Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

simka1111
8. okt 2013

@demo ahoj to je pravda o tom horúčku je veľmi dôležitý a aj zmierni úzkosť ale na ťažkú depresiu s uzkostami nezaberie acčo ss týka našich predkov ja to že netrpeli duševnými chorobami tak často si myslím je to, že nežili v takom svetla v strese.... Napr moja prababka má 96 rokov a nemá žiadne psychické problémy, vychodila akurát tak základnú a celý život robila na družstve a starala sa o deti, čiže dnešný život je úplne iný... Dnes už aj malé deti sú stresovane kadecim 😉

mary1995
8. okt 2013

@hroska @lenka00 @simka1111 Ahojte , dnes sa už cítim lepšie, ale ten včerajšok bol des. Večer som si dala Frontin 0,5 mg, spala som ako dudek a ešte furt mi pripadá, že účinkuje. Som kľudnejšia . Vy sa ako máte?

mary1995
8. okt 2013

@esselte ja sa skoro 20 rokov liečim na OCD a depresiu. Pred mesiacom som bola u novej dr. a tá mi povedala , že mám aj PP. Panický atak som doteraz nemala ale mám určité telesné príznaky paniky, napr. hrča v hrdle, horenie ľavej polovice tváre, pichanie pri srdci.......Tieto stavy mi prichádzajú bez zjavnej príčiny, keď robím napríklad som sústredená na robotu a zrazu ma páli tvár, ja som to pripisovala úzkosti, ale dr. povedala, že to je príznak PP.

simka1111
8. okt 2013

@mary1995 chuderka ocd depresia a ešte aj panika, mne stačí depresia bohato , ja som v študovni učím sa svaly a vône mi to nejde do hlavy dajako 😲. Ja tak postaróm, som rada že ty lepšie, to je supertr🙂

janka1012
8. okt 2013

@mary1995 mary tak to je zvlastne,lebo ja ked sa sustredim na niaku cinnost napr ked pisem dlhy prispevok,tiez som cela cervena a je mi teplo...alebo ked varim sa mi to niekedy robi...Ale hlavmne ked pisem na pocitaci alebo sa na nieco moc sustredim,tak ked kuknem do zrkadla som cela cervene...To pichanie pri srdci mi robi tiez niekedy,z nicoho nic sa mi tazko nadychuje,pretoze ak to rychlo rozdychavam tak to riadne picha...

lenka00
8. okt 2013

@mary1995 Ahojky, to je dobre, ze si dnes klidnejsi, ja mam pocit, ze jsem ted taky trosku klidnejsi, sice myslenky a dokola premysleni je stale..no, uvidime...bych si brala ted sem tam ten frontin 0,5mg nez ti zabere ten Anafranil, myslim, ze i tim, ze se zklidnis se muze Anafranil drive projevit, budes vice duverovat a to je moc dulezite... 😉 ja se ted tocim cely den kolem male a uz jsem celkem dost unavena, je to maly kriklounek, tak snad z toho vyroste 😝 drz se a at je stale lepe a lepe

simka1111
8. okt 2013

@hroska ahoj, chcem sa ta este opytat , trosku odveci , ale ma to zaujima, ako to bolo u teba ked sa ti choroba druhykrat vratila? zo dna na den to bolo? alebo tak postupne pocas dni alebo tyzdnov? ...inac mam taky problem, ze nejako mi meska menstruacia , citim , ze uz to mam dostat , ale nic .. tak neviem z coho to moze byt, nemas taku skusenost?

simka1111
8. okt 2013

@lenka00 tak to si dobre, ked sa dokazes cez den postarat o babätko 😉 urcite je velmi zlatucka 🙂 a ako sa vlastne malicka vola? v noci spi, ci casto vstava? 😝

maria43
8. okt 2013

@mary1995 ahoj, vikendovala som celkom v pohode, boli sme na navsteve u znamych, dobre sme sa nasmiali. teraz mi je psychicky ako-tak, len stale mam problem s tym spankom. bud neviem zaspat alebo zaspim a potom sa budim. a okrem toho asi na mna nieco lezie, pretoze sa citim akoby ma obchadzala chripka alebo co. stale sa potim, je mi zima, potom zas teplo, bolia ma nohy. zacala som brat ten sulpirid k tomu magrilanu, tak dufam, ze to pomoze. dnes som bola plavat, takze celkom fajn. je to ako na hojdacke, jeden den lepsie, druhy horsie. nemam pocit, zeby sa to nejak zlepsovalo. mozno to chce este cas, ale mne uz to cakanie ide na nervy, clovek potom nerobi nic ine, len sa pozoruje, ci mu je lepsie alebo nie a to je na figu. a ty ako prezivas tieto dni?

hroska
8. okt 2013

@esselte ahoj, ano aj ja som ti pisala, ze nemozes prepadnut na zaciatok, lebo si kryta AD a naozaj tych 120 mg Cymbalty je najvysia davka. Takze tohto sa u teba nebojim. Ide len o to,ze mas ten diskomfort, lebo ataky sa objavuju. Preto som videla u teba dolezite upravit to davkovanoe,aby si mala pokryty pekne cely den. Podla mna taka opoved,ze ataky su preto, ze na to ,zslos, je nedostatocna. Treba ta podchytit tak, aby ataky neboli a hotovo. Amo Spotomin poznam, patri medzi nenavykove anxiolotika,napriek tomu neucinkuje hned ako bezne anxiolitika,ale ucinkuje ako AD, teda cca za tie 2 tyzdne. Podla mna ale jeho ucinnost je najlepsia pri generalizovanej uzkostnej poruche. Pri PP neviem, ci bude mat nejaky vyznam, ale urcite s nim nic nestratis, ma velku vyhodu, ze je nenavykovy. Treba vyskusat. Skor sa priklanam u teba k tej psychoterapii, kde by ta naucili, ako zvladat atak a aj ich prevenciu.robi sa to roznymi dychacimi technikami a pod. A ako mas tie dobedia,ked uzijes Cymbaltu rano, nie su ataky? A na tu 2.davku si sa nepytala dr.,ci by nebolo lepsie dat si ju ns obed?

hroska
8. okt 2013

@simka1111 mne 2. krat prepukla choroba, ked som nebola na AD. Proste som si povedala, ze som sa uz dostatocne dlho liecila, temer 4 roky a citila som sa absolutne v poriadku, takze som sa rozhodla AD vysadit. Vysadzala som pomalicky, vsetko prebehlo bez problemov, ja som sa citila fajn. Prve 3 mesiace vsetko ok, ale potom zrazu pred menzesom zle, najprv len velmi mierne, vyplakavanie a postupne sa nabalovali dalsie a dalsie priznaky. Nebolo to zo dna na den skor z tyzdna na tyzden sa to vsetko zhorsovalo.
Ja som mavala presny 28 dnovy cyklus, ale odkedy berime AD sa mi cyklus predlzil na tych 32 dni., co nie je zle.

simka1111
9. okt 2013

@hroska aha, tak potom to meskanie moze byt z liekov 🙂 sak v podstate z nicoho ineho to ani nemoze byt 😉 a to je fakt zaujimave, clovek je 4 roky pekne stabilizovany bez priznakov a tak ci tak sa to vrati , strasna choroba , teraz ked uz nevysadis, tak by malo byt dobre uz nafurt..... 😉 a teraz nepocitujes uz ani pms? vsetky priznaky su uz uplne fuc? ked sa zobudis , zijes uz tak plynule, bez rozmyslania o chorobe? ja v podstate este celucky den bojujem s tym dnom , neviem sa od toho este odputat, ked som v skole s kamaratkami, tak je kustik lepsie, nachvilku zabudnem , ale potom to iste do kola.... uzkost, vnutorny nepokoj je celkom ok uz , spanok tiez akp tak , spim v noci ,nebudim sa, ale vstavam skor ako obvykle 😖

hroska
9. okt 2013

@simka1111no zrejme ja uz asi bez liekov byt nemozem, raz som si to vyskusala, aby som mala ciste svedomie a dopadlo to prepadom do 2. depresie. 😝 a este u mna treba brat do uvahy aj genetiku,proste mam na to predpoklady 😝 😠 . Teraz uz posledny PMS vpohode, nic som nepocitovala, mne AD aj 1. Krat dobre na toto zabrali. Ano uz je to tak, ze zijem bez rozmyslania o tej chorobe a vpodstate si na nu spomeniem, len ked idem sem na konika.prvy x som sa snazila chorobu uplne vytesnit z mojho zivota, teraz sa o to nesnazim, viem,ze je sucastou mojho zivota a snazim sa ju brat ako taku akoze spolubyvajuci, o ktorej viem, a neberiem ju tragicky ale ani jej nedovolim, aby ma zas ovladla. Simka, tebe uz vela z priznakov depresie odislo, naozaj a hlavne tie take neprijemne ako nespavost a uzkost....co sa tyka tych poslednych zvyskov choroby u teba, teda ta hedonia a prezivanie seba, vies mozno aj u teba hra dolezitu vec tvoj vek. Si mladucka a na takej krizovatke zivota, vpodstate nieco medzi prechodom z detstva do dospelosti a toto je velmi tazke obdobie....byvas stale u rodicov, ale uz si velka VS...Takze aj toto moze tak trosku hrat u teba rolu,ale tymto si snad presiel kazdy, ako aj pubertou, takze urcite to aj ty zvladnes a najdes si v tom zivote svoje miestecko.Vies u mna to nebolo take tazke, ja uz mam ten smer zivota davno vytyceny, takze ja som sa len potrebovala zas postavit na nohy a bolo, pre mna je dolezite aby moje deti boli zdrave a stastne a mohla som im pomahat a to je viacmenej u mna prvorade, ostatne ked bude, su to iba bonusy. Neviem ci si ma pochopila? Fuuuuuu, ale som sa od rana rozfilozofovala 😝 😀

mexico_16
9. okt 2013

@hroska ahoj moja. Obedny Frontin vysadeni a Paroxetin o 5mg znížení, ale cítim ho 😅

esselte
9. okt 2013

@hroska na tú druhú dávku som sa pýtala, mám ju užívať večer, no uvidíme, čo ten spitomin, lekárke som ataky opísala a povedala mi, že to sa upraví, ináč prišla som na to, že ak som v práci a som s detmi, vôbec nad tým nerozmýšľam ,je ok, akonáhle prídem domov, stále na to myslím, asi bude aj spávať v práci.včera som napr, zastupovala kolegynu v družine do 16.00 a bolo úplne ok, prišla som domov a nejako som stratila istou a pokoj pričom doma by to malo byť istejšie, samozrejme, že je tam aj manžel, tak asi preto.

esselte
9. okt 2013

@mary1995 To ťa teda obdivujem, mne teraz dala lekárka k cymbalte spitomin, že vraj je nenávykový a zaberá presne ako AD, tak uvidíme, ináč, ked som v práci je to ok. asi budem v práci aj spať,prostze na to nemyslím a je to celkom fajn

simka1111
9. okt 2013

@hroska ahoj, tak u mna daco odislo a vela este ostalo a mas pravdu, co si pisala, teda aspn dufam, ze som tov spravne pochopila. Vies mojim problemom veellkym bola puberta, vtedy sa vsetky moje konflikty a problemy zacali ,neviem , cim to je , scasti genetikou po ockovi, scasti mojou povahou, scasti vychovou , cize vsetky tri faktory sa spojili dokopy a buchlo to proste a doteraz som este nenasla tu spravnu cesticku mojho zivota, ale dufam ze ju raz najdem , hoc aj o rok trebarz , mne je to jedno, len nech ju najdem , a k tomu mi verim pomoze ta psychologicka. A toto, ze ty uz mas deti , dve zlate baby a manzela, cize uz mas taku istotu v tom zivote, co ti dava zmysel a ja zatial neviem, co ma caka v buducnosti, mam obavy o nej , strach z nej, ty to uz mas v podstate poriesene 😉 A poradim ti, davaj velky pozor na baby, nedovol aby sa zaplietli do podobnych problemov ako ja, lebo velmi lahke je sa do nich dostat . Nedovol im dietovat , pytaj sa ich na to, rozpravaj sa s nimi o tom , teda ked uz budu v tom kritickom veku, budu u z dost velke na to aby to uz pochopili vsetko, popripade im povedz o svojej chorobe, ako jasne ze nie do detailov, ale len , ze nech si davaju pozor , nech sa nestresuju zbytocne... to je zaklad.. Lebo nechcem strasit ani nic podobne, ale maju aj tvoje geny , cize nech si na seba davaju pozor 🙂 Ale viem, ze ty si starostliva mamka, ktora sa zaujima o svoje deti, tak ti to ani nemusim hovorit . 😉 Moji rodicia boli starostlivi a aj su , len nezachytili to, nesadli si ku mne, ked videli , ze chudnem a som nervozna, mamka ta nonstop mala sluzby v robote, zachranovala inych ludi a vlastna dcera pred jej ocami sa trapila 😝 ale nevycitam to nikomu , je to proste tak, uz len musimn moju psychiku dastat naspat do harmonizacie ... aj ja sopm sa rozfilozofovala 😉

lenka00
9. okt 2013

@simka1111 ahojky, malinka je moc sikovna, hlavne kdyz spinka 😉 kdyz nespinka, tak se umi teda pekne poradne vztekat, ale snad to vsechno prejde, kdyz jdeme ven, tak v kocarku je zlata...jinak u me si myslim,ze AD pracuji na uzkosti, je mensi a je celkem legracni, ze to jeste neodeslo a ja cely den premyslim, ze co kdyz se to vrati, co kdyz na to budu myslet, zase na ty svoje bubaky a vsechno si znovu privolam a AD mi v tom nepomuzou..no, pako, tak myslim, ze mam jeste velky kus cesty pred sebou, kezby bylo tak jednoduche zapomenout a zacit znovu...a jak ty ve skole? jak dlouho uz beres zoloft? brala jsi i pred tim neco?

slozika
9. okt 2013

mne pomohol jednorazovo xanax a uz 14 rokov je depka prec

lenka00
9. okt 2013

@simka1111 promin, zapomela jsem napsat jak se jmenuje..Elen 🙂

simka1111
9. okt 2013

@lenka00 ahojky , krasne meno fakt :P take modernejsie, decentne, pre malu slecnu , brala by som take meno , lepsie ako to moje 😝 u mna tiez ad zatial zapracovali na vnutornom napati, to v podstate uz nemam , uzkosti tiez ako tak lepsie ale furt su tie myslienky kadejake a moja hlava srotuje nad kadecim moznym aj nemoznym 🙂 zoloft beriem od 2.09. cize 2.11 budu dva mesiace ......a ad v tomto mas pravdu nepomahaju , proste clovek sa musi naucit pracovat s myslienkami , ja to tiez neviem este , ale budem sa snazit, a ked rozmyslam tiez nad sebou, ze co vsetko ma este caka pred tym ako budem uplne ok , tak ma chyta panika ti poviem, vela toho je este predo mnou a pred tebou tiez ... ale my to tu spolu na mk zvladneme urcite 😉 neviem , co by som robila , keby som vas tu nemala 😠 velmi mi pomahate vsetky.... a nad nejako psychoterapiou si nerozmyslala? ja som to tiez nikdy takto neriesila, spoliehala som sa vzdy len na lieky , ale teraz si nejako zacinam uvedomovat , ze lieky nestacia, ony su sice nenahraditelne , aby sa nerovnovaha v mozgu dala do poriadku, bez nich to nejde , ale zasa nenaucia ako spravne mysliet , ako relaxovat , cize sluzi ako prevencia recidivy.... ja zasa o tom este nemozem vela pisat, lebo neviem , k psychologicke som este nechodila, iba raz som skusala, ale ta osoba nestala za nic, mali sme stretnutia v intervale kazde 2 mesiace a to bolo dost odveci si myslim , dovtedy clovek aj zabudne , co vlastne minule riesil a mala take divne nazory dost....to bola taka psychologicka , ze konec... som sa vtedy na to vykaslala.... ja chcem taku , ze by sme sa kazdy tyzden stretavali, to ma podla mna efekt nejaky....... ty si nad psychologickou nerozmyslala?

simka1111
9. okt 2013

@slozika tak to potom na 1000000000percent nebola depresia 🙂 inac pozeram , ze @hroska dala lajk :D teraz neviem, ci sa ti to fakt paci, ale podla mna skor to bude druha varianta... 🙂

lenka00
9. okt 2013

@simka1111 no psychologa jsem zkousela, ale takove ty, co Te jen poslouchaji a porad se ptaji jake jsou prave ted moje pocity apod. a zkousela jsem to vzdy, kdyz jsem nebyla poradne zalecena, takze jsem tam celou dobu jen brecela a brecela a pak jsem prisla domu a mela jsem jeste vetsi depku, tak jsem se taky na to vykaslala...me by se libilo nejake KBT nebo nejaky psycholog co radi, co pomaha a navadi, ne jen mluvit o svych pocitech, to mi moc nepomaha, nimrat se v tom, to se vlastne nimram celou dobu ve sve hlave...urcite bych chtela zkusit az to bude trosku mozne, nejaky sport a pravidelne, at se vyplavuji endorfiny,pak jsem premyslela nad tim umelym slunkem, protoze ten podzim a inverze dela svoje...tady na mk jsou moc fajn holky a take tady rada chodim a tu si prispevky a doufam v lepsi zitrky 😉 jsem pak zvedava, co napises na tu svoji psycholozku, jak budes spokojena...

simka1111
9. okt 2013

@lenka00 presne su 2 typy psychologov, taki ktori pozeraju na teba a ty im reves, stazujes sa a to je vsetko . Zatial som len s takou mala docinenia, ale to nie je psycholog si myslim .. to neni k nicomu, tak sa vystazovat viem aj vankusu v mojej izbe ..... A co sa tyka tej , co ja budem chodit, tak je to vraj super psychologicka, ktora ma kadejake kurzy na terapie jednak kbt terapiu, potom nejaka dynamicka terapia , potom sugestivna terapia, hypnoterapia, filialna terapia,,,, proste je toho dost, a co som o tom vela citala , tak to vyzera byt velmi velmi zaujimave.. dokonca praktizuje sa to vola katatymno-imaginativna terapia... ze je to terapia denneho sna.... ze je tiez velmi zaujimava.. som si citala jej knizku sa vola neberte mi iluzie, je od nej a pise tam pribeh jednej zeny, co zo zaciatku tam k nej prisla s dietatom, ona robi aj terapie s detmi, lebo maly chlapec , ze bol neposlusny, nic neakceptoval, taktiez sa popisiaval a ona ako s nim pracovala, tak doslo k vyraznej zmene jeho spravanie, prestal sa popisiavat, pekne s nim pracovala, videla na nom pokroky , ale ta matka sa nanho stale stazovala az nakoniec prisla k nej a sa jej priznala , ake ma problemy, ze ma strasnu uzkost, boji sa , ze zomrie, ze velakrat ked je doma, tak ju prepadne panika, hrca v hrdle, nevie sa nadychnut, cela je nervozna, stava sa jej to velakrat v noci, potom uz ani sama nesoferuje, lebo sa boji dalsieho zachvatu, maloco kde vyjde, ma problemy so spanim, boji sa byt bez manzela doma a tak... a ona s nou pracovala 2 a pol roka trvala cela terapia , kazdotyzdenne ... a pouzivali tu metodu tej kbt ale aj katatymno imaginativnej metody a postupne videli pokroky v liecbe, uzkost sa zmiernila, potom zacala sama soferovat a tak dalej , ale trvalo to velmi dlho , prva zmena prisla asi po 7 alebo 10 sedeniach ... rozoberali napr, aj sny , kadeco .. aj detstvo trosku , ale len to preplietali so sucasnymi problemami, ona si postupne zacala uvedomovat svoju hodnotu, sebestacnost , sebavedomie postupne rastlo, tak pomalinky jej to pomahalo.. velmi zaujimava knizka... ja ju citavam ked zajdem do panta rhei , si sadnem a citam :D skus si precitat ..... a este ze tam je najdolezitejsi ten vztah medzi terapeutom a pacientom , to tam tiez hraje velku rolu ... ze v podstate medzi nimi vzniklo priatelstvo .... zaujimave... normlne sa uz neviem dockat, kedy tam pojdem, dufam ze mi bude sympaticka a bude naozaj dobra.... ale zatial co som aj referencie na nete citala od ludi, tak len pozitiva same ,,, tak dufam ze sa nezklamem :P trosku som sa rozpisala

lenka00
9. okt 2013

@simka1111 tak to Ti uprimne zavidim, to muze byt velmi velmi zajimave, neco takoveho bych si take prala, ale o zadnem takovem sychologovi u nas nevim...a asi ty hodiny musis platit, ze? nasla jsem jednu co dela kbt, ale je to celkem dost drahe, verim, ze takova psycholozka Ti muze hodne pomoci, to je fakt super...pak tu na mk musis psat moudra 😉 at i my se trosku poucime...ta katatymno-imaginativna terapie - to vubec neznam, to si musim nastudovat 😉 a kdy se tam chystas?

slozika
9. okt 2013

@simka1111 bola som este dieta, bola to depka, ved mi to dal psychiater, ale mozno to nebolo az tak vazne, ak u niektorych, vysmievat sa zato nemusite

simka1111
9. okt 2013

@slozika ja sa ti urcite nevysmievam , ale xanax je anxiolitikum a nie ad, tak toto mi je trosku divne.... a bola to depka alebo depresia? to je rozdiel, ake si mala priznaky a ako dlho trvali ? 🙂

simka1111
9. okt 2013

@lenka00 tak ani ja sa o tej psychologicke ani nedozviem , kebyze mi ju dr. neporadi, ja som dr uz davnejsie vravela, ze chcem chodit na psychoterapiu a minule sa ma pytala ci som si uz nasla psychologicku a ja ze nie, ze proste neviem , ci mi nevie ona odporucit a ona jednoznacne mi napisala vymenny listok k nej , hned som sa isla objednat , ale cakacie lehoty ma dlhe v podstate skoro 2 mesiace, idem tam uz 22.10. o 17 00 , cize uz sa to blizi .... a co sa tyka toho platenia, tak som si myslela najprv tiez ze budem platit , ale ako som pozerala na jej stranku , tak tam pise, ze ma uzavrete dohody s poistovnami aj s mojou , takze nebudem platit , super nie??? lebo kebyze mam platit,tak neviem z coho :P a hej potom vam tu budem pisat kadejake filozoficke rady a kadeco , budem vam tu robit psychoterapiu , ked ma nauci nejake techniky , tak ti napisem 😉 a kolko by si platila u tej , co robi kbt ? lebo tak ti poviem, sama tazko najdes dobru psychologicku, najlepsie ked ti niekto poradi, kto ma skusenosti.... a dr. sa nemozes spytat ?

slozika
9. okt 2013

@simka1111 uz to bolo davno ked som mala 18, a tie nazvy su mi cudzie, neviem. neviem co obsahovali, iba nazov si pamatam a ano, dostala som to lebo ma nebavil svet, revala som bez priciny hocikedy, myslela som si ze ma vsetci nenavidiaatd. atd. Ale nechcem riesit, teda neviem riesit co to bolo, ale viem, ze po par krabic xanaxu som zmenila nazor, pohlad na svet. ci pomohlo to ci nie, neviem, hlavne ze to bolo fuc