Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

maaaaminkaaaa
12. nov 2013

Je tu niekto s podobnymi priznakmi ako ja?
Som mlada 23rocna baba, mam 1,5 rocnu dceru, s manzelom nezijem. Zhruba mesiac pred porodom som zacala mavat neskutocne zavraty a odrazu mi prislo strasne horuco, nemohla som ani stat, lenze zle mi bolo aj ci som lezala aj ci som stala. Bola som v nemocnici dali mi tabletky na tlak dopegyt. Zlepsenie aom moc nepozorovala akurat len som zacala chodit k psychologicke lebo som zazila v 5,mesiaci tehu traumaticku udalost. Po porode sa to mesiac celkom dalo, potom vsak sa dostavili priznaky, ked mi niekto povedal nejaku nie moc dobru spravu hned vnutorne prelaknutie, necitila som si nohy, budsenie srdca a zavraty v hlave. Katastrofalne som to prezivala, zacala som chodit na akupunkturu a brat homeopatika co mi pomohli. Potom som vsak ich vysadila lebo nebudem na nich sozivotne..

Hned ako sa zveceri a je tma to pride na mna, hlavne vecer ked sa mi neda spat moja psychika zacne robit co chce. Busenie srdca, tazke dychanie a trasenie tela. Je to hrozne strasne sa potom pozorujem a citim sa akoby som mala skolabovat. K paychhologicke sa chcem znova objednat lebo od marca som sa jej neozvala. Prosim baby ktore s niecim podobnym prechadzali alebo prechadzaju nech sa mi ozvu
. Este k tomu co to mohlo spustit je ta traumaticka udalost plus nezhody s manzelom a vecne stresy kvoli nemu. A takisto este studujem posledny rok na vysokej.

lenka00
12. nov 2013

@lubica64 ahoj Lubica, cetla jsem si Tvuj pripevek a podle me opravdu ta alventa Te nabuzuje, je to videt na tom spanku a jak dlouho beres tech 300mg? nekdy ty Nu trvaji dele nez odejdou, ja mela po 150mg zacpu a po 5 mesicich asi me to preslo...
@simka1111, @mary1995 jak se mate? ja doufam, ze lepe, kdyz nepisete 😉 simka co tvoje radost a co skola? holky tu doporucuji to zalubeni, co ty na to? 😉 jinak ja porad nahoru a dolu, jeden relativne dobry a druhy zase na prd, uplne to citim, nekdy si vzpomenu na svoje bbabky a najednou se mi chce brecet a je mi vse silene lito a druhy den si na ne vzpomenu a nic, jedu dal a nerozhazeji me...tak asi tak...vsechny se drzte, at je nm vsem brzy lepe

lenka00
12. nov 2013

@esselte ahoj, ja si cetla ohledne te poradny a zkusila jsem tam taky napsat, jen jsem se chtela zeptat, kdy Ti tak odpovedeli? jinak jsem se zasmala s tim zalubenim - to se mi libilo, ale jak psala hroska, co my co jsme zadane 😉

lubica64
12. nov 2013

Ahoj Lenka, myslela som na Teba, ze sa dlho neozyvas, cize si tiez raz hore potom dole 😒 , 300 mg alventy beriem od 1.9. a k tomu od 18.9. Valdoxan, tiez si myslim, ze uz som dobre, potom zase nie, nie je to az take akutne,
nerevem tolko, ale taka uzkost tam je, bojim sa , ze sa toho nezbavim, same hovaddiny, potom si sledujem tep, potom sa zase trapim, ze mi padaju vlasy, a pod., no uplne hovadiny, ktorymi sa vobec nezaoberam, ked som o.k. No musime sa nejako drzat, verit ze to prejde 🙂 😉

lenka00
12. nov 2013

@lubica64 tak to uz bys na to mela byt trosku navykla, ale jeste bych tomu nechala cas, vis, ze to nekdy moc dlouho trva nez se vsechno stabiluzuje, ja to mam hodne podobne jako ty, akorat mam jine strachy, ale jde o to stejne, ze clovek se porad pozoruje a neustale nad tim premysli a trapi se a nakonec to jedno mame asi vsichni stejne a to ten strach, ze to nikdy neskonci, ale to je hl. priznak deprese...ted je i tezke obdobi pro nas, ten podzim, takze nas asi vse dohromady dost ovlivnuje... 😖

esselte
12. nov 2013

@maria43 Liečim sa niečo vyše dvoch rokov, najprc som užívala venlafaxín a potom mi to lekárka zmenila na cymbaltu, teraz nemám dobré obdobie, lekárka tvrdí, že je to len prechodné, takže si vezmem k AD buď xanax, lexaurin alebo iný benzák, aby som o prežila

lubica64
12. nov 2013

Lenka, mas uplnu pravdu, tie strachy su najhorsie, a tiez mne to vzdy "trochu" dlhsie trva, kym mi je o.k. a vtedy
neriesim hovadiny a pocasie 🙂 😉 😒
A tiez by som sa mohla zamilovat 😉 , ale moje dcery by nedali, 😖 pripadnemunapadnikovi sancu 😒

esselte
12. nov 2013

@hroska Ešte chcem najprv zavolať lekárke,dnes som sa jej nedovolala, aby vedela, že to chcem zmeniť.No ten rudotel som ešte vôbec nevzala, ale na večer beriem xanax, hoci si myslím, že už ráno mi vôbec nepôsobí, ale je to nejaká taká moja istota, či čo.Dnes som bola cele doobedu v meste, všetko bolo ok, vôbec nič mi nebolo, až teraz okolo 15.00 trocha taký zvláštny pocit, takže je to asi fakt v mojej hlave, proste, keď nad tým rozmýšľam, príde ten hlúpy pocit.nakúpila som kopu veci, boli perfektné zľavy, mám aj nový účes, som zvedavá na odozvy, dala som si skrátiť vlasy až pod uši, predtým som mala také polodlhé, proste zmena, uvidíme.A čo ty? Máš sa fajn?

esselte
12. nov 2013

@andy231 Ináč, ja robím to isté, čo ty, veľmi sa sledujem, ale keby nám nebolo nič, nesledovali by sme sa, ja som dnes bola dlho v meste na nákupy a tak, tam nič a keď som prišla domov, zasa ten hlúpy pocit, proste je to všetko v našich hlavách, ale ako to dať von?

esselte
12. nov 2013

@maaaaminkaaaa Och chudáčik, vitaj medzi nami, čo najrýchlejšie navštív psychiatra, kým nebude neskoro, nečekej choď hneď ako to bude možné.To isté so asi pred dvoma rokmi zažívala ja, teraz mám tiež nezhody s manželom a vrátil sa ten hnusný pocit, lieky ti pomôžu, na chlapov kašli, oni si nás vôbec nezaslúžia, nevážia, mysli na seba, na svoje dieťa a na dokončenie školy, čím skôr k lekárovi

esselte
12. nov 2013

@lenka00 Odpovedali mi hneď na druhý deň a niekedy aj skôr a myslím, že sú to dobré odpovede, odpíšu ti , uvidíš, a na čo sa liečiš, aké lieky užívaš?

esselte
12. nov 2013

@lubica64 Súhlasím s vami baby, tá choroba je otras a teraz na jeseň ešte horšia, raz sme hore, raz dole a tí chlapi, toho môjho už ani neriešim, on ma vôbec nechápe, stále vravím, kto nezažil, nerozumie...

simka1111
12. nov 2013

@lenka00 ahoj , hej dlhsie som sa neozvala uz ...teraz mam toho vela v skole.. a co ja viem , ako sa mam , raz lepsie a raz horsie.. napr. v piatok som zrazu mala taku dost velku energiu , taky preblik.. v tom pozitivnom zmysle... normalne som dosla zo skoly, bola som predtym este u babky, tak sme spolu s nou zaspominali na casy ked som tam ako mala chodila, celkovo na detstvo, potom som prisla domov a som este mala celkom chut si urobit protok na biofyzyku , potom som pozerala film .. ale trosku sa mi to pokazilo vecer ked prisli domov oco mama a sestra... ja som akurat vysla z kupelky, som sa kupala a som ich prisla privitat a som sa tak na nich pekne pozrela, usmiala a mama, ze co sa usmievam , proste potom ma zdzubala za vsetko mozne aj nemozne a v nedelu vecer bola u nas strasnaaaa hadka.. akoze koniec a z nedela na pondelo k som ani nespala vobec pre to .. rano som mala take opuchnute oci . proste des.. cize to mi velmi nepridalo . a ty ako ? kojis este ?

andy231
12. nov 2013

@esselte ahoj no veď to ja keď tiež niečo robím tak na to zabúdam a preto som chcela že keď budem brať AD že zabudnem aspoň a pochopím že to boli somariny a prestanem to robiť len ja neviem ja som taká povaha že si na všetko spomeniem že neviem furt si asi na to spomeniem ☹

andy231
12. nov 2013

@maaaaminkaaaa ahoj tak vitaj medzi nami ja som sa ťa chcela opýtať že aké si brala homeopatika?? lebo ja som to tiež skúšala kolko peňazí som za ne dala a prd mi pomohli.a prečo ich nechceš brať?? ak ti pomáhali tak určite je to lepšie ako tabletky nie?? a to máš zo stresu presne to čo si písala máme každá z nás.presne aj ja som mala také stavy beriem AD a keď sa dozviem niečo zlé dojde to na mňa znovu.takže bud znovu začni stými homeopatikum keď ti teda pomáhali alebo šup ku psychiatrovi 🙂

lenka00
12. nov 2013

@simka1111 to je mi moc lito, ze to mas doma takove napjate, to ti neprida...a Ty nejsi na kolejich? to je fajn, je to takovy ten studentsky zivot, sama party a tak 😉 a hlavne rodice daleko 😎 no, ja kojim uz jen pres noc, mela jsem ted zanet v prsu a horecku, tak ani mala nechtela a ani to neslo, protoze to bolelo jako blazen, tak uz to necham dojit do ztracena a pak se pokusim jit na 150mg, vis, ja se i bojim jit do 150mg, ze mi to nepomuze a budu pak silene zklamana - no clovek vazne premysli jak blazen...ale dobre, ze uz si mela pekny den, ja mam nekdy taky pekny den a pak se vecer doma pohadame a rano je to zase stajne 😖 az budeme silne uz si tu radost nenechame vzit 😉
@esselte ja tam psala vcera, ale zatim nic, oni Ti odepisou na email? no, ja jsem vedena jako uzkostne depresivni, ale mam nekdy pocit, ze mam uplne vsechno, co existuje 😝 ted uzivam venlafaxin 75mg, ale kojim, tak jsem zatim nezvysila, ale uz pomalu koncim, tak bych pak chtela zvysit na 150mg...ta 75mg udelala nejakou praci, ale stale to neni ono, myslim, ze potrebuji trochu vyssi davku, tak doufam, ze mi ta 150mg pomuze...a s cim se lecis Ty?

simka1111
12. nov 2013

@lenka00 tak potom si tu radosť nenechám vziať za nič na svete!!! Ale u mňa to bude ešte dlhá cesta za šťastím a zdravím, ale o to potom krajšia, nie?? A neboj sa ísť na 150 mg bude dobre uvidis😉 len musíš verit🙂

maria43
12. nov 2013

@lenka00 ahoj, tiez som pisala na tu stranku co esselte, uz pred dvomi dnami a zatial mi takisto neprisla ziadna odpoved. ja uz neviem niekedy co so sebou, uz som sama zo seba niekedy podrazdena, beriem uz tretie AD a stale je to o nicom, snad nam vsetkym raz bude konecne fajn.

svija
12. nov 2013

@annetta3 - já si myslím, že se mi všechny nežádoucí účinky srovnaly během 2-3 týdnů, že jsem zpočátku utlumená byla, ale pak jsem si zvykla a v pohodě. Ani žádné přibírání na váze nemůžu potvrdit. Ono ten 1-2 mg je fakt trochu.

esselte
12. nov 2013

@lenka00 ja mám tiež úzkostnú poruchu, ja som užívala 2 krát 150 mg ráno a večer, tiež venlafaxín, teraz užívam cymbaltu

annetta3
12. nov 2013

@svija ahoj, děkuju moc. A můžu se zeptat, co se Ti z vedlejších účinků projevilo? Jsem na léky hodně citlivá. Jestli vyšší úzkost, nějaké odosobnění, či co jiného, budu moc ráda, když se Ti podaří si vzpomenout a něco mi k tomu napsat. Jak dlouho jsi to brala? A po AD jsi měla VÚ při nasazování? Pomohlo Ti ten risperidon třeba i na úzkosti?Děkuji

lenka00
12. nov 2013

@maria43 a jake AD jsi uzivala? pokud porad SSRI, tak by mozna melo smysl nejake AD z jine skupiny?? taky jsem zvedava, co mi odepisou, tak mozna na podzim tam pise vice lidi, tak nestaci odpovidat 😝

lenka00
12. nov 2013

@esselte a proc jsi z venlafaxinu presla na cymbaltu? a co si myslis, ze je lepsi?

monikaa123
12. nov 2013

Baby chcela by som sa spytat, ci mate niekto nieco taketo podobne? cez den som v pohode, ale ako ide vecer mam divne pocity ako keby som sa bala ist spat, neviem zaspat.. myslim na blbosti, busi mi srdce, niekedy sa na to zobudim..tocieva sa mi hlava, a v poslednej dobe citim aj ako keby teplo v hlave....nemate nejake skusenosti??

maria43
12. nov 2013

@lenka00 ano, uzivala som stale ssri - solatcit, potom magrilan, ten uzivam este aj teraz, ale uz znizujem davku az do uplneho vysadenia, pretoze mi dr. dal trittico na vecer, to mam kvoli spanku a cez den este sulpirid belupo uzivam na podporu ucinku lieku. a potom uz len trittico by som mala. ja som aj hovorila dr., ze stale rovnako sa citim, stale strach, obavy, tras ruk a tak, ale stale sa pohybujem len na ssri, tak uz som z toho zufala. a s tou odpovedou asi mas pravdu, urcite teraz na jesen maju plno dotazov. pekny vecer 🙂

savanna
12. nov 2013

@monikaa123 ahoj, ano, ja mam s tymto skusenost, s tym strachom ist spat, u mna to preslo do chronickej nespavosti, beriem AD, kvoli tej nespavosti, ale aj kvoli silnym uzkostiam atd.
Asi to zalezi od toho, ake je to u teba silne, ci sa to opakuje kazdy vecer (u mna to takto islo kazdu noc - totalna neschonost zaspat), alebo iba z casu na cas, aj tocenie hlavy moze byt rozhodne prejavom uzkosti. Zalezi od toho, ako sa citis, do akej miery to ovplyvnuje tvoj kazdodenny zivot, ci zvladas bezne situacie bez problemov, alebo ti sposobuju tazkosti. Ak je to nieco, co sa u teba pravidelne opakuje, rozhodne chod za psychiatrom, neodkladaj to 😵
@hroska ja zial s vyssimi davkami alventy nemam skusenost, ale na uzkosti mi tych 150mg zabralo paradne, zostatnicovala som bez akychkolvek stresov, co sa mi az samej nechcelo verit 😀 Podla mna kludne vyskusaj navysit o tych 75 a uvidis, ako sa budes citit, podla mna do par dni ti bude jasne, ci ti to sedi, alebo nie 😉

hroska
12. nov 2013

@savanna ok vdaka, asi budem musiet vyskusat, lebo inak sa nedozviem 😝 😉 . A co si tyka tej nasej SF, na to ti ta 150mg Alventa pomohla? Ako ti to ide s tym mirzatenom? Uz aj nejake zlepsenie, ci zatial len NU. 😨

hroska
12. nov 2013

@esselte tak ty si nova zena 😨 😀 ze by v tom uz niekto bol,ako odporucal ten dr. Z nettu? 😀 😀 😀 ale zda sa mi, ze uz sa ti to predsa len trosku stabiizuje, hlavne tie doobedia 😉 . A pisala si, ze okolo 15h zvlastny pocit, tak keby ta 2. Davka bola na ten obed, tak zrejme by to plnilo ucel a aj tie poobedia by sa ti uz stabilizovali
Tak daj zajtra vediet, ci ti to dr. odobrila. 😨

esselte
13. nov 2013

@lenka00 Lekárka mi to zmenila, že vraj cymbalta je originál lieku a venlafaxín je generikum, preto aj za cymbaltu viac doplácam, ináč sú to veľmi podobné lieky

esselte
13. nov 2013

@hroska Dnes moja lekárka chodí do domova dôchodcov, ja som na to zabudla, zavolám zajtra a som fakt nová žena, všetci ma pochválili, už len toho milenca to chce a bude po depke, ....