Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

pingu1
27. nov 2012

@vadimka no nic vazne. dnes ro uz rozchodime hadam. je mi lepsie, ale este to nie je uplne dobre

lukaslumbersky
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eva518
27. nov 2012

@lukaslumbersky Ty jsi ale zmrd!!!

sikea
27. nov 2012

@vadimka ahoj mam sa celkom dobre len cez den byvam nejaka ospala a vzdy sa tesim vecer do postele ked idem spat.....no slnko vela ludom chyba a aj mne ved si kup vitamin D to ti pomoze

erina11
27. nov 2012

@vadimka ahoj, citala som debatu a taketo stvy mam aj ja v takom case pred mz ci pocas alebo ku koncu.....da sa tomu zabranit?....uz som bola s tym aj u obvodnej dok. a dala mi neurol. Je to ok? Dakujem

vadimka
27. nov 2012

@erina11 ahoj,

nuz ja mam rozvinutu uzkostnu poruchu, ktora ma uz aj fyzicky obmedzovala [byvalo mi nevolno] a tak ja uz beriem aj AD-antidepresiva u mna konkretne s ucinou latkou paroxetonin...beriem to uz vyse 2 mesiacov.....zo zazciatku som brala len lexaurin, to ked som nevedela co mi vlastne je a vsetky vysetrania boli o.k....az som sa dostala k psychiatrovi, co som aj tusila, ze to bude skor psychika.....no a ked som zacala brat AD tak som este 3 tyzdne aj lexaurin co je to iste ako neurol...teraz to uz neberiem, iba AD.....
neurol ta ukludni iba chvilkovo, tak neviem ci mas tie problemy iba pocas mz alebo ide o nieco viac....

esselte
27. nov 2012

@vadimka Dík za tvoju odpoveď, včera na včer som si dala iba pol tablety 1,5mg lexaurinu a je to ok. Ja neviem, niekedy mám pocit, že je to všetko v hlave, vzala som polku a stále som trpla, že čo bude a myslela na to, že mi bude zle a nikto, čo som čítala nebral cymbaltu, tak sa ani nemám o čo oprieť.Aj počasie je hrozné a teraz som dokonca doma , lebo štrajkujeme a ja učím na ZŠ, tak nad všetkým ešte viac rozmýšľam.Zdá sa mi, že v práci je super, lebo drží ma kolektív, my sme maličká škola a skoro v rovnakom veku/ 32-43/, takže je mi tam fajn V piatok som objednaná na psychoterapiu, že vraj to pomáha niekedy viac ako tabletky, tak uvidíme. A ty sa cítiš dobre?

vadimka
27. nov 2012

@esselte nemusis sa toho lexaurinu bat....ja beriem ine AD, paroxetonin uz vyse 2 mesiace...ano mam sa ovela lepsie, ako som pisala prispevok vyssie ja som mala uz hrozne stavy na omdletie, tak som rada, ze toto uz nemam, ale zas sa necitim este uplne na 100per....taka vnutorna nervozita, ci co ani opisat to neviem....ty mas panicku poruchu??? ano, ja si tiez myslim, ze je to aj v hlave....plus nerovnovaha v tele.....

esselte
27. nov 2012

@vadimka Áno mám panickú poruchu, liečim sa už rok, najprv som brala venlafaxín,ale prestal zaberať, tak mi to zmenila lekárka na cymbaltu, že vraj je to originál lieku, predtý som sa cítila už úplne ok a odrazu mi venlafaxín prestal účinkovať a zhoršovalo sa to.Dúfam, že to bude lepšie, lekárka mi povedala, že to súvisí aj so stresmi a my sme doma zateplovali a aj s počasím, že jeseň je na depky veľmi zlé obdobie..

vadimka
27. nov 2012

@esselte no to je zvlastne ze po roku ti prestal ucinkovat...neskusala ti dr. zvysit davku??? ano, stres robi vela...

esselte
27. nov 2012

@vadimka Lekárka povedala, že viaceré lieky sú iba generiká tj.náhrady originálov a že u niektorých ľudí, ktorí ináč odbúravajú lieky môže nastať to ako u mňa, že liek pomaly prestáva účinkovať a treba ho zameniť, cymbalta by mala byť originál lieku, je aj drahšia,takže o tom je naše zdravotníctvo, ab ylekári mali stále prácu.Ináč moja lekárka je veľmi fajn, ale je dobré poznať aj názory iných ľudí, ktorí sa liečia, pretože si potom mnohé vieš vyjasniť a hlevne vieš, že nie si jediná...

erina11
27. nov 2012

@vadimka ...dakujem, bolo to pred casom cca 2r. dost vazne minimalne raz do mes. a trvalo to niekedy aj tyzden....ale presne ako si písala, nespavost hore som bola uz o 2hej v noci a triasla mnou zimnica a nasledne naval tepla a zvracanie, postupne to ustalo a tak okolo 10tej doobeda uz som frcala do prace ako keby sa nic nestalo, len ked to bolo uz tyzden tak bolo vidiet na mne uuuuunavu. Potom som otehotnela a prestalo to...nedavno som mala zasa obdobie namahave na stres a bolo to tu zasa, nastastie to trvalo len 2-3 dni......zistila som ze to mam okolo menzesu a ked mam zataz na nervicky.... este raz dakujem azelam vsetko dobre 🙂

lucinka0921
27. nov 2012

Ahojte 🙂 Mozem sa k vám pridat do debaty?Ja som tu už niekedy davno bola,asi pred rokom,dvoma,uz si ani nepätam presne,no vtedy tu boli ine baby 🙂 Chcela by som sa vas opytat,kedze je tu uz toho strasne vela a citat vsetko by mi mi zabrolo vela casu,tak ci je tu z vas niekto uz uz bol bez liekov a musel sa k nim vratit.Cize myslim recidivu.... Ja som uz tristvrte roka bez AD,brala som sertralin 100mg,ale posledne dva-tri tyzdne som mala skoro kazdy den taku malicku uzkost,nic vazne,tak som to neriesila,lebo som to pripisovala mz a teraz splnu,ale tym to asi nebude.Mz mi uz davno skoncilo,par dni mi bolo dobre,ale teraz v nedelu som mala dost silnu uzkost alebo paniku neviem.A dnes som nezvladla ist ani do mesta,dva krat som sa o to pokusila a nedokazala som to.Ja som mala predtym generalizovanu uzkostnu poruku,panicku poruchu a agorafobiu.A volala som mojej doktorke,kedze som v zahranici,tak ze mam nasadit lieky.najprv mi povedala,ze 25mg 6 dni a potom 50 a ked som jej povedala,ze domam mam 100 mg,tak mi povedala,ze mam si dat polovicku cize 50 na 6 dni a potom celu,ze 100,ale ja si nemyslim,ze potrebujem az taku silnu davku,tak zacnem stvrtinkou tablenky a potom budem brat polku,ze budem brat tych 50.Len som chcela vediet,ci ma s tym niekto skusenost a ze za ako dlho mu zacali zaberat lieky ked uz po druhy krat.Dakujem za kazdu odpoved,radu a podporu 🙂

esselte
28. nov 2012

Aho
@lucinka0921 j, ja mám tiež skúsenosť s návratom choroby, beriem nové lieky už 2. týždeň, ale ešte si musím pomáhať aj lexaurinom, nie je to ešte stopercentné, nola som už tiež celkom ok a vrátilo sa to, dokonca som nemala vysadené lieky, len mi prestali účinkovať a lekárka mi ich zamenila, takže budeš musieť počkať.Ja beriem takú istú vysokú dávku, ako som brala predtým od začiatku novej liečby.Ak si brala 100 mg, ber najprv 50 mg a keď to budeš dobre znášať tak si to zvýš na tých 100mg.

sikea
28. nov 2012

ahojte tak ako sa my mavate ? ja celkom fajn az na mensie vykyvi ale da sa to.......

lucinka0921
28. nov 2012

@esselte dakujem ti za odpoved.Myslis to tak,ze hned prvu tabletku si mam dat 50?Ci postupne zvysit?Ja sa bojim brat lieky,aj ked viem,ze tie mi nic neurobia,ze som ich uz brala,ale neviem si pomoct.... ☹

sandra2308
28. nov 2012

@sikea ahoj,ja sa mam tiez celkom o.k,mam pocit,ze na tie vykyvy som si uz celkom zvykla,aj na tu obcasnu vnutornu nervozitu,blbe pocasie......nic moc,ale stale lepsie ako to obdobie na zaciatku,ked nevies,co ti je,nikoho nechces vidiet,mam strach ist hocikam......uz to nikdy nechcem zazit

sikea
28. nov 2012

@sandra2308 ahojik tak to ma tesi ze sa mas ok .... a ano mas pravdu aj ja som si na tie vykyvy uz zvykla a ano je to omnoho lepsie ako na zaciatku a ani veru ja to uz nechcem zazit

esselte
28. nov 2012

@lucinka0921 Áno ,myslím to tak,aby si vzala hneď 50mg, keď si už lieky brala, rýchlejšie ti to zaúčinkuje, aj keď budeš musieť počkať aspoň dva týždne na úplný účinok liekov.

esselte
28. nov 2012

@sikea Ahoj, ja mám výkyvy hlavne pri menzese, ale to asi normálne, pretože sú to hormóny a tie robia svoje.Je to tak aj u teba?

waneska231
28. nov 2012

@lucinka0921 ahoj,ja mam pp uz 11 rokov,seroxat beriem s prestavkami tiez,momentalne mam obdobie pol roka bez liekov a zacina mi byt zase zle castejsie,nakolko aj ja som v zahranici musela som si dat predpisat na slovensku opat seroxat......tu mi ho nechceli predpisat(som v uk)

sikea
28. nov 2012

@esselte ahojik ano je to tak aj u mna presne pred menzesom mam riadne vykyvy ale potom to prejde

maruska24
28. nov 2012

v čom pomôže psycholog? okrem predpísania tabletiek samozrejme. Ako to tam prebieha?

lucinka0921
28. nov 2012

@esselte ale lieky budem musiet brat dlho,teda zase minimalne rok a potom budem moct zase vysadit ak vsetko bude ok.A vtedy som brata sice 100 mg,ale vtedy som bola na tom velmi zle,bola som zatvorena v byte niekolko mesiacov.Teraz to mam uplne minimalne,v porovnani s tym co som mala predtym,tak zanedbatelne.Takze si nemyslim,ze musim brat taku silnu davku,aj ked mozem sa mylit.....

lucinka0921
28. nov 2012

@waneska231 ja som sice len v CZ,ale ja nechcem menit dr. lebo uz som mala zlu skusenost s jednym psychiatrom a v daka nemu som z jednej diagnozy mala tri.... Az ked som vymenila dr. tak ona mi velmi pomohla.A ja som si aj predtym davala predpisovat na SK lieky a postou mi ich posielali,takze v tom problem nevidim.... Uz 11 rokov?To je dost dlho.A kolko najdlhsie si vydzala bez liekov?Ja som sa trosku bala dnes zobrat tabletku,lebo ja vzdy s prvou mam problem,ale nakoniec fajn a dnes mi bolo uz lepsie,aj vonku ked som sla,tak v pohode.Ale nemyslim si,ze to bolo uz tabletkou,predsa len to trosku trva kym zacnu zaberat....

lucinka0921
28. nov 2012

@maruska24 ahoj.Moja skusenost s psychologom bola taka,ze som bola sice u neho asi 4 krat,sme sa rozpravali o mojich pocitoch pri panike,uzkosti a mala som ulohu si pisat vsetky pocity a myslienky a potom sme to len rozoberali....

maruska24
28. nov 2012

@lucinka0921 a pomohlo ti to v niečom? lebo to mi také príde, že to si môžem písať aj sama na papier a vyrozprávať sa susede cez plot 😖

lucinka0921
28. nov 2012

@maruska24 mne to nepomohlo vobec.Prave naopak,bola som na tom este horsie.Lebo stale mi tvrdil,ze som zdrava,ze to mam len z toho,ze som pribrala a ze mam ist na dovolenku.A stale mi vravel,ze mam vyhladavt extremne situacie,teda,ze mam chodit von,medzi ludi aj ked budem mat uzkost,paniku,tak to mam stale robit a,ze potom to prejde,ze ako sa vravi,ze klin sa klinom vybija.A ze casom zistim proste,ze nic sa mi nestane,ze to prejde do hodiny tie pocity a ked to zistim proste,tak sa prestame bat a zmizne uzkost a panika.A mna to dohnalo az k tomu,ze som nevychadzala z bytu niekolko mesiacov,ja som sa niekedy bala ist len na wc....Velmi zle som na tom bola... Ale asi zalezi aj na to,ze na akeho psychologa natrafis,urcite ma niekto aj dobre skusenosti....Mozno ti este niekto napise a niekomu mozno stacil aj psycholog.Neviem.Zalezi na tom co ti je

lea641981
28. nov 2012

@maruska24 ja mam skusenost ze psycholog vacsi pacient ako ja 😢

bezaz
28. nov 2012

baby, plz, mate niekto skusenost s volnopredajnymi liekmi ako deprim a anxiolan? zaberaju, ci mam ist rovno k psychologovi? 😅 len ked clovek cita, ake vselijake neziaduce ucinky maju AD, tak nemam na to ani chut 😝