Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
9. nov 2013

@esselte ahoj, u mna je taka skusenost, ze pokialsom uzivala AD depresiu som nikdy nedostala, dokonca si dovolim povedat,ze mi bolo ovela lepsie ako kedykolvekv zivote, ked som lieky neuzivala. pocas uzivania AD som ani hodinu nemala priznaky depresie, proste, ked poctvio uzivam AD depka nepride. ale stalo sa, ze aj pocas uzivania AD som mala take horsie obdobia-teda tie vykyvy,ktore sa ale neprejavovali depkou,ale skor takym napatim a nervozitou...ale zase celkovo ja som dost nervak,ajsom bola, tak tazko povedat, ci je to vykyv, alebo moja nervacka povaha. a zase, ked som AD vysadila uplne takdo 3 mesiacov som isla do total depresie.... takze preto si myslim, ze do povodneho zleho stavu sa uz nedostanes, ale tie vykyvy mozu byt a hlavne byvaju na jesen a na jar, ide o to, ako ich "porazit"? ty uz zvysit nemozes, takze vpodstate su lej 2 cesty, teda ze si na urcity cas pomozes tymi anxiolitikami, alebo ti dr. priaugmentuje este ine AD. ta augmentacia je dnes pomerne obvykly postup pri nedostatocnej ucinnosti zakladneho AD.tak skus to s dr. prebrat, ci by nebolo rozumnejsie pridat este nejake AD k tej Cymbalte, ako zvykat si na Rudotel? 😝

hroska
9. nov 2013

@dzovanka32 takze davas si ten Cipralex rano a na obed, a vecer Trittico?no to sa mi zda take prirodzenejsie, ako na rano Cipralex, na obed Alventa a vecer Trirrico. 😝 aj ked Alventa je velmi donra a ucinna. drz sa aj dakej 🙂

andy231
9. nov 2013

@esselte ahoj áno ja beriem tri krát denne lex stým coaxilom.no ako sama som zvedavá ako ho vysadím.no mne to začalo že mi bolo na odpadnutie a panické ataky som dostávala raz za dva týždne proste tras srdce sa mi rozbušilo a vo vnutri chvenie a myslíš že umieraš neurologička mi dala xanax z ktorého mi bolo na prd ked som si prvu tabletku dala proste mi nesadol a brala som ho pol roka urobil mi väčšiu uzkost ako som mala a tie myšlienky no hrôza ked som ho brala tak som ho rýchlo vysadila.no moja chyba že som hned nešla k psychiatrovi len presne ako ty ja som v živote nevedela že takéto dačo existuje proste už sa rok trápim.mne to dal doktor brat spolu stým coaxilom lebo to je také slabé AD že to nikomu nerobilo také stavy ako mne a povedal že bez neho by to bolo horšie no je to lepšie ako bez lex ale aj tak to neni stále dobre tak idem ku nemu a chcem nech mi dá niečo iné.

andy231
9. nov 2013

@esselte a tri tabletky 1,5mg lex. ale už mi asi neučínkuje ☹

dzovanka32
9. nov 2013

@hroska no aj mne sto zda tke rozumnejsie ko experimentovat zviacerima ad dakujem ti hroska aj ty sa drz co najlepsie

esselte
9. nov 2013

@andy231 Práve mi odpísal jeden lekár, že cymbalta, ktorú užívam je veľmi dobré AD, na ktoré by som mala správne reagovať, najlepšie je užívať iba AD bez benzákov, pretože benzáky ako napr. lexaurin,xanax, rudotel, oxazepam sa potrebujú po určitom čase zvyšovať, lebo na nich vzniká tolerancia.Takže možno preto sa ti zdá, že ti už lexaurin nestačí, pretože by si potrebovala zvýšiť jeho dávku.A čo AD? Nedajú sa ti ešte navýšiť? Mne sa už nedajú, pretože užívam najvyššiu možnú dávku.Ten lekár ma aspoň potešil, že stále sa liečim, takže stav by sa mi už nemal zhoršovať, že je to určite prechodné obdobie a malo by sa to upraviť, že mám myslieť na niečo iné, alebo si nájsť milenca, srandista, nie??? Jemu sa to hovorí, keby niekedy bol v našej koži, neviem, čo by robil?

esselte
9. nov 2013

@hroska Takže vlastne všetky sme na tom istom, vracia sa to, hoci nie až v takej forme, ale predsa.Teraz sa naučiť s tým žiť, ináč prečítaj si, čo som napísala andy231, čo mi napísal jeden lekár online, asi srandista???Vraj milenca?

hroska
9. nov 2013

@esselte tazko povedat, ci ss to vracia.....to asi nie je ten spravny vyraz.mne sa depresia vratila len raz, vtedy ked som vysadila lieky, to viem urcite. ale ja si myslim, ze aj zdravi lidia mju vykyvy, resp. dni,ked im je nanic, maju uzkosti a mozno aj nejake slabsie depresie. Idem si to precitat, co ti ten lekar napisal

andy231
9. nov 2013

@esselte ahoj a to si mu kde písala???? mne sa už nedá zvýšit ja potrebujem iné AD ja viem že vzniká závislost len vieš ked máš stavy ako depersonalizácia a tak je tažko byt len na AD ked si dám radšej lex a je mi lepšie.áno aj ja si myslím že už neučinkuje ako má a preto nezvýšim a budem sa ho snažit vysadit.

hroska
9. nov 2013

@esselte nechcem tu vyzniet nejako nemoralne 😝 , ale ten lekar ma svaaaaatu pravdu 😨 😀 😀 😀 je to presne tak ako napisal. ja som touz pisala tu davnejsie, troska v kultivovanejsej podobe, ked som doporucovala najlepsie AD a to je -zalubenie 😅 😅 Fakt to baby funguje, funguje a funguje. ale tiez je tu jedno ALE a to take, ze dievcata ktore ste tu slobodne, nevahajte, zalubenie je take AD,ake dosial nevynasli. len co s nami vydatymi 😨 ?? Tak to uz nechavam ako otazku do plena 😀 😀 😀 . esselte a ja byt tebou, odpisem tomu dr., ze dakujem za odpoved a ze ake ma tel. cislo 😝 😀 😀

esselte
9. nov 2013

@andy231 písala som mu na www.deprese.com, tam je poradna, odpovie ti veľmi rýchlo,viem, že je ťažšie byť v zlom stave, ja si tiež niečím pomôžem, ak mi je veľmi zle.ja mám každý deň iný, raz je dobre, raz zle, podľa toho, čo robím a tak.ľahko sa to hovorí, aj tomu lekárovi, odpútajte sa od toho, ale keď ti je na figu,ako sa máš odpútať, ja to vtedy neviem.Proste ke´d je dobre, je dobre, keď je zle, pomôže tabletka.

savanna
9. nov 2013

@esselte ahoj, myslim, ze mas take "vikendove depresie". aj ja ich mavam, citala som o tom aj v jednej knizke, ide o to, ze napr. ja som taky typ, a predpokladam, ze aj ty, ze potrebujem mat svoj system a kazdodenny stereotyp. V tyzdni to mam presne dane, co budem od kolkej do kolkej robit, takze si nemusim vymyslat ziadny program, jednoducho vykonavam tie kazdodenne cinnosti a ako aj ty spominas, nemusim nad inym rozmyslat. Cez vikend je to horsie, volneho casu je viac a je na kazdom z nas, ako si ho vyplni, a mne sa tiez prave cez vikendy zhorsuje stav, aj dnes som dostala poobede poriadnu uzkost a depku, musela som si dat rivotril a presne toto sa mi stalo aj minuly vikend, tiez som si ho musela dat, lebo som myslela, ze vyskocim z koze.Pritom som cely tyzden fungovala v praci bez neho a to som mala kadejake vypatejsie situacie a bola som ok este aj v dobrej nalade. V tej knizke som sa docitala, ze je velmi dobre vytvorit si vopred presny harmonogram celeho dna s popisom aktivit, ktore bude clovek vykonavat a v akom casovom rozpati 🙂 Mozno by si si mohla takyto plan vytvorit na vikend 🙂 Ja zatial nie som poriadne zaliecena, aby som sa na to zmohla, ale snazim sa aspon vymyslat si nejake aktivity, skocila som na caj ku kamaratke a uplne super som sa odreagovala.

annetta3
9. nov 2013

@hroska ahoj, můžu se Tě zeptat, co jsi brala za AD před Seroxatem?
Já holky byla zamilovaná, celkem čerstvě a do deprese jsem stejně upadla, když se jedná o hlubší depresi, tak to asi nepomáhá. Věděla jsem, že nemám důvod, ale stejně byla.
Beru 15 den cipralex 6 kapek, ale nic, žádná změna k lepšímu, jen pořád hrozná únava, smutek a beznaděj.
Nenapadlo mě, že pod lovem deprese se skrývá něco tak hrozného. Nejde mi ani brečet, proto mi nepovoluje ani napětí.

esselte
9. nov 2013

@savanna Asi budeš mať pravdu, pretože ešte včera som bola super , ale už som myslela na sobotu, ja sobotu veľmi nemusím, môj manžel je cez víkend protivný, asi preto, že niečo musí robiť, vieš my bývame v rodinnom dome a tam stále niečo treba, ale napríklad pred dvoma týždňami sme boli na birmovke a bolo super, žiadna úzkosť, niečo na tom bude, asi sa telo a myseľ už v piatok pripravuje na sobotu a bojí sa .Ale ako to vymyslieť?jeden lekár cez internet mi tiež napísal, že sa príliš sledujem, mám niečo robiť, nájsť si nejakú činnosť, ale akú?

esselte
9. nov 2013

@annetta3 Ja som si tiež nemyslela, že existuje taká otrasná choroba a začína ňou trpieť čoraz viac ľudí.Niekomu sa povie, nemysli na chorobu, keď ti príde zle a nič vtedy nemá zmysel, čo užívaš ty? Ja cymbaltu a teraz buď xanax alebo lexaurin, ak je treba, pretože v jeseni sa mi stále zhorší stav a momentálne sa aj hádame s manželom,on mojej chorobe totiž vôbec nerozumie.Ja hovorím: Kto nezažil,neuverí.

savanna
9. nov 2013

@esselte to bol teda nejaky riadny vtipalek ten doktor 😀 😀

@hroska ja by som s tym zalubenim veru nevahala, len to zial nepride len tak na zavolanie, vacsinou skor vtedy, ked to clovek najmenej caka 😀 No a este ked k tomu pridam tu moju soc. fobiu, ktoru som ti spominala, ze mam, tak je to dost tazke nadviazat nejaky kontakt ... no mne ani dr. nechcela verit, ze nikoho nemam, ze ako to, ked som taka pekna kocka 😝 😝 No tazko to "normalnemu cloveku" pochopit ze tych chlapov asi odradzam tou svojou uzavretostou, tym, ze som taka hanbliva, asi aj posobim nepristupne a mozno aj namyslene, tazko povedat. Ale ja hroska dufam, ze sa trochu zaliecim a pride to 😅

annetta3
9. nov 2013

Holky, chtěla jsem poprosit ty, které prošly těžší depresí, zda jste měly pocit, že už nikdy nebudete jako dřív, protože jste se cítily v depresi jinak, nemohly dosáhnout k sobě, ani na druhé. Prostě jestli jste měly pocit, že jste někde jinde a už to asi nejde zpět, že už ani nevíte, kým jste byly. Nemám na mysli nějaké halucinace. Už mi dochází síla i víra. Na léky jsem citlivá, dost jich zkusila, tak mám pocit, že nevidím naději. Nejde mi brečet, abych to mohla aspoň obrečet a ulevilo se mi.

savanna
9. nov 2013

@hroska ja casto rozmyslam, ako to maju ti "normalni" ludia s tymi uzkostami a depkami, ja mam pocit, ze to maju vsetko uplne inak v hlave nastavene ako my uzkostne povahy. Napr. ja ked som sa snazila byvalemu priatelovi vysvetlit, ze som trpela pred AD silnou uzkostou s fyz. priznakmi, tak vobec tomu nerozumel, musela som mu to vsetko dopodrobna vysvetlovat, nechapal ani vyznamu toho slova uzkost a povedal mi, ze take nieco nikdy nezazil. Nakoniec bol aj celkom chapavy co sa tohto tyka, ale az po mojom podrobnom vysvetlovani, sam teda nic take predtym nezazil.
Alebo napr. na vysokej skole ked som byvala na intraku, tak som pred skuskami mavala fakt tazke stavy, pred skuskami som revala, nemohla som spat, nemohla som sa sustredit na ucenie,dusilo ma, tlak na hrudi, tocila sa mi hlava, vsetky priznaky .... no a ked som sledovala svoje spolubyvajuce, tak mi to prislo, ze to pre ne tak nejako normalne plynie, ucia sa, potom si cez den kludne pospia, potom sa zase ucia, najedia sa, idu spat, potom som ich v noci pocula v pokoji odfukovat, zatial co ja som sa cele noci prehadzovala zo strany na stranu ... tak mam pocit, ze bezni ludia ani poriadne taketo priznaky uzkosti nepoznaju, ja neviem, mozno sa mylim, to je taky moj dojem.

annetta3
9. nov 2013

@esselte já beru cipralex, ale krátce a na léky nereaguji moc dobře. Bohužel jsem v depresi dost, nejsem práce schopná, vlastně víceméně jen ležím. Ano, kdo nezažil nepochopí. Moje sestra mi říká, že léky nemám brát, když je mi zle i tak. Ono to kdysi léky začalo, to jsem psala výše. Ale dnes to nejde ani s nimi, ani bez. Nemůžou se pro mě najít vhodné. Cipralex už jsem brala a v dávce 10mg mi zvyšoval úzkosti. Citalopram už mi nezabírá a co se zkoušel dříve mirtazapin, efektin, to bylo ještě na úzkosti, tak to mi nesedělo. Po Zoloftu jsem měla ještě větší deprese. Nevím teď kudy kam. Věřím, že to nepochopení od manžela bolí, znám to od rodiny taky. Kdyby mi aspoň pomohly léky a mohla jsem žít v klidu, žít, fungovat. Ať je Ti lépe.

hroska
9. nov 2013

@savanna ano, mas absolutnu pravdu, to zalubenie pride vtedy, ked to necakas 😉 ... a uplne ta chapem s tou SF, ja som si pri kazdom vztahu prezivala peklo......akoze napadnikov bolo strasne vela, ale ked som pocula tu vetu, ze ci ma moze pozvat na kavu, tak sa mi panenky otocili a uz ma zacinalo vo vnutri klepat 😀 😉 😀 a proste na ziadnu kavu som nemohla.....no bol to horor, riesila som to kadejako, vacsinou som si nieco vypila a potom to uz nejako islo. proste normalne som si do kabelky zobrala flasku s vodku a pred vecerou som akoze isla na wc a tam som si hrkla, potom som si ustnou vodou preplachla usta, dala zuvacku a bolo.ked si na to dnes spomeniem, sa musim rehotat, este ze som sa nestala alkoholicka. 😀 navyse ten alkohol som neznasala, bolel ma z neho zaludok.....no hruza, ale akosik som si bola vzdy ista, ze do zavislosti na alkohole bysom nikdy nespadla. takze ja som vlastne pila len v takychto situaciach a normalne skoro vobec nepijem, proste nic mi to nehovori. a ty si sama? nepovedala by som to do teba. na noveho partnera si zvyknesrychlo, mozno zo zaciatku si pomozes nejakym benzosom, ale potom to uz bude uplne ine....moj muz o mojej SF doteraz nic netusi 😝 😀 😀

esselte
9. nov 2013

@savanna Ja som bola na výške a hlavne pred skúškami presne taká istá vypätá, dokonca pred štátnicou z matiky som bola v bare možno do tretej ráno, lebo som bola taká nervózna, ja som ináč stále bola stresátor a teraz to už úplne prepuklo, vieš, kto si nič z ničoho nerobí, je mu všetko jedno, alebo si to zlíznu ľudia okolo neho, nebude mať depresiu nikdy a my máme proste smolu, sme také, mne sa ešte aj pred rande nohy triasli a pri každej zvláštnej situácii som bola nervózna, ešte aj dokonca na základnej škole pred odpoveďou, nehovoriac o prednese básní a podobne

savanna
9. nov 2013

@hroska tak taketo taktiky si mala, no ved hlavne, ze to fungovalo 😀
Ved aj ja vzdy pred rande totalne nervy, vacsinou som si musela supnut nejaky benzak, raz som sa bozkavala s chalanom v parku a cela som sa triasla od nervozity, no aspon ze bolo vonku chladno, tak som sa vyhovorila, ze to od zimy sa tolko klepem 😀
Ja alkohol nemozem, velmi mi zhorsuje uzkosti, odjakziva. Chvilku sa na nom zabavim a uvolnim a po par hodinach do mna vojde uzkost ako vysita, tak sa mu radsej uplne vyhybam. Spolieham sa v takychto situaciach na tie benzaky 😝 😝 😀
Aj mne to na zaciatku vztahu pride velmi tazke, niekto si to nevie vynachvalit, ake je to super, no ja som radsej, ked uz toho druheho viac spoznam a mozem sa uvolnit a citit sa dobre 🙂

hroska
9. nov 2013

@annetta3 no ty si teda tvrdy oriesok! 😨 ja som si presla tazkou depresiu tiezl takze presne viem ako ti je.tie priznaky co opisujes a ten pocit, ze to uz nikdy nebude ako pred tym su typicke pre depresiu.ano aj ja som to v akutnej faze tak citila, presne tak, myslela som si, ze sa z toho nikdy nedostanem. ale naozaj to nie je pravda a ty to tiez musis vediet, lebo u teba nejde o prvu depresiu. a dalsia dobra sprava je, ze depresia, aj tazka je liecitelna. a dnes sa depresia uz naozaj da celkom pekne liecit. viem, ze je to teraz pre teba tazke verit mojim slovam, ale ver mi, aj ty sa z toho zase dostanes. na 100%. co by som ti ale poradila je, trosku zmenit tvoj vztah k liekom. myslim, ze ti je jasne, ze z tazkej depresie sa bez pomoci liekov nedostanes. to je zakladna vec, ktoru musis pochopit. tak preto popros sestru, aby respektovala, ze ty lieky uzivat musis. proste momentalne je to tvoje jedine vychodisko. ked si toto uvedomis a stotoznis sa s tym, pride na rad dalsia dolezita vec a to je najst pre teba to spravne AD. uz si skusala Cipralex, Citalopram, Efektin, Mirtazapin, Zoloft a tusim aj ten tricyklicky Prothiaden...a ako pises nic moc.... no uz si mala toho dost, ale aj tu je podla mna riesenie napr. z tej skupiny SSRI si neuzivala "najsilnejsi" z nich a to Paroxetin, podla mna je to jedno z najlepsich a najucinnejsich AD a je aj sirokospektralne,teda aj na depresie a aj na vsetky uzkostne poruchy...takze vedela by somsi ta predstavit ja Paroxetine 30mg. a su dalsie AD,ktore si neskusala, napr. Valdoxan najnovsie AD, vraj tiez velmi ucinne, alebo dualna Cymbalta alebo Wellbutrin, aj ked u neho je trosku nizsia ucinnost na uzkosti ale na depresiu je ucinny, alebo tricyklicky Anafranil, sutu kocky, co ho aj dnes uzivaju a nedaju nan dopustit, je velmi ucinny. a takisto si este nevyskusala ani kombinacie a dnes sa AD bezne pacientom kombinuju. takze mas stale nadej a VELKU, len prosim zmen vztah k liekom, clovek vela vydrzi, aj ked si mysli, ze uzje na dnes svojich sil, ma este tolko rezerv! ved predsa co je na tom uzivat jeden, dva lieky, ked su ludia aj deti, co ich musia uzivat aj viac a ziju. nedivaj sa na lieky ako na zlo, ale ako na nieco, co ti zachrani zivot a pomoze ti vratit sa do neho spat. a povedz si, ze neziaduce ucinky zvladnes, zabojujes s nimi, ved ked sme to zvladli mi tu vsetky, nemyslim, zi ze ty si ina. aj ja som citliva na lieky,ale som si povedala, ze radsej nech skapem ja neziaduce ucinky AD ako na depresiu. a ak by ti aj nijake lieky na svete nesadli, o tom ale pochybujem, tak su tu dalsie moznosti liecby, je tu spankova deprivacia, fototerapia, a nakoniec aj zatracovana, ale dnes bezpecna a velmi ucinna elektrokonvulzivna liecba. tak vidis, ze aj ty mas este nadej, aj dve, aj tri..... 🙂

kika423
9. nov 2013

Ahojte kočky, netrpím depresiou, ale ide o môjho manžela. Je momentálne hospitalizovaný pre psychotickú depresiu už tretí týždeň. Nedalo sa inak, mal aj samovražedné myšlienky a paranoje ktoré nám kazili vzťah, proste to nebol už on - ale príznaky asi poznáte. Len ma zaujíma a budem vďačná ak mi niektorá odpovie - aký bude život potom? Keď sa vráti nastavený na liečbu? Bude môcť normálne pracovať a zaradiť sa do spoločnosti? Dosť sa aj bojím toho ako to bude fungovať medzi nami. Ja ho mám rada, chcem aby sa všetko vyriešilo, len sa bojím že sa to zase vráti...

annetta3
9. nov 2013

@hroska víš, já myslím, jestli se některá z Vás cítila taky tak, že vnímala, jakoby jinak, z dálky, nechápala, co lidi najednou baví, nebo nevím, jak to mám popsat, že sama sebe nepoznávala, protože ty emoce měla najednou jinak.Já na léky jako na zlo teď nekoukám, jen jsem psala, že mi kdysi byly dány zbytečně na stav, kdy to třeba nebyla a že mi to později velmi uškodilo a myslím, že i způsobilo deprese. Ale to už teď řešit nechci. Neřeším až tolik ani názor sestry, protože ona si myslí, že stačí terapie, nechápe, že už jsem s léky jednou začala a můj stav je už někde jinde.
Hrosko, já se taky snažím vedlejší účinky vydržet, ale jak jsi psala, taky jsi musela něco po 12cti dnech vysadit, protože se to nedalo kvůli úzkosti. Nevím, jaké jsi měla nežádoucí účinky na lécích všechny, já hodně to odcizení a pak úzkosti, derealizace. Není to sice moje první deprese, ale tahle je jiná. Před tím jsem se několikrát léčila s úzkostmi, panikami a derealizacemi. Valdoxan, nevím, nezdá se samotný moc účinný co jsem četla v diskusích. Wellbutrin by mi zvyšoval úzkosti, na to si lidé dost stěžují, já mám depresi s úzkostmi. Cymbalta je asi podobná venlafaxinu, nevím, doktorka nic takového nenabízela, spíš nižší dávku antipsychotik. Víš cipralex mě v 10 mg přestimulovává do masivních úzkostí, to není počáteční vedlejší účinek, trvá to pak po celou dobu, to se nedá, vidím pak až do bíla.
Vím, že to bez léků nejde, jen nevím, proč na ně reaguji tak citlivě. Třeba jak si chválíte alventu a jak rychle Vám pomohla. Možná každý nemá štěstí a nejsou pro něj léky. Mně bývalá psychiatrička řekla, že antidepresiva nejsou léky pro každého, vzpomněla jsem si na to, jak mi je kdysi nutily zbytečně.
Hrosko- děkuji za podporu, teď to je pro mě hodně těžké a přečíst si něco povzbuzujícího trochu pomůže. Už je to skoro 9 let, co jsem si začala s léky a několikrát spadla a několikrát se postavila a už nemám moc sil. Nechci tu naříkat, ale je to pravda, že naříkám, brečet mi nejde, jakou mám v sobě bolest.
Co Ty jsi brala předtím paroxetinem?
Jak jsi zvládala celý den? Život zvenku, kde jsi brala víru. Nevím, u mé deprese je i touha umřít, jak jsi si poradila s tímto, pokud jsi to měla. Vím, že máš děti, ale asi to napadá i ženy co mají děti.
Nevím, zatím mám nasazen ten cipralex 6kapek 15 tý den a jsem unavenější a spavější než před braním.
Děkuji za podporu a rady

annetta3
9. nov 2013

@hroska ještě jsem chtěla dodat, že nejsem proti lékům. Na venlafaxinu jsem byla třeba 6 týdnů, dělal mi hrozné úzkosti, že jsem z nich byla vyčerpaná a i když jsem neměla depresi tehdy, tak dost musela polehávat, jak mě tay úzkosti vyčerpávaly, byly celodenní, já tehdy myslela, že mám celý den ataku, než mi došlo co to je a že je to léky. Je rozdíl počáteční VÚ u nasazení a pak , když AD nesedí. Mně by bylo a je jedno léky brát, jen najít nějaké, co mi sednou a to se nedaří ☹ Já už bych pan ani nevysadila. Tohle jsem jen chtěla upřesnit.

hroska
9. nov 2013

@anneta3 je to strasne tazko predstavit si to, co popisujes...myslim to vnimanie z dialky a to ze si nechapala, o com sa ludia bavia a ze si sama seba nepoznavala....,lebo to prezivanie v depresii je predsa len u kazdeho individualne.ale asi viem o com hovoris, uz som to tu pisala ... ja som mala pocit, akoby som mala pred ocami cierny priehladny zaves , samozrejme nie doslova, a zez ten zaves som sa divala na svet a na ludi.....tak to je zrejme to iste ako u teba to vnimanie zdialky. a preco ta to tak zaujima? ja som to vtedy brala ako sucast depresie a len som cakala, kedy ten zaves zas odhrniem. bojis sa, ze to tvoje vnimanie z dialky, by mohlo znamemat nejaku vaznejsiu chorobu alebo co? pred tym Paroxetinom som usivala 6 tyzdnov Cipralex a vonec nic sa s depkou nepohlo. ostatne veci, na ktore sa pytas, som uz vsetky pisala par stran dozadu. skus este vydrzat na tom Cipralexe aspon ten mesiac a ak by nezabral tak potom zmenit na ten Paroxetin, ten je vyborny aj na uzkosti. ale na zaciatku skoro vsetky AD sposobuju uzkost, len treba vydrzat resp. si pomoct anxiolitikami. este to skus s tymi liekmi, urcite najdes ten svoj.

hroska
9. nov 2013

@kika423 ahoj, no je to tazke nielen pre neho, ale aj pre teba. urcite najdes na nete aj vela clankov, ako sa spravat k cloveku ktory trpi depresiou, alebo si pozri na nete kratky film Cakanie na usvit s Kristinou Ferkasovou, tam sa tiez spomina aky postoj zaujat k depresivnemu. co sa tyka tej depresie s psychotickymi priznakmi, tak s tym nemam moc skusenosti, ale je to zrejme asi trosku tazsia forma ako len "obycajna" depresia. tak mozno aj manzel bude musiet uzivat viac liekov. ale aj ta psychoticka depresia patri medzi depresie, takze je tiez urcite liecitelna. ked sa manzel vrati z nemocnice, bude uz v lepsej forme, ako ked tam siel. ale najdolezitejsie je, aby uzival lieky tak, ako mu to odporucili, tak na to mozes popripade aj dohliadnut. pomalicky,pomalicky sa mu bude vracat jeho stratene sebavedomie a urcite po nejakom case sa vrati aj do prace. bude to pre vas mozno taka skuska vasho vztahu,ale ked to zvladnete, tak vas to este viac posilni. prajem ti velmi vela sil a trpezlivosti a manzelovi rychle uzdravenie. vela z nas zial nemame prave v nasich muzoch oporu v tychto zlych chorobach, tak tvoj manzel je v tomto urcite ten zo stastnejsich. 😉

esselte
10. nov 2013

@kika423 Môj švagor je ten istý prípad, čo tvoj manžel, neboj sa na psychiatrii ho nastavili na správnu liečbu, užíva alventu a mirtazapin, vieš, v akom bol hroznom stave?Tiež myslel aj na samovraždu.Bol na oddelení asi mesiac, dávali mu aj spánkovú terapiu, po ktorej dokonca zabúdal, ale už je to všetko ok.Najprv sa s ním nedalo ani rozprávať, stále sa obviňoval.Keď odchádzal z liečenia, sám primá, pretože on sa tiež bál o prácu a život po liečeni, mu povedal, že je taký istý človek ako on a môže žiť úplne plnohodnotný život, tak neboj, oni ti ho tam dajú dokopy a nepustia ho, pokiaľ to nebude v poriadku

esselte
10. nov 2013

@hroska Ahoj, tak tomu lekárovi som odpísala, že škoda, že býva až na Čechách, lebo by som sa išla hneď k nemu liečiť.Ešte teraz uvažujem nad jednou vecou, čo keby som skúsila, ty si mi to už aj raz radila, že vezmem druhú dávku cymbalty na obed alebo niekedy poobede a nie na večer, to že prvú dávku beriem ráno dosť pomohlo.lekárka mi ju ale kázala brať ráno a večer, len ja mám pocit, že mi potom nevykryje celý deň.Potom uvidím, či budem v noci spať, ak vezmem cymbaltu ráno a na obed, lebo všade v príspevkoch čítam, že AD sa berú cez deň, možno to mi spôsobuje ten problém s opakovanou úzkosťou.Čo ty na to?