Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kazunomiya
21. jún 2013

@janka1012
@hroska Pan Boh ma ma asi rad, a vidi v akom som stave, takze z neprijemnych telefonatov sa podaril len jeden, nikto iny mi nedvihol. A tento jeden bol v pohode. Po vikende budem mat klud a zavolam ostatnym. A teraz uz pomalicky dokoncujem, lebo som sa rozhodla ze dnes odidem tak ako mi oficialne konci pracovna doba - o pol 4

hroska
21. jún 2013

@kazunomiya to som rada,ze sa ti to vyriesilo. A utekaj uz veru domov a pekne sa setri, pekne papaj za dvoch a divaj sa na pekne veci 😉 😀

janka1012
21. jún 2013

@kazunomiya no vidis takto by si sa zozierala bohvie do kedy a teraz uz to mas za sebou... 😉

hroska
21. jún 2013

@kazunomiya a dievcata,ktore ste tehotne alebo dojcite tu je link,ktory by vas mohol zaujimat
www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=2428

janka1012
22. jún 2013

len tak pre zaujmavost:najpopularnejsie anntidepresiva su selektivne serotoninove absorcne inhibitory.serotonin je neutrotransmiter ktory ovlada nutkave obsedantne spravanie a dava nam pocit ze je vsetko v poriadku a mame vsetko pod kontrolou.a taky pocit predsa chceme mat nie??problem je v tom ze obsedantna nutkava neodbitna rusiva vzrusujuca neodolatelna radost vybavovania detajlov vasej lasky je mozna len vtedy ked je hladina serotoninu nizka a hladina dopaminu vysoka.to znamena ze brat antidepresiva nieje dobre ak sa chceme zalubit.podla antropologicky H.Fisherovej a psychiatra J.Andrewa Thomposona ak clovek berie antidepresiva mnevnima zvycajne jemnostky pritazlivosti a nevysiela sexualne signaly.droga zahmli vasu instiktivnu schopnost rozlisovat ci sa k nam niekto hodi pretoze hladina uzkosti velmi poklesne presne v tej chvili ked sa prudku zvysi hladina serotoninu.antidepresiva mozu znizit schopnost dosiahnut orgazmus alebo sa sexualne zrusit co zasa znemozni sa priputat k partnerovi.skratka antidepresiva mozu posobit ptotivasnovo. Citam teraz jednu knihu a nahodou som natrafila na tento clanok .moja osdobna skusenost je taka ze tiez som pri prvom brani serliftu bola taka ze som nercitila ziadne take emocie ako vasen chvenie zamilovanost a to som s nim chodila uz rok 🙂 ale samozrejme nechcem tvrdit ze tieto lieky s nas robia necitlivych robotov...dokazu velmi pomoct cloveku a ako kazde lieky maju aj tieto vedlajsie ucinky...ale pomahaju na uzkost a depresie a to je podstatne.ale to bola len moja skusenost tiezo co jem teraz necitim ziadne otapenie ze by som menej vnimala city atd ale pri serlifte som bola taka menej vnimava urcite 🙂 len ma napadlo to tu dat ze by vas to mohlo zaujmat 🙂

hroska
22. jún 2013

@janka1012 vsetko je to len teoria,ja som sa dokazala zalubit aj ked som brala AD,a ver tomu,ze zamilovanost a laska je to najlepsie AD,ake sa kedy "vyrobilo". Takze kocky,ked sa chcete rychlo zbavit depresie a uzkost,"iskrenie" je na to to najucinnejsie anridepresivum 😨 😉

kazunomiya
22. jún 2013

@janka1012 to je asi individualne ako clovek zareaguje a co s nim AD spravia. Je pravda ze trochu tieto emocie otupuju, na druhej strane depresivni ludia ako ja su radi, ze neprezivaju tak hlboke vasne, pretoze ich to stahuje dolu (pisem za seba)... Ale vplyv na sexualne funkcie nie je vzdy rovnaky a okrem toho, tie su negativne ovplyvnene aj depresiou resp. inymi podobnymi diagnozami. Myslim, ze starsie typy liekov mali vyraznejsie tieto ucinky, lebo mi ludia vraveli, ze sa im nepacilo, ako im to zmenilo fungovanie a radsej to nebrali. Holt asi nemali az take tazkosti/tak vazny stav, lebo keby ano, tak to radsej beru aj napriek vedlajsim ucinkom a zmenam prezivania. Je bezne, ze ludia s psychickymi poruchami sa obavaju liekov (niekedy to suvisi priamo s ich poruchou, pozor na to... lebo ak je prejavom poruchy nedovera a obavy, lahko vzniknu aj voci zdravotnikom a liekom...) ale je lepsie ak si nechaju pomoct od kvalifikovanych odbornikov.

kazunomiya
22. jún 2013

@hroska dnes som prespala pol dna az do druhej poobede a teraz neviem cim to je, pripisujem to unave z celeho tyzdna.. poucenie: teraz ked som tehotna si nemozem dovolit chodit neskoro spat a travit tolko casu v robote. Musim sa naucit byt trochu menej "zodpovedna". Druha vec je ze som si skusila vziat ten seroxat a mohlo to byt aj z neho lebo tak som zo zaciatku reagovala na citalopram. Bavili sme sa o tom s otcom, ktory prave vysadzuje citalec (uz berie len 5mg) a povedali sme si ze asi AD radsej vysadim, ked mi vlastne doktor povedal ze postupne mozem. Uvidime, co sa stane.
Tretia moznost je ze je to tym, ze teraz pijem menej caju a kavy, na ktore som navyknuta, stvrta je ze je to pocasim. A najpravdepodobnejsie je ze je to vsetko toto naraz.

kazunomiya
22. jún 2013

@hroska inak vdaka za link na tu studiu, inspirovala ma: budem si varit namiesto liecikov trezalkovy (lubovnikovy) caj.
Len sa teraz zlostim pre tych 15 eur za ten seroxat och!

hroska
22. jún 2013

@kazunomiya jasne,jasne, ano bol to aj ten Seroxat,ja kym som si nan zvykla 1 rok som bola strasne unavena a spavala som aj poobed,teraz ho berie moj tatino,az po 8 mesiacoch prestal pocitovat silnu unavu.tak urcite je to z toho a plus unava je aj z tehotenstva,najma tie prve tyzdne mozes by t velmi unavena,.takze myslim,ze ten Seroxat a tehotenstvo.Ked si sa rozhodla vysadit citalopram,vporiadku,aj tak prve 3 mesiace este budes nasytena,takze uzrcite sa nic nestane.Seroxat urcite nenasadzuj,su tam popisovane srdcove rizika pre plod. Udrzuj sa v kondicii,plus tie cajiky,mozno nejaky prirodny preparat , viem ze je Persen ale neviem ci je pre tehotne.....skus popozerat a bude to dobreeeeee.a nezabudni,aj tehotenskehormony robia svoje,takze oni to uz zariadia,aby si to zvladla. No a este Niekto ta bude opatrovat,na Toho sa najviac spolahni 😉

kazunomiya
22. jún 2013

@hroska tak sme sa zhodli :D ano ano ved to, ze viem ze sa o nas Pan Boh stara, vnimam to od svadby omnoho intenzivnejsie a urcite sa neprestal, takze som presvedcena, ze sme v dobrych rukach.

mexico_16
22. jún 2013

Baby aku antikoncepciu beriete pri AD-čkach ?

hroska
22. jún 2013

@mexico_16 no ahoj,dlho si nebola.ako pomohlo zvysenie Seroxatu?dufam,xe si vphodke.no s tou HAK by som pri AD velmi opatrne,aby ta to nerozhadzalo.je to otazka na psychiatra aj gynekologa,prekonzultuj s nimi.ale odporucam radsej ine formy antikoncepcie.....plodne a neplodne dni,kondom, coitus interuptus......no gyndosi by ma sprdli,ti vzdy tvrdia.....ak bol styk, vzdy je riziko otehotnenia,aj ked je neviem aka antikocep.

mary1995
25. jún 2013

Čaute žienky, čo sa deje, nikto sa neozýva. Ako sa máte?

pisaniesi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kazunomiya
25. jún 2013

@mary1995 jaj no dobre celkom, aj ked som dnes dostala vynadane od sefky tak ma to na chvilu vzalo, ale uz je dobre (mimoriadne zle beriem kritiku...). Vcera mi bolo dost blbo, aj som zle spala, lebo ja som citliva na pocasie... a este rano som prvy krat za toto moje tehotenstvo zvracala (moja chyba, nemala som si rano davat ovsenu kasu z predchadzajuceho dna). Dnes uz OK. Prestavam brat AD tak cakam ci to pojde hladko, dufam, ze ziadny problem nebude.

mary1995
25. jún 2013

@pisaniesi ja sa mám vcelku dobre, aj keď to počasie mi tiež vadí. Ja som v robote, šéf sedí pri mne otočený chrbtom a ja si tu veselo píšem To je teda drzosť!!
@kazunomiya zo šéfky si nič nerob, každý to poznáme. Moja kolegyňa je v 20.t.t. a práve dnes nám oznámila, že čaká chlapčeka, bude sa volať Roland. Má to tu dosť blbé, lebo jej " svokor" je majiteľ a vôbec nie je s ňou vyrovnaný a dáva jej to neprimerane pociťovať. Dnes nám oznámila, že od pondelka zostáva doma na "rizikovom" dohodla sa s lekárom.
Citlivá na počasie som aj ja a hlavne na fronty. Je to dosť nepríjemné. Ale vtedy si musíme povedať, že bude aj lepšie zlú náladu nám robí " iba " počasie. Zajtra sa má zlepšiť počko a koncom týždňa už bude veľmi dobre.
Čo sa týka AD ty berieš takú malú dávku, že si osobne myslím, že by si to vôbec nemala pocítiť. Držím Ti palce aby Ti to vyšlo.

kazunomiya
25. jún 2013

@mary1995 no ved ja dufam, lebo lekar ma uz davno hodil na polovicnu davku ked som chcela vysadzovat, a nejak ma na nej stale drzal... a teraz tiez rozpraval, ze mozem postupne vysadit, ale ze sa nemoze naraz. Ale ja uz fakt ani nevnimam ked lieky vynecham jeden alebo aj viac dni. A manzel bol teraz u neho so mnou, on je na AD omnoho kratsie ako ja (celkovo mozno rok) a ked sa spytal ci moze tiez znizit davku tak povedal ze zatial nie ale potom po lete.. moje nervy! Preco je pri mne taky opatrny? Ja som sa uz viackrat pytala ci mozem vysadit a nikdy mi to nedovolil... az teraz o tom hovori, ked som tehotna.
Ale vrta mi hlavou ako to spravit. Teraz prestanem brat lieky, lekar sa vrati do prace az koncom augusta po dovolenke, a potom co? Zajdem za nim poviem ze lieky som vysadila a vsetko OK? Ci co mam urobit? Nechcem mu povedat, ze som ten seroxat ani nebrala.

mary1995
25. jún 2013

@kazunomiya Teraz si myslím, že je potrebné aby si zvládla vysadenie ale myslím si, že by to nemal byť problém. Čo sa týka Seroxatu do konca augusta ešte máš kopec času, môžeš mu povedať, že si sa bála nových liekov alebo, že si ich skúšala a bolo Ti z nich nedobre. myslím si , že už bárs ako sa rozhodneš bude to správne.

kazunomiya
25. jún 2013

@mary1995 ďakujem.. zbytocne to riesim furt.. ja som taky stresujuci typ a vsetko moc rozpitvem.

hroska
25. jún 2013

@kazunomiya ahoj, ja myslim, ze mas rozumneho lekara,ked ti nechcel doteraz lisky vysadit, iba znizovat.....dlhodobe preliecenie znamena mensie riziko navratu choroby.Samozrejme situacia sa rosku zmenila,si tehotna ale pre neho si priorita Ty, nechcel riskovat vysadenie liekov v ani v tehotenstve,aleeee pre Teba je teraz priorita tvoje dieta a rozhodla si sa vysadit.Lekarovi neostava nic ine iba to akceptovat. Chod za nim, povedz zs si sa tak dozhodla kvoli zdraviu svojho dietata a ze teda skusis vysadit aspon na ten prvy trimester,ked prebieha ta organogeneza plodu.mal by ta pochopit,pripadne sa dohodnete na castejsich kontrolach. Myslim,ze tysi bola dostatocne dlho zaliecena a naozaj ten prvy trimester urcite zvladnes bez liekov.Ak by sa ti potom prihorsilo, nasadis spat. ;-

@mary1995 no to je teda fakt drzost, 😅 takto sukromne pisacky a este pri sefovi 😎 Aspon vidno ako ho mas na haku 😀 .Co mas nove, ostavas pri starej liecbe, ci stale spekulujes. Ja mam za sebou 3 tyzdne so sertralinom 100mg. Minuly tyzden som bola za dd. lebo fakt sa to uz nedalo,18.den a nic,ani o chlp lepsie. Mala som co robit v cakarni,aby som zdrziavala plac,ale aj tak som to neudrzala a slzy mi tiekli,ze tam vsetci na mna vycumovali. Ked som prisla dovnutra,sadla som si u dr. A spustila som 😖 total rev,ze prve 3 min. Som len revala a nebola schopna nic povedat.nakoniec som sa len zmohla na to, ze nie je dobre.....no vsak asi to pochopila .pytala sa ma,ci som pocitila nejake zlepsenis pri prechode z tej 50 na 100mg,ja ze nic. Tak mi predpisala benzosa Lexaurin 1,5mg obed a 3mg vecer. Povedala,ze este sme v tolerancii, ze ten zaber moze byt 14-21 dni. Bola to strasna ulava,ked som si dal Lexaurin,neskutocna....Aspon som uz zacala ako tak fungovat,je mi fakt lepsie, zeriem sice ten Lexaurin ale vcera a dnes sommala pocit,ako by uz malinko zaberal aj ten Sertralin, len tazko to teraz rozoznat,ked som prekryta tym Lexaurinom. 😝
😉
@lucinka0921 @janka1012 kocky,kde ste? Chybate!

Dnes som citala, ze Janko Kroner je uz v domacom lieceni,chudacicko bori sa s tazkymi depresiami uz od r. 2010,opakovane bol hospitalizovani.Vraj je uz lepsie, na verejnost este nechce,ale pracuje so synom, zacal nejake dabingy robit. Chudacicko za ten 2,5 roka si musel prejst ociscom uz tu na zemi 😝

lucinka0921
25. jún 2013

tu som hroska tu 😉 O az tak chybame?To je pekne 😉 Ja som vas tu chodila obcas šmirovat 😀 Mala som doma priatela,tak na net nebolo akosi casumala som ine povinnosti 😉 😲 No a ako sa ty mas?Ja celkom fajn,mam teraz kramy,tak obcas mi bolo trosilinku divne,ale dalo sa...

svija
25. jún 2013

@hroska - to je škoda, že zatím žádné zlepšení u tebe. A, že jsi plakala u doktorky z toho si nic nedělej, určitě nejsi první ani poslední, však oni jsou na to zvyklí. Tak snad ti Lexaurin a benzoše udělají alespoň o trochu líp.

Jinak u mě O.K., ani to sem snad nebudu psát, protože to je u mě díky lékům setrvalý stav. Snížení dávky na polovinu, které u mě proběhlo cca před měsícem jsem vůbec nezaregistrovala, jak to proběhlo v pohodě. Dnes jsem měla obě děti na krku celý den, manžel měl po práci ještě volejbal a jsem úplně vyždímaná.

hroska
25. jún 2013

@lucinka0921 jeeej no velmi dobre si robila,ze si sa drahemu venovala 😉 fuuu,to vy ked nie ste dlho spolu tak to musi iskrit,ked drahy dojde 😀 ,ani na konika nezostane casu 😉 luci,ja som vyfasla k tomu Sertralinu este anxiolitikum Lexaurin,lebo to cakanie som uz nezvladala.no mozem povedat,ze mi to dost pomohlo a skludnilo ma to,tak hadam uz to teraz pojde vklude 🙂

@svija to je uzasne,ty velmi dobre reagujes na lieky,ja viem, ved sa ti podarilo uz aj uplne vyssdit. Gratulujem k tomu polovicnemu znizeniu,si fakt sikulka 😉 .U teba zakolko zaberali lieky? Anafranil asi dlhsie a SSRI?Ja uz si pripadam ako farmakorezistentny magor,ale aspon tie benzose mi priniesli ulavu,uz som to potrebovala,tak chvalabohu aj za to,mozno teraz lepsie preckam to obdobie, kym AD zaberu. Aj prvy krat mi trvalo 7tyzdnov kym zabrali. 😝 😠

lucinka0921
25. jún 2013

@hroska no iskrilo,musela som kazdy den upratat,navarit,poobsluhovat ho,lakocinky mu vyvarat a piect 😝 😀 No a jasne,ze potom sa mu este aj v posteli venovat 😉 😅 No nevadi,ze si este vyfasovala lexaurin,to je normalne,ze stav sa zhorsi...Neboj o chvilu vysadis aj lexaurin a bude ti dobre len s AD 🙂 A ani trosku sa ti nepolepsilo?No tie nase trapenia su na dlhu trat,treba vydraz a bude dobre 😉 Ja som mala take teraz dni,ze sa mi nic nechcelo,dnes by som prelezala teda prespala cely den v postely,to aj tym pocasim,kramy do toho....Taka nijaka som bola,nic sa mi nechcelo,musela som sa do vsetkeho nutit,no katastrofa...Ked horuco nedobre mi,ked take hnusne pocasie,este horsie,hrozne toto 😠 Uz nech mi aspon kramy skoncia,este dva dni musim vydrzat,na jaku chmaru mam ich az 6 dni a leje zo mna jak z kravy 😠

pisaniesi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hroska
26. jún 2013

@lucinka0921 fiiiiiha,ten tvoj drahy sa ma. 😨 😵 tak tomu sa hovori "full service" 😀 .prosim ta a tie lakocinky,co si vyvarala,to co je za dobrotu? No,tak to ja s tymi kramarami podobne,ja aj 7,8 dni a to mnozstvo......,radsej pomlcim 😲 .
Ale Luci,zase nemozem povedat,urcite sa zlepsilo,a hlavne je to ovela lepsie ako na tom 1. Lieku,ten som brala 7 tyzdnov a nic, Sertralin beriem len 3 tyzdne a je lepsie.vsak vies ako to je,kym clovek nie je ako pred tym,tak bude furt frflat 😝 . No ani sa ti necudujem, ze si bola grogy,tie kramosky a este ta makacka okolo draheho. Inak, ti chlapi sa raz dobre maju,o nich sa starat,to je este horsie,jak o male decko 😝 😀

Dievcata pekny dnik a piiiiiiiiiiiste! 😉 🙂

lucinka0921
26. jún 2013

@hroska to nie je nazov jedla 😀 lakocinky inak povedane dobroty 😀 No presne presne,aj moj drahy tomu hovori,ze full service 😀 joj ja som rano vstala s tocakmi,boli sice slabe,ale hned ma to rozhodilo.... ☹ Tak som si este pospala a uz celkom dobre,chvalabohu.Tocak som uz poriadne davno nemala,ale to bude tym asi,ze kramy koncia.....

mary1995
26. jún 2013

@hroska to som rada, že sa Ti to zlepšilo. Mne lekár povedal, že Zoloft zaberá trocha pomalšie a že budem mať aj nejakú dobu výkyvy. Je to sínusoida , ktorej sa po čase zmenšuje amplitúda až sa zmení na priamku. Mne sa zdá , že ešte aj po roku sa mi tá sínusoida vyrovnáva. teraz som už 3 týždne neplakala, čo je veľký zázrak, lebo ja som strašne urevaný typ.
Čo sa týka toho, čo si bola u dd z toho si nič nerob. Ja v tvojom období som revala celý deň. Išla som na poštu rozrevala som sa babky na mňa pozerali ako vyorané vieš na dedine každý každého pozná, vypytovali sa ma čo mi je. Syn mal rozlúčkovú bolo tam asi 200 ľudí a ja som dostávala také záchvaty plaču, že som nahlas vybuchovala, odísť som nechcela ale bolo to úplne strašné. Do 8 týždňov od nasadenia Zoloftu ma muž nosil z roboty cez ob.prestávku domov sa vyplakať aby sa mi uľavilo, v robote som chodila revať na hajzel. Ale mne keď plačem sa veľmi uľaví a dr. povedal, že to je dobré lebo nie všetkým sa uľaví a keď je ťažká depresia ľudia ani nevedia plakať. Ja som doteraz určite 1-2x do týždňa plakala.
Ešte furt nie som rozhodnutá, čo s AD.: Fungujem na plné pecky takto som nefungovala /myslím fyzicky/ ani s Anafranilom ale tie myšlienky sú tam a je to nepríjemné, vyvolávajú veľkú úzkosť. Fakt neviem čo mám robiť. Aj jedno bolo v niečom dobré aj druhé je v niečom dobré. Čas asi ukáže
@pisaniesi ja v tom mám šťastie, šéf nikdy nenadával za OČR ky. V podstate mám dobrého šéfa , už sme na seba zvyknutí za tých 15 rokov. On je na mňa viazaný, lebo ja som pedant / vyplýva to z mojej diagnózy OCD/ Spolu rozoberáme aj súkromné veci . Háčik je len v tom, že ja mám 2 šéfov / 2 majiteľov /. A ten druhý, je dobrý "ujo". Dakedy tak ziapeme po sebe ako babky na trhu. Potom som z toho vybitá aj týždeň. On si dá 3 Frontiny a za pol hodinu je kľudný. On Frontin berie ako cukríky. Dokonca ich ponúka zákazníkom , keď sú nervózny. Taká pikoška- minule dal aj druhému šéfovi a ten chudák zaspal v robote, sme ho museli zobrať domov autom lebo ani šoférovať nevedel, celý druhý deň prespal.
Tak sa majte dievčatá a užívajte si konečne chládok

janka1012
26. jún 2013

ahojte hroska som rada ze ti s luckou chbame aspon niekomu :D tak vidim ze sa ti polebsilo to je uzasneeee visis pomalicky serlift zaberie...ja sa mam v celku fajn sem tam blbe myslienky ale rychlo zabudnem a fungujem dalej ako keby nic 🙂 mam ist za 3 tyzdne do blavy pracovne s priatelom a pred 3 rokmi mi tam prislo strasne zle ked som tam bola prvy krat strasne som stresovala nove prostredie atd ako to zvladnem ...a prislo mi tam velmi zle asi na 3 minuty ale myslela som ze je to vecnost...od vtedy ked s nim mam ist do prace takto na brigadu je jedno ci blava nemecko praha atd tak strasne sa bojim az mi zase nepride zle ja som strasny stresak a bojim sa ci to budem vediet robit kto tam bude atd prve dni su najhorsie inak som zatial celkom v pohodicke pekne sa mi stabilizoval stav a citim ze to bude stale len lebsie len troska haluzim ze uz za tri tyzdne tam idem uf a ani frontin nemem pripad nudze a doktorka mi ho asi nepredpise 🙂 tak to bude parada no niako to uz dam musim mysliet na tie peniazky co s toho budem mat 😉 ten frontin mam este dve tabletky a tie si tam setrim ako pripad nudze viac nemam ale najlebsie by som si ich nedala vobec len ako prvu pomoc ak by som bola velmi v strese....hroska pamatas ked mi predpisala ten frontin???to este na zaciatku a este stale setrim pri takomto brani clovek nemoze byt zavisli podla mna 🙂 od vtedy ako som pisala ze som mala zachvat placu atd tak od vtedy bolo dobre...proste si najblizsie poviem ze je to chyba v programe a ani za toho otca mu nenapisem uz vyhrazky atd ....ked odchadzal do prace mi povedal ze uz ma normalne stres ist prec lebo vie ze ma to zase chyti...chudacik uz mi nebudem pisat budem sa velmi ovladat hroska co mas este nove???