Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
11. jún 2013

@lelkeska mojko,mas tam este rezervu,pri Fevarine sa da ist az do 300mg 😨 tak zbehni k dr,ci ti teda nezvysi alebo ci zmeni,on by uz mal vediet,co ti bude lepsie 😉 .ale rezervu mas,tak kludne mozes ist na dvojnasobnu davku,aku mas teraz. 😉 Ja tiez asi budem od zajtra zvysovat,tak neboj spravi sa to. 🙂

svija
11. jún 2013

@hroska - ta holcina s OCD jsem byla já 🙂 . A brala jsem nejdřív SSRI + antipsychotika, to bylo sice dobré, ale ne úplně, tak pak mi to doktor změnil na Anafranil + antipsychotika a to bylo super.

@mary1995 - s Anafranilem právě obsese nemám, to s SSRI AD jsem je měla, jen jsem se naučila je pouštět jedním uchem tam a druhým ven a neřešit obsah. A já jsem na 150 mg Anafranilu mírné nežádoucí účinky měla, hlavně sucho v puse, zácpu a občas se mi zamotala hlava, když jsem se rychle zvedla. Ale pořád jsem radši brala Anafranil a byla psychicky 100% v pohodě, než abych řešila nějaké sucho v puse. Když si zadáš do vyhledávače na Koníkovi heslo OCD, tak ti vyjedou moje příspěvky, jak jsem byla před pár lety rozhozená, jestli si chceš počíst. A jak máš staré dětičky?

svija
11. jún 2013

@lucinka0921 - to jsem si ani nevšimla, že jsi psala něco o mě. Já teď tuhle diskuzi nečtu pravidelně, to jen když mi není dobře a jak se to trochu zlepší, tak se časem přesunu do jiných témat 🙂.

lucinka0921
11. jún 2013

@svija nie ja som ta spominala,ale hroska tusim 🙂 Ale vsak to je jedno....🙂 Vsimla som si,ze tu uz nechodis,aj v sukromke co sme boli,tak tam to tiez uz utichlo...Tak to byva,ked sa niekomu polepsi,tak tu prestane chodit 🙂

lelkeska
11. jún 2013

@hroska Dakujem ti za povzbudive slová,velmi si to vázim 🙂 Uzivala som aj vyssie davky fevarinu,len som bola potom otapena.A fevarin je aj na panicku poruchu?Lebo pred 6 rokmi som mala panicky atak a odvtedy ho uzivam.Ja uz fakt neviem,co bude so mnou,vsetko vidim cierno ☹ Som rada ze sa tu mozem vyrozpravať 😢

hroska
11. jún 2013

@svija jasnacka,ze si ta pamatam,to tu este chodili kubaka,andy,filipa.....joooooj stare dobre casy 😉 ,preeeesne na teba som myslela a ty si hned pridala prispevok,to bol dobry gooool. 😀 Ja tiez ked som sa stabilizovala som sem prestala chodit,tusim 3 roky som tu nebola.aj sa mi podarilo AD vysadit a do 3 mesiacov buuuuum,no a som tu zas 😝 .Ale precitala som si aj nejake prispevky,ked som tu nebola a videla som,ze Ty si sa vyliecila, lieky si uplne vysadila,tak teraz beries znova?

svija
11. jún 2013

@hroska - no, já jsem léky úplně vysadila, 1 a 4 měsíce jsem byla úplně bez ničeho. Mezitím jsem otěhotněla podruhé, porodila a asi po 5 měsících po porodu se mi díky únavě a nevyspání ty moje obsese rozjely znovu. Takže nejdřív pokus, zda by se to nepodařilo stabilizovat SSRI antidepresivami, protože jsem ještě kojila. To nevyšlo, takže rychlý přechod na starý dobrý Anafranil a teď už zase pomalu snižujeme dávku. Tebe jsem zaregistrovala, že jsi znova v téhle diskuzi a znovu na lécích, i @filipal zvládla tuším vysadit, ale pak po nějaké době se musela k lékům vrátit. Prostě je možné, že v našich životech budou období, kdy to bez léků nepůjde, ale my se nedáme 😉.

hroska
11. jún 2013

@lelkeska jasne,vsak kludne pis,neboj vsetky sme tu take 😉 v depresivnych a uzkostnych pruseroch. Ahaaa,tak ty beries kvoli panickej poruche? No mozno by si mohla zvysit,ked uz si v minulosti zvysovala,len skoda,ze ta to unavuje,hm aj napriek tomu,ze to beries na vecer. Tak to zas nie je moc dobre,ked si utlmena. No ja by som ti prave preto odporucila zmenu AD,su teraz velmi dobre na panicku poruchu dualne AD Venlafaxin a velka vyhoda je,ze su ucinne,maju este rychlejsi zaber ako ssri a hlavne nemaju skoro ziadne vedlajsie ucinky.Tak pouvazuj a skus to dr. navrhnut.Myslim, ze by to pre teba bola velmi dobra zmena po tych 6 rokoch,ved ten Fevarin mozno uz aj prestava ucinkovat.

hroska
11. jún 2013

@svija aaaano,moj tatino bol na Anafranile skoro 3 desatrocia,tiez si ho nevie vynachvalit,potom bol tak dobre,ze bral dlllho len udrziavaciu davku,myslim 25 mg a vpohodke. 🙂 😉 ano filipal,zlata kocka,mila,jemna,vzdy radila,viem,ze vysadila a tusim tiez okolo roku vydrzala bez,potom sa vratila.nevies co je s kubakou a so srdcko? 😨

svija
11. jún 2013

@hroska - Kubaka ani srdecko už sem pěknou dobu nechodí, tak jsou snad v pohodě. A na příběh tvého táty si taky pamatuju, jak mu doktor vyhrožoval, že mu dá Anafranil a maximální dávku 🙂 .

mary1995
12. jún 2013

@lelkeska Dr. Uhrín ordinuje v Galante, skús si ho vygoogliť.
@svija Ja mám už veľkého syna 18 rokov bude mať v októbri. Ja som ani pri 200 mg Anafranilu nemala žiadne vedľajšie účinky. Ty si brala Anafranil s SSRI, hroska spomínala, že niekto to tak bral a pomohlo mu to. Ja mám pocit, že čo teraz beriem /300 mg Zoloft/ je málo , aj keď viem, že je to vysoká dávka.

hroska
12. jún 2013

Caute kocky,
tak ja dnes zvysujem prvy den z 50mg na 100mg sertralinu, vsak zase ani ta 100-ka nie je nejaka horibilna davka 😕 , @svija to dokonca nazvala,ze 200mg sertralinu su prdy 😀 😀 ,tak hadam ma nevykoti 😝 . Baby a pozvyseni ste za kolko dni pocitili ucinok? 😨

janka1012
12. jún 2013

@lucinka0921 ono je to tak ze moj je doma so mnou ani sa nepohne po pivach nechodi len proste ja si stale cosi najdem kedysi mi vadilo ze upratuje vela potom ze je arogantny potom som riesila ze chodi stale po kavach atd a teraz riesim ze robi viacej a ja stale doma pritom som sa predtym tesila ze vypadol...mna proste vytoci to ze sameho ho nenadadne za mnou prist...nic hrozne nerobi praveze sa ma pyta aj take veci ze mozem ist na kavu?atd len ja neviem asi mam taku povahu stale mi cosi vadi a mam take tlaky na to ze by som vrazdila.vela krat tresnem dverami a idem sa vonku ukludnit lebo by to nedopadlo dobre 🙂 mama moja je taka ista a vsetci chlapi museli skakat podla nej inak to zle dopadla teraz ma takeho chlapa ze on chudak ani prdnut nemoze mama je taka a viem ze si uvedomuje ked to prehana ale nevie to ovladat ja som asi po nej vecne nespokojna aj keby som mala toho naj chlapa pod slnkom 😒 pamatam si ze ked som bola mala vytocila ma taka vec ze mi mama dala menej kakaa na kasu ako som chcela tak som ju ani nechcela a slzi v ociach od nervov... a tieto nervi ma nicia a hlavne ked mi cosi vadi a aj tak s tym neviem pohnut takze neviem co by mi pomohlo ked to mam raz v sebe a preto som aj lieky zacala brat lebo nervak do toho stresi vznikne uskost a depky

janka1012
12. jún 2013

@hroska hroska kukni prispevok co som lucke napisala lebo som na tel a nechce sa mi to prepisovat,.. 🙂 lebo to by som aj tebe napisala.dlhsie som tu nebola idem kuknut co nove 😉

janka1012
12. jún 2013

@lucinka0921 a ja mam pitbula velky maznak vhodny aj na kanisterapiu sadne si na mna a vyuziva ma na masirovanie 😀

janka1012
12. jún 2013

@hroska pomalicky citam no 50 mg to je malo ved aj ja som brala 100 a to len na uzkost 😉

janka1012
12. jún 2013

@hroska ucinok bol rychli cebo po 100 mg som uz chodila len na predpis a ziadne staznosti 😉 vies presne si to nepametam lebo tie lieky su take ze co si nenapises tak si nespomenies... 😀 inak ja si vsimam aj na tychto liekoch ze napr.zapnem mycku potom mi piska ze uz je umyte a ja ze idem odkozit riad ale dajme tomu najp umyjem hlavu samozrejme zabudnem na mycku vecer si spomeniem a poviem dopisem sms a idem to vylozit samozrejme zabudnem tak niekedy az na dalsi den 😀 a takto to je aj s prackou atd...ale cim dlhsie ich berem tak radsej nic neodkladam az nezabudnem...nic ine som nespozorovala. sem tam si pisem aj na papier az nezabudnem...tak dnes 100mg super hroska ja som tiez po tyzdni dala na 100 a stacilo ale keby nie zvysis este 😉
.

mary1995
12. jún 2013

@hroska mne zaberal Zoloft po zvyšovaní na 4. deň, ale 2. a 3. deň, som sa vždy cítila horšie.

lucinka0921
12. jún 2013

@janka1012 no ahoj Jani,ze si sa aj ukazala 🙂 Jasne chapem a nepomohla by ti nejaka terapia u psychologa ako zvladat take tvoje stavy?

janka1012
12. jún 2013

@hroska inak s toho citalopramu po zvyseni tiez tak tyzden na prd a vtedy sm ten frontin jedla...ale potom pekne zabral.. 😉

janka1012
12. jún 2013

@lucinka0921 neviem luci naucia ma ovladat zlost? 🙂 spomeniem jej to ked sa tam dostanem...mozno mi poradi byt sama lebo ma dokaze lemd chlap takto vytacat katastrofa...ja som velmi vybusna a este ked mi chlap robi nervi tak...a ty lucka ako sa mas?

svija
12. jún 2013

@mary1995 - aha, tak už chápu tvůj nick, pod kterým jsi přihlášená. Jsem si myslela, že ty jsi ročník 1995 a on je to tvůj syn, že 😀 ? Jinak já jsem Anafranil + SSRI dohromady nikdy nebrala, to se Hroska spletla. Já jsem měla nejdřív Escitalopram + risperidon a pak Anafranil + risperidon a až ta druhá kombinace zabrala.

@hroska - no mě ten sertralin k prdu byl 😀. Když se mi teď s druhým dítětem začal zase rozjíždět ten můj psychostav, tak jsem brala 50 mg sertralinu, když jsem to volala svému doktorovi, tak mi to okamžitě ze dne na den zvýšil na 200 mg. Myslela jsem, že je po mě, žádné postupné nasazování, tak to pro to tělo byl šok 🙂. No ani tak to nebylo lepší tak hned změna na můj milovaný Anafranil 😀.

lucinka0921
12. jún 2013

@janka1012 raz som pozerala na čt2 taku reportaz o uzkostiach,depresiach,alkoholizme a spominali tam aj ze sa chodia ucit k psychologovi ako zvladat agresivitu a zlost a neviem co vsetko....Tak sa s kus opytat na to....A bola to ceska reportaz,tak snad aj na slovensku nieco take poznaju 🙂 Ja sa mam celkom fajn,som zase sama doma az do buduceho stvrtka,takze tak...A dnes ma este aj hned rano v obchode nasrali,lebo som nikde nezohnala melon 😠 Som na meloze asi zavisla,ale kazdy den jem melom aj 2 kila 😝 😀 A dnes budem bez neho ☹

lucinka0921
12. jún 2013

@hroska ja som hned na prvy den citila mierne zlepsenie 😉 potom informuj 😉

janka1012
12. jún 2013

@lucinka0921 a tvoj priatel tiez takto stale chodi?a uz si si aj zvykla nie?hm skusim sa porozpravat s tou psychologickou co je kamen urazu 🙂 tiez by som radsej bola kludna a vsetko mala na salame...tak melonik a aky papas?cerveny?inak co je to OCD? a lieky antipsychotika? nechce sa mi googlit lebo som na tel

hroska
12. jún 2013

@lucinka0921 luci dobre,ze si napisala,normalne mi preblesli po tom zvyseni,take svetlejsie chvilky 😨 😅 ,ako keby som pocitila taku miernu ulavu,ale som si vravela,ze to nemoze este byt hned po prvej zvysenej davke 😝 .tak som rada,ze to nebol len "blud", ked aj u teba tak bolo, ale mozno dobra sprava,ze by pomalicky to uz zacalo ist k lepsiemu?? 😲 😎 jupiiiiiiiii

mary1995
12. jún 2013

@janka1012 OCD je skratka pre obsedantno kompulzívnu poruchu. Táto porucha patrí medzi úzkostné poruchy. Vyznačuje sa tým, že človeku sa v mysli vytvárajú myšlienky / napr. ak toto neurobím tak sa stane niečo zlé niekomu z rodiny/ a snaží sa tieto myšlienky potlačiť tým , že niečo vykoná / kompulzia/. Sem patria ľudia, ktorí sa nadmieru umývajú aby sa nenakazili - čističi, tí ktorí zhromaždujú veci, ktorí sú nespokojní so vzhľadom/ napr. 10x sa v priebehu 1 týždňa vrátia ku kaderníčke aby im upravila účes, lebo sa im nezdá/ atď.
OCD je nepríjemná porucha, ktorá sa často vyskytuje s depresiou, lieči sa SSRI a Klomipramínom /Anafranil/.

janka1012
12. jún 2013

@mary1995 dakujem mary za vysvetlenie a co taky upratovaci?ktory cely den behaju s handrou,..poznam jednu pani ktora cely den len upratuje 5 krat umyje dlazku nikdy ma nepozvala dalej lebo asi sa bala ze jej to tam zaspinim svoje deti drhla 2 krat denne a von ich ani nepustala len aby sa nezaspinili a vela dalsich horsich veci co by sa dalo povedat ako tyranie deti ale to tu nechcem podrobne opisovat.aka je pravdepodobnost ze tieto deti budu robit to iste?patri to do tej choroby,, ak ano dedi sa to?

mary1995
12. jún 2013

@janka1012 nie som odborník, ale myslím si, že tá pani má niečo spoločné s OCD, lebo aj upratovači tam patria. Akože tým nechcem povedať, že treba mať okolo človeka bordel na kvadrát ale všetkého veľa škodí. Myslím si , že je ťažké žiť s neliečným OCD ale aj 5ažko spolunažívať s takýmto človekom.
Čítala som, že je tam určitá dedičná predispozícia /cca 30%/ .U nás to mala moja babka a má to aj môj strýko. Moja mama to nemá ale zdedila som to cez 2.generáciu.
Mne lekári hovorili, že ľudia s OCD sú poriadkumilovní, svedomití a tú chorobu majú ako daň za tieto " dobré " vlastnosti. Tiež som bola od malička veľmi svedomitá, usilovná ale nie preto, že som taká chcela byť ale preto , že ma niečo poháňalo z vnútra. Som aj poriadkumilovná , zas to nepreháňam ale v istých veciach neunesiem bordel / napr. v šatníku, v kuchyni/
Keď niečo nechajú v kuchyni na linke alebo stole moji chlapi.tak ma ide roztrhnúť, ale sa neozvem len to dusím v sebe. Už som sa to naučila ....upracem a basta.... sama som na vine, prečo som ich nenaučila.
V živote sa to tiež tak vlečie s človekom, tým , že svedomite a precízne pracuješ využije to Tvoj šéf / pokiaľ vďaka Bohu máš prácu a vládzeš / a postupne zisťuješ, že všetko dôležité Ti dá na stôl, lebo " Tebe dôverujem ".
Ale už som sa dosť vyplakala, pá

lucinka0921
12. jún 2013

@janka1012 ano,chodi na tyzdnovky a dvojtyzdnov....Hej uz som si zvykla,co ine mi ostava... 🙂 On tak uz chodi skoro 2 roky....Cerveny mam rada,este pojdem kuknut,ci nedostali nahodou 🙂
@hroska no ja som hned po prvej zvysenej davke citila zlepsenie a to somk este mala predtym strach,ze ci sa mi nieco nestane.A prave naopak,bolo mi lepsie a potom sa to uz len zlepsovalo,aj ked este na zaciatku som mala obcas atak,ale to uz len take mierne a rychlo to aj preslo....Ale to asi tak may. dva tyzdne a samozrejme nie kazdy den....Mne po 100 sa rychlo polepsilo 😉