Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mexico_16
18. sep 2013

@esselte to je z menzesu a nie si v tom sama 😉
Inak baby, ja sami nikdy nemala problémy so spankom a teraz uz taký mesiac sa budim v noci veľakrát , cítim sa čerstvo ale do 10 min. zaspim. Co to ?

esselte
18. sep 2013

@mexico_16 Aj ja sa v noci viackrát budím, čo sa mi predtým nestávalo, som aj smädná a často chodím na vecko.Ja si myslím, že je to zo zmeny počasia a o chvíľu nám zmenia čas, takže zas budeme rozhádzané.na mňa počasie veľmi vplýva a vplývalo aj pred chorobou a ten menzes, to je tiež strašné.

mexico_16
18. sep 2013

@esselte ako dlho sa liečis a co beres ?

svija
18. sep 2013

@mary1995 a ostatní- dětičky celkem poslouchají. Starší Martínek už zase chodí do školky, tak je to pro mě úleva, že toho přes den nemám tolik. A mladší Vítek je teď fakt takové sluníčko, je hrozně roztomilý v tomhle věku. No a stavba se zdárně posunuje, už skoro máme hotovou hrubou stavbu, takže super. Jen jediný pořádně černý mrak naší stavby byl teď v sobotu, když můj táta (vyučený tesař) dělal krov a spadl ze střechy. Nikdy v životě z ničeho nespadl, ze žádné stavby ani lešení, až teď na našem domě. Má odlomený příčné výbežky 4 bederních obratlů a zlomené jedno žebro, ale je živý, hýbe rukama a nohama. Když jsem viděla odkud spadl a kam, tak to vlastně dobře dopadlo.

alexiska77
18. sep 2013

@esselte Určite to menzes a toto jesenné počasie može ovplyvnovat, dobrý znak je,že si to zvládla bez lexaurinu,može to znamenať,že to bolo niečo krátkodobé čo aj rýchlo odoznie samo, teda bez pomoci iných prídavných liekov..

svija
18. sep 2013

@katinka95 - teda, to ti stálo za to, se kvůli tomu, abys nám sem napsala do diskuze takovouhle kravinu, se registrovat na modrého koníka? Vždyť to byl tvůj první příspěvek 😨 .

lukaxxx
18. sep 2013

@simka1111 dakujem, ja viem ze to vyznie zle ale najvacsi strach mam prave z liekov, okrem toho nemam diagnozu akoby dlhodobo, rozvijalo sa to pomaly a bolo to sposobene istymi stresujucimi zazitkami a zdravotnym stavom co mi len tymto sposobom vyvrcholilo.. teraz sa citim velmi dobre, pomahaju mi bylinky, joga a moja terapeutka.. ale som rozhodnuta, ze v pripade ak sa mi stav zopakuje a nebudem schopna chodit napr. do prace, ze lieky hned zacnem uzivat, verim tomu ze v pripadoch ked tieto typy chorob obmedzuju zivot akymkolvek sposobom lieky su jedinou moznostou a plne to podporujem....vsetkym vam velmi drzim palce🙂

mary1995
19. sep 2013

@hroska No vlastne ma vypočula, ako bolo a ako sa cítim teraz. Všetko som jej vyrozprávala , ťažko je ma asi aj teraz diagnostikovať, ked ja teraz nemám také typické príznaky ani depresie ani OCD. Len tá úzkosť - popisovala som jej telesné príznaky a ona mi povedala, že "hrča v hrdle" to je príznak PP. Dnes by som mala dostať Anafranil a večer by som si už chcela dať 25 mg. Bojím sa tých 2 Ad ale ani toto nie je život len živorenie. Človek keď žije bez chuti do života je to na prd. Povedala som si, že všetko dám na jednu kartu a uvidím , nech to dopadne ako to už dopadne. Najprv chcem brať len 2x25 mg uvidím čo to so mno spraví. Na ko idem 15.10. zatiaľ dúfam , že sa to vykryštalizuje.

mary1995
19. sep 2013

@simka1111 Úplne všetko chápem , tak isto to pociťujem aj ja . S tým rakom to máme asi viacerí. Je to hrozné, že takéto veci riešime ale aspoň si povieme čo kto cíti a pomôžeme si navzájom, podporíme sa. Ja poznám viac ľudí, ktorí takto rozmýšlali a dnes si na takéto sprostosti ani nepomyslia a žijú šťastne. Takže musíme veriť, že to všetko dobre dopadne a určite sa nájde miesto pre nás na slniečku. 😵 😵 😵 😵

simka1111
19. sep 2013

@mary1995 to je pravda všetko čo píšes, a čo iné nám ostáva len bojovať. Ďalej, ja akurát mám prednášku z biofyziky a ničomu vôbec nechápem, ja neviem ako spravím skúšku, normálne má napadlo, že pridám bohu pôjdem radšej za smetiarku akože katastrofa, poprosim ocka nech mi to dajaký vysvetlí lebo inak som skončila :-/ ja už ti poviem ani neverím že sa z toho dostanem, neviem už čo mám robiť

mary1995
19. sep 2013

@simka1111 Neboj sa, teraz je toho zrazu veľa, ty sa musíš dostať na druhý systém učenia a to sa neboj dostaneš sa do toho. Ja si tiež pamätám, že prednášky na začiatku prvého ročníka boli španielska dedina a neskôr sa to všetko vyčistí.
A neboj z tej choroby sa dostaneš, vidíš aj Hroška ako sa pekne vypracovala, musíme byť trpezlivé. A necítiš už aspoň aké také zlepšenie ?? Vieš teraz je na teba veľa takže nedá sa to zmeniť zo dňa na deň. Ja keď som bola 1x chorá , tiež som si myslela, že sa z toho nedostanem. Nabiehala som na Anafranil a tak si pamätám, že mi zabral asi až po 3 mesiacoch, vlastne mi zaberal veľmi pomaly, a potom som bola OK 16 rokov, a keby mi ho tá dr. nezobrala, možnože by som na ňom fungovala aj 30 rokov. Ja keď si na ňu spomeniem mi je zle, ona si ani nevie predstaviť čo mi spravila. Tak pekne počúvaj prednášky 🤐 🤐 🤐 . Pá

esselte
19. sep 2013

@mexico_16 Liečim sa necelé 3 roky, dnes som volala lekárke a povedala, že to môže byť záťaž, počasie aj menzes, predpísala mi ešte magnézium

esselte
19. sep 2013

@alexiska77 Dnes som volala lekárke a povedala mi, že lieky meniť netreba,že je to z menzesu a počasia a môže to byť aj záťaž, predpísala mi k tomu aj magnezium

mary1995
19. sep 2013

@svija Som rada, že je všetko OK. Ja som s Anafranilom prežila materskú dovolenku, bolo to najkrajšie obdobie môjho života. Tiež sme postavili dom za 2 roky. Boli sme 100% vyťažení, dom sme stavali svojpomocne takže vieš si to predstaviť. Ale neľutujem, lebo teraz žijeme v krásnom tichom prostredí neďaleko lesa a potoka. Tam chodíme sa relaxovať so psami.
Ten Anafranil je fakt dobrý, čítala som , že sú ľudia, ktorí aj 30 rokov na ňom fungovali. Ja veľmi ľutujem, že som súhlasila vtedy s dr. ale som vôbec nemala vtedy predstavu čo so sebou prináša prechod z jedného AD na druhé. Tak pevne dúfam, že teraz ho začnem brať a bude OK. To OCD je hnusné a čítala som , že je to z úzkostných porúch najodolnejšie voči liekom. Takže Ty sa ho drž a nedaj sa ukecať s tým, že je to staré TCA.

hroska
19. sep 2013

@mary1995 vidis,to ma nenapadlo hladat u Teba panicku poruchu, ale ano predsa len tie fyzicke prejavy mozu na to poukazovat, a pri panickej poruche je vlastne ta uzkost strasne intenzivna a vyspickovana a presne ty toto mas-silnu uzkost. Uz mi to vlastne teraz sedi u Teba jak za@ok na serblik. 😨 Sertralin ti fajn zabral na depresiu a OCD, ale na PP nestacil. A vlastne u mna to bolo presne tak isto,na depresiu zacal trosku zaberat,hlavne tie ranne pesima sa vytratili, rovnako aj u simky, ale na uzkost a nervozitu ( u mna skor gener. uzkos. por.), na to absolutne nestihal. A Anafranil je indikovany aj na liecbu PP , v starsich clankoch uvadzany vzdy pri PP ako liek 1. Volby. Fuuuu, je mi to uz jasne.... 😲 , vytrapila si sa 3 roky ako kon a asi mas fakt obycajnu PP. No nic mary,nikdy nie je neskoro, nasad ten Anafranil, pri PP sa ma zacat s malymi davkami, mozno este budes potrebovat zvysit z tych 75mg. Budes cakat, urcite to nebude trvat uz 3 mesiace ako 1.krat, a keby aj, tak to zvladnes, ved 3 roky si zbytocne trpela. Uz som si ista,ze budes v uplnej pohode 😉 🙂

simka1111
19. sep 2013

@mary1995 toto , ze teraz je toho na mna strasne vela, lebo ta skola je aj pre vyrovnanych ludi stres sam o sebe a pre mna cista katastrofa. , nicomu som nerozumela na tej prednaske z biofyziky, totalna spanielska dedina... ja neviem, co budem robit ... boze dakedy som bola vyrovnane dieta , sebavedome, nic ma len tak nepolozilo a teraz som uplne na dne , mam pocit ze mi uz níic nikdy nepomoze , to je strasne... ja uz chcem z toho zacarovaneho kruhu ist von, ja uz nevladzem viac , chcem si konecne oddychnut, bojim sa vset´keho, vobec si neverim .... tie debilne lieky by uz mohli zabrat konecne ...... a to zlepsenie zatial neprichsdza , mozno asj preto , ze teraz aj mam stresy z tej skoly , ze sa to posunie cele....neviem... ja uz nic neviem.... dalsi tyzden idem k dr. tak neviem co mi povie, ci zvysi alebo co............ a ta tvoja predchadzajuca dr. tak to riadna krava bola, po rokoch ti zmeni liek .. ako no comment, ale ty sa z toho cochvila dostanes... 😉

mary1995
19. sep 2013

@hroska No moc by som už nerada zvyšovala, aj teraz mám obavy z tých dávok. Však uznaj 300 mg sertralín, 1mg Rispen a ešte aj 75 mg Anafranil. Tam už je toho serotonínu fakt moc, ale dúfam, že mi toto kombo zaberie. Ináč dr. mi povedala, že trezalku mám už teraz vynechať. Ty čo si myslíš o týchto dávkach ?? Stretla si sa už s dačím takýmto?
Asi som sa mala popýtať dr. ale som bola taká rozrušená, že som kopec vecí zabudla. Najbližšie si všetko napíšem na papier. Tak už mám ten Anafranil, dám si poobede prvých 25 mg, a pevne dúfam, že bude OK.

mary1995
19. sep 2013

@simka1111 Ten pocit, že mi už nič nepomôže poznám veľmi dobre, ale musíme bojovať, byť silné a dúúúúúúfať, že fakt sa z toho nejako dostaneme. Ja som teraz prehltka 1. tab. Anafranilu, obzerala som si ju a prosila , nech mi pomôže. Asi mi už brní v bedni. Ja zase mám nervy z tých mojich dávok, však to aj na vola je veľa a sama sa čudujem, že vôbec fungujem klop,klop.
Skús si nerobiť teraz zo školy ťažkú hlavu, veď skúšky sú ešte ďaleko a dovtedy sa určite z toho dostaneš, a potom to už pôjde ako po masle.

mexico_16
19. sep 2013

@esselte koľko magne mg denne ??

simka1111
19. sep 2013

@mary1995 moja ja sa snazim byt silna a bojovat , keby som sa nesnazila, tak by som to uz davno vzdala , nemyslis? To iste aj ty. A to s tym, ze si pozerala na tabletku anafranilu a modlila sa nech pomoze to doverne poznam :D to iste som aj ja praktikovala, strasne som prosila nech mi zaberie a aj prosim , nic ine si fakt viac nezelam ako konecne tu ulavu v mojej hlave a pokoj , fakt nic ine viac nechcem , kebzye si mam vybrat medzi 100000000eur a stastim, tak si vyberiem to stastie. To iste urcite aj ty. Cize obom nam brni v bedni , asi tak ;- ) A z tych davok si nic nerob, hlavne nech ti je dobre. To je najpodstatnejsie. A hej pravda do skusok mam este vela casu , ale aj tak , clovek v depresii sa vsetkeho viac boji, vsetko vidi cierno , celu svoju buducnpst vidi ako jednu velku katastrofu , co viac k tomu dodat. ... Toto , ze ked cloveku je dobre, tak to fakt ide ako po masle, clovek len tak leti tym zivotom . A najhorsie na tom je , ze ja nemam dovod sa bat , stale mi vsetko vyslo, vo vsetkom som uspesna bola, fakt az nadpriemerne, vyhravala na zakladke olympiada, bez problemov sa dostala na gymnazium , na vysku , proste dakto by na mojom mieste mal sakra vela sebavedomie, a ja mam uplne nulove sebavedomie. Co uz no . A tebe urcite ten anafranil pomoze, neboj sa ....... A inac citala som na jednej stranke ze pri depresii neni az tak problem , ze mame malo serotoninu , ale ze ten serotonin je nerovnomerne rozlozeny , zaujimave..... ako pride oco domov, tak ho poprosim, ci si so mnou nesadne k biofyzike trosku, lebo samej mi to nepojde... ☹

esselte
19. sep 2013

@mexico_16 Ešte neviem, predpísala mi to iba telefonicky, ale hovorila, že je tam 30 tabliet a mám ich užívať celý mesiac po 1 tabletke
@hroska Takže volala som lekárke, povedala mi, že to nie je z liekov, že lieky mi určite pôsobia, ale je to zmena počasia, menzes a väčšia záťaž, že pravdepodobne reagujem na záťaž ešte negatívne, predpísala mi ešte magnezium na 30 dní po 1 tablete mám si nájsť činnosť, lebo veľa robí aj moja psychika, keď sa zľaknem ak sa mi po dlhšej dobe vyskytne nejaký výkyv .

simka1111
19. sep 2013

@mary1995 no ako? necitis NU po tom anafranile?

svija
19. sep 2013

@mary1995 - neboj já se nenechám ukecat na výměnu medikace. Ale mám pocit, že můj doktor má anafranil docela rád, rozhodně u něj nejsem první, kdo ho bere. Spíš si myslím, že mě bude chtít postupně medikaci vysadit. Předtím se mi to podařilo a byla jsem úplně dobrá rok a čtvrt a nejspíš bych byla i déle, kdyby do toho zase nepřišel další porod. No asi tomu dám ještě jednu šanci, ale pokud by se mi to mělo ještě jednou opakovat, tak už chci zůstat na lécích.

svija
19. sep 2013

@mary1995 - jestli se ti zdá, že máš moc té medikace, tak já jednu dobu brala 30 mg escitalopramu (to je taky nad dávkou psanou na příbalových letácích), 2 mg risperidonu a ještě Trittico na spaní 😝. No taky toho nebylo zrovna málo 😝.

hroska
19. sep 2013

@mary1995 ale jasne, ze som sa stretla a aj s vyssimi davkami a aj s kombinaciou viacerych ako 2 AD. Ja osobne som uzivala len 1 AD, ale ked som citavala najma anglicke stranky,tak tam ludia mavali bezne 2 aj 3-oj kombinacie AD. A vidis aj @svija ti pisala,kolko liekov brala. Ano ten Sertralin mas vyssiu davku,ale to je pri OCD normalne, ze treba ist do vyssich davok.Ale co sa tyka Anafranilu tak ta davka tych 75 mg je nizka. A navyse videla si aj v tych clankoch,ze komhinacia ssri+clomiprazin existuje aje to jeden z beznych postupov pri ciastocnej ucinnosti ssri. Fakt sa neboj! 😉 co ti vsak neviem s istotou povedat je kedy ti zacne Anafranil zaberat. Je to TCA a vies,ze tam je ten nastup ucinku pomalsi, rataj tak 4-6 tyzdnov. Ale este raz,moja odpoved na tvoju otazku je jednoznacna:nemyslim si,ze mas nejaku brutalnu kombinaciu. Len co ja viem, vela ludi ma dvojo AD, jedni na den, nejake ssri alebo snri a jedni na noc,nejake Trittico,alebo Mirtazen a to este maju na noc aj hypnotika. Ovela horsie by bolo,keby si bola zavisla na benzacoch a tie si musela davat 3x denne. Je to dobre,Mary,dobreeee. 😉 a dobre si spravila s tym obradom okolo 1. Aanafranilu,ako si ho pekne poprosila... 😀,to je nahodou velmi dolezite 😉

@simka1111 ja uz aj za teba tlacim ten cas dopredu,nech ti tie AD zaberu. Inak ty si riadna bifloskaaaaa 😀 😀 😝 ....a ja ze co mas tolko jedniciek pri mene,ze "simka1111", tak uz mi je to jasne a zo skusiek na VS budu tiez jednicky 😉 keby som vedela,ako ti pomoct? Uz som aj rozmyslala,ze ci ta tvoja dr. je ok? Dala ti k tomu cypralexu ten mirtazapin a nepomohlo to...ci by si sa nepoobzerala po inom dr. Mne tiez velmi pomohla zmena dr. Neuvazovala si nad tym? Mozno iny dr. by mal iny nazor na tvoju liecbu? Uz sa trapis dlho ako ja donedavna, preto viem ako ti je zle,tak rozmyslam,ze co s tym.

hroska
19. sep 2013

@esselte nooooo vidis, tak dr. ti povedala to iste co ja na str. 549, tak super.To magnezium je velmi dobre,len si ho davaj kazdy den a aj B-komplex forte si mozes kupit,mne to tiez odporucila moja dr. a velmi mi pomohol najma pri nasadeni Alventy,ked som mala nechutenstvo a schudla som dost. Magnezium a ti B-vit. To je vyborna kombinacia na nervy 😉 . A keby nahodou este pri menzese prisiel na teba vykyv,vobec sa nestrachuj dat si aj ten Lexaurin, vobec nic sa ti nestane,ani navyk neziskas, akurat ten vykyv zvladnes vpohode a bez nervov a naozaj sa nemusis bat, ked ho uzijes raz za cas., ved na to je 🙂

simka1111
19. sep 2013

@hroska, ahoj , joj moja ja by som strasne chcela ten cas posunut nech mi je uz dobre, uz som z toho strasne vycerpana , ale nevzdavam sa . A co ja viem, mne sa praveze moja dr. zda strasne mila, zlata, vzdy so mnou aj hodinu rozprava, neviem no..... tazko povedat .... ale tu je najdolezitejsia trpezlivost, nikto nesibne carovnym prutikom a bude dobre,, treba na to cas vsetko ..... treba prvotny impulz u mna, nieco co ma nakopne, sama neviem co ...... ..a moja, pre mna sa ty netrap , dost si sa uz natrapila., ty uz pekne si uzivaj zivot, ja si este musim pockat ......... ale za co som aspon ako tak vdacna, tak je to, ze rano viem vstat z postele a idem do tej skoly..... to pri najtazsej forme depresie nie je mozne... aq este dnes som pozerala video o olge sipkovej to je cvicitelka aerobiku, co tiez trpala depresiami a ona pise, ze jej to trvalo vyse 5 mesiacov co sa zacala citit dobre, ze to postupne vsetko nabehava... ako sertralin ja neplanujem zmenit, lebo to este neberiem dlho a nemozem hned menit , musim hlavne vydrzat a mozno mi zvysi davku ja neviem.... a inac hroska myslis ,ze sa z toho dostanem este uplne?

hroska
19. sep 2013

@simka1111 to nie ze si myslim,ze sa z toho dostanes uplne,ale to VIEM a NA100%.Ako tam niet ziadnych pochyb. 🙂 a presne ako pises,tazku depresiu nemas,to by si fakt rano z tej postele nevyskocila do skoly,takze aj to je vyhoda,ze celkom slusne fungujes. 😉 hej tu sipkovu som pozerala a mozes si pozret aj Klaru Trojanovu, cesku herecku je to 13 komnata. Ja sa drzim velmi dobre,chvalabohu, uz aj ista forma hedonie prichadza 😀 😀 .....ale som stale s Vami 😉 a velmi drzim kazdej palce

simka1111
20. sep 2013

Super je, že sa takto držím, prajem ti to veľmi 🙂 a ty si jasný dôkaz toho, že to ide . To klaru trojanovu som tiez videla, ja to mám všetko napozerane. Furt dokola to pozerám 🙂 som zvedava, kedy aj mne vyjde slniečko 😲

simka1111
20. sep 2013

@hroska zabudla som ta oznacit 🙂 a namiesto drzim ma byt drzis