Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lenka00
28. aug 2013

@kroupovamonika ja mam taky zrychleny tep a taky mam vetsi mimco 😉ja pujdu urcite na cisare, kvuli zdr. problemum, ja brala ten argofan skoro 4 roky a taky jsem si myslela, ze uz se me to netyka, ale bohuzel jo...uz jsem si rikala, ze az mi nejake AD zaberou uz asi nikdy nevysadim, mam to ted po 2. horsi a k tomu jeste to tehotenstvi...zalezi jak reagujes na nasazeni AD, ja mam zhorseni uzkosti - byl to mazec bez leku na uklidneni..ale ted jsou uzkosti porad, ja nez to ted riskovat a ze ti to treba ani nezabere a jeste se budes trapit, tak bych to nechala az po porodu, ale to bych pak asi radsi na nic necekala...ja premyslim, ze bych po porodu zkusila prejit na ten argofan a kojila, ale jen u 75mg, jinak bych dala UM a zacla se konecne poradne lecit, cetla jsem, ze je to mozne a moje dr. mela 2 pacientky co kojily na 75mg a vse oki...

kroupovamonika
28. aug 2013

No vidis🙂ja nejspis taky skoncim cisarem, beru jeste betablokator na srdce...me se to po lekach taky zhorsuje ale ted je kazdy den krize a zadny pohotovostni leky nemam, obcas mi prijde ze to nevydrzim a "zblaznim se" ale pak to nejak ukociruju a je z toho uzkost kterou jeste zvladam ale otravuje cely den...Myslim ze po porodu se to rozjede jeste vic..pouzivala si neurol nebo neco na zacatku nez ty leky zabraly?

lenka00
28. aug 2013

@kroupovamonika zvysovat uz nechci, protoze kvuli porodu se snazim snizit..byla jsem na 75mg, ted uz to tyden stridam 50x75mg a ted uz chci zustat na 50mg, ja pred temi 4 roky ten zoloft taky brala a efekt jsem citila az na 150mg, ale porad jsem mela uzkosti a az na tom venlafaxinu zacalo byt dobre...

kroupovamonika
28. aug 2013

@lenka00 ten venlafaxin je asi na ty uzkosti nejlepsi si myslim, ja jednou mela rok citalec ale byla sem takova otupela...u olwexye sem si pripadala normalni🙂))Zkusim to tedy jeste vydrzet ikdyz nevim kolik bezesnych noci dam a stresu,,nevim co je horsi dva dny mit ty uzkosti horsi a nebo kazdy den bojovat s uzkosti bez leku..a v kolikatym budes rodit?

kroupovamonika
28. aug 2013

@lenka00 chci se jeste zeptat, jak reagoval tvuj gynekolog ze beres AD?Nebo ze si je nasadila?ja mam primare jedny porodnice a koukal na me jako ze si vymyslim blbosti,ze budu brat mozna AD, ze se chovam uplne normalne a nejak mi prislo jako predsudky ze uz ke mne ma...coz me moc mrzi...a jeste jedna vec, co tvuj muz jak reaguje na to ze beres AD?kdyz sem je tenkrat brala nez sem je vysadila muj muz nechapal proc to beru a ze nejsem preci blazen...ted se bojim hrozne jeho reakce kdyz se k tomu chci zase vratit...

lenka00
28. aug 2013

@kroupovamonika ja ten pocit, ze se zblaznim znam a celo denni uzkost taky, mam to uplne podobne a bohuzel i na tom zoloftu, na zacatku jsem se snazila nic nebrat, ale jeden den uz jsem opravdu malem vyskocila z kuze, tak jsem si vzala 1/2 rivotrilu 0,5, a ted nekdy kdyz uz nemuzu tak 1/4rivotrilu, ale je to spise placebo...ale mohl by se diazepam 5mg, davaji ho na gynekologii, takze ho mam v zaloze, kdyz uz bych moc nemohla...a ten betablokator te nezklidnuje? nekde jsem cetla, ze napr. lokren betaxolol dokaze dobre zklidnit...

lenka00
28. aug 2013

tak na gynekologii uplne v pohode, dokonce na zacatku, kdyz d r. mel u me napsane, ze beru AD se ptal, ja rikala, ze jsem je vysadila a on, ze jsem nemusela, ze uz spousta zen uziva behem tehotenstvi....ted chodim do nemocnice, tam jsem to taky nahlasila a nikdo to vubec neresil...rekla jsem, ze jsem mela po 1.diteti poporodni depresi a proto - nejak jsem to nevysvetlovala...muz to moc nechape, ze zacatku nechtel, ale ja rikala, ze chci fungovat, ze nechci dopadnout jako po 1. a ted bych rekla, ze uzkosti mam stejne horsi, ted uz se s tim smiril a vi, ze si vsechno hrozne studuju nez do toho jdu...

kroupovamonika
28. aug 2013

@lenka00 Já mam v zaloze neurol 0,25 kdyz bych to nevydrzela, pry to jednorazove nevadi, taky to dost vsechno studuju, hodne se bojim nez si neco vezmu...Muz mi rika z ceho mas strach nebo at si jdu zasportovat ale ty myslenky se nedaj zastavit...to oni moc nechapou..dost se bojim az se po porodu dozvi ze to zas budu brat...prijde mi ze u nej sem pak jakoby labilni...Dej mi prosim potom vedet jestli prejdes pri kojeni na ten venlafaxine a co na to tvoje doktorka...pokud to vydrzim do porodu bez leku, nejradsi bych nastoupila rovnou na venlafaxin a taky riskla to kojeni, max.muze byt spavejsi ne?nic vic?

kroupovamonika
28. aug 2013

@lenka00 Jinak ten BB me klidnil tak na 100 pulsu ale ted jak se pridali ty uzkosti mam kolem 115 az 120, resila sem to i s kardiologem a on nechce navysovat...

lenka00
28. aug 2013

@kroupovamonika ja mam tep 120 a taky premysleli, ze mi daji BB, ale nakonec to nechali tak, ze az po porodu, ale mam ted trosku problemy, ze i mimco ma vyssi tep, tak to pry muze spolu souviset...muzi a vseobecne lide, kteri to neprozili tomu nerozumi, ja doku jsem tohle nezazila, taky jsem nechapala, ted uz to bohuzel chapu az moc dobre...ten sport znam, nebo se necim zabav, cely den se snazim, uklizim, varim apod ale ta hlava stejne srotuje a sportovat v 35 resp.37 je uz hazard 🙂 urcite ti pak pisnu, jestli jsem zacala, zacit urcite zacnu, ale nevim kdy...ja jsem si zkousela vzit jednou 1/2 neurolu 0,25, ale prijde mi, ze to trosku zklidni, ale jen tak treba na 3 hod. ja bych potrebovala na cely den

kroupovamonika
28. aug 2013

@lenka00 a jak to cely den zvladas s tou uzkostia jeste se starat o jedno dite?a ten rivotril tiprijde ze vydrzi dyl?pri te uzkosti?a na cisare pujdes ve 38 nnebo to nechaji do 40?

lenka00
28. aug 2013

@kroupovamonika zvladam to spatne, tesim se az bude vecer..nejradeji bych si vzala neco, abych to vsechno zaspala a vzbudilase az to bude dobre...ten rivotril obecne opravdu dele pusobi, ale 1/4 je spise placebo, ale ja nevim, ale mam ho proste radeji..jeste se muze ten diazepam 5mg, ale to jeste nemam odzkousene...pokud vydrzim, tak budu rodit ukonceny 39tt...a co cekas? ja mam doma chlapecka 4,5 a ted cekam holcicku...a jak to zvladas ty? tu celodenni uzkost?

hroska
28. aug 2013

@simka1111 ahoj,tak uz si spat v byte? Ano,veru,uz bolo nacase aby sa zlepsilo 😝 vpodstate uzkost mi vymizla,som aktivnejsia a pomalicky ako by sa vsetko zacalo upravovat. Anhedonia stale este pretrvava,ale myslim,ze je to teraz skor na urovni takeho prekvapenia,ze ako som sa mohla zase tak zdekompenzovat.
Dnes som bola u dr. Na kontrole a este sme to zvysili na tych 150mg,,tak asi este pocitim par dni mozno nejaky diskonfort a potom uz pojdem len vpred. Simka, tak Mirzaten uzivas vyse 3 tyzdnov,vsak,? No este mu skus dat sancu, ved predsa nieco urobil,zlepsil......take 2-3 tyzdne este vydrz a ak to nepojde budes dalej spekulovat. A nemaj strach bude dobre,vidis aj u mna nesadli dvojo AD a tretie ano,treba skusat,aj ke to cakanie je fakt tazke.

kroupovamonika
28. aug 2013

@lenka00 ja pokud je manzel doma tak je to lepsi,prijde mi ze se pred nim musim drzet a tak si niceho nevsima,ja se zas bojim prave vecera,protoze nemuzu spat on usne a mozek srotuje...a pokud sem doma sama tak je to psycho,snazim se odreagovat a nejde to..ja dneska byla vyzvednout v lekarne ten neurol a lekarnice na me koukala a pak mi rekla ze bych to ve svem stavu opravdu nemela a hrozne na me koukala..blbej zazitek..zitra budu volat jeste na genetiku ohledne leku pro kojeni. Co by se vsechno mohlo..

hroska
28. aug 2013

@kroupovamonika som sa trosku smiala na tej lekarnici ako na teba hrozne koukala 😕 ,ja by som jej tej neurol ponukla, ze ci si neda aj ona,lebo nevyzera dobre..... 😉 ,vobec si z toho nic nerob,si sice tehotna,ale uz si vo vysokom stadiu tehotenstva a vtedy ak by si aj musela uzit nejake anxiolitikum,nie je to az taky preslap...a naozaj,ak sa to s uzkostou neda vydrzat,je lepsie si to anxiolitikum dat,ako byt v totalnom strese,co sa tiez prenasa na miminko.Lenka ti dobre napisala,mozno v tehotenstve ten diazepam by bol vhodnejsi ako neurol.drzim palce,nech vsetko dobre dopadne. 😉

lenka00
28. aug 2013

@kroupovamonika aha to je zajimave, tak prosim dej pak vedet, co Ti rekli, ten venlafaxin by me taky hodne zajimal, co ti na to reknou..ja si taky vyzvedavala v lekarne neurol, taky mi ho dr. napsala, tak se me ptala, jestli je to pro me a ja jen, ze je to berlicke, ze jen co kdyby nahodou a mela jsem klid 😖 lekarnici jsou zvykli..mozna nektere mladsi to jeste zaskoci 🙂 ja uz jsem ted taky porad doma, sice s prckem, tak si hrajeme, ale hlava ne a ne vypnout, srotuje jak o zavod

kroupovamonika
29. aug 2013

@lenka00 :Ahojky tak jsem tam dnes volala a pani doktorka tam bude zitra a zeptam se...Vubec nevim jak to vydrzet porad zvazuju jestli do toho zoloftu pujdu, ale nez zabere jsou to minim. tri tydny a projdu si peklem a v tu dobu bude uz i porod takze se bojim ze ze me bude vylozene psych.pacient....A zas po porodu by se benzodiazepiny uzivat nemeli a nevim jak teda zacnu brat ty leky, do toho budou ty nevolnosti a jeste kojit po trech hodinach...ja fakt nevim co delat...dneska se budu objednavat aspon k psycholozce a zatim to zkusim takhle...Jak ti je?

lenka00
29. aug 2013

@kroupovamonika Ahojky, tak to jsem zvedava co pani doktorka rekne...jinak uz jsi nekdy uzivala Zoloft? a mas i deprese? a co zkusit to prezit na tom neurolu sem tam a po porodu zacit, me bohuzel ten Zoloft fakt nejak zazracne nezabral, na me minule pusobil az u davky 150mg, na naladu mozna trosku pusobi, ale tech uzkosti se nemuzu zbavit, ale je to silene individualni, mela jsem taky velke uzkosti na citalopramu, tak nevim, jestli mi ty SSRI moc nepasuji...ja dnes byla na monitoru a UTZ, miminko je celkem velke a nastesti dnes bez tachykardie, tak jsme mohly jit domu, minule mi ho tam merili 3x nez me pustili...

kroupovamonika
29. aug 2013

@lenka00 ahoj: nebyla sem nikdy na zoloftu ale precetla tu fakt skoro celou diskuzi a dost casto ten zoloft jaks taks zabere az skoro za mesic...nedokazu si predstavit ze si ho nasdim a budu v tech nejvetsich uzkosti rodit...ale pak to kojeni taky nebude zadny med...rekla sem si ze do nedele to zkusim zvladat ty uzkosti,uvidime kolikrat prijde krize a pak nevim, premyslela sem ze se na vsechno vyprdnu a zkusim rovnou tu olwexyi...ale uvidime co mi zitra reknou...cetla sem na jinych diskuzich ze meli venlafaxin v tehu i kojily a nic se nestalo...zitra se na to zeptam..

kroupovamonika
29. aug 2013

@lenka00 a kolik uz mimi vazi? Jinak ja se na deprese nikdy nelecila byla to spis panika a uzkost ale dycky az kdyz toho bylo hodne najednou...ale myslim ze primes depky tam je, nebo nevim...musim se nutit do cehokoli, nejradsi bych nic nedelala, sem unavena...ale zas kdyz nic nedelam je to mnohem horsi, takze mam pustenou celej den telku a snazim se aspon uvarit a uklidit...

lenka00
29. aug 2013

@kroupovamonika je to risk, zacit zkouset, jestli Ti to sedne nebo ne, ja do toho sla protoze jsem byla 29tt a bala jsem se, aby to pak nebylo jeste horsi, ja nemohla spat, jist, divat se na tv, cist, vubec nic...na druhou stranu ted uz trochu jim a aspon nehubnu, protoze to me celkem hlidali na gynde, ze je to divne a jak to, ze tak hubnu,, ale aspon miminko roste, ted podle dnesniho presnejsiho ultrazvuku 36+3 ma 3,480kg...a ja bych po porodu asi taky chtela zkusit ten venlafaxin, taky mam strach z toho kojeni a u 1. jsem mela poporodni depku, tak i proto...a co cekas TY? a kolik ma miminko? uz mas vybavicku prichystanou?

kroupovamonika
29. aug 2013

@lenka00 : tyjo tak to je hezka vaha....ja jdu dnes taky ke gyndakovi jsem 35 plus 2 podle UZ, tak uvidime kolik bude mit ten muj. Jinak cekam chlapecka...Myslis ze by byl velkej problem kdybych si narazove neurol vzala i pred porodem?oni doporucuji ty benzodiazepiny vysadit dva tydny pred porodem ale nevim jestli vadi narazove uzivani....

lenka00
29. aug 2013

@kroupovamonika tak pak napis, jak si dopadla, mozna by Ti mohl gynekolog napsat ten diazepam...ten je pry nejvice vhodny a odzkouseny...jde o to aby, miminko nebylo zavisle a podle me, kdyz jsi vezmes slabou davku a jen obcas, tak tto nevadi, miminku ublizit nemuzes, protoze uz je cele hotove a uz jen pribira...

kroupovamonika
29. aug 2013

@lenka00 ahoj tak sme se vratili, uz mame 3300 g. nedokážu si moc predstavit porod ikdyz sekci ve 39t. to by melo 4,5 kila?jinak vypada vse v poradku.

simka1111
29. aug 2013

@hroska ahoj, no ja mám teraz taký problém že od mirzatenu som dosť pribrala pričom jem tak isto a zatiaľ vôbec nezahral a som mladá baba nemôžem sa vykašľal na vzhľad lebo keď mi bude dobre tak potom nechce sa mi riešiť váhu a som aj čítala že mnoho ľudí po ňom veľmi veľa pribralo tak dá bojím lebo ja nemám nejako extra super postavu ako nie som ani tucna ale nerada by som naberala a je mnoho iných liekov z ktorých sa nepribera tak ja by som asi radšej zmenila Moja sestra brala sertralin a aj oco a pekné im zabral tak ja by som možno radšej naňho prešla lebo mne ssri stále zatiaľ pomohli čo ty na to? Zajtra volám doktorka a v pondelok k nej naklusem. A ty len tak ďalej v uzdravovani🙂 a nie som ešte doma ale mám prístup na net chytam načierno od susedov :-P

hroska
29. aug 2013

@simka1111 no ano,to mas pravdu, z toho Mirzatenu sa fakt pribera 😠 .ano,urcite chod v pondelok k dr.,ked necitis zlepsenie.
Ty mas tusim na den ten escitalopram,vsak? A vlastne ten Mirtazen sa pridaval,lebo escitalopram nedostatocne zaberal, vsak? Mozno ti dr.vysadi aj Mirtazen aj tej escitalopram a da ti nove AD.podla mna by ti stacilo jedno AD,ktore dobre zaberie. Si mladucka,treba setrit aj pecen. No kazdopadne musite to dobre zvazit,ci pojdete do ssri alebo do snri.Keby bolo na mne,hned ti odporucim Alventu ,ale nie som dr. A ani poriadne nepoznam tvoj zdrav.stav,len mozem povedat ake ma Alventa vyhody.ma minimalne neziaduce ucinky,rychlo zabera cca tych 10 dni,ma nulovy doplatok,a podla studii je ucinnejsia ako ssri, je ucinna aj na rezistentne depresie,velmi dobre ucinna aj na uzkosti,dava sa aj vtedy,ked pacient nereaguje na predchadz. Liecby inymi AD. Sertralin mi v niecom pomohol,ale az pri najvyssich davkach a stale som si musela davat benzaky a dalej uz potom nic,nemohla som sa zbavit uzkosti,napatia,to Alvejta zvladla za 2 tyzdne a bez benzakov. Vsak uvidis,co ti navrhne dr., ale zase kazdy sme iny a kazdemu zabera nieco ine. Urcite chod v pondelok a daj vediet 😉

maria43
29. aug 2013

@natalyt ahoj, ja som brala escilit 10 mg, potom 15 mg a 20 mg vzdy v jednej davke rano.

svija
29. aug 2013

@lenka00 - jéé, můj Víteček měl 3480g při porodu, a to jsem byla 38+6. Tak to budeš mít opravdu čtyřkilovou holčičku 😉 .

maria43
29. aug 2013

@hroska ahoj, tak zajtra idem na kontrolu k lekarke. Beriem ten magrilan uz 5 tyzdnov a stale rovnako. xanax sa snazim si nedavat, len vecer ked nemozem dlho zaspat tak si dam 0,25. stale som vsak taka uzkostliva, napata, dost casto ma boli hlava a mam nenormalnu chut na sladke, co som predtym nemavala. Keby som sa nekrotila, tak za tyzden priberiem aj 2 kilá. Uvidim zajtra co mi povie lekarka, ci mi zmeni lieky alebo co. baby tu pisu o roznych AD, vobec som nevedela, ze ich tolko existuje 🙂. Ale byt ako pokusny kralik, tomu by som sa chcela vyhnut, vsetko dost dlho trva kym zaberie, chce to velku trpezlivost :(

hroska
29. aug 2013

@maria43 ahoj,presne ako pises,tou trpezlivostou sa musi clovek pri tychto nasich chorobach vyzbrojit,len je to fakt moc tazke byt trpezlivy a nevediet dokedy.ked ma clovek zlomeju ruku,povedia mu,tak sadru budete mat 3tyzdne az mesiac a clovek sa na to nejako pripravi,ale tu? Nevieme ci zaberu,kedy zabeu..... 😝 tak zajtra sa drz na kontrole a urcite sa ozvi ako si dopadla 😉