Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

provera
22. máj 2012

Ahojte, je tu andy.a?

kornelia
22. máj 2012

@provera uz sa tu davnejsie neukazala

kornelia
22. máj 2012

AHoj vsetci, ja sa idem pochvalit, mame doma psika a je super, milucky, dobrucky a pokojnucky, skoro ako macka. Je adoptovany, ma 2 roky a je to krizenec cca maltezaka a westika. Vyzera bozsky a prechadzky s nim mi robia velmi dobre, je to balzam na dusu. A ta jeho mojkava povaha, uplne ho zboznujem. 😀

kornelia
22. máj 2012

Paaaani, nechcela som taku velku fotku, no nic.

barborkark
22. máj 2012

Ahojte, uz som tu dlhsie nebola, asi to bolo tým, ze som zacala chodit na psychoterapie, a mam pocit ze mi dost pomaha, aj ked stale so sebou bojujem. Dnes som bola u psychiatricky po dlhsej dobe na kontrole, a zmenila mi liecbu. Teda jeden liek. Dlhe roky som brala Citalec 20mg, teraz mi ho vsak vysadila a namiesto neho mam brat Magrilan. Nemate s tym niektorá skúsenost? A tiez mi predpísala Rudotel, 2x 1/2 denne, ale na letáku som čítala ze je silno navykovy, a podporuje vznik zavislosti. Tak neviem, ci ho mam vobec zacat uzivat. Inak beriem este 1/3 Trittico na noc, a to si pochvalujem zatial. Je to super, neprebdiet jednu noc za druhou a mat šialene myslienky a totálne vyčerpaný organizmus.
Inak odporucam vam baby, ak dlhodobo beriete lieky a nijaky pokrok nebadáte, zacat psychoterapiu, mne to pomáha, aj ked je to stale boj, ale na upratanie myslienok, pohladenie duse a tiez na zdvihnutie sebavedomia je to super 🙂

marcela91
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barborkark
22. máj 2012

@marcela91 ahoj moja, vies co, mne Citalec zabral, prvykrat som ho zacala uzivat pred asi 8 rokmi, a hned som bola nastavena na dávku 20mg denne, pocas tych rokov som ho viackrát vysadila sama od seba, co som robit nemala, kedze po par tyzdnoch ci mesiacoch sa mi depka a úzkosť vrátili aj s úrokmi. Tak som ho zas začala brať pravidelne ale po nejakom čase mi nejak prestal pomáhať, navyše som začala mať problemy so spánkom. Teda ja už ani neviem, či mi vlastne ten deficit spánku a nervozita nevyústili do depresie alebo naopak. No a naposledy ked mi psychiatricka pred dvomi rokmi opat prehovorila do duše a nasadila mi opat Citalec 20mg denne, som si povedala ze budem brat len 10mg 🙂 chcela som sa toho Citalecu zbaviť, a navyše som už užívala Trittico, takže spánok bol lepší, a o tom mi v prvom rade išlo.
No keďže som nadalej trpela úzkostou, nechuťou žiť, všetko ma vytáčalo, hneval ma celý svet a všetci naokolo, tak som sa rozhodla pre psychoterapiu, a nelutujem. Ale psychoterapeutka mi nakázala znova začať užívať 20mg denne Citalecu, aby som bola stabilizovaná, a mohla sa sústrediť na terapiu, Mám za sebou asi 6 sedení a po kaýdom stretnutí odchádzam odtial nabitá energiou, dobrým pocitom, pokojom. Zistila som že nie som vadná, ani chorá, že nikto nie je bezchybný, že som k sebe až moc kritická a strašne sa porovnávam s druhými ludmi, a mám velmi nízke sebavedomie, zbytočne sa trápim, nemám sa rada a pod.. Postupne to riešime, upratujem si v hlave, ukludnila som sa do urcitej miery, aj ked je to len na začiatku a sú horsie chvile aj lepsie, ale mám sama zo seba lepší pocit.
Dnes mi psychiatrička po dlhšom rozhovore povedala že jej pripadám smutná a bez energie, aj sme našli príčiny, ktoré treba postupne vyriešiť v mojom živote, a tak mi nasadila ten Magrilan. Tak neviem, ako bude psychika reagovať na túto zmenu..

barborkark
22. máj 2012

@marcela91 aj mne sa na začiatku liečby Citalecom stav zhoršil, bolo to ešte horšie ako predtým, ale po 2-3 tyzdnoch sa dostavil ucinok a pamatam si aka to bola pre mna ulava, ale po asi roku, mi to nejak prestalo ucinkovat na sto percent, ale ja som mala hlavne problem so spankom a úzkosťami. A na spánok mi najviac zabralo Trittico.

monfat9
23. máj 2012

@barborkark a akú dobu si brala Citalec...? Lebo ja som najprv brala len polroka....to bolo malo..lebo sa mi všetko po postupnom vysádzaní vrátilo....a potom mi ho znova nasadila...tentoraz na 1 rok.....a...teraz vysádzam..vlastne už o dva týždne nebudem brať nič....zatiaľ je to strašne fajn...akurat ta zvýšená unava....😀 ale inak fajn..počas celej liečby som si oddýchla od akýchkoľvek priznakov PP a depky.....počas liečby bolo super....brala som sice 10 mg...denne Citalecu....ale mne stačilo..som chuda...lebo ked som brala 20tku...tak ma to ťahalo až do nejakej manie 😀 😀 😀 by som povedala... 😀 😀 😀 😀 😀

mexico_16
23. máj 2012

Uziva/uzival niekto Fevarin ?

lelkesova
23. máj 2012

@mexico_16 Ano,ja uzivam 2 roky 🙂

evagy
23. máj 2012

@kornelia je krásnučký, je dobre že si zohnala psíka, určite ti bude dlho robiť spoločnosť. ani ja na mačky nedám dopustiť, sú super, aj ked priznám sa rada by som mala aj psíka. ale teraz to nepôjde, mačky by ma znenávideli 😀

alexis617
23. máj 2012

@filipko ahoj ja som mala depku pri staršom syn.,od vyčerpania bol zlý deň noc plakal spala som sotva pár hodín schudla som na 45 kýl myslela som si ,že musím byť super mama mať na varené ,opraté,upratané ,napečené plienky boli pred 10 rokmi hla.vne látkové,a to som stíhala s drobčekom na rukách ktorý stále reval nečudo že som mala nervy nadranc pomohli mi MAGNE B6 -5 denne tablet,bekomplex ,,c,e .vytamín a hlavne oddych potrebuješ ho veľa a pomoc s drobčekom úplne postačí ked budeš len mama 😉držím palce

hlavinka
24. máj 2012

ahoj holky. Koukam jste se tady rozpovidaly - ted nevim, zda je to dobre. (nejlepsi by bylo, aby nikdo tohle tema nepotreboval)

Ja jsem uz bez leku, posledni 0,25mg jsem si vzala asi pred 10 dny.
Nicmene nevim, zda to nebyla chyba, protoze mne porad vse stve. Neni to teda deprese, jako byla, ale proste je toho na mne moc. Zitra jdu na gyndu, protoze dr. rikala, ze jsem mozna v predcasnem prechodu (menses se nedostavila, 11 mes. od porodu, pritom u Adelky to bylo v 8. mesici) a mam navaly a podrazdena jsem a ta. Ale muze to byt i nevyspanim, protoze holky jdou spat az v deset vecer a nepomuze nic☹

Tak se moc drzte, v lete urcite bude lip. 😉

filipal
24. máj 2012

@hlavinka ahoj 🙂
a ako dlho si brala AD? pises, ze 0,25 mg. co si brala a ako dlho si vysadzovala?
navaly mam aj ja, aj som podrazdena a nie som este v prechode.
samozrejme u teba ta absencia ms sa musi vysetrit. daj vediet, ako si dopadla.

beba35
24. máj 2012

ahojte. vedeli by ste mi nejak poradiť - otázku som písala na predošlej strane. Elicea a tehotenstvo.

marcela91
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hlavinka
24. máj 2012

@filipal Ahoj.

Zacinala jsem v listopadu na 25 (cili pulka 50 zoloftu asi 2 dny), pak 50 mg, to nepomohlo, zvysovali jsme vzdy po 50 az na 200 a az to melo nejaky ucinek. Od dubna jsem zase snizovala po 50 postupne vzdy asi po 3 tydnech ci 14 dnech. Takze 50 jsem brala jeste na zacatku kvetna a pak jen par dni 25. Celkem tedy pul roku.

urcite dam vedet. diky,. pa

jarus35
24. máj 2012

@beba35 Ahoj, aj ja som mala také dávkovanie liekov ako ty, len bez tých na epilepsiu. Rok predtým ako som chcela dieťa mi ich lekárka vysadila, pretože bola zásadne proti užívaniu liekov počas tehotenstva, hlavne tie prvé mesiace ktoré sú pre vývoj dieťaťa veľmi dôležité. Keďže som sa liečila už dlho nemala som takmer žiadne problémy po vysadení liekov. Tehotenstvo mi veľmi pomohlo a keď mi bolo niekedy "blbo" tak som si dala homeopatiká Sedatif PC. Myslím si, že každý človek je iný a aj keď sme mali rovnaké lieky nemuseli sme mať diagnózu, aj keď u mňa tiež hral veľkú úlohu strach. Skús sa poradiť so svojou lekárkou. Ale pokiaľ ešte nie si O.K. do tehotenstva nechoď. Držím prsty a želám Ti všetko dobré v tvojich rozhodnutiach.

jarus35
24. máj 2012

@vavo1 aj keď som nebola na tom až tak vážne ako ty, veľmi dobre to poznám, pretože aj ja som sa ako sa hovorí "chytala aj slamky". Skúsila som aj rôznych liečiteľov, špiritistov, veštcov a nakoniec som začal pracovať na svojom duchovne. Myslím, že niečo zabralo, niečo nie, ale určite som sa posunula vo svojom živote "ďalej". Už viac ako rok som bez liekov aj keď sa mi úzkosti a strach sem tam vracajú. Tak som si povedal, že ešte skúsim jednu vec: tu je link, http://www.liecenie.com/ pozri sa ak chceš. Držím prsty a prajem Ti skoré uzdravenie.

filipal
24. máj 2012

@hlavinka tvoja liecba bola dost kratka. asi si ju mala nastavenu na popôrodnu depresiu, vsak?
pol roka je malinko. minimalne pol roka az rok, by mala tvrat liecba po stabilizovani.
takze ak si zacala uzivat Zoloft v novembri, akotak si mohla byt stabilizovana v januari. a v aprili ste uz zacali znizovat. ja tvoj stav skôr tipujem na navrat ochorenia. preco ti tvoja lekarka zacala tak rychlo znizovat davku? na tvojom mieste by som zostala na ucinnej davke aspon do januara a az potom zacala veeelmi pomalicky vysadzovat. samotne vysadzovanie by malo trvat 3-4 mesiace.
posledne davky uplne dosptratena - kazdy druhy den, kazdy treti den 0,25 mg....2 x do tyzdna, 1 x do tyzdna....
fajn, ozvi sa! 🙂

barborkark
24. máj 2012

@monfat9 ja som brala Citalec s prestavkami 8 rokov..aj mne pomohol od uzkosti a paniky a zo zaciatku mi pomohol aj so spankom. Zalezi cim si trpela, ja som mala uzkosti spojene s nespavostou, takze to bol moj najvacsi problem. Ale potom mi Dr. nasadila Trittico a to si zatial neviem vynachvalit, uz by som take stavy nechcela zazit, uzkost plus neschopnost zaspat. Teraz mi vsak zmenila Citalec za Magrilan..vraj sa jej zdam smutna a bez zivota.

havja
24. máj 2012

Ahojte dievčence, zasa sa vám po dlhšom čase hlásim..ako sa máte?Ja momentálne absolútne na prd, po 8mesiacoch lekár skonštatoval, že mi zmení lieky, lebo mi alventa v dávke 150 ráno a 75 večer nezaberala, a ešte som sa aj brutálne vyhádzala, zmenil mi lieky na citalec jednu ráno, a polku večer, len mne býva ukrutne zle, aké máte vy s týmto liekom skúsenosť???Ja už fakt neviem , čo a ako... ☹ ☹

hlavinka
24. máj 2012

@filipal nebyla to poporodni deprese ( i kdyz nevim, ale asi ne, protoze jsem deprese mela 2x v zivote, ted to bylo potreti). Bylo to z vycerpani. Holky byly na stridacku nemocne, 2 mesice jsme nevytahly paty z bytu, Adelka se stale vztekala a podobne.
Ted uz to taky vim, ze to byla chyba. Lekarka bohuzel odesla na jine pracoviste - na jinou Prahu a ja se dvema detma nemam moznost se dostavit kdykoliv je potreba. Manzel je v praci od nevidim do nevidim, na vse jsem sama. A obe holky brat k lekari nemuzu, to je jasny. Dost na tom, ze jsem tam vzdycky byla s jednou. No, takze jsem si to zacla vysazovat sama postupne. Ona rikala, ze kdyz to dobre pujde, tak ze bych v lete byla bez prasku.
Uvidim ted, co mi reknou na gynde. Kdyby to byl prechod, tak by stacilo "lecitL prechod a deprese by mozna odeznely (teda to podrazdeni). Kdyz ne, tak zase leky na depku zacnu asi brat.
Ale rikam si, ze se mi nechce brat leky, ze by bylo lepsi zrusit pricinu toho vycerpani. Ale bohuzel nevim jak. Dve deti nemuzu jen tak nechat, ze....

monfat9
24. máj 2012

@havja tak ako to tu už bolo tisíc krát písané..Citalec--skvelý liek....pomôže...dostane ťa z depky..z úzkosti...je sním super...ale...prvý týždeň-dva...kým si na neho telo zvyká je to katastrofa....treba to len prečkať...a vydržať...potom nastupi po týždni-dvoch učinok...ten prvý týždeň sa pritznaky znasobia a možno aj zhoršia...ale ked to vydržiš..bude ti skvele..to je celé.... 🙂

filipal
24. máj 2012

@hlavinka dobre si sa rozhodla, ides riesit vsetko po poriadku. mas to tazke....ale neboj, ubehne to tak rychlo, dievcata vyrastu, budes mat viac casu aj na seba. 🙂

@havja viem, ze Citalec brala Kubaka z tejto diskusie. skus si precitat strany okolo 20. vtedy pisala viac aj Andy.a (psychiatricka) a davala mudre rady.
takze Alventa ti nesadla? vidis, väcsina si ju chvali.

hlavinka
25. máj 2012

@filipal Dekuju Ti za podporu. Vcera jsem teda vazne mela krizi, byla jsem agresivni, vztekla (teda ne ze bych mlatila deti, to ne, ale potrebobala jsem vypustit paru, takze jsem docela bouchala dverma hazela vecma - nerozbitnyma 😀 😅 ) Pak si vzdycky rikam, kdo tohle je?? Kdyby mne tak nekdo videl, vubec by mne nepoznal. A verim tomu, ze lidi v afektu dokazi udelat hodne spatny veci ☹
Takze jsem zase nasadila prasky. Ach jo.
Kdyby aspon clovek videl vysledek, ale to je porad dokola. Na jedna strane posbiram hracky/nadobi/obleceni a na druhe strane uz je to zase vytahane. JA vim, ze to nema cenu delat porad, ale nemuzu se o ty veci prerazet, kdyz nesu malou na prebaleni nebo tak. krome toho mne pohled na ten bordel fakt irituje. Jasne, nikdo neceka, ze doma s detma bude naklizeno, o to mi ani nejde, ale kdyz se vsude neco vali a neni kde projit, to mne stve.
Pak clovek prilitne domu, uklizi nadobi, chysta jidlo detem, obe toho neco jeci nebo povidaji, to podle veku. A to si ma clovek jeste chystat zdrave jidlo, aby neco shodil. Zeleninu mam rada, ale nejak nemam cas si chystat salat, protoze krajeni trva dlouho. Takze jogurt to jisti.

Jak ja se tesim na duchod! 😀

A holky, chodily jste v ramci lecby i na nejaka sezeni? NA to teda nemam kdy, ale prijde mi, ze je to stejne na nic. Vypovidat se muzu i kamosce a usetrim 8 stovek. Pani doktorka je hodna, mila, to jo, ale proste mam pocit, ze "terapie" je na nic. A navic fakt nemam pravidelne 1x za tyden hodinu, kdy jsem bez deti. (teda jo, hlidani mivam, ale jdu si radsi zacvicit nebo zabehat do lesa, coz mi jako terapie prijde taky dost dobry).

filipal
25. máj 2012

@hlavinka ach jaj! je to fuska s dvoma malickymi! 😝
ani neviem, ci ti mam poradit, zobrat ich niekam von, kde maju deti ine vzruchy.
ja, kedze som mala jedneho som ho vzala na sedacke na bicykel do prirody, alebo sme sa vybrali na vylet a trochu som sa preladila aj ja. ale s dvoma je to asi ovela tazsie....
aj planujes dat Adelku do skolky?
sport, pohyb je na odreagovanie vyborny...a les uzasny! 😵 to podla mna nenahradi ziadna terapia. aj ked ta samozrejme pomaha, ale musis najst terapeuta, ktory ti sadne. u teba sa vsak najviac jedna o unavu...takze si musis rozvazit kazdu minutku, ako ju stravis.
ako si na tom so spankom? ja mavam skore ranne budenie. teba asi nenechaju vyspat deti, ze?

hlavinka
25. máj 2012

@filipal dneska jsem se u gyndarky dozvedela ze mam klimakterium. a ja blazen lecim deprese a ono by stacilo brat estrogen a depky by treba presly. Hahaha. Zejmena mne pobavilo, kdyz jsem si delala test a ziskala jsem 35 bodu ze 40 moznych, cili to nejtezsi stadium prechodu. Haha. Az nastane ten skutecny (teda jestli jo, protoze v nem muzu byt uz opravdove a ne jenom diky kojeni, i kdyz uz kojim malo, s Adelkou jsem uz 2 mesice menstruovala, ale ted, ackoliv dokojuju, nemam MS a ani se nic nechysta.), tak se mame na co tesit.Uf.
Takze jsem zakoupila Sarapis Soja a Jetel a budu verit, ze to bude lepsi.
Uf.

Adelka chodi do skolky, pres leto ale nebude.
Nekdy ale do skolky nejde, protoze musime jezdit na zdravotni cviceni kvuli vbocenym kotnikum.

Ja jsem ranni ptace, ale to mi vubec nevadi a navic jsem takova stale, to se nemeni. Jen je clovek uz vic unavenej a chce klid.

marcela91
Autor odpoveď zmazal
Zobraz