Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

halime
17. jún 2013

Kocky ako sa diagnostikuje depresia? Nikdy som nebola na žiadnych liekoch ani u psychiatra mám 34 rokov a dlhe roky cítim ze nieje niečo v poriadku. Nie som šťastná , nikdy som nebola, cely cas som nespokojna so všetkým. Žijem v takom svojom bezpecnom svete nedabojze aby prišli nejake emociinalne výkyvy to chodím potom aj tri dni roztrasena. Nezvladam ked niekto na mna zvýši hlas, všetko beriem ako kritiku voči svojej osobe, neverím ľudom . Nemám veľa priateľov, asi každého odhana to moje vecne nariekanke a cítim sa častokrát sama. Žijem v UK ďaleko od rodiny a moj partnerky život tiez je o ničom. Keby nebolo môjho 2 ročného syna neviem co by so mnou bolo. Takéto problémy mám od puberty, veľa som si uz toho preskakala a uz som unavena z tych stravných negatívnych myšlienok o všetkom a o každom. Myslite si ze mám vyhľadať lekára ? Neverím anglickým lekárom tu s všetko lieči chemický ale ja mám pocit ze potrebujem terapeuta. Ale ked oni su taki drahi :((((

hroska
18. jún 2013

@halime depresiu ti moze spravne diagnostikovat lekar-psychiater 😉 .ale urcite nemas tazku hlboku depresiu,lebo s tou by si zit bez liekov nemohla. Samozrejme je dolezite,aby si u dr. Vsetko povedala,aby ta mohol spravne liecit. Ci potrebujes lieky alebo len psychoterapeuta by ti mal tiez povedat lekar. O depresiach a uzkostiach sa vela docitas nanete.zrozumitelne sa o nich pise aj na stranke www.centrumuvelickych.sk ,tak skus pozret. 🙂

kazunomiya
18. jún 2013

@halime urcite by si to mohla vyskusat, skus sa popytat v okoli alebo pohladat nejak dobreho psychiatra, mozno ti povedia, ze sa trapis celu dobu zbytocne a vedeli by ti pomoct. Ak citis ze nieco nie je v poriadku a nevies sa tesit uz dlhe roky zo zivota, tak to treba riesit. To, co popisujes, moze byt depresia (zodpoveda to jej priznakom), ale povie ti to lekar. Neboj sa ani liekov, ale naozaj je najlepsie najst si takeho lekara, ktory robi aj terapiu (v Anglicku sa to urcite da lahsie ako u nas), alebo dobreho terapeuta - psychologa spolocne s dobrym lekarom. Na tvojom mieste by som sa neobavala, v UK mas urcite omnoho lepsie moznosti pomoci ako tu na Slovensku.
Mozno najdes zariadenie, ktore pomaha aj zadarmo, urcite take existuju. V Prahe som do takeho chodila, boli registrovani pri jednom zdravotnickom zariadeni ako obcianske zdruzenie, mali financovanie, takze mi vedeli pomoct bez toho aby som platila, hoci som nemala zdravotne poistenie v CR. Takze urcite nieco podobne bude aj v UK.

lucinka0921
18. jún 2013

@hroska ahoj.Tak bola som u veterinara,juchu a v pohode,proste som si zavolala taxik a uz sa cuvnut nedalo 😀 Ale v pohode nic mi nebolo,sa strasne tesim..... 😀 No len moj havino ma akutnu anginu a zapal jazyka....Dostal 2 injekcie,zajtra na dalsie 2 a potom este lieky bude brat.... ☹ Ale jak sme prisli domov,hned sa siel napit vody,pol misky vypil a trosku uz aj zjedol konzervu,sam si pytal,co je super 🙂

hroska
18. jún 2013

@lucinka0921 no uz som bola zvedava 😲 .Kazdym dnom robis uzasne pokroky,si sikulka 😉 viem ake je to tazke,aj pri depresii je niekedy uspechom aspon vyniest smetny kos 😝 Havino bude za chvili fit,angina sa rychlo lieci u ludi,tak dufam,ze aj u havinov.A co si mu davala zmrzlinu? 😝 😀

lucinka0921
18. jún 2013

@hroska hahaha,neviem z coho ma tu anginu,nechapem...Mozno,ze som mu dala dost studenu vodu alebo inak si to neviem vysvetlit.....No tak toto bol obrovsky pokrok,ked ja som sama sla 5 km,aj ked taxikom,ale pre mna je to daleko 😀 Nikdy som tak sama daleko nesla aj ked autom...Vzdy so mnou niekto musel ist... 😝 A ty sa ako mas moja?

janka1012
18. jún 2013

ahojte ako sa mate?ja mam super dni a sem tam vykivy takze teraz 3 dni super sem tam blba myslienka ale niekedy sa mi podari ju zahnat...mam dni ked si ozaj myslim ze mh nic nieje ze som ako predtym hlavne ked som s niekym a nemam cas kedy riesit takze sa budem snazit zaplnit si kazdu volnu chvilku...rano skoro vstavat ziadne vylepgovanie pome cvicit pekne navarit upratat do mesta s babami vecer zo psom atd len horsie je to v praci tu sedim a nudim sa a vtedy vecsinou aj sem zavitam 🙂 ale hadam bude dobre mam take dni ked 2 hodiny riesim tie svoje depky ale uz to nieje rano naobed aj vecer a to su pokroky...

hroska
18. jún 2013

@lucinka0921 zachvilu ti to bude normalne niekde ist,ani sledovat to nebudes. 😉 Ja tak,zatial este depresivne,dva tyzdne mam za sebou,tak dufam ze dalsie dva tyzdne uz prinesu nejake pokroky. Mozno trochu lepsie su tie rana,pri depke su tzv.ranne pesima,tak sa mi zda,ze je to lepsie.davam si tiez take male denne ulohy,vacsinou sa zdrzujem doma,ked musim von,tak to vzdy nejako zvladnem. Ale mam jednu taku "ulavku" a to je soferovanie,ked sadnem do auta,tak prestanem na depku mysliet,sustredim sa iba na soferovanie a zrazu si ta hlava tak oddychne. 😨 😵 Najradsej by som jazdila od rana do vecera,len kym by mi depresia ustupila,tak by som sice bola zdrava,ale veeeelmi chudobna. 😀 😀 😀 je to zvlastne,ale toto mam v tej depke taku zvlastnost vymykajucu sa zo standartu,lebo ludia v depresii si neveria,su ustrachani a boja sa jazdit na aute,uz len preto,ze na kazdom pribalovom letaku k AD mas upozornenie,ze neriadit motorove vozidla.

janka1012
18. jún 2013

@hroska ked je tam napisane ze neriadit motorove vozidla ako je mozne ze vsetci riadia? 🙂 inak teraz ma napadlo ze segra brala konske davky diazepan ci nieco take az 30 mg ze bola taka zavisla ze ked nemala hladala po zemi ze :musim ho najst atd 😅. takze sa neboj az tak toho frontinu pokial to nebudes prehanat bude to ok hlavne nejest pravidelne segra to jedla vyse dvoch rokoch a ze strasne mnozstvo liekou a teraz nema nic proste zvlada to bez toho asi jej pomohlo babo 🙂. tak dufam ze sa s toho kazda dostaneme drzim palceky hroska mne je lebsie len stale som nezabudla a len myslienka na to ako mi bolo mi robi zle obavam sa ze ci sa uplne vyliecim alebo vykivy budu stale atd...to mi trosku pokazi den ale nie na dlho proste este som nezabudla ale ja zabudnem a tak mi bude dobre ze si ani nespomeniem 😝

hroska
18. jún 2013

@janka1012 hm segra brala teda fakt konske davky a ten diazepam 30mg,to je riadna sila,boze ako to mohla zvladnut? :- tie vykivy sa pomaly stratia a potom bude uz len stale dobre.a vylicis sa uplne,to na 100%.
U mna sa zda,ze tento Sertralin by mi mohol sediet,fakt ma minimalne neziaduce ucinky,tak tiez budem teraz trpezlivo cakat na kazdy krocik k lepsiemu. Keby sa dal cas posuvat,hned by som ho stuchla tak pol roka dopredu. 😉

kazunomiya
18. jún 2013

@hroska ja poznam babu s OCD ktora sa odreagovavala pozeranim hororov.. to by som na osobu s uzkostnou poruchou nepovedala ;) takze kazdy to ma trosku inak.
Inak je bezne ze ludia maju take paradoxne priznaky, celkom opacne ako je typicke. Napriklad ja som netrpela nespavostou, ale obrovskou spavostou. Spala by som furt, hlavne poobede.

janka1012
18. jún 2013

@hroska neviem ako sa s toho dostala mozno jej pomohol rozchod lebo ten vztah ju nicil...teraz ma babo noveho chlapa a niekedy staci sa pohnut z miesta lebo vela krat spustacm depiek uzkosti byva niaky podnet jej zo zacalo koli chlapovi a stacilo s toho vztahu odist a tym to vyriesila lieky zbytocne jedla ked zotrvavala vo vztahu ktory jej nerobil dobre... 😉 lieky nevyriesia nase problemi ten si musime upratat mi sami a jej to ziavne pomohlo...

hroska
18. jún 2013

@kazunomiya ano s tym spanim je to aj u mna,vsade sa uvadza,ze takym dost typickym priznakom depresie je nespavost,ja lahnem vecer a tazke bezvedomie az do rana 😨 ,nikdy som neuzila alnistvrtku nejakeho hypnotika. Ale ostatne priznaky depresie na mna zial sedia 😉 😝 ako si dopadla u lekarov, uz si konzultovala s nimi? A ktory mas tyzden? 😉 🙂

natalyaas
18. jún 2013

Ahoj... z mojej vlastnej skusdnosti co sa tyka depresie... mam aj ja rozne stavy nalady a aj depky... moj gastrolog mi predpisal xanax nakolko mavam aj problemy zo zaludkom a nervy stres depkovanie mi to len zhorsuje. Ale ako nahle mi to nasiel muz mi to vyhodil z toho dovodu ze depresiu to utlmi je ti lepsie citis sa pokojnejsie ale nepomoze to prave naopak zhorsi lebo ked sa vrati depka tak v agresivnejsej forme a nechcem a nepotrebujem aby ma zavreli na psychiatriu! Jedine co pomoze je dobry odbornik a relax ktory potrebujr kazdy z nas. Njdi si cas na seba najdi si konicek pri ktoron si oddychnes zrelaxujes. Ked casto k malemu vstavas a si unavena pospi si cez dwn aj ty ked i dieta spi. A nedepkuj mas urcite krasne dieta zi pre neho...

hroska
18. jún 2013

@natalyaas si straaaaasne zlata a mas vo vela veciach pravdu 🙂 ale zjavne nevies co je depresia. 😝 my,co sme tu nie sme unavene,nemame "nalady" ale mame ozajstnu chorobu,nie depku,ale klinicku depresiu alebo patologicku uzkost.taky clovek nie je schopny si najst konicka,nie je schopny si pospat.....clovek s depresiou nie je schopny rano vstat z postele ,umytsi zuby,ucesat sa ....ale nie preto,ze je lenivy. Tu nepomoze nic iba liecba a urcite nie Xanaxom,ale antidepresivami.Xanax je benzodiazepin,ktory pomoze preklenut urcite kratke obdobie,ale nelieci. Viem,ze si to myslela dobre a dakujeme aj za taky prispevok.ty si depresiu nezazila a bud za to stastna 😉

kazunomiya
18. jún 2013

@hroska teraz idem do Ruzinova konzultovat tak potom budem vediet viac 🙂 ale co som si ratala tak som v tretom dni piateho tyzdna (viem nastastie presne kedy bola ovulacia... niet nad to ked si robis zaznamy cyklu...) cize babo ma presne 18 dni. Lahko sa mi to rata, lebo je to od 1. 6. Zacinam byt strasne pazrava a velmi mi vadi, ze v praci dostavame sladke obedy (skolska jedalen - vcera buchty fuj a dnes paradajkova polievka, mrkvovy salat, oboje strasne sladke a rezen mi dali maly, som zavidela kolegyniam :( ). A sefka ked jej hovorim ze som hrozne hladna a potrebujem odist, ze preco si nenosim jedlo z domu. No nestoji to za rec, musim rychlo vymysliet ako to budem riesit.... zacina to byt dost narocne. Inak sa mam dobre, som za to velmi vdacna.

Zo mna si aj manzel robi srandu ze hned ako zhasnem, tak spim. Pamatam si aj stavy ze som nevedela zaspat, ked som moc nieco riesila, ale to je vynimocne, Inak spim ako zarezana a neviem o sebe vobec.

natalyaas
18. jún 2013

@hroska
No co som si myslela som napisala... neviem depresii je asi viac... takv tomto neporadim asi 🙂 ale aj tak si myslim ze liek je rodina a nie nejake prasky jest den co den. Moj nazor

hroska
18. jún 2013

@natalyaas tvoj manzel je mudrejsi ako tv. gastrolog 😝 ,dobre urobil,ze ti ten Xanax vyhodil.Vobec by ti to nepomohlo vyriesit tvoj problem.,akurat by ti to mohlo sposobit zavislost. 😝 Antidepresiva su ale ine lieky,patria medzi majbezpecnejsie lieky,nie su vobec navykove a hlavne liecia a su ucinne.po prelieceni ich clovek bez problemov vysadi.ano,beru sa kazdy den,ale v niektorych pripadoch je liecba nimi naozaj nevyhnutna,ako napr,ked sa cukrovka musi liecit inzulinom.pri depresii ide o nerovnovahu urcitych latok v mozgu,je to proste chemia a neda sa to inak ovplyvnit ako liecbou. Vela ludi ma este dnes vela predsudkov voci antidepresivam,ale velmi sa mylia,su to dobre lieky,mnohokrat aj zachrania zivot.silna depresia je smrtelne ochorenie,takyto clovek sa moze dostat do stavu,ze si vezme zivot, a tu su AD namiesta. A netreba zabudat,lieky su pre ludi,aby im pomahali, nie su to drogy!!! 😨

kazunomiya
18. jún 2013

@hroska no uz som sa vratila, babo je uz vidiet, vravel 5. - 6. tt ale podla mna je 5. Prehadzujem si kartu k nemu a idem o dva tyzdne na kontrolu 🙂 tak sa tesiiim ze uz to mam potvrdene 🙂

natalyaas
18. jún 2013

@hroska
Ja sa liekom vyhybam... ako je aj antikoncepcia a podobne. Dam si az vtedy ked uz neviem vydrzat. Ja som dnes dostala 6 skatuliek liekov na helicobaktera p. A som znechutena z toho... no radsej mat asi toto ako depresiu
No kazdopadne do tohoto nemozem nic hovorit su to pre mna nove poznatky nikdy by ma nenapadlo ze slovicko depresia tak nebezpecna! No ano bol dost nahnevany ze mi to dal. Predsa som mlada a uzivat nieco taketo nepotrebujem a ani nemusim par krat som si ju dala ked mi bolo smutno uzko a vsetko som videla cierno. Po nej mi bolo dobre ale naucila som a aby mi bolo dobre aj bez nej 🙂

kazunomiya
18. jún 2013

@natalyaas v tom mas pravdu, ze zdrave ludske vztahy najviac pomahaju (vo vseobecnosti pri vsetkych ludskych trapeniach). Stastny clovek, co ich ma k dispozicii. Ale naozaj dakedy to bez liekov nejde, ja som to bez nich skusala dlho vsetkymi sposobmi (aj psychoterapiou, aj s pomocou priatelov, aj s pomocou modlitby, aj s pomocou byliniek ci obcas nejakeho toho lexaurinu) a nakoniec som sa i tak nezaobisla bez navstevy psychiatra. Niekto ma ale stastie a zvladne to bez toho.
Druha vec je ze dnes tolko ludi hovori o depkach, ale keby vedeli co to naozaj je depresia, tak by si to radsej rozmysleli (to citujem jedneho psychiatra a suhlasim s nim). Cim nepopieram ze si mohla mat depku, ved su aj lahsie aj tazsie stavy.

kazunomiya
18. jún 2013

@natalyaas osobne si myslim, ze lekari, ktori nie su psychiatri, by s predpisovanim tohto typu liekov mali byt opatrnejsi. Je to najviac zneuzivany typ liekov na svete a u nas je predpisovany zbytocne casto. Nehovorim o tom, ze poznam napr. niekoho, komu to napisal kardiolog a potom sa to rozhodol zmenit za iny typ lieku (antidepresivum) a nasledovali take strasne stavy ze dotycny bol dost dlho PN kym prisli na to, ze to je odvykaci priznak (islo o vysoky tlak, na ktory sa dotycny liecil, takze toto tomu kardiologovi zrovna nevyslo). A o Xanaxe obzvlast som pocula lekarov sa vyjadrovat ze je to fakt svinstvo. Ak si vies pomoct bez neho, tak je lepsie naozaj bez neho.

hroska
18. jún 2013

@kazunomiya tak este raz gratulujem,teraz uz oficialne 🙂 caka Ta jedno z najkrajsich obdobi v zivote zeny 🙂 a hovori sa,ze tehotna ma jest za dvoch,tak si teraz dopraj 😀 a moja neboha stara mama este hovorievala,ked som bola tehotna,aby som sa divala na pekne veci 😀 😀 😀 ,bolo mi to vtedy strasne smiesne 😀
@natalyaas fuuu s antikoncepciou ani ja nesuhlasim,to je velke svinstvo,dobre robis,ze to neuzivas,boli pripady,ze zeny na to umreli,dostali trombozy a pod. 😝 si pis ze helikobakter je lepsi ako taka klinicka depresia,fu radsej mat aj 10 helikobakterov ako jednu ataku depresie 😀 😀 .No nic,len tie lieky pekne vyuzivaj,lebo zase ani toho helikobaktera netreba podcenovat 😉
Ak si mala smutok alebo cierne myslienky,mohla si mat urcite prejavy lahuckej depresie,pri tej nie je potrebna liecba antidepresivami a vacsinou to clovek zvladne sam,tak ako si pisala. 😉 Drz sa a prajem rychle uzdravenie!

kazunomiya
18. jún 2013

@hroska to s tym jedenim za dvoch zistujem coraz viac, dnes som bola zuriva od hladu o stvrtej poobede a sefka nato ze co si nenosim jedlo z domu (ona vie ze som tehotna, jej som aj z pragmatickych pricin povedala hned, aby ma setrila ;)) No vidim, ze musim zacat kazdy vecer chystat jedlo na dalsi den... A ze sa mam divat na pekne veci, to mi tiez povedala jedna taka trochu starsia kolegyna a inak ja si myslim, ze je to pravda. Nevieme, co vsetko babo vnima, ale myslim, ze vnima skor viac nez menej...
Inak je super ako sa vsetci tesia, budem to asi postupne hovorit ludom a uzivat si ako sa so mnou tesia. Je to este lepsie ako gratulacie po svadbe (bola pred 3 tyzdnami).
Tak este ma caka navsteva psychiatra a poradit sa o liekoch.

natalyaas
18. jún 2013

@hroska dakujem krasbe no mam ho uz pol roka len zvracam. Je mi zle zaludok. Mam ako kamenl. Raz mi vaha klesne o 5kg potom vystreli a dookola kolotoc... teraz mam dist silne lieky aj nejake striebri tak si pripadam ako pokusny zajac... no hadam ze sa z toho dostanem lebo pol roka vracat a odpadavat uz nechcem. Dakujem ete raz aj ja zelam vsetkym skore a uspesne vyliecenie!!!!

kazunomiya
18. jún 2013

@hroska
@natalyaas inak problemy v traviacom trakte velmi silno suvisia s poruchami emocii, aj s depresiami. Som citala dokonca aj zaujimave vysvetlenie, ze v traviacom trakte, najviac v crevach, je viac buniek ktore "citia" emocie, ako v mozgu, takze by sme mali prehodnotit ako sa pozerame na to, ako ludska nalada funguje. A fakt je, ze ludia co trpia vaznejsimi poruchami GIT (napr. ulcerozna kolitida, crohnova choroba..) tak maju v akutnych fazach problemy aj s naladou, a s nervozitou a tak. Mam taku kamosku... kym sa jej stav neupravil, bola riadne mimo, vravela ze ani si neuvedomovala ze je to z tej kolitidy a aka bola velmi nervozna, kym sa to nezlepsilo. A najhorsie to bolo kym nezistili co sa deje, lebo okolie nechapalo, z coho je furt nervozna a co sa s nou vlastne stalo. Takze telesne stavy vedia velmi zamavat aj nasou psychickou pohodou.

natalyaas
18. jún 2013

@kazunomiya
Ja si tiez myslim ze je to na zamyslenie ked doktor ktory nema papier apred menom ze je psychos tak nema ani pravo liek predpusat. Dokonca som sa uz stretla s tym ze jedna zena chodi do lekarne v surovciach a tam jej daju xanax aj bez lp. Myslim xe taketo lieky by mali stranit co najviac od ludi a predpisovat ich len tym ktory ich naozaj potrebuju! Ano co sa tyka depresie. Ja pocujem od kazdeho mam depku a nemam naladu aj moj muz ten ma depku za den 10krat :D ale tiez si aj myslim ze ak clovek upada do takychto depresii ze odstupom casu si vypestuju tu ozajstnu depresiu. Takze aj ked tak neskodne vyzerajuca depresia moze byt zaciatok toho ozajstneho...

kazunomiya
18. jún 2013

@natalyaas No akoze negativizmus nikomu este k stastnejsiemu zivotu nepomohol, neviem preco tolko ludi mysli tak negativne, aj ked ja sa od toho tiez musim oducat. ale urcite kolisanie nalad je normalne. Nam to jeden psychiater tak vysvetloval.. ze ked uz ide o patologiu, tak to je vtedy, ked tie vykyvy nalad su omnoho vacsie, cize v pripade depresie je ta smutna nalada hlbsia nez by bola bezne. Neviem, ci sa to da vypestovat, mozno si k tomu clovek vie nejak aj "pomoct", ale teda asi nikto nechce naozaj mat depresiu.
K tomu vydavaniu takychto liekov bez predpisu, nemam slov. Takisto ako ked sa takto dava HAK (co je ale take svinstvo ze to by som nebrala ani za svet, iba ak by ma niekto presvedcil ze je to zivotne dolezite pre mna. A kamoskin otec bol zavisly na tychto ukludnovakoch a mal milion sposobov ako presvedcit nejakeho doktora ze mu ich ma predpisat, a rodina (jedna dcera psychiatricka, druha psychologicka) mala co robit, aby mu nasla vsetky co mal kde poschovavane a aby mu nejak pomohli... rovnake ako ked je niekto alkoholik

svija
18. jún 2013

@kazunomiya - ha ha, tak díváním se na horory bych se fakt neodreagovala 🙂 . To bych se bála jít i v noci na záchod 😀 .

@hroska - teda úplně vidím tvého taťku jak tam běhal mezi čtyřmi ženskými oddělenými jen plentou 😀 . Mě by se asi taky líbilo pomáhat přivádět lidi na svět, ale ta zodpovědnost, když se pak stane nějaký průšvih. Já bych si to pak brala hrozně osobně.

kazunomiya
18. jún 2013

@svija Vidis, ja som sa tiez divila a ona ze ked vie, ze to nie je naozaj, tak sa neboji. Ja horory fakt nemozem.. sme na tom asi rovnako 🙂 Odjakziva som z nich akurat mala zle sny.