Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

svija
19. jún 2013

@mary1995 - valdoxan vůbec neznám.

A přidávám jednu historku z dnešního dne, pro zlepšení nálady. Dítě mi vlezlo do špajzu a já byla ráda, že mám chvíli klid, že mě nepotřebuje, tak jsem si tu tak v klidu seděla. Asi po 5ti minutách si říkám, je tam nějak potichu, co tam asi dělá. Tak se jdu podívat a milý Vítek (1 rok) celý zapatlaný od jahod a všechno okolo taky 😝 . Zapomněla jsem, že sem jí nechala položenou na zemi, tak si pohrál 😖 . Šel pak rovnou do vany i s oblečením 🙂 .

hroska
19. jún 2013

@janka1012 no len sa prosim ta teraz s priatelom nerozchadzaj 😨 To je znama vec,ze ked je clovek v depresii a pod. NEMA robit ziadne zavaznejsie rozhodnutia.Pockaj az sa stabilizujes, potom budes robit rozhodnutia. Ja som tiez dnes dala 0,5mg Frontin a som ten den nejako prezila.Zachvaty ja nemam,len ked rano vstanem a zistim,ze cely den je predo mnou,spanikarim,tiez si porevem,ze co ja idem robit a tak..... 😝 K veceru trosku lepsie a celkovo hadam trosinku lepsie,klop,klop.ale dnes len 16.den tak to je este malo,ale zda sa ze lepsie ako ten predchadzajuci liek,tak hadam tento Sertralin uz bude pre mna to prave orechove 😉

janka1012
19. jún 2013

@hroska hroska drzim palce aby ti sadol myslim ze si na dobrej ceste... 😉 dnes to bolo fakt strasne ja sm tak vsetko videla skreslene ze som depkovala od rana...proste som mu uz pisala ze to bude lebsie ked sa odstahujem a tak len som ho chudaka zase dostresovala a on uz je s tychto mojich stavou zufali ale ja to vtedy tak citim placem uplne az tak ze uplne sa vysilim uplne nevladzem myslim na najhorsie este ked sa s nim rozchadzam je mi tak zle ze ani zit nechcem ja to nechapem proste uz to mame vyriesene a ja sa stale k tomu vraciam a uz to aj jeho ubija ale naozaj ked ma to chyti nevif s tym nic urobit mam nervy placem nejem ruky sa mi trasu atd a hlavne nicim nieco co znicit nechcem.potň dala som ten f frontin a zaspala som na 4 hod a ked som vstala zrazu hned som mala iny rozum hned som mu pisala uz v pohode a teraz je to ok ale ja nemozf mavat taketo stavy proste nechcem koli depkam prist o priatela ale ked to clovek ma vtedy je vsetko cierne hroska nevies mi poradit co mam robit ked to na mna pride az mu stale nevykrikujem a nerozchaddzam sa ldbo mna to este viacej nici a stresujem aj jeho kazdy kto ma depky tak nad niecim haluzim a vtedy vidim ze vsetko bude na hovno ze to nema vyznam vidim len to zle a ked ma to prejde vnimam ho inak je dobry chlap a velmi ma miluje a stara sa mohli by mi ho zavidiet ale ked dostanem tie depky uplne to vidim inak a fakt sa bojim ze koli mojim stavom ho necham alebo to nevydrzi tie moje nalady a necha on mna a to budem mat potom take stavy ze asi ma niejde budu musiet zavriet...je to tazke a musim sa s toho dostat lebo ak koli depresii mam prist o neho tak to nezvladnem vobec neviem ako to mam robit az ho tym nezatazujem az sa s tym potrapim sama ako to zahram ze som ok tď frontin zase jest stale nechcem aj tak uz mam len 2 tabletky a uz nebudu po ruke...uf som sa vyrozprvaka ale je mi teraz lebsie len dufam ze ma to zase nechyti lebo musi byt uz aj on zufali ked ho nechavam

filipko
autor
20. jún 2013

Ahoj missy, u mna to bolo v roku 2006. Teraz mám už väčšie deti a som v poriadku. Super, že aj tebe sa to podarilo.d.

hroska
20. jún 2013

@filipko ty sivlastne zakladatelka tejto temy,odvtedy ubehlo 7 rokov.... pises,ze si vporiadku,to je uzasen 😉 .Uzivas stale AD,alebo sa tiich ppdarilo uplne vysadit? 😨 😵

@janka1012,musis si najst nejaky sposob,ako by si to vyriesila,ked to na teba pride. Vidis,sama si to uvedomujes,ze su to len cierne myslienky,proste povedz si,ze ten mozog zase blbne a ze ty to vies, ze blbne ....a ked to na teba pride,tak si to skus napisat na papier,to bude akoze pre tvojho draheho,popis si tam vsetko,co ti momentalne "unavena" hlavka hovori,odloz do suflika a drahemu to neukazuj.Alebo si to napis akoze do sms,ale drahemu neposli,len si to odloz do archivu.A potom,ked ti bude dobre,tak si to ptecitaj a sama zbadas,aketo boli koniny. 😝
Raz som citala taku diskusiu o depresii a taky chalan,to tam vystizne a strucne,aj ked dost vulgarne napisal.Ked uz isla na neho depka, tak napisall " zase tomu mozgu je@e" 😝 😀 fuuuj skarede,ale vystizne,nie? 😀

kazunomiya
21. jún 2013

@hroska no tak uz som konzultovala aj s psychiatrom, prehodil ma na seroxat, pol tablety, s tym, ze postupne mozem aj vysadit (lebo ze AD sa nesmu naraz vysadzovat). Ale ze sa moze po porode stat ze sa stav zhorsi a potom by som musela nielen zacat znova brat seroxat, ale prestat dojcit :( tak ja dufam, ze to sa nestane.

hroska
21. jún 2013

@kazunomiya seroxat som brala3 roky,vlastne som sa na nom vyliecila,no potom som ho vysadila,samozrejme pomaly,ale do 3 mesiacov sa mi depresia vratila. A kolko mg.ides teda brat.?a som mala davku 30 mg,tak ty budes mat urcite menej.

kazunomiya
21. jún 2013

@hroska dal mi polovicu z 20mg cize 10 mg.. som si potom citala o oboch liekoch a neviem preco ma prehadzuje z citalopramu. nezda sa ze by bol v tehotenstve seroxat vhodnejsi ako citalopram (pri oboch je napisane zhruba to iste), ale asi on ma take skusenosti. ale asi ak sa budem citit dobre tak to proste priebezne vysadim. mne uz teraz ak vynecham ten citalopram, vobec nic nerobi.. takze sa nejak moc neobavam ze by mal byt problem.

kazunomiya
21. jún 2013

@hroska inak mimochodom, seroxat je oproti citalecu hnusne drahy... mala som im rovno povedat ze chcem generikum, ale nevedela som ze kolko az budem doplacat :(

filipko
autor
21. jún 2013

Ahoj Hroška,

vobec vam teda nezavidim , ked viem čim som si prešla. Ja som to mala z vyčerpania. Malého som kojila, nejedla nespala, manžel ani nikto iný, mi ani raz za polroka nezobrali dieťa na prechádzku. Chodievala som sama aj na dve hodiny a prechadzala som sa dovtedy pokiaľ sa maly nezobudil. Potom som prišla domov unavena, a zacali behačky okolo maleho, ˇvarenie...atd. Proste som si nenašla cas na oddych a spánok. Noci som mala total prebdené, aj ked maly dobre spinkal, bola som nervozna ci je v poriadku, ci nie je hladny , no proste som si robila zbytocny stres a celu noc som prebdela. Po piatich mesiacoch som prestala spavat, bola som tak vycerpana, ze som vecer nemohla zaspat. No a ked som uz nespala posledné 4 noci, dostavila sa obranyschopnost organizmu, zacali mi trpnut ruky a nohy ( stala som akurat okolo jednej v noci pri okne), a neskutocne mi zacalo busit srdce, myslela som ze mam infarkt a ze umieram. No bola to hrozostrasna uzkost. Spustila som si uzkosti, nič som o nich nevedela, tak nasledovalo behanie po lekaroch. Bolo mi fakt hrozne..Potom mi niekto poradil istu psychologicku. Chodila som ku nej asi dva roky, velmi mi pomohla. Nasmerovala ma na spravnu cestu, cvičiť, cvičiť cvičiť - to je proti uzkostiam, hlavne sa ich nebáť, je to len pocit - nik na ne ešte neumrel, a keď sa zvladne jedna, zvladne sa aj ďalšia a oni pomaly vymyznú - je to ale dlhodobé a chce to trpezlivosť. Zabezpečila som si pomoc ku deťom, a snažím sa veľa relaxovať, vždy keď sa dá. Neviem, či by som to zvládla bez pomoci ☹
Aj pre mňa to bolo ťažké obdobie, no teraz viem kde som urobila chyby... a ponaučila som sa. Veľmi Vám držím palce, nech sa Vám zdravie čoskoro upraví, to je to najdoležitejšie, čo pri vychove detičiek potrebujeme.
Papa

filipko
autor
21. jún 2013

janka, hroška, vy ste doma na materskej?

hroska
21. jún 2013

@kazunomiya kazu presne to ma napadlo, ale nechcela som ta zneistovat.Nechapem preco ta prehadzuje z citalopramu na seroxat.Ked u teda chcel nieco poriesit,tak ti mohol citalopram na ten prvy trimester znizit,resp. pomaly vysadit. A po prvom trimestri zas nasadit citalopram spat. Neviem, seroxat je "najsilnejsi" ssri, fakt nechapem. 😕 nemusis mi hovorit, je hnusne drahy,tusim do 11 eur,ja som mala z toho tiez nervy. ? 😠 vies co,ja by som ho este nebrala,skus si to este prekonzultovat s inym dr. Nevysadzaj citalopram, neboj sa nic babinku nebude,ajkeby si ho brala cele tehotenstvo. Keby ta prehodil na ten Sertralin,tak to chapem, on je velmi setrnny,jemny a mohla by si na nom aj kojit.Aj tu kopec kociek na tom vynosili a odkojili.....ale ten Seroxat,neviem fakt, a navyse na nom kojit nemozes. Skus sa este poradit,stoji ti to zato!

hroska
21. jún 2013

@filipko ja uz davno nie som na materskej.tu som este ako tak zvladla, mne sa nakopili problemy az potom neskor,ked boli deti vacsie.bola som tiez velmi vycerpana a navyse u mna je depresia aj v genoch,tak sa to u mna spustilo.

kazunomiya
21. jún 2013

@hroska no rozmyslam ci sa na to nevykaslem a proste nedoberiem ten zvysok citalopramu co mam doma, alebo este znizim davkovanie o polovicu.. ked povedal ze mozem aj vysadit... pri tom nizkom davkovani to uz asi nijak prudke nebude. sa aj cudujem ze mi nepovedal nech proste doberiem a hotovo. ved on vie ze ja som uz OK. vobec nemam pocit ze by som AD este potrebovala.

janka1012
21. jún 2013

@hroska ahoj hroska velmi pekne napisane ze hlavicka blbne a tak vies ja si to uvedomujem ze mam problem ale v tej depke si ozaj myslim co mi vravi ta unavena hlavicka 🙂 vies musim sa priznat ze toto robim uz 3 roky idkedy som s nim stale som sa rozchadzala a ked ma to preslo tak som bola mimo ze co som spravila...proste stale mi hirelo hlavou ze aky je ze co bude do buducna ze on je urcire taky a taky atd a len vsetko zle som na nom videla stale som sa stahovala ked ma to chytilo a potom sa vracala uz mi povedal ze chodim ako ciganka... 😒 ako smutne je ze som teraz na to prisla ze to mam vlastne depky...no a raz som odisla asi pred pol rokom do podnajmu a to uz bolo na neho moc samozrejme som potom mala stavy zase ze som odisla lebo vratit som sa nemohla kedze som mala zaplatene na pol roka...takze takto sme fungovali po tom decemre mam v hlave ze urcite cosi robi urcite ma necha raz atd vseliake cierne myslienky takz uz sa nestahujem pretoze s tym musim prestat ked ma to chyti tak placek nervacim som uplne ako troska proste nejem atd potom ma to prejde a som uplne okej proste sa smejem som rada ze ho mam atd je to cele takto divne ale ja takto fungujem a uz nechcem musim sa s toho dostat vtedy ma trapili vsetky jeho zle vlastnosti namyslala som si ze ma bude terorizovat upratovanim atd ze nebude dobry otec a ked ma to preslo a viem ze je super chlap tak zase od decembra riesim ze si zas bude pisat ze ma podvedie ze ma klame proste neprajem to nikomu zoziera ma to vypisujem mu ako blba a on uz nechape ze co riesim stale ze co mam za stavy posiela ma ku psychiatricke atd...proste si uvedomujem hroska teraz ako si mi to napisala ze musim si povedat ze zase hlavicka blbne a uz v depke nerobit unahlene zaveri lebo rozchod by len pohorsil a ja sa poznam asi by som to velmi zle znasala....depresia je svina niekto place a je nestastny ani nevie preco moj pripad je zase haluzim nad vecami stale dokola aj keby to bolo 3 roky dozadu ja stale riesim minulost a cierne myslienky ma deptaju...pozitivne je ze zatial mam depky len taketo normalne fungujem varim chodim behat mam plany do buducna atd az na tieto stavy ked ma chytia vtedy je to naozaj velmi zle... 😒 mam pocit ze sa mi ruti svet a budem len plakat a chodit ako bez duse potom zase vide slnko a stale tak dookola...ty taketo stavy asi nemas ze???dufam ze sa ti coskoro polebsi aj keby len na par dni a potom tych dni bude stale pribudat verim tomu a dufam ze to bude aj u mna niekedy si pripadam ze neviem co chcem ked toto robim ale niekje to uz normalne uz len ked dostanem zase niaku haluz uz je po nalade som zamyslena a chalan len ze co ti zase je... 🙂 proste depka je svina ale istotne ju porazime dokazom su dievcata co tu pisu... 😝

hroska
21. jún 2013

@kazunomiya skus si to prebrat este aj s tym gynekologom,znizit ten citalopram uplne na minimum,to si myslim, ze bude najrozumnejsie riesenie, teraz prestupovat na Seroxat sa mi fakt nezda,zase kym si telo zvykne.spytaj sa gynekologa ci vidi nejake riziko,ak by si vynosila na min. Davkach citalopramu.
@janka1012 este sa musis dlhsie stabilizovat,neboj potom si na blbosti nespomenies. Este to chce par tyzdnov.Jasne aj mam este strasne stavy,ved mne AD este ani nezabrali 😝,nemam este ani 3. Tyzdne,no tak sa len modlim,aby zabrali a j aby som bola trpezliva.

kazunomiya
21. jún 2013

@hroska v SPC citalopramu sa pise, ze ak je potrebne, moze sa uzivat aj v tehotenstve, len ak sa uziva az do tretieho trimestra tak je riziko nejakych reakcii u novorodenca... v zasade to iste pisu aj o Seroxate takze jedno je iste, ak to nebude nutne, v tretom trimestri AD uzivat nebudem. O dojceni je tam ze sa to ma zvazit, ale nie ze sa to nesmie (pri oboch liekoch). Ja asi ten seroxat ani nebudem brat... alebo aspon nie dlho. Spytam sa gynekologa este, nad tym som tiez rozmyslala.
Ja som v poslednych dnoch ten citalopram viacmenej vynechavala a nic som si nevsimla. Ale lekarovi ked som povedala ze mam potvrdene tehotenstvo a ci mozem citalopram brat dalej, tak on rovno povedal ze nie. Ja mam podozrenie, ze vychadza z nejakych skusenosti, lebo to nie je to iste ako sa pise v popisoch tych liekov. Ale inak hovoril, ze telo matky si plod chrani, takze ono je to vlastne zariadene tak, ze ak ma to tehotenstvo vyjst, tak vyjde. O to sa moc neobavam, lebo neberiem ziadne velke davky.

hroska
21. jún 2013

@kazunomiya tiez si myslim, ze teraz prechadzat na Seroxat,by nebol spravny krok! Ci a v akej davke mozes citalopram je podla mna otazka na gynekologa,lebo on ta bude teraz pravidelne sledovat,takze o tomto sa porad radsej s nim.urcite ma skusenosti,lebo dnes vela mamiciek berie AD pocas tehotenstva.

janka1012
21. jún 2013

@hroska mne tusim na tu uzkost pekne zabrali teda neriesim ju casto...no a tieto moje stavy to nieje nic nove inak hroska mne serlift zabral na uzkost strach a take ja som vtedy myslela ze len to mam ale tie stavy ze ho nechcem a neviem co chcem som mala stale ale tusim som si s toho nic nerobila proste som ho nechcela a herecka ako ho mam na haku....takze na uzkost mi velmi pekne zabral a na to moje haluzenie to som robila aj pocas liecenia takze asi som ho mala jest dlhsie alebo som taka povaha tazko povedat moja mamina robi to iste jeden den ho nechce druhy den ho chce a tak dokola ale to ma dobraka takze ten je rad ze ju ma 🙂 ale kazdopadne som sa citila o 100%lebsie a ked som aj mala stavy ze ho nechcem nerozhadzalo ma to vies proste ziadny plac ziadne velke depky takze tusim zabral aj na to ale stale som ho nechavala a tak dokola... 😀 tusim sa budem musiet ist liecit niekde na uzavrete az uz viem co chcem ale stahovat sa uz rozhodne nebudem!!!ked ma cosi chyti vydrzim to a pisat mu nebudem lebo som si uvedomila ze ho nechcem stratit aj ked to bude tazke ale dufam ze to zvladnem a uz mu nenapisem ani jednu sms...po mesiaci a pol sa mam prist ukazat poviem doktorke tieto moje zachvaty lebo o tom som jej nikdy nevravela nevedela som ze to nieje normalne ja len ze som nerozhodna a neviem co chcem ale toto nieje hroska len nerozhodnost nechavat chlapa kazde dva tyzdne potom ho chciet a zase nechciet bucat atd myslim ze davno som jej to mala povedat len som myslela ze ja som taka...ale urcite to robi ta depka...ak ti zabere serlift tak ako mne budem rada drzim ti palce 🙂

kazunomiya
21. jún 2013

@hroska no uvidim.. dneska som taka nervozna ze az... jak som prisla do roboty ide ma roztrhnut... rozmyslam nad tymto a zaroven tu mam same problemy co musim riesit... tu je taka praca ze musis reagovat niekedy okamzite a navyse je to robota s ludmi.. niekedy mam toho plne zuby, tak dnes napriklad absolutne. A to ma este caka par telefonatov, ktore su mi velmi neprijemne.. velmi... a preto sa mi to nechce a odkladam ich. Nerada hovorim ludom neprijemne veci do telefonu :( Ach. Nevies, ako by som sa mohla upokojit, aby som sa uspesne dokazala sustredit na pracu?

janka1012
21. jún 2013

@kazunomiya mne pomaha behanie neviem ci mas cas ale napr rano si treba privstat a vecer ak mas potrebu treba ist tiez budes ale treba behat poriadne... 😉 pripadne niekde si ist odichnut s priatelom na jeden dva dni spravit si vylet len velnes nic nerobenie atd...naerpat energiu proste mozno je toho na teba dost potrebujes len vypnut...

hroska
21. jún 2013

@kazunomiya tak mas teraz krasne zivotne obdobie,vsetko je vporiadku,mysli na to ze uz je piatok a caka Ta vikend, oddychnes si.No a si tehulka ,tak mas pravo byt nervoznejsia,nie 😉 niektore vracaju,tak ty si dnes nervoznejsia, no a co? Mozno Ta vytocili aj tie lieky, ak sa citis Ty vporiadku,nic nemen.Ak budes Ty vporiadku a vyrovnana,babatku sa z tych mini davok nic nestane. V prvom rade musis byt ty vklude,to je najdolezitejsie aj pre babo.A kup si cokoladku,nieco sladke,to je dobre na nervozitku 😉

kazunomiya
21. jún 2013

@janka1012 vdaka.... ja sa potrebujem nejak hned teraz nastartovat.. mam este dve a pol hodiny na to aby som spravila co treba a stale som akasi rozhodena.

hroska
21. jún 2013

@kazunomiya teraz ma napadlo,tusim,ze si pisala,ze tvoj gynekolog odhadoval tehotenstvo na 6 tyzden,ked sa na to pozrieme logicky,prvy trimester sa konci v 12 tyzdni,nie? Tak naco na 6 tyzdnov menit, ved uz si v polovici.moja rada,skpnzultuj s gynekologom.

kazunomiya
21. jún 2013

@hroska najlepsie je ked mi sefka povie nech sa tomu nepoddavam. Ono je to divne lebo mne je v podstate dobre, ale tieto psychicke stavy to je horsie ako ked ti je zle fyzicky.. lebo je to take ze skoro o tom nevies, len si zrazu vsimnes ze reagujes divne. Ja som unavena po celom tyzdni, posledne dva tri dni som malo spala, lebo teraz mame same akcie a tak byvam dlho v praci, aby som aspon nieco doriesila. A v stredu sme mali koncert... krasny ale uplne ma vycerpal, lebo som si este po nom sla sadnut na caj s kamoskou a dostala som sa domov o polnoci... a doteraz som asi z toho rozhodena.

kazunomiya
21. jún 2013

@hroska mala by som byt prave na konci piateho tyzdna, podla toho ako som si sledovala cyklus (super vec, viem presne ze kedy co a ako ;)) Ale odkedy viem, ze som tehotna tak citalec viacmenej vynechavam a beriem ho len niekedy a nic sa mi nestalo. Len teda lekarovi to nehovorim. Neviem, ci ide o prvy trimester, ja som sa docitala ze v tretom trimestri to prinasa to riziko ze novorodenec ma priznaky, o ktorych sa nevie ci je to ze odvykacie alebo je to nadbytkom serotoninu.
Ak fakt nebudem mat nejake neprijemne psychicke stavy ze budem mat pocit ze potrebujem podporu liekov, tak sa na ne vykaslem a budem radsej zdravo jest, hybat sa a relaxovat, to by mohlo stacit ;)
Gynekologa sa urcite opytam na nazor. Kedze je to aj porodnik, tak on bude vediet podla mna...

janka1012
21. jún 2013

@kazunomiya v prvom rade chod si teda kupit tu cokoladu aj ked na silu ale nervi velmi rychlo ukludni....potom aspon na chvilku zavri oci dychaj z hlboka nadych vydych az do vtedy kym sa neukludnis...potom si v hlave zorad veci co musis urobit pekne porade a vklude si rozmysli ktoru vec pojdes ako prvu vybavit atd neboj vsetko zvladnes hlavne daj si tu cokoladu a skus si v tom urobit poriadok a ani sa nenazdas ako skvelo ti to pojde 😉

kazunomiya
21. jún 2013

@janka1012 hlavne ten poriadok.. nevies si predstavit ten bordel co mam na stole a vo vsetkom mam neskutocny neporiadok.. to vzdy, ale teraz je to extremne.

janka1012
21. jún 2013

@kazunomiya ja som taka ista vsade neporiadok a ked uz neviem kde mi hlava stoji zacnem byt nervozna....vtedy mi nic nepomoze iba zacat to riesit cize upratat a porobit co treba to si ta aj tak pocka cim skorej zacnes tym skorej to budes mat za sebou... 😉

kazunomiya
21. jún 2013

@janka1012 ok idem na to, drzte palce 🙂