Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ssussie
11. dec 2012

@lucinka0921 no mozem povedat, ze som si presla peklom a lieky mi vvtedy urcite dost pomohli ... ale naucit sa liecit bez nich to uz bola praca Dr. Caisovej ... netvrdim, ze niekedy by sa mi infuzia na ukludnenie nezisla, ale snazim sa opat do toho nespadnut a ked mam pocit ze padam tak sa porozpravama sama so sebou - na temu ci chcem tuto torturu absolvovat este raz a ci nie som na tomto svete preto aby som si pokojne zila a nie sa na smrt utrapila ...

esselte
11. dec 2012

@lucinka0921 benzodiazepiny berieš na začiatku liečby to jest cca 4 týždne, kým nezačnú mať úplný účinok AD, pretože napr. u mňa AD pôsobia až potých 4 až viac týždňoch, dovtedy ešte nepôsobia a ty už sama pocítiš, že benzáky nepotrebuješ, pretože AD prekonajú ich účinok, pretože sú silnejšie, aspoň tak mi to vysvetľovala moja lekárka, pretože AD zaberajú až neskôr v rozmedzí 3-6 týždňov, u každého individuálne.

lucinka0921
11. dec 2012

@ssussie a naucila ta liecit bez nich?Ja neviem ci by som to zvladla,bez AD.Viem,ze mi uz raz pomohli a ja som si tiez presla peklom a uz nikdy to nechcem zazit...Takze teraz ked sa mi to vratilo,tak som 3 tyzdne skusala s tym bojovat sama,ale nedarilo sa,len zhorsovalo,tak som musela siahnut po liekoch.Viem,ze mi uz pomohli a viem,ze mi pomozu aj teraz.A ja sa nechcem trapit bez liekov,ja chcem byt stastna hoci aj s liekmi....
@esselte jasne,chapem,dakujem.Ale zaciatl mi netreba brat oxazepan,je mi uz dobre,tak dufam,ze ho ani nikdy nebudem potrebovat.Ja som ani predtym na zaciatku liecby nebrala ine lieky okrem AD....

ssussie
11. dec 2012

@lucinka0921 v podstate ano, ale ja som mala skor problem so stavmi uzkosti, dlhodobe stavy depresie som nemala - boli to take navaly a naucila ma ich rozpoznat este v stave ovladatelnom a nechat zvytazit racio nad nezmyselnym atakom ... ale chapem ze v istych stavoch su lieky najlepsim riesenim 😉

lucinka0921
11. dec 2012

@ssussie ja nam tiez uzkost,nie depresie...Ale zlou liecbou,som sa dostala do hrozneho stavu....Ked som vymenila psych. tak mi povedal,ze to bolo horsie ako keby som sa vobec neliecila.... Ale je super,ked to zvladas aj bez liekov,to obdivujem...

kk77
11. dec 2012

@pn9ie9nt Ahoj ja sa liecim na PP takmer rok, skusala som aj vysadit, ale sa mi vratili hlavne fyzicke prejavy (stiahnute hrdlo), ale aj psychicke - panicky strach z tmy, zo stmievania sa. Psychoterapia sa urcite oplati, velmi pomoze, ale najdolezitejsia je nasledna praca na sebe. Moj psychiater mi odporucil nikomu nehovorit o diagnoze, lebo ludia su velmi zli, a kedze mam iste postavenie vo firme, mohlo by sa to skaredo otocit proti mne. Takze to vedia len moji a manzelovi rodicia, moja sestra a jedna byvala kolegyna, ktora sa pasuje s podobnym problemom. Na zaciatku liecby som nevedela co so mnou bude, tak som sa informovala o PN a aj on aj moja obvodna mi navrhli, ze mi mozu napisat aj inu diagnozu na PN, napr vysoky krvny tlak a podobne, boli neuveritelne chapavi a ustretovi a to som nikomu nedala ani euro. Soferovat soferujem, je to zaroven aj psychotrening. Najdolezitejsie je neprepinat sily, mysliet viac na seba, oddychovat, len sa niekedy sama seba pytam, ako si prebudujem svoje vnutro, aby som si vsetko tak nepripustala. Aj ja vas dievcata citam kazdy den, ale neprispievam a okrem jednej mojej kamaratky ste mi velmi pomohli co sa tyka informacii o tejto poruche. Majte sa vsetky pekne a zo srdca vam zelam krasne Vianoce a uspesny novy rok!

ssussie
11. dec 2012

@lucinka0921 hlavne to nevzdavaj 🙂

lucinka0921
11. dec 2012

@ssussie tak to urcite nie....Bola som na tom niekedy velmi zle,ale nevzdala som sa a vyhrala som.A teraz to nie je take silne ako predtym,takze to zvladnem lavou zadnou 😀

esselte
12. dec 2012

@ssussie Aj ja ťa obdivujem, že to zvládaš bez liekov, ja som sa tiež asi rok trápila, pretože som neverila, že ja môžem takto ochorieť, ale ke´d som už nevládala a prišla som k lekárke, povedala mi, že bez AD sa to nedá, pretože v mozgu chýba serotonín a ten dodávajú práve AD, začala som ich brať, hoci zo začiatku to bolo hrozné, ale potom sa to už len zlepšovalo, teraz mi zmenila AD, pretože tie predtým už nezaberali atieto mi zabrali asi trocha skôr, no uvidíme

ssussie
13. dec 2012

@esselte no mne lieky v tom najhorsom tiez pomohli, ale urcite nefungovali ako zmizík zleho a smutneho ... stale som si pripominala, ze sa prilis lubim na to, ze nejakemu stavu mysle venujem svoj zivot. A po case uz lieky prinasali viac negativ ako pozitv -vecna unava, navaly zravosti sa striedali s nechutou do jedla a absolutna nechut na sex o orgazme nehovoriac, tak som postupne vysadzovala - najprv xanax a potom seroxat, potom som bola este rok na magneziu a potom som aj to pomaly vysadzala (ale ked sa moj drobcek rozohnil v 20 tt v brusku tak som opat musela brat 🙂 ) a teraz kojim takze som cista, ale asi Magne B6 si opat naordinujem - nespadla som do toho opat ale hormony s manzelovym tazkym obdobim robia svoje 🙂

ssussie
13. dec 2012

@lucinka0921 no vidis, ked sa to vrati - vyhoda je, ze vies co ti je a co asi robit 🙂

ellizabeth
14. dec 2012

ahojte dievcata! dlho som tu nebola,mala bola prechladnuta a tak..ako sa mate? ja som bola v stredu na kontrole.ma dr. chvalila 🙂 a inak uz mi je super.sem-tam niaka mala slabost,ale snazim sa to zahnat.pri najhorsom-ved mam lexaurin...

lucinka0921
14. dec 2012

@ellizabeth Ahoj,tak to je super,ze ti uz je lepsie 🙂 Aj mne je uz ovela lepsie,uz ziadne tocaky,uz aj sama som vonku bola,takze konecne lepsie.To si aj ja viem hovorit,ze ak nieco,tak vezmem oxazepam 😀 A nikdy ho nevezmem 😀

esselte
14. dec 2012

@ssussie aj tvoj manžel má ťažké obdobie, aj môj, oni sú proste úplne iní, nevedia zvládať niektoré situácie, ich myseľ je akoby upriamená iba na seba, asi majú tiež depky, alebo navštevujú spoločné školenia, všetci sú na jedno kopyto...

mata37
15. dec 2012

@lucinka0921 no vidíš moja ja som Ti to napísala, že už Ti bude len a len lepšie a už je to tu. Neboj, začneš žiť a radovať sa z každého nového dňa. Ja frčím do práce, polievvku som postavila a manžel dorobí kuracie krídla so zemiakmi. Ale sa mi nechce doma kopu práce a ja musím ísť do roboty. a zajtra tiež. Neviem, čo prv robiť. večer som robila kolegyni medovníky, bola si pre ne a chválila, že sú výborné. ešte pôjdem robiť na zákazku parížske rožky a tak. no keď neviem povedať nie, potom to takto vyzerá. Tak sa maj pekne a drž sa. Ja letím pa 🙂

lucinka0921
15. dec 2012

@mata37 no vcera poobede mi bolo trochu zle,aj vecer ked som bola vonku,tak tiez,no co uz.Uz som dnes zvysila davku,tak dufam,ze to uz bude uplne dobre.....No pekne,ked este aj cez vikend musis do prace a doma mas toho vela.Ty pecies este pre druhych???A teraz pred sviatkami?Ja by som to asi neurobila,som ale svina 😀 Ale vsak ani ja nie som nejaka dobra pekarka a podla receptu sa da zvladnut vsetko....Ja tiez takto varim a peciem,aspon sa naucim....Tie parizske rozky by som si dala,mnaaaam 😝 Tak zelam ti pekny den v praci,ahoj 🙂

mata37
15. dec 2012

@lucinka0921 ďakujem. áno chodím každý druhý víkend do práce, ale len po 4 hod. to sa dá zvládnuť. áno pečem aj pre druhých aj torty niekedy, ale vačšinou rezy a tie parížske. Tak sa maj krásne a drž sa 🙂

lucinka0921
15. dec 2012

@mata37 no 4 hodky su v pohode,to sa da zvladnut...Dakujem,aj ty sa sa drz 🙂

synovia12
16. dec 2012

ahojte som tu nová mám neskutočnu ndepku stale iba plačem

lucinka0921
16. dec 2012

@synovia12 ahoj.A to iba dnes alebo beries aj nejake lieky?

mata37
16. dec 2012

Holky vidím, že Vám je všetkým super, čo je dobrá správa. Lebo tu nikto neprispieva, ale bo máte všetky vianočný zhon 😉

maticap.
17. dec 2012

Ahojte, chcela by som sa spytat, ci je tu niekto, kto zvladol depresiu bez navstevy lekara a uzivania liekov? A ak ano, co vam pomohlo...dakujem.

stellina1982
17. dec 2012

@maticap. ja sa snazim ...zatial som u lekara nebola...mam tieto stavy iba pocas tehu ,predtym som nejake extrem depky nemala,tak dufam ze po tehu zas budem v normale...co mi pomaha? neuveris ale to ze su kratke dni , skoro tma a ja mozem skor zalahnut do postele , tak mi aspon aj tie dni idu rychlo...dooobeda nieco navarim , obcas dobehne segra, upratujem , zehlim , hackujem , a vela sa modlim....v aprili mam termin tak snad to nejak vydrzim a prezijem...

maticap.
17. dec 2012

@stellina1982 hm, spanok, tak to je to, co mi najviac chyba....od unavy neviem niekedy dlho zaspat a ked sa mi to podari, tak ma zobudi synator, lebo mu idu zuby... a zuby mu idu uz niekolko mesiacov....takze som dlho nevyspata...dufam, ze keby sa to zlepsilo a apson v noci by som si oddychla, tak by som sa snad dostala do normalu. no kedy ten cas nastane, to nikto netusi....

esselte
18. dec 2012

@lucinka0921 Dlhšie som tu nebola,lebo v škole je zhon, doma pečiem a tak. včera aj dnes bolo hrozné počasie, takže som sa necítila veľmi fajn, bolela ma hlava a mala som aj závraty, ale aspoň si vypekám, už mám 4 druhy koláčikov,ešte vyzdobiť a je to, aj darčeky už mám, takže Vianoce môžu prísť.A čo ty? ako sa cítiš, už ok?

lucinka0921
18. dec 2012

@esselte no ja uz lepsie,aj vcera a predvcerom som uz bola pol hodiny vonku,co som sa divila,aj ked mi bolo chvilu dobre a chvilu zle,ale zvladla som to.No dnes som bola dvakrat vonku a v pohode,vobec nic mi nebolo a teraz som bola vecer a ani nie 5 minut,prislo mi mdlo a sla som domov.Ale uz asi hodinu ma hlava pobolieva a velmi by som spala,tak neviem ci nie preto...Nevadi,vyspim sa a zajtra mi bude uz dobre 🙂

marta1982
19. dec 2012

@maticap. Ahoj, já to teda nezvládla bez návštěvy lékaře, ale léky jsem zatím odmítla a myslím, že to zvládám 🙂 psychiatrička mi dala knížku: panická porucha a jak ji zvládat (tu mám - nemám přímo "depresi" jako takovou) a ta knížka mi tak strašně pomohla, že kdykoli jsem ucítila, že to na mě "jde" ty stavy jako vnitřní třepání apod... tak jsem si prostě vzpomněla na věty z té knížky a pomohlo mi to se s tím poprat sama. Dala mi jen cosi na uklidnění, ale ani to jsem si nevzala.... takže tak. Ale teda beru magnesium plus B a piju čaj od Grešíka - flegmatik 🙂 když mám chmury, jdu hned něco dělat, je to těžké se k tomu přimět, ale fakt to pomáhá... a ty stavy jsou pak menší a menší...

maticap.
19. dec 2012

@marta1982 dakujem za odpoved, som rada, ze sa niekto dalsi ozval. Ja som dnes bola u obvodnej dr. a akurat mi potvrdila to, co som si myslela: mala som tam ist aspon pred pol rokom... depresia ako sa patri. Nafasovala som citalec a xanax - ak bude treba,no a aj nieco na spanie. No a pre istotu aj odporucanie na pchychiatriu, ak bude zle... no kedze som sa ponahala, zabudla som ho u nej.. 🙂. takze tam musim zajtra zase, ale nevadi. Aspon som to zacala riesit. Snad to pomoze a ja sa z toho nejako vyhrabem. lebo uz mam ine pocity ako na jar/leto, kedy to bola cista poporodna depresia, len som to nevedela pomenovat, teraz bojujem s nizkym/ziadnym sebaovladanim, byvam zla na dieta, zuriva, kricim a hadam sa s mm....

kiwi82
19. dec 2012

ahojte dievčatá, dlho som tu nebola, nepísala ani nečítala príspevky. rok a pol som mala pauzu s Ad. mám panickú poruchu. dnes sme opat nasadili. a cítim sa hrozne. viem, že to potrvá kým si telo navykne. ale, ked som bola s malou vonku, tak som chytila takú paniku, že som myslela, že niekoho poprosím, nech ma odprevadí domov. našťastie som to rozdýchala. šťahla si lexaurin a bolo lepšie. ako dlho vám trvalo, kým prestali tieto nepríjemné prejavy pri nasadzovaní? dakujem.

nikolca
19. dec 2012

@kiwi82 jamam tiež panicku poruchu i depresie a je to teda hrozne,liečim sa už roky 😔 mam strach chodiť medzi ludi,bojim sa isť s malou von,no ked ma to chyti vonku tak s problemami sa vratim domov,tiež po ceste rozdychavam no su to hrozne stavy aspon pre mna ☹ doktorka mi väčšiu davku liekov nechce predpisať vraj by som rano ani nevstala 😕 tak by ma utlmili a to vodim malu do škôlky