Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mata37
2. mar 2013

@evagy ahoj moja pekná no ako sa máš? Ja mám týždeň menzes a je mi nejako divno. mám pocity úzkosti a strachu. Berem 3,5 mesiaca Eliceu 10 mg. myslíš, že keby som zvýšila o 5 mg uškodilo by mi to, alebo pomohlo? Musím si momentálne pomáhať aj neurolom, lebo fakt, neviem, čo sa so mnou deje. Inak brala som aj týždeň antibiotiká na zápal močových ciest, potom mi týždeň meškala menštruácia, myslíš, že som aj z toho taká rozhodená? Ak môžeš odpíš, lebo som z toho nešťastná fakt už mi bolo dobre a teraz zasa toto. ďakujem

mata37
2. mar 2013

Holky moje pekné, kto tu berie Eliceu 10 mg? Chcem len radu, či si môžem zvýšiť o 5 mg keď beriem 10 mg? Skúšala to niektorá z Vás, cítili ste sa lepšie? Prosím ozvite sa niekotá, ktorá to užívate. Podľa mňa je to na mňa slabé, brala som predtým Citalopram actavis 20 mg. ďakujem za odpoved 🙂

mata37
2. mar 2013

@kiwi82 ja som na tom tak isto, tiež 3,5 mesiaca už bolo dva mesiace super ale teraz zasa na prd. ráno úzkosť ako šľak, nechuť vstať z postele. no čo Ti poviem. Od zajtra si chcem zvýšiť dávku z10 mg na 15 mg dúfam, že to zabere, lebo musím funkovať a do roboty chodiť. takže tak. No idem ja vyvenčiť môjho miláčika t. j. psíka a pôjdem oddychovať. tak pa a píšte baby. Nech viem, že v tom neplávam sama

mata37
2. mar 2013

@ellizabeth ahoj moja, ja beriem Eliceu 10 mg cca 3,6ť mesiaca, celkom dobre som na ňu nabehla, predtým som brala citalopram actavis 20 mg.. Ale teraz mám nejakú krízu už 3 dni nič moc, strach, úzkosť, nechuť jesť. ale myslím, že to môže byť aj tým, že som mala zápal močových ciest, brala som antibiotiká, týždeň menzes meškal a tak som nejaká rozhádzaná. rozmýšľam od zajtra zvýšiť na 15 mg uvidím, ako sa budem ráno cítiť. Tak neboj bude dobre, aj ja v to dúfam.

sandra2308
2. mar 2013

@mata37 ahoj Mati,ja beriem Eliceu uz piaty mesiac.Tri mesiace som brala 10 mg,bolo mi super a po tych troch mesiacoch som sa zacala citit blbo,mala som pocit,ze som na zaciatku.Pripisovala som to menzesu a skuskam,stresu,ale trvalo to vyse dvoch tyzdnov,tak som zasla za lekarkou a ta mi zvysila na 15mg.Tiez to trvalo asi dva tyzdne,kym som sa zacala citit dobre,ale teraz nastastie je to ovela lepsie,sice vykyvy su,ale stale to prejde.Tak myslim,ze sa zacinas citit tak velmi blbo,asi by to chcelo zvysenie,ale mozno by som este par dni pockala,predsa len tie antibiotika robia svoje.Tak uvidis,drzim prsty

adelkag
2. mar 2013

@evagy avoj, no ak máš možnosť opatrovateľky, je to super, kedy som mala peniaze ja by som tiež neváhala. No ale ja by som na toho môjho chlapčeka potrebovala jednu na dennú službu a druhú opatrovateľku na nočnú... 🙂 A ak chceš dieťaťko tak dr. nepočúvaj, hlavné je, že ho chceš a cítiš sa na to.

adelkag
2. mar 2013

@bonaqua111 a ešte niečo užívaš, mna už ide šľahnúť, že mi AD stále neučinkujú...

adelkag
2. mar 2013

@zvolsiinylogin si lekárka? len zo zvedavosti. ja som tiež dr., ale nie medicíny, len pedagogiky a tiež si kladiem otázku, ako vysokoškolský vzdelaný človek, vždy mi išla škola, všetko som stíhala, psa, školu, priateľa, prácu..., mohol takto dopadnúť, nechápem ako som sa sem vôbec dopracovala, že sa ani o dieťa nedokážem sama postarať a také šunty, čo majú ledva zš sa v úúúúplnej pohodičke starajú o 3 deti 😠

adelkag
2. mar 2013

@zvolsiinylogin aké injekcie užívaš? ja som na AD 8 mesiacov a zatiaľ nič z toho, čo ešte zaberá na depresiu?

mata37
2. mar 2013

@sandra2308 jéj ďakujem za odpoveď si veľmi zlatučká, že si reagovala. Ja si tiež myslím, že ma tie antibiotiká rozhádzali. Dnes na obed som si dala neurol a celkom super som fungovala. periny som prevliekala, podlahy umyla, prala atď. Ani nevieš, ako túžim sa ráno prebudiť a aby mi bolo fajn. Podržala si ma, to si veľmi cením, ešte raz veľké ďakujem.... 😉

sandra2308
2. mar 2013

@mata37 Ved sme tu na to,aby sme sa navzajom podrzali.Nikto nas nevie pochopit,iba ti,co to zazili.Tiez mam blbe dni a vtedy mi okrem manzela pomaha aj to,zepridem tu a viem,ze niesom sama.A neboj,raz sa aj my prebudime a budeme stastne a budeme sa citit super......aspon o tom stale snivam.Tak drz sa a neboj,bude lepsie.A ak si najdes cas,daj vediet,ako sa mas

mata37
2. mar 2013

@sandra2308 to vieš, že sa ozvem. ďakujem moc, moc, moc a pekný večer 😉

zvolsiinylogin
2. mar 2013

@adelkag ahojki, nie, mam slovensku technicku univerzitu...a berem antipsychotika...nemam depresiu..

adelkag
2. mar 2013

@zvolsiinylogin aha, mne tiež dr. dala polku rispenu (tiež antipsychotika) z toho najslabšieho 1 mg, ale nemôžem to brať pretože som po tom taká utlmená, že keď malý plače nezobudím sa, keby vypukla 3. svetová tak ani to by ma asi nezobudilo, vysadila som ho sama, dr. ani nevie, a stav sa mi nezhoršil resp. ale ani nezlepšil, takže rispen mi bol nanič.

zvolsiinylogin
3. mar 2013

@adelkag si tu prva, u ktorej sa stretam, ze mala rispen...ake to bolo najslabsie? - myslim davka a nazov lieku ( oni su komercne a mozu sa volat rozne tie lieky, ktore maju rispen) , ci sa to vola rispen? mala si tabletky, alebo inekcie? ja mam totiz inekcie...inac risperdal ma hrozne kontraindikacie na tehotenstvo, uz som to tu pisala - bud zanikne embryo , alebo sa narodi mrtvo narodene dieta...som hladala info na internete, pretoze ten debil mi nechcel nic povedat...bolo tam pisane, ze "vraj dve zeny mali zdrave deti a uzivali risperon" ako lieky - takze az dve z celeho sveta a az vraj, a to risperdal v ziline predpisuju kazdemu druhemu..ja som dostala inekcie este vtedy, ked bol na trhu upne novy a nemaju ho ani poriadne odskusany...takze sme tam taki kralici....navrhol mi aj zyprexu inekcie,ze mi vymeni za risperdal inekcie, ze vraj prisiel uplne novy liek do vyroby, este novsi ako risperdal inekcie, ale odmietla som..nie som pokusny kralik..

svija
3. mar 2013

@zvolsiinylogin, @adelkag- já taky beru rispen, když jsem v akutní fází své obsedantně-kompulzivní poruchy. Měla jsem vždy buď jeden nebo 2 miligramy. Zrovna nedávno jsem ho vysadila a teď beru jen AD. A co se týče těhotenství a medikace, tak v Praze v psychiatrické léčebně je přímo poradna, která se zaměřuje na medikaci žen, které mají psychiatrickou diagnózu a plánují otěhotnět. Nemůže být něco takového i na Slovensku?

adelkag
3. mar 2013

@zvolsiinylogin Názov lieku je Rispen 1, alebo Rispen 2, Rispen 3 a Rispen 4, čiže je 1 mg, 2 mg.... zvyčajne sa užíva 1 -6 mg denne. mne to dala, pretože som sa na seba strašne súsredila, myslela som si, že sa mi niečo hrozne stane, že sa nedokážem o dieťa postarať, ...., neviem aká to je choroba, ale podľa mna to bol začiatok depresie. Rispen sú tabletky, užívajú sa večer, pretože po nich, teda aspon ja, som spala ako zabitá. V letáku je napísané, že teh. ženy, ktoré užívali rispen v poslednom trimestri, mali u novorodencov príznaky ako trasenie, svalová stuhnutosť a slabosť, ťažkosti pri kŕmení, nepokoj., ospalosť a problémy s dýchaním, či sa môže užívať počas 1 a 2 trimestra tam nie je napísané, a ani o úmrtí tam nič nieje, tak neviem. veď si to pozri na nete, daj do google len Rispen a to ti nájde. Na tvojom mieste určite vymením doktora a popýtam sa na možnosti, aké lieky sa dajú počas tehu, moja dr. ma veľa pacietok, ktoré sú tehotné... jaj, a ešte som si spomenula, že dr. mi vravela, že z rispen je taký najslabší antipsychotický liek, to najjemnejšie na trhu.

adelkag
3. mar 2013

@zvolsiinylogin Rispen vyrába Zentiva.

mata37
3. mar 2013

@sandra2308 tak moja pekná mala si pravdu, asi to bolo aj tými antibiotikami to telo a hormony rozhádzané. Dnes je už o 60% lepšie, klop, klop. ráno som vstala, išla na nákup a teraz pôjdem variť všetko v pohode. ďakujem a inak môžme bližšie aj v internej pošte pokecať, ak budeš mať záujem. 🙂

zvolsiinylogin
3. mar 2013

@svija keby som o tom pocula, uz by som tam bola...ale skusim vygooglit...a nevies nahodou, ako sa vola to centrum v prahe?

zvolsiinylogin
3. mar 2013

@adelkag mne ten risperdal vyraba jansen a hlavnou zlozkou je rispen...tie priznaky, ktore opisujes, su aj v letaku na inekciach risperdal...a ty si odkial? teda, odkial mas psychiatricku..?dik

svija
3. mar 2013

@zvolsiinylogin - tady je odkaz: http://www.pcp.lf3.cuni.cz/pcpout/ambulance.htm . Myslím, že tam jsou zvyklí řešit i pacientky s psychotickým onemocněním 🙂 .

@adelkag - taky jsem brala Rispen od Zentivy.

evagy
3. mar 2013

@mata37 nič si z toho nerob aj ja mám akosi náladu divnú, a cítim smútok asi ide o zmenu počasia.. však sa oteplilo🙂 u mňa je to na jar vždy najhoršie

evagy
3. mar 2013

@adelkag nie opatrovatelka ale osobná asistentka, aj ty by si mala na to nárok pretože si chorá a potrebuješ pomoc.. ak chceš viem ti poradiť ako vybaviť cez úrad práce,soc. vecí a rodiny. len to musíš rozmyslieť či chceš aby ti niekto vypomáhal.

mata37
3. mar 2013

@evagy no veď práve, ale dnes je už lepšie klop, klop. Navarila som, umyla okno v kuchyni celkom som aktívna, takže sa dá. 🙂

evagy
3. mar 2013

@mata37 si šikovná, ja som len navarila, teda varím ešte 🙂 dávaj na seba pozor.. hlavne neexperimentuj s liekmi.. aj ja som si musela dať dnes AD najslabšie aj magne B

adelkag
3. mar 2013

@evagy to naozaj, ja teraz bývam u našich, máme tu tri izby, som tu ja s malým, mama, otec a ešte aj brat, celý deň od rána do večera tu býva aj sestra, tiež s malým bábom, takže už sa sem nikto nezmestí... muž spáva na našom byte. Mama je teraz nezamestnaná, takže mi pomáha, ale keď pôjde do práce, a ja zostanem sama, tak by som to 100percent využila, ak sa mi dovtedy výrazne nepolepší, bo sama by som to určite nezvládla.... rada by som o tej osobnej asistentke vedela viac, teda ak môžeš, napíš čo a ako. Mama si zatiaľ nehľadá prácu, ale to len kvôli mne, aby mi mal kto pomôcť... a to som veľmi nerada, že ju takto zaťažujem.

adelkag
3. mar 2013

@evagy dala si si AD?, ale veď tie učinkujú iba ak ich užívaš pravidelne. Berieš ich len tak jednorázovo?

evagy
4. mar 2013

@adelkag teraz som si dala po skoro mesačnej pauze jedny čo som vysadila.. ide jar a nebudem riskovať, aj tie homeopatiká som nejako zanedbala, tak musím byť poctivá a užívať.

evagy
4. mar 2013

@adelkag na stránke upsvar.sk nájdeš informácie o tom ako vybaviť osobnú aśistenciu, nie je to jednoduché ale dá sa to vybaviť.. a ty ako chorá by si podla mna mala nárok na pomoc pri starostlivosti o dieťa