Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

simka1111
12. sep 2013

@hroska tak dakujem za info o tvojom ockovo, fakt ma to teraz celkom povzbudilo 🙂 hned mam o kusok lepsi den, ja yatial beriem ten karbamayepin 1 denne vecer , to je 150mg .. ale moyno mi to potom zvysi dr, lebo hovorila ze bude titrovat davku :P a tvoj ocko je gynekolog? este ordinuje ? ja som dneska bola od rana so sestrou na gynekologii,, potom v meste trochu , na cestoviny sme boli ... bola som sice jak pripecena 🙂 lebo cloveka nic nezaujima , aj v obchode sme boli , ani som nekukala po satach , proste ma to teraz nezaujima, ale to je pri nasej chorobe normalne :D raz ma to prejde a potom budem brazdit obchody, jak sa poznam , moje skutocne ja :P ty sa mas dnes ako ? ja uz tak strasne cakam , nech mi ten sertralin konecne zaberie , dufam, ze sa coskoro dockam :P a ockovi si povedala, ye sa pytas pre kamaratku z konika? a ten film cakanie na usvit, je fakt velmi poucny, ja si ho dokonca casto pustam, stale ma povzbudi 🙂 a ye tam vzstupuje kristina farkasova, aspon vidim, ye taka pekna baba, inteligentna a tiey sa liecila, ma to povybudi velmi 🙂

simka1111
12. sep 2013

@alexiska77 krasny prispevok fakt, velmi motivujuci .... ja uz na 100000000000 percent viem, ze budem psychiatricka... a taktiez zacinam chodit aj ku psychologicke, cize ja sama sa chcem vyliecit a chcem to niekam dotiahnut 🙂 dakujem za povzbudenie 🙂

alexiska77
12. sep 2013

simka1111 rada som povzbudila aj ked len takto cez internet, podla toho čo píšes si veľmi odhodlaná sa vyliečiť a určite sa Ti to podarí, treba len vydržať, i ked to cakanie je niekedy dlhe a neznesitelne, dolezite je brat lieky ako predpise psychiater, navstetovat psychologa ak je to potrebne..a este je dolezite vediet,ze aj ked sa Vam polavi to neznamena, ze lieky mozte vysadit, po prvom ataku depresie sa odporuca brat lieky minimalne rok aj ked sa citite dobre, ked sa depresia opat vrati lieky treba brat 3-5 rokov a a pri dalšich recidivach aj celý život, ale to nevadi, dá sa aj s liekmi žiť úplne normálne, na antidepresíva závislosť nevzniká, na benzodiazepíny (xanax, neurol..) a hynotiká áno, tak s nimi pozor..tiez ale postupne Váš ambulantný psychiater zníži na optimálnu dávku..a akurát s týmito liekmi pozor na priame slnko, vždy si dať na hlavu klobúčik 🙂.

mary1995
12. sep 2013

@maria43 Ja by som to pripisovala sezónej depresií, v tomto období už náš organizmus pociťuje skrátenie dňa a tým sa nám dostáva menej svetla a vzniká nerovnováha v mozgu, čo sa prejavuje zhoršením stavu. Malo by to odoznieť do polovice októbra, ale to je ešte ďaleko, predpokladám, že dovtedy nechceš čakať. Keď už máš problémy so spaním to by som už riešila cez Dr. Kedy máš termín kontroly ?
Možno že je to z toho vysadenia xanaxu.........hm..., k tomu sa neviem vyjadriť, lebo ja bzd beriem len sem tam 1 tabletu aj to necítim z toho žiadnu úľavu.
Menopauza?? Može tiež vyvolať nepríjemné stavy, ale máš aj iné symptómy , ktoré by poukazovali na menopauzu. Cyklus máš pravidelný? Nemáš návaly tepla?
Ja by som sa išla poradiť asi s dr. čo by on na to povedal. Tak sa drž aj daj vedieť ...

simka1111
12. sep 2013

@alexiska77 dakujem za rady, ale neboj , ja som poctiva pacientka, beriem lieky ako mam a ked sa mi polepsi , tak urcite nevysadim, som v tomto dost znala 🙂 a mas pravdu, to cakanie je fakt neznesitelne, ale viem , ze sa oplati 😉 a ty si sa preco prave rozhodla pre psychiatriu ? len tak ta to napadlo? A anxiolitika neberiem ani ziadne hypnotika, nechcem byt zavislacka 🙂

simka1111
12. sep 2013

maria43 ako dlho beries xanax a aku davku ? lebo ked si ho brala pravidelne dlhsie ako 6 tyzdnov, tak po 6 tyzdnoch sa rozvija zavislost a vylucenie xanaxu tym padm sposobi abstinencny syndrom .... podla mna menopauza to urcite nie je, to by bolo este skoro :p

hroska
12. sep 2013

@maria43 no najprv treba vylucit u Teba,ci na tieto stavy u teba memoze mat vplyv aj ta hysterektomia, co si spominala...ak nie, tak potom sa treba zaoberat tym,ci AD,ktore teraz mas su dostatocne ucinne.Po 8 tyzdnoch by ti uz malo byt o dost lepsie a uz by si mala fungovat bez nejakeho pravidelneho uzivania benzakov.a kolko ti uz trva to zhorsenie a skus popisat ake mas problemy?

hroska
12. sep 2013

@simka1111 ano tato bol zensky,uz je na dochodku 😝 chudak a to mal 3 sestry,on bol najmladsi, doma dve dcery a zenu a v robote sestricku a same zeny a prve 3 vnucata mal tiez baby 😀 Tak ked sa mu narodil 1. vnuk odisiel do dochodku a bejbysitoval maleho.... normalne prefektna chuva bola z neho. 😀 jasne,tak som sa ho pytala, ze to je pre kamosku z konika....on sa vzdy pomyli a pyta sa, ci to je z "kohutika" 😀 😀

@alexiska77 tak Ty si asi MUDr. psychiatricka,vsak? A si tu 1.x v tejto teme,ci uz si sem prispievala? 🙂

simka1111
12. sep 2013

boze moj , chudak tvoj tato 🙂 same zeny v rodine a este aj v robote 😝 to musel byt nadseny, ked sa konecne dockal aj nejakeho chlapca v rodine , vacsinou to potom byva tak , ze prilipne na neho a rozmaznava ho viac:P a zlaty , ze bejbisitoval , ja si neviem predstavit mojho deda bejbisitovat, na to stale bola len moja babka , on len cita noviny cely den a chodi na nakupy a nakupi stale same hovadiny, same pikantne omacky, skrabky na uhorky, zemiaky, maju ich doma uz asi 10, babka je z neho uz zufala a kazdemu nuka, ci nechce skrabku 🙂 katastrofa 😀 to len tak, aby som trosku zmenila temu, nemusime furt o problemoch pisat 🙂 a tvoj ocko ma zmysel pre humor, ze z kohutika 🙂 ale podakuj mu za mna za radu s tym bistonom , ma to tak vnutorne upokojilo 😉 kazda rada a povzbudenie je pre mna nad zlato 😉 Dnesny den mi aj tak rychlejsie trosku zbehol, som som sestrou celz den behala , boli sme aj v skole na fakulte, trosku mi to tam poukazovala, boli sme v kniznici , kupila som si latincinu , trosku som sa tak upokojila , padlo mi to celkom dobre 😉 a sme so sestrou aj kecali o problemoch , riesili sme aj problemy, ktorymi si ona presla, ako nevie, ze ja som momentalne v depresii, ale len tak sme to cele rozoberali ....a mi vravela, ze ona vtedy , ked trpela depresiou bola uplne mimo , ze uz si ani vela toho nepamäta , sa teraz smiala, ze mala totalne odpeceny mozog , ye proste katastrofa, jeden ucitel sa o nu vtedy zaujimal, ze co jej je, ze proste vidi, ze ma problemy, vzdy aktivna studentka a zrazzu ziadny zaujem, pribrala vtedy vela , ze co jej je ... on ze bude dobre a ona ze uz nebude :D :D si z toho robila srandu teraz :P boze co sa v tej chorej hlave vtedy odohrava...... cize dnes som dostala same povzbudenia 🙂 ty si ako stravila dnesny den ? pracovne ci si len tak vegetila ?

hroska
12. sep 2013

@simka1111 ale dnes sa mi zdas trosku lepsia 😉 ide z teba taka aktivita,zda sa ze Sertralin uz zacina ucinkovat 😵 . A dobre,ze ste dnes so segrou pochodili a pokecali. Neviem,ale mozno by si sestre mohla povedat,ze sa liecis,ved ona ta musi pochopit,ked to prezila. Mozno by sa ti ulavilo a mozno by sa sestra postavila k tebe a bola ti oporou?

simka1111
12. sep 2013

@hroska neviem , mozno sertralin zacina ucinkovat, ale ja nechcem nic zakriknut 🙂 tak radsej nebudem nic pisat 😝 ale urcite mi pomohol trosku dnesny den , taky vzruch, menej som rozmyslala nad sebou, stale som bola niecim zamestnana a este k tomu povzbudive slova vas a aj sestry.... a ja neviem , nejako sa necitim jej to povedat, mozno ked mi bude dobre, tak jej to poviem , ja som si uz nejako zvykla na to , ze to doma nevedia , nechcem menit zvyk 😉 lebo zatial sa mi tazko o tom rozprava, jedine tu sa mi s vami dobre pise... ale potom urcite so sestrou pokecame, vpodstate ani ona sa mi vtedy velmi nezdoverovala, co preziva a az postupom casu sa mi priznavala, ku vsetkemu co robila , co citila, ako hrozne na tom bola , to fakt ked som pocuvala, tak som zimomriavky mala, chuderka tiez si toho vela presla a teraz sa na tom smeje, ale zasa je obozretna a nechce to uz tiez dovolit 😝

alexiska77
13. sep 2013

simka 1111 tak som rada,ze to berieš takto a lieky len tak užívať neprestaneš, s takýmito ľuďmi sa aj nám hneď lepšie pracuje 🙂. Veľa ste tu toho popísali odvčera, tak som teraz mala čo čítať 🙂. Myslím,že si na dobrej ceste, ked Ťa aj baví isť von, pokecať s niekým, napr. so sestrou, veru, keď sa človek zamestnaná aj čas mu rýchlejšie zbehne a aj zabudne na chvílku na problémy..no a ja som sa pre psychiatriu rozhodla, keď sme šli počaš školy v 5 ročníku myslím to bolo prvýkrát na psychiatriu a tam som si hneď povedala, že toto chcem robiť a odvtedy ma to držalo, neviem ani prečo,ale keď som bola na tom oddelení niečo ma tam oslovilo a odvtedy som to na žiadnom inom necítila, len som tými oddeleniami tam prechádzala bez nejakého stimulu, že toto je pre mňa, ale ešte ma oslovila aj pôrodnica🙂 ale ostala som verná psychiatrii, urobila som si z toho aj diplomovú prácu čo sme mali dokonca ešte v tých časoch nepovinné, teraz sú už diplomovky povinné.

alexiska77
13. sep 2013

@ hroska áno, do tejto som prispievala prvýkrát, zaujalo ma čo ste písali a som lekárka v predatestačnej špecializačnej príprave, keďže som ešte bola na materskej, ale už som späť v práci 🙂.

maria43
13. sep 2013

@mary1995 k dr. idem az koncom mesiaca. menzes ja nemam, lebo pred 3 rokmi mi vybrali maternicu. navaly tepla mam, hlavne v noci, ale aj cez den niekedy, take teplo ma obleje. a cela sa akoby chvejem a hrozna uzkost ma obcas prepadne. xanax som brala 0,25 asi mesiac, mne to pomahalo, ale nechcem to brat, aby som nezostala zavisla. ved uvidim ako bude, skusim tie dva tyzdne este vydrzat, poviem lekarke, ona mi dala minule na spanie nejaky stilnox, ale bojim sa to brat, vselico som o tom citala ..... tak si citam a tak. niekedy zaspim v pohode, niekedy nie. ja ani neviem vlastne, ze co mi je, lebo klasicku depresiu asi nemam, ja robim vsetko v pohode, do nicoho sa nemusim nutit, som rada medzi ludmi, len mavam take uzkostne stavy, melancholiu, neviem, ci je to depresia alebo neuroza alebo co. niekedy mam dojem, ze ci uzivam AD alebo nie, stale rovnako, ale zas niektore dni su super. mozno to bude aj to jesenou, ako si pisala. ved uvidim. pekny den

maria43
13. sep 2013

@hroska to zhorsenie trva zhruba druhy tyzden, bolo mi fajn, a teraz som mala zasa stav, ze som si musela dat bzd 0,25 xanax. ja to mam take zvlastne - take chvenie pocitujem, aj ruky sa mi trasu, mam navaly tepla, potom mi je zas zima a som strasne ustrachana. toto ma najviac nici, ze mam strach, tak vseobecne, aby sa nieco nestalo a tak. tohto keby som sa mohla zbavit. fakt som sa pred tymi 2 tyzdnami citila super, taky elan som mala, tesila som sa, teraz som zas taka akoby o nicom. robim vsetko normalne, nemusim sa nutit do prace, ale akoby taka melancholia na mna dolahla. a tiez problemy s tym spankom. takze tak. proste citim, ze nie som ok, akoby som bola taka nekludna vnutorne.

maria43
13. sep 2013

@alexiska77 krasne si to napisala. ja som zavitala na toto forum len pred nedavnom, ani som netusila kolko mladych ludi ma taketo problemy. tiez beriem AD, ale ako som tu na fore spominala, mam pocit, akoby mi ani neucinkovali. najprv som brala solatcit, uplne bezo zmeny, teraz uz druhy mesiac beriem magrilan. aj sa mi zdalo, ze lepsie mi bolo na par dni, ale teraz uz druhy tyzden som opat taka ustrachana, vnutorne nepokojna a mam problem so spankom. ja ani vlastne neviem co mi je. lekarka mi to nepovedala. skor mavam take uzkosti, strach neopodstatneny, vnutorny nepokoj. inak fungujem normalne. chodim do prace, do spolocnosti, sportujem, nerobia mi tieto veci problem, rada sa smejem a hlavne som rada ked zazivam nove veci. tak neviem, ze ci tie lieky su ok, alebo co mam robit. nevies mi poradit? lekarke som aj povedala, ze nejaku zmenu zatial nepocitujem, len par dni som mala takych dobrych, fakt som mala dobru naladu, ale potom zas akoby sa to vratilo do starych kolaji. ale zas nie je to ziadna katastrofa. brala som aj xanax, ten mi velmi pomahal, niekedy si myslim, ze viac ako AD, ale nechcem ho brat, aby som na nom nezostala zavisla, hoci to bola len davka 0,25 1x max 2x denne - napr. vecer som si dala na spanie a spala som po nom vzdy velmi dobre 🙂 vdaka, pekny den

alexiska77
13. sep 2013

@maria43 Ten Solatcit používame na oddelení veľmi často a mám s tým dobré skúsenosti, ale samozrejme nemusí zabrať každému, takže možno Tebe zrovna nesadol, Magrilan používame menej, pretože s inými antidepresívami vidíme lepšie výsledky, ale nehovorím, že je zlý, sú pacienti, ktorí k nám chodia aj s Magrilanom, berieš ho dva mesiace, nie je to ešte až tak dlho, takže môžeš byť kludná, malo by to ešte zabrať, poprípade Ti ak nemáš už teraz max. dávku tak Ti ambulantný psychiater ešte dávku zvýšiť môže. Xanax je zo skupiny benzodiazepínov, je to anxiolytikum, teda po lopate povedaná rozpúšťa úzkosť, na ňho závislosť vzniká, ale nie hneď, dávka 0,25 mg max. dvakrát denne je ok, ale samozrejme postupne, ked Ti už bude naozaj lepšie treba ho znížiť a nechať si max. jednu tabletku na večer, aby si mala zaistený spánok. Píšeš, že máš chuť robiť veci, že nie si úplne apatická, žeby Ťa nič nebavilo, takže asi by som zatial brala tie lieky tak ako máš predpísané, rob veci ako Ťa bavia, keď sa potrebuješ porozprávať s niekým nezainteresovaným do Tvojho života, tak skús vyhladať psychológa. Držím palce 🙂.

mary1995
13. sep 2013

@maria43 Ja som Ti už minule písala, že ako čítam Tvoj príspevok, normálne sa v nich vidím. Presne ako píšeš, tiež nemám tú klasickú depresiu / slabosť/ a nemám ani klasické stavy ocd / obsesie, kompulzie/. a predsa sa cítim nanič. Presne ako ty píšeš úzkosť , strach, sprosté myšlienky. Potom aj lekára asi pomýlim, on vidí, že som OK ale len po fyzickej stránke a nechce mi veriť, že mi je nanič. Ale jedno viem iste, že na takéto stavy by mali zabrať AD, lebo ja som brala 16 rokov Anafranil a bola som v pohode, takúto úzkosť som nikdy nemala. Takže ja osobne by som to chcela riešiť s AD jednak preto, že nie sú návykové a jednak preto , že mne bzd nezaberajú. ja idem k dr. utorok, potom Ti dám vedieť ako som dopadla.

simka1111
13. sep 2013

@alexiska77 tak snazim sa zamestnavat , i ked teraz je to pre mna este vsetko tazke, napr. dnes som bola v obchodnom centre , som si potrebovala kupit penazenku , bolo to take nijake este, ale aspon som nesedela doma a potom som zasla do knihkupectva, zobrala velku knihu psychiatrie a studovala.... kadeco ... 🙂 je to take zaujimave ta nasa psychika 😉 a chcela by som sa opytat na sertralin ? ake mas s nim skusenosti ,.. beriem 100 mg , v pondelok budu dva tyzdne, ale zatial nebadam este nejaky efekt... je ucinny? kedy by som mala pocitit zlepsenie?

hroska
13. sep 2013

@maria43 ja nie som lekar a navyse tie priznaky depresie a uzkosti su velmi podobne,ale myslim si, ze u Teba sa jedna o uzkostne -depresivnu poruchu. A este by som sa spytala,tie problemy pocitujes skor rano a k veceru sa ti ulavi alebo je to naopak? 😨 Co sa tyka toho Xanaxu,som tiez toho nazoru, ze z takej nizkej davky a za taku dobu,ti nejaky navyk este vzniknut nemohol a abstinencne priznaky by som preto u Teba vylucila. Skus teda este vydrzat a mozno zatial by si mohla skusit na tu gynekologiu,co s tymi navalmi a pod. A Alexiska ti dobre poradila,ked nechces uzivat ten Stilnox,tak skus si dat ten Xanax na vecer.Spanok je velmi dolezity,lebo pri nom si "oddychnes od seba samej" , nacerpas silu,aby si mohla cez den fungovat. Pises,ze pokial si uzivala Xanax bolo vsetko o.k.,to znamena,ze anxiolitika,teda lieky proti uzkosti, ti zaberali,takze u Teba je skutocne prevladajuca ta uzkost.AD liecia aj uzkost,takze mali by ti zabrat aj na nu,ale zase je pravda,ze uzkostne poruchy vyzaduju dlhsiu liecbu. Ak by sa ti stav ani po 12 tyzdnoch nezlepsil, asi by som radila AD vymenit. 🙂

hroska
13. sep 2013

@alexiska77 tak si uz druha odbornicka,co chodi sem na konika. 😉 Ja som sem zacala chodit 1.krat v r. 2009,vtedy som dostala prvu ataku tazkej depresie a chodila tu jedna kocka, Andy, tvoja kolegyna, tiez bola vtedy na materskej a chustala sa do prace. Aspon si pri nas zopakujete teoriu aj prax. 😀 Ty Uzivala som Seroxat 30 mg, vyborne zabral, dostala som sa do uplnej remisie.Koncom roka 2012 az zac. 2013 som pomalinky vysadzala,vsetko vporiadku,aj som vysadila,ale po 3 mesiacoch baaaaaac a znova depresia. Zial, Seroxat mi uz nezebral,potom som mala Sertralin az 200mg denne,zabral len ciastocne. Nova dr, mi nasadila Alventu 75mg uz v prvom tyzdni som pocitila zlepsenie ...teraz som uz ok,zda sa ze najhorsie kam chvalabohu za sebou. Uzivam Alventu 150 mg,ziadne anxiolitika, ani hypnotika. 😀 V praci mas toho vela? Na oddeleni mate asi nejaky cca rovnaky pocet pacientov a o tych sa starate, vsak? A su tam aj depresivny,pripadne pacienti z uzkostami? A este by ma zaujimala,aka je priblizne doba hospitalizacie pacienta s takou tazkou depresivnou poruchou?

@simka1111 ja som tiez tak chodila tajne studovat do knihkupectva o depresii,sadla som tam a ciiiitala aj 2 hodiny som tam bola 😉 mna by taketo povolanie tiez velmi bavilo,ale asi by som to nezvladla s nervami 😝 😀

simka1111
13. sep 2013

@hroska hihi, tak v tom sme rovnake, ale si myslim, ked clovek o tom vela studuje, chape vlastne co sa v jeho mozgu deje, je to lepsie ako ked vie len ze depresia a hotovo ... potom ani neveri , ze je moznost sa vyliecit a mysli si , ze je to trvala charakteristika cloveka, co nie je pravda . Ja viem, ze v mojom mozgu je akurat znizena hladina serotoninu , je ho tam tak malo , a taktiez dojde aj k zmnozeniu receptorov, cize malo serotoninu, vela receptorov .. to znamena , ze signal neprejde, cize toto cele je ta nasa hnusna depresia.. nic zlozite, ale vela skody to vie napachat ... ja teraz poctivo papam pirule , aby sa mi ten moj serotonin hromadil postupne v synaptickej strbine a aby sa zasa nastartoval a pracoval ako ma 😉 normalne ked si toto poviem, sa mi trosku ulavi 😉 je to len s prepacenim doj....a chemia... nechcem sa vulgarne vyjadrovat , ale inak sa neda... 😠 ale ja studujem nielen o depresii , ale aj o inych poruchach, ma to fascinuje , a tak ti poviem, ze som v podstate este rada , ze mam len depku 😉 inak raz som videla velmi zaujimavy film , bol o jednej zene , ktora brala lithium , mala bap a ako bola stabilizovana, v pohode a chceli mat s muzom dieta , otehotnela a chcela vysadit lieky , aby babu neuskodila, ale vedela , co sa stane , ked to lithium vysadi , tak chuderka napisala suhlas, ze nechce aby jej dieta odobrali a podpisala to ..... Jej stav sa potom rapidne zhorsoval, ked nebrala lithium , strasne stavy mala, halucinacie, maniu , potom depresiu , uz nemohla o sebe rozhodovat a lekari jej chceli dieta zobrat , aby ju zachranili , lebo pre lekarov je prvorada matka a ked bola uz na operacnom stole a mali jej odobrat dieta, jej sestra utekala do nemocnice s tym papierom , ze ho nasla v zasuvke a tym padom jej nezobrali dieta a porodila , zase nasadila lithium, stabilizovala sa a potom zaver bol taky , ze stastna rodinka sedela aj s babetkom v zahrade 🙂 tiez velmi motivujuci.... ako sa matka obetovala

simka1111
13. sep 2013

@hroska a este co sa tyka toho povolania, tak ja tiez som uvazovala, ci bz som to zvladla, ale potom som si povedala, ze preco nie.....ved ked budem stabilizovana bey depresie , tak nevidim v tom problem a navyse ked uvidim , ako som pomohla nejakemu cloveku z depresie , ktoru som sama zazila, tak to by bolo normalne antidepresivum pre mna... a ja by som ani nemala problem pacientovi povedat , ye sama som sa liecila alebo liecim , podla mna tobo ppacienta bz top len povzbudilo ... nemyslis? 🙂 lebo je vela psychiatrov , ktori ani sa oo pacientov nezaujimaju , ja by som to brala fakt vazne a vedela by som sa vcitit do duse pacienta , vedela by som , co presne preziva.... uz len nech mi ten moj sen vyjde , bude to tazke, vela ma este caka , ale verim , ze raz bude zo mna psychiatricka 😉

hroska
13. sep 2013

@simka1111 je super,ze ta toto odvetvie tak zaujima uz teraz, ze sa vies rozhodnut,ktorym smerom v zivote pojdes, to je strasne dolezite 😉 . A vdaka tomu, ze mas vlastnu skusenost,nadobudnes aj prislusne vzdelanie a mas v sebe uz teraz tu chut a ciel venovat sa prave tejto oblasti, to vsetko ta predurcuje na to,ze budes nielen psychiatricka, ale ze budes velmi kvalitna a uspesna psychiatricka 🙂 . Je to tak, za par rokov uvidis,potom si na mna spomen 😉

simka1111
13. sep 2013

@hroska ooo dakujem ti za pochvalu 😉 a urcite si na teba este spomeniem , toho sa nebojim 🙂 a budem prispievat aj tu na konika, ked sa dostanem z depky, to neznamena, ze tuto stranku viac neotvorim, to v ziadnom v pripade 😝 stale si najdem cas sem popozerat , poradit a tak .... .. ostanem verna koniku a tejto teme 😉
Inac som hladala na internete tu psychologicku, co mi odporucila dr., a zistila som , ze to je velmi uznavana psychologicka, dokonca aj knihy vydava, tak dr asi vedela , preco prave ju mi odporucila

alexiska77
13. sep 2013

@simka1111 So setralinom mám menšie skúsenosti, používame ho málo,aspon u nás na oddelení, niekedy s ním prídu ku nám pacientky z ambulancie,ktoré sú ním spokojné, ale ja mám taký pocit, že patrí medzi tie menej účinné,ale každý pacient je individuálny, ty ho berieš len dva týždne, ešte mu isto šancu daj, je to len moj dojem z neho počas mojej praxe. Ja pracujem čisto na ženskom oddelení, kde liečime zmiešané duševné poruchy( depresívne, úzkostné, psychotické,závislosti..), ambulatne zatial nepracujem,ale to je môj sen mať svoju ambulanciu🙂. Keď príde prvýkrát pacientka k nám s depresívnou alebo úzkostnou poruchou ako liek prvej volby volím antidepresíva zo skupiny SSRI, to je citalopram, escitalopram a pod.. Pri opakovaných recidívach pristúpime aj k iným skupinám antidepresív a hlavne skúšame niečo iné, keďže to prvé nezabralo, je ich veľmi veľa, napríklad pri poruchách spánkou dávame typ Mirzaten a Trittico, sú tlmivé, dávajú sa večer a sú vhodné u tých,ktorí majú aj poruchu spánku. Pri somatoformných depresiách používame ,ale nie vždy, k je to vhodné antidepresíva zo skupiny SNRI napr. Cymbalta, Alventa (venlafaxin) sú tzv.stimulujúce antidepresíva, pri nich hrozí ale u bipolárnych pacientov prešmyk do manickej fázy, takže s nimi musíme opatrne. Snáď som to tu napísala zrozumiteľne🙂.

alexiska77
13. sep 2013

@hroska Keď sa teraz cítiš len s Alventu dobre je super, teda myslím to, že nemusís brať žiadne benzodiazepíny a hypnotiká,držím palce nech Ti to takto dlho vydrží. Pracujem na ženskom oddelení,má dve časti, akútnu a doliečovaciu, dokopy 100 žien, sme tam traja lekári s primárom, každý máme tak cca 25 pacientov, bolo dlhé obdobie,keď som bola na cele toto odeleni len ja a primár, vtedy toho bolo naozaj dosť udržať si v hlave informáce o 100 pacientoch,ale dalo sa, zvykla som si a urobila som si systém ako všetko stihnúť 🙂. Priemerná dľžka hospitalizácie u nás je 4-6 týždňov,ale aj dlhšie ak treba. Máme zmiešané oddelenie-depresívne, úzkostné,psychotiké pouchy, závislosti, poruchy osobnosti.

simka1111
14. sep 2013

@alexiska77 ani nestras , ze sertralin je malo ucinny , ja nanho spolieham 🙂 ja som praveze citala, ze citalopram je najmenej ucinny zo ssri 😝 tak neviem uz ...a jasne ze mu dam este sancu , ved dnes len 13. den , to nie je este vela..., do mesiaca by som uz mala citit zlepsenie .. joj ja tak dufam ,ze zaberia ako ma 😒 a co sa tyka prognozy vyliecenia, tvoji pacienti su na tom ako? stale dosiahnete remisiu ?

hroska
14. sep 2013

@simka1111 to sa neda posudzovat,ktore AD je ucinnejsie viac a ktore menej. 😨 dokonca som citala odborny clanok, kde sa pisalo,ze vsetky depresie sa daju liecit vsetkymi AD.Komu ake AD sadne je strasne individualne,zavisi to od vela faktorov.od konkretnych prejavov depresie resp. uzkost, ci je to depresia skor melancholicka, somaticka, uzkostna,manicka.....takze podla tohto lekar na zaklade vysetrenia pacienta a na zaklade uz svojich predchadzajucich skusenosti z praxe, by mal vediet "usit" pacientovi AD na mieru. Ale niekedy to nevyjde a treba hladat dalej. Co sa tyka Sertralinu je napr. vyborne ucinny pri obsedantnokompulzivnych uzkostnych poruchach,tu je mozno najucinnejsi zo vsetkych AD, dokonca su studie kde Escitalopram, Venlafaxin a Sertralin su posudzovane ako najucinnejsie AD. A zase Citalopram tiez nemusi by najmenej ucinny,mozno je "slabsi",ale niekomu zabera velmi dobre. Ja napr. povazujem Paroxetin za velmi ucinne AD,1. x mi tak skvele zabral, ze doslova som vstala po nom z mrtvych. Ked som ho nasadila ale pri 2. atake, skoro vobec nezabral 😢 a pritom druhy krat u mna ta depresia bola mozno o nieco miernejsia ako ta prva. Takze je to stale o tom,ako ti tie "boty sadnu na nohy". 😉

simka1111
14. sep 2013

@hroska hej ja viem , ze je to tak 😉 to je pravda, ze ad musia sadnut ako topanky, ja sa teraz ubezpecujem len , ze ten sertralin budu moje topanky 🙂 Strasne v to dufam , verim, modlim sa a hlavne cakam . To cakanie je ale o nervy ti poviem , ale ty to vies , sama si si tym presla. A podla mna ten seroxat ti druhykrat nezabral preto, lebo tvoj mozog ho uz poznal, akoby nan nereagoval , mne sa to stalo s tym escitilom , zabral a ked prisla recidica , ani 200mg by nezabralo 😀 pisem to obrazne len , lebo normalna davka je 10mg az 20 ... takze asi tak ..... a trebalo hladat novy liek... a nasla si ho :P