Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kornelia
19. dec 2011

@anait Tak sme uz dve! Veru mas pravdu, akonahle sa ti polepsi, kasles na tieto veci, lebo si rada, ze sa toho zbavis a nemusis na to mysliet, je tam ten strach, ze si to navodis spat. 😒

kornelia
19. dec 2011

@lialia7 To je vsetko normal moja, a v tom vyvolavani atakov sme asi jednotky, xixi.

monfat9
19. dec 2011

@esselte ahoj... 🙂 🙂 🙂 ja už konečne fajn, lebo som dva dni po črevnej viróze... 😒 a poviem ti že je podobné ako depresia 😀 😀 len s pozitívnym mylsením 😀 Inak celkom v úpohode, akurat na to že nič nestiham ako vždy....každy rok si sľubujem na Vianoce, že mám na saláme 🙂 neponáhľam sa, nestresujem, čo bude to bude, žiadne nervy...ale nakoniec to vždy vyzera rovnako 😀 😀 😀 😀 Som rada, že si okej...je to u teba len začiatok, tak preto si ako na hojdačke, raz hore, raz dole... 😒 ale neboj zastabilizuje sa to..a bude už len dobre 😀 😀 prinajhoršom ti zmenia lieky a bude fajn

kornelia
20. dec 2011

Tak a mne je zasa na h...o. Musela som si vziat pred pol hodinou xanax 😖 😠 Nenavidim to!Teraz v
cakam na to aby zabral, pritulila som sa k manzelovi, ale teraz ani to nepomohlo ☹ . Najhorsie je, ze v poslednom case ked to pride, tak citim vzdy tlaky na hrudi a pichanie pri srdci a to ma este viac zastrasi. Aj vy mate tieto priznaky? Niekedy a mi zda, ze sa vo mne akoby zadrzal dych a zatoci sa mi hlava, je to nenormalne uz.Stale sa branim znova braz lieky 😒 , no neviem, ked to takto pojde dalej...

kornelia
20. dec 2011

Boze, nech to uz prestane!Oci sa mi uz zatvaraju, no stale je tu ten pocit. Aj u vas tie ataky zacinaju podobne, za mate akoby triasku a potrebu ist na toaletu? U mna je to vzdy rovnako to iste a potom s pridruzuju tie telesne priznaky ostatne. 😝 😖

kornelia
20. dec 2011

Konecne sa dostavil ucinok,idem hajat!

kornelia
20. dec 2011

No paaaani, dnes rano som v dosledku xanaxu zspala, vstala som o 7,20 a to maly odchadza o 7,30 do skoly, takze zhon bozinku. Som uplne ako by som mala kocovinu 😀 , ale musim makat, dnes finisujem a posielam posledne vyrobky zakaznikom. Dufam, ze si potom uz mozem v pokoji uzivat predvianocne chystanie s rodinkou. kazdy si poviem, ze buduci to tak nebude, ale stale stale je to rovnako, takze aj teraz hovorim, ze buduci rok to takto robit nebudem, ze na poslednu chvilu 😠 . Snad sa podari.
Vediem si tu monolog so sebou od noci 😀 😀 😀 , zeby priznaky zblaznenia???? 😀 😀 😀

lialia7
20. dec 2011

@kornelia Ja mam to iste Kornelia, takze je to normal panika.. presne tak isto to citim, tlaky na srdci, pichanie atd.. A dokonca aj na potrebu idem.. U mna je to tak, ze mi treba ist, potom studene ruky ako lad, zavrate akoby som padala a potom migrena atd atd :(
Inak citim ze mi je uz trosku lepsie, ked si davam seroxat, dala som si xanax, ale nie je to uz tak hrozny pocit ako predtym, este neprijemny ale lepsi. 9 den, tak uvidime co dalej..

lialia7
20. dec 2011

@esselte Joj, tak ja dufam, ze mi tie lieky pomozu.. Mne nevadi nic, len svetlo v obchode.. Ani obchodne cesntrum mi neva, ked idem napr kuk oblecenie alebo spreky atd, to je ok, ale ked idem do potravin, drogicky a hraciek, tam kde je tolko maleho farebneho tovaru aja v tom hladam a nevidim na to dobre, tak sa mi toci hlava a za chvilu som v panike, otazeju ruky, zavrat atd.. &Ale teraz viem ze to je psychop, tak drzim a trpim, ale nie je mi tam prijemne proste.. Kostol ani ine budovy, autobusy mi nerobia problem, hoci uznavam, naj sa citim vonku, ked som na vzduchu, mozem sa prejst a relaxovat..
V janurai budem mat steniatko malinke, tak sa tesim, budem ho chodit vencit a behavat 🙂

lialia7
20. dec 2011

Inak sa pochvalim, vcera som si pustila to cd a tak som sa uvolnila a zbavila frustracie ako nikdy.. Uplne lahko sa mi vstavalo a je mi dobre 🙂 Proste nic ma netazi a som plna optimizmu 🙂 fakt odporucam, ak viete ze mate uzkost po nejakej traume alebo zlom zazitku, toto pomaha 🙂

barborkark
20. dec 2011

Ahojte, nečítala som celú diskusiu, ale zaujíma ma ako bojujete s depresiou, či užívate nejaké lieky, ako u vás depresia začala, a hlavne ako to zvládate-svoje stavy plus rodina. Aj ja sa liečim na úzkosti a depresiu, uzivam lieky s prestávkami niekolko rokov a velmi tuzim po babatku, ale neviem ci sa to preboha vobec dá, mat take stavy a pritom vychovavat deti, mat rodinu, starat sa o chlapa..ako to zvládate?

slniecnica
20. dec 2011

@kornelia poznám to dobre moja tie stavy,už 6 rokov som invalidnom dôchodku,kvoly pliage panickej poruchy,depresiám poruchy,fobiam v priestoroch,cestovaním 😠

slniecnica
20. dec 2011

@barborkark moja ja som sama s malým,už ked som otehotnela som brala lieky,ako to zvládať,ak máš bábo proste musíš,moj maličký ma dostal z ťažkej depresie,z neho sa teším,ale ostatné choroby mi ostali,alee chcem žiť,chcem byť zdravá,stále verím že bude lepšie 😵

slniecnica
20. dec 2011

@kornelia už sme tri 😀

nektarinkaxxx
20. dec 2011

@slniecnica Dievčence, mám trochu viac /rôčkov/, ako vy, ale ja som depresie a samovraž.sklony spočiatku zvládala /pri dvoch deťoch sama a chlap bol o ničom/ pomocou homeopatie. Mala som super lekárku a ozaj mi pomohla. A ešte mi pomohlo- keď už sa trochu dalo a deti trošku podrástli- že som sa zavalila aktivitami, ktoré mi prinášali radosť a prácou, aby som večer mohla odpadnúť do postele a na nič nemyslieť. Dobre cielená psychiatr. liečba je tiež dobrá, ale lieky musia sadnúť- hlavne aby neutlmovali a neuspávali. Chvíľu trvá, kým zaberú- ale účinok by sa mal cítiť tak do mesiaca- ak nie, tak požiadať o zmenu liečby. Prešla som si tým všetkým a teraz v zrelom veku som v pohode, vyrovnaná, spokojná sama so sebou a s tým, že som sama sebou. A ešte jedna rada- ak máte pocit, že veci treba riešiť- tak ich riešte a nehľaďte na odozvu okolia - vy ste najdôležitejšie vo svojom živote a keď budete spokojné vy, budú i vaše deti- inak sa vám to časom vypomstí a naprávať chyby čo sa týka detí je veľmi, veľmi ťažké.....deti vám to časom všetko vytknú, a pamätajú si.... Verte si a dokážete v živote všetko, čo len chcete. Držím palce. 🙂

kornelia
20. dec 2011

@monfat9 zabudla som ti odpovedat ohladne decoupage, ano servitkujem, venujem sa tomu uz cca sedem rokov a momentalne ma to aj zivi, rozhodla som sa po materskej, ze zostanem doma, pokial ma deti najviac potrebuju a budem pracovat z domu. ma to aj pre aj prosti samozrejme, ale da sa. No mnohokrat mam pocit, ze tieto moje stavy sposobuje aj stres spojeny prave s touto cinnostou. Ci budem stihat, ci vyhoviem kazdemu zakzaniko vi, ci splnim ich ocakavania a najviac ma trapi asi kazdy mesiac, ci bude dostatok peniazkov vlozit na spolocny ucet, za posledny rok som sa viackrat rozbehla, ze si najdem zamestnanie, bola som odhodlana vzdat to, predsa len, ked v kancelarii zatvoris o stvrtej ides domov a si s rodinou, no takto mam pracu vzdy pred ocami a ked nestiham robim aj po veceroch ci vikendy a to je mi potom luto deti, ze ich oberam o vzacny cas straveny spolu.
No ked som videla aka bieda je na pracovnom trhu a ako malo peniazkov ponukaju, som si povedala, ze za tolko sa mi neoplati ani obliect do prace a vstat, takze zatial sa drzim. Vzdy si planujem, ako by to mohlo byt este lepsie, aj momentalne pracujem na tom, aby som pocas sviatkov vypracovala presny denny plan, ako ude moja praca prebiehat, lebo ked je clovek doma, stava sa bohuzial poskokom pre celu rodinu, ved si doma, mas cas, no nik nemysli na to, ze ja pracujem doma a ze moj robota meska, ak mam byt soferom pre polku rodiny, mam ist vybavit to a to.....proste je toho vela a viem, ze 70 % stresu je prave z mojej prace. 😒
Dufam, ze sa dopracujem k spravnemu dennemu planu a tym si ulahcim svoju pracu a budem mat pokoj na dusi konecne.Uvidime, co prinesie buduci rok.
Du

kornelia
20. dec 2011

@lialia7 Ja si myslim, ze tie velkenakupne centra vobec nevpyvaju dobre na ludi! To je super, ze budes mat zvieratko doma, pomaha to velmi som pocula ze je pri tebe. Troska zavidim, u nas by to manzel nedovolil, hoci ja by som brala.

kornelia
20. dec 2011

@lialia7 ktore CD?

kornelia
20. dec 2011

@barborkark vitaj medzi nami. No moja lahke to nebude, ale da sa to, neviem sa k tomuto vyjadrit, lebo moje stavy sa zacali ked som uz mala deti a obdivujem zeny, ktore sa rozhodnu mat dieta ked maju tento problem, ja viem, ze keby som nahodou este otehotnela, hoci je mi to luto, pravdepodobne by som dalsie dietatko nezvladla, nikdy som takto neuvazovala, ale bala by som sa a pravdepodobne by som sa vzdala a zlyhala by som.

Ale je tu vela mamiciek, ktore to dokazali, prezili tehotenstvo aj porod s touto chorobou, takze sa to da.

kornelia
20. dec 2011

@slniecnica Na invalidnom kvoli panike, pre boha to je strasne, ale viem si to predstavit, ja len dufam, ze moje stavy tak daleko nezajdu. 😖

kornelia
20. dec 2011

@nektarinkaxxx Dakujeme, ze si sa pridala, ja osobne mam velmi rada rady a nazory starsich - otazne je co je starsi, xixi. Rada sa nimi riadim a necham si poradit, hladim na nich ako na svojich rodicov a zatial sa mi to vyplatilo vacsinou. Takze budem rada a iste nie len ja, ked tu zostanes s nami a budes prispievat, ja verim, ze sa tu viac bude pisat aj o veselsich veciach, nie stale len o tej nestastnej chorobe. Drzte sa dievcata!

lialia7
21. dec 2011

Nektarinka: Dakujeme za skvely prispevok a prijemne povzbudive slova. Tesim sa, ze sa da s tymito pliagami uspesne bojovat a aj zvitazit. 🙂 Kiezby bolo takychto fajn a povzbudivych prispevkov len viac a viac. Kocky ja verim, ze to zvladneme vsetky, ked to slo normalne predtym, tak to musi ist aj neskor.. Berme tento stav ako chorobu - ako chripku, z ktorej sa vyliecime a ani si na nu viac nespomenieme.. 🙂
Ja menim zivotny styl, chodim pravidelne na masaze, zacinam sportovat, viac casu budem venovat sebe a citaniu knih, bude ten psik, s malou som sa prihlasila do tvorivej dielne, s manzelom si robime cas pre seba kazdy tyzden, pretoze dni bezali tak rychlo, stereotyp uplne zabil tie pekne veceri, ktore sme spolu travili - kazdy den to iste a mrtvi padame do postele.. Medzi sviatkami chceme skocit do prirody - na zeleznu studnicku, na kolibu - prevetrat hlavu a niekam do Piestan do spa. Osobne mi dlhe a prijemne prechadzky v lese velmi pomahaju a prijemne unavia, masaze su tiez perfektne... Ja verim ze budem zdrava, chcem zit tak ako predtym, chcem pzit svoj zivot stastne a nie len prezivat a deptat sa... Chcem sa smiat ako kolegovia okolo, radovat ked mala donesie zo skoly vcielku a prezivat opat nostalgiu ked vidim padat prvy sneh.. Ved zivot je taky kratky..

Kornelia: Chod k dr, urcite ti nasadi liecbu, nemozes sa takto trapit. Ja myslim ze lepsie ist k dr na zaciatku priznakov, ako cakat kedy sa to zlepsi, nechat zajst dalej a dlho sa liecit dlhsie.. prave vdaka tebe som pochopila, ze moje priznaky su panika nic ine.. Tiez som sa trapila, ze co mi je, ale doslovne rovnake priznaky 2 kocky na jednom fore zvanom depresia mat nemozu.. Psychosomatika ako vysita 🙂 Ja lutujem, ze som nesla k dr hned ako sme mali problem s malou a som to nezvladala, velmi som a hanbila, mohla som byt v pohode a uzkost som nemusela poznat a nemusela som sa deptat ako hypochonder..

Chcem vam vsetkym podakovat za rady, vela som sa tu dozvedela o svojom "stave", ste mi utechou, vdaka vam som sa zoznamila s uzkostou zblizka adnes viem, ze to co sa so mnou deje patri to k tejto diagnoze a nie k nejakej smrtelnej chorobe.. Hoci je to neprijemne, viem ze na tomto svete nie som sama, kto sa s tym pasuje... Velke dakujem tomuto foru!!!

Dievcatka, zelam krasne a spokojne sviatky a krasnu oslavu Noveho roka, ja mam odd zajtra dovolenku a ozvem sa az po Vianociach a verim, ze optimisticky a ze tu stretnem same statne damy a maminy a ze vela sa tu k lepsiemu zmeni 🙂

Pekny dnik a drzte sa, musime bojovat - ked nie kvoli sebe, tak kvoli svojim blizkym!!!!

monfat9
21. dec 2011

@kornelia ahoj no vidíš...a ja to presne pre toto nechcem robiť...každý ma prehovára, nech sa tým živím...a ja radšej by som si našla nejaku prácu..tak ako vravíš do štvrtej....niečo sa mi už aj črtá, ale až od buduceho roka od septembra..ja som učiteľka...a dekupáž..by som si robila len vo voľnom čase doma...nechcem aby ma to stresovalo, lebo mňa hrozne stresujú termíny, limity, úlohy a plány 😝 😝 😝 neznášam to.... a tohtoročné vianoce som si konečne už povedala, že všetko prebehne v kľude...bude bude...nebude..nebude....nič nemôže byť dokonalé. 😝 😀 😀 😀 Vianoce sú predsa o pohode, kľude a pokoji 🙂 a nie o zháňaní, strese a panike 😀
Včera som bola v hyperTescu...a tam panovala taká dusná atmosfera...každý do každého vráža, sáca, každý sa ponáhľa...hľadá..... 😢 😢 😢 cez mrtvoly a hneď na to som išla na spoveď do kostola....a tam vládol neskutočný pokoj a kľud.....a vtedy som si uvedomila o čom tie Vianoce vlastne sú 😉 Och baby som sa rozkecala..... 😀 😀 😀 Každopádne nič si z toho nerobte že nemáte 100% poriadok, napečené, vyumývané, vyzdobené, nakúpené......nejako bolo, nejako bude... a bez stresu budú Vianoce krajšie 🙂 🙂 🙂 🙂

lialia7
21. dec 2011

Baby, je mozne ze z seroxatu - dnes 10 den mam brutalne migreny? Hrozne ma boli hlava.. Ale nasnezilo, tak neviem ci to nema suvis..
Inak stale necitim zlepsenie ucinku lieku, mam ataky, tocaky a ked nedam xanax tak som stale v panike..

monfat9
21. dec 2011

áno môže byť migréna zo Seroxatu....neboj zaberú 😉

monfat9
21. dec 2011

@lialia7 a kde bývaš, že vám tam sneží??? my tu v PO nič 😀 😀 😀 ..len chcem vedieť, či sa máme zajtra na čo tešiť 😀 😀

sida447
21. dec 2011

@barborkark ahoj,ja som sa tiez liecila este predtym,ako som mala deti,po prvom porode som bola poriadne depresivna,potom sa pridruzila ina a este horsia psychicka porucha,no napriek tomu som sa rozhodla mat este dieta,lebo to jedine ma naplna a po druhom porode zase nastalo zlepsenie.No teraz mam obdobia lepsie a horsie,niekedy je to naozaj tazke,o deti sa musis starat vzdy a da to zabrat zdravemu cloveku,nie este ked ti je naozaj zle,ale tie deti za to stoja,to mi ver 🙂)))

kornelia
21. dec 2011

@monfat9 Mas cistu pravdu, ale zvolila som si to kvoli detom, aby som bola stale na dosah, lebo tu u nas sa pozeraju na zenu krivo ked ide na oCR a co potom?je to hnusne, ze my zeny sme z tejto stranky diskriminocvane stale. A je neuveritelne, ze v Holandsku a Rakusku moze zena s dietatom pracovat len naozaj par hodin tyzdenne aj to nie kazdy den, uplne uzasne to tam maju,nie ako tu, ze sa mozes zodrat do vecera a ked sa ti to nepaci mas padaka.
Je tazke najst si zamestnanie, vsade hladaju len dealerov, hnus.
A ked ty si ucitelka, preco chces menit? Ved ty nepracujes cely den nie, koncis dost skoro a mas aj letne prazdniny dlhe, viem,lebo svokra bola ucitelka a vzdy som jej zavidela, ze o druhej uz bola davno doma a cele leto si uzivala na chate. 😀

kornelia
21. dec 2011

@monfat9 Zabudla som pridat, samozrejme viem, ze byt ucitelom je velmi tazke, ja by som to nevedela robit, hoci ako dieta som s a nou chcela stat, ale ako pozeram na dnesne deti, nerobila by som to, jedine prvy stupen, potom uz nie.

kornelia
21. dec 2011

Je tu niekto, kto bral Seroxat aj po druhykrat po prestavke opakovane a bol v pohode rovnako ako pri prvom uzivani? Stale sa neviem rozhodnut ci to brat alebo nie, ale chcem verit, ze ked ich budem brat ze pomozu, nechcela by som ine.Rada by som pocula nieco pozitivne ohladne tohoto.
Dnes sme boli v madarsku v kine s detmi auprostred rozpravky som si musela dat xanax. Uz po ceste tam ma strasne pichalo v hrudniku a zle sa mi dychalo, pri kazdom nadychnuti ma pichlo a zasa som prichadzala do stavu strasneho.Tak som si v tme supla tabletku po troch dnoch zasa jednu a teraz mi je uz kkonecne lepsie. Po filme, ked sme sa prechadzali na trhoch, som na nic zle nemyslela, ale ako nahle som si sadla do auta, zasa som sa sledovala. To mam akoze neustale sa niecim zaoberat natolko, aby som si nemohla sadnut na chvilku a mysliet na seba? Ved to sa zblaznim budem unavena ako kon, viem to, skusala som nieco podobne, robila som veci do odpadnuta.....je to tazke.