Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

sisinka8
26. jan 2012

@kornelia aj ja som brala pocas prvom tehu kvoli predcasnym kontrakciam.ale na velku uzkost nepomaha. 😒 je to skor na uvolnenie svalov.

lialia7
26. jan 2012

Ahojte, tak ja som mala tento tyzden brutalny stres v praci a vcera uz zase pocit uzkosti, nervozitu v zaludku a bodanie v hlave, pri srdci, tahanie svalov v nohe, slabsie zavrate.. Beriem 6t lieky, tak snad sa to este upravi? Mali ste aj vy sem tak take stavy aj 6t po nasadeni liecby? Inak som sa citila uplne super, kym som sa dost poriadne nevynervovala v praci, ja si to moc pripustam, dufam ze sa to da skoro do poriadku.. Dnes mam opat taky pocit tazoby a napatia v zaludku, ktory neznasam, asi si dam aj 1/2 xanaxu...

@kornelia, veru je to tak... Clovek ked je v srabe sa slamky chyta a ked mu je dobre, tak zabuda.. 🙂 Ja sem kazdy den nakukam, ale neprispievam 🙂

Pekny den

andy.a
26. jan 2012

čaute,babuľky,už dlho sa chystám popísať,ale fakt nestíham....prečítam si príspevky,idem písať a dobehnú deti...odpovedať alebo aj konkrétne reagovať na vaše otázky zaberie dosť času a okrem toho mi aj MK často vypadáva...napíšem dlhý príspevok a padne celé pripojenie... 🙄 🙄 🙄 🙄 takže všetko v háji 😖 😖 😖

ak máte najeké konkrétne otázky,tak píšte,budem sa snažiť teraz okolo víkendu odpovedať 😎 😎 😎 😎 😎 😉 😉 😉 😉

tak sa zatiaľ opatrujte a držte sa....bude lepšie 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😵 😵 😵 😵 😵
poozdravujem všetky 😵 😵 😵 😵 😵 😵

lialia7
26. jan 2012

@andy.a Ahoj Andy, rada by som sa ta spytala, ci je mozne, ze v pociatku uzivania liekov - konkretne Seroxat (6tyzden) mozem mat este panicke stavy a uzkost. Beriem 10mg, ci ej to ok alebo ci jednoducho davka nie je priliz nizka. Tiez by ma velmi zaujimalo, ci je nejaka potravina alebo liek, ktory by som mala vynechat pri uzivani seroxatu. Moja psychiatricka povedala, ze to nemusim nikde hlasit, ale neviem ci to mam povedat obvodakovi, ze tieto lieky uzivat, ak nahodou v buducnosti mi bude nieco predpisovat, ci nie su nejake kontraindikacie.
Tiez by som hrozne rada vedela aka je sanca, resp statistika, ked clovek trpi generalizovanou uzkostno-depresivnou poruchou, ze sa vylieci a v buducnosti nebude musiet uzivat atd..

Dakujem krasne a pekny den

andy.a
26. jan 2012

@lialia7 máš strašne nízku dávku,pri úzkostných poruchách aj PP sa dáva 40-60 mg,dávajú sa vždy vyššie dávky ako pri depresii 😕 😕 😕

obmedzenia v strave nie sú,to bolo kedysi pri starších AD /RIMA skupina AD/,tam sa obmedzovali nejaké syry a všeobecne potraviny s obsahom tryptofánu....ale tieto AD sa už teraz vôbec nepoužívajú...

obvodný nemusí vedieť,že berieš AD....kontraindikácie pri SSRI AD sú minimálne...

a čo sa týka poslednej otázky,žiaľ,je to veľmi individuálne...mám veľa pacientov,ktorí sa vyliečili a už o nich ani neviem,zrejme sú OK....a mnohí sa vracajú po niekoľkých rokoch....zväčša to súvisí s nejakým stresom,záťažou,traumatizujúcou udalosťou a pod...vtedy sa úzkostné stavy aj depresívne poruchy zvyknú vracať a musia sa znova preliečiť 😕 😕 😕 😕

tak sa opatruj,nech sa máš lepšie...a dávku určite zvýšiť...a kľudne si podľa potreby dávaj aj Xanax,veď na to ho máš...

...už som opakovane písala,že nemám rada tzv."pseudohrdinstvo"....teda niečo v tom zmysle,že "bolo mi strašne zle,ale nedala som si napr.Frontin,Xanax alebo čo....chcela som to zvládnuť sama."...neviem,načo potom tie sedatíva podľa potreby máte...veď keď si dáte 1-2x do týždňa 1 tabletku ,tak závislé od toho nebudete 😕 😕 😕 😕

to som písala všeobecne pre všetky kočky tuná v diskusii 😝 😝 😝 😝 😝

lialia7
26. jan 2012

@andy.a Dakujem strasne moc.. No ja som brala najskor 5mg a teraz 10mg.. Moja doktorka povedala ze mam slabsiu formu uzkosti a slabu depresiu, ze mi bude stacit 10mg. Je mi fajn a citim sa dobre, ale teraz ked mam stres tak mi je na prd. Nemam silny atak, iba taky, ze sa citim neprijemne a mam tieto prejavy, najma zavrate, nie je to to co som mavala predtym - to bola sila.... Ja neviem preco, ale ja som bola vzdy dominanty a silny clovek a teraz som taka, ze mi niekto nieco povie, co ma rani a mne je hned tazko, busi mi srdce a je mi na odpadnutie, citim sa, ze sa zosypem.. Zrejme pretazeny nervovy system.. Ked mam pohodu tak sa citim skvele.. Bohuzial, praca je stres a prinasa aj nepohody, najma ked clovek pracuje vo velkej miere s ludmi...
Dakujem za rady, hned si idem dat ten xanax 🙂

ktore
26. jan 2012

@andy.a ahoj.prepac ze tykam ale mylsim ze si tykame kazda.ja som mala tiez uzkostlivu depresiu ci ako to nazvat.hlavne po porode sa mi to objavilo a prepuklo naplno.teraz uz rok nic neberiem.brala som trittiko a na rano asi setralin ci ako sa to volalo ale to uz davnejsie som nebrala len to trittiko som mala trochu dlhsie.byvalo mi kazdy vecer na vracanie.ani spat som nevedala.bola som vo velmi zlom stave.nic ma nebavilo.potom sa to zlepsilo.pred tym rokom som vysadila aj trittiko a ostalo mi podla potreby stilnox a lexaurin.ale uz ani to neberiem lebo som sa pokusala otehotniet.doteraz som to dobre zvladla.bolo mi super.ten spanok mam ako taky ale teraz posledne dni mi zase je nejak zle.urcite aj hormony a tak.od rana mi je na nic ale ked ide vecer tak zase citim depku.dala som si lexaurin lebo som uz nevladala,aj zaludok som mala stiahnuty potom mam aj tazkosti snim.ulavilo sa mi.chcem sa opytat ci mozem ten lexaurin si dat alebo nie.k doktorke pojdem az vo februari.tak neviem co mam robit.neni to tak hrozne ale citim ako keby sa mi depresia vracala naspet.hovorim si ze je to tehotensky priznak, a prejde to.uz ledva cakam na jar nech mi je lepsie.na jar sa mi depresia vzdy zlepsila.inak beriem magnezium 250 jednu denne.

kornelia
26. jan 2012

@andy.a len pripominam otazocku moju, ze ci je nejaky rozdiel, ze briem Eliceu 10mg 0,5-0,5-0 denne, alebo ze by som brala jednu celu rano. Niektore kocky pisali, ze tento liek brali vecer. Beriem ho zatial tak ako som hore pisala, no bolo by jednoduchsie davat si ho naraz. Meni sa tym ucinok?Dakujem

andy.a
26. jan 2012

@kornelia Elicea sa užíva zväčša 1.týžden 1/2-0-0 a potom 1-0-0...asi Ti to dala Tvoja Dr.na polky kvôli nežiad.účinkom,kt.sa však pri escitaloprame vyskytujú naozaj minimálne ,je to jedno z najlepšie tolerovaných a j najúčinnejších a najbezpečnejších AD....vhodný aj pre starších,ktorí užívajú kvantum iných liekov a liečia sa na všetko možné....

určie je lepšie užívať 1-0-0....vyskúšaj,ak by bola tá celá naraz ráno silná pre Teba,treba len vydržať nejaký čas...takže si to daj ako píšeš 1 ráno...večer sa užíva len výnimočne-niektorých ľudí tento liek tlmí,ale nemal by,patrí medzi neutrálne AD,čo sa týka týchto veci....napr.taká Alventa alebo Seroxat sa považujú za sitmulujúce AD....ale napr.sertralin a escitalopram sú neutrálne.... 😉 😉 😉 😉

andy.a
26. jan 2012

@ktore teraz sa snaž,keďže si v 1.trimestri ,byť úplne bez liekov...potom už môžeš napr.Sertralin v nízkej dávke...mala som pacientky,čo celé tehot.brali aj Trittico-na vlastnú zopdovednosť....a jedna kočka,čo sem už dáááávno prispievala,Češka,užívala Lexaurin naozaj dlhé roky,aj celé tehotenstvo,a dieťa-kt.je už v puberte ,je OK...

ja by som toto rozhodne neodporúčala,v 1.trimestri sa môže ten spomínaný Gujacuran a v lekárni Ti určite poradia nejaké preparáty na bylink.báze....keď je ukončená organogenéza,teda po 3.-4.mesiaci tehot.,tak by som dala radšej nízke dávky sertralinu a ten Lexaurin len výnimočne podľa potreby.....skôr sa zvykne dávať na ukľudnenie Diazepam-to dávajú bežne aj gyndoši 😝 😝 😝 😝 😝

sisinka8
26. jan 2012

@andy.a MOZEM LEN VSETKO POTVRDIT CO PISE NASA DOKTORKA!AJ JA SOM BRALA PRED TEHU ESCITALOPRAM A MA NAOZAJ MALINKO VEDLAJSICH UCINKOV A ZABERIE SUPER A AJ RYCHLO. 🙂

sisinka8
26. jan 2012

@ktore MAGNEZIUM TO JE DOST MALo TOLKO BRaT NAKOLKO SA VSTREBAVA IBA ASI 50% toho do organizmu!!!!!ja beriem 3x375 mg magne B6!!!!moja mama je zdravotnicka vyzna sa v tychto veciach. 🙂

sisinka8
26. jan 2012

@andy.a doktorka ma pravdu!.tehotenstvo nieje hazardna hra!!!!! 🙂

ktore
26. jan 2012

@sisinka8 tak teda kolko toho magneziumu mat brat.?aj to som len sama nasadila.z dcerou mi dala doktorka len od 4 mesiaca magne b6.tak neviem.mozno keby som brala viac tak mi to aj pomoze.kupim si ten gujacuran.

ktore
26. jan 2012

@andy.a diazepam kolkatka?mylsim ze 2 nie?to asi ano lebo ked som lezala na gynde tak to davali tehoskam.

sisinka8
26. jan 2012

@ktore kludne si daj 2 magne b6 za den!a guajacuran tiez mozes. 😒

ktore
26. jan 2012

@sisinka8 dobre ale teraz nemam po ruke magne b6 a do lekarne je par kilometrou takze az niekto pojde potom kupi.zatial len to magnezium mam.a berem jednu 250 tku

kornelia
26. jan 2012

@andy.a Velmi ti dakujem za tvoju radu a nazor, posilnila si mi to, co som vlastne citila a podla toho, co mi diktoval rozum aj robila, prvy tyzden som brala len polku rano a teraz beriem tu polku a polku, ale budem brat celu rano, ani so Seroxatom som nemala ziaden problem ked som brala cely a to 20mg, takze toto tiez bude v poriadku.

Este sa chcem opytat, teraz ked beriem Eliceu 10 mg, to znamena ze beriem oproti seroxatu polovicnu davku? Neviem ci 10mg Elicei je rovnake mnozstvo ako 10mg seroxatu,len preto sa pytam. Dakujem. Som rada, ze ma rozum opat nesklamal a ze som rozmyslala logicky, papa

lialia7
27. jan 2012

@kornelia Kornelia, tebe uz povedali aku diagnozu mas? Ty ked si uzivala 20mg seroxatu, tak to bolo ok po cely cas , nie? Andy pise ze na tuto diagnozu je 10mg malo a ja som si ista ze si moje dvojca co sa tyka prezivania a zrejme mame diagnozu rovnaku, tak ma zaujima ako ti ten seroxat pomahal a ci si mala uzkostne stavy... Je fakt, ze sa citim dobre, ale ked mam stres tak citim este uzkost.

andy.a
27. jan 2012

@kornelia nie je to tak....nemôžeš takto porovnávať lieky podľa gramáže....potom Alventa 150 mg alebo Cymbalta 60 mg-čo je klasická dávka,by vychádzali silnejšie ako napr.Elicea a to je blbosť 😝 😝 😝 😝 😝
každé AD má inú účinnú látku...

nemôžeš porovnávať teda takto AD...ani nemám rada delenie liekov na "slabšie a silnejšie"...v praxi takéto "delenie" ani neexistuje...AD sú s rôznych skupín,porovnáva sa účinnosť.... 😝 😝 😝 😝

Seroxat je zo skupiny SSRI najsilnejší,teda najúčinnejší inhibítor spätn.vychytáv.serotonínu....
"najslabšie" AD z tejto skupiny je citalopram... 😉 😉 😉 😉

Escitalopram-Elicea je atypické SSRI....účinnosť v klasickej dávke 10 mg denne je minimálne taká ako pri Seroxate 20 mg,ale skôr by som povedala,že väčšia 😝 😝 😝 originál bol Cipralex 😝 😝 😝 😝

take Elicea 10 mg by som povedala,že je účinnejšia ako Seroxat 20 mg 😕 😕 😕 😕

@ktore gyndoši kľudne dávajú pacientkám aj 5-10 mg 3x denne,jedna známa to tak užívala a bola doma,nebola v nemocnici....ale mala rizik.tehot.,takže bola doma na PN a celé dni bola ospalá 😕 😕 užívala to dosť dlho,ale nevznikla u nej závislosť a potom neskôr už nebola ani taká utlmená 😕 😕 😕 😕

sisinka8
27. jan 2012

@andy.a aj ja mam taku skusenost na sebe ze escitalopram mi bol lepsi a ucinnejsi ako seroxat! 🙂

lialia7
27. jan 2012

Tak ja som volala dr a konzultovala a mam si zvysit davku 10 mg rano a 10 mg na obed. 🙂
Myslite, ze ked zvysim davku, opat sa mi zhorsi stav tak ako ked sa nasadzuju lieky?

lialia7
27. jan 2012

Jo a vraj si mam dat kludne xanax aj 2x za den ze to mam decke davky..

dagina
27. jan 2012

maminy, které by jste nechtěly příspívat veřejně, rády vás uvidíme tady 🙂 .
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/deprese-...

lialia7
27. jan 2012

Tak ja som si dala dalsich 10mg a je mi vyborne 🙂 Tak uvidime ako bude zajtra 🙂

Prajem vsetky pekny a najma co najkrajsi vikend plny rodinnej pohodicky!

sisinka8
27. jan 2012

AHOJ!KDE STE VSETKY?AKO SA MATE?AKO BOJUJETE?DUFAM ZE NIE IBA LIEKMI...... 😉

kornelia
27. jan 2012

@andy.a Dakujem, zasa som o kus mudrejsia, popri tebe sa pomaly vyucime.... 😀 😀 😀 . Dakujem za vysvetlenie, si super! 🙂

kornelia
27. jan 2012

@lialia7 ako som uz pisala, presnu diagnozu neviem, lebo som nedostala do ruk opis, este som si nebola vypytat, pojdem az ked si dam predpisat dalsie lieky, mozno je lepsie pokial ani neviem co mi je, xixixi.
Mne bolo pocas uzivania seroxatu velmi dobre, preto dufam, ze aj Elicea bude rovnako dobra alebo este lepsia.

Dnes som si dala prvykrat celu tabletku rano a bolo dobre, takze uz to tak aj budem brat. 🙂

kornelia
27. jan 2012

@dagina mne pise ze dana tema neexistuje, co je s tym?

filipal
28. jan 2012

@kornelia asi bude na ceskom konikovi, medzi sukromnymi. dostanes sa tam normalne so svojim nickom, len si daj do adresy modrykonik.cz