Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hemi
9. apr 2009

Andy: Po týždni som dostala menzes , môže to byť zo Zoloftu ? Je to písané v nežiadúcich účinkách. Nikdy som s tým problém nemala.

sonoio
9. apr 2009

hemi,mne sa raz stalo to iste,som viac krat po sebe dostala menstruaciu,tak som zasla ku gynek., ta mi povedala,ze zo zac.ked beries lieky AD-nielen tie,alebo aj menis ,atd., sa to stava...tak sa mozno nemusis znepokojovat.Dievcata,
mam na vas otazky- a hlavne tie skusenejsie s AD- mam pocit,ze ta moja nespavost je ovplyvnena nie cipralexom(escitalopram),ale uzkostou- tiez zvracanie,nexutenstvo,tenzia atd atd- a kedze mi nezabral CPR, myslite,ze inym liekom sa to da "napravit"?bojim sa,aby sa ta moja nespavost nestala chronickou..mne sa da celkom fajn zaspat..problem je,ze sa zobudim niekedy uz o 2-3 hod, a potom,ak nevezmem nejaky "omamovac",tak niic..ak ho zoberiem-o takej 2,3 v noci,zabije ma to na 2,max 3 hod, a aj tak sa na to zobudim s uzkostou.
zajtra,ako som vam uz pisala,idem k psych..neviem,co bude robit,ci mi zvysi 10mg cpr na 20,ci mi celkom nieco zmeni,len sa bojim,aby mi na nespavost nehodil len nejaku blbost,co len na chvilu odstrani symptom...ved viete..nic to neriesi,spite par hodin,neoddychnute,a po dobe si na l"liek" zvyknete",a jedine co mozte,je,zvysit davku..a este mam jednu podotazku..uz mam skusenost,ze pri zacati uzivania AD...sa stav skor zhorsi,ako zlepsi-nastava to aj pri zmene?znova spadnem do "abyssu"(na dno)?
Andy,myslis,ze ten remeron,ci mirtazapin,esprital -zabera na spanok,nechutenstvo- ale nie je po nom dotycny cez den otapeny?potrebujem fungovat...ah jo.dik baby za rady)))
ja viem,ze nakoniec rozhodne psychiater..ale len sa tak podvedome pripravujem na to "co ak".
katka

sonoio
9. apr 2009

jjjoooooj,dievcata a este jednu vec..prepacte,ze vam tu takto zahacujem priestor,vela krat tu aj andy spominala magnezium atd na PMS apod., neznizuje tlak nahodou???(a aj ten esprital,mirtazapin atd) ja mam totiz "smrtelne" nizky tlak 😀 , a nemoze si dovolit nizsi,to by som uz asi pri mojej vahe a depke lietala v nebeskej euforii.

andy.a
9. apr 2009

Katka,magnésium v tbl tlak neznižuje,to je slabučké..to len injekcie magnesiovky do žily 😝 Cipr.by ti určite mal zaberať aj na úzkosti..tak neviem,či ti Dr.zvýši dávku,alebo niečo prikombinuje 😕

mirtazapín by nemal robiť problémy s tlakom,ale určite ak by ti dr.dával tento liek,tak čo najnižšiu dávku 😕 a na druhý deň by si mala byť OK..účinok na spánok je hneď od 1.dňa,antidepresívny + anxiolytický efekt neskôr ako u AD všeobecne 😝

alebo by bolo možno vhodnejšie pre teba na večer Trittico/trazodon/..tiež je to AD,teda nenávykový liek 😕 niekomu stačí 1/3 tbl a spí ako dudok 😉

Hemi,môže to byť aj z toho Zoloftu 😕

zasa to vyzerá,že len o liekoch točíme 😀 😀 😝

ako budete sviatkovať ?? 😕 😅 🙂

sonoio
9. apr 2009

no budeme sa deprimovat 😀 😎 ale nem,tu v ITA to vyzera na krasne pocasie,taliani nesibu,neoblievaju...tu sa pondelok travi asi takym sposobom,ze idu vsetci von,do ulic,pikniky a tak... 😅 takze sa tiez asi niekam vyberieme..nacerpat pozitivnu Energiu

andy.a
9. apr 2009

Taliani majú rozum,ked nešibú a neoblievajú 😀 😀 😅 😕 😝

sonoio
9. apr 2009

andy,dakujem za odpoved.a prosim ta,po tychto AD...kt.si spominala,ze upravuju aj spanok- sa spanok upravi ,nespavost sa odstrani,alebo je to tiez vlastne farmakologicky spanok..po vysadeni AD sa dostavi nespavost?mne minule navrhoval lekar,ze mam asi 7dni brat polovicu cpr,beriem k tomu na noc aj 15-20 kv.lorazepanu,a 8.my den mam vraj prejst na ten mirtazapin a uplne vynexat to anxyoliticum.je to normalne,ze ho len tak vyhodim?ved ho beriem uz 3.mesiac--ale toto bolo viac menej na pohotovosti,a lekar nakoniec zamietol,a vraj mam konzultovat svojho psych...ale ten mi v telef.tiez spominal nieco podobne.
prepac,ze ta otravujem..a tvoje odpovede su graaatis,ak nechces,nemusis odpovedat.
inac,ty ako stravis sviatky?a vy ostatne????
hemi,nezavidim ti..mne ked je blbo,a mam k tomu aj menzes,no tak to je fuska.katka

kubaka
9. apr 2009

andy - Freuda jsem úplně pominula, to je těžkej kalibr 😝 Toho jsem na škole nezvládla ani přečíst 😀 Narkomana jednoho... U nás se teda už ani moc nepraktikuje ta jeho klasická analýza - spíše ta Logoterapie

btw - Švagrová je právě druhým rokem ve výcviku na Logoterapii - jenže musí právě chodit do Čech, na Slovensku se toto vůbec nevyučuje - teda neškolí terapeuti. Dělá postgraduál na Psychologii v Bratislavě a ještě tento kurz. Na těch pět let to vyjde na 80 000 Kč a to ještě musí mít skoro za 20 000 SK individuální terapii s logeterapeutkou. takže ta investice je teda síla. - ale má po zbytek života zajištěnou práci - a jako rodina se aspoň užijeme - spí vždycky přes víkend u nás v Praze.
CHCe si v Blavě otevřít praxi - diagnosticko terapeutickou, má vystudovanou pedagogiku a říká, že v Blavě je odborníků na diagnostiku a terapii žalostně málo - jak na ruce prstů. Prošlo jí v poradně rukama tolik dětí, kterým neměl kdo pomoci, že se nakonec rozhodla dělat oboje: diagnostiku a rovnou i terapii. Je to naše holka šikovná. 🙂

jo, mě ten mirtazapín otřesně snížil tlak - motala jsem se měsíc, ale pak si tělo zvyklo - měla jsem i 100/60. Jenže předtím jsem ho měla zase moc vysoký 140/90, takže ten skok byl hodně znát

miss
9. apr 2009

hemi - mas spravu odo mna 😉

Ludia ja som dnes zazila panicky atak v MHD fuj, vosla som a strasne sa mi zamotala hlava, som myslela, ze ani netrafim na stolicku, des 😒 potom sa nahrnulo tolko ludi, nevedela som chytit dych 😠 ked sm vystupila na nasej zastavke vsetko bolo prec joj mna to nebavi uz 😒

miss
9. apr 2009

a tusim mam aj agarofobiu...ked som s aobzrela na zastavke okolo seba tocila sa mi hlava z okolia..nevedela som spracovat vnemy, rýchle jazdiace auta, priestranstvo...mam jemnu poruchu rovnovvahy vo vnutornom uchu..tak asi jedno s druhým 🙄

miss
9. apr 2009

sonoio - ja som tiez raz stravila velku noc v Taliansku koknretne na Sardinii a tam to prebiehalo tak, ze muzi obdarovali zenu, dostala som polmetrove vajicko a pozvanie na veceru 🙂 ziadne oblievacky, tuzemci by si mali brat priklad 😀 😀 😀

andy.a
9. apr 2009

Miss,nos si všade so sebou v kabelke papierový sáčik,pri panickej atake do neho dýchaj 😉

inak,poobede som napísala siahodlhý príspevok..všetkým som odpísala 😒 ☹ a neodslalo to 😠 😠

Tak vám želám krásne a pohodové prežitie Veľkonočných sviatkov 😵 😵 😵

miss
9. apr 2009

sonoio - inak velmi dobrý prispevok si napisala, ako z mojich ruk..presne tak sa citi clovek ktorý ozaj trpi depresiou, pp, uzkostou...

andy - a v MHD? by som nezniesla keby na mna pri tom pozerali ludia, este by si mysleli, ze fetujem 😝 😀

kubaka
10. apr 2009

hezké Velikonoce přeju všem- já budu sázet brambory a rýpat se v mé milované zahrádce - úža relax. mějte se líp a líp... 🙂

kejka
10. apr 2009

Holky ahojjjjjj 🙂

Sonoio to je mi líto,že ti není dobře 😒 Vím,jak ti je,tak tě dokážu pochopit.
Hemi 😢 😢 ,snad se to co nejdřív upraví a bude ti líp.Možná,že ti léky ještě nezabraly,tak jak mají,mě to trvalo tři týdny,sice mi nebylo takhle zle,ale klepala jsem se jak ratlík,hrudník staženej,nechuť k jídlu,o spaní nemluvě. 😖
Kubaka já budu taky na zahrádce,včera jsme tam rýpali skoto tři hodiny,večer jsem necítila záda,ale príma.Taky jsem padla za vlast i malej a spala jsem jak dub.Dneska nakoupím nějaký kytky at to tam je pěkný,miluju kytky. 🙂
S tím dýcháním pytlík pomůže-taky jsem to měla.Je to dost nepříjemnej pocit. 😖
Miss klidně jsem si vzala lexák kdekoliv,naštěstí není hořkej,nemusím ho zapíjet,rozkoušu a je to. 😀 😝
Co se týče tlaku,mám ho nízkej už xlet,ale Esprital mi ho nesnížil,takže fakt žádný vedlejší účinky,mimo pažravosti fakt nemám.Sedí mi a hlavně pomáhá.Musím říct,že se cítím fakt super. 🙂 🙂 🙂
Holky užívejte sluníčkové dny a hlavně,at je líp,moc vám to přeju. 😉

zuzkafuny
10. apr 2009

Krásne sviatky babuľky 🙂 a veeeľa radosti 😉 🙂

ute
10. apr 2009

Prvýkrát sa zúčastňujem diskusie na túto neveselú tému - depresia a úzkostné poruchy. Obraciam sa na všetkých postihnutých touto pliagou o radu.

Už 3 roky trpím na depresie a úzkostné poruchy. Žiaľ moja liečba - domáca, lebo do nemocnice som nikdy nechcela ísť, je zatiaľ neúspešná. Niektoré lieky som nezniesla a hneď ich užívanie prerušila (boli to lieky zo skupiny tzv. SSRI- bolo mi strašne nevoľno) a niektoré, ktoré som zniesla, mi zase nepomohli.

Nedávno som predsa len zniesla Serlift (generikum Zoloftu), ale ani po 3O dňoch užívania mi nepomohol. Tak teraz mi dal psychiater pre zmenu Paretin (generikum Paroxetinu, ďalším generikom je Seroxat). 1. týždeň som užívala ráno 10 mg, 2. týždeň som užívala 20 mg a teraz ho užívam 3. týždeň a mám dojem, že depresia je stále horšia, je mi strašne smutno. Ja večer už dlhodobo užívam 15 mg Mirzatenu (generikum Remeronu), ktorý mi dobre pomáha na spanie a okrem toho užívam na úzkosť Rivotril a Oxazepam na ukľudnenie.

Moja otázka znie, za ako dlho vám, kto ste užívali ten Paretin, vám začal zaberať a či sa vám depresia, prípadne aj tie úzkostné stavy na začiatku, teda skoro po 3 týždňoch prehĺbili?

Neskúšal niekto ako alternatívnu liečbu hypnózu a s akým úspechom? Prípadne, či poznáte psychiatra, ktorý sa v Bratislave zaoberá hypnózou? Ďalej som už myslela aj na akupunktúru, už som to vyskúšala asi u 3 lekárov neúspešne. Avšak, nevzdávam sa, lebo pred nejakými 10 rokmi mi jedna vtedy praktikantka z Martina po 3 sedeniach tak pomohla, že mi prešla vtedy nespavosť a strašné úzkosti. Poznáte nejakého šikovného akupunkturistu v Bratislave, ktorý vie liečiť túto diagnózu, tedy depresie a úzkostné stavy.

Viem, že každému zaberie iné antidepresívum, ale budem rada, keď mi poradíte, lebo som už ozaj zúfalá. Ďakujem za reakcie.

kejka
10. apr 2009

Ute to je mi moc líto.Každá,co jsme si tím prošla,nebo procházíme,víme,jak ti je. 😔
Myslím,že v tomhle ti poradí jedině Andy-psychiatrička,co sem chodí a my jsem za to hrozně vděční.Je fakt zlatá.
Drž se holka zlatá. ☹

andy.a
10. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

sonoio
10. apr 2009

ahojte...vidim, ze si vsetky uzivate velkonocnu naladu 😝
tu je to pohoda, tiez sa tu rozdavaju oooobrovske cokoladove vajcia, nejaky typicky velkonocny obed,a pod.
dnes som bola za psychiatrom..no a kazal mi cipralex zmenit z 10 mg na 20...dufam,ze nepocitim opat vedlajsie ucinky,mate s tym skusenosti-myslim,pri zvyseni davky-ja uz mam teraz uzkost,ale to bude asi fakto len psychikou,ci??
a na noc..hm,dost pochybujem,ale co u-on jelekar- na noc mi dal teda 20 kv.lorazepamu(nje to BZDP) a k tomu dalsi oblbovak,Halcion..je to liek na spanie..tak neviem..povedal,ano,tieto dva sposobuju zavislost,ale vraj ked zaberie lepsie ten cipralex,vsetko sa da do poriadku...nechcel mi hned zmeni liek,pretoze povedal,ze vacsinou,ked zaberie 1.x,zaberie aj 2..a niekedy fakt staci zvysit davku..no ja sa bojim hlavne tej noci..toho spanku.co poviete..mam zmenit lekara,ci vyskusat?
a uz teraz vam teda prajem prriiiiiiiiijemne a pokojne velkobocne sviatky))))

ute
10. apr 2009

Ďakujem za povzbudzujúce odpovede, ja som skúšala aj Cipralex, 3 týždne mi nerobili nič zlého a potom mi začalo byť nekonečne nevoľno, a tak som to po súhlase psychiatra postupne vysadila. Asi som ozaj rezistenntná na lieky.

Moja nebohá mama sa trápila asi 10 rokov, vystriedala psychiatrov a lieky a až nakoniec jej jeden liek zabral a ona si pamätala deň, kedy sa jej depresia prelomila a už napriek tomu, že ani lieky neužívala sa jej nikdy viac nevrátila.

Mojou hlavnou otázkou bolo však, či je normálne po skoro 3 týždňoch užívania Paretinu stav nemení, ale depresia sa prehlbuje??

Tento týždeň som bola aj u jedného psychoterapeuta, ktorý vraj robí tú KBT. Už predtým som chodila k jednej, veľmi sme si rozumeli, ale nepomohla mi.

Ďakujem vopred za všetky reakcie a prajem všetkým krásne sviatky.

andy.a
10. apr 2009

sonoio-lorazepam JE !!! BZDZP,učili sme sa to v škole,i keď na SK registrovaný nie je ,práve som to kontrolovala v učebniciach,aj na nete..pripadá mi to podľa gramáže/robí sa myslím 0,5...1...a 2 mg../ podobný Rivotrilu/klonazepam/

ten lorazepam máš Ativan ?? To dosť často-ak si dobre spomínam-dávali v seriáli Pohotovosť/Emergency/ na rýchlu pacifikáciu pacienta 😕 😝

Cipralex ti kázal hneď dať 2 celé,alebo napjrv 1 a pol a potom o pár dní zvýšiť na 2-0-0..alebo to máš užívať 1-1-0..?? Každému pac.to vyhovuje inak,treba vyskúšať 😉 😕

Halcion tiež nie je u nás registrovaný,musím mrknúť,aká je tam účinná látka..nevieš náhodou ?? 😕 😉

Ute,drž sa 😉 myslím,že kočky tuná spomínali-že po cca 3 týždńoch užívania Seroxatu/to je ako Paretin/ sa cítili ešte horšie..ono to môže byť také prechodné..takže skús vydržať a prípadne si o pol tbl zvýšiť dávku,ako som písala vyššie

andy.a
10. apr 2009

tak už som mrkla aj ten Halcion..účinná látka triazolam,tiež BZDZP..asi trocha podobné ako naše Dormicum 😕

sonoio
10. apr 2009

ahoj andy,ano lorazepam je bzdp,to n.som tam asi skrabla omylom.a ten halcion je triazolam..cize su to dva oblbovaky...mam ix vraj zobrat naraz. 😢
a ten cipralex mi kazal hned na 20mg,ale mam,pravdupovediac strach,tak skusim to zvysit postupne.
dnes som zvysila o stvrtku.bojim sa vedlaj.ucinkov..alebo myslis,zeby som uz mohla byt zvyknuta,a nemusela nic pocitit?
a inac,myslis,ze je to spravny postup?
dakujem))

andy.a
10. apr 2009

Katka,nepomohlo by ti ten lorazepam-keďže je to v kvapkách-dávať si podľa potreby ćez deň pár kvapiek-pri úzkosti a nervozite ?? mne sa to zdá dosť podobné ako náš Rivotril..čo ja viem,skús si dať podľa potreby 5 kvapiek,resp.kým ti zaberie tá vyššiia dávka Cipralexu, takmožno aj pravidelne istý čas 3x denne 5 kv..ak teda nebudeš z tých 5 kv.spavá 😕

na noc by podľa mňa mal stačiť len ten Halcion 😕 ..+ ak by si sa v noci budila,tak si daj ešte 5-1O kv.toho lorazepamu 😕

pri Cipr.sa nemusíš báť vedľ.účinkov,veď ho už berieš istý čas a dokonca druhý raz,nie ?? len tú dávku-keď sa teda bojíš-zvyšuj postupne 😉 zajtra si už daj 1,5 tbl..ešte tak cca 3 dni a potom skús 2 celé naraz-alebo si to rozlož na 1-1-0...uvidíš,ako sa budeš cítiť,písala som ,že je veľmi individuálne 😉 🙂

tak hlavu hore 🙂 😉 neboj,bude dobre 🙂 😵

no,ale už naozaj musím ísť,večer sa zastavím,tak zatiaľ papá a užívajte si krásny sviatočný deň 😉 🙂 a depresie nech sú ta het 😠 😠 😀 😝

sonoio
10. apr 2009

dakujem andy,za odpoved.beriem ten loraz.,ako hovoris. a skusim ten cipralex zvysovat pomalsie,ako hovoris.no a s tym spankom..uvidim..vies,nestaci mi ten halcion..toho sa bojim.na vecer zoberiem 20 kv lorazepamu,kraaasne zaspim- s tym nemam problem,len sa zobudim o 2.,a musim vziat halcion,a nieco podob., a aj to zaberie len na par hodin,a rano sa tak ci tak zobudim s uzkostou,o 6., a musim vstat,neviem byt uvolnena..ani cez den sa neviem uvolnit,preto si nedokazem pospat,musim nieco robit uzkost ma demobilizuje,sposobuje mi nauzeu,nechutenstvo,a ubera mi spanok..cez den sa to strati,aj vdaka tomu,ze sa snazim robit nieco ine,rozptylit,ale jasne,nedokazem mat plnohodn.zivot,velmi uzkost somatizujem..stale mi "nieco je"...lekar povedal,ze to hadam prejde,zvysenim davky-aj nechutenstvo a zly spanok,a vraj potom budem moct vysadit tie BZDP a triazolam,kt.su navykove. tak ..neostava mi nic,len drzat sa jeho rady.
a vy ostatne dievcata,dufam,ze ste "stabilizovane",nech vam to vydrzi,
hemi,drzim palce,je mi luto,ze ani ty a ute este nie ste ok.katka

🙂 🙂 🙂

andy.a
10. apr 2009

Katka-a prečo to nerobíš naopak-najprv Halcion a a až potom,až by si nemohla zaspať,resp.by si sa budila-pridať si pár kvapiek lorazepamu ?? 😕 😕 😕 to sa mi zdá oveľa logickejšie 😉 🙂

po Halcione by si nezaspala ?? v každom prípade by si mala poriešiť ten spánok so svojím Dr..toto sa 😕 😅 mi zdá dosť zvláštńy postup 😅 😕

a na depresie so somatickými príznakmi-hlavne bolesťami-je účinná Cymbalta,je to z tých najnovších AD,aspoň u nás.. 😕

u teba mi to pripadá podľa príznakov na depresiu s veget.labilitou-žalúdočnou nervozitou a úzkosťami 😕 tam by bol dobrý venlafaxín-/Velafax,Alventa..originál Efectin-u nás na SK už nie je 😕 /,je to kombinácia serotonínového a noradrenalínového AD..teda ovplyňuje tieto 2 hormon.systémy 😕 😝 len zasa je možné,že by ťa to ešte viacej stimulovalo a robilo problémy so spánkom 😒

kubaka
10. apr 2009

ute - na tvou hlavní otázku: tři týdny je absolutně krátká doba na to, aby antidepresivum zabralo. Mě oboje zabraly tak až po dvou měsících - probudila jsem se a uvědomila si, že je mi příjemně 🙂
Nástup AD je vždycky dlouhý ap omalý - i ty 2 měsíce, pak ale zase fungují dlouho a dobře. Takže hlavně vydrž a věř, že zaberou.
Ty všemožné prvotní vedlejší účinky fakt odezní. Já měla skoro těhotenské nevolnosti, nízký tlak, útlum, dlouho jsem nevydržela chodit a stát, cuky ve svalech - to vše přejde, až si na ně tělo zvykne. Za 5 měsíců jsem seuž cítila fantasticky a už mi to zůstalo 😝
vydrž a věř tomu, že to půjde.

sonoio
10. apr 2009

ahoj andy,tak skusim...totiz ,on mi povedal,ze to mam robit tak-naraz. a aj so zmenou lieku-hmm...povedal,ze mam zvysit,a potom uvidime,ci treba zmenit..psychiater sa mi nezda neschopny,no aj tak sa mi nezda to,co mi ordinuje..ale nemozem k nemu ist a povedat,aby mi predpisal to a to.len ma stve,aby som to zbytocne nepredlzovala-stracala cas.je pravda,entact ma dost aktivuje,ale zase ten spanok..hruza.len nechapem,ze mi nezaucinkoval..zo zaciatku to aj celkom vyzeralo ze sa zlepsuje,ale bola to zrejme len iluzia,ked dozneli vedlajsie efekty..a mimoch.ja zaspim po hocicom,halcion,stilnox..atd,mozno aj bez liekov,problem je,ze sa skoro zobudim-niekedy uz o 2 hod.,a potom musim nieco zobrat,inac nezaspim..a aj ked nieco zoberiem,dajme tomu o tej 2.00, spim len dalsie dve hod.,a je to nejaky plochy spanok,take skor otapenie,a mrvim sa,uzkost a td,co som uz spominala.dik za odpoved,a prepac,ze ta tu zatazujem.

zuzkafuny
10. apr 2009

Ja sa chcem len opýtať... prečo tie lieky tak pomaličky zaberajú...??? 🙄 Možno ste už o tom hovorili a ja som to prehliadla 😎
Nie je niečo, čo by vám hneď zahnalo depresiu??? 😢