Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mary1995
20. sep 2013

@simka1111 tak žiadne NU som nepociťovala, už som si dala dnes ráno 3. dávku 25 mg a asi za 4 týždne uvidím. Tieto TCA dosť pomaly účinkujú ale keď zaberú potom je OK. Čo som si všimla že dnes som už nemala zaťaté ráno zuby, neviem či to je náhoda alebo to ujrobil ten Anafranil. Spala som dobre.
A ty čo kočka?? Dala si si vysvetliť tú biofyziku ? To Ťa ináč obdivujem , že na začiatku semestra sa učíš. Ja som v tomto bola bordelárka, učila som sa len to čo bolo treba a na skúšky som potom mala nával.
Ja si myslím, že Ty asi aj postupuješ, len si to neuvedomuješ. Sa aj hovorí, že okolie si skôr všimne , že sa nám nálada zlepšuje ako my. Mne sa to tiež stávalo, že keď som sa zlepšovala , najpr to boli cez deň len sekundy, napr.som sa usmiala. Pomaly to bolo vždy viac a viac. 😅 😅 😅

mary1995
20. sep 2013

@hroska Díky za povzbudenie . Asi som predvčera panikárila, ja dosť ťažko znášam v živote zmeny, som nedooooooooonečne nerozhodná.
Ten Anafranil som si dala aj som sa s ním dohodla, že nech pekne pracuje, no dúfam, že ma bude akceptovať.
Furt len rozmýšľam, že už 20 rokov sa liečim a ešte mi nik nepovedal, že mám PP. A vidí ma 1.krát dr. a hneď to odhadne.
A mala pravdu, lebo ja som panikár. A vždy som hovorila dr., že mám tieto somatické problémy ale na to nikto nereagoval.
A Ty čo už pracuješ?? Detičky ??

hroska
20. sep 2013

@mary1995 no vidis, telo sa potesilo,ked sa vratil stary dobry Anafranil,aj si spala aj rano zuby neboli zatate,to je velmi dobry znak 😉 pockaj za mesiac nas tu vsetky budes rozosmievat 😀 ano ja uz pracujem a som rada,ze konecne tie dni maju normalnu podobu,ze to nje je pre mna utrpenie a ze nemusim pozerat furt na hodiny,kdy uz bude konedne vecer a ja zalahnem a nebudem o sebe vediet.decka tiez tak pokukovali po mme,lebo vsak boli za posledne obdobie zvyknute vidiet matku len v posteli alebo ledva chodit neupravenu po dome. 😝 tak teraz s nimi srandujem a snazim sa im viac venovat. 🙂

@simka1111 si bojovnicka a velka,velkaaaaaa 😨 Klobuk dolu pred tebou. 😉

viva13
20. sep 2013

Ahoj, neužíva tu niekto tieto tabl. ostalo nám pár nenačatých krabičiek, prosím IP, dakujem

esselte
20. sep 2013

@esselte Ahoj,takže opakuje sa mi to každý den, ale trvá to len pár sekund, ten atak, a potom je už pokoj, lekárka mi na to povedala, že sa asi nad tým príliš zamýšľam a potom s a to vystupnuje, že lieky mi meniť netreba, ale že mám skúsiť zobrať obednajšiu dávku už hned ráno, aby mi hned zaučínkovala, aký máš na to názor?V noci spím ok, aj ráno je to ok, až okolo 10.00 príde taký sekundový zlý pocit pálenia a potom je to hned preč.Dík za odpoved

esselte
20. sep 2013

@alexiska77 Ahoj,takže opakuje sa mi to každý den, ale trvá to len pár sekund, ten atak, a potom je už pokoj, lekárka mi na to povedala, že sa asi nad tým príliš zamýšľam a potom s a to vystupnuje, že lieky mi meniť netreba, ale že mám skúsiť zobrať obednajšiu dávku už hned ráno, aby mi hned zaučínkovala, aký máš na to názor?V noci spím ok, aj ráno je to ok, až okolo 10.00 príde taký sekundový zlý pocit pálenia a potom je to hned preč.Dík za odpoved

maria43
20. sep 2013

@mary1995 ahoj, tak ako si dopadla u lekara? ja idem koncom buduceho tyzdna, tak uvidim, zatial stale rovnako. dam ti potom vediet. bola som teraz na sluzobke, to bolo celkom fajn, az na to, ze som nemohla spat a na druhy den som bola unavena, ale to je moj problem uz dlhu dobu, ze nemozem spat na cudzom mieste. takze uvidim, co povie lekarka, lebo beriem lieky 9 tyzden a okrem tych dvoch tyzdnov, ked mi bolo fajn, je to opat tak isto ako na zaciatku.

maria43
20. sep 2013

@hroska tak obycajne dopoludnia mavam take uzkostne stavy a obavy, strach, vecer som praveze ok. buduci tyzden idem na kontrolu, poviem lekarke, ze stale rovnako sa citim, tak uvidim, co mi povie, beriem AD tu najnizsiu davku jednu tbl. rano. dam ti potom vediet.

simka1111
20. sep 2013

@hroska ze chudak deti, urcite nechapali, co sa s tebou deje. Ale hlavne je , ze uz s nimi aj posrandujes 🙂 moja, klobuk dole pred tebou a nie predo mnou . A ze som bojovnicka, tak ja len sa snazim nevzdavat , ist za svojim cielom , vies clovek potom si viac uziva tu pohodu , to stastie, lebo ked to clovek berie ako samozrejmost , tak si to velakrat ani nevazi. Urcite aj tz teraz vychutnavas kazdy jeden den , vychutnavas si televizor, deti, konicky, manzela, je to ako po sto rokoch opat sa citit normalne . Ja som predchvilkou prisla domov, mala som cviko z histoly a embrioly .. celkom v pohode, sice ledva som stihala pisat , ale dajako to preslo . Potom som sla k babke , ona blizko skoly byva , ma pozvala na obed, tak som zasla a teraz som dosla domov, sice mnou lomcuje strach a uzkost , ale idem dalej . O hodinku si zacnem pisat poznamky , daco sa poucim , nech mam zo seba lepsi pocit , aspon trosku . Vies moyno to je pre mna aj preto tayke, ze neberiem ziaden benzac ,ktory by mi aspon trosku zmiernil napatia, ale ja uz sa benzacov ani nedotknem 😉 ja verim mojmu sertralinu, zlatemu , milemu 😝

simka1111
20. sep 2013

@mary1995 tak moja ,len cim skor nech ti ten anafranil pomoze, uvidis bude dobre 😉 a super ye nemas rano zatate zuby , to je doby znak 😉 ja sa ucim aj preto, aby som si dokazala, ze aj daco viem , lebo keby som nic nerobila, tak totalne by som sa zosunula dole.... Mojko a ja sa nevzdavam 😉

simka1111
20. sep 2013

inac baby som si vsimla, ze mam na nohach modriny , take mensie.... a som isla vygooglit,ci to nemoye byt zo sertralinu a co som nasla.. ze moze to byt z neho .. lebo ona vlastne vychytava serotonin nielen z mozgu, neuronov, ale aj z trombocytov cize krvnych dosticiek , a hned mi doslo, ze ja som sa to vlasttne aj ucila , ze serotonin sa uplatnuje nielen v mozgu ako prenasac ale aj pri zasteveni krvacania.. ma vela funkcii.. a mam take nervy, nezeby sa vychytaval z neuronov , ale vychytava sa zo vsade, len nie z neuronov... ci boze 😒 cize aspon vidim , ze vychytava serotonin ....... inac co som bola na cviku tak som si vsimla na stene mali nakreslene neurony , synaptickestrbiny a tam mediatory, som si hned pomyslela....

hroska
20. sep 2013

@simka1111 no lekarku v sebe nezapres uz teraz 😀 som sa smiala,ako si to vsetko odovodnujes, pozeras a studujes a rozoberas 😝 ale zasa to s tym ucenim neprehanaj...na zaciatku semestra a este v piatok poobede sa hadam nechces ucit 😝 😲 to ja som bola darebna na toto,2 tyzdne pred skuskou a hotovo,ale vzdy to boli nervy a prebdene noci. Inak ja som dnes ochorela,total ma bolelo hrdlo, nadcha a svaly.mam nejaku svinsku vitozu.ledva som sa vyhrabala z depresie a teraz toto. Vidno,ze ta psychika strasne vela robi, normalne to telo je zhumplovane uplne po tej depresii 😝 🙄 inak s tymi modrinami sa mi nieco mari,ze som citala v nejakom pribalovom letaku k AD,ale uz neviem ake AD to boli. A to je super,ze benzace neberies,neskor to ocenis, to je velmi dolezite, najma v mladosti sa im vyhybat, jak sa da.

@maria43 si sikovnica,ze si sluzobku zvladla 😉 ty uzivas ten Margilan? No po 9tich tyzdnoch uz by si mohla pocitovat zlepsenie resp.urcite by to nemalo byt ako na zaciatku liecby. Asi by ti holo treba davku zdvihnut. Vsak potom daj vediet co dr. vymyslela. 🙂

maria43
20. sep 2013

@hroska ano, uzivam magrilan. jasne, dam vediet co a ako🙂 drz sa aj ty a vela trpezlivosti - nam vsetkym 🙂

simka1111
20. sep 2013

@hroska hej hej, ja sa snazim si vsetko odvovodnovat ,hlavne co sa tyka mojho terajsieho stavu ... a fakt ja sa tym benzacom vyhybam jak sa da ... nepomozu, len uskodit mozu ... a vies co ja musim daco robit , aspon trosku ucenim si dodam sebavedomie, lebo co ine ... komedie pozerat nebudem, ja by som sa akurat pri nich rozrevala ako odveci , ale tak by to bolo , nakupovat oblecenie nepojdem, ked z toho nemam radost , proste to ucenie je take neutralne. .. A hej go telo sa pri depresii riadne vycerpa, to je velka pravda, proste trpi cele telo, ty sa poriadne vyliec , urob si nejaky prieduskovy cajik , lahni a odpocivaj 😉 Nech ta deti a manzel obskakuju 😉 Drz sa

alexiska77
21. sep 2013

@esselte Takze ako som hovorila,aj tieto veci mozu mat na cloveka vplyv..

alexiska77
21. sep 2013

@esselte Myslím si,že to až tak vadiť nebude vziať si obednú dávku ráno, ale pri užívaní liekov musí byž pravidelnosť, takže skús ich brať stále približne v rovnakom čase, napr. o tej 9 ráno, keďže o 10 pociťuješ nepríjemné pocity, ale potom skús tak každý deň, nie aby si jeden den si dala skoro ráno a ďalší na obed. A treba sa snažiť ak to teda ide, keď prídu tieto nepríjemné pocity na niečo iné myslieť, snažiť sa ich nejako oddialiť, ak ted nie sú naozaj zlé ,že sa nevieš na nič iné sústrediť, ak to len trochu ide , tak si rýchlo nájdi inú činnosť, čítaj si, choď na prechádzku, do obchodu alebo niečo podobné..aby si sa zaujala jednoducho niečim iným a nezamýšlala sa nad tými pocitmi až tak veľmi...drž sa..

esselte
22. sep 2013

@alexiska77 Tak , predstav si, že ten môj švagor, čo som ti o nom písala, že má také silné depky , je už v nemocnici, vraj ml serotonínový syndrom, predávkovali ho liekmi, užíval sertralift a mirtazepam, mirtazepam mu ponechali, ale sertralift mu úplne vysadili, je na infúziách a so švagrinou sa ani nedá rozprávať , je z toho úplne zúfalá, že vraj s nou ani nerozpráva, možno dnes zájdem s nou za ním aj ja.Predstav si, že na psychiatrii majú predpísané návštevné hodiny iba poobedie od 14.00 do 17:00 a švagriná ho vôbec nestíha , že mimo týchto hodín sa tam ísť nedá, ona je z toho hotová.Má tam byť najmenej 2 týždne, veľmi sa o neho všetci bojíme, je to fakt krásny chlap a má iba 35 rokov.Čo ty na to?

lenka3270
22. sep 2013

@kubaka súhlasím presne tak bez AD sa to určite nedá a od toho sú lieky aby nám pomohli ak nás boli hlava vezmeme liekak nnás boli zub tak isto vezmeme liek ak nás boli chrbtica tak tiež siahneme ne liečbu tak presne isto je to aj s depresiou niečo telu chyba tak nato je liek aby sme to doplnili chýba nam nejaký minerály tak šup ho doplniť --takže ak chceme plnohodnotne žit nebojte sa žiadnych prípravkov aby nám pomohli kto nezažil depresiu uzkostne stavy alebo panický poruchu tak asi ťažko pochopí nás čo to máme ---a možno mnohý ju majú ale si to nechcú pripustiť a trpia zbytočne treba zavčasu liečiť pretože niekedy býva neskoro a môže sa to vyvinúť do horšieho štádia takže zlatusikovia ktorý máte nejaké psychické problémy nebojte sa z užívaním AD držím vám palce viem o čom hovorím prežila som si svojeppapa peknú nedeľu vám želam s pozdravom lienka

simka1111
22. sep 2013

@lenka3270 ahoj, mas pravdu, vsetko si presne napisala, clovek v depresii bez AD zomrie, iba liecbou sa da vyliecit. A mozem sa spytat , ty si sa na co liecila, na depresiu ? Ake lieky si brala alebo beries? si ok ?

hroska
22. sep 2013

@simka1111 ahoj,ako sa citis? Ja som zalahnuta stale v posteli a je mi tu celkom fajn,az na to,ze sa mi este k tomu vsetkemu vykotil na pere herpes 😝 ale toto lezanie je uz predsa ine, ako ked som mala depresiu,teraz si tu postel uzivam,mozem aj citat a proste aktivne oddychovat. 🙂 co ty,ako vikendujes, dufam, ze si sa neucilaL 😝 😀

simka1111
22. sep 2013

@hroska ahojky, no teraz sa na teba kadejaka pliaga nalepi po tej depresii, ale vzdy lepsie ako depresia, nie? 😉 a paci sa mi velmi , ze ked som mala depresiu 🙂 som na teba hrda.... ja tak postarom .... a moja, ucila som sa... ja prosto tym ucenim trosku zabudnem na depresiu, znie to mozno trosku divne , ale je to tak ... lebo proste necitim sa este na nejaky relax , ako nakupovanie, citanie casopisu , chapes ? proste pri tom by som si neoddychla a nenasla naplnenie zatial, potom ked mi uz bude dobre, tak sa budem musiet nakopavat, aby som sa ucila a nie obchody vymetala 😀 napriklad nasi boli vcera v obchodnom centre aj sestra , ale ja som sa zatial necitila ist nakupovat , proste by som sa netesila este keby mi daco kupili ... 🙂 tak som povedala, ze sa zostanem doma ucit .... a som sa aj ucila, hry na mobile hrala a tak kadeco.... a co sa tyka toho ucenia, ja sa musim pravidelne ucit , lebo uz aj pisomky budem mat, napr. v stredu z biofyziky, dokial som to pochopila, tak to mi dalo zabrat , plac pomedyi to a vies si predstavit, ako sa clovek uci, ked ma depku, sustrednenie na bode mrazu aj premzslanie, ale daajako som to zmakla.. a som na seba za to aj hrda trosku ... a uvidime ako to dopadne ... a napriklad rano este vstanem a zrazu bum , uzkost a tak .. ale ked uz vstanem , tak sa to celkom ako tak da.. a napriklad ked daco robim mi je lepsie ako napriklad ked si za obedom trosku lahnem , lebo vtedy mi myslienky este kade tade lietaju ......... ale ja verim ,ze to uz bude lepsie a lepsie, len verit mi ostava...a cakat , skola mi trosku pomaha na to zabudnut, aspon chvilku nemysliet na problemy.... dalsi tyzden v utorok idem k dr. .... zajtra to budu tri tyydne co berim sertralin , cize nie az tak vela, beyne co citam tak antidepresiva vacsine uplne zaberu az za 6tyzdnov , dakomu to aj dlhsie trva.........tak cakam 🙂 tebe ta alventa fakt bleskovo zabrala >D

simka1111
22. sep 2013

@mary1995 ahoj, ty sa mas ako ? citis nejake male zlepsenie? ako si vikendovala?

hroska
22. sep 2013

@simka1111 obdivujem ta,ze sa dokazes tak premoct a sadnut si nad to ucenie 😨 ale to isto aj preto, ze tuzis byt tou lekarkou a ides si za svojim. Ano 3 tyzdne su take hranicne, treba urcite este vydrzat. Aj ked mne sa uz javis niekedy,ze si predsa len lepsie,aspon podla tych aktivit,co popisujes,ale tazko takto na dialku. Venlafaxin komu ma zabrat,tak zabere prakticky uz v prvom tyzdni,tak to pisu aj studie, u mna to tak bolo tiez. Dnes som pozerala do kalendar a uz ho berem 5 tyzdnov, myslim,ze uz mozem pomerne smelo povedat,ze som v remisii. Tak uvidime ako bude dalej,citala som vela clankov o nom, vraj je ucinny aj v dlhodobej liecbe depresie,tak dufam,ze na 2-3 roky bude od depresii pokoj. 😝

simka1111
22. sep 2013

@hroska hej je to mozno tym , ze fakt tuzim byt lekarkou a ty vies ,ze psychiatrickou. To je pre mna taky hnaci motor. A tazko povedat , ci lepsie , ono je to tak , ze ad najskor upravuju spanok, chut do jedla ,uzkost , ranne pesima, az potom, naladu . cize nemozem povedat , ze mi zatial nepomohol vobec. Ja som v tomto dost opatrna, poviem lepsie az vtedy ked sa prvykrat schuti zasmejem 😉 vtedy bude naozaj lepsie 😒 a nie nadarmo sa depresie dalie podla stupnov , ja nemam najtazsiu depresiu, ja mam asi tu lahku, co znamena, ze som schopna vykonavat bezne cinnosti, len ma netesia

mary1995
23. sep 2013

@simka1111 ahojček, tak ja už dnes5. deň beriem ten Anafranil, zatiaľ sa mi zvýraznili úzkosti , asi NÚ. Čo som si všimla, že spím horšie, budím sa skoro ráno a cez noc sa viackrát preberiem, čo predtým nebolo. Ja si ešte musím veľa počkať, však vieš TCA zaberajú neskôr ako SSRI , u mňa aspoň 12 týždňov, ale to bolo v monoterapií, takto v kombinácií neviem kedy pocítim zmenu. A pevne dúfam , že k lepšiemu.
Ty ako ? Už sa mi zdá , že si už aktívnejšia. S tými modrinami si ma prekvapila, to som o tom nepočula. A ako si to perfektne popísala. Páči sa mi to.

mary1995
23. sep 2013

@hroska Tak ja som už vyššie popísala, ešte som zabudla, že sa mi začali triasť ruky, dosť je to nepíjemné, furt si myslím, že sa mi každý pozerá na ruky. Ale to je asi z tých vysokých dávok. Jaj Hroška tak by som chcela posunúť čas aspoň o 5 týždňov aby sa mi už konečne uľavilo, ja si už ani neviem predstaviť , že by som žila vyrovnaný život.
Normálne Ti v dobrom závidím, že si sa z toho dostala . Dúfam, že aj mne sa podarí. 😅 😅 😅

hroska
23. sep 2013

@mary1995 ahoj, tak uz 5 dni mas za sebou 😉 , to je super, ze si sa odhodlala. A vobec sa neboj tej kombinacie,ja som minuly rok tiez mala kombinaciu AD. Na jesen som mala dost stresy,tak sa mi zhorsilo, bola som taka strasne nervozna a tenzna, tak mi dr. vtedy pridala k Paroxetinu (ssri) este Coaxil,tiez som brala 3x denne. A pomohlo to. To zhorsenie uzkosti a spanku je len prechodne, su to NU a tiez aj tvoje podvedomie pracuje,troska strach zo zmeny. Ale pomalicky,pomalicky ides vpred a zvladas to skvele. 🙂 12 tyzdnov,to su 3 mesiace, ale myslim, ze zaber pocitis tento krat skor, predsa len ten Sertralin robi tiez svoje. Ja tipujem, ze za ti 3 mesiace tu budes uz inak hviezdit 😉 🙂 .drzim palce 🙂 a k tomu trasu ruk-ja mam to iste aj teraz pri Alvente, strasne sa mi klepu ruky a to uz beriem 5tyzdnov,ale vobec mi to nevadi. Dokonca ma na to aj upozornuju jednak doma a aj mimo, len sa zasmejem a poviem, ze aaaaano, predstavte si, ja som si to ani nevsimla.....Takze Anafranil sa uz zacina udomacnovat u Teba a neboj ten tras sa neskor ustali. To moj tato vzdy rozpraval,ze ked mu dr. Nasadil Anafranil, tak bzucal cely jak cmeliak a to este bol prekrity diazepamom. A tie davky mary vobec nemas vysoke......fakt. A posun casu dopredu doverne poznam, ja som si priala, aby ma zmrazili a zobudili o pol roka.....

mary1995
23. sep 2013

@hroska Vieš , ja som si ten tras uvedomila vtedy, keď ma na to upozornila jedna kolegyňa. Mne sa odjakživa trasú ruky, ale teraz je to extrémne. Ešte dobre, že nerobím v labáku, tam by som to nezvládla. Budem brať z Teba príklad a keď ma nato upozornia ľudia, poviem, že som si to nevšimla. 😠 😠

mary1995
23. sep 2013

@maria43 Dr, mi pridala ešte 75 mg Anafranilu. Najprv som sa zľakla tých dávok, ale potom som to poslušne začala brať, teraz beriem 5. deň. Zatiaľ pociťujem len väčšiu úzkosť, tras rúk a troška horšie spávam. To sú NÚ. TCA zaberajú neskôr, tak uvidím. Musím byť trpezlivá a vyčkávať. 😢 😢 😢
Ty teda ideš koncom týždňa, držím Ti palce aby to dobre dopadlo.Táto jeseň nám tiež nehrá do kariet, toto zle vplýva aj na zdravého jedinca nie , že ešte na nás. Daj potom vedieť ako si dopadla. 😲 😲 😲

hroska
23. sep 2013

@mary1995 ten tras ruk je fakt najmenej,ono je to neprijemne,hlavne na zaciatku,lebo fakt nemozes vykonavat prace,kde sa vyzaduje jemna motorika...ale potom sa to stabilizuje. Dr. mi na to odporucila Magnezium,tak si ho kup urcite aj Ty,s tym nic nepokazis 😉 . Inak mne sa v byvalej robote smiali,ze mozem ist robit mlynarku, ze by som dobre muku osievala s tymi rukami 😀 😀