Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ellizabeth
29. nov 2012

@sandra2308 presne si to napisala,tak ako to mam..ja beriem ad 16dni,tak snad to tiez vymyzne...

lucinka0921
29. nov 2012

@waneska231 tak to ti neviem povedat.Nepamätam sa na to,ci uz vtedy som brala lieky....Ale asi este nieco sa mi tak mari,ze vtedy som mala len neurol a ten som brala len ked som niekam sla.... A az potom neskor som zacala brat lieky....Myslim,ze tak to asi bolo.Lebo moj prvy psych. mi stale tvrdil,ze som uplne zdrava a lieky mi najprv nechcel dat a teda ani ma liecit nechcel,len ma poslal ku psychologicke,no mne to vobec nepomahalo,ani tie jej rady,ze mam vyhladavat extremne situacie.teda ktorych sa bojim,tak potom som zase sla k nemu a potom mi uz predpisal lieky,ale len 25 mg a takto som brala 2 a pol roka....Ale moj stav sa stale len zhorsoval a tak som potom vymenila psych. a ta mi povedala,ze keby som sa neliecila,tak by som bola na tom ovela lepsie ako ked som brala tak dlho taku nizku davku..... Tak to bolo....Takze mozno preto mne to nepomohlo,prave naopak,ze som nebrala lieky a vyhladavala som extremne situacie....

lucinka0921
29. nov 2012

@ellizabeth ja som mala tiez taky pocit,teda aj teraz mam taky este,ze pri citani alebo pisani horsie vidim.Ale ja som to nejak nepripisovala tomu a zatial som to ani neriesila.A s tym strachom,ze zomriem,to velmi dobre poznam...Ja som mala strasny strach,ze sa mi nieco stane,ze zomriem,bolo velmi ale naozaj velmi neprijemne....Teda to bol asi aj moj naväcsi problem....

ellizabeth
29. nov 2012

@lucinka0921 ako dlho trvalo,pokial tie stavy -strach zo smrti-uplne odisli? a stalo sa ti potom niekedy ked uz ti ucinkovali lieky,ze sa ti to vratilo?

dm
29. nov 2012

Ahoj ja som mala skor strach byt sama s malickym, az zachvaty paniky, casto som bola v depke a nebrala som lieky, tie podla mna niesu na babyblues..tak sa to myslim vola..az ked uz clove.kma pocit, ze bymohol ublizit..ale to jeiba moj nazor..preala som si tym dlhych 8 mesiacov a potom to prealo, niekedy mam taky divny pocit ale to asi kvoli inym veciam co sa prihodili..mne pomohla zaluba..naucila som sa hackovat a taku euforiu ako ked sa mi podari nieco ekne uhackovat, som uz davno nemala:o)

waneska231
30. nov 2012

@lucinka0921 no aj si myslim,ze ten tvoj prvy psychiater bol o nicom.....dobre,ze si ho vymenila,na zaciatok pri expoziciach je najlepsia kombinacia antidepresiva plus psychoterapie,neviem,ale ja som to zvladla takto,tiez na zaciatku si ma doktori prehadzovali,strasne busenie srdca a pocit,ze neprejdem ani na ten zachod,nieto este vonku........a tiez Ti musia sadnut aj lieky,niekomu sa po nich pohorsi,kazdemu asi sadne nieco ine,to uz by mal posudit tvoj psychiater,este ma napadlo,ze som chodila ku psychologicke na relaxacne cvicenia

lucinka0921
30. nov 2012

@ellizabeth no ja som to mala velmi dlho,cca asi 2 roky,ale ja som nebola spravne liecena....Takze neboj u teba to tak dlho nebude.Ja uz ked som potom zmenila psych a ona mi nasadila lieky a hlavne davku aku som mala brat uz davno,tak do mesiaca to vymizlo.Aj ked sa mozno este druhy mesiac trosku nejaky ten naznak ukazal,ale uz som to vedela ovladat... A potom som brala lieky este rok,ale uz mi vobec nic nebolo,ziadna uzkost,ziadna panika,proste vobec nic a este aj skoro rok som uz bola bez liekov a tiez nic,az teraz posledne 2-3 tyzdne sa mi to zacala vracat...

lucinka0921
30. nov 2012

@waneska231 mne AD sadli hned,ale ked beries dlho nizku davku,tak mi bolo povedane,ze je to este horsie ako keby som sa neliecila... Ale kto to mal vediet,to ma ani nenapadlo,ja som mu verila...Lieky mam nasadene,tak zase budem skusat chodit von stale dalej a dalej.To som robila,uz ked som zmenila psych. a mala som uz davku aku som mala mat uz davno.A kazdy den,teda viac krat do dna som stale chodila von a skusala ist hoci len o trosku dalej ako som zvladla predtym... A teraz budem robit to iste,aj dnes sa skusim vybrat do mesta tak uvidim kde dojdem,mozno aj tam 🙂 Ak nie,nevadi,skusim to zajtra.... Takze to je asi to iste,co mi poradil,psycholog a potom aj novy psychiater....Len nejak som to vtedy brala inak a teraz sa len rozpamätavam na to,co a ako bolo predtým...Lebo ja ako keby som zabudla na to obdobie co som mala predtým.....Ja som predým byvala v Smime a tam sme ziadnych psychologov nemali,teda mali tu jednu,ale ku nej by som uz asi nesla....Takze ja som ziadne relaksacne cvicenia nemala.Mna len naucil ako ma dychat a to bolo vsetko...

lucinka0921
30. nov 2012

@waneska231 oprava,malo byt v Snine 😀

waneska231
30. nov 2012

@lucinka0921 aha,tak vravim,snaz sa aj kazdy den chodit von,stale dalej a dalej,ja napr.som Ti uz pisala,ze ked som doma tyzden tak potom zase mi nieje dobre,najlepsie ked kazdy den niekde som nutena ist.....aj ked mi je niekedy do placu,ale potom na druhy den uz mi na tom istom mieste nie je nic.......vela zalezi aj od toho ked sa blizi menzes,vtedy je to hroza.Ked som doma uz ma panika nechyta vobec,narozdiel od kedy to zacalo.......sama doma bol horor des....Ale teraz rok bez tabletiek,takze asi tak,ked zacnem brat,zase bude radost chodit kade tade🙂)))))))

lucinka0921
30. nov 2012

@waneska231 no dnes sa u nas cely den hovorilo o tom,ze pojdeme do mesta a nakoniec ked sme uz sli,tak uz doma,som bola taka nervozna alebo neviem ako to nazvat.Samozrejme som sa o to ani nepokusila,lebo sme sli aspon do obchodu co mam od bytu asi 3 minuty peso a tak zvlastne mi bolo.Nebolo to nejak velmi inzenzivne,ale uz som to mala v hlave a uz som to nezvladala.A este aj sero bolo a som strasne zle videla.Neviem ci preto,ze bolo sero alebo ze som sa necitila dobre.Lebo take pocity,teda zle videnie som mavala predtym velmi casto... Tak sme sa s mamou len tu prechadzali,som to musela nejak "rozchodit",este ze mam psa,ze som nevyzerala jak debil,ze chodim hore dole 😀 Ale nakoniec asi po 15 minutach som sla uz aj do obchodu....Ale vcera som tiez sla do obchodu a nic v pohode,az dnes,mozno aj z toho depresivneho pocasia mi dnes bolo trochu horsie,alebo,ze som stale myslela na to,ze pojdem do mesta,neviem... Len mna to velmi mrzi,ze nie som taka silna nejdem aj ked sa necitim dobre... Aj ked predtym este ked som to mala,tak to som hned utekala domov,teraz sa snazim ostat vonku,aj ked nejdem tam kam som mala namiere,ale prechadzam sa len tu v okoli bytovky...Neviem ci je to dobre...Akurat som pred chvilou s mamou rozpravala o tom,ze som asi mala fakt hned zacat brat 50mg a potom 100mg...A teraz rozmyslam,ze este zajtra vezmem 25mg,lebo mam este jednu stvrtinu a potom na piaty den vezmem uz 50,vsak to je jedno ci na 5 ci na 6 den zvysim davku si myslim.... Ale potom to asi este zvysim na 100 ked mi do mesiaca nebude dobre....Lebo predtym,ked som zacala brat 100,tak ja uz po tyzdni som sa citila skvele,uz mi skoro vobec nic nebolo... A este donedavna som behala jak prepelicka vsade a teraz mam problem ist aj do obchodu par metrov.... Aketo ty beries vlastne lieky a aku davku?A ja som tiez niekedy nemohla ostat ani sama doma,to bol horor pre mna.To co ja som vyvadzala,ked som mala ostat sama,to bolo nieco strasne.... A este teraz mam aspon mamu doma,no v stredu uz ide prec a moj priatel je doma len cez vikendy.Tak dufam,ze to budem dobre znasat....A ako si to myslela,ze ked si doma napriklad tyzden,to my myslela,ze vobec nevyjdes vonku,alebo to,ze ides napriklad do obchodu to nepocitas?Lebo ja chodim vonku kazdy den,niekolko krat za den,kedze mam psa,vencit ho treba,ale to nechodim daleko,ale myslim,ze aj to je dobre....Ze nie som stale zatvorena len doma.Keby som nemala psa,tak nemam dovod niekam chodit...

esselte
30. nov 2012

@lucinka0921 No ja som bola u tej psychoterapeutičky, len sa so mnou rozprávala a povedala mi to, čo som už dávno vedela, neprepínať svoje sily, vedieť povedať nie,oddychovať, relaxovať, odburávať problémy, žiadne cvičenie ani relax sa nekonali, takže som zaplatila 10 eur za rozprávanie.Dnes mi mimochodom nebolo veľmi dobre, stále cítim taký tlak na hrudi a závrat, nie až tak ako na začiatku choroby, myslíš , že sa to upraví? A asi som aj pila málo vody,dúfam, že to prejde.
Ja už nemám strach, ale trápi ma to točenie hlavy, pocit tlaku na hrudi, ak sa to neupraví, zavolám lekárke, počkám ešte týždeň a uvidímVeď lieky som už brala, tak neviem.

lucinka0921
30. nov 2012

@esselte a este pojdes ku tej psychoterapeutke?To ako keby si mi opisala moje sedenie u psychologa,co som ja bola uz davno... 🙂 Aj mne dnes bolo trochu zvlastne,ale uz mi je dobre...Ja som este predtym a uz aj teraz,ale teraz nie je to take intenzivne ako predtym mala tiez zavrate a velmi casto...Ale to preslo.Takze neboj urcite to prejde.Ako dlho beries vlastne lieky?A ake a aku davku?Teda ci budes este zvysovat?Prejde to urcite,to sa nemusis bat... A ja tiez nepocitujem strach a ani nikdy predtym som ho nepocitovala,teda myslim,ze ja som nevedela,ze sa niecoho bojim ,mne to uz potom povedal len moj psychiater,ze to je strach....Az potom ked tie pocity boli velmi intezivne,tak som sa bala,ze zomriem....Si pila malo vody?A nenosis vodu so sebou ked niekam ides?Ja som stale mala a aj dodnes nosim stale so sebou vodu.Lebo to velmi pomaha,ked si niekde a zrazu ti nie je najlepsie,tak voda stale pomoze,mozno nie uplne,ale aspon trochu urcite.Teda aspon mne to vzdy pomahalo...

waneska231
30. nov 2012

@lucinka0921 ja som to myslela tak,ze ked je moj maly chory,alebo ma prazdniny tak som vacsinou doma,obchod nepocitam,lebo vacsinou tam idem s manzelom.....na,ale minuly tyzden aj ja som isla piodvecer do obchodu a bolo mi presne tak jak popisujes ty,len som chcela rychlo nakupit a vypadnut,este aj chudak moj muz mi pripadal,ze vsetko dava do kosika pomaly....🙂Potom to samozrejme preslo.Ja som brala seroxat,polovicku denne.Stacilo to v pohode,aj ked niekedy sa uzkost objavila,ale nie az tak a v pohode dovolenka pri mori.....to som si zvysila na jednu tabletu denne.Tak si zvys trosku asi aj ty a budes zase behat hore dole uvidis,jednoducho nase telo potrebuje serotonin a basta

esselte
30. nov 2012

@lucinka0921 Beriem už najvyššiu dávku, aspoň podľa lekárky, k tej psychoterapeutke už nejdem, ja som myslela, že budeme robiť nejaké ralexačné cvičenia, alebo autogénny tréning, muzikoterapiu/ o tom som čítala/ a ona nič, porozprávať sa môžem aj so svojou psychiatričkou.Akurát mi povedala o správnom dýchaní.A s tou vodou máš pravdu, aj celkovo pijem veľmi málo vody, budem to musieť zmeniť.Takže nakoniec sa dozviem najviac prostredníctvom internetu a fóra, pretože ľudia tu najlepšie poradia.Možno skúsim nájsť ešte inú psychoterapeutku, kolegyňa tiež chodila k jednej, tak skúsim cez ňu.Ona robila muzikoterapiu.Už by mohlo prísť naspäť leto, nemyslíš? Slniečko robí zázraky...

esselte
30. nov 2012

@waneska231 Čítala som , že si chodila na relaxačné cvičenia, ja som tiež bola u psychoterapeutky,a le tá so mnou iba rozprávala, asi som nebola pri tej správnej...

chovancova27
30. nov 2012

mne pomohol liecitel zaoberajuci sa tradicnou cinskou medicinou,dostala som tavletky zo susenych bylin a zabrali behom dna,su vyborne,okamzite pribudla chut do zivota a vratil sa zmysel pre humor...🙂strasne fajn sa citim

mata37
30. nov 2012

@sikea éj veru včera bolo zle moja. Ale dnes len ráno trocha zle a potom ťuk, ťuk dobre. Robila som na večeru cigánsku , pozrem farmu a pôjdem spať, lebo víkend pracujem. 🙂

esselte
30. nov 2012

@chovancova27 Čo sú to za bylinky? to by ma zaujímalo, aj ja som chcela niečo také vyskúšať...

lucinka0921
30. nov 2012

@waneska231 ja pocitam aj obchod,aj ked nejdem sama....Mna tesi kazdy moj krok.Aj teraz vecer som bola dvakrat vonku,raz s psom na prechadzke a potom este v obchode,ale aj s mamou som sla,sama neviem ci by som sla...Aj jak som teraz bola vonku,tak len tak uplne trosicku,jak keby na mna nieco slo,ale chytila som sa mamy a sla som dalej a preslo to skoro hned,tak som sa potesila 🙂 No tak uz zajtra vezmem 50,aj ked doktorka mi najprv povedala,ze 6 dni a potom zvysit,ale potom mi aj povedala,ze mam si hned nasadit 50,takze myslim,ze by mi to nemalo nejak ublizit,ked uz na 4 den zvysim,nie?Ci?Musim nieco robit,lebo o par dni ostanem sama a nakupovat mi nebude mat kto ist a ani s psom,takze vonku budem musiet chodit,tak ci tak,tak sa musim dat rychlo dokopy....Presne serotonin nam treba 🙂

lucinka0921
30. nov 2012

@esselte a tvoja psychiatricka nema osvedcenie ci ako sa to vola na autogenny trening?Lebo ten moj mal,aj sme to mali robit,len stale potom nejak na to zabudol a ked som sa opytala,tak stale nabuduce a tak 🙂 Alebo skus najst nejaku inu psychoterapeutu,ktora sa niecim takym zaobera....Presne,najviac sa dozvies z fora a od ludi,ktori uz nieco take zazili alebo zazivaju.Tu ti poradia,pochopia,podporia a to je si myslim velmi dolezite...Ja som tu niekedy velmi casto chodila mne to velmi pomahalo.A pomohlo mi aj to,ze ked som tu chodila,tak ma drzalo nad vodou aj to,ze som vedela,ze nie som sama co ma take stavy a ze som vedela,ze sa to da aj vyliecit....Tu som pisala skoro o kazdom mojom pozitivnom kroku a hned ma povzbudzovali dalej,mala som pocit ako keby sa tesili so mnou...Bolo to prijemne....Ja som tiez niekedy pila malo vody,no malo,dva litre som aj vedela vypit,ale odkedy som mala tie stavy,tak som pila stale,ale len cistu vodu z kohutika a to pijem dodnes a uz nemam problem vypit aj 5 az 6 litrov.....Co je mozno aj moc....No slniecko by uz fakt mohlo byt,naozaj robi zazraky,vsak u nas vcera doobedu svietilo slnko a mne bolo tak skvele,este som si aj tvar vyhrievala na slniecku 🙂 vsak vcera som si aj vsimla,ze u nas su rozkvitnute pupavy a sedmokrasky 🙂 Tak som mala z toho taky krasny pocit...

lucinka0921
30. nov 2012

@chovancova27 aj mna by to zaujimalo,ze co za bylinky a ako dlho si ich brala?A ako dlho sa uz citis po tom dobre?

chovancova27
30. nov 2012

@lucinka0921
@esselte našla som ich aj na nete: http://www.zdravi-vitaminy-doplnky.cz/titulni-s...
beriem ich asi týžden, 1-2-1 a zlepšenie som kupodivu cítila hneď prvý deň... fakt mi pomohli, sú síce dosť drahé, ale kašľať nato, je to príroda a fakt zabrala...aspoň umňa🙂

lucinka0921
30. nov 2012

@chovancova27 dakujem za info,idem si to pozriet 🙂 A ako dlho ich budes brat?Tak to je super,ze tak rychlo zabrali...

lucinka0921
30. nov 2012

@chovancova27 a myslis,ze to bude mat aj dlhodoby ucinok?Ja len,ze mne napriklad chyba serotonin a ten sa mi tvori vdaka antidepresivam ktore beriem...

chovancova27
30. nov 2012

@lucinka0921 mám dve balenia, tak uvidím... tiež som nad tým rozmýšľala... odskúšam a uvidím🙂

lucinka0921
30. nov 2012

@chovancova27 tak daj potom vediet,ze ci pocas toho jak to budes brat,ci sa ti obcas nieco nevrati a aj potom ked uz brat nebudes,tak informuj,ze ako,ci ti bude dobre potom.Drzim palce,aby ti to pomohlo 🙂

zvolsiinylogin
1. dec 2012

@evagy ahojki, ako pokracujes? ja stale na rovnakej davke, aj ked psych.uz slubil, ze´mi da iba 25 mg, ale to akoby hovoril do vetra, na dalsej kontrole si na to nespomenul...neviem, ci su vsetci taki, naslubuju hory doly, aby pacienta ukludnili a nakoniec skutek utek...asi mu to pripomeniem..

waneska231
1. dec 2012

@esselte no ja neviem ci mi tie relaxacne cvicenia pomohli.......mne psychologicka nestacila....ona ma naucila len relaxacne cvicenia a vypocula ma.....

waneska231
1. dec 2012

@lucinka0921 urcite si zvys davku,ked to tak citis,uz tie dva dni hore dolu,ja sa tiez neviem dockat,kedy opat lieky nasadim,lebo tak sa trapit......nema zmysel,potom nam je z toho smutno a velmi nad tym rozmyslame.A ak nahodou nam niekedy nic nie je tak uz to sa nam zda divne...🙂))))Vies co si ja hovorim ked idem niekde dalej sama?Zaklopem niekomu na dvere a opytam sa nejaku hlupost🙂))Viem,ze ma to potom prejde.A zrazu uz mi ani klopat netreba......🙂)))