Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

poisonblu
3. jan 2012

@marcela91 mne je jedno, ci o pracu pridem..ja sa tam uz totiz nechcem vratit...ak skoncim PN, tak urcite dam vypoved...resp. na dohodu odidem..len sa bojim, ze sef tu dohodu neprijme, budem musiet dat vypoved a 2 mesiace tam este trcat...co nehrozi...takze by som sa asi zase dala na PN

poisonblu
3. jan 2012

@marcela91 u nas psychiatricka pracuje od 7:30 do 14:00, ale chodi tak cca o 9:00..a ma tam cca 20 pacientov, takze dost to tam je narvane....ja si vzdy zaplatim radsej 7 eur ako prednostne...lebo cakat tam od pol siedmej, aby som sa zapisala do poradovnika a potom tam este cakat dalsie 4 hodky...otrasny system

sida447
3. jan 2012

@barborkark ja beriem paretin.myslim,ze v prvom rade si dajte do poriadku aspon trosku existencnu situaciu,ak sa da,aby si mala o jednu a to dost velku starost menej,bude to pre teba lahsie.a zalezi na tom ,ako dlho sa liecis,mozno staci ked pockas,kym budes pocas liecby uplne v poriadku a potom mozes zvazovat tehu,no niekedy to moze byt aj dva roky,kym sa das do poriadku,ale pojde to,neboj.ja by som sa nesnazila vysadzat lieky za kazdu cenu,babatko pocka a aj ty si ho urcite viac vychutnas,ked budes ako tak v poriadku.napis ako dlho sa liecis,to je dost dolezite

kornelia
3. jan 2012

@marcela91 NO len ona ma vela casu vyhradena, ale napriek tomu sa mi zda, ze sa vecou vela nezaobera, proste ona sa moc nepyta, ona moc nerozpytvava nic, co jej povies to si zapise, vypocuje si ta, ale nijak extra ti s rozpravanim nepomaha, ze by ti to islo lahsie, alebo si si na nieco spomenula, proste co ta napadne to povies, ale potom casto rozmyslam, ze som chcela aj toto aj hento a uz neskoro. Ja som si psychiatra predstavovala tak, ze ma viac reci s tebou, ze sa bude pytat viacej, ze zajde troska hlbsie, ze pomoze s vyjadrovanim, nie vzdy sa vies spravne vyjadrit a opisat tvoje pocity, proste som cakala viac, prave preto sa rozhodujem teraz ci ist za psychologom, kde by som sa mohla viac vyrozpravat. 😖

poisonblu
3. jan 2012

@kornelia moja to tiez nerozpitvava...podla mna na to rozpitvavanie su skor psychoterapie so psychologom (tam som tiez chodila a tam som sa mohla vykecat, ovela lepsie to bolo ako psychiater)...psychiatricka ti proste da nejake lieky, aby utlmila nieco v tebe, osprostela ta a hotovo....

kornelia
3. jan 2012

@poisonblu no tiez si myslim, ze je to tak, hoci ona ta moja ma v ambulancii vytvoreny taky akoby relaxacny kutik s takym kreslom a neviem co este, ale ze na kom tieto veci robi, ci ich vobec robi to neviem vobec. Ale cela jej ambulancia vyzera ako nejaka obyvacka, steny su tamvsie a take to je ine, ako klasicka ambulancia proste.

hlavinka
3. jan 2012

Ahoj holky, mam dotaz - asi blbej - no: kdyz jste zacly brat AD, pocitily jste zlepseni? Mne se teda trochu stav zlepsil, ale ze bych mela dobrou naladu nebo tak, to se rozhodne rict neda, porad jsem smutna, nastvana, mrzuta, porad v nicem nevidim smysl, proste mam stale depku, ne tak velkou, jako na zacatku, ale stale jo. Beru Zoloft 100mg denne, uz asi mesic a pul....Tak jsem trosku cekala za ty prachy, ze to bude lepsi.....
dekuju za nazory.

monfat9
3. jan 2012

Viete v piatok som bola žiť...bolo super....a jedna známa pozerala na mňa a vraví : počuj ty mi pripadáš ako prototyp šťastného človeka...závidim ti musíš byť veľmi šťastná.....( a ja som si pomyslela....to sa ti len zdá 🙂 🙂 ).....musí to tak byť, to je paradox že práve my veselé kopy, ktoré robíme okolo nás všetkých šťastnejšími, rozosmievame ich..trpíme sami jeho nedostatkom 🙄

PS: čítali ste niekto tú knihu tajomstvo..od L.Byrneovej? Ja neviem nejak tomu nemožem skočiť na chuť, mne to príde tak trochu ako nejaka americká sektárina 😠 dosť dlho už čítam rôzne knihy aj psychologické aj motivačné, mám toho dosť načítané...ale žeby to bolo až take jednoduche? napíšte mi vaše postrehy 😉

monfat9
3. jan 2012

@hlavinka ja neviem mne sa polepšilo hned po týždni... 😖

barborkark
4. jan 2012

@sida447 ved to, ale mam 28r a uz mam podla mna aj najvyssi cas..len tu na Slovensku vyriesit financnu situaciu je dost tazke 🙂 liečim sa uz dost dlho, niekolko rokov som brala s prestavkami Citalec a Citalopram-to je to iste su tam len nejake ine pomocne látky..potom som to odrazu vysadila a po 3 mesiacoch som bola totalne zufala, neschopná čokolvek spravit, tak som skoncila u psychiatricky a vyše roka a pol teraz beriem tieto lieky. Sama si postupne znižujem dávky, lebo to trittico sa delí na tretinky, a ja som vzdy brala jednu tretinu ale ráno som bola vždy ospalá, teraz si este aj tu tretinu delím na polovičky a celkom mi to stačí aby som zaspala v pohode a ráno nie som taka oťapená. To trittico som čitala že sa može užívať aj prilezitostne, skor sa bojim ci ten citalec budem schopná vysadiť pretože ho beriem ked to spočítam dokopy 7rokov. A ked som ho vysadila, velmi mi začala trpnut hlava, triasli sa mi ruky, a mala som tiky v tvári a pod..potom to síce prestalo asi po tyzdni ale o par mesiacov som bola zas v tom..Najhorsie su tie pocity, si par dni ten liek nedam tak to citim, som taka rozochvená, mam krce v zaludku a nervozitu v celom tele, hned sa zadycham a niekedy mam pocit ze odpadnem, prestavam si citit koncatiny. A k tomu panika, nervy, uzkost a strach. Snazim sa to rozdychat, ukludnit sa, vraviet si pozitivne veci, dá sa to, ked som doma a nie som nutena nieco robit, ale inak je to hrozne. Neviem či sa toho niekedy zbavím, a pritom navonok posobim uplne fajn, rada sa smejem a tak, jak v príspevku predo mnou písala monfat9-že ludia okolo nás, nás vidia ako štastnych a veselych ale vnutri je to uplne inak. Premyslala som aj nad psychoterapiou, psychologom to by som potrebovala sa vykecat a porozrpavat sa s niekym..len financie na to nejak extra nie su, a ani cas. Ale asi by to pomohlo viac, nez len lieky brať. Dňfam ze ta moj dlhy prispevok neunudí :D a ty si mala alebo mas ake problemy? depresiu, uzkost? a ako dlho beries lieky?

barborkark
4. jan 2012

@monfat9 ja som tú knihu čítala, aj film som videla a tiež mi to pripadá trošku také za vlasy pritiahnuté, taká tiež sekta alebo totálne žvásty. Hlavne ten chlapík čo opisoval že vždy tužil po velkom dome a dlhe roky o tom snival a zrazu po par rokoch ho nakoniec aj mal. A vsetko co mu k tomu stacilo je pozitivne myslenie 🙂 neviem, podla mna tam vela zohrava aj stastie, schopnosti, pevná vola, a vela inych vecí. A tiez je dolezite, co si vlastne clovek zela 🙂 Mne sa viac pacila kniha Miluj svoj zivot od Louise L. Hayovej.. je to pekne citanie, naplna to pokojom a spokojnostou ale v realnom zivote je velmi tazke dokazat neustale mysliet pozitivne.

barborkark
4. jan 2012

@hlavinka antidepresiva by mali zabrat do mesiaca, mne to tak bolo povedane-do 4 tyzdnov-za ten cas kym tie lieky zaberu sa moze stat ze sa priznaky zhorsia, dokonca sa mozu vyskytnut samovrazedne sklony, preto by ti mal este predpisat nejake ine lieky na ukludnenie aby si to zvladla kym lieky zaberu, ale nie su lieky ako lieky. Urcite by si to mala konzultovat s lekarom, ja som ako prve dostala Coaxil a este jedny lieky a tie mi vobec nezabrali, a po mesiaci mi ich zmenila a az tieto zabrali.

barborkark
4. jan 2012

@kornelia aj moja psychiatricka ma ordinaciu tak pekne zariadenu, prijemne, sviečky, gauč a tak..ale tiež sa s nou tak neporozpravam ako s nejakym psychologom alebo psychoterapeutom.

hlavinka
4. jan 2012

holky, diky, jdu tam v pondeli, tak ji to reknu, ze nemam pocit, ze by to nejak extra zabralo. diky

sida447
4. jan 2012

@barborkark tvoj prispevok ma vobec nenudi a celkom ta chapem,myslim ze by si sa mala poradit s lekarkou ako je to s citalecom pocas tehu,alebo ci by sa dal popripade vymenit za iny liek s pod ucinkom,ktory by si eventualne mohla,v tvojom pripade si myslim,ze tehotenstvo bez liecby asi nebude mozne,aj ked sa samozrejme mozem mylit.no keby to inak neslo,tak by som sa pokusila byt bez liecby aspon tie prve tri mesiace,popripade ist na marodku,ale to by vam asi chybali financie,neviem,ako to funguje pocas marodky.no po tych troch mesiacoch ak by sa stav zhorsil,budes musiet este cakat na ucinok lieku,ked ti ho naspat nasadia.a samozrejme pocitaj aj s tym,ze samotne tehu je zataz pre organizmus,ak ti bude byvat zle,budes unavena a pod,tym ta vobec nechcem strasit,no ocakavat musis vsetko,ale zvladla by si to a ked bude najhorsie,je tu aj nemocnica,ja sama som bola hospitalizovana s dvoma tehu zenami,ale tu zase budu chybat financie,budes praceneschopna,preto si myslim,ze je dolezite v tvojom pripade sa zabezpecit tak,aby ked sa bude cokolvek diat,utiahol vsetko tvoj partner.a co sa tyka psychoterapie,ja chodim od zaciatku aj na tam bolo by mi urcite tazsie bez nej,ona ta nevylieci,ale psycholog ti moze pomoct lepsie pochopit tvoj strach,odkial prameni a zaroven s nim pracovat,ako hovori moj psychiater,lieky su len barlickou 🙂myslim ze ak si najdes psychologa urobis len dobre a co sa tyka financii,tak pokial nejdes k nejakemu sukromnikovi,psychologicke poradenstvo sa nehradi,co ta bude jedine stat,budu financie na cestu v pripade ak budes musiet za nim cestovat a samozrejme cas,ktory musis obetovat,ale ak sa ti len trochu da,ja by som ti to odporucila,aj ked pojdes len raz do mesiaca.a este som sa chcela opytat,ked mas take problemy,ci nezvazujes adopciu?ale na to sa treba tiez citit,aj partner aj ty.a moja choroba?keby som len trochu povolila,tak mi celkom znici zivot,ale ja milujem zivot,zivot so svojimi krasnymi,milovanymi detmi a preto bojujem kazdy den najviac ako vladzem 🙂

mimok
4. jan 2012

ahojte. mali ste tu niektora poporodnu depresiu?

kornelia
4. jan 2012

Chcela som sa opytat, kedze k mojim problemom s uz cca pred rokom pridruzila aj nespavost, nebrala som to tak, ale teraz uz viem, ze to vsetko suvisi, proste ja v spalni nedokazem zaspat a teraz je to uz take zle, ze vzdy zostanem v obyvacke pred telkou, tam zaspim a do spalne prebehnem len ked a zobudim o 4-5 rano a potom rychlo spim dalej, nenormalne, ked si vecer len tak lahnem, ze chcem spat, hned sa mi v hlave premavaju blbe myslienky a navodzuju mi ten strach a ten stav uzkosti, potom sa to uz len stupnuje, takze ja sa vlastne bojim strachu, hrozne 😖 . Myslite, ze ked to poviem buduci tyzdnem lekarke, predpise mi aj nieco na spanie? Nikdy sa lieky na spanie nechcela brat, ale toto uz nie je normalne, ze neviem zaspat a som z toho vycerpana potom cely den a podrazdena, normalne sa nevyspim, predsa len gauc nie je postel. 😠
Asi je tam aj ten strach, ze pred troma som moj prvy a doteraz posledny tetanicky zachvat dostala prave vecer v posteli, ked som dlho nevedela zaspat a prisiel ten zachvat, a odvtedy citim, ze sa v tej miestnosti bojim zaspat....Da sa toto nejako prekonat? mate s takym niecim skusenosti?

havja
4. jan 2012

@slnieckosrdiecko Vaaaaaaaaaaaaaa, a niesi ty ja????????nepíšeš to namiesto mna???neuveritelné, neskutočne, uplne do bodky si ma opísala....dakujem za tvoj prispevok.... 🙂

havja
4. jan 2012

@kornelia Ahoj, ja mám s týmto tiež dosť problém, a tiež som mala niekolko záchvatov pred spaním, dokonca som sa na zachvat aj zobudila.Mne lekár napísal na spanie hypnogen, ale ja to neberiem, len vtedy, ked už je fakt zle.Neznášam, ked moj muž zaspí skor ako ja, a v izbe zostane ticho, a ja hore s tými myšlienkami a s tým strachom, potom je zle aj v noci aj nasledujúce dni...Ale skusme vydržať, možno to prejde... ☹ a ako sa momentálne máš?

monfat9
4. jan 2012

@barborkark no mám aj tu knihu miluj svoj život ale ešte som sa k nej nedopracovala 🙂 tak sa teším 🙂

monfat9
4. jan 2012

@barborkark presne tak to bolo aj so mnou 😒 brala som Citalec.... 😎 super všetko úžasne išlo ako po masle 😉 a tri mesiace po vysadení.....bum! 😖 troska odznova....Citalec....teraz je mi už super zase, ale čo bude??

monfat9
4. jan 2012

@mimok ano samozrejme 😉 aj to sme mali 😉 čo je s tebou, myslíš že ju máš? či?

monfat9
4. jan 2012

@kornelia presne tak to funguje ako vravíš : Máš strach, že budeš mať strach 🙄 Bojíš sa tej spálne.lebo ked si lahneš do tej postele,, príde na um, že: nedostanem záchvat? no a to je prvý krok ku záchvatu 😒 ..potom ti už stačia len dalšie tri kroky a máš to.. ☹ je to tak....Viem že sa mi ľahko vraví: Ale ked sa prestaneš báť, toho, že sa budeš báť....vtedy sa prestaneš báť.. 😀 trochu krkolomne ale tak to funguje 😉

mimok
4. jan 2012

@monfat9 dnes som bola u doktora a mam ju a mam strach aby sa to nezhorsilo

monfat9
4. jan 2012

pozri...je to ťažké, ale skús niekoho poveriť,aby ťa ten prvý týždeň sledoval, potom ti už zaberu antidepresíva a bude ti určite lepšie....ten prvý týždeň sleduj ak budeš mať samovražedné myšlienky, chuť to skončiť...vtedy nevahaj a volaj doktorovi..alebo tam choď. Tento prvý týždeň, by mal byť niekto s tebou, postarať sa o maličkú.. a vlastne aj o tebaa, proste ťa odbremeniť od všetkého, od roboty, domácnosti, potrebuješ ticho, pokoj a kľud....nepíšeš aké máš pocity, akú intenzitu má tvoja depresia....čo ti vlastne povedal lekár...možno máš len ľahkú formu depresie... neviem, skús detailnejšie popísať 🙂 a hlavne ničoho sa neboj, ver že ti bude lepšie. 😉

anait
4. jan 2012

@kornelia ehm, ja mám skúsenosť takú...ja som mala riadny atak doma na zemi v obývačke...tesne potom sme išli na dovolenku (najhoršia v živote) a keď sme sa vrátili, už od dverí som pozrela na to miesto a začalo ma triasť...a dosť dlho som to miesto obchádzala a vždy, keď som na neho pozrela, tak som sa tam videla na zemi a bolo mi zle... ale nejako to odoznelo...ono je to takto - koľko chorobe dovolíš, toľko ti zoberie...zatiaľ si zobrala miesto na spanie a ty si jej to dovolila... možno onedlho bude chcieť gauč...
daj si na noc magnézko šumivé, sprav si relaxáciu - V POSTELI - a sústreď sa len na to, aby si mala prázdnu myseľ, úplne na nič aby si nemyslela...ja myslím, že to prekonáš!! 🙂

anait
4. jan 2012

@monfat9 Miluj svoj život je super...mám na ńu spomienky...na tej strašnej dovolenke, čo som spomínala vyššie, som ju mala so sebou a čítala som si ju...to bolo myslím jediné, čo mi pomáhalo v tých dňoch...teraz si fakt neviem spomenúť, čo sa tam píše, ale vtedy aktuálne mi veľmi pomohla... isto do nej kuknem zase 🙂

kornelia
4. jan 2012

@havja Presne ako pises, nerozumiem, ako chlapi vedia zaspat uz smerom k posteli. Tiez manzel zlozi hlavu a zostane ticho, len to chrapkanie pocut a nic. Tiez v tom momente zostanem sama so svojimi hlupymi myslienkami. Ja len nerozumiem, ak viem o co ide, rozumiem tomu, viem, ze sa nemusim bat, preco to neviem prekovat? Preco mi stale nieco nasepkava opak? Preco neviem nad tym zvitazit? Zdravy rozum hovori, postav sa tomu proti, ale ked ma to chyti, jednoducho ma to stiahne, nerozumiem.... 😠 😖
A ked si das ten hypnogen, ako sa po nom citis, mas pocit ze zaspis bez problemov? Ze rychlejsie zaspis a nemas tie myslienky? Nikdy som podobne nebrala preto sa pytam, neviem co mi povie lekarka buduci tyzden.
Inak som sa bola pozriet, zastupuje ju lekar z indie - je to detsky psychiater, je vypisane ze v surnych pripadoch sa moze k nemu ist, rozmyslala som, ci by som nemala vyuzit moznost pozriet sa aky je on, mozno je lepsi ako moja dr....

kornelia
4. jan 2012

@monfat9 ja viem, ze to tak funguje, ale ako dosiahnut, aby som sa nebala toho strachu???Myslite, ze by mi prave v tomto pomohla psychoterapia? Stale a neustale nad nou uvazujem, len sa bojim, ci odhadnem toho spravneho psychologa....

kornelia
4. jan 2012

@anait Dakujem za mile slovka, premyslam, ze na tom nieco bude, budem musiet zabojovat, ja viem, ze rozne fobie sa prekonavaju prave sposobom, ze sa pacient postavi zoci voci svojmu strachu a prekona to, ale toto???? Skusim toho chudika pocuvat pred spanim, len skoda, ze na konci ta to ma prebudit, xixi. Zapocuvala som sa do toho, som si myslela, ze na konci mozem zaspat 😀 . Len musim vyriesit, ako a na com to pocuvat, ako to robite? my nemame prehravac v spalni, len Tv ale neviem tam dat usb kluc. Rozmyslam, ze slohnem detom z izby cd prehravac a presuniem do spalne - uz tam bude tolko elektroniky, ze nezaspim asi vobec 😀 😀 😀 .