Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
29. okt 2013

@maria43 no viem, ze depresiu nemas.vseobecne na uzkosti zaberaju vyssie davky AD. tie pocity ako napatie, lakanie,strach..
.vsetko doverne poznam 😝 este by som ti odporucila pravidelne uzivat Magne B6 (je to prvok horcik a vit. B), uz dostat aj Magne B6 forte-su to take granulky,len si ich nasypes do ust. a velmi dobre by ti bolo aj keby ti mohol niekto popichat injekcie B12.....je to na taketo stavy ktore popisujes

lubica64
29. okt 2013

AHOJTE@hroska@mariemmka,valdoxan beriem 300 mg, ja som ta, ktorej dlho stacil 7 rokov Seroxat 20 mg, za tu dobu som 2 x vysadila, vzdy sa to vratilo, ten druhy navrat bol tazky, k seroxatu mi bol pridany Mirtazep.., trvalo to aj 4 mesiace,kym som sa stabilizovala,
potom sme Mirt. vysadili a zostal zase len seroxat 20, po cca 3 rokoch prestal Seroxat ucinkovat, zvysovala sa davka, nic.., lekar mi pridal k nemu alventu , mala som podrobny rozpis na zvysovanie alventy, skoncila som na 225 mg Alventa +20mg seroxat, po 1 a 1/2 som vysadila postupne seroxat a potom aj postupne alventu 75 mg, cize ostala som na 150 mg alventa a po 3 mesiacoch -bum- to bol zaciatok jula sa neviem dostat do remisie, najprv k 150 Alventy mi pridali 75 mg, nic od 1.9.to bolo uz celkovo 300 mg alventy nic, k tomu od 18.9. valdoxan 1 tbl., neviem preco, lebo spanok som mala celkom dobry. Fungujem ako robot, cize fyzicky celkom zvladam, mam hlavne velku uzkost, casto placem, strasne sa bojim ze sa zblaznim, vlecie sa to dlho, poradte baby ☹ 😒 ☹
hroska co sa tyka vedl ucinkov alventy nic vyrazne som nepocitovala , trosku nechutenstvo, to je snad vsetko, no vidis ale zase ma to tahalo vysadzat, a lekarka suhlasila ☹
marienka, preco mi dala valdoxan neviem , lekarka rozpraval nieco v tom zmysle , ze aby som mala pokryty cely den,cize rano 150 alventa, obed 150alventa a na noc 1tbl valdoxan

zuzinkabluzinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka1012
29. okt 2013

@simka1111 Verim ze asi teraz nepocitujes niaku extra radost,ak vobec niaku.Ale z najhorsieho si vonku.Podla toho co opisujes si na tom uz naozaj dobre,aj ked neviem ako si bola na tom pred liecbou...Vies kocky co tu pisu niektore tak aj ja si prave vtedy uvedomim ze dakujem bohu ze som teda ja na tom este tak dobre a myslim ze to je aj tvoj pripad...Netrpis neznesitelnimi depresiami,pocitmi na samovrazdu,nemas silne uzkosti,mozes kludne spat,vies co by niektore baby za to dali??takze si stabilizovana a ten pocit radosti to uz je len taka ceresnica na torte ktoru samotne lieky nespravia ale ty sama.Z najhorsieho si vonku,takze mas dost energie na to aby si zacala na sebe pracovat.Napr my dve so sestrou sme sa zhodli, ze naj kniha co sme citali je miluj svoj zivot.Dokaze uplne zmenit myslenie a naozaj sprijemnit den a pohlad na veci...Ale s tou knihou treba pracovat a nie len raz precitat a dat bokom.Moja sestra ju cita kazdy den a je vidiet ze odkedy ju ma je na tom lebsie.Napr velmi dobra kniha je aj 4 dohody,Tajomstvo.Tieto knihy su svojim sposobom teda aspon pre mna ako dobry psycholog,pretoze vzdy ked sa zacitam,citim sa lebsie,myslienky mam pozitivnejsie atd a o tom to cele je...Nesedela som necinne ale hladala nieco co mi bude pomahat ako sport,priatelia hobby a hlavne tie knihy,ktore citam pri cajiku a beriem to ako relax.Mozno keby si bola viacej vdacna,bola by si aj viacej stastna...Pretoze ked je clovek vdacny,ruka v ruke kraca popri nej aj radost.Ved uz len take banality a pre nas samozrejme veci ako nase nohy,ruky,oci srdce jedlo,moznost studovat,mat rodinu,priatelov a mnohe ine veci co berieme za samozrejmost nam tak ulahcuju zivot a bez niektorych by sme boli strateny.Treba si uvedomit ze to nieje samozrejmost ale mi to mame a za to treba byt vdacny.(samozrejme netvrdim ze si nevdacna...) dovolim si citovat:Kto ma vdacnost,bude mat,a bude mat este ovela viac.A ten kto vdacnost nema,nebude mat a bude mu odnate aj to co ma...Je to myslene tak ze kto ma vdacnost bude mat hojnost bude mat vsetkeho este viac za co je vdacny lebo tak to proste naozaj je🙂A ten kto vdacnost nema,ten nebude mat nic a vezme sa mu aj to co uz ma..(zdravie,praca,peniaze)Chvilka poezie 😀 Vies musis si najst naozaj to co ti bude robit radost,kazdemu pomaha nieco ine.Clovek v tazkej depresii by asi zbytocne cital knihy atd,ked ani nema silu ju otvorit.Ale ty si uz na to dobre a je najvyzsi cas na sebe zapracovat a necakat ze lieky to urobia za teba.Ja teda nepoznam naozaj lieky,ktore by robili ludi stastnymi a davali im pocit radost...Dokazu nakopnut cloveka aby fungoval,ale pocit radosti a stastia ti nedaju...To mozes len ty sama.Ved uz len taka jedna pozitivna myslienka dokaze robit s clovekom divy a takysto aj zla.Ty si taka na filmi vsak???mam jeden pre teba Vola sa CO mi len vieme a je to o dievcati co trpela uzkostami a sebaobvinovanim a nepacilo sa jej jej telo atd a o tom ako sa clovek dokaze zmentit len prave inym myslenim...Skus si to pozriet... 😉

janka1012
29. okt 2013

@annetta3 ja beriem citalopram od uzkosti uz sedem mesiacov a v celku v pohode ale pracovat musim na sebe,pretoze to lieky za nas neurobia...Mala som take uzkosti ze som sa lakala,stale som bola v strese,stale som riesila co ked to a to co bude...Triasli sa mi ruky a mala som caste zavali tepla aj palenie koze ale to uz bol extrem inak som nemala niake vazne problemi ze by ma nebavil zivot,alebo niake zachvaty paniky atd...bezne uzkosti sposobene tazsim obdobim...teraz som uz celkom v pohode sem tam niaka uzkost ale s tym sa musim naucit pracovat...Kolko mas rokov ak sa smiem spytat??

hroska
29. okt 2013

@lubica64 a pocitujes nejaky rozdiel medzi tym, ked si uzivala 150mg Alventy a 300mg . 😨

annetta3
29. okt 2013

@janka1012 já kdysi prodělala ataky paniky, k tomu jsem měla obsedantní myšlení a derealizace, silné odcizení. Z toho mi pomohla skvěle a rychle terapie bez medikace. Když jsem po 5ti letech dostala 2 ataky, tak se léčba pokazila, já byla nucená pořád do AD, ač mi nedělala dobře. Nemohla jsem po nich brečet, utlumovala mě, zvyšovala úzkosti, no nakonec to došlo do deprese, jak jsem psala, když mi je primář vysadil ve chvíli kdy jsem nasazovala, když to bylo třeba. Tak ať se Ti daří.

annetta3
29. okt 2013

Holky měly jste některá po nasazení AD vyšší úzkosti až hodně silné, nebo tu jsem vyjímka, to samé s náladou a vším. Léčím se na deprese a úzkosti.

lubica64
29. okt 2013

@hroska, nie praveze nepocitujem ziadny rozdiel, nafigu jedno aj druhe, preco ?

janka1012
29. okt 2013

@annetta3 derealizace, silné odcizení-co to je??ake su priznaky???

janka1012
29. okt 2013

@annetta3 Nieco som si o tom nasla...neboj asi to nieje az take hrozne...Pozri precitaj si toto mozno ti to trosku pomoze
minulosti takéto stavy spôsobené stálym stresom, napätím a úzkostmi. U mňa trvali asi 2 týždne, pokiaľ som sa nezobral a nešiel k psychiatrovi. Po kompletnom vyšetrení a vyjadrení psychológa aj psychiatra som trpel chronickým stresom. A údajne ak sa človek neustále preťažuje a stále trpí úzkosťou, tak mozog prepne na takýto stav vedomia, pokiaľ sa človek neukludní a nezačne ventilovať stres. Derealizácia a depersonalizácia je akokeby núdzový režim v ktorom nám dáva mozog najavo že je treba niečo riešiť. Najväčší problém je STRACH. Keď sa človek zľakne, akokeby si od toho zľaknutia vytvoril bod ku ktorému sa neustále vracia. To si človek často vôbec neuvedomuje, že si takto vytvorí spúšťač. Potom už len stačí tá správma myšlienka (alebo predstava) ktorá vyústí v somatické prejavy. A akonáhle sa tento kolobeh naštaruje, nikdy sa nezastaví sám od seba a je ho nutné často preťať (s pomocou psychológa). Kto si takéto niečo neprežil, nevie aké to je, ale derealizácia a depersonalizácia sa doslova živí strachom (a udržuje alebo zosilňuje podľa intenzity strachu).

Zeddicus píše:
Mám trochu slabý strach, žeby sa to mohlo vrátiť, ale zatiaľ sa to chvalabohu nevracia.
Toto je ten najhlavnejší problém STRACH, že by sa to mohlo vrátiť. Strach z očakávania, alebo čakaním na príznaky!

Zeddicus píše:
Tieto stavy boli horšie ako akékoľvek duševné trápenie, dokonca ani smútok zo smrti blízkeho by asi nebol taký hrozný ako toto. A v tom stave by mi to ani riadne nedošlo, čo sa stalo, keby ktokoľvek známy mi zrazu umrel. V tomto stave by som si aj na pohrebe prišiel ako v sne a ako mimo realitu.
U m\a to bolo najhoršie v noci keď som zaspával, kedy to záviselo silne od mojích myšlienok. Človek sa často vôbec ani neuvedomí na čo práve v tú a tú chvíľu myslí.
Derealizácia a depersonalizácia nieje porucha ale signál.
Mne pomohli každodenné relaxácie, autogénny tréning, organizácia dňa (naplánovanie, režim) a denník s myšlienkami (obavnými). Čiže práca na sebe a spoznávanie sa, nemýľte si túto činnosť so sledovaním sa.

Lariyanama píše:
Ak si skutočne želáš potlačiť tieto stavy, odporúčam plnú dávku denných starostí, sluchátka do uší, 3 deci alkoholu a 5 deci televízoru...
Tak toto je asi najhoršie na tie stavy čo môže byť !!! Presný opak (aspoň podľa mojej skúsenosti)

mary1995
29. okt 2013

@simka1111 Ďakujem Ti za podržanie. Vieš už som si myslela, že som OK lebo fakt som sa cítila lepšie, a potom ako som prestala užívať Zoloft a nabehla som na Sertralin Actavis po štyroch dňoch sa to zhoršilo. A od tých čias je to zase iné. Človeku je z toho do plaču, predstav si , že som začala úplne ináč rozmýšlať, tak optimistickejšie, tešila som sa na budúcnosť..... a toto teraz vymizlo. Fungujem ako doteraz, všetko fyzicky stíham ale je to horšie ako to bolo pred týždňom. Aj som hladala na nete, či výmena originálu za generikum môže mať takéto následky, a veru písali ľudia, že sa to stávalo. Konzultovala som aj s dr. a ona hovorí, že mám vydržať ešte týždeň.
A čo Ty? Pociťuješ po tom zvýšení nejaké zlepšenie?

janka1012
29. okt 2013

@mary1995 preco si prestala uzivat Zoloft??ked ti po nom bolo fajn???ak sa smiem spytat...

mary1995
29. okt 2013

@janka1012 Dr. mi to navrhla, kvôli doplatku, za Zoloft sa dopláca za 1 recept /3x28tbl/ 68 € a to mi vydrží na 3 týždne, a v Sertralíne Actavis je tá istá účinná látka ale doplatok je len 3 €. Ale veľa ľudí ani nepocíti , že prešli z originálu na generikum, ale ja asi patrím k tým, ktorí to pocítia. Ale je tam aj možnosť , že to zhoršenie ani nie je z tej výmeny, proste je to výkyv. Uvidím, čo povie dr. za týždeň.

janka1012
29. okt 2013

@mary1995 Mara vies ono tie uzkosti nemusia byt prave tym liekom...ja beriem lieky uz 7 mesiacov a mam sem tam uzkosti a nepripisujem to lieku,pretoze ho beriem uz dlho a zabral celko,samozrejme keby som zmenila lieky uz by som myslela ze prave vdaka nim sa mi zhorsil stav...Ked menis casto lieky tak ani sama nemozes uz vediet s ktorych ti je fajn a z ktorych nie,lebo to trva dlhsie kym jedny zacnu zaberat...samozrejme aj tvoje obavy s toho ci ti nebude po novom lieku horsie robi svoje...Skus este pockat,nemysli na to ze sa ti zmenil liek,ono generikum je skoro uplne to iste naozaj...vies ludia s depresiami a uzkostami maju tendenciu kazde zhorsenia na nieco hadzat...Napr mne ked sa pohorsilo uz som rozmyslala aky caj som pila co mi nesadlo(hladam poriciny inde,kedze lieky nemenim)ale niekedy to moze byt naozaj len vykiv nic viac🙂Poc sa pozorujeme,a hlavne strach je uhlavny nepriatel ...

mary1995
29. okt 2013

@lubica64 A nenavrhla Ti dr. výmenu AD? Ja keď som nabiehala na Zoloft, zakaždým keď mi pridali 25 mg som sa cítila o kúštik lepšie, zádrhel bol v tom , že ani 300mg / čo je 50% nad maximálnou dávkou / mi nestačilo. Ale viem, že mi zaberal, lebo som to zakaždým zvyšovaním cítila:

annetta3
29. okt 2013

@janka1012 ano toho mě tehdy skvěle zbavila psychoterapie, začalo to panickými atakami u kterých jsem měla derealizace, nevěděla jsem co to je. Ta psychoterapie velmi pomohla. Byla jsem pak silnější, než kdy jindy. Já neměla zrovna hezké dětství, tak už tam je základ. Když se mi vrátily 2 ataky po velikém stresu, tak léčba šla úplně jinak, psycholožka najednou postupovala jinak, nutila mě s psychiatričkou do léků, že kterých mi bylo zle, byla jsem z toho zklamaná, různě mě děsily, jestli se u mě nerozjíždí to či ono, až jsem skončila na jejich přání v léčebně. Od tamtud mě poslali domu s nasazenými AD a že potřebuji psychoterapii, přesně to o co jsem šla žádat. Bohužel po AD jsem se necítila moc dobře, byla na mě moc silná a zvyšovala mi úzkost (byla na mě moc silná a oni pořád zvyšovali, ale to jsem tehdy nevěděla, že je to přestimulace z AD) a pak to jelo, už nikdy nic nebylo jako dřív, byly to nejdříve úzkosti. Pak vysazení a jak jsem nasazovala, tak jak jsem psala ten primář mi AD vysadila přišla deprese.
Děkuju za Tvůj čas

lubica64
29. okt 2013

@mary1995 vidis vymenu mi nenavrhla, ja som uplne v zaciatkoch /pred 10 rokmi/, brala len seroxat 20mg a vidis, kam som sa dopracovala , tiez sa mi vidi je 300 mg alventy a 1 tbl valdoxanu je dost, mam taky vnutorny pocit takeho napatia,
neviem ci je to prestimulovanie alebo co, lebo som schopna ist behat, alebo cvicit, ale ti uzkosti a blbe myslienky , to sa neda ani o nich hovorit, hned mi busi srdce a guca v hrdle, toto ma hlavne trapi,
u Teba som sa velmi tesila, ked si mala zlepsenie, ale skus este vydrzat, ved sa tu pisalo, ze ten staronovy liek, co beries
zabera po cca 8-8 tyzdnov 🙂 😉 😉

mary1995
29. okt 2013

@lubica64 Vieš čo, to som aj ja mávala aj mám občas hrču vhrdle a teraz táto nová dr. mi povedala, že je to príznak panickej poruchy. Ináč v postate je to jedno čo to je, všetko sa lieči rovnakými AD len zaberá asi iné dávkovanie.
Ja som presne ako Ty, fyzicky OK nikto by o mne nepovedal, že mám takéto diagnózy ale mám tie úzkosti, pocit beznádeje. A tiež presne ako Ty beriem 2 AD a vysoké dávky. Ale ja mám aj diagnózu OCD tam sa dávajú 2x vyššie dávky ako pri depresií.

janka1012
29. okt 2013

@annetta3 Vies,ja si myslim,ze niekedy zle lieky(zla liecba,nevhodny postup liecby)mozu este viacej ublizit a rozvinut dalsie poruchy,diagnozi...Ja verim ze lieky naozaj vedia pomoct,ale nez naordinuju liecbu mali by skisti psychoterapiu a nie jednu skusat a az púo niakom bezvyslednom case nasadit lieky...mne sa nepaci ze ja som mala uzkosti a mozno by to spravila dobra psychoterapia,vtedy som o svojej chorobe nic nevedela a hned prve co boloa dame vam lieky...(bohuzial farmaceuticky priemysel m usi z niecoho zit a povecme si pravdu ze im az tak na nasom zdravy nezalezi...vedsinou su robene tak,ze potlacia priznaky choroby s ktorou sme tam dosli a ako bonus su vedlajsie ucinky a dalsie choroby vzniknute prave uzivanim ich zazaracnych liecikov)Takze nakoniec je to jeden kolkotoc.Z jedneho sa dostaneme vdaka liekom a vratime sa z niecim inym novym ochorenim v tom lebsom pripade.V tom horsom nam nielen ze nepomozu ani na dany problem ale este aj zhorsia a pridruzia nove diagnozi...Ale tak to je realita...Netvrdim ze teraz brat lieky je nieco zle,ale urcite to nieje nasm telu prizodzene tak ako menit funkciu mozgu...Len ma mrzi,ze kym ti predpisu lieky,je len malo doktorov co navrhnu najprv psychoterapiu.Nieje doktor ako doktor a vela ich len lieky predpisuje a to dokaze snad kazdy.To je moj nazor.Napr ani ja niesom nadsena ked mam pravdu povedat ze beriem lieky ale co uz ked ti nic ine neponuknu vsak???

hroska
29. okt 2013

@lubica64 no pytala som sa kvoli tomu,ze si na najvyssej davke, kde uz by ucinok mal byt, ale pises,ze stale si zle. pravdepodobne ta Alventa ti nesadla, tak ako by mala. ja som mala stasny , ale strasny pocit takeho napatia na Sertraline, som myslela, ze vybuchnem, proste napatie, vnutorny nepokoj, vsetky nechty som mala obhryzene a zaujimave, mne na to pomohla prave ta Alventa 75mg.ked som ju nasadila, hned prvy tyzden, ako keby mi pichli do zili nejaky oblbovak, normalne som citila, ako to napatie zo dna na den klesa a klesa. a nerozmyslala si tu vysoku davku Alventy znizit teraz ked mas aj ten Valdoxan?a co anxioitika, tie ti nepomahaju, ked mas taku strasnu uzkost a napatie?

simka1111
29. okt 2013

@janka1012 tak ja na take citanie nie som velmi , teda take knihy ze miluj svoj zivot atd..... U mna je to kontraproduktivne teraz , zasa vsugerovavat si na silu, aka som happy, vsetko je super, nema vyznam si myslim. Mna to len viacej vie dat dole. A tiez nemam rada take prirovnavania alebo porovnavania, ako je inej babe a tak... lebo do hlavy si navzajom nevidime, co jedna baba moze povazovat za nieco strasne, druha sa nestazuje, cize asi tak . A neviem , ci si zazila pocit depresie, teda pocit prazdna, nicoho... lebo toto je pri kazduckej depresii, ci uz je to lahka stredne tazka alebo tazka depresia a to ci dakto funguje pocas dna alebo len lezi, podla toho sa posudzuje ci je to lahka, stredna alebo tazka. A ja si myslim , ze na sebe sa snazim makat, nenechavam vsetko len na nahodu, viacej preto robit zatial bohuzial nedokazem ... Snazim sa zvladat skolu, lebo keby mi ta nesla, tak to je koniec uz, nemala by som ani kustik uz sebavedomia, k tomu casto som na stacionarnom bicykli, lebo je zname ze podporuje vylucovanie endorfinov, , vyhladala som psychologicku a budem sa snazit svoj problem aj takto riesit, . az velmi sa neuzatvaram do seba a snazim ako tak spolocensky zit, viacej zatial spravit nedokaaazem... Moj stav sa mi zda kazdym dnom pomalicky slimacim krokom zlepsuje, ale povedat si , ze som stastna a nemam ziadne problemy, si mozno budem moct tak za polrok povedat , nechcem nic silit, ked raz sa netesim , tak sa netesim proste, neda sa to ovplyvnit. ... a ani sa to nechcem snazit ovplyvnovat, chcem to nechat tak nech sa to vyvija samo , cas lieciii 😉

janka1012
29. okt 2013

@simka1111 Inak ja ta chapem,chcela som ta trosku povzbudit.viem ake to je asi si myslela ze co mi tu ta baba trepe... 🙂 Ja viem ze clovek ked je v depke a citi prazdno asi taketo reci velmi nepomahaju,ale myslela som ze si na tom lebsie... Ono super ze skolu zvladas si sikulka,aspon sa ako tak zamestnas a prides na ine myslienky...S ztym cvicenim robis veeelmi dobre aj s tymi priatelmi.chcela som tym vsetkym len popvedat ze ked uz ta nic netesi,tak aspon sa trosku potes ze to nieje horsie...Mna napr nedavno chytila taka uzkost,bola som u kozmeticky a totalne mi tam doslo zle.Zaval tepla,hned som chytila cerven,zalahnutie v usiach,myslela som ze poviem ze mi je spatne,alebo sa vypytam na Wc ze to tam predycham,ale nakoniec som to zvladla ako vzdy.ja nikdy neutekam,pockam az to same prejde aj ked sa tvarim ako keby som videla ducha a v ociach mam strach a cela horim no co uz som si musela zvyknut...Vies pravdu povedat,ja som vzdy trpela len tymi uzkostami,ked som aj mala depky tak skor take myslienky ze co bude so mnou,podozrievavost,nahovaranie si ohladom partnera,ale to asi ani depresia nieje skor uzkost asi...Este som nezazila pocit prazdnoty,vies ja sa smejem aj vtedy ked uz je naozaj zle a svoje najvedsie trapenie niekedy podavat ako najvedsi vtip roka,priatelou pobavim a ja si doma poplacem...Takze asi nejdem ti teda davat rady s knihami,ked sama som to nezazila.Ale som velmi vdacna za to ze nemam s tym skusenost.Vies ja sa v robote casto nudim mat taku pracu,ze mozem cele dni surfovat na nete a nasla som dneska nieco co som uz davnejsie citala,ale treba to papat podla mna.Kupuj si tu 85% cokoladu horku...Ona naozaj dokaze zdvihnut naladu... 😉 a kedze studujes,bude sa ti po nej aj dobre ucit ...

simka1111
29. okt 2013

@janka1012 Ako mne je lepsie, pomalicky sa to lepsi , nemozem povedat ze nie, ale zasa skakat od radosti nejdem , k tomu mam este daleko, ale viem, ze aj to casom pride, len to nechcem silit velmi, chapes? K comu to bude, ze si poviem, ze som stastna, ked to zatial este tak necitim , ja si chcem povedat, ze som stastna, ked naozaj budem ... 😉 a rada si pozriem aj zaujimave video , napr, to co si mi dala minule link , aj clanok nejaky precitam..zasa nemozem povedat ze nie..... A aj to ze som zacala chodit k psychologicke, tak ona sa ma nebude silou mocou presviedcat, ze mam byt vlastne stastna, ze mi nic nechyba, lebo to by malo na pacientov opacny efekt, si myslim, k takej psychologicke by som uz ani viacej nesla....... :P To nema cenu, taka bola moja prva psychologicka a som sa na to vykaslala a zanevrela na psychologiu , co je zle, lebo si myslim, ze ona vie vela veci vyliecit dokonca aj bez liekov, take panicke zachvaty a uzkosti sa daju pekne vyliecit bez liekov aj lahka depresia mozno ... Chce to ale vela trpezlivosti a casu.. tiez si myslim, ze dakedy lieky nie su potrebne, hoc lekari casto ich predpisuju, ked nemusia, ked to nie je az take vazne , lebo vsak to je najlahsie dat liek a hotovo , malokto ma cas a peniaze na psychologov a zasa nie kazdy psycholog je aj psychoterapeut. To je uplne odlisne.. som si citala, ze taky psychoterapeuticky vycvik trva 6 rokov aj viac... Je to dost komplikovane a prepracovane... Na kazdu diagnozu sa pouzivaju rozlicne terapie a ich kombinacie, je to zaujimave velmi .... Ale zasa nie na kazdu diagnozu vie psychoterapia pomoct, lebo taky schzofrenik v akutnom stadiu, no neviem, ci by mal osoh so psychoterapie, on si zije vo svojom svete , cize to samotny psychoterapeut musi posudit, ci je schopny dany problem riesit. Mne psychologicka povedala, ze sa to da, tak jej verim a budem usilovne na sebe pracovat 😝 🙂 🙂

petraxy6
29. okt 2013

Baby, niečo pre vás 🙂 myslím to v dobrom, dá sa na tom pracovať. ja som bojovala s PP už som čistá 😉
...Nad svojim strachom musíš zvíťaziť
sám. Nikto ti nemôže pomôcť, lebo nikto nepozná tvoj strach tak dobre
ako ty. V Labyrinte narazíš na niekoľko brán, ktoré sú tam na to, aby
ti pomohli. Zakaždým, keď do niektorej vojdeš, dozvieš sa, ako máš
ďalej postupovať, aby si sa cez ňu dostal. Keď úspešne prejdeš
všetkými bránami, okamžite budeš poznať cestu von. A ešte niečo
Aladin. Pamätaj, že ty si sám tvorcom svojho strachu. Väčšina z nás sa
klame ilúziou, že strach spôsobujú veci mimo nás. Keď pôjdeš cez
Labyrint strachu a stretneš niečo, čo v tebe vyvolá strach, budeš si
myslieť, že tvoj strach je skutočný. Ale nie je to tak. Budeš mať
rôzne pocity, zrýchlený pulz, závrat, spotené dlane, triašku, skrátený
dych alebo stuhnuté svaly. Vedz však, že aj keď strach bude skutočný,
jeho zdroj je v tvojej mysli. Predtým, ako vstúpiš do labyrintu,
mám pre teba darček." Na Aladinovom krku sa objavila zlatá reťaz
s medailónom. Aladin naň pozrel a všimol si nápis -FEAR-
(STRACH). Obrátil ho na druhú stranu, kde boli štyri slová: Fantasized
Experieces Appearing Real:Vyfantazírované zážitky sa zdajú skutočné....

janka1012
29. okt 2013

@petraxy6 Ahoj 🙂 Ja mam socialnu uzkost ,ale nie niaku ze by som nevychadzala z domu...Snazim sa vsade ist coho sa obavam,koniec koncov viem ze to vzdy v pohode skonci ,v najhorsiom ma zavali cerven a na to si uz pomali zvykam 🙂 Presne ako pises je to len vyplod fantazie a strach je v nasej hlave...a ako sa ti to podarilo??brala si lieky???ja tym trpim uz od dectva ale len slabsimi prejavmi,ziadne ataky no ale par krat som uz chcela aj ujst,ale nikdy som neusla lebo to by uz potom asi naozaj vsetci cumeli 😀

janka1012
29. okt 2013

@simka1111 kukni aj Co mi len vieme aj to je dobre, ked uz sa ti nechcu knihy citat 😎Tak dufam ked budes pocitovat radost,tak nam to riadne oznamis 🙂 Tak so mna by asi nebola dobra psychologicka s tymi pozitivnimi hlaskami 😀 Asi by si utekala kade lahsie 😝 Ja chcem teraz najst tiez niakeho dobreho psychologa,ale musi mi naozaj sadnut...Proste niekto komu sa vyrozpravam a hlavne bude vediet ako na tu socialnu uzkost...niake triky,cvicenia to by ma bavilo.Skusala by som to aj v praxi.Este keby bol na telefone to by bolo uz naozaj super,ale to by som vela chcela...Musi byt taky v pohode aj vtipny a zaroven sa pri nom musim citit bezpecne a dobre a to je zaklad podla mna...Sestra teraz bola u niakeho ludoveho liecitela a totalne je rada ze tam sla.Vcera i volala ze dnes ide znovu.neviem co jej tam davaju,ale asi pojdem aj ja 😀

annetta3
29. okt 2013

@mary1995 to jsem v šoku. Za Zoloft 68 € a za sertralina Actavis 3 €, tak to je síla. Já z vlastní zkušenosti mary vím, že jsem na generika reagovala jinak. Já brala citalopram ratiopharm a pak do čech nějak byla pozastavena dodávka. Našla jsem si generikum úplně totožné včetně přídavných látek a reagovala jsem tak, že se mi stav zhoršil v té době už jsem byla stabilizovaná. Nakonec teda já zkusila citalopram actavis a ten mi sedl. Mně třeba originál seropram nevyhovoval jako toto generikum, nebo to od rathiopharmu. Je to i všeobecně už známo, že jedno AD se stejnou účinnou látkou nelze snadno zaměnit. V čechách u tom měli psychiatři i přednášku. Ale spousta z nich to ani neví. Pokud Ti to nebude dělat dobře, vrať se.

annetta3
29. okt 2013

@mary1995 tady jsem to našla

Pojem generace může být zavádějící
Doc. MUDr. Pavel Mohr, Ph.D., se soustředil na rozdíly mezi jednotlivými antidepresivy. Ve své přednášce nazvané Antidepresiva jsou (rozdílně) účinná se pokusil narušit některá zažitá paradigmata uvažování v psychiatrii. "Podle mého názoru sem patří například klasické dělení psychofarmak na generace. Implikuje, že novější farmaka jsou účinnější a lépe tolerovaná než léky předcházející. Není pravda, že každá další generace převýší tu starou. Druhou tezí, o níž lze pochybovat, je představa, že klinický profil farmak s analogickým mechanismem účinku je srovnatelný. Ta implikuje, že jednotlivé přípravky jsou zaměnitelné, což rovněž není pravda," řekl.

simka1111
29. okt 2013

@janka1012 to si pis, ze vam to oznamim, normalne keby sa dalo, tak to vykricim na celeho konika 🙂 🙂 🙂 🙂 budete to ako prve vediet :P 😝 ako ja viem, ze to bude , len neviem bohuzial kedy, to je na tom najhorsie.... Ako ocko mi vravel raz , tak unho to bolo tak, ze mal tazku depresiu , pokym lieky zabrali tak to bolo strasne, potom asi polroka bol na tom tak ako ja teraz, ze proste vsetko robil co mal , pracoval, staral sa o nas, nemal uzkosti ale ze sa netesil nejako a postupne to unho prichadzalo, postupne sa zacal tesit .... To je moj pripad pravdepodobne..rodina sa nezaprie.. Teraz je uz 6 rokov bez ad a je ok, k relapsu nedoslo , tak on je mojim velkym vzorom v tomto fakt. A obdivujem ho, ako dokaze riesit veci teraz, nestresuje, povie si ,ze to nestoji za stresy proste ta choroba ho v tomto zmenila . Napr. on aj mal moznost byt trosku vyssie na poste, ale on sam si povedal, ze to nemoze robit, lebo proste on je pedant az velky a vie, ze by mu to mohlo uskodit. Nehazarduje so zdravim . Obdivujem takych ludi, co prejdu takouto chorobou a zvladnu ju a funguju nadalej a aj zabudnu, ze daco take dakedy prezili a ziju naplno . A to video si urcite pozriem rada, dnes pred spanim si to pustim , ja stale pred spanim si pustam kadejake psychologicke videa :P A co sa tyka toho, ze by som od teba zutekala, tak neviem , mozno hej. Vies cloveku co sa nevie potesit povedat, ze nech sa tesi len ztoho ze je , ze ma domov, tak to by vela ludi sa rovno obesilo.. ale nic v zlom... Prave preto psychoterapeut nemoze byt kazdy, oni musia prejst specialnym vycvikom, co maju robit, ako sa k takemu cloveku maju spravat. Mna sa aj moja pytala napr. ci sa mi sniva, co sa mi sniva, ci sa mi sen aj opakuje nejaky..... tak som jej povedala , ze furt sa mi sniva, ze som stastna v tom sne, proste to co clovek chce velmi sa mu premieta aj do snov. Aj som jej vravela ze za vsetko co mi je si mozem sama, sama som si to vyvolala tym svojim blbnutim s vahou, proste dovtedy mi nic nebolo , a ako som s tym zacala, proste dennodene obsedantne myslienky o jedle, ja to neviem vysvetlit, ja som nemohla o nicom inom rozmyslat, len o tom, ze to nemam jest , proste katastrofa... Ze je to len moja vina a ona mi stale, ze to urcite nie je moja vina, ze som to nemohla ovplyvnit , ze v tom je skryty nejaky emocny vyznam urcite... Ze sa to budeme spolu snazit prist na to , preco to vzniklo . Napr. ja som si myslela , ze anorexia je o tom, ze dievca proste len neje a to je vsetko ze inak je v poriadku a prave v jednom videu , co som pozerala a riesili tuto temu a vyjadrovali sa k tomu psychiatri a psychologovia , tak oni vraveli, ze dievcata tam ani nepridu tak preto, ze su strasne chude, to sa im paci , ale pridu tam pre tie obsedantne myslienky, ktore im nedovoluju normalne zit.. A spomenula som si na seba, presne to iste.......