Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mariemmka
4. sep 2013

@hroska ahoj, dakujem že si sa ozvala 😀 ty sa v tom vyznáš 🙂 takže tu nervozitu a strach ráno som mala od začiatku, potom ked som začala užívať Ad+lex. tak po 11.týždni to pekne vymizlo.....hlava sa mi točí od začiatku, tam sa nič nezmenilo, tu omámenosť cítim od zv.valdoxanu....lex. som užívala výše 4mes. malé dávky,max.1,5 tbl. denne aj to len na začiaku, potom len pol až štvrť, znižovala som postupne, nebol vobec problem(brala som 1,5mg) vysadený mám len týžden a odvtedy mám tie ranne " stavy" znovu....

simka1111
4. sep 2013

@hroska tak ja budem pocitat tabletky dovtedy pokým mi nezaberu:-P potom človek zrazu na to zabudne , rátať tabletky a to jasný znak že zabrali 🙂 u mňa to tak funguje a normálne som sa zasmiala nad tvojim výrokom, že neberies žiadne lieky len lieky na hlavu.... Ja som na tom tiež tak, nikdy som nebývala chorá, žiadne atb nič.. To je znakom že nie sme hypochondricky, ale máme skutočnú chorobu:-P a tá pani alventa je tiež dobrá 🙂 môj pán Sertralin dúfam pekne pracuje ako má a nie sa ulieva, lebo dostane :-P. Inak nu necítim ziadne, akurát ráno taký strach na mňa prišiel, ale vybrala som bicykel a šla sa previesť a pomohlo 🙂 benzose neberiem žiadne našťastie a ani mi nechybaju, aj v noci spim hoc nemám mirzaten, čiže zatiaľ ako tak. Moja, drz sa a nech sa máš stále lepšie a lepšie

hroska
4. sep 2013

@mariemmka aha, no ci ☹ ze najlepsie ten Valdoxan ucinkoval vlastne s Lexaurinom,pretoze tato kombinacia ti vlastne zabrala v tom 11. tyzdni,aj ked na to tocenie hlavy to nestacilo a navyse mas z Valdoxanu NU v podobe tej dennej omamenosti. Takze urcite ten Valdoxan nejaku pracu urobil,ide len o to, ci je pre teba unosne akceptovat tu omamenost cez den a pripadne aj to tocenie hlavy? Iz beries 16.tyzdnov, ale niekedy k uplnej stabilizacii dojde az po pol roku alebo aj roku. Treba zvazit,ci to,co sa ti loecbou odburalo,bolo pre teba to podstatne a ostatnu nepohodu dokazes akceptovat s tym,ze aj to sa casom este doladi. Tie tocaky podla mna nie su z nizkeho tlaku,ale to mas z psychiky. Jedena zo znamok,ze AD zabralo,je aj to,ze mozes vpohode vysadit benzaky,teda Lexaurin, Frontin..... a to sa Tebe podarilo. Len problem je teraz asi to,ze sa ti vratil ten strach a nervozita, hm, nemas nejake zataze,stresy?aleboto moze byt aj tym,ze ide jesen,bela ludi sa vtedy zdekompenzuje. Podla mna skus este chvilku pockat,ked je ozaj zle, kludne si daj podla potreby ten Lexaurin,nemusis sa bat. Ak by sa stav nemenil,bude treba skonzultovat s dr. Co dalej,ci este zvysit alebo zmenit AD.

simka1111
4. sep 2013

@@mary1995 no musíme sa my perfekcionistky skrotiť nejako, nič iné nám neostava:-P aj ja keď raz buďemócie mať deti tak odmalička ich budem viesť k tomu, že úspech neni všetko 🙂 a nerozmýšľali si nad nejakou terapiou? možno by to pomohlo dosadiť tvoj stav a urobiť si nejaký režim v živote 😉

hroska
4. sep 2013

@simka1111 no pekny vztah k nim mame,ze pan Sertralin a pani Alventa 😀 😀 ..ll, nahodou to je zaklad uspechu pozitivny vztah. Super, ze nemas NU a ten strach co ta chytil, to si pamatam aj u mna, ked som prechadzala z 50mg na 100mg,chytil ma strasny strach,az sa mi rozbuchalo srdce a to ja vobec nemam sklony k panike. Len ten jeden den to bolo,takze vobec sa tym nedaj odradit,je to z tej vyssej davky. 😉

simka1111
4. sep 2013

@hroska treba mať pozitívny prístup k liekom a nie sa ich báť 🙂 sú tu preto aby pomohli. A neboj, ani ten strach ráno má neodradí, ako prišiel tak aj odišiel:-P poobede pojdem zas na bicykel sa trošku prevetrat. A keď príde u teba k nejakej hedonii, hneď sa pochval 😉

mariemmka
4. sep 2013

@hroska no moje obavy si len potvrdila, že zabral len čiastočne a len s lex. 😒 tie točáky a omámenosť, tak to určite nechcem, je to nepríjemne, citim to hlavne pri chodzi taku nestabilitu a potom mám z toho strach a radšej nikam nechodím ☹ lex. som začala vysádzať aj preto ,lebo som konečne mala ten pocit, že ho nepotrebujem a podla teba tie ranná stavy nemožu byť abst.príznaky? a kolko asi trvá kým sa telo očisti od BZD aby som videla, čo naozaj ten valdoxan so mnou urobil?a urobila som aj takú skušku, že som lex. zvýšila pár dni na 1,5tbl. denne a vtedy som necitila ani omámenosť ani točáky....čo to podla teba znamená ?

mary1995
4. sep 2013

@mariemmka pochybujem , že to máš z nízkeho tlaku, keď si brala bzd tak sa Ti netočila hlava z toho ma napadlo, že asi to súvisí so psychikou. Bzd zaberajú na úzkosť a nervozitu, tak možno, že Ti točenie hlavy vyvolávajú práve oni. A to už ide potom ďalej, Tebe sa točí hlava, zľakneš sa a neideš nikde. Podľa mňa Ti fakt nezaúčinkovali AD úplne. Máš 2 možnosti, zvýšiť dávku terajšieho AD alebo zmena AD. Skús sa čím skôr dohodnúť s dr. na ďaľšom postupe , zbytočné je naťahovanie času lebo je to pre Teba ťažké

hroska
4. sep 2013

@mariemmka vidis,aj mary predpoklada, se tie tocaky mas psychickeho razu a navyse,ten pokus,co si urobila s tym Lexaurinom svedci o tom, ze su to vsetko prejavy uzkosti u Teba. Lebo Lexaurin je anxiolitikum,teda liek na uzkost.takze Valdoxan ti zabral asi na depresiu,ale na uzkost nestaci. A ty mas aku diagnozu? Depresivno-uzkostnu poruchu? A este som pozerala aj indikacie Valdoxanu a on je urceny na liecbu depresie,takze viem si predstavit aj ucinnejsie AD,ktore by pokrylo aj depresiu aj uzkost.je ich velmi vela a aj priamo takych,co su indikovane na cele spektrum uzkostnych poruch.

mariemmka
4. sep 2013

@hroska diagnozu mám GÚP - to na mna aj sedí, vždy som bola taka bojazliva, a všetko hned rozbucha moje srdiečko 😝 no Dr. mi stale trvdí, že Valdoxan mi bude stačiť, aj ked som na max.dávke už dlho 😒 a ked náhodou nie, tak mi prida na rano citalec alebo cipralex....no stale len čakáme a radšej mi odmeria tlak a spraví odbery...

simka1111
4. sep 2013

@mary1995 no musíme sa my perfekcionistky skrotiť nejako, nič iné nám neostava:-P aj ja keďať deti tak odmalička ich budem viesť k tomu, že úspech neni všetko a nerozmýšľali si nad nejakou terapiou? možno by to pomohlo dosadiť tvoj stav a urobiť si nejaký režim v živote

hroska
4. sep 2013

@mariemmka aha,no citala som nejake clanky okolo toho Valdoxanu,on je vlastne najnovsie AD a mal by mat sedativny ucinok,teda preto sa dava na noc, dalej antidepresivny ucinok,ale aj anxioliticky,dokonca ho navrhuju aj na liecbu GUP,takze teoreticky by mal byt na teba sity -pozri www.enoviny.sk/print.phtml?cid=73052

mariemmka
4. sep 2013

@hroska dakujem, už som to raz čítala, hladala som aj ja o nom niečo, aj ked sa v tom až tak nevyznám 🙂 aj Dr. hovorila, že je super, rýchlo zaberie atd. ale možno práve mne nezaberie na všetky príznaky, alebo to u mna bude trvať dlhšie....chcela som hlavne vedieť či je to normálne, že po troch mes. mám ešte takéto príznaky... si zlatá, dakujem a držim palce, aj ked Ty si už na dobrej ceste 🙂

svija
4. sep 2013

@misulenka_pepousek - já myslím, že sis tak trochu odpověděla sama, pokud si těhotenství bez AD představit nedokážeš, tak je budeš muset brát i v těhu. Obyčejně se doporučuje vysadit na první trimestr, ale pokud nejde ani to, nedá se nic dělat. AD zase nejsou až tak nebezpečné ani v tom I.trimestru. Já jsem teda ani v jednom těhotenství AD nebrala, ale na druhé těhu jsem je měla "slíbené" od svého psychiatra. Nakonec změnil názor a nechal mě bez léků, ale neměl to dělat. Těhu sice dobré, ale měla jsem relaps asi 5 měsíců po porodu. Jsou holky, co mají psychózu a tam se léky nedají vysadit v těhotenství ani náhodou a taky se to zvládne.

@hroska- ty si dobrá, že nechodíš nikam na kontroly, ani na gyndu a k zubaři. A to je tvůj vlastní otec gynekolog 😀. To já jsem v tomhle poctivka, radši si nechám vyvrtat kazík hned na začátku, kdy o něm ještě nevím, než aby mě pak něco bolelo.

mexico_16
4. sep 2013

Poradite ? Berem 2r. a 3 mes. Paroxetin, z toho tie 3mes. mám zvýšené na 40mg. 2 roky to bolo 20mg. Mam k tomu Frontin 😉 výkyvy su naďalej aj po zvýšeni- co je 3mes. Ma ešte význam čakať či uz zmeniť lieky za takú dobu vyše 2 rokov ?

svija
4. sep 2013

@misulenka_pepousek - ještě přemýšlím, jak vysokou dávku bereš? Ten sertralin je pak dobrý na kojení, je to AD první volby, který se během kojení bez problémů může 😉 😉 .

hroska
4. sep 2013

@svija no ved ja hovorim,ze "kovacova kobyla nepotkuta chodi" 😀 😀 😀 Hadam raz umrem nahle, len dufam, ze nie predcasne 😝 😀 a ani si nenapisala, ako si zmakla dnesnu kontrolu u dr.? 😨

@misulenka_pepousek ano svija ti to napisala myslim,ze uplne dostatocne. Uzivas ten Sertralin a to je AD,ktore bolo aj v praxi odskusane na tehotnych a dojciacich zenach a nepotvrdili sa nijake statisticky vyznakne poskodenia plodu resp. dojcenych deti oproti zenam ktore neuzivali AD.takze ten Sertralin by mal byt bezpecny aj v tehotenstve aj pri dojceni 🙂

@mariemmka takze ten Valdoxan by naozaj mal byt pre teba a myslim, ze predsa len nieco urobil,ked uz si sa zbavila Lexaurinu. A ja ked som sa liecila 1. krat trvalo to strasne dlho kym som sa stabilizovala do uplneho normalu. A veru po 3 mesiacoh prisli na mna este vykivy, aj po pol roku. 😝 asi az tak po roku som sa zacala citit uplne vporiadku. Takze nic si z toho nerob,len pekne pokracuj a keby bol horsi den,vobec nic sa nestane, ked si das podla potreby Lexaurin. Pa a dakujem aj ja. 😉

sonda2
4. sep 2013

@hroska dnes som sla Dr. Banovskej ale kedze tam bolo vela ludi, sla som o dvere vedla. Zrazu to na mna prislo, zacala som z nicoho nic plakat a nedalo sa to zastavit. Sestra mi dala tabletku na upokojenie a poslala ma na centralny prijem ako urgentny pripad. Tam ma prijali, spisali sme papiere a dali mi dalsiu pirulu. Stale som len plakala. Kedze som mimo BA poslali ma za mojou lekarkou a ta ma musi odporucit lokalnemu Dr. Kedze som toto uz koli cestovaniu nestihla,tak tam pojdem az zajtra. Uvidim ako dopadnem..

mexico_16
4. sep 2013

@hroska ahoj si menila lieky cítis sa lepšie ? Pisala som vyššie správu. Skúsis sa vyjadrit ? ;-D a môže byt, ze uz nezabera ani Frontin ?

mexico_16
4. sep 2013

Baby , keď ste prechadzali zo SSRI na SSRI zabrala Vám iná účinná látka či ste potom prešli do inej skupiny AD ? Ďakujem

simka1111
5. sep 2013

@mexico_16 áno mmôže byt že jedno ssri nezaberie a druhé zaberie🙂 väčšinou je to tak že až keď nezaberie druhé ssri tak sa prechádza do inej skupiny, väčšinou snri ktoré ovplyvňujú aj noradrenalín v tvojom mozgu, napríklad aj @hroska nezabrali dvoje ssri, tak prešla na alventu, čo je snri a až tá zabrala 😉

mexico_16
5. sep 2013

@simka1111 ďakujem precitas si môj príspevok vyššie a vyjadris sa ? 😉

mary1995
5. sep 2013

@simka1111 Ja som to aj skúšala, chodila som k psychologičke, mne to teda vôbec nepomohlo. Viac mi pomáha tento pokec na MK.
A Ty ako ? Cítiš už nejaký záber? Toto čakanie to je najhoršie, musime sa obrniť trpezlivosťou, drž sa, pá

mary1995
5. sep 2013

@sonda2 držím Ti palce, napíš potom ako si dopadla.

hroska
5. sep 2013

@sonda2 ahoj, to nevadi,ja som tiez stale plakavala na zaciatku,je to normalna reakcia,neboj sa liecbou to prejde. Pravda je taka,ze k psychiatrovi nepotrebujes vymenny listok od svojej obvodnej lekarky.na tom centralnom prijme ti to povedali,lebo im je to pohodlnejsie delegovat ludi podla ich obvodov,aby oni nemali vela. No nic, ty sa rozhodni,kde by ti bolo lepsie chodit ci v BA alebo v mieste tvojho bydliska. Asi v BA by to bolo pre Teba lepsie. Ja by som ti navrhovala,aby si skusila este toho druheho pana doktora v tej Petrzalke. Ale urob to inak,najprv dopredu zatelefonuj,kedy by mal volno a objednaj sa na prvovysetrenie.Ked budes mat termin,pojdes tam uz v klude, bez stresov. Neboj sa, urcite to zvladnes . 😉 drzim ti palce

hroska
5. sep 2013

@mexico_16 ahoj,tak po poriadku mojko. Cize teraz uzivas 3 mesiace Paroxetin 40mg,vsak? A Frontin uzivas podla potreby,ci denne? A kolko mg? Pises,ze mas vykivy, napis blizsie o co sa jedna a ako dlho ich mas. ☹ Mne konecne zapasoval po 5 mesiacoch liek,tak som uz lepsie,aj zmena dr. pomohla.

misulenka_pepousek
5. sep 2013

@svija
@hroska :

Děkuju, holky, uklidnily jste mě 🙂
Jinak beru 1,5 tablety ráno. Začínala jsem na 1/4, ale kvůli tomu debilnímu Dogmatilu jsem musela přejít na vyšší dávku Sertralinu.
Ale fakt jsem se uklidnila... díky moc 🙂

mexico_16
5. sep 2013

@hroska áno 3 mes. 40mg a 2r. 20mg. Frontin 3x 0,25mg a povedala, ze po 3-4mes. Keď bude dobre mám vysadit. No strach v obchode ma prepadol ze odidem, ale som to zvládla aj domov prišla. Včera strach bola som sama s deťmi taký pocit ze príde atak ale neprislo. Proste strach zo strachu a niekedy nedokážem po dieťa do skolkY 😢

hroska
5. sep 2013

@mexico_16 aha, no pravdepodobne ti ten Seroxat uz po dlhsom case prestava tak ucinkovat,stava sa to,ze AD po case uz tak neucinkuju.Ale kedze Paroxetin je "najsilnejsie" SSRI, neviem si predstavit,ktore druhe SSRI by ti po nom zabralo. 😔 Asi budes muset k dr. a bude ti musiet nieco priaugmentovat k tomu Seroxatu,pripadne skusit inu skupinu ako SSRI,tolko moj nazor.pa 😉

martina1305
5. sep 2013

ahojte, mozno ste tu uz v teme videli tento dokument, pre mna novinka. mozno niekoho zaujme, je to o vedlajsich ucinkoch psychiatrickych liekov

https://www.youtube.com/watch?v=--x1alczkQo