to môže byť?

leao
31. aug 2011

Ahojte.Volám sa Lea a mám depresiu. Mám dvoch drobcov - syn má 2 roky a dcéra 7 mesiacov. Má tu niekto podobný problém? Ak áno, ako ho zvládate? Ste na liekoch alebo máte za sebou nejakú terapiu? A čo nato vaša rodina? Kto alebo čo vám najviac pomohlo?
Ja sa momentálne cítim pod psa, objednala som sa k psychiatričke, ale termín mi dala v polovici októbra,čo ma teda dostalo do kolien, keďže niektoré dni sú fakt hrozné.

leao
31. aug 2011

Idem si prečítať celú túto diskusiu, dúfam, že nájdem nejaké odpovede na moje otázky🙂

sniperka
1. sep 2011

@leao Dúfam, že si našla odpovede na svoje otázky, ak nie kľudne napíš.Čo sa týka toho objednania k psychiatričke, povedala si,že je to naliehavé? Mne to tak poradila moja lekárka a psychiatrička si mňa objednala už za 5 dní.

carlosodobias
1. sep 2011

@leao Záleží na tom akú silnú máš depresiu. Zdá sa, že podľa toho, čo píšeš, tak máš slabú, alebo stredne silnú depresiu. Ak by si mala hlbokú depresiu, písala by si ináč a z tvojich riadkov by vyžarovalo veľké zúfalstvo. Na slabú depresiu ti môže zabrať voľne predajný ľubovník bodkovaný, ktorý sa predáva pod názvom Jarsin, alebo Deprim. Musíš však užívať vysoké dávky, aby sa jeho účinok prejavil. Ak ťa doktorka objednala až v polovici októbra, tak zrejme tiež vycítila , že na tom nie si až tak zle.

deniska2
2. sep 2011

@obliacik ahoj ja tripim tiež už 5 rokov uzkostami a mam panicku poruchu takže ja mam agrofobiju mam brala som escitalopram 10mg a mi to nepomohlo tak mi zmenili lieky a bravala som seropram20mg.Viem čo musiš preživat ☹((((((((((( viem že je to velmi tažke ale nemaj obavy lieky ti netreba zmenit ak ti pomahaju mne doktorka predpisala lieky a ktomu aj lieky na spanie to si zajdi ku doktorke a nech ti vypiše lieky na spanie a to ti pomože velmi ale ked si nervozna alebo sa citiž zle ako to pišeš že ked ideš niekam sama si nekudna maj stale pri sebe lieky lexaurin alebo neurol 0.5 tie su dobre ja ked som mala take stavi že mii prišlo zle v autobuse alebo na ceste či v obchode tak som sa snažila sa ukludnit a to nešlo ešte viac som panikarila tak som si dala neurol a za 10 minut ma všetko prešlo a som sa citila dobre.ale dojdi si ku lekarovi páááááááááááááááááááááááááááá

leao
3. sep 2011

@carlosodobias Ahoj. No vyraz "nie si na tom az tak zle" mi dost podlomil kolena- nie asi nemam hlboku depresiu, nie som paralyzovana ani nic podobne, ale moje osobne a subjektivne pocity su take ochromujuce, ze inak by som nevyhladala psychiatra. Pripomina mi to slova mojho muza,ze ini ludia su na tom aj horsie a ze samam na seba usmievat do zrkadla. lenze toto predsa nie je podstata depresie vsak???

leao
3. sep 2011

@sniperka Ahoj. Nepovedala,mala som za sebou telefonaty asi trom inym psychiatrom,ktori ma ale neobjednali,lebo nepatrim do ich rajonu alebo nie som z ich mesta, takze som sa citila nahovno. Tolko k stavu slovenskeho zdravotnictva-pacient na prvom mieste.

sniperka
4. sep 2011

@leao No tak to mám asi šťastie, že som hneď na prvý krát tak dobre natrafila na dobrú psychiatričku.Skús si treba dovtedy kúpiť nejaké voľnopredajné AD, ja som chvíľu brala GUAJACURAN a pila čaj z medovky.Nepomohlo to uplne, ale aspoň trošičku.

lussy211
4. sep 2011

@robom Vidím že len ľudia ktorí niečo podobné zažili dokážu presne opísať a chápať čo depresia skutočne je , je priam absurdné a smutné ako ostatní ľudia naše problémy prehliadajú a berú ich na ľahkú váhu a dokonca sa z toho smejú a tvrdia že sme len precitlivelí:(Čím sa ešte viac ponárame do tmy a beznádeje. Je ťažko cháať vec že človek ktorý má depresiu sa nedokáže radovať vôbec z ničoho a nedokáže to ovplyvniť, ani keď sa snaží, sú tu len lieky a niektorí neschopní lekári ktorí to ešte zhoršujú a niekedy mám dojem že ani nevedia v čom spočíva náplň ich práce!Asi si neuvedomujnú že tak skutočne ohrozujú životy!SOm síce mladá ale mám toho dosť za sebou, po novom nie práve vydarený život.
Držím palce Robert, nevzdávaj to!I keď sme stále na tom tak že máme pocit že život je pes a nedopraje nám sa z neho radovať, vždy je tu nádej že raz sa nám to konečne podarí. A sú tu aj ľudia ktorí nám veria.