Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

vejula
27. mar 2013

@pasteleria chorobne depresie maju fyzioloicky charakter, mozog nefunguje ako by mal.Biznis farma spoločnosti je každa jedna choroba či už psychicka tak fyzicka. Psychicke poruchy rovnako ako tie fyzicke maju fyziologicky charakter a len velmi ťažko si človek pomôže sam bez liekov, asi tak ťažko ako keby sa mal človek so zapalom pluc vyliečiť bez liekov, len svojim pozitivnym myslením.

pasteleria
27. mar 2013

@vejula
no dobre, moznoze neviem poriadne o com hovorim, urcite je to zlozitejsie, ale tabletkami by som to urcite neriesila. priznam sa, ze som skusila raz stimuloton, sedela som potom pri tv ako nadrogovana, citila som sa velmi zle, mala som vtedy silne depresie. tak akoze z antidepresiv som mala silne depresie? este sa chcem opytat, ci poznate niekoho kto skutocne dobral lieky a bol potom v poriadku? lebo som pocula, ze je to zalezitost na cely zivot, ked to raz niekto zacne brat. ale, ako vravim, moznoze neviem ja o com hovorim....

vejula
27. mar 2013

@pasteleria neviem či ide o vyliečenie... v skratke ide o to, že ludom s chorobnými depresiami v mozgu nefunguju určite prepojenia, ktore dopravuju serotonin. Antidepresiva funguju poväčšinou ako spätné vychytávače serotonínu a zabezpečuju mozgu jeho stály prísun tak ako maju zdraví ludia. Takže po vysadení AD je velka pravdepodobnosť, že sa to vrati, kedže ten prísun serotoninu je opäť prerušený. Neviem či sa to da vyliečiť, spytam sa manžela je psycholog tak asi bude vedieť.
No ale ide o to, že ludia, ktorí trpia psychickymi poruchami, nedokažu ovladať obrovské napätie, uzkosť, ktorá môže vyustiť až do samovražd. Ludia v depresiach su schopní týždne nevychadzať von z domu, cele dni ležia so zatiahnutymi žaluziami v posteli, nechcu žiť. A to proste nieje take, že si vôlou môžu povedať a ideme dalej. To je proste chyba v systeme, chyba vo fungovaní mozgu, je to objektívna príčina, ktorá sa vôlou priliš neda ovladať. Dostať sa z psychickej poruchy silou vôle je asi podobne ťažké ako dostať sa silou vôle z rakoviny. To je môj nazor.
A ano antidpresiva môžu velmi utlmovať, môžu spôsobovať aj ine neiaduce učinky, tnajmä prvé dni po začatí uživania. Potom sa tu bud ustali, alebo lekar musí nasadiť ine lieky. LEn malokomu zapasuje hned prve natidepresivum. Lekar skuša až dokym nednajde liek, ktorý pacientovi robi dobre.

adelkag
28. mar 2013

@mexico_16 hej, najskôr som mala cipralex 10 mg potom 15 mg, ale po troch mesiacoch mi to zmenila na Alventu 150 mg, a nič, teraz mám nového psychiatra a ten mi ponechal alventu 150 mg, večer pridal alventa 75 mg a 1/4 tritika, a mám sa zbaviť lexaurinu na ktorom som po 8 mesiacoch závislá, a ja mám ešte aj PP plus sa strašne bojím chorôb až paniky, teda kontrétne bolesti hrdla, pretože som raz dostala takú silnú angínu, že som ani dýchať poriadne nemohla a na ulici som odpadla a od vtedy strašný neuveriteľný strach, preto ten lexaurin na upokojenie

adelkag
28. mar 2013

@marcela91 marcelka môžeš aj mne poslať tú knihu a prosím ťa v akých vysokých dávkach treba užívať ten olej ja beriem 2 polievkové lyzice ale asi to je mlálo, please napíš koľko ml treba užívať, dakujem, IP som včera nestihla, snáď dnes.

adelkag
28. mar 2013

@adnil1927 treba hlavne zistiť v akých dávkach to treba užívať aby to zabralo aj na depku.

mexico_16
28. mar 2013

@adelkag Ako dlho sa liecis ? Mam PP s depresiou ? Ak sa nato necitis tak Lexaurin nevysadzaj..Nie si zavisla..Ja som brala Frontin 1r. a 3mes. a z dna na den som ho vysadila..vsetko je v tvojej hlave,ze ho potrebujes ale vlastne nie 😀 Tebe by bodli niejake sedania u psychologa,skusala si ? Ako sa citis ake mavas dni ? Prajem Ti aby si bola fit skoro skoro 😉 😉

ivanaportasikova
28. mar 2013

@vejula velmi dobre si to napisala. Hovorim z vlastnych bohatych skusenosti...

lilinka111
28. mar 2013

@pasteleria tiež tým prechádzam,a tiež som sa bránil AD,,,,no nakoniec som ich zacala brat,,,,uz som to nezvladala,presne ako pišeš,,,,,,,,,

adelkag
31. mar 2013

@mexico_16 hej a psychiater mi navrhol terapiu u psychológa, tak si nejakého schopného musím nájsť, len aby mi to preplatila poisťovňa, keďže materská je taká super vysoká... dni mávam niekedy horšie, inokedy lepšie, závisí to najmä aj od toho ako spím, ale malý strašne zle spáva, v noci je stále hore, teraz mu idú zúbky a ešte je aj chorý, na zbáznenie, starám sa o neho s mamou, lebo sama nevládzem. Liečim sa už 8 a pol mesiaca, a nejako sa to stále nelepší, teraz mám trocha upravenú liečbu tak uvidím...

afrika
31. mar 2013

ahojte, prosím poraďte. kamarát ma depresiu anergickú. začal užívať lieky a strašne moc sa zmenil správaním. ale len ku mne ževraj. je protivný, nechce byť už so mnou vôbec v kontakte, vadí mu keď sa mu ozvem :( som z toho moc nešťastná :( strašne moc. môže to byť tím, že tie lieky mu začali formovať jeho vlastné ja, ktoré bolo predtím ukrité?? čo sa to s ním deje??? :(

afrika
31. mar 2013

@vejula prosím ťa ak môžeš pozri si môj príspevok vyššie.. kamarát užíva lieky Miraklide. v podstate ja som ho dotlačila k tomu, aby išiel k dr... bol moc rád 🙂 Ale teraz sa ku mne správa naozaj strašne :(

barbak
31. mar 2013

Ahoj ita111 ,

dewyn
1. apr 2013

@adnil1927 ja riesim depresiu atletrnativne uz druhy rok, zatial uspesne.

dewyn
1. apr 2013

jedine co ma v liecbe depresie posunulo dalej a velmi mi pomohla bola hypnoza. hypnoza pomohla zmiernit stavy uzkosti a strachu, pocitov ze nechcem zit.

zvolsiinylogin
1. apr 2013

@adnil1927 nemam skusenost, ale kamoska ano....isla polieciteloch, vysadila lieky a skoncila na oddeleni ako tazky pripad...

marta1982
2. apr 2013

podle toho co jsem četla v knihách, tak úzkostnou poruchu lze léčit alternativně a i mně se to velmi dobře daří pomocí přírodního doplňování serotoninu, ale depresivní porucha jako taková je vůli neovlivnitelná a musí se přeléčit lékama. Úmrtnost je myslím 30% zatímco ta úzkostná porucha není 'životu nebezpečná', i když obě tyhle sviňuchy pěkně otravují život 🙂

marta1982
2. apr 2013

@dewyn Vidíš, z hypnózy mám strach, asi bych do toho nešla.. nerada bych některé pocity z dětsví zažívala znova ☹

dorry1
2. apr 2013

poradíte mi niekto ako sa zbavím coaxilov, lebo som samovolne zacal uzivat abnormalne davky, cca 30ks denne. depresie mam cca 8 rokov, ale prehlbili sa mi ked som zistil, ze mam hepatitídu C (nie som narkoman). pri liečbe som zažil muky, preto som si sam zvyšoval davky. teraz som po liečbe už 3 mesiace a neviem sa zbavit coaxilu a popritom je nanavykový. mavam úzkosti ako sviňa a skušam rivotril, ale sa ho bojim, lebo nechcem ist z kaluže do blata 😒 . poradte niekto kto ma podobne skusenosti, alebo sa vyzna. dakujem.

dewyn
2. apr 2013

@marta1982 ked si najdes dobreho terapeuta, vobec sa nie je coho bat. je to mylna predstava ludi. hypnoza resp. tvoje podvedomie ti odkryje iba to, co momemntalne potrebujes riesit. negativne pocity tam neprezivas tak ako v realnom zivote. tvoje podvedomie ti napovie co potrebuje vyriesit a dobry terapeut ti to pomoze odblokovat. Ako som pisala, hypnoza mi jedina pomohla pohnut sa dalej. mozno by si v hypnoze naposledy prezila to, co ta trapi z detstva a mala by si to navzdy zasebou, ale clovek musi chciet. iank to nejde. vsetkym s depresiu prajem nech sa co najskor dostanu na tu spravnu cestu, je to tazka a dlha cesta. ved vsetci ktory ju pozname, vieme o com...

tobasko
4. apr 2013

ahojte babulky 🙂 dlho som tu nebola ☹ chcem sa spytat otehotnela niektora z vas pri leiku triticco???beriem len 1 stvrtinu a chceli by sme babeto 😵 len sa akosi nedari 😠 dakujem

valika_val
5. apr 2013

ahojte, mozu uzivat persen dojciace zeny? viem, ze v pribalovom letaku sa pise, ze po porade s Dr., ale s mojou gyndoskou sa o tom nebudem radit, a ani s pediatrickou. presne viem, co by povedali, co by si pomysleli a tak...
resp. by mohol napr. psychiater predpisal nieco, co by mohli dojciace zeny? (zatial sa velmi nechcem pustat do tejto temy (psychiater a pod.), pokial nemam istotu, ze existuje nieco, co mozem brat pocas dojcenia.)
dakujem za odpoved.
@vejula, ty nahodou nevies poradit?

mary1995
5. apr 2013

Ahojte dievčatá, chcem sa Vás popýtať či tu ešte chodí Andy. Už dlhšie mám problémy so svojími liekmi, chcela by som sa jej opýtať na názor.
Od 1995 trpím depresiami a OCD. Brala som 16 rokov Anafranil naposledy 200 mg/deň. Cítila som sa dobre. Lekár sa rozhodol zmeniť lieky/ Alventa neskôr Zoloft/. Teraz beriem 300 mg Zoloft, 1mg Rispen, ocd sysmptómy sú v poriadku ale mám veľkú úzkosť od rána do večera. Neviem sa jej zbaviť. Nemáte niekto skúsenoeti s problémami takéhoto charakteru ??

vejula
5. apr 2013

@valika_val myslim, že persen sa môže, ale radšej napiš mail tu dojcenie@mamila.sk... Tam ti da odpoved Laktačná poradkyna, ktorá sa zaoberá uživanim liekov popri dojčení 🙂

mexico_16
6. apr 2013

@valika_val Ahoj a cim konkretne trpis ? Persen je slaby ako caj 😀 su lieky ktore mozes aj pri kojeni napr. Atarax nie je navykovy a predpise ho psychiater..

valika_val
6. apr 2013

@mexico_16 trpim, trpim 😀 😀
hanbim sa tu takto verejne pod tymto nickom...

ale v skratke: stale si myslim, ze to mam pod kontrolou (az kym nepride "ta vec"), takze navstevu psychiatra odkladam a odkladam. pretoze si myslim, ze liecit by sa mal dat niekto iny 😉 😅 a tym padom by som kazdy druhy den neprichadzala o nervy 😖 😔

katka694
7. apr 2013

Ahojte kočky.
Pred troma týždňami som začala mať závrate, pocity nevoľnosti, tlmenné bolesti hlavy, nutkanie na zvracanie. K tomu sa pridala triaška a tik v pravom oku. Po dvoch dňoch som navštívila obvodnú lekárku a tá prvý raz spomenula tému únavy a stresu ženy na materskej dovolenke. Na tretí deň som sa naliehanie detí zaradila do života a v nasledujúce ráno dom dostala triašku v plnej paráde (tŕpli mi nohy i ruky, búchalo srdce). Manžel ma odviezol na pohotovosť, kde mi dali teplú magnéziovú injekciu a lieky na odblokovanie krčnej chrbtice.
Obvodná lekárka mi urobila nejaké testy na vylúčenie iných ochorení a navštívila som aj neurológa. Vyzerá to, že som zdravá ako repa.
Už tretí týždeň cítim totálnu stratu energie, nechuť robiť čokoľvek, čo sa týka domácnosti, nechce sa mi hrať s deťmi (5 a 2 roky). Štyrikrát som mala stredne silný pocit úzkost (väčšinou po náročnom dnii, ale žiadne obavy zo smrti alebo čosi podobné.
Najlepšia kamarátka má panickú poruchu a bojuje s ňou už rok. Akosi som sa našla v jej diagnóze, ale podvedomie mi stále hovorí, že by to mohlo byť i čosi iné (podobné).
Dvánasty deň užívam AD (citalac 10 mg) a v prípade nutnosti Neurol (pol tablety z 0,25). Absolvovala som už aj prvé sedenie u psychologičky, ktoré skonštatovala že trpím úzkostno-depresívnou poruchou. Nemáte niektorá skúsenosti s užívaním AD Citalac, ja mám narušený spánok, pocity nevoľnisti, stavy totálnej únavy... Vraj sa to upraví, ale kedy??? Snažím sa veľa oddychovať a zmeniť som ukričaný prístup k deťom (akási automatická obranná reakcia). Mala niektorá z vám podobné stavy na MD? Može ísť o syndróm vyhorenia?
Ďakujem za rady. K.

matafen
7. apr 2013

@katka694 Ahoj, akoby si opisovala moje priznaky, vsetko sedi! Preto tu ani nebudem rozpisovat moje priznaky. A urcite to nie je syndrom vyhorenia, ale uzkostno-depresivna porucha, ako ti povedala psychologicka. Ja som si tym tiez presla, mala som 3 epizody s ostupom vzdy 6 rokov. Zacalo to socialnou fobiou, ked som soncila VS a bola som dlhodobo nezamestnana, 2.krat panicka porucha, ked som mala dlhodobe osobne a zdravotne problemy a 3.krat poporodna depresia. Ked to prislo 1.krat, obisla som vsetych moznych odbornych lekarov a nikto nenasiel nic, potom mojho obvodaka napadlo, ci to nie je psycho-somaticke, odporucil mi priamo psychiatricku - ked uz su take zavazne fyzicke prejavy, psycholog je len zbytocne natahovanie casu, treba cielenu liecbu. A to bola moja zachrana doslova v hodine 12-tej, lebo uz som bola ako zombie... Mala som stastie na uzasnu psychiatricku, po dokladnej anamneze nasadila hned liecbu a intenzivnu terapiu. Lieky mi sadli az na 3.pokus (Seroxat), ale bola to najvacsia ulava v mojom zivote! Neurol je slaby, rovnako ako ine psychofarmaka, ktore moze predpisat obvodny lekar. Pri 2. a 3.epizode sme uz potom skusat nemuseli, ale hned boli nasadene tie iste lieky a efekt zaruceny. Liecba trvala vzdy do roka, nemala som ziadne neziaduce ucinky a vysadzovanie bolo bez problemov, len treba znizovat davky pomaly, aby neboli abstinencne priznaky. Lekarka mi povedala, ze mozem aj v buducnosti ocakavat ataky, mam labilny typ nervovej sustavy, pri dlhodobom strese moze znovu dojst k naruseniu chemickej rovnovahy v mozgu. Ale pokial sa to zachyti vcas a nasadi sa uz overena liecba, kvalita zivota neutrpi. A pytala si sa, po akej dobe, ako zacnes uzivat lieky sa to zlepsi... Ak su spravne lieky, tak po mesiaci, ak nie, treba upravit davku, alebo skusit ine. Je to beh na dlhu trat. Drzim palce a daj vediet, ako sa vyvija situacia.

adelkag
8. apr 2013

@matafen ahoj, a môžem sa opýtať aké lieky si užívala predtým, ja som mala cipralex 10 potom 15 mg, teraz Alventu 150 mg plus večer 75 mg alventy a 1/4 tritika a stále nič, teraz mi chce dať Serotax, bojujem s depresiou už 9 mesiacov a už som zúfalá, že nič nezaberá. O serataxe som čítala, že je to skôr na sociálnu fóbiu a PP, je to aj na Depresiu?

matafen
8. apr 2013

@adelkag Brala som tiez Trittico a sucasne s tym nejake ine a potom este dalsie, ked mi tie nezaberali, ale nazvy si uz bohuzial nepamatam, bolo to iba pri tej prvej epizode (alebo ako to nazvat) a to je uz 14 rokov dozadu, pri nasledujucich atakoch som hned chcela Seroxat, ziadne ine lieky nebolo treba. Naposledy mi chcela mudr. dat nejake antidepresiva novej generacie, s ktorymi maju pacienti dobre skusenosti, ale ja som chcela len Seroxat, ziadne pokusy 🙂 Ale je to velmi individualne, to fakt treba len vyskusat. A mne Seroxat zaberal na vsetko - socialnu fobiu, panicku poruchu aj endogennu depresiu, ale nemusi kazdemu, aj mudr. povedala.