Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kroupovamonika
19. okt 2013

@svija ja musim taky najet na autopilota ale zatim nevim jak jen sedim a koukam a tresu se,mam hlad ale kdyz dam neco do pusy tak to zvejkam pul hodiny a nechutna mi to..

adnil1927
19. okt 2013

Ahojte, potrebovala by som poradit, uzivala som Alventu 150mg, teraz pred tyzdnom uzivam uz len 37,5mg, teda uz vysadzujem postupne, avsak sa chcem opytat, ci mozu byt pri postupnom vysadzovani abstinencne priznaky?Depresia sa mi zacala prejavovat, najprv somatickymi priznakmi -co boli u mna hnacky a bolesti brucha, teraz sa mi to zase zacalo, tak sa bojim, aby sa mi to nevratilo spat.
Dakujem za odpovede a rady

hroska
19. okt 2013

@kroupovamonika aha, no chapem, niekoho mozu anxiolitika sedovat. Vies co, bolo by dobre vyskusatniektore ine anxiolitikum, ja osobne som bola spokojna s Frontinom, myslim, ze je aj v CR, je to ta ista ucinna davka ako Neurol. Niekomu dobre robi Xanax a niekomu Lexaurin. A niektore dievcata si tu pochvalovali Rivotril. Znis to dost divoko 😝 , ale len ty musis vyskusat, ktore by ta neuspavalo. Takze, ked ten Neurol ta uspava, Xanax a Frontin je to iste, tak na tvojom mieste by som vyskusala ten Lexaurin alebo Rivotril. Pomozu ti tie prve najtazsie tyzdne, potom pomaly vysadit.

@svija ako si s tym spanim, myslim, ze to bola len zla konstelacia hviezd, pravda.....kolegyna volejbalistka?

kroupovamonika
19. okt 2013

@hroska hej lexaurin mam doma tak zkusim

svija
19. okt 2013

@hroska - spaní už zase úplně v pohodě. Takže ta nespavost byla opravdu jen změnou režimu, že jsem se celý víkend válela a spala i přes den, když jsem měla celý zbytek rodiny z domu. Ale byla jsem z toho vyplašená, co zase přijde 🙂 .

hroska
19. okt 2013

@krupovamonika ok, ano vyskusaj ten Lexaurin, neviem kolko mg mas tablety, ale zacni s 1,5mg to je cca ako 0,25 mg toho neurolu, drzim palce 😉

esselte
19. okt 2013

@hroska Áno, ataky ustúpili, už je to ok, skúsim pomaly vysadzovať aj xanax na noc, skúsim ho zmeniť na lexaurin a potom vysadím,horšie je to teraz s tým boľavým zubom,ale dúfam, že aj to prestane.

simka1111
19. okt 2013

@hroska ahoj, ako vikendujes???? chcem sa ta len opytat , neprisla si na nieco ? 😠 ja som si asi druhy den zdvihla davku toho setralinu, pocittujem trosku napätie , ale nic viac necitim .. Ja mam uz normalne obavy, ze ten sertralin mi fakt nezaberie.......uz by to malo funhgovat na tu naladu 😒 lebo uz som aj dost z toho vycerpana vsetkeho, proste ucenie skola a ked by som uz mohla mat volno, tak depresia, ako totalka.... ... uz som z toho celeho zufalaaa... ja uz konecne si chcem oddychnut ....... co si o tom myslis? mala by mi dr. zmenit liecbu co ja viem napr za cymbaltu to je dualne ... alebo cakat.... ja uz fakt neviem... v utorok idem k nej

simka1111
19. okt 2013

Ahojte baby, vela prispevkov tu dnes pribudlo, chcem Vam vsetkym popriat, nech ste cim skor stabilizovane.a ok , nech lieky cim skor zaberu 😉

hroska
19. okt 2013

@simka1111 takze teraz si na 150mg Sertralinu,vsak? no to je davka, ktora by ti uz mala stacit a zabrat.takze daj mu poslednu sancu,posledny tyzden. ak ti nezaberie 150mg do 200 mg uz podla mna pre teba nema vyznam ist.ak to nepojde k lepsiemu, treba zmenit, uz sa trapis ako kon 😠 este som sa ta chcela spytat, okrem anhedonie, ake mas este problemy?ja upratujem jak drak a vcera som bola u rodicov okna umyvat, tatino mavyskocene driekove platnicky a mamina zatnutu krcnu chrbticu, chudaci, tak su taki invalidni. 😝

simka1111
19. okt 2013

@hroska nie ja som rovno dala 200mg, ked sa moze tolko, tak som to uz priklincovala uplne 😉 tak ta anhedonia jedine, proste ja sa aj viem naucit a tak, v pohode len ked si zrazu uvedomim, ze nic necitim, tak to je katastrofa 😒 vtedy to tak na mna dolahne a zacnem si uvedomovat, ze v podstate tu uz navzdy tak bude, ze s mi to bude vracat, ze uz nkdy nebudem zit ako dakedy pred spoznanim tejto choroby, ze som farmakorezistentna, ze uz mi nic nezaberie , proste kvantum otazok.... .. ja sa fakt bojim, ze uz navzdy takato ostanem bez emocii ..... 😲 a ty si riadna sikovnica, aj okna poumyvas rodicom :P

hroska
19. okt 2013

@simka a este mi napis co si brala doteraz ake AD,napis vsetky

hroska
19. okt 2013

@simka1111, tie jednicky som ti zabudla 😝 takze ake AD si doteraz brala,ako zaberali a este kolko uz uzivas Sertralin? 😨

lenka00
19. okt 2013

Ahoj holky, vsechny Vas moc zdravim...zacina nam podzim, brzy se stmiva, tak o to vic je to pro nas tezsi obdobi, tak drzim vsem palce, at to co nejlepe vsechno zvladneme...
@simka1111 moc na Tebe myslim, cetla jsem, ze sis zvedla davku na 200mg, ted urcite musis chvilinku pocitat se zhorsenim jak deprese, tak uzkosti, jeste nedelej rozhodnuti az tak po 14-21 dnech uzivani te vyssi davky..ja vzdy kdyz jsem zvedla sertralin tak se mi tak na 14dni vse zhorsilo...jeste me napada, ze jsi stale uzivala jen SSRI a ze pokud bys na te vyssi davce necitila zlepseni, tak bych zkusila taky ten venlafaxin...pak me jeste napadlo, zda by se nemohlo jednat u Tebe o nedostatek dopaminu - taky zpusobuje deprese a anhedonii???

simka1111
20. okt 2013

@hroska no tak musim zaspominat.. no tak escitalopram, mirtazapin, teraz sertralin a aj paroxetin uz davno.... cize dost toho ... a zabrali mi az na ten mirtazapin, mozno aj ten by zabral, ale vysadila som ho pre tu vahu.....A sertralin beriem od 2.9. cize necele dva mesiace, tak neviem fakt co mam robit, mozno len trpezlivo cakat.... lebo zasa uz som to tu pisala, ze u oca a u sestry to bolo tak, ze proste nie hned za 2 mesiace im zabralo, oco mi vravel, ze on spociatku mal aj starsnu uzkost, depresiu, proste nebol schopny ani ist do roboty, proste totalna nefunkcnost.... a potom jak zacal brat ad, tak najskor sa mu ta uzkost vyrazne upravila, bol schopny normalne funovat, sam vravel, ze to bol taky neutralny stav , proste ako robot robil, netesilo ho to, ale robil t... a mozno aj polroka u neho trvalo to obdobie a postupne ta radost prichadzala a u sestry detto.. sak kolko ona sa chudera nachodila k psychiatricke , este chodila k pedopsychiatricke a tiez tak postupne pozvolna to stastie prichadzalo .... ja fakt neviem, na jednej strane som uz dost vytrapena a uz fakt chcem nech mi je ok, na druhej strane nechcem menit, lebo zasa menit.. 😒 a ked sestre zabral ten sertralin , tak mal by aj mne nie? co mam robit?????? ked hroska ja sa velmi bojim, ze uz navzdy budem touto chorobou poznacena.... ☹

simka1111
20. okt 2013

@lenka00 ahoj, aj ja na teba myslim , ako sa mas??? lepsie trosku ? 😉 dufam , ze aspon tebe je lepsie ... A ja uz neviem, coho mam nedostatok, ci serotoninu, ci dopaminu, ci noradrenalinu, ci akej inej sprostej latky... prepac, ze pisem tak, ale uz neviem inak pisat........ som vycerpana uz 😒 ... a najhorsie je , ze sas musim furt len pretvarovat, ze ako mi je dobre .... minule este sestra uplne ze priklincovala..... ze aka som ja pokojna , stastna , ze ako to vsetko v pohode zvladam a ona je cisty neurotik, tiez sa objednala k psych. No vtedy som take nervy dostala, a som jej hnusne povedala, ze ako moze vediet , ze ako sa clovek citi, to nikto nemoze vediet, iba ten clovek a nechtake sproste reci nema a ona ze to vidno na mne ze som v pohode, tak aspon viem pekne maskovat , ale uz ma to unavuje ..........dakedy mam strach, ze moja hlava je uz uplne odrovnana , ze uz proste do konca zivota takto ostane.....

simka1111
20. okt 2013

@hroska a este co sa tyka este toho zaberu ad, tak co si pamätam , tak u mna vzdy bolo nieco, co ma nakoplo... alebo neviem ako inak to mam napisat .. Napr. u escitilu to bolo tak , ze brala som ho asi tyzden pred maturou a ja to neviem opisat, ale v ten 1.maturitny den sa nieco zasadne stalo.. Ja som prisla do skoly, a proste sme riesili len , kto kedy pojde na rad, proste to bol taky pozitivny stres a v ten den som zmaturovala na 1 a dolahla na mna taka ulava, neviem to opisat, ja som prisla domov a zrazu som sa z toho tesila....a normalne som sa divila sama zo sebe.... potom rano som sa zobudila , a to stastie este nebolo take nejake extra, ale bolo mi lepsie a potom sa to cele rozbiehalo postupne , kazdym dnom fakt lepsie a lespie az mi bolo uplne super bez priznakov som bola, az dovtedy co som nezacala vysadzovat frontin ..... a vtedy relaps a doteraz sa z toho nviem spamätat

hroska
20. okt 2013

@simka1111 no strasne rozmyslam nad tebou.....vies, je pravdou,ze ja ked som sa liecila 1.x, tak to bolo podobne ako u tvojho tatina a sestry,cize zaber AD bol,ale ta stabilizacia bola dlhsie veru ten pol rok aj rok. takze si myslim, ze aj u teba by to asi postupne prichadzalo a okolo toho pol roka az roka by si bola ok. ALE, uzivala si escitalopram,paroxetin a mirtazapin, co su teda dost ucinne AD a po nich ten ten Sertralin, ktory je vlastne tiez ucinny, nechcem ho podcenovat, napr. na OCD je mozno najucinnejsi,ale zda sa mi po paroxetine a escitaloprame trosku slabsi. u teba je problem ta rekurentna depresia a tiez je pravda, ze uz troje SSRI neboli u teba plne ucinne. Su urcite postupy pri nedostatocnej ucinnosti a nemozem si pomoct, proste tie postupy nepustia, stale mi to u teba vychadza na Venlafaxin. 😨 Venlafaxin je urceny ja rezistentne depresie, na rekurentne depresie, je pravdepodobne ucinnejsi ako SSRI,kvoli jeho dualnemu posobeniu,ma rychlejsi nastup ucinku ako SSRI a velmi malo NU. takze toto je moj nazor.co sa tyka toho Sertralinu beries ho 6 tyzdnov, co je doba, kedy by uz vacsina priznakov depresie mala odist,ale vidim, ze si stale nespokojna,stale.....myslim, ze v tvojom pripade by ta zmena nebola chybou, pretoze 6 tyzdnov je dost, ine by bolo, keby si prestupovala po 14 dnoch, to by si si mohla pekne vypestovat farmakorezistenciu. ja som prestupovala tiez zo Sertralinu na Venlafaxin, netreba tam nijaku vymyvaciu dobu, kedze som bola na 200mg ako ty, posledne 2 dni som uzila len 100mg Sertralinu a potom den uplna pauza,to som nemala vobec nic....taka ocista a na dalsi den uz Venlafaxin. dost som nad tebou rozmyslala, ale vies,ja nie som dr., som len clovek s osobnou skusenostou s depresiou a mozno trosku mam tieto veci teoreticky nastudovane a tak trosku sa snazim porozumiet ludom....

sandra2308
20. okt 2013

@mariemmka ahoj,tak ja som zlepsenie zacala pocitovat asi tak po mesiaci,mozno aj neskor,ked presli tie vedlajsie ucinky,aj po tych troch mesiacoch som sa citila sice dobre,ale stale som mala blbe rana,ale to tiez netrvalo dlho,max.2 hodinky a potom o.k.,prepac ak som ta vystrasila,to bolo asi iba take prechodne blbe obdobie,lebo uz asi tyzden alebo dva mi je uplne super a dokonca uz od rana,a to som tesne pred menzesom a necitim nejake vykyvy,tak zeby konecne po dvoch rokoch mi bolo super?Bolo by to nieco uzasne,inac predtym som mala problem aj zajst do mesta,do obchodov,skolky....,teraz chodim vsade v pohode.Tak aj tebe prajem,nech ti tie lieky zaberu aspon tak ako mne,vydrz,ako mi napisala hroska na zaciatku,vydrz,stoji to za to,uvidis.Mala pravdu.Drz sa a daj o sebe vediet

simka1111
20. okt 2013

@hroska dakujem ti za radu a za vsetky rady, ktore si mi dala a davas... 😉 Co pises, vidno ze to pise clovek , ktory depresiu sam zazil a vie ake to je cakat.. Urcite sa v utorok poradim s mojou dr , co si o tom ona mysli , zvazime vsetky za a proti ...potom ti napisem , ako to dopadlo cele... :P

lenka00
20. okt 2013

@simka1111 ja jsem na tom dost podobne jako ty, i ty myslenky, ze uz mi nic nepomuze, ze to zustane napora takove apod. uplne stejne + mam jeste dost uzkost, vecer se citim lepe, dokonce si rikam, co porad blbnu, vzdyt si druhy den udelam pekny den, jak uz jste tady napsaly - namaluju se (coz uz jsem skoro 3,5mes. neudelala - teda rasy se sem tam hecnu a nejvyssi level je , kdyz si upravim oboci), konecne si na sebe vezmu neco jineho nez nosim celou dobu, akorat jsem zmenila tehotenske kalhoty za normalni dziny - jinak porad to stejne, a pujdu ven zavolam kamaradkam apod a rano je to vsechno pryc, ani ty zuby se mi nechcou a vsechno je neuveritelne tezke - no, tak zkracene ja asi tak...vis me na tebe sedi i trosku dopamin - tam se davaji nizke davky amilsupridu - zkus na to kouknout, kdyz ty ssri nea ne zabrat a cetla jsem kazuistiku jenoho pana, ktery se proste porad nedokazal radovat a nakonec po asi vsech ssri mu pridali toto a najednou obrovska zmena, ja vim, ze kazdy je uplne jiny a jak se pise ad jsou jako topanky 😉 kazdemu pasuji jine...

lenka00
20. okt 2013

@simka1111 amisulpirid - blbe jsem to napsala, ale je mi samozrejme uplne jasne, ze lecbu musi naordinovat lekar, jen to pisu, at se na to zkusis podivat, ja uz ttiz premyslim i u sebe na vsechny moznosti, co bych jeste mohla zkusit 😉

simka1111
20. okt 2013

@lenka00 ja ani nemam az tak rozdiel medzi ranom a vecerom , tak ti poviem ja mam skor rana lepsie, netradicne ale u mna je to tak 🙂 vecer to na mna cele dolahne ... -a co sa tyka toho dopaminu, moze v tom byt kus pravdy, len ked ja velmi nechcem tolko liekov brat, som mlada na to este.....ja neviem, ale spytam sa dr. o tom dopamine.... toto, ze kazdemu pasuju ine, to je na tom najhorsie ...,,,,...keby ze viem vratit cas o 4 roky, takt to spravim a nedopustim sa uz takych chyb akych som sa dopustila

savanna
20. okt 2013

ahojte kocky,

tak ja som mala prvy vikend s mirzatenom... v piatok som si dala pred spanim polovicku z 15 mg tabletky no a rano som sa citila, ako keby som sa s konom zrazila, totalny poopicovy stav, ako keby mi ani hlava k telu nepatrila, taky zvlastny pocit, velmi neprijemny, a co je horsie, ze to nebolo len rano, ale trvalo to az cca do 17.00, dovtedy som nebola schopna ani fungovat. A ani sa mi v noci dobre nespalo.
No tak som si povedala, ze takto to nepojde, lebo dnes som musela byt cely den v praci 😖 😖 Takze som si vcera dala iba 1/4 tabletky, co je iba nieco cez 3 mg a dnes teda som dokazala cez den fungovat, trochu som chvilami mala tocaky v hlave, ale inak celkom v pohode. Akurat rano mi bolo az do placu, ked som sa chystala do prace, normalne som mala slzy v ociach, mali ste to aj vy, ze ste na zaciatku uzivania AD pocitovali este vacsiu depku ako obvykle? Lebo ja som teda neplakavala vobec, uz strasne dlhu dobu, bola som skor ako stroj.

Tak ja tu davku budem asi postupne takto titrovat z 1/4 tabletky na pol atd. ... neviem si to nijako inak predstavit, zase sa mi potvrdilo, aka strasne citliva som na tieto lieky, a navyse, ked musim trcat stale v praci, tento tyzden ani nepripada do uvahy, ze by som si vzala volno 😝 😝

Uz len tak samu seba utesujem, ze sa vyliecim, a potom budem mat aj dost energie, aby som si nasla novu pracu, kiezby ... trochu sa obavam, ci mi ten mirtazen vobec bude sediet, a ak aj ano, asi to bude na dlho, zatial s nim bojujem a v spanku nebadam ziadne zlepsenie, dam si ho, citim sa ako opita, ale nie v tom zmysle, ze by sa mi malo dobre spat, skor som taka oblbnuta.

lenka00
20. okt 2013

Ahoj @savanna urcite ten ranni plac je z nasazeni AD, ja to tak mam taky, vzdycky kdyz jsem nasadila o dost se mi zhorsila deprese i uzkosti, rano se mi vzdycky silene chtelo brecet, oddpoledne uzkosti a vecer uz se trosku dalo...drzim palce, at je ten mirtazapin pro Tebe to prave AD a at brzy zabere, jak si psala, ze je pro Tebe silene tezke, tak to pocituji uplne stejne, kazda naprosto jednoducha vec je pro me tezka...drz se..

mary1995
21. okt 2013

@lenka00 @simka1111 @hroska Ahojte dievčence. Ako ste víkendovali ? Čítam , že simka1111 lenka00 stále rovnako nechce sa to pohnúť. Simka zvýšila si teda na 200 mg? Ja keď som zvyšovala, tak prvé tri dni som sa cítila príšerne a vo štvrtý deň sa to zvyklo troška upraviť k lepšiemu. Simka, ja keď som brala Zoloft tiež mi to trvalo dlho možno aj pol roka kým som sa vôbec aspoň čiastočne stabilizovala, dokonca ešte v lete cez dovolenku sa mi tak polepšilo, že som mala pocit , že až po roku mi Zoloft lepšie zabral. Ale aj to bolo len dočasné.
A škola v pohode?
lenka ja som tiež bola tak, že keď som si obočie vytrhala, tak som sa už tešila , že som toho bola schopná. Najhoršie na týchto našich chorobách je to, že liečba napreduje veľmi pomaly a človek dlho žije v neistote , či vôbec mu sadli AD.
hroška dúfam , že sa cítiš dobre, keď si si už aj okná poumývala, len to prosím Ťa nepreháňaj, predsa si ešte krátko stabilizovaná.
Ja som bola OK až v sobotu večer ma chytila úzkosť, zlá nálada a trvá to doteraz. Som z toho nešťastná myslela som si, že už som za veľkou vodou, ale predsa to tak nie je.Včera večer už som si skoro aj poplakala . Zas može to byť aj počasím, je dosť zamračené. Pevne dúfam, že je to výkyv a všetko sa napraví, predsa tie TCA účinkujú dosť neskoro.

hroska
21. okt 2013

@mary1995 ahoj, neboja sa zo zaciatku byva tak, ze jeden den dobre, druhy zle, potom dva dni dobre,,den zle a zase 3 dni dobre a 2 zle......a tak dookola, az kym sa to nevystabilizuje. Dolezite je, ze liecbu dobre tolerujes a prisli aj tie dobre dni....takze vsetko tomu nasvedcuje, ze bude dobre 🙂 😉 ja som ok,ziadna depresia, ani uzkosti.....to je pre mna zaklad.akurat som mozno viac nabudena, taka ze neobsedim, prirovnala by som sa k nebohemu francuzkemu hercovi Funesovi. 😝 . 😀 ...myslim, ze telo si este stale zvyka na tu Alventu, uzivam ju 2 mesiace.

mary1995
21. okt 2013

@hroska napísala som Ti taký dlhý príspevok, ale som asi niečo zle ťukla a všetko mi vypadlo. takže všetko čo píšeš aj ja viem , ale predsa sa vždy vyplaším, vieš tie roky som prežívala lepšie povedané živorila a fakt sa toho veľmi bojím. A k tej Alvente Ti poviem moju skúsenosť. Prekladali ma z Anafranilu na Alventu. Anafranil vieš ako utlmuje, od neho by si aj celý deň spala. A zrazu som z Alventy naštartovala ako raketa, energie som mala strašne veľa, všetci na okolo sa ma pýtali, že či nepijem nejaké en.nápoje, lebo som sa úplne zmenila. Bola som ako tryskáč. Ináč toto mi zostalo aj po Zolofte a teraz ako mám to kombo, tak som očakávala, že budem menej energická a predstav si, že nie, v noci som sa budila asi na jednu hodinu o tretej nad ránom , trvalo to cca 4 týždne a potom to vymizlo samo, teraz spím do rána.
Ale aj keď si taká energická, dávaj si na seba pozor, dopraj si oddych a relaxuj aby si sa náhodou nedekompenzovala. Užívaj si život, opatruj detičky a dávaj si na seba pozor!!!!!!!!

hroska
21. okt 2013

@mary1995 to je vyborne, ze v noci spis 🙂 ....to je tiez dobry znak. A to som vobec nevedela, ze Anafranil utlmuje 😨 Tak to by sa aj mne teraz zisla taka kombinacia s Anafranilom 😀 😀 😀

mary1995
21. okt 2013

@hroska Neblázni, ešte len vydrž na monoterápií. Ešte je skoro pre Teba kombo. 😠 😠 😠 😠
Anafranil veľmi utlmuje, akože som fungovala normálne, ale večer od 8-mej som spala do rána v kuse. Cezvíkend som vstávala na obed. A vždy som snívala o tom, že si zoberiem dovolenku a celý deň budem spať. nakoniec som si ju nikdy na spanie nezobrala.
Teraz mám taký dobrý režim Cez týždeň vstávam o pol siedmej a cez víkend keď mi nezvoní buďo tak vstanem okolo 1/2 8. A nie som ospalá, toto mi vyhovuje.