Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lucinka0921
8. jún 2013

@hroska a ty co ako sa ti dnes vstavalo???Svizne? 🙂

janka1012
8. jún 2013

@hroska no vidis hroska super upratuj navar si poper hned sa zamestnas 🙂 ja ked som doma tiez upratujem ale za hodinu tam mam zase bordel a co nestresujem sa niako bolo niako bude ...tak myslis ze asi z toho lieku vsak??lebo doteraz som vzdy cosi zajedla a teraz nic dve hodiny rano som taka hladna ze aj klince by som pojedla 😀 inak ako je to este s tym opalovanim a tymito liekmi??chcela by som ist na dovolenku v lete a na mojich pisu ze neslnit sa a doktorka mi povedala ze mozem tak dufam ze nic sa mi nestane...ziadne flaky pigmentove atd...

hroska
8. jún 2013

@lucinka0921 ano,aj dnes to bolo pomerne svizne,takze dobre,dobre len nech to vydrzi. Luci neboj,to je presne ta ista ucinna latka,to urcite nepocitis a hlavne,ty uzsi zaliecena,tak urcite sa nemusis bat.hmm, k comu by som ti to prirovnala..... ako keby si sa napila vody niekde,kde je ta voda tvrdsia a potom zase niekde,kde je makksia. Takze ucinok ten isty,len iny vyrobca. Ale vies co,aby ta to nemylilo,tak sa skus v lekarni dohodnut,aby ti to objednavali popredu,proste aby si to nemusela takto striedat a byt si neista.ved oni vedia v lekarni aj zo dna na den objednat a na druhy den uz mas. 😉

janka1012
8. jún 2013

@lucinka0921 sertalin a serlift sak to je to iste nie??? 🙂 len iny nazov iny vyrobca ci sa mylim???preco uz nejes serlift???dobre vediet ze nie na lacno mne tiez doktorka nic nepovedala 😠 a ja ze co mi je tak divne zaludok som mala ako po opici a normalne som citila ze musim cosi do ust hodit lebo ma vykoti ale nebolo co takze az o desiatej ale uz je dobre... 🙂

hroska
8. jún 2013

@janka1012 jani jasne,ze z lieku ti bolo nevolno, ono pri vacsine liekov je take pravidlio, ze najprv cosi zajest a liek az potom,aj lucinka ti to potvrdila ,to fakt dodrzuj.no s tym opalovanim..... tak pozvolne,myslim,ze ked das silny ochranny faktor a medzi tou 11-15h to nebudes prehanat,tak v pohode. A podobne aj s tym alkoholom,ja tiez na AD nepijem,ale tak samozrejme,ked je mejaka oslava,tak prilozim pohar k ustam,dam glga a tvarim sa,ze popijam.Ale potom ked uz budes uplne stabilizovana,ze si uz na zle casy ani pamatat nebudes, a das si 1dc vinka alebo male pivko,tak myslim,ze by to malobyt o.k.,aj ked niekto tvrdi,ze radsej alkohol vobec na AD.

lucinka0921
8. jún 2013

@hroska viem,ze je to ta ista ucinna latka,ale pozerala som zlozenie obidvoch liekov a ucinna latka je sice ta ista,ale ostatne pomocne latky su uplne ine....A to ma tak toto no... 😒 Ale ja viem,ze mi nic nebude a to som este naschval dnes zacala brat sertralin,lebo mam este priatela doma,tak keby nieco 😉 To sestra mi chodi vyberat lieky a ona mi ich posiela...A raz som jej to nepovedala a tak to dopadlo...Nevadi no....Prezijem to 😀 No vidis,tak uz stale budes takto svizne vstavat a uz sa to bude len zlepsovat,uz to nebude len rano,ale postupne taka svizna budes cely den 😉
@janka1012 ucinna latka je ta ista,ale pomocne su ine...Ale kazdy vravi,ze je to to iste,len iny vyrobca...No ale tak to potom dopada,ked si citam pribalove letaky.... 😒 Lebo ja som brala sertralin a raz v lekarni nemali,tak dali sestre serlift a teraz mam zase sertralin,ja som serlift jedla len mesiac a pol...Inak som na sertraline.... A naozaj nikdy nejdez AD na lacno....To by ta hned mala upozornit dr.....

hroska
8. jún 2013

@lucinka0921 hej tie pomocne latky su tam ine,ale to su take,ktore v tom lieku zastupene mozno nejakym 0,2%, ostatne je ucinna latka.to su tie,co davaju do obalu toho lieku,vsak asi su aj ine tie lieky navonok,nie? Ale luci fakt povedz tej segre,nech sa v lekarni dohodne na jednom z nich,bude to pre teba lepsie a nebudes mat ziadne pochybnosti.poviem ti pravdu,aj mna by to mylilo,ze raz take a na druhy mesiac take 😠 😝 .

janka1012
8. jún 2013

okej tak s tym alkoholom radsej pockam...no ale na dovolenke urcite budem od rana do vecera sediet na slnku ale chodim aspon 15 sku to kebyze mam ist uz o tretej asi by ma porazilio 🙂 inak napadla ma taka vec ja viem ze asi je to hlupost ale ak teda tlacham tak mi to prosim vas vyvrate ten mylny nazor...napadlo ma ci tie problemi co mam ci by som to nezvladla aj bez liekov ci je to az take vazne ze musim jest lieky???akoze nechcem teraz vysadzat len citam ked sa nudim a docitala som sa ze tie andidepresiva lekari predpisuju len tak a triafaju je sami doktori nevedia co nam zabere ze uplne nechapu cim je tento defet sposobeny a antidepresiva su vraj biznis ja viem ze netreba vsetkemu verit co napisu ale...no v pripadoch kde sa dalo liecit na zaklad doplnkou roznych kde choroba nebola este vazna ze ked sa daju andidepresiva ze pomozu ale po rokoch este viac uskodia...a ze doktory klamu ze su vysoko navykove preto sa tolkym ludom po vysadenim zhorsi stav a vracaju sa k nim...ako neriesim to len ma to trosku znepokojilo mozno som len slaba a hned som dala lieky ani som sa nepokusila sama sa s toho dostat mozno by som ich nepotrebovala...dalsia vec ze maju ve vedlajsich ucinkou na to z hladiska dlhodobeho uzivania kedy prestanu ucinkovat a ostanu len tie vedlajsie ucinky...asi moc citam ako viem ze v niekrotych pripadoch je to velmi velka pomoc prave lieky len ma napadlo ci som na tom az tak ze uz si inak neviem pomoct a preto spekulujem 😠 m baby co si myslite???

natalyt
8. jún 2013

@janka1012 tak liek sa vola Escitil, ucinna latka escitalopram a je tu napisane - ze pri depresiach, zvycajna denna davka je 10 mg uzita v jednej davke a ze lekar ju moze zvysit az na maximalnu davku 20 mg denne

janka1012
8. jún 2013

@natalyt hm tak as kazde ma ine davkovanie tak skus to prehodnotit s tym doktorom hm???to davkovanie je ine lebo je tam ina ucinna latka lebo niesom odbornicka ale sestricka v lekarni nam vysvetlovala rozdiel medzi citalopram ucina latka a escitalpram uz si to nepamatam ale nieky rozdiel tam je preto je tam to ES citalopram lebo ucinna latka citalopram ma davkovanie az do 60 tvoje je asi trosku ine preto asi ine davky 😉

janka1012
8. jún 2013

@natalyt ale v kazdom pripade najlebsie bude ak sa opytas doktora...pretoze sa mozem mylit 😉

janka1012
8. jún 2013

@natalyt zbytocne to len kompikuju s tymi nazvami ucinnymi latkami clovek uz je cely oblbnuty normalne musi vystudovat vysoku skolu aby sa do toho rozumel 🙂 milion nazvou pre jeden liek milion vyrobcov a pacient nech je zmagoreny... 😅

lucinka0921
8. jún 2013

@hroska navonok su take iste tie lieky 🙂 Uz jej stale pripominam,ze ake mi ma vybrat 🙂
@janka1012 a to kde si vycitala moja???Niekomu pomoze napriklad len psychoteralia,zalezi od zavaznosti....Ale nepomoze natrvalo....Doktor vie ake AD ma predpisat,len ide o to,ze zalezi na diagnoze a podla toho sa davju AD,ktore su rozdelene tusim do 4 kategorii...A podla toho dava AD,ale kazda kategoria ma niekolko druhov AD a nie vsetky sadnu danemu cloveku.Niekomu sadnu na tu istu diagnozu hned,niekomu treba menist a skusat,ktore sadnu....A moj nazor je,ze AD pomozu velmi,ale len na 50%,zvysnych 50% si musime pomoct sami,musime chciet....Nie je pravda,ze po vysadeni sa clovek musi k nim vratit.Niekto sa k AD nevrati uz nikdy,poznam par takych pripadov,niekto sa po case musi vratit a niekto ich berie niekolko rokov az dozivotne....A prosim ta,vsetky lieky maju vedlajsie ucinky aj obycajny paralen....A je rok 2013 a aj medicina sa vyvija dopredu.urcite je lepsie brat AD ako frontin,neurol a neviem co vsetko...Nie su take navykove AD,ale jasne,ze ked ich beries rok a viac,tak telo si zvykne,preto treba vysadzat postupne.....A psych. by ti urcite nedal nieco na com by len zarobil,aj ked je oravda,ze su aj taki....Ale mne napriklad hned nechcel dat psychiater AD,nechcel ma nimi liecit,poznam jednu co tiez bola u psych. a povedala jej,ze jej stav nie je vobec na antidepresiva...Takze nie kazdy za kazdu cenu dava AD od buka do buka 😉 Tak uz nespekuluj 😀

lucinka0921
8. jún 2013

@natalyt kazdy liek ma ine davkovanie,takze sa tym netrap a riad sa radami psychiatra,on vie co robi.... 😉

janka1012
8. jún 2013

@lucinka0921 inak mna teraz napadlo ze mne doktorka predpisala escitalopram ten nemali v ekarnitak mi dali citalopram teva a teraz ked som si bola pre lieky uz ten co prvy krat nemali tak ho mali a ja ze ale ja chcem uz ten citalopram cele to je len domiesane milion vyrobcou jedneho lieku to ako keby ibuprufen mal 50 nazvov a normalny clovek nech sa z toho nezblazni...tak ako ty tiez mas to iste len iny vyrobca nieco moze mat trosku iny pomer ale clovek nevie ako mu to sadne len nas zbytocne stresuju... 😠

hroska
8. jún 2013

@janka1012 citalopram a escitalopram to su dve rozdielne AD.takze lekarka ti predpisla escitalopram a v lekarni ti dali citalopram teva,co je vlastne citalopram.takze lieky ti netrafila dr. ale v lekarni 😀 .citalopram patri medzi SSRI a escitalopram je atypicke AD. A je teda medzi nimi dost rozdiel 😝 😀 pocuj,ale hlavne ze ti sadli.Ked pojdes k dr.tak nech ti to objasni a najdes to aj tu v nasej teme,objasnovala to jedna psychiatricka,najdes to niekde medy prvymi 200 stranmi,myslim.

hroska
8. jún 2013

@janka1012 pozri str.365 vysvetluje to tam odbornicka andy 😉 😉

janka1012
8. jún 2013

@lucinka0921 okej lucinka rozkaz sefe 😅 ja len spekulujem ci je to az take vazne lebo sa citim lebsie tak ze ci ich potrebujem ale ai ano...sak rok preliecime a uvidime keby cosi daju sa pekne vysadit to mi povedala aj doktorka ze vysadime a keby cosi do buducna tak nasadime ze svet sa nezruti...ja len uz nejdem radsej citat ludia toho popisu a vela sa do toho ani nevyzna a ja tiez vsetkemu hned uverim 😀 zacnite mi kazdy den vraviet ze uz si v pohode nic ti nieje a urcite si to namyslim a vyzdraviem 🙂 teraz ma napadla taka smiesna prihoda ked bola mama s mojou sestrou.v meste ked sa segra este liecila a mama jej celu cestu trepala ze prestan nic ti nieje netrep hluposti apsolutne ti nic nieje atd takze mama sa snazila asi tiez segru presvedcit o svojej pravde...ja inak osobne naozaj verim ze co comu veri mozog tak sa clovek citi...mam to odskusane taskze verim ze mi lieky pomozu teda uz pomohli a stale budu pomahat a verim ze raz ich potrebovat nebudem 😉

janka1012
8. jún 2013

@hroska
@hroska ja som sa pomylila teraz som to kukla ze vlastne to bol citalopram mylan ale existuje aj ecitaloptam od tej znacky mylan preto ma to doplietlo lebo musi byt milion vyrobcov 😀 le dakujem za info kuknem na tu stranu az viem aj ja troskuodbornejsie 🙂

hroska
8. jún 2013

@lucinka1012 no ved preto,lebo ja uz ze ved teda ani k tym lekarom nemusime chodit,ze len do lekarne skocime 😉 😀

janka1012
8. jún 2013

@hroska hm tak sranda ze ten moj citalopram je take to starsie antidepresivum :D ale tak co jednoduchosti je krasa 🙂 ta andy to je asi niaka doktorka co???boze tolko je toho ze kebyze to mam citat od zaciatku istotne sa s toho zblbnem ...ty si tu uz teda riadne dlho tusim som bola aj na strane 200 to bolo v roku 2010 a ty si sa tam uz obiavovala 🙂 ta andy tu uz nechodi???inak hroska pisali tu ludia aj take napor ze studovany doktory by ma zaujmalo ci aj doktori uzivaju niektory lieky ci oni su vsetci v pohode?? 🙂

hroska
8. jún 2013

@janka1012 juuuj,ja uz som tu od 2009 vtedy som dostala depku 1.krat.Ta kocka odbornicka tu sem uz tiez davno nechodi. Fuuu to neviem,depku ale podla mna maju vsetci ved len co viem o hercoch a takych slavnych osobnostiach- janko kroner,elena podzamska, mlada farkasova,docolomansky,marek vasut,kopecky,muk,muller,katerine zeta jones, churchil mal depky,hemingway,paltrowova ta herecka,blondinka,karel svoboda ten cesky skladatel, jeho zena vendula svobodova.....straaaaaaasne ich je vela 😲 😕

janka1012
8. jún 2013

@hroska hroska sak ty ked si tu uz tak dlho ty musis mat znalosti mozes odborne rady davat 🙂 v roku 2009 ta chytila prva depka??tak to si na tom dobre a co ja 24 rocna a uz teraz to riesim co bude v 40tke 😀 ale tak hadam do vtedy uz nebudem vediet co mi bolo 😉 vela bab tu pisalo co??ze im je zle potom co stav s im zlepsil a nakoniec prestali pisat co???asi sa uzdravili 😉

lucinka0921
8. jún 2013

@janka1012 v lekarni ti dali asi nahradu,to je normalne...A teraz po novom sa uz len pise ucinna latka a v lekarni ti maju dat ten najlacnejsi liek...Ale mne pise do zatvorky,ze sertralin,aby mi to uz len davali....Ale ako vidim,tak to nie je asi nahrada,podla toho co pise hroska,tak ja by som to povedala dr.,presne nech ti to objasni,ze preco...A vtedy ked si ich zacala brat,preco si neuvazovala,ci ti ich vobec treba,ze aj sama sa z toho dostanes,hm? 😉 Teraz to uz vidis inak,lebo evidentne lieky zabrali a je ti lepsie....A ludia toho napisu,hlavne,taki,co nejamu ani tusenia co sa s nami deje a ci nam treba lieky alebo nie...Takych mudryvh ludi mam naozaj rada....Take reci ma tak akurat vedia vytocit 😠 😀
@hroska no ale obcas treba navsivit aj odbornika 😉 Ale to fakt len raz za cas,mne uz automaticky dr. predpisuje lieky na 3 mesiace a vzdy ked segra ide po dalsi recept,nie je problem,tak mi predpisuje stale a ak mam nieco,tak len zavolam a hotovo 🙂
@hroska a este pises ci aj studovany lekari su v pohode,vies ja som bola u mojej psych. a sa jej pytam ci mozem lieky na alergiu ked beriem AD a ona na to,ze ano,ved aj ja beriem,tak to vyznelo,ako keby aj ona brala lieky na alerbiu popri antidepresiva 😀 Ale to som sa jej radsej nepytala uz 😀

janka1012
8. jún 2013

ej babizne tak vam poviem ze obavam sa svojej vahy 😀 stale len jem stale mam na nieco chut viete co som prave dojedla vyprazane kridielka tatarka rozky atd uf stale cosi jem pri takomto obzerstve mi nepomoze behat ani 4 krat do tyzdna :Demozem pribrat musim to sledovat lebo zase budem vypadat ako tuleeeen 🙂
@lucinka0921 lucka samozr asi mas pravdu asi mi pomahaju tie lieky sak ked som tu dosla tak katastrofa to bolo...inak luci ty si v kolkych rokoch prvy krat si vsimla niaku uzkost fobiu atd ja tusim tieto pocity som mala uz aj v dectve ale riesila som to prvy krat v 21 rokoch kedy sa stale castejsie obiavovali a zcalo mi zalahovat v usuach a prejavy boli silnejsie tak som sa zlakla a sla som k doktorke co som rada lebo asi je dobre to podchytit aj ked uz som asi mohla aj skor 🙂

janka1012
8. jún 2013

@hroska hroska a ty si v 20 rokoch a mladsie bola uplne v pohode??u teba sa kedy prejavovali niake odchilky teda myslim depky uzkost...lebo chcem to porovnat lebo ja som mala podobne uzkosti aj v dectve nechcela som vystupovat pred celou triedov ale inak som chodila na mnoho sportou proste niekedy som bola uplne v pohode a niekedy to na mna prislo len clovek to neriesi lebo je dieta je mlady...stalo sa mi take ze som sla na spevacku sutaz a tak mi doslo zle ze mi hned zalahlo v usiach ani spievat som nevedela take falosne tony som davala ze... 😀 fu hrozny zazitok len zvlasne bolo ze ja som to zacala liecit az vtedy ked som zistila ze tento pocit uzkosti mavam aj pri beznych situaciach ako v praci a tak proste zacal to byt problem...tak neviem ci je to tych dectvom v ktorom som zazivaa stale stres alebo je to zdedene bohvie akoze neriesim tzo uz ale zaujma ma kedy sa to u teba prejavilo ak teda mavas aj ty uzkosti 🙂 ci len depku???

janka1012
8. jún 2013

@lucinka0921 luci a ty tie fobie uzkost pocitovala si nieco podobne aj v dectve???ci vtedy nie???myslim ze mame podobny problem teda aspon tu uzkost strach z niecoho zleho atd tak preto sa pytam ci si si vsimla uz nieco ako dieta...

lucinka0921
8. jún 2013

@janka1012 ejha taky dobry obed,mnaaaam 😝 neboj,ak mas pohyb,tak nepriberies 😉 Ja som v detstve nic nepozorovala,aj ked spatne si zaspominam,vobec nie,akurat to,ze odmalicka mam klaustrofobiu,ale to som neriesila,s tym sa da ziv v pohode.A inak bala som sa opitych ludi,ked som bola mala,inak vobec nie....Az v 20 tich alebo 21 rokoch,neviem uz presne a vtedy som to hned aj zacala riesit....

natalienka12
8. jún 2013

Kočky, opýtam sa odvážne, je tu medzi vami nejaká lekárka alebo aspoň študentka medicíny, alebo možno aj skúsenejšia zdravotná sestrička. By som si chcela niečo overiť. Ďakujem

lucinka0921
8. jún 2013

@natalienka12 momentalne tu nikto taky nechodi,aspon neviem o tom....Skus sa opytat san,mozno ti budeme vediet aj my odpovedat,alebo je to len otazka na odbornika?