Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

bielytesak
7. dec 2013

@simka1111 mozog toho vydrzi strasne vela...zmeny v mozgu a nevratne...to je blbost.ja by bol v pezinoku uz nevratne🙂ja totiz bral vsetko.ani nechcite vediet co...neboj.budes ok

esselte
8. dec 2013

@andy231 Ty si z dediny? V akom okrese?Ak mi to môžeš napísať.Ako dnes? ja už injekcie neberiem 4 dni, včera mi bolo super, dnes som mala ťažšie ráno, ale dúfam, že sa to stabilizuje, ešte dva týždne do kontroly a do prázdnin, to musím vydržať, aj keby neviem čo, keď tak vezmem aspoň polku nejakého ukľudňováku, lekárka mi vtedy povedala, že môžem ku xanaxu oxazepam, tak ak by bolo najhoršie, tak si dám polku.Cez Vianoce sa dám dúfam dokopy, budem sa pýtať aj na iné lieky, pretože hroška mi odporúča na oaniku iné a aj tá lekárka, čo teraz zastupovala moju, povedala, že lepší je venlafaxín

hroska
8. dec 2013

@esselte tak aspon sa ti trosku ulavilo po tych injekciach.musis vyuzit teraz tu kontrolu u tv. dr. a neoodist, kym ti liecbu neupravi. rozmyslala som, ci by ten navrat k Venlafaxinu, bol to prave orechove 😕 uz raz si ho uzivala a dosli ataky aj na nom. skus sa s dr. poradit na nejakom prikombinovani AD k tej Cymbalte. ide o to, ze ta Cymbalta je velmi dobre AD a nebolo by dobre, keby si teraz uplne radikalne zmenila liecbu, aby si sa nerozhadzala uz na totalku. na paniku je vyborny Paroxetin, ten je zo skupiny SSRI,skus sa popytat dr. na tuto kombinaciu.

esselte
8. dec 2013

@bielytesak Čo všetko si bral?

esselte
8. dec 2013

@hroska Presne o tom som rozmýšľala, lebo čítala som, že cymbalta je fakt super, dokonca už je u nás na Slovensku problém ju zohnať, že sa vyváža, a čo ten coaxil?Ten by sa nedal prikombinovať? A ináč ja som strašná, čo sa týka choroby, dokážem si hocičo vsugerovať a potom sa to len viac rozbehne, čo mám s tým robiť, aby som toľko o tom nerozmýšľala?A ten paroxetin sa dá prikombinovať k AD?Teraz potrebujem vydržať dva týždne v práci, pretože mám toho veľa, akurát idem aj odovzdávať atestačnú prácu, ktorú som konečne dopísala, chvalabohu, že skúšky sú až v jari a veľmi sa teším na prázdniny, že sa konečne dám dokopy a od lekárky neodídem, kým mi to neupraví, aby to bolo ok, hlavne potrebujem byť v poriadku celé doobedie, ke´d som v práci, tak nech to nejako tak upraví.A ty ako? Ja som sa už skúšala odreagovať aj tým, že som tvorila výzdobu, spravila som snehuliaka z plastových pohárov, vločky z alobalu, s deťmi chcem teraz robiť anjelikov z papiera, čo sa dáva pod tortu, vieš, ten taký ozdobný a musím asi niečo také robiť.Ináč, pritom som aspoň nemyslela na to, že mi je zle.

esselte
8. dec 2013

@timea179 Prepáč, boli sme na nákupoch a pre Mikuláša u babky.A ty ako? Ja stále rovnako, raz hore, raz dole, ako počasie.

esselte
8. dec 2013

@simka1111 Neboj sa , lieky berie strašne veľa ľudí a každý človek niekedy trpí takou malou depkou, u nás je to trocha iné , ale to ťa na tej prednáške fakt nepotešili, ja ba som to ani nemohla počúvať, mala by som pocit, že patrím k nejakým zvláštnym ľuďom, pričom ani nevieš koľko ľudí prejde okolo teba a berie lieky.Aj ja som raz hore, raz dole, asi je to aj podľa nálady, okolností, ľudí, ktorých mám okolo seba, a toho, že niekedy na chorobu príliš myslím a potom je to ešte horšie, ale niekedy neviem, čím sa zamestnať, aby som na to nemyslela, najlepšie je, keď som v práci, tam to nejak ide, lebo musí.Doma nad tým rozmýšľam a potom je to pre mňa ťažšie.beriem cymbaltu a na noc xanax 0,5, pretože sa mi teraz zhoršil stav, mám panickú poruchu.A čo ty? Ako sa cítič a čo berieš?

andy231
8. dec 2013

@esselte ahoj áno som z dediny z banskobystrického kraja zo stredného Slovenska.tak ja som presne na tom istom ako ty raz dole raz hore tak ja dnes len 11deň čo nasázdam nové AD.tak závraty, točáky, nestabilita také vlnenie tela že stojíš na mieste ty to nemávaš????? a som niekedy ako zdrogovaná tak dúfam že to časom prejde.a tebe sa ako to zhoršenie prejavuje že len myslíš na to či aj dáko fyzicky?????celý deň len vyzivujem som unavená a večer príde 22:00 hod a zaspím ako drevo.

bielytesak
8. dec 2013

Ja cymbaltu mam.chyba tam asi 5tbl.chcel som vyhodit.

esselte
8. dec 2013

@andy231 My máme asi presne takú istú diagnózu aj povahu, ja som strašný stresátor a veľmi sa zľaknem, keď mi príde zle, áno aj ja mávam točáky a pocit skôr takého brnenia na tele, v noci spím, pretože beriem xanax, ale mám pocit, že už by som zaspala aj bez neho.Zhoršenie sa mi prejavuje tiež točením, niekedy aj pocitom na vracanie a takým ale úplne kratučkým pocitom tepla hlavne v oblasti krku, ale to teplo potom prejde a už je dobre.Ja bývam tiež na dedine, ale škoda, v prešovskom kraji, ináč by sa možno spoznali a trpeli by sme spolu.Ešte berieš aj lexaurin?

esselte
8. dec 2013

@bielytesak ja beriem tiež cymbaltu asi niečo vyše roka, ale v jeseni sa mi stav trocha zhoršil, lekárka mi ju nezmenila, ale dala mi na noc xanax 0,5, kým sa mi upraví stav, na kontrolu idem 19.12, dovtedy to musím nejako zvládnuť, lebo mám v práci toho veľa a nemôžem si dovoliť nefungovať.A tebe ako zaberá cymbalta? Si na tomto fóre prvý, čo ju tiež berieš,zatiaľ som nikoho nenašla, tak daj nejaké skúsenosti, bolo ti po cymbalte dobre? Berieš niečo okrem nej?Lekári cymbaltu chvália, tak neviem, prečo bolo rok dobre a teraz sa mi zhoršil stav

esselte
8. dec 2013

@hroska Ešte som zabudla, tie injekcie boli fakt dobré, ale čo z toho, brala som ich iba 10 dní, myslíš, že ešte to účinkuje?Myslím ten diazepam z injekciíí.

hroska
8. dec 2013

@esselte no ten Coaxil by ti vobec nepomohol, keby sa prikombinoval k Cymbalte, on na panicku poruchu podla mna nestaci. ved vidis aj @andy231 sa kolko s nim natrapila a vysledok mizerny. 🙄 Paroxetin ma napadol, lebo ten je fakt ucinny a aj na PP. V pripade,ze by sa tv. dr. rozhodla vysadit ti Cymbaltu a dat nove AD, tak myslim, ze Paroxetin by bol favorit. cosa tyka tej kombinacie Seroxat a Cymbalta, to je dost ozehave, lebo moze hrozit serotoninovy syndrom, takze to by musela dr. schvalit a velmi precizne upravit davkovanie oboch AD. no ved v tom je ten cely kumst, ze na to myslis 😝 , lenze za to nemozes, neda sa to ovplyvnit, proste tie panicke ataky prichadzaju bez zaklopania. Aj ked nemam PP, dokazem sito predstavit, lebo ja pocitujem uzkost v niektorych konkretnych situaciach, u mna je to socialna uzkost a je to strasne....proste vtedy sa ti uplne vypne mozog, nie si schopny mysliet, potis sa, uplne z teba leje, srdce ti ide vyskocit z hrude, ruky a nohy sa ti trasu, dychcis a len a len utiec, bezat, dalekooooo. trosku som sa s tym za tie roky naucila pracovat, takze uz to nie je take ake kedysi, viem to ciastocne ovladat. 😉 a tak sa da pracovat aj s panickyk atakom, ale je to dlha, dlha cesta.tak nejako si vysvetlujem tieto nase poruchy,ze proste "niekde sa stala chyba" , ale ta chyba je vo vnutri, v mozgu a ty si jednoducho nemozes ani nevies povedat, ze teraz na to nebudes mysliet, nejde to nejde. 🙄 ja som ok, depresie ziadne a to je pre mna najdolezitejsie. 😵 nie som uplne 100%, zostali nejake uzkosti,ale s tym sa da vpohode zit. 😉
ahaa, este ci ucinkuje ten diazepam? no tazka otazka,....dolezite je ako sa citisty, ci je to lepsie ako pred tymi injekciami?

andy231
8. dec 2013

@esselte ahoj no keby si bola bližšie veru by sme sa aj spoznali.tam na východe nemáme ani nikoho švagor chodil ale do Košíc na stednú.no presne ja som panička mne keď dačo nové už zbadám na tele tak hneď spanikárim proste aj teraz ked som bola chorá tak už či nemám zápal pluc a tak proste pred roko nič chápeš ma nerozhádzalo.a tebe ked cymbalta zaučínkovala tak si už nemala ani točáky hej nič z toho čo ti je teraz??, ja beriem stále ten lexaurin inak som zvedavá ako ho vysadím potom skvele pol roka som bola na xanaxe a teraz zase dobreže pol roka na lexaurine.veru ten coaxil mi nejak nepomohol mne skôr vyvolal ešte väčšiu uzkost ako som mala neviem všetci že slabé žiadne NU a ja som na druhý den mala nával tepla že som myslela že vyskočím z koži a nočné panické ataky sa mi vrátili čo som ich počas dvoch mesiacov ked som nič nebrala ani raz nemala.dúfam že tento sertralin mi zaberie.a coaxil vysadím.ked som ho síce nasadila tak prešiel pocit na odpadnutie lebo to som mala aj aj aj som sa triasla pri všetkom ked som sa zlé dozvedela a ked som počula v tv niečo že niekto si niečo spravil alebo že o depresii tak som sa poplašila že čo ak to budem mat aj ja hlúpa hlava.aj modré z neba som prestala radšej pozerať. 😀

simka1111
8. dec 2013

@esselte Ahoj, tak u mna je to podla mna lepsie, velmi pozitivne u mna je , ze sa mi pekne upravuje denny a nocny rytmus.. ako myslim , ze rano vstanem ako tak cula a vecer zas citim prirodzenu unavu, ze lahnem a zaspim ... tak to som fakt velmi rada... a celkovo mam lepsi pocit .... cely tento vikend som sa poctivo ucila na zapocet z anatky , zajtra ho mam, a celkom pekne mi to islo , tak len nech mi to zajtra vyjde 🙂 a velmi mi aj pomaha psychologicka..cize nemozem sa stazovat v tomto 😉 a ja velmi pevne verim, ze raz este mozno budem bez ad, velmi by som chcela.. ale bude to dlha cesta este,.. a co sa tyka tej profesorky, tak to je poriadna krava, take sproste reci .... :P

bielytesak
8. dec 2013

To je tazko.kazdy ma inu dg.Ja som z cymbalty skoro zdochol..zalezi na co to beres...Z tych liekov je asi najlepsia alventa..to je tazko radit sam neviem co by boĺo pre mna vhodne...ja nemam len depky...depky mam zo zapalu kostnej drene-4operacie a nic.ta kost hnije dalej.

timea179
8. dec 2013

@esselte no ja tiez tak vselijako....nemozem sa dockat kedy uz pojdem k dr.nech mi da nieco k tritticu na energiu a nech aj to trittico neberiem tak casto cez den,ono ma tak utlmuje,ale podla mna je to zbytocne,ja potrebujem zit zivot a nie zo dna na den prezivat 🙂 ale zahadne je,ze mi tie hnusne telesne prejavy po tak dlhom case nepresli.... 😒

janinna11
8. dec 2013

Baby beriete tu niekto sedativPC?

katka9102
9. dec 2013

Ahojte, nikdy by som nepovedala, ze aj ja sem niekedy prispejem ☹ ale uz nejaky cas sa sledujem, ze to ide so mnou nejak dole vodou......mame 2 deticky, mladsi ide mat teraz 3r. a manzel je prec 3tyzdne v mesiaci, dcerku davam do skolky..........v poslednej dobe som len nervozna, do deti stale kricim, v noci sa nevyspim-maly zle spava a to od narodenia ☹ niekedy som hore od pol noci....a nemam to kedy ani dospat......nic nestiham, neviem sa odreagovat, nemam dobry pocit ked idem medzi ludi-do obchodu....do kostola....myslite ze zacinaju depresie?Alebo to je len vycerpanost......

katka9102
9. dec 2013

@katka9102 neviem sa uz pomaly z nicoho tesit.......buduci rok ideme zariadovat dom.......ale nejak sa mi uz ani do toho nechce.....citim ako keby sa to vsetko na mna valilo......a to mam ist este do prace......stale som v strese-aj doma a aj ked nie je dovov tak sa pristihnem ze stresujem ☹ ☹

savanna
9. dec 2013

Kocky ja sa mam nanic :( som dneska so slzami v ociach vstavala. Mate niekto skusenosti s valdoxanom? Mne dr vymenila mirt. za valdoxan a beriem ho 4 dni udajne by mal rychlo ucinkovat a pomahat so spankom no ja sa akurat tak v noci 100 krat budim. Mam pocit ze uz mi nikdy nebude dobre:( najradsej by som len cele dni prelezala v posteli.

savanna
9. dec 2013

Kocky ja sa mam nanic :( som dneska so slzami v ociach vstavala. Mate niekto skusenosti s valdoxanom? Mne dr vymenila mirt. za valdoxan a beriem ho 4 dni udajne by mal rychlo ucinkovat a pomahat so spankom no ja sa akurat tak v noci 100 krat budim. Mam pocit ze uz mi nikdy nebude dobre:( najradsej by som len cele dni prelezala v posteli. Neviem, dokedy to budem este vladat to takto tahat kazdy den v takychto stavoch.

mariemmka
9. dec 2013

@savanna ahoj, ja ho beriem už 6mesiacov, ja som od neho spala dobre, ale na uzkostu poruchu mi nezabral, trošku sa mi ulavilo po 12týždnoch, ale dovtedy to bolo o ničom, bola som z neho velmi unavena a tiež sa mi chcelo len spať 😝 a kolko mg berieš ? a máš problém len zo spánkom ?

andy231
9. dec 2013

@janinna11 ahoj ja som ho brala nemá žiadne vedlajšie účinky.vyskúšaj mne už nezaberie som na AD

lenka00
9. dec 2013

Ahoj holky, chtela jsem se zeptat, jestli mate zkusenosti, ze po zvaseni kokretne u me Argofan, u vas Alventa, muze dojit k velkemu zhorseni, konecne jsem si navysila davku na 150mg, ted uzivam 4.den a mam uz 2 dny panicke stavy, to jsem nemivala ani pri nasazovani, jsem z toho celkem vydesena...uz jsem to v minlosti brala, ale zadne NU jsem nemela, tak jsem vydesena co se deje 😒
@savanna to je mi lito, ze se necitis oki, ale muze to byt zase NU pri zacatku a proc ti zrusila mirz?

hroska
9. dec 2013

@janinna11 ja som skusala Sedativ PC kedysi davno. Zalezi na aky problem ho chces uzivat? 😨 pokial nemas nejake zavazne problemy, tak skusit to mozes. Ale ak si uz vminulosti uzivala nejake psychofarmaka, tak Sedativ PC ti urcite stacit nebude.

janinna11
9. dec 2013

@hroska nic som nikdy nebrala, len mam niekedy dost nervy na urcitych rodinnych prislusnikov a slubila som, ze budem slusna 🙂 Preto chcwem vediet, ci to trosku tlmi hnev, nervy, uzkost ...

elisha3274
9. dec 2013

@savanna dufam že nový liek zaberie, je mi ľúto že nie je dobre :-\, prečo ti vysadili miraz....?

elisha3274
9. dec 2013

ja dnes tiež nich moc nalada syn je chorý, som s nim doma, vždy keď zakasle tak mi srdce stisne
:-\

elisha3274
9. dec 2013

@katka9102 ak sa da skus sedativ PC, persen... volnopredajne lieky, psychologicku, oddych