Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

esselte
10. nov 2013

@annetta3 Ty pracuješ, alebo si doma?Lebo, keď pracuješ, tak ťa obdivujem, mne keď je zle som hotová a nechce sa mi nič, ináč ja užívam cymbaltu, o ktorej ti písala hroska, je to niečo ako venlafaxín a neboj sa, dostaneš sa z toho, hoci poviem ti pravdu, mne sa problémy niekedy vracajú, takže je to otrasná choroba, niekedy si poviem, prečo práve ja? Ale, keď u mňa bola na návšteve suseda a povedala mi, že jej v lete vyrezali časť zhubného nádoru a teraz celý prsník, tak , keď odišla, povedala som si, čo je tá moja diagnóza oproti jej trápeniu??Ja vezmem nejaký benzáč a ok, ale ona nikdy nevie, čo bude ďalej.Len nechápem, prečo sa tá naša choroba tak rozmohla?Je toho stále viac a viac a to sme ešte mladé a život máme pred sebou.

esselte
10. nov 2013

@andy231 tak čo , skúšala si napísať na tú stránku?Aký máš dnes deň, ja nič moc.Uvidíme do večera, dnes idem k našim, takže dúfam, že sa trocha rozptýlim a nebudem myslieť stále len tú pliagu, čo ma tak ničí.

andy231
10. nov 2013

@esselte ahoj ano pisala zatial mi neodpisal dam vediet.a zatial v pohode idem porobit aj ja dačo nech presne ako ty nemyslim na to.

hroska
10. nov 2013

@esselte no supeeer, konecne rozumna rec.....ja som ti to uz davno vravela, ze ta cymbalta na noc je neobvykla. Cymbalta je aktivujuce AD, teda ma sa uzivat na den a ako kazde AD upravuje aj spanok, ale takym sposobom, ze cez den ta aktivuje a vecer potom pride prirodzena unava. takze davat si ju na noc je dost netradicne, ale nechcela som na teba tlacit, lebo si to ani nemozem dovolit. skus to, za pokus to stoji, mozno to pomoze. 😉 nooooo, pekne ze si odpisala tomu dr.... zeby laska cez internet zacinala....chi,chi

mariemmka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annetta3
10. nov 2013

@hroska ahoj, to vnímání odcizeně mám od dob úzkostí, někdo tomu říká derealizace. Vidím vše stejně, i to co lidé říkají, ale prožívám to jinak, jako kdyby to šlo do mozku najednou jinou cestou a děsí mě to, protože si mozek i já uvědomuju, že to takhle není v pořádku. Tohle jsem zažila právě nejvíce po AD. Jinak vnímám teď v depresi jinak, na to jsem se ptala, jestli to některá z Vás má taky, protože už to trvá od srpna, tak pomalu zapomínám, jaká jsem byla, prostě jsem teď jiná a mám pocit, že už se nemůžu složit zpět do té, kterou jsem byla. Je to asi i tím, že nemůžu brečet. Cipralex beru 17tý den, jen 6 kapek a jsem unavenější a hodně spavá, víc než před braním léků, ještě otupená a utlumená a už mi začínají jen při 6 kapkách úzkosti, které mám pak z přestimulace u cipralexu. Takhle únava a spavost po cipralexu mě depresi jen zhoršují. Takhle malá dávka mě těžko dostane z deprese a doktorka zvyšovat nechce.
Nemyslím si, že to odcizení znamená vážnější chorobu, to jsem měla už u úzkostí, jen je hrozně nepříjemné, protože najednou je pro Vás vše cizí i když stejné a není kam se schovat a kde najít klid.
Prostě jsem se chtěla zeptat, jestli jsi měla taky jiné vnímání, myšlení, vnímání sebe, to jak člověk najednou necítí radost, cit, mám pocit, že už jsem sebe ztratila. Nechápu, jak dokážou ostatní fungovat. Jsem jen unavená. Snad nevadí, že píšu. Jsem jak spící panna. Když to řeknu doktorce, tak mi řekne, že to neni léky, ale je to po nasazení léků. Myslím, že mi bude chtít dávat antipsychotika. Což mi přijde nesmysl, když mi nezabírají AD.
Ty jsi cipralexu snesla určitě normální vysokou dávku že?

annetta3
10. nov 2013

@esselte ahoj, nepracuju jsem na neschopence už od srpna, a nelepší se to, jsem z toho už zničená. Bohužel zatím se pro mě nenašly léky a já už jsem hrozně unavená. Jsem na léky citlivá, extrémně. Závidím v dobrém, jak nasadíte a léky Vám sednou. Psala jsi o Tvém švagrovi, to je ten, jak to nejdříve viděli na půl roku to jeho léčení. To je super, že se mu podařilo tak rychle se uzdravit. Já bych si to taky tak moc přála. Venlafaxin jsem kdysi brala na úzkosti a to mi dobře nedělal. Nevím, jestli jsem tak divná, nebo co. Bojím se, že pro mě léky prostě nejsou. Není to , že bych měla nějaký malý vedlejší účinek a byla z toho paf, ale jde mi to do silného odcizení, kdy je to k zděšení a jsem pořád zděšení, bušení, úzkosti, jako kdyby mě někdo dal do jiného stejného světa, ale je to jiné, protože to jinak vnímám. Nedosáhnu pocitově k druhým, jako kdybych ničemu nerozuměla, rozumím logicky, ale pocit z toho mám hrozný, jak vnímám jinak emočně je to po celý den, ne něco chvilkového, tělo i hlava jsou z toho vyjančené. Bojuju s psychikou už 9 let, začalo to úzkostmi a odcizením a skončilo depresí. Padla jsem už několikrát a několikrát se postavila, ale teď to nějak nejde.
Psala jsi o nějakém doktorovi tady v čechách, nebyla jsi to Ty? Odkud byl?
A jak se cítíš Ty, je to lepší?

briketa
10. nov 2013

Babulky mam otazku na vas odbornicky. Po detoch sa mi dost zhorsila klaustrofobia, plus v urcitych situaciach stav, ze nemozem dychat, specialne ked mi niekto sramoti nad tvarou... uz som takto zutekala od kozmeticky a vobec tam uz nemozem ist co ma mrzi, ale je to aj u zubara, v lietadle. Nemozem sediet vzadu v aute. A uz potrebujem ist na cistenie k zubnemu. Nepomohlo ani ked ma nechal v sedacej polohe nie poleziacky. Povedal, ze na to budem musiet pred prichodom antidepresant, ktory ma uvolni a nechytim panicky attack. Ale da sa to aj jednorazovo len pred navstevou? Nechcem ist na lieky koli jednej navsteve zubara.. Nedokazem to ovladat, viem, ze je to len v mojej hlave, zacalo mi to len ako som mala deti.

hroska
10. nov 2013

@briketa ahoj, klaustrofobia je pomerne casta fobia a povedala by som, ze ti ju v dobrom zavidim 😝 😀 , hned by som s tebou menila 😉 da sa s nou celkom vpohode vydrzat cely zivot, bez nejakej liecby liekmi. vyhoda je v tom, ze vytahu sa mozes vyhnut a ist schodami, na kozmetiku ist do salonu nemusis, spravis si doma sama atd..... a pokial naozaj nieco nevyhnutne potrebujes, ako ten zubar, nepouzivaju sa na to antidepresiva ale tzv. anxiolitika, su to lieky proti uzkosti, lebo klaustrofobia patri medzi uzkostne poruchy je to vlastne velmi vystupnovana uzkost. 😨 z tychto anxiolitik su najznamejsie Xanax, Neurol, Frontin, Lexaurin.....len v lekarni ich na volno nedostanes, su len na predpis. takze treba uzit tak cca 40 min pred navstevou zubara, ale pred tym by som si to este radsej doma v jeden den vyskusla, ako budes na ne reagovat 😝 a pozor, su navykove, takze naozaj len obcas 😉 a este je jedna monost, ze donesies k zubarovi slivovicku a spolu si hrknete zo dva panaciky a potom sup na to...... 😝 😀 😀 😀

briketa
10. nov 2013

@hroska vdaka ti krasna vila! Kupodivu mi vytah vobec nic nerobi. Aj pod postel vleziem bez problemov. Alkohol nemozem koli anestetikam u zubara, ale na tie lieky sa ho spytam. On mi to predpise, zazil moje stavy... uz aj si ich zapisujem

andy231
10. nov 2013

@esselte ahoj tak doktor mi dnes odpísal fakt rýchlo proste napísal mi že caoxil je pre mna slabí že sa nečuduje že musím užívat trikrát lexaurin že by doporučoval silnejšie AD napr.cipralex že začat so štvrt tabletky a potom zvýšit po dvoch týždnoch a vysadit coaxil do mesiaca a aj lex vysadiť

hroska
10. nov 2013

@andy231 jupiiii, vidis moja rec od zaciatku 😉 .....pomaly uz aj dr. mozem byt 😀 😀 😀 a uvidis ako sa ti ulavi, ked ti lieky zaberu, bude z teba iny clovek 🙂

hroska
10. nov 2013

@annetta3 este ty ma trapis... 🙄 nehnevaj sa, ale pokial mas diagnozu ako si pisala teda tazku depresiu s uzkostami, ta tvoja liecba Cipralexom 6 kvapiek je podla mna uplne od veci. chapem, ze ty sa na to momentalne nevies pozriet objektivne, ale preto si nechaj poradit. mas tazku depresiu, preto je prakticky temer nerealne, aby ta z nej vytiahli taketo nizke davky AD! dnes je cielom liecby depresie co najrychlesia remisia.....co najrychlejsia! podla mna ta tvoja dr. ta trapi, 6 kv. Cipralexu ti nemoze zabrat na tazku depku. chapem, ze ked ides vyssie pocitujes aj vyssiu uzkost, ale aj to sa da poriesit. navyse si pisala, ze vyssie davky Cipralexu ta potom strasne prestimulovavaju, takze Cipralex je podla mna nevhodny, pretoze vyssie davky kvoli NU nemozes a zase nizka davka ti na depresiu nezabera. treba ucinne AD s indikaciou na uzkost, pripadne prikombinovat dalsie AD, ktore by strazilo najma tu uzkost a plus este anxiolitikum. skus s dr. prebrat ten Paroxetin, podla mna by bol vhodny a prikombinovat Coaxil ten je velmi vhodny na uzkosti a k tomu aspon na ten prvy mesiac nejakebenzo. Mozno si sa teraz zlakla, ale treba uz nieco zacat robit a nie sa s prepacenim babrat so 6 kv. Cipralexu.....to si moze tak akurat davat ta dr. do kavy 😝 a to fakt nechcem byt sprosta, ale uz je to dlho zle u teba

kika423
10. nov 2013

@esselte @hroska Ďakujem za odpovede - ja tiež dúfam, že to bude dobré, lebo máme dvojročnú dcérku a veľmi chcem aby sme fungovali ako normálna rodina. Aj keď mi dosť slovne ublížil a stále ma obviňoval z toho, že mám milenca - viem že to už nebol on. Teraz mi doma chýba, aj si poplačem, ale stále si hovorím, že mu musím byť oporou a urobiť všetko preto aby sa uzdravil a bol zase skvelým manželom a otcom.

annetta3
10. nov 2013

@hroska umím se na to dívat objektivně. Já se divila a bránila, když mi vracela cipralex, říkala že s tím, že v kapkách, že budeme hledat dávku, která mi sedne, bude působit na deprese a nezvyšovat úzkosti, protože těch 10 mg to dělalo. Já se jí snažila vysvětlit, že si nemyslím, že je to dobrá volba, že to jsem přece vysazovala v srpnu, ale ona si trvala na svém. Dokonce jsem za ní jela i druhý den a to mě poslala pryč doslova. Nevím, jsem opravdu citlivá na léky hodně. Jinak, než jak píšete Vy ☹ Dnes jsem jí volala, že jsem na tom jen spavá a unavená a neschopná ničeho víc než dřív a ona, že nebudem zvyšovat. Nemám, kam jinam jít ☹ Já bych si tak přála se uzdravit. Už fakt nemůžu. Benzáky beru. Závidím Vám, že Vám tak sedne ta alventa, která je dobrá na deprese. Bojím se, že pro mě nic není. Mně ani předtím AD nijak výrazně na úzkosti nepomohly. Na deprese jsem taky brala naposled citalopram, trvalo to hrozně dlouho, jak jsem ho brala na poněkolikáté, moc ani nezabíral, mohla jsem pak ale aspoň brečet, ale sílu a energii jsem moc neměla, ale nebyla tak spavá, ale trvalo to dlouho, než jsem se z toho dostala, 8 měsíců. Nevím už co dělat, co když pro mě opravdu léky nejsou ☹

annetta3
10. nov 2013

@hroska ona doktorka sama říká, že reaguji na AD netypicky. Já za to nemůžu, možná proto, pro mě není pomoc. Každý nemá to štěstí v té hrůze, že mu AD sednou ☹

annetta3
10. nov 2013

@hroska víš, já nemám sílu s ní něco nějak řešit a přesvědčovat ji, teď ne, teď tu sílu opravdu nemám. Když jsi měla depresi neměla jsi sílu ani mluvit? Nebo byla to pro Tebe námaha? Jak jsi vnímala život z venku, spala jsi přes den, promiň, že se ptám, ale už se v sobě ztrácím, proto mě zajímalo, zda jsi to měla taky, že jsi si přišla jiná, než dřív, že jsi nedohlédla na druhé, na své děti, prostě byla jiná. Děsí mě, že není cesta zpět a jen si to prodlužuju.Děkuji

esselte
10. nov 2013

@annetta3 Ja som tomu lekárovi písala na poradňu na stránku www.deprese.com, už na ňu písala aj andy, ten lekár dosť rýchlo odpíše a dáva aj dobré rady, skús.ja som raz hore, raz dole, ale prišla som na to, že keď nie som sama, ale mám okolo seba ľudí, ktorých mám rada a mám sa s nimi o čom porozprávať a nemyslieť pritom na chorobu, je to lepšie,tak uvidíme, ale ok to ešte nie je

esselte
10. nov 2013

@andy231 No vidíš, tak super, on ti ináč odpíše stále tak rýchlo a dáva celkom dobré rady, až na tú moju, že si mám nájsť milenca, aby som nemyslela na chorobu, lebo lieky mám dobré,len sa príliš sústreďujem na chorobu a tak si to privolávam

esselte
10. nov 2013

@hroska Tak skúsim to spraviť tak a uvidíme.Dnes som bola u našich, bola tam aj sestra s rodinou, keď sme kecali vôbec mi nebolo zle, znamená to, že aj na to príliš myslím, čo mám vymyslieť, aby som bola stále zaprataná prácou, čo také robíš ty?Ako sa odreaguješ?

hroska
10. nov 2013

@annetta3 aj mna zle dr. liecila 5 mesiacov a velmi som jej verila. 😢 ale tiez mi musel niekto povedat, ze je to zle, mas na p@d liecbu a ti ludia ma nakopli a potom som sa proste rozhodla, ze koncim a sla som k novej dr. je problem pre teba zmenit dr? ja by som ti to vrelo odporucala, zacnes proste odznova, s novou dr. novymi liekmi. za pokus to stoji. stale s ma pytas to iste...ci som si prisla v depresii ina....ano prisla som si ina a poviem ti pravdu, prisla som si vtedy uplne sibnuta, normalne som citila, ze v tej hlave mi uplne sisi, 🙄 ze to nie je normalny stav a dnes viem ze ani nebol a preto vdacim liekom za to, ze som z toho von a nikdy ich nevysadim, lebo uz nechcem byt ani hodinu sibnuta

annetta3
10. nov 2013

@hroska promiň, že se ptám, omlouvám se, jestli Tě tím nějak rozčiluju, ale jak mi je zle, tak nemám koho se zeptat, kdo by to zažil, jestli to někdo zažil, tak se omlouvám. K této doktorce jsem právě odešla od své bývalé, která mi tvrdila, že citalopram a escitalopram je jedno a to samé. Nevěřila mi ani, že se mi stav zhoršil přechodem z citalopramu na escitalopram. Nemám tady u nás kam jít ☹ Dělá dokonce v PL. Kdyby se mi podařilo uzdravit, taky bych už nikdy nevysadila. Omlouvám se, jestli nějak rozčiluju, jsem prostě zoufalá

annetta3
10. nov 2013

@hroska Ty jsi určitě brala normálně vysokou dávku cipralexu že? Jenže já jsem tak zkryplená, pardon, že jsem při těch 10 mg, byla přestimulovaná. Fakt nevím, proč k těm potížím musím mít takové reakce na léky. Paroxetin jsi brala Seroxat?

annetta3
10. nov 2013

@esselte tak to je dobře, že když odpoutáš pozornost, že je Ti lépe. A jak jsi psala o tom švagrovi, tak to je ten, jak u něj nejdříve odhadovali léčbu na půl roku? Pokud ano, tak je to krásné, že se tak rychle uzdravil. Bože, co já bych za to dala. Ta Vaše alventa se zdá být zázračná.

annetta3
10. nov 2013

@hroska obávám se, že mi doktorka bude chtít přidat k AD antipsychotika, v nízkých dávkách, ale to mi přijde jako nesmysl k AD, která nepůsobí a ani nesedí. Říká, že ta antipsychotika působí i na depresi a úzkosti, ale přesto by mohla zkusit spíš třeba ten paroxetin. Nevím a nemám sílu na dohadování, přesvědčování a nevím, jak to napsat.

andy231
10. nov 2013

@hroska no ved ty môžeš byť aj doktorka 🙂 🙂 nechceš začať študovať???? niky neni neskoro ja som len zvedavá čo mi dá ten môj 😖

andy231
10. nov 2013

@esselte no tak rýchlo odpísal len ešte tie lieky zmeniť 🙂 🙂 🙂 no tak milenca nájdi ak si neni vydatá 🙂 ja už som vydatá aj deti mám dve a vidíš 🙂

hroska
11. nov 2013

@annetta3 nemusis sa ospravedlnovat, je to vpohode.jasne zema nerozculujes. chapem ta, uplne. ja som uzivala Cipralex myslim 10mg 6 tyzdnov a jic nepomohol na depresiu. potom mi zabral Seroxat 30 mg na 8. den. skus si zistit cez net nejakych inych psychiatrov, ktori maju dobre referencie, nech sa niekde pohnes. ako ti je dnes?

hroska
11. nov 2013

@esselte no vsak dobre ti radil ten dr. toho milenca. to by si len od rana do vecera mal v hlave len a len jeho, a na ine by cas neostal. 😝 ale vazne teraz, tazko povedat, sama si neviem s tymto rady ....vzdy mi napadne to heslo nad branou Oswiencimu- Arbeit macht frei -praca oslobodzuje.

annetta3
11. nov 2013

@hroska ahoj, v tom je problém, nemám tu kam jít. Mám je zjištěné. Ti ostatní mi ani ty citlivé reakce nevěřili. Třeba, že jsem přestimulovaná, mám zvýšené úzkosti na cipralexu při 10 mg, což ne v začátku jako NÚ. Ty léky ale snášíš dobře ne? Kromě toho jestli to byl Wellbutrin, který Ti dělal úzkosti, že se to nedalo. To mně právě dělá velká část léků. Jsi hodná, ale nemám kam jinam jít. Kdo to nezažil depresi neumí si to představit, proto se Tě ptám, nemám koho jiného. Už nevím kudy kam.