Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

simka1111
17. okt 2013

@janka1012 Tak scasti mas pravdu urcite , ale na druhej strane preco sa jeden clovek boji a druhy nie? alebo jeden ma depresiu a druhy nie? Cize je pekne mysliet pozitivne, ale clovek so silnou uzkostou a depresiou tazko bude mysliet pozitivne, tam jednoducho treba doplnit to, co telu chyba , inak si nepomoze sam . A ja som tiez ako ty proti uzivaniu benzacov, tie fakt situaciu neriesia, ale ad podla mna su bezpecne a ucinne 😉

simka1111
17. okt 2013

@janka1012 a posles mi ten link ?

janka1012
17. okt 2013

@simka1111 Ano,podla toho co pises je vidiet ze ti nieco chybalo,ze hlavne od mami...a to je to o com pisem.Mozno stacilo tak malo a bolo by vsetko inak.Vela rodicov si neuvedomuje vela veci,no kazdy robime chyby...Ta tvoja anorexia tiez suvisi s tym (byt ziadana,prijata,uznana)keby si tieto veci mala,nemala by si potrebu nicit svoje telo...a nemala by si potrebu ani chudnut,pretoze by si vedela ze si mudra a aj pekna aj ked mas kylo navyse 😉 Podla mna sa raduj ze si na tom ako si...Si mudra ,robis si vysoku skolu a mas isto velmi vela veci za co by si mohla byt vdacna a hrda...Bolo co bolo,je dobre to rozobrat,ale potom uzavriet a ist si svojou cestou...Je vidiet,ze na tu mamu mas tazke srdce...Poznam velmi vela ludi v mojom okoli ktory kazdy ma nieco (psychiske)a hadaj ze nieje to len tak pre nic...Jedna je z deckeho domova,dalsi bol tyrany v dectve,dalsiu vychovaval otec mama bola kur...a jej surodenci ostali v decaku a vsetci tyto ludia su poznaceny...a mohla by som tu pisat do aleluja...naozaj kludny vztah,dobry priatelia,cas na odych robi zazraky a hlavne kupit niake knihy ktore ked budes citat,tak ti budu pomahat.je jedno kolko krat ju precitas...Sama musis prist na to co ti robi dobre.A hlavne vtedy sa mozog regeneruje.

simka1111
17. okt 2013

Hej ja viem , ze musim to cele uzavriet, len ked ja citim dakedy strasny hnev a zlost na mamu, ja to neviem ovplyvnit proste, dakedy jej odvrknem len tak , a potom si to vycitam velmi, nemala by som sa tak spravat, ale ja neviem svojim pocitom rozkazat.

janka1012
17. okt 2013

@simka1111 to preco sa jeden clovek boji a druhy nie a preco ma jeden depku a druhy nie som ti napisala do sruheho prispevku...Teda tie zazitky v dectve(embrio) atd Presne toto je poda pre psychicke poruchu...teda z velkej casti.samozrejme sa stale ze to dostane aj clovek ,ktory zil ulkazkovo a jeho rodiacia tiez.Ale vela takych nieje....idem ti poslat ten link a frcim domkov.🙂 aspon som si skratila unavnu dobu v praci 😝

janka1012
17. okt 2013

@simka1111 spravas sa tak preto,lebo to nevies uzavriet,niesi s tym vyrovnana...Poznacilo ta to tak ,ze teraz na nu citis velku zlost a obvinujes ju z toho...Pozri musis zistit co ti pomaha...Ak ti pomoze zo psychiatrickou to riesit,tak to ries a ries to do vtedy kym to neuzavries...Lebsie ako dusit to v sebe a rozmyslat nad tym(to je ten bludny kruh)Mna ked cosi chyti tak mam potrebu to riesit vyrozpravam sa vypocujem si co potrebujem pocut a mam zase na niaky cas pokoj 😅 a hlavne nemozem to dusit v sebe,lebo z toho su tie depky...Rozmyslanie nad niecim dokola bez ziadneho vychodiska,takze rozmyslame ale nikam to nevedie a tak mozog zacina stale od zaciatku a ked zisti ze sa to neviriesilo,tak zase zacne od zaciatku rozmyslat atd Nikdy nezabudnem ked moja mama lezala v posteli a rozmyslala stale do kola niekolko dni co bude ked sa jej nieco stane...ze co bude s nami...Volala si nas kazdy den do spalne a dokolecka nam vysvetlovala ze tam a tak su vkladne knizky keby sa mi nieco stalo atd...Proste treba vzdy najst riesenie ci uz ty sama si ho najdes a uzavries alebo budes takto vecne bludit...

savanna
17. okt 2013

Ahojte dievcata,

aj ja som dostala predpisany mirtazen... zajtra si planujem vecer dat prvu davku, aby som to v sobotu mohla dospat, ak budem otapena 😅
Ale vidim, ze z neho priberate resp. ste pribrali 😖 Aj ja sa toho obavam, tiez som este (relativne 😀 ) mlada a stihla a nechcem si uplne pokazit postavu. Doktorka mi povedala, ze pocita, ze priberiem tak 2-3 kila ... to by som nejako neriesila, mam okolo 54 kil, 2-3 kila by sa na mne stratili. Len sa bojim, ci to nebude 20 :D, lebo mam velmi rada sladke.
Po alvente som nepribrala vobec nic, lenze ja s tou mojou nespavostou potrebujem vyslovene nieco na noc. Aj kebyze som na alvente, stale by som potrebovala k tomu kombinovat nieco utlmujuce pred spanim. No ja to teda s tym mirtazenom skusim a uvidim, ako zareaguje moj metabolizmus. Dr. mi povedala, ze ked po mesiaci priberiem viac ako tie 2 kila, tak to vymenime za valdoxan ...

Inak chcela som sa vas opytat, ci aj vy pri tychto chorobach pocitujete take stavy, ze mate pocit, akoby ste sa ocitli v spomalenom filme? Ja mam casto pocit, ze vsetko okolo mna prebieha tak pomaly, aj ja sama sa pomaly pohybujem ( co bude asi realita, lebo uz mi to aj niektori ludia povedali, resp. poza moj chrbat, ze som spomalena 😖).

@simka1111 od teba som citala niekde vyssie vyrok ze "aj sa rano namalujem", no uplne, ako keby si mi hovorila z duse, tak som sa zasmiala na tom, nie v zlom, ale ze to clovek v nasej situacii povazuje normalne za uspech, ze sa namaluje alebo pekne oblecie 😀 Ja som momentalne v takom stave, ze sa teda vobec nemalujem, je mi to jedno, ako vyzeram, chodim stale v jednej mikine, rano iba zhrabnem prvy kus oblecenia, co vidim, farbu na vlasoch uz mam niekolko tyzdnov poriadny kus odrastenu ... proste hruza, len akosi nemam energiu dojst si ani k tej kadernicke. A to ked si predstavim, ako sa ine zeny tesia na kozmetiku/ku kadernicke/na pedikuru a na neviem na co vsetko, a ja sa maximalne tak osprchujem a umyjem si zuby a vlasy, iba to najnutnejsie, aby som nebola uplne ako bezdomovec, nic viac 😀

hroska
17. okt 2013

@savanna ahoj, tak prechadzas na Mirtazen. A Alventu si definitivne vysadila.? Mna vytiahla z depresie, zabrala uz v prvom tyzdni. Ako si s nou bola spokojna? Mala si na nej nejake problemy alebo NU? A preco menis na ten Mirtazen, kvoli tomu spanku? A inak to si este dobra, ze osprchujes, umyjes zuby a hlavu....ja v depke som nemohla ani zuby, ani hlavu, sprchu este ako tak,ale tie zuby a hlava to som si vzdy musela dat Frontin, aby som to urobila aspon raz za cas....total bezdomovec vtedy 😝

savanna
17. okt 2013

@hroska ahooj 🙂 ja som alventu nevysadila, brala som ju este pred rokom, teraz som nebrala ziadne AD, az teraz zacinam s tym mirtazenom, teda idem to s nim vyskusat . Ano, je to kvoli tomu spanku, nespavost je strasny zabijak a dostava ma do uplne beznadejnych stavov. Nemam nic proti alvente, akurat mne zhorsovala nespavost, musela som cely cas brat vecer este aj trittico. Ale inak na uzkost mi zabrala vyborne, aj na dodanie energie bola uplne super a tiez mi zabrala uz po par dnoch. A ty si spominala, ze so spankom nemas ziadne problemy, takze myslim, ze pre teba je ako stvorena. A NU som nejake mala na alvente, ale iba take mierne. Teda okrem tych sexualnych, tie boli uplne ze koniec, nemala som chut nikdy a na nic :D Moj byvaly piatel kvoli tomu uz so mnou potom nechcel ani byt 😖 No nakoniec som aj tak s odstupom casu bola velmi rada, ze sme sa rozisli, malo to tak byt.

Ano, ja sa osprchujem aj vsetky zakladne veci vykonavam, chodim aj do prace normalne, ale nedbam vobec o seba, potom si niekedy medzi kolegynami/kamaratkami pripadam ako daky supak 😅 No a tie rana su najhorsie, dnes som rano vstala a hovorila som si, ako by som radsej nebola, keby som nemusela, lebo vsetko je prilis namahave pre mna. Su to asi tie ranne pesima lebo ako den postupuje, tak sa to zlepsuje, len clovek potom musi na dalsie rano vstat zase a zase. Och, vsetko je taka namaha, aspon ze vy to chapete 😅

hroska
18. okt 2013

@savanna dakujem za info o Alvente 😉 ano to co popisujes su tie ranne pesima, ja som ich mala tiez, boli ale dost silne, mne sa rano ani nechcelo oko otvorit a nieto este zit. Ten spanok je fakt velmi dolezity, mozog si oddychne, zrelaxuje...takze ta chapem. Ten Mirtazen je dualne SNRI, takze podobne ako Alventa a ked ti Alventa sedela, tak mal by sadnut aj ten Mirtezen. Urcite sa ti zlepsi aj to prezivanie a chut do zivota. Drzim palce a napis 😉 🙂 .

mary1995
18. okt 2013

@hroska @simka1111 Ahojte babenky. Tiež som tu ale nemám čas vypisovať. Strašne som zavalená robotou a som z toho moc unavená, rozmýšľam ako by som sa vedela odľahčiť, lebo mám strach , že upadnem do depresií. Teraz sa ešte držím akurát som dosť unavená, zrejme z toho Anafranilu. Dnes idem pre mamu, budú jej meniť bedrový kĺb už som z toho dopredu nervózna. Neviem si predstaviť ako budem za ňou musieť chodiť po robote a starať sa o ňu, sprchovať ju atď. Už len predstava, že po robote nepôjdem domov ale do nemocnice ma desí. Dúfam, že sa nevykydnem. Možnože pre niekoho to nie je záťaž ale ja sa veľmi bojím. Ani dovolenku nemám nazvyš, že by som pár dní vybrala a pokúsila sa oddýchnúť. Zatiaľ sa držím ako som Vám písala pred pár dňami. nie som úplne OK ale je to lepšie a aj za to som veľmi vďačná.
Simka Ty ako postupuješ?? Teba Hroška sa už ani nepýtam, dúfam, že všetko je OK.
Pozdravujem Vás, držte sa , pá Mary

filipal
18. okt 2013

@janka1012 ty si urobila riadne pokroky! to tvoje sucasne smerovanie je spravne. myslim si, ze sa ti touto cestou podari pozriet sa realne aj na tvoj vztah s priatelom. 🙂 🙂 som velmi rada!

filipal
18. okt 2013

@simka1111 nad tebou som vela rozmyslala. hovorila som si: to nie je mozne, tak nenormalne schopne, nadane dievca, z vyrovnanej rodiny, s chapajucimi rodicmi, a takato neistota?!
ale ako si nam dala nahliadnut do vasho sukromia pochopila som, ze tvoja mama - perfekcionalistka, mala na teba neprimerane naroky. myslim si, ze si uz dost silna, aby si to stravila - velku vinu na tvojich problemoch nesie ona. mala si vsetko a zaroven, ti chybalo to najcennejsie - prijatie vlastnou matkou. bezmedzne prijatie. to ucenie dopredu cez vikend, ta jej nekonecna energia, môze ostatnych clenov rodiny uplne paralyzovat. ved jej stacit nikdy nebudu!!
tvoja anorexia je tiez toho dôkazom, najcastejsie sa vyskytuje u dievcat - matiek perfekcionalistiek, so vztahom malo preteplenym. ako to, ze si vôbec nevsimla tvoje problemy s prijmom potravy? a ak ano, zmenila nieco vo svojom postoji k tebe? ved ona ako lekarka to mala vediet. mala niekedy pochopenie aj k ludskym slabostiam? k tvojim slabostiam?
nepisem ti to preto, aby si sa z toho zosypala, ale aby si to prijala ako fakt.
to si dostala doma, ale teraz musis ist dalej. vôbec sa necudujem po tom vsetkom, ze sa doma so svojou diagnozou, liecbou, nezverujes. pochopili by to ako dalsiu slabost.
ty si vsak natolko schopna, aby si sa z toho dostala. môj nazor je taky, ze je lepsi u teba Sertralin (tak ako ho aj uzivas), lebo keby si hned zacala dualnymi AD, tazko by sa ti uz vracalo. zvycajne sa ide neskôr do tkz. silnejsich liekov. a ty si fakt mlada, mas toho este vela pred sebou. neviem na kolko mg si, ale tych 150 -200 mg, kludne môzes. neskôr sa da davka znizit. a ta psychoterapia u teba ma svoje opodstatnenie. mame musis odpustit, skus (ako cvicenie pri tvojom studiu 🙂 ) hladat priciny, preco je ona taka, aka je.

janka1012
18. okt 2013

@filipal Dakujem, v to verim aj ja,aj ked to je asi fakt jedina vec,kde mam problemi sa zorientovat,no verim ze sa pomalicky posuniem tam kde chcem byt a zaroven budem vediet zhodnotit veci obiektivne...Mam svoje dni,ako kazdy a vtedy je tazke hodnotit to z nadhladu,ale chvala bohu nikdy netrvaju dlho,vzdy sa mi podari to niako zvladnut bez toho aby ma to vtiahlo do niakej depky..Viem co treba robit,ale o to je to tazsie ked je clovek prhky,panovacny ,inpulzivnya este nevyzrety...ale snazenim a pracovanim na sebe to hadam vsetko zvladnem...No ako vravim,riesit problemi je nutne ak sa teda nechce clovek dostat do bludneho kruhu rozmyslanim...

lea1333
18. okt 2013

@simka1111 ahoj tak som sa dopracovala k dr a lieky mi dala moja neurologicka dala mi xanax a paretin a som objednana psychologicke tak uz len aby zabrali

savanna
18. okt 2013

@hroska ano ten mirtazen je dualny, tak aj ja dufam, ze mi sadne 🙂
@filipal ahoj moja🙂 joj, teba som tu uz nevidela sto rokov. Ako sa mas, ako sa ti dari? Beries Ad alebo si bez nich? Sa mi zda, ze sa tu zase zideme stara partia :D

maria43
18. okt 2013

@gerci90 ahoj, precitala som si tvoj prispevok a neda mi, nereagovat. ja tiez beriem AD a mam problemy so spankom, tiez som uzivala mirzaten pol tablety a spala som po nom celu noc ako zabita, prve dni som mala dokonca taky stav, ze ked som si dala mirzaten, tak som sa ledva dotrepala do spalne a hned odkvacla 🙂, potom to bolo uz v pohode. ale zial som od neho zacala priberat, nenormalne mi chutilo jest, najma sladke, tak mi ho lekarka vysadila a namiesto toho mi dala stilnox. beriem podla potreby pol tablety a spim az do rana. vyskusaj, mozno ti pomoze. obidva lieky su vyborne na spanie, ale mirzaten patri medzi AD a pribera sa po nom. obcas si dam 0,25 mg xanax na noc, ked nechcem brat stilnox, a ten mi tiez pomaha. ale to je zas anxyolitykum a je navykovy, tak to len obcas. inak ta velmi dobre chapem, je to hrozny pocit, ked clovek nie je sam sebou. ja beriem uz 3 mesiace magrilan + teraz 1 mesiac sulpirid a celkom v pohode. teraz je jesen, to je zle obdobie pre depresie a uzkosti, skus sa porozpravat este s lekarkou, prip. zmenit liecbu aleby zvysit davkovanie aspon teraz. drzim ti palce a ozvi sa. 🙂

maria43
18. okt 2013

@gerci90 este som pozabudla k tomu mirzatenu - pocujem prvykrat, tak, ako aj simka1111, zeby sa mal cmulat. ja som ho normalne prehltla a zapila vodou.

esselte
18. okt 2013

@hroska Ahoj, chcem sa ťa opýtať, či môžem naraz zameniť xanax za lexaurin, lebo xanax už nemám a vysadiť naraz dávku na noc, čo som brala nechcem, myslím, že lexaurin a xanax je to isté, takže nemalo by to vadiť a potom by som si znižovala lexaurin na polovicu

kroupovamonika
18. okt 2013

Ahoj holky tak pred deseti dny jsem porodila chlapecka ,vcera se mi rozjeli velke uzkosti,dnes sem si nasadila venlafaxine 75mg ktery sem jeste brala bred tehu.jiz po prvni davce sileny vnitrni strach,nemuzu se na jidlo ani podivat,totalni nechut a hrozne se bojim.vzala sem si neurol 0,25pulku a na chvilku to pomohlo,ale ted uz mam zas strasnej strach..za jak dlouho vam to zabralo?mam si brat t oho neurolu vice?nechci bejt spava musim se postarat o malyho..

simka1111
18. okt 2013

@filipal správne si to všetko napísala, je to presne tak. Dakedy sa musím teda dosť skrotiť, lebo som na ňu dosť prchka. Ale zasa nemôžem zasa samé negatíva na ňu, vždy bola starostlivá, len to emocne mi chýbalo, lebo ja si s každým pamätám nejaké pekné zážitky, hry, proste čítanie rozprávok, len nepamätám si ako mi ona citala rozpravky. Veľakrát sa stalo že dom spala napr cez noc u babky a ďalší deň keď som šla domov som sa rozplakala lebo mne bolo u bbábky super, fakt pekné mám zážitky s ňou, viac ako s mamou.... A čo sa týka nejakých slabosti ona nič také neuznáva čiže to by bolo zbytočné sa jej dôverovať s niečím. 😲 a ja si myslím že ta psychoterapia mi pomôže, verím tomu😉 už v utorok mám prvé sedenie, som zvedavá veľmi. A ja sa fakt nechcem vzdávať, som mladá všetko mám pred sebou len, a ty sa liečiš na čo?

hroska
18. okt 2013

@esselte no Xanax a Lexaurin su sice obe anxiolitika ale nie je to to iste. Rozdiel je tam v ucinnej davke.Ak uz nemas Xanax tak mysim, ze mozes skusit ten Lexaurin, daj si 1,5 mg na noc a uvidis,ako to zaberie. A ako mas cez den,ataky ustupili? 😨

hroska
19. okt 2013

@esselte prepac, myslela som,ze rozdiel je v ucinnej latke,...nie davke 😝

hroska
19. okt 2013

@kroupovamonika gratulujem k narodeniu babatka,prajem vela zdravicka aj malemu aj mamine 🙂 🙂 🙂 🙂 neviem ci dojcis maleho, ak nie, tak velmi dobre,ze si nasadila ten Venlafaxin, aby sa ti nerozbehla poporodna depresia. Mne zabrala hned davka 75mg,citila som to uz prvy tyzden, ze mi ustupilo strasne napatie a nervozita.za tie 2 tyzdne by si uz mohla pocitit ulavu.co sa tyka toho nechutenstva, to je zial NU toho Venlafaxinu, u mna to bolo tiez dost vyrazne, vobec som prvy tyzden nemohla jest, ale neboj sa, aj to sa postupne strati. Horsie je ak dojcis,to by si musela prekonzultovat s dr., ci mozes , ak uzivas Venlafaxin, dojcit. Drz velmi palce. 😉

kroupovamonika
19. okt 2013

@hroska ahoj dekuju za podporu ja vcera prestala kojit.horsi je ten vnitrni tres rano se budim uz rozechvela s napetim,nedokazu se najist z tim si beru rano pul tbl neurolu 0,25ale pripadam si po nem ospale.vubec nevim jak to zvladat mam tu malyho ted se spis stara manzel,ja sem nepouzitelna jen se vnitrne tresu a sedim.myslis ze si mam ten neurol pokryt na cely den?

svija
19. okt 2013

@kroupovamonika - moc gratuluju k narození chlapečka a zároveň mě mrzí, že se ti úzkosti nevyhly a dostavily se rovnou v takové intenzitě. Pokud si pamatuju, tak si plánovala kojit i s Venlafaxinem, ne? Podle mě musíš vydržet tak 2-3 týdny, než zabere. Kolik si do té doby můžeš dát toho Neurolu bych zkontrolovala se svým lékařem nebo můžeš zavolat na Národní laktační ligu, tam by ti taky měli poradit. Pokud umíš anglicky, můžeš něco vyčíst i tady: http://www.breastfeedingonline.com/meds.shtml#s... . Škoda, že máš tak malé miminečko, tam je potřeba dávat největší pozor. Držím palce a ozvi se, jak ti je.

kroupovamonika
19. okt 2013

@svija ahoj ja vcera prestala kojit bez toho neurolu to nezvladnu v zacatku,je mi hrozne zle hlavne vubec nejim pocit na zvraceni a odpor k jidlu.malej si ted zvyka na umelou vyzivu,vubec nevim jak budu za tyden fungovat manzel jde do prace a ja sem totalne nepouzitelna..

hroska
19. okt 2013

@kroupovamonika myslim, ze si urobila velmi rozumne, ze si prestala kojit, naozaj je to rozumne rozhodnutie! Ano, poznam tu nepouzitelnost, aj to napatie a vnutorny tras....a nezabudni, ze si stale velmi vycerpana aj z dlheho tehotenstva a z porodu, takze mas plny narok na takyto stav. Velmi dobre, ze mas v manzelovi oporu, to je fakt dolezite. Neboj sa Venlafaxin ti zaberie, ako som pisala do tych 2 tyzdnov to pocitis. 😉 Ak by bolo treba, chod aj do tych 150mg, to je normalna terapeuticka davka. Ten neurol si davas 1/2 z 0,25mg, cize 0,125mg? 😨 Lebo to nie je ziadna davka,to je tak na urovni placeba. Mozes si dat kludne tych 0,5 mg rano a podla potreby uvidis, ci budu uzkosti aj poobede. Ak ano, tak mozes uzit Neurol aj poobede, pripadne na vecer. Ten Venlafaxin, ked zacne ucinkovat, tak potom Neurol postupne vysadis. Venlafaxin ta aj trosku zaktivizuje.vydrz teraz, za chvili to bude lepsie. 😉

svija
19. okt 2013

@kroupovamonika - teď ti @hroska napsala vyčerpávající odpověď, tak já už jen přidám, že držíme palce, určitě nejen já, ale i všichni ostatní v diskuzi. Chtělo by to nějakou výpomoc od babičky, až bude manžel chodit do práce. Ale to není vždy tak jednoduché. Já si pamatuju, než mě zabraly léky, tak jsem se tu taky pěkně klepala s klukama přes den, fungovala jsem jak automat, jak robot, ale prostě jsem musel jet. Vždycky ráno bylo nejhorší, celé dopoledne jsem se dostávala aspoň trochu do normálu. Vždycky, když malý spal, tak jsem taky ležela a snažila se uklidnit relaxací, ale vůbec mi to nešlo.

kroupovamonika
19. okt 2013

@hroska ja si bojim dat vic toho neurolu abych neprospala den...