Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

alexiska77
23. sep 2013

@esselte Už som počula o serotonínovoms syndróme,ale ešte som nevidela takého pacienta, každopádne dobre, že mu dali infúzie, aby sa prečistil. Verím, že je švagriná z toho všetkého nešťastná, ale nech ju teší vedomie,že manžel je v dobrých rukách a čoskoro sa mu poľaví. Každá nemocnica má inak návštevné hodiny, a svoj stanovený denný program, my máme oficiálne návštevné dni a hodiny v stredu poobede a cez víkend. V stredu poobede pacienti nemajú žiadne aktivity kvôli návštevným hodinám , takže sú na oddelení a čakajú na návštevy, každému príbuznému to hovoríme pri príjme , aby si vedel zariadiť volno na tieto dni a navštíviť svojho príbuzného. Ak švagriná nestíha tie dané návštevné hodiny nech sa skúsi dohodnúť s ošetrujúcim lekárom či by nemohla prísť inokedy, keďže to nestíha, určite jej mimoriadne vyhovejú. Aj psychiatrické oddelenia majú svoj denný program, presné časy kedy sa čo robí, aktivity a podobne, takže aj príbuzní musia rešpektovať tento program a snažiť sa prispôsoiť návštevným hodinám, nie je možné, aby sa na návštevy chodilo hocikedy počas dňa. Držím Vám všetkým palce.

simka1111
23. sep 2013

Ahojky, to budú určite u teba nu, to do 2 týždňov maximálne odzneje😉 a ja som ako tak aktívna chodím do školy dnes od 7 40 do 18 30 som v szkole teraz mám akurát pauzu, ako tak sa sústredíme i keď ťažko, ale ide to... Ttiež mám dosť veľkú úzkosť... také napätie , ale tak ti poviem už som si na to nejako zvykla.... Ja už tak chcem nech mi je lepšie, ale nejde mi to ešte zatiaľ, tak dúfam že časom mi to pôjde, možno mi nabudúce dr. Zvýši neviem 😲 a s tými modrinami aj mňa to prekvapilo 😉 drz sa

ina22
23. sep 2013

ahojte, citam tuto diskusiu uz asi treti den. zatial som bola len pozorovatelom ;). ja bojujem s depresiu, panickou poruchou, tetaniou co si myslim ze je to iste ako panicka porucha. mam strasne uzkostne stavy. niekedy sa bojim ze uz zomieram. nebrala som ziadne lieky okrem magnezia, pol rok som chodila k psychologicke ktora ma ucila relaxacne ine techniky na uvolnenie. vsetko mi to zacalo pocitmi na odpadnutie a busenim srdca. z toho busenia sa mi krasne vytvorili uzkosti strach o zdravie strach zo smrti odpadnutia..
k tomu myslienky ze svoje dieta nebudem vidiet vyrastat. nebola som niekedy schopna vyjst von na ihrisko s malym ak so mnou niekto nesiel. tlakomer s meranim arytmie sa mi stal stalym spolocnikom. niekedy boli dni ze som si tep kontrolovala aj 20 krat za den tajne. stale mam strach zo smrti, mam strach z toho busenia. .na ekg mi zistili ze mam rychlejsi tep ale ze srdce mam zdrave. aj napriek tomu mam stale strach z toho ze mi zlyha srdce. uz sa citim ako hypochonder. nikomu nehovorim o svojim obavach okrem partnera ktory pri mne stoji. bolo obdobie ze som sa bala ist aj do prace. jeden lekar mi predpisal cipralex ale ani som si ho nevybrala v lekarni. v lete sme kvoli mne museli zrusit dovolenku lebo som sa bala odist z domu a co ak by sa mi nieco stalo a nebola by mi poskytnuta prva pomoc. niekedy ked je viac zhonu pride to na mna tak ze musim kazdu chvilu chodit na zachod na malu potrebu. ak som niekde vonku okamzite mudim ist niekde lebo inak nevydrzim. toto nie je zivot..
vsetkym v prajem vela síl

esselte
23. sep 2013

@alexiska77 Dík za info, včera za ním bola a už bol na tom trocha lepšie, vraj ho v noci stále kontrolujú a zmenili mu lieky, myslím že na alventu, alebo také niečo, dnes mal za ním prísť psychoterapeut, tak uvidíme.Ešte raz dík, a skúsime poprosiť aj o to, aby sme ho mohli navštíviť, ak vtedy nebude mať nič.Primár povedal, že je to tak na pol roka, kým mu bude ako tak dobre, ja som teraz celkom ok, niekedy je to ťažšie,niekedy lepšie, mám brať aj magnezium, tak uvidíme.

hroska
23. sep 2013

@ina22 ahoj,dobre ze si sa ozvala 😉 ano, to co popisujes, naozaj poukazuje na priznaky panickej poruchy a vlastne sama potvrdzujes, ze takyto zivot nie je zivot. Pises,ze k psychologicke si uz chodila pol roka, takze to je dost dlha doba na to,aby bol nejaky vysledok. Bola si uz aj u psychologa a nevybrala si si lieky v lekarni, a asi tu nastala chyba, lebo si sa mohla zacat liecit uz odvtedy. Ale stratene nic nie je a ty sa mozes zacat liecit aj teraz,len asi budes musiet ist znova za dr., ktory posudi,aka liecba by bola pre Teba najvhodnejsia. Ale urcite to neodkladaj,je mi jasne, ze sa bojis aj liekov, to je u nas uzkostnych ludi normalne, ze sa bojime aj uzivat lieky,ale da sa to prekonat, a ked budes citis, ze lieky ti zacali trosku zaberat, ukludnis sa aj ty a na veci sa zacnes pozerat inak. 😉

esselte
23. sep 2013

@ina22 Koľko magnézia denne si brala, ja beriem 1 tabletu, neviem, či je o dosť, na letáku je napísané 2 tablety.

esselte
23. sep 2013

@hroska Ahoj, takže lekárka mi dala k ad ešte magnezium,povedala mi,že cymbalta je ok, tak uvidíme.

hroska
23. sep 2013

@esselte magnezium je ok ku vsetkemu 😉 , tehotne ho beru na kvanta,ked im ludovo povedane tvrdne brucho, cize maju kontrakcie pocas tehotenstva. Na nervovu sustavu je magnezium velmi dobre,takze kludne mozes ho uzivat kazdy den aj tie 2 tablety. Mozno trosku tie baby co maju nizky tlak, mozu byt po magneziu este unavnejsie,ale inak vobec neublizi, je to len prvok. A niekto si ho dokonca chodi davak pichat,to je este ucinnejsie 😉 .

ina22
23. sep 2013

@hroska no len ja neviem ako to urobit s tymi liekmi okrem magnezia nedam do seba nic. akonahle by som nieco uzila pridu na mna stavy a panika z neziaducich ucinkov. ani obycajny koldrex si nedam lebo co ked... raz pri mne partner sedel po hodinovom prehovarani nech ho vypijem dalsiu pol hodinu ma sledoval ci nemam neziaduce ucinky. ta psychologicka trochu pomohla. snazim sa si stale opakovat ze nic sa nedeje. ale tie myslienky ... to nejde prec. tie lieky odburaju aj tie myslienky na smrt aj ten strach?

ina22
23. sep 2013

@esselte ja som brala tiez jednu za den ale led mi bolo zle tak vtedy som si dala ale najviac tri za den.

lenka00
23. sep 2013

@ina22 utikej se lecit, to opravdu neni zivot a ver, ze ti to hodne pomuze, pomuze Ti nebat se smrti nebo budes schopna na to vsechno koukat s odstupem, strach je strasny, moc dobre to znam, ja mam sice strach z jinych veci, ale porad je to strach a kazdeho desi neco jineho...nechala bych si napsat i benzodiazepiny, at te to na zacatku uuklidnuje a nebojis se tak te lecby, musis prekonat strach z leku, protoze ti pomuzou a byla by skoda se kvuli tomu tak trapit...je to porucha v mozku v serotoninu a to se vuli ovlivnit neda...ze zacatku t lekar napise mensi ddavky, ktere se budou zvysovat, zacatky nejsou jednoduche to je pravda, ale pak za nejaky cas ssi to zase ty...drz se

alexiska77
23. sep 2013

@esselte To som rada,že mu je o kúsok lepšie, potrvá to dlhšie kým bude úplne OK, ale je na dobrej ceste si myslím, držím Vám obom palce 🙂

hroska
23. sep 2013

@ina22 lenka ti to napisala presne. Je to porucha v tvojom mozgu,jednoducho povedane mas nedostatok urcitych latok(najma serotoninu) na miestach v mozgu,kde by ich malo byt viac. A to inak neovplyvnis, iba liekmi.Lieky ti zabezpecia,aby sa ten serotonin hromadil v mozgu tam, kde ho treba. A potom ti aj ten mozog bude fungovat spravne. A teda nebudes mat uzkost, strach ani tie myslienky na smrt, nerozbusi sa ti srdce......atd. Sama dokazes aj teraz, ked mas problemy, rozoznat, ze tie pocity a myslienky, ktore mas nie su akoze "namieste", pretoze zdravy clovek si nemysli, ze ide umret a neboji sa smrti. Lieky ti naozaj pomozu a prave pri tvojej poruche by ti lekar mal naordinovat AD tak,aby si zacala malickou davkou,kvoli tomu aby si sa nevyplasila, a tu davku budes postupne zvysovat. A lekar by ti mal okrem AD predpisat aj anxiolitikum, teda liek proti uzkosti, ten ti na zaciatku pomoze aj preklenut ten strach z liekov aj ti ulavi z tych tvojich uzkosti 🙂

ina22
23. sep 2013

vdaka za rady. odhodlam sa mozno v priebehu tyzdna navstivit lekara. uvidim ako dopadnem co povie co navrhne.
dakujem za "vypocutie" je to super ze nieco taketo funguje a clovek sa moze aspon takto otvorit a pustit zo seba to co ho trapi.

marielik78
24. sep 2013

@ina22 Ahoj, aj by som chcela reagovat na tvoj prispevok🙂 ja som si presla niecim podobnym, hned po novom roku som mala sest tyzdnov horucky a zapal srdcoveho svalu, ale to mi diagnostikovali v inej nemocnici, v prvej, kde ma brala trikrat zachranka pre kolaps, ma poslali prec, ze sa mam natlacit diazepamom... Az vmaji mi zistili v tej lepsej nemocke aj tetaniu, no lenze sa ro vlieklo strasne dlho a ja som zacala trpiet aj agorafobio a strachom o svoje srdce (aj ked iba pri bolestiach), ako som sa sama odpozorovala. Az v juni (do januara som bola cele dni vonku, medzi ludmi, na vyletoch s malou, takze to bol zrazu uplne iny zivot) som dokazala sama chodit von, po malu do skolky, byt dlho na ihrisku (najprv iba ticho sediacna lavicke, teraz uz sa jasim s malou a debatim s mamickami), ale do obchodu ci na postu iba s oblbovakom, alebo s manzelom a expresne rychlo kupit, co treba. Chapem ako ti je, treba sa kustik po kusku prekonavat, ja som napr. v marci dokazala len na pat minut vyjst pred dom a uz sa mi urobilo zle... Ale postupne som hranice posuvala, boli sme aj pri mori tyzden, zvladla som vsetko, ale neuzila som si to tak, ako by som si to uzila kedysi bez fobie a tetanie... Ale i tak som rada, ze som si dokazala vela pomoct sama, no teraz som sa tiez rozhodla, ze to nie je zivot, naozaj nie, bajst sa ist do obchodu, na postu, na autobus ani omylom, na poohovory pri hladani prece iba s lexaurinom v zaludku a pod. Dlho som cakala na termin u odporucanej psychiatricky, dala mi vo stvrtok citalac pol tabletky denne... Tesila som sa, ze napriek tomu, co su tieto lieky a cim si prejdu vsetci, kym im zaberu, dokazem zase normalne zit... Okrem vsetkych vedlajsich ucinkov som vsak dostala aj serotoninovu otravu, tak sme po troch dnoch uzivania -v den stvrtych narodenin mojej babulky, utekali v noci do nemocnice a AD na baze uvolnovania serotoninu mam zakazane... A to je ta najlahsia a najucinejsia cesta. Tak aj ja ti chcem poradit chod do toho, dva ci tri tyzdne uzivaj rano a vecer sucasne alprazolam alebo co ti predpisu a ulavi sa ti... 🙂 Ver si, povedz si, ze si chces cas s drobcom uzivat naplno a to za to stoji, nie? Potrebuju nas, my ich a na to musime byt zdrave...
Mna caka ta tazsia cesta, psych. povedala, ale kedma nezabilo to vsetko tento rok a serotoninovy sok, tak som odhodlana ist dalej a viem, ze to vyjde. Ze budem zase sama sebou a ty tiez🙂
A vobec, vsetkym vam drzim palceky🙂

mariemmka
25. sep 2013

@sandra2308 Ahoj, ty berieš ten seroxat ? zabral na tu panicku poruchu ? a mala si vela NU?

lenka00
25. sep 2013

Ahoj holky, tak sem tam tady nahlizim a nikoho tu nevidim, jak se mate v takovem skaredem pocasi? ja jsem v sestinedeli, uzivam 11 den Argofnan 75mg, zatim bez efektu, tak asi i vlivem tech hormonu musim byt trpeliva...
@simka1111, @mary1995, jak se vam dari s lecbou? uz citite nejakou zmenu?

simka1111
25. sep 2013

@lenka00 ahojky, tak 11 dni je este malicko , este musis byt dost trpezliva... ja som na tom tak ,ze ako tak chodim do skoly, ucim sa , celkom sa viem sustredit ako tak , v ramci moznosti, v noci spim, rano sa sice este zobudim a mam blby pocit , nie je to take , ze vyskocim z postele a je mi dobre, ale da sa to ako tak.. viesco tak ti poviem,ze som sa nejako prestala sledovat a kontrolovat , kolky den beriem ad, kedy zaberu , , co budeme robit ked nezaberu , nema to cenu , ako tak zijem , ako sa mi to da , viem , ze to raz skonci , ja to teraz neurychlim, tym ze sa sledujem, nechavam to na lieky a na cas, ten serotonin sa musi znovu nastartovat , nakumulovat v mozgu a bude dobre 😉 tym ze som sa sledovala len , mi to nepomahalo, i ked aj teraz mam cez den vela myslienok ohladom mojho stavu , ale uz nepocitam az tak dni , kolko ich beriem.................... vela ludi to ma tak, ze az po 2 mesiacoch citia ucinok , ide to strasne pomalicky, ale hlavne je, ze kazda z nas bude este ok ..... ja si stale pustam to video olgy sipkovej 13.komnata a ona tam hovori , ze tiez ako zacala brat lieky, prve dni a tyzdne jej bolo strasne , horsie ako predtym a az po 2 mesiacoch pocitila ich ucinok a potom sa jej to stale zlepsovalo... cize nechala to na cas :P a to iste spravim aj ja 😝

simka1111
25. sep 2013

@lenka00 dnes som mala inak pisomku z biofyzikyy a mi aj dobre vysla 😉 tak som aspon za to rada.... to stastie pride, neboj sa 😉

sandra2308
25. sep 2013

@mariemmka ahoj,ano beriem seroxat 20 mg,uz treti mesiac.No a prve 2 ci tri tyzdne som bola uplne v pohode a potom prisli neziaduce ucinky,nemohla som spat,tak som ich zacala brat na obed a hned sa to upravilo,no a s cim som mala par tyzdnov problem bola nevolnost a bolest zaludka ale aj to preslo,nadmerne potenie.Ale vsetko preslo,dokonca som si ani nevzala neurol.A ty zacinas brat seroxat,ci uz beries dlhsie?Mas nejake NU?

mariemmka
25. sep 2013

@sandra2308 nemám sice seroxat, ale učinná látka je tá ista paroxetin...teraz ho začinam brat, ani mne 1.AD nepomohli alebo len čiastočne...a tie 1.AD si už vysadila ? a pocitila si to ? takže ti na PP zabral ?

bronia13
25. sep 2013

ahojte dievcata, neviem kdo je adminom tochto fora ale chcela som sa spytat ci ste nerozmyslali nad uzamknutim temy, ja by som velmi rada sa pridala ale tym ze mam "ine" meno a fotku tak by kazdy vedel moje problemi 😝 - a novy nick sa mi nechce robit... dakujem

lenka00
25. sep 2013

@simka1111 tak uz jsi lepsi, ze se dokazes nesledovat, ja v jednom kuse premyslim jen nad sebou, na cim premyslim apod. uz jsem z toho unavena, hlavne bych potrebovala se uklidnit a to my zatim vubec nejde...k biofyzice ti moc blahopreji, jsi sikulka a zvladla jsi to i s depresi a to chce o to vetsi gratulaci 😉 vim, ze 11.dni je malinko, ale vsude pisou jak ucinkuje uz 1 az 2 tyden, tak jsem z toho o to vic nervozni, ze to strasne sleduju...jednou to proste musi prejit, ja uz se v tom patlam skoro 3 mesice, ale je pravda, ze k tomu prispiva tehotenstvi a ted to sestinedeli...

simka1111
25. sep 2013

@bronia13 ahoj, neviem vobec , kto je adminom tejto temy a ani neviem ako by sa to dalo spravit, zamknut skupinu... ako podla mna by to bolo dobre zamknut, aspon by tu z casu na cas neprispievali osoby so svojimi velmi mudrymi postrehmi a napadmi ... a chapem aj to , ze kedze mas foto , nechces velmi sem prispievat... ked chces, mozes mi napisat ip, tu nikto neuvidi len ja a mozme pokecat trosku 🙂

simka1111
25. sep 2013

@lenka00 moja velmi dobre ta chapem , aj ja som vsade citala, kedy maju ad zabrat , dakde pisali dokonca ye po 1 tyzdni moyno vidiet zlepsenie, ale to je vsetko velmi individualne ... a tak ti poviem, ze malokomu tak skoro yaberu .. napr. hroska s a5 mesiacov placala v depresii a ay potom sa jej ulavilo, taktiez co som citala na 34.strane v tejto teme , tak kubaka pise, ye 3 tyzdne su malo, abz antidepresivum zabralo, ye jej zabralo po 2 mesiacoch a po 5 mesiacoch sa citila fantastickz, ciye je to fakt individualne a moja ja sa tiez stale sledujem, stale mam take myslienky , ze co ak nezaberu , ale si poviem ze musia zabrat a zaberu , len to treba vela casu a trpezlivosti ale pojde to, povedz si ze hoc rok vydrzis a bude ti zle, potom si ako velmi budes vazit, ze ti je dobre, budes na seba hrda, ze ako si to zvladla.... ja si to stale hovorim... napr. dnes ako som sla do skoly ,tak som si povedala, ze aka potom budem hrda ked mi bude dobre a budem hrda medicka... tak ma to posuva dalej .... a hlavne musis mat vieru, vieru ze sa z toho vyliecis , ja ju mam , viem ze bude dobre, len kedy , to neviem .... pockam hoc aj rok este , mne to je jedno ..... a urcite nastup ad ovplyvnuju aj zivotne situacie.. teda u teba to sestonedelie, celkovo hormony mas rozhadzane, u mna nastup do skoly , stres, uzkost , to k nastupu ad nepomohlo urcite, ale teraz som sa nejako ukludnila co sa tyka skoly, cize ad maju teraz moznost sa ukazat..... a ako ti to ide doma? starostlivost o babätko ? zvladas sa starat on? 😉

sandra2308
25. sep 2013

@mariemmka prve AD som brala Eliceu a tiez mi zabrala len ciastocne,alebo len na cas,potom po 3 mesiacoch sa mi to stale vracalo.A ten prechod na Seroxat som vôbec nepocitila,najprv som brala rano eliceu a seroxat vecer,a postupne som presla na seroxat uplne,no a na PP mi zabral si myslim,len este tie rana mam take rôzne,casto mi busi srdce,ale to mi robilo aj predtym a preslo to asi po troch mesiacoch.Tak ti drzim prsty,nech ta NU obchadzaju a nech ti novy liek cim skor zaberie

lenka00
25. sep 2013

@simka1111 no, malinka je uzasna, krasna a celkem hodna, hlavne nezakriknout 😉 stale kojim, ale uz jsem to hodne stuovala i si volala do Bohnic a mam schvaleno s tim argofanem kojit, ale do vyssich davek uz bych s kojenim nesla...ja se zatim takhle uklinit neumim,jak mam v sobe porad tu uzkost, tak se hrozne bojim, ze to nikdy neprejde, ze uz to nikdy nebude oki 😒 pak se snazim hecovat, ze to zvldnu, ze nejdulezitejsi jsou deti a musim byt dobra kvuli nim...urcite Ti skola pomuze, myslet na jine veci a dodat ti sebevedomi a bude jen lepe a lepe, prijdes mi o dost pozitivnejsi, takze at to timto smerem postupuje a drzim moc palce

s.a.s.k.a.
25. sep 2013

Ahoj baby, mozem sa k vam pridat? Tiez trpim depresiami:(1. krat ma to chytilo v 17.tich 2.krat asi v 5.tyzdni tehu. Bolo to doteraz najtazsie obdobie mojho zivota...som rada, ze je to za mnou...chcela by som aspon dve deti, ale na dalsie tehu si asi netrufnem...
Ja beriem asentru, mala som priserne stavy po nasadeni a zabrala asi po 4-5 mesiacoch...takze nic moc.

simka1111
25. sep 2013

@s.a.s.k.a. ahojky, ale hlavne je ze zabrala , nie? a tu je priklad aj pre lenku00 , ze zaberu

s.a.s.k.a.
25. sep 2013

to ano, i ked niekedy mavam zle dni, neviem ci je to pre mna najvhodnejsi liek, ale bojim sa ho vymenit, kvoli NU, mna to skoro zabilo...strasne zle som to znasalo fyzicky aj psychicky, ale mozno to bolo aj kvoli tehotenstvu, ze organizmus reagoval citlivejsie. a tiez som vsade citala kedy zaberu, to je normalne, niekomu skor niekomu neskor, ale urcite zaberu 😉
@lenka00 ja som bohuzial s liekmi nemohla kojit, hoci som chcela, to je super, ze mozes 🙂 neboj sa tie uzkosti prejdu, len to chce cas. skusas nejake relaxacne techniky?