Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

natalienka12
8. jún 2013

@lucinka0921 môžem teda teba do IP?

hroska
8. jún 2013

@lucinka0921 absolutny suhlas,lepsie by som to ani ja nepovedala.....inak dievca moje mlade vidno,ze ty mas v tejto oblasti aj slusne teoreticke aj prakticke vedomosti.odborne sa tomu hovori,ze si EDUKOVANA, 😝 😉
@janka1012 jasne,vsetky tieto dusevne zalezitosti pramenia v detstve,hoci ako dieta som bola temperamentna,dobra ziacka,dobra sportovkyna,pamatam si,na par situacii v ktorych som zazivala silnu uzkost,pamatam si,ze som mala az taku hrcu v krku,tiez som sa triasla,busilo mi srdce.teraz,ked viem co je to depresia,spominam si,ze aj mladosti,vo vasom veku som sa s nou stretla,ale nevedela som,co je to so mnou,myslela som,ze mam nejake horsie obdobie,nevedela som,ze je to zo psychiky,neriesila som to,proste len som to preckala a ono to po case uplne ustupilo,vtedy to nebolo este take zname a tieto choroby sa tutlali,neboli taketo fora ako dnes,nebol internet.Proste som citila,ze mi je naprd,ale som to neriesila,nepovedala som to rodicom,nikomu,len som to preckala. 😝 ale tie vykyvy museli byt len slabe,bola to taka slaba depresia,lebo som to prekonala bez liekov.clovek,ktory ma depresiu silnu sa z nej bez liekov nedostane,to si zapamatajte kocky. No a ta prva tazka ozajstna depresia ma chytila v 37 rokoch,ale to uz bola ina paka 😝 jani,no snazim sa radit a rada sa podelim o vsetky moje skusenosti a znalosti a tesi ma,ked mozem niekomu pomoct aspon takto a poradit. 😉 Aj ked vidis,ze sama sebe poradit neviem 😖 ,ale Lucinka mi vyvestila,ze AD zaberu,tak som rada. 😀

janka1012
8. jún 2013

@lucinka0921 ale tak klaustrofobia je prejav uzkosti ma podobne prejavy len tie prejavy si pocitovala z uzavretych priestorou a ja zase pri vystupeniach na verejnosti takze svojim sposobom sa to prejavuje uz v dectve 😉 hej s klaustofobiou sa da zit ale prave preto sa pytam lebo ked sa to nelieci vraj sa k tomu pridruzia mnohe ine fobie a casom aj depresia lebo uz to ubija cloveka ked sa musi stale bat...mne to povedala doktorka ze treba to cim skorej liecit a neodkladat lebo sa to moze len zhorsit a pridruzia sa aj ine fobie ako strach zo zosalenia atd...keby som to bola vedela uz davno sa liecim kludne aj od 10 rokov aj ked vtedy to tusim bola len trema ale svojim sposobom to aj tak nebolo primerane lebo som sa bala ako slak a ucitelky vzdy chceli az recitujem basne alebo na konci roka prihovor atd lebo som na to vraj mala talent ale nikdy ma nedostali na podium to bola pre mna nepredstavitelna situacia z ktorej som chcela ujst mozno ako ty z vytahu atd... 🙂 niekedy mam dojem ze mozno keby rodicia boli viacej vsimavejsi tak som tomu mohla predist pritom stacilo tak malo mozno dohovorenie mozno niaka liecba atd lebo cim sa clovek niecoho boji a nepreko na to v dectve vekom sa strach len stupnuje a mne sa ten strach len utvrdzoval hlavne na niakych stretnutiach pohovoroch atd...ale aj s tym sa da zit a uz mam lieciky tak urcite sa tie prejavy zmierna alebo uplne vymyznu 🙂

janka1012
8. jún 2013

@hroska hm tak potom precalen aj ty aj ja aj lucka sme pocitovali uzkosti uz v dectve... a tusim sme ani jedna nemali dectvo lahke...ked je dieta neustale v strese ako sa moze citit vonku bezpecne???som rada ze ked vies tak poradis vazim si aj tvoje aj luckine prispevky... 😉 podla mna tak ako depresia urcite taku miernu som zazila aj ja ale kym nieje clovek scitany teda nevie o chorobe viac nevie ze mu nieco je mysli ze ma len blbe obdobie...takysto uzkost zazije kazdy z nas problem je ked je uzkost prehnana a obmedzuje to nasu kazdodennu cinnost co je teda nas pripad 😀 takze depresiou a uzkostami si presiel kazdy len niemktore pripady clovek nezvadne tak ako druhy mozno prave zle dectvo caste stresi atd mu dopomohlo ze sa tazsie vyrovna zo zatazou ako druhy mozme to aj tak chapat pravda???takze az taka hrozna diagnoza to zase nieje teda aspon ja sa necitim niaka pip.super ked vdim ze tie veci co som prezivala v dectve ktosi pozna a pritom myslim ze ich mal vela ludi len sa hanbia s tym cosi robit a tak problem len prehlbuju...inak aj ja hroska ako dieta som bola velmi temperamentna chodila som ku starkej na prazdniny a vzdy som sa tam bavila s celou dedinou ale to ja vsade ja som sa vzdy s kazdym dala do reci nebola som hanbliva vzdy som robila sibalstva a riadna papula ale proste stalo sa mi raz dva krat nieco neprijemne a uz sa to viezlo ale vedela som to ako dieta skryt pretoze ma vzdy povazovali za som az moc ok co si myslia podaktory az do dnes 🙂 ono sa to v dectve prejavuje strachom ja som sa bala na zachod sama ist bala som sa byt sama doma dodnes nemusim opilcov proste som mala take veci coho som sa bala a snivali sa mi nocne mori ze sa cosi mame stane a rozne scenare co tu nechcem pisat ale podla mna za to vsetko moze ze sa nasi byli na kazdodennom poriadku a nikdy sme sa ako deti poriadne nevyspali a uz len ked mal ist otec domov triasla som sa ako osika a toto dokaze pohnut zo psychikou baby to vam poviem...takze toto bol podla mna kamen urazu...mozno je nieco dedicne ale 70% zohralo ulohu v mojej psycike prave toto...clovek sa tu tak otvori ze to o mne nevie ani moja psychologicka 😀

hroska
8. jún 2013

@janka1012 ano jani,aj ta genetika, u nas napr. to mal moj tatino,takze clovek si to,zial,aj nesie v genetickej vybave a pride nejake zatazovejsie obdobie,stres,proste nejaky maly spustac a depka a uzkosti maju zelenu 😝 .Je to svinska choroba,ale da sa z toho dostat,aspon to tvrdi moja dr.,ze keby som to 20x dostala,tak 20x sa vyliecim.momentalne v tomto stadiu sa mi to ani nechce verit,ze sa clovek moze z toho dostat,pripada mi to take naveky,ale zase uz mam skusenost,ze som sa z toho raz dostala a dostali sa z toho aj ini, tak musime len cakat a byt trpezlive. Inak ano,tu na konikovi je to tak,ze kocky prispievaju hlavne na zaciatku choroby,potom,ked uz sa vyliecia,nechodia.

lucinka0921
8. jún 2013

@natalienka12 jasne,ze mozes

janka1012
8. jún 2013

@hroska tak vidis dokaz toho ze sa im polepsilo v lebsom pripade sa vyliecila v podtsate liecit sa to da ved aj mne bolo dobre 2 roky spustilo mi to teraz tiez stres velky...zazila som este jednu vec co nesvisi s mojim priatelom a to bol spustac obav a strachu 🙂 ja verim ze sa s toho da dostat alebo aspon tak aby clovek vedel plnohodnotne zit a tesit sa z malickosti ktore prinasa sam zivot...mne tie lieky pekne zaberaju nerozmyslam tak vela nestrachujem sa prehnane je to ovela lebsie tak keby to takto ostalo budem stastna ako blcha... 🙂 je dobre ked aj viem ze co mi je co je pricinou atd a lebsie sa viem potom vyhybat urcitym stresovym situaciam a naopak co mi prospieva.roska ty ako sa dneska mas po piatom dni brania??? serliftu??? 😉

lucinka0921
8. jún 2013

@janka1012 Jani,ja som nepocitovala strach z vytahu napriklad,pretoze nim odmalicka nechodim 😀 Proste vyhybam sa takym situaciam.To sa da v pohode.Ale mat strach z otvorenych pristranstiev a toho,ze zomriem a neviem co vsetko,s tym sa zit neda....Moja teoria 😉 Ja som odmalicka nechodila vytahom,mozno od 5 rokov az doteraz a ani to nemienim menit 😉
@hroska no moja,ja ked som sa zacala prvykrat liecit,tak ja som precitala vela odbornych knich,mala som knihy aj od psychiatra,vela na nete som toho prestudovala a sama zazila,tak nejake tie vedomosti su aj prakticke aj teoreticke 😉 😀

hroska
8. jún 2013

@janka1012 cosiiiiii,ze "takto ostalo", to beries este strasne kratko,mojko zlepsovat sa ti este bude 😨 😉 ,stal3 zlepsovat a nakoniec budes tak,ako za starych cias ale este aj o kus lepsie.a to nekecam,to je fakt pravda. 😉 tieto AD maju potom aj taku vyhodu,ze stimuluju cinnost mozgu,budes taka vykonejsia,premudralejsia 😉 😉 .Jani,no ved vies,ako bolo na 5.den ☹ale zase som rada,ze tento sertralin je taky fakt jemny a ziadne vazne vedlajsie ucinky nema,lebo som uz dost aj vycerpana z toho,ze tie AD pred tym nezabrali ako mali.takze mam sa tak ze: " len tak tak,seju mak" 😝 ,tie prve 3 dni som bola taka omamenejsia,teraz tento 4.a 5.den trosku culejsia.musim vydrzat do tych 14 dni,potom hadam to uz budem vediet lepsie posudit.ale myslim,ze aj to svedci o tom,ze lieky tisadli, ked nemas ziadne vazne neziaduce ucinky,tak hadam sadnu,aj ked myslim, ze 50mg bude malo,kocky aj tu na konikovi myslim brali tak 100-150 mg tohto sertralinu.
@lucinka0921 vsak vravim,uz len tu Ordinaciu u Lucinky ti treba zalozit a frciiiiiiiiiiiiis 😀

janka1012
8. jún 2013

@lucinka0921 sak jasne bez vytahu sa zit da aspon nebudes taka leniva 🙂 aj ja som vela studovala nie az tak odborne ako ty lucinka ale tak tiez sa cosi nalepilo teoriu celkom ovladam prax to je uz trosku o inom 🙂 niekedy vela vediet skodi cim viacej som vedela este viac som sa bala ze aj to budem mat ale aj tak som nic z toho nedostala len zbytocne obavy takze tu asi to pravidlo menej je niekedy viac neplati 😀 tak s tou agorafobiou je to uz horsie ale verim ze aj to ta prejde ked zistis ze nic ti nehrozi 😉

janka1012
8. jún 2013

@hroska ja som brala 100 to by ti malo stacit a hnackovala som prve dni ale potom uz fajn dufam ze ty uz nekakas :D tak dakujem za povzbudenie sak necitim sa najhorsie je mi celkom fajne a to beriem neceli mesiac a ak sa to este zlepsi budem len rada a ak budem aj mudrejsia tak zacnem studovat jazyky este kym ich budem brat az sa toho na mna cosi nalepi...:D inak moja mamina berie ten rivotril antidepresiva berie tusim len 4 roky rivotril uz 25 rokov ale len malu davku ale moja mamina sa za pol roka tak naucila taliansky ze by ste nechapali robila vonku 7 rokov opatrovatelku a zvladla to sama sa tam vybrala sama chodila po cesku zhanat robotu nakoniec isla do talianska s jednou znamou potom sa nasrala isla druhy krat sama nasla si pracu v kuchyni a za pol roka sa naucila tak po taliansky ze sama si nasla robotu ako opatrovatelka a ja som ku nej chodila na prazdniny ked mala dobru rodinu...mama si toho prezila fakt vela velmi tazky zivot mala aj ako mala aj muz ju bil sama si nasporila na byt a stale ma plany do buducna stale nieco riesi nezdava sa stale bojuje aj ked ma svoje dni ked nema naladu ale zase ked ju ma tak je supeer chcem tym len povedat ze ak to dokaze tolko rokov tahat moja mamina a bola nie raz na dne co si ju papatam ako dieta tak chcete mi povedat ze mi to nezvladneme???mama je okej okrem toho ze je naladova ale inak vie si spravit poriadok a mi ako deti ju respektujeme ma teraz priatela velky dom deti odrastene uz si len tak vegeti vela dokazala a mi dokazeme tiez niaka pliaga nas predsa nezastrasi mame na nu antidepresiva a tie si s nou uz poradia 😀

hroska
8. jún 2013

@janka1012 no s prepacenim kakam este,ale uz nebola kalamita, dnes som stihla dobehnut 😀 .si piiiiiis,ze sa ti este bude zlepsovat,mesiac to je nic.....uvidis za 3 mesiace a za pol roka. Jani a mamina berie ten Rivotril aku davku denne a kolko ma rokov?

janka1012
8. jún 2013

mama ma 46 a viem ze cela tabletka ma 1 mg a ona ho len stvrtila takze jedla tusim 0,25 a ked sa jej pohorsilo dala polku cize 0,5 ale to len raz za cas inak fungovala podla mna na takej malej davke len lebo ich chcela vysadzat pamatam si ako sa citila dobre ze ona ich uz nepotrebuje atd ale vzdy musela mat aspon tu najnizsiu davku a tu je kazdy den uz 26rokov a zatial ziadne zdravotne problemi... 😉 a tusim 4 roky berie k tomu citalec to je to iste co mam ja tusim 🙂 a predtym ziadne antidepresiva len rivotril...

lucinka0921
8. jún 2013

@hroska hahaha,jasne asi nad tym porozmyslam 😀
@janka1012 ano aj ked teoriu viem,tak v praxi je to trosku tazsie praktizovat...ono lahko sa hovori.... 😉 Ja viem,ze budem v pohode,takze sa netrapim,chce to len cas 😉

tak kocky moje,ja som si teraz tak fajne pospala a mozem ist cvicit 😀

janka1012
8. jún 2013

@lucinka0921 a ja ze kde si bola 🙂 a ty akoze pekne vecerna siesta hej???a vecer zaspis potom 🙂 ?

lucinka0921
8. jún 2013

@janka1012 hej siesta 🙂 jasne,ze budem spat aj v noci,vsak ked pojdem spat o polnoci,tak pohoda 😀

dana3262
9. jún 2013

@radka.m. ahoj, chci se zeptat, jestli jsi užívala dogmatil a jak jsi ho snášela. Ja to ted beru měsíc.

janka1012
9. jún 2013

fuu dievcata tak ranajky 4 rozky salamka syr resanka a jeden piza rozok hm neviem ci je to z tych liekov ale tusim som takyto apetit uz davno nemala 😀 to jem takto uz kazdy den len tak dalej a desat kg navise mam istych 😀 😀

janka1012
9. jún 2013

@hroska ako hroska??svizne si vstala?? 🙂

hroska
9. jún 2013

@janka1012 jani,dnes sa mi veru vstavat nechcelo. 🙄 a dnes mi je dost nanic,muselasom si aj Frontin vziat, fuuuu zle ,zle 😠 . Ty sa ako drzis?

lucinka0921
9. jún 2013

@janka1012 fiiiiha,to si ako dokazal????? 😀 Pekne,ale nevadi,ranajky su zaklad,len vecer tolko urcite nejedz 😀
@hroska a co to,ze zle?Mne dnes tak super,ze som popratovala,poprala,navarila,este aj chodbu umyla a teraz by som asi aj spala 😵

hroska
9. jún 2013

@lucinka0921 si sikovnica 😨 Ja dnes len 6.tbl. 😢 tak dufam,ze do tych 2 tyzdnov bude trosku lepsie,dnes je na p@d 😝 .musim byt veeeeelmi trpezlivaaaaaaaaaa.

janka1012
9. jún 2013

@hroska ???svizne 🙂 celkom fajne nestazujem si je to lebsie s tymi liekmi...neboj hroska prve dni sak vies ako to chodi...pockaj este tyzden dva a uvidis si unavena z nic???

janka1012
9. jún 2013

@hroska hroska je nadherne treba ist von aspon na hodku sadnut niekde na lavicku precvic to dychanie z hlboha uvolnis sa naberes trosku energiu zo slniecka len tak hocikde sa vykaprit ja ked som nemala svoj den zobrala som psa sadla na lavicku ku rieke nohy vylozila lahla zavrela oci a snazila sa aspon na 10 min na nic nemysliet a mozno niekoho sretnes co ta zamestna mozno ti da burinu vytrhat niekde v zahrade alebo zemiaky okopat vonku nikdy nevies co ta caka 😉

janka1012
9. jún 2013

@lucinka0921 neviem ako som to dokazala ja neviem ako som to dokazala aj vcera aj predvcerom atd :D vcera som okolo 8 smej vecer este klobasku dlavila :D ej tusim za tento vykend 1 kg hore :D

lucinka0921
9. jún 2013

@hroska trpezlivost ruze prinasa 😉 Neboj na zaciatku to tak kolisa,ze raz lepsie,raz horsie....Este tych par dni vydrz a uvidis,ze bude dobre 🙂
@janka1012 pekne pekne 🙂 len tak dalej 😝 No kto by takym lakocinkam ako klobasky a podobne odolal.....Ze? 😉 😀

hroska
9. jún 2013

@janka1012 @lucinka0921 dakujem za slova povzbudenia,dobre mi to padne,lebo nemam moc komu to povedat.Vidite,ani neviete,ake ste uzitocne,este nedavno ste bojovali sami so sebou a teraz ste uz take silne,ze mozete pomahat aj druhym. 😉

janka1012
9. jún 2013

@hroska hej hroska je mi lebsie a ked mozem pomozem 🙂 inak neviem ci to je vekom alebo co ale strasne som hadava a stale mi cosi vadi aj dnes som sa prehadala s chalanom cely den vadi mi ze je stale prec a ze nevie ani za mnou dojst ked som v robote vadi mi stale cosi potom sa hadame a niekedy rozmyslam ze mne stale cosi bude vadit...hrozne vecne nespokojna 😒 ja si proste poviem ze uz ma to netankuje ale proste pride na mna take nervy a uz sa hadam vyryvam stale cosi riesim vzdy som taka bola ked nebolo po mojom strasny som nervak.ked neriesim jednu vec riesim druhu vec stale cosi teraz napr uz od decembra je stale prec robi vonku a stale id na 10 12 dni von potom 2 dni som s nim a zase prec a tak a uz mi chyba dost a serie ma to stle si cosi najdem ze ty za mnou ani neprides a uz si pripadam ako ta zenska co stale place ze ty si ma nevsimas atd a ja taka nechcem byt a nikdy som nebola taka skor ma nezaujmal a teraz sa nespoznavam vtedy sim bola rada ze je prec a teraz sa s nim hadam ked nieje doma ale uz je to pol roka takto a uz mam zoho dost myslim ze je normalne ze chcem byt aj so svojim chalanom nie???

hroska
9. jún 2013

@janka1012 jani jasne,tak nemas 16 rokov,ze budes chodit hopsat na diskoteky,chces mat uz svoj pokoj a klud a ktomu patri aj partner.je to uplne normalne,ze chces uz mat taky vyrovnany a stabilny vztah.zial chlapi su asi vsetci rovnaki,pre nich je najdolezitejsia praca,praca a zasa len praca,maju radi volnost,kamaratov,pivko a tak,no a samozrejme na druhej strane zase chcu prist domov a chcu aby ich tam cakala usmiata,krasna,mila zienka,co im ohreje veceru,pochvali ich aki su uzasni,pomojka ich,operie im a potom zase pekne hop von do sveta. V tomto sa chlapi asi nezmenia,darmo su lovci 😝 a zena podla nich ma udrziavat ohen pekne doma. Casom ta to opusti a budes si vychutnavat chvilky,ked budes doma sama a aj ked pride tvoj chalan,vytvoris si taky svoj system.ja ked som bola o.k. este som muza vecer posielala,nech ide na pivo,normalne som bola stastna,ked mi nesedel pri usoch 😝

lucinka0921
9. jún 2013

@hroska hahaha,este stale bojujem,ale ako pise Janka,ked mozem rada pomozem,kedze viem ako sa citis a este ked sa nemas komu vyrozpravat je to horsie....Slova povzbudenia su velmi dolezite 😉 A nedakuj,kupis pivo 😀