Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kachita
21. dec 2013

@esselte To mi je velmi luto, ze mas takeho manzela, co ti nerozumie, velmi velmi to vplyva na psychiku. Lebo ta nepohoda je stale v tebe. Mysli vsak na seba, nemusis robit sluzku ani poskoka pre to, ze niekto ma nervy. A rodicia ti rozumeju ?

annetta3
21. dec 2013

@hroska ahoj, děkuji za odpověď, beru zatím 12tý - 7 dní 10 mg 5tý den 15 mg, ale já nejsem spavá, ale dny přímo prospím, nejsem kolikrát schopná se zvednout k jídlu, najíst se a napít, prostě větší troska, než jsem byla, to mi depresi jen zhoršuje. Nemůžu se vůbec probrat přes den, vše je námaha. Ten pocit odcizení se mi hodně po něm zhoršilo ( není to pocit, že vnímám jako přes závoj, ale vše ztrácí smysl, chybí mi emoce, vidím vše stejně, ale vnímám jinak, jako by se smazal vztah k věcem i lidem, jsem v tu chvíli ještě více sama, což je už tak hrozný), na cipralexu jsem to tak neměla. Hrosko, když jsi psala, že jsi se po jeho měsíčním braní byla schopná vrátit do práce, to jsi zvládala, vím, že je to u každého jinak. Tebe neuspával ani na začátku? Jenže Ty jsi brala rovnou 30mg, jak jsi psala, tak to je taky jinak. A to jsi po něm byla unavená/ospalá celý rok? Co si mám pod tím představit? To nezní moc pozitivně. To jsem nemusela měnit a ještě zažívat od srpna peklo, který mám pocit, že neskončí.

annetta3
21. dec 2013

@kachita ahoj poslala jsem Ti zprávu na IP

esselte
21. dec 2013

@hroska Ahoj, no krásne si mi to napísala, máš pravdu, že je to komerčný sviatok a ľudia to už neberú tak, ako kedysi, dnes som toho chválabohu dosť stihla, bola som aj na spovedi, povedala som o svojich problémoch, farar mi povedal, že tie problémy nei sú určite len od manžela, že sú stále dve strany, mám pocit, že tí chlapi sú všetci rovnakí a je jedno, čo robia,že máme spolu vyhľadať odbornú pomoc, ale ja by som manžela aj tak k psychologovi nedotiahla ani s párom volov.Poobede mi príde stále taký zlý tlak v hlave a na hrudi, neviem, čo to je , je to zas niečo nové, púšťala som si aj koledy aj také rockové piesne od kaplána, ktorý učí náboženstvo u nás v škole, dal nám svoje CD, lebo on spieva a hrá v skupine, ako darček k Vianociam, tie piesne sú fakt trefné, povedala som manželovi, aby skúsil počúvať aspoň slová, ale on vôbec o to nemá záujem, ale mne to trocha pomohlo.Nevieš, čo znamená zas ten tlak v hla ve a na hrudi, môže to byť z toho , že beriem lieky ináč?Alebo z tej mojej úzkosti?

hroska
21. dec 2013

@esselte tak ty si super, ze si to tak pekne vsetko postihala 😨 🙂 .k tym chlapom ja sa radsej nevyjadrujem 😝 , u mna to iste ako u Teba. Ja uz som rezignovala na nejaku napravu, zijem si svoj zivot a snazim sa vychadzat, aby nebolo dusno a aby decka boli vpohode..... No ten tlak v hlave a na hrudi to je prejav PP.

hroska
21. dec 2013

@annetta no co ti mam povedat? si v depresii, a poriadnej. 🙄 teraz musis len vydrzat, kym lieky zaberu, bude lepsie.to prezivanie, pocit odcudzenia skus brat ako sucast depresie a momentalne je to aj kvoli tomu, ze si na zaciatku uzivania Seroxatu, tak este ti moze byt aj horsie. proste to nerozoberaj,neplytvaj na to energiu, energiu si drz len na to, aby si ten den nejako prezila, to je teraz pre teba najdolezitejsie-prezit tieto dni a cakat kym AD zaberu. ani pracu nerozoberaj, nic, to ta este potom viac depta. a nerozoberaj ani to, ci den prespis. o 2 tyzdne to moze byt uplne inak. ak mas pocit, ze musis cez den lezat a spat, tak spi a nezamyslaj sa nad tym. a uz vobec si nehovor take veci, ze si troska, lebo troska nie si, mas len depresiu. 😨 moze ti byt jedno ci som ja alebo niekto iny bol po Seroxate ospaly a ako dlho. Ty si ty a kazdy je iny. uz som ti pisala, ze ja som si ten prvy rok pospavala aj cez den a bola som vdacna zato,ze depresiu uz nemam a ci si cez den pospim hodinu, dve alebo 5 mi bolo uplne jedno, hlavne ze depka bola fuc. 12ty den je este malo a hlavne ta davka 15 mg je slabucka, treba este pockat.pozitivne ale je, ze ta Seroxat neprestimulovava ako Cipralex. 😨 😵

esselte
22. dec 2013

@hroska Tá hnusoba len tak nezmizne, čo?Musím na tom pracovať aj sama, lieky to asi všetko nepokryjú, hoci, myslím, že by mali.Ja mám taký pocit, že sa to u mňa prejaví stále pri nejakej zmene a pri zvýšenej záťaži, ja si myslím, že ma to nezaťažuje, ale môj mozog asi niečo iné

savanna
22. dec 2013

ahojte kocky ja mam totalne depky nespavam 😔 😔 😔 vcera aj dnes som este o 4 bola hore 😒 od vcera mam zvysenu davku toho valdoxanu na 50 mg, ale nieco mi hovori, ze mi nezaberie ja uz neviem.
som vyse tyzdna chora jest mi vobec nechuti asi spojenie psychiky a choroby. mam chut akurat tak revat. ja neviem, ako mam takto stale fungovat. u mna je ta nespavost asi geneticky podmienena a hlavne spustena tou uzkostou stale sa mi iba premietaju vseliake uzkostne myslienky hlavne ta socialna uzkost co som komu povedala a ci som to povedala spravne a ako som zareagovala a ze nie som k nicomu dobra a neviem ... uz nevladzem 😢 😢 😢
mam depky lebo si premietam ako som prezila minuly rok stale iba v praci ziadna dovolenka nikde som za cely rok vobec nebola, netrufam si ani ist spat niekde mimo domu lebo staci ze zmenim prostredie a uz sa mi spusta este vacsia uzkost, boli ma brucho, nemozem spat, tlak na hrudi, tak radsej iba sedim doma. ale to ani nie je zivot byt cely rok v jednom stereotype uz mi z toho sibe. navonok to mozno vyzera, ze zijem normalny zivot, chodim do prace atd. ale ja uz nevladzem stale predstierat ze som ako ini ludia 😢 😢 😢

esselte
22. dec 2013

@savanna Ale veď si už bola celkom v poriadku, nie? neboj sa, ono ti to postupne zaberie a keď ti je zle, zober si neurol, xanax,alebo niečo iné, čo máš a netráp sa, ja, keď mi je až strašne zle, tak si tabletku vezmem.Beriem cymbaltu a xanax 0,5 na noc, pretože mi tiež teraz nie je dobre.Ja presne viem, aké to je predstierať, že ti je dobre v práci, robila a robím to isté, ak mi príde zle, snažím sa pretvarovať alebo pripisovať inej chorobe.Viem, je to hrozný stav, ja to neznášam, človek chce aj potrebuje fungovať a ono to nejde,iným sa to hovorí, že sa prekonaj a tak, ale my vieme svoje, toto sa len tak prekonať nedá, neboj, lieky zaberú a ak nie pýtaj si injekcie Apaurin, je to vlastne diazepam v injekcii, ja som nedávno vybrala 10 a aspoň tých 10 dní som sa cítila super a myslím, že pôsobia ja trocha dlhšie ako lieky, skús, ak ti ich má kto pichnúť, choď hneď zajtra k lekárke a aspoň sviatky budeš mať v pohode

timea179
22. dec 2013

zienky ked prechadzam postupne z jednych AD na druhe,tiez mam cakat kedy zaberu??momentalne je totalne zle,citim sa pod psa ☹

timea179
22. dec 2013

@esselte citam ta a vo vsetkom vidim seba....sme si fakt podobne aj v partnerskom zivote 😒

savanna
22. dec 2013

@esselte dakujem ale moja dr uz neordinuje az do polovice januara 😝 😝 a tiez by mi tie injekcie nemal kto pichat. mas pravdu ze som na tom nebola az takto uplne zle, ale mam pocit, ze ta chripka mi totalne rozhadzala chemiu v mozgu, aj som to niekde citala, ze depresia sa casto rozbehne prave po chripke a asi obzvlast ked ma niekto na nu taky nabeh ako ja. proste ma to odrovnalo psychicky aj fyzicky 😝 odpocitavam hodiny do vecera aby som si mohla ist lahnut dam si rivotril a hadam co to pospim 😝 ☹

esselte
22. dec 2013

@timea179 No vidíš, aspoň vieme, že nie sme na tom samé tak zle.A čo ti je tak zle? Aj mne sa točí hlava,cítim tlak na hrudi, ja to pripisujem prípravám na Vianoce, zhonu, aj počasiu a ináč viac ľudí z môjho okolia má teraz zdravotné problémy, môj ocko bol aj na pohotovosti pre zlé dýchanie a ešte sa necíti dobre, to isté moja teta, tiež sa jej točí hlava , má závraty a je jej zle aj na žalúdku,asi je niečo vo vzduchu

esselte
22. dec 2013

@savanna kľudne si pomôž inými liekmi, netrp, moja lekárka hovorí, že radšej liek ako trpieť, pretože tým ubližuješ srdiečku, a to lekárku nikto nezastupuje?A čo ak by bolo niekomu veľmi zle ?Mne tie injekcie pichala švagriná, nemáš nejakú známu sestričku, čo by mohla?ja by som nečakala, radšej by som išla aj za tým, kto zastupuje, ja som tak minule bola, pretože mi bolo veľmi zle a ja som taký stresátor, takže idem hneď, aj na pohotovosť ak treba, veď na to je, moja lekárka už musí byť zo mňa zúfalá, ale nikdy ma neodpíše, stále sa so mnou porozpráva aj po telefóne, každý sme iný a každý chorobu prežíva ináč, ja idem hneď, ak je zle

timea179
22. dec 2013

@esselte tiez sa mi tazsie dychalo,a prisla neskutocna triaska,proste blbo,hned som si dala neurol a uz mi je dobre,myslim ze si este pockam kym mi zaberie poriadne venlafaxin,tusim sa uz teraz prejavu neziaduce ucinky,lebo telo este nieje zvyknute na novy liek 😒

esselte
22. dec 2013

@timea179 Venlafaxín je fajn, uvidíš, musíš sa nastaviť na liečbu a bude dobre, je si tiež dám neurol alebo lexaurin ak je zle, myslím , že tým si neublížime, ale iba pomôžeme

timea179
22. dec 2013

@esselte po neurole to preslo rychlo,ale tento stav som fakt dlho nezazila,som zvedava aka davka venlafaxinu mi sadne 😉

hroska
22. dec 2013

@timea179 jasne,treba zase cakat, kym zaberu.Prechodne sa pri nasadzani novych AD moze stav zhorsit, takze preto ti bolo horsie. 😨 Venlafaxin zabera pomerne rychlo, do tych 10 dni by si mala pocitit zlepsenie 😉 .

hroska
22. dec 2013

@savanna ahoj zlato, zhorsena si teraz kvoli tej zvysenej davke, 😕 vydrz este par dni, malo by sa ulavit. a nestresuj sa kvoli AD ci zaberu...zaberu bude dobre, nezaberu vymenis 😉 a chuda este aj ta chripka do toho, to mas fakt neprijemnu kombinaciu 😝 . A z tych myslienok si nic nerob, oni potom uplne spontanne odozneju, ked ti AD zaberu. co mne chodilo hlavou, to tu ani nechcem pisat, aby som vas nevylakala 😝 😀 . drz sa a cakaj, bude ok. 🙂 😉

hroska
22. dec 2013

@esselte no tazko povedat, cisa da nejako na tom pracovat, aby sme sa zbavili tychto svinstiev. Vraj ano, vraj sa to da ovplyvnit psychoterapiou. co sa tyka depresie, tak ta ma aspon jednu vyhodu oproti uzkostnym porucham, ze ked ti lieku zaberu, tak uz je potom super, nie je toho dna, kedy by sa depka vratila 😨 teda aspon u mna. Vratila sa, az ked ja hrdinka som vysadila lieky. ale kedze mam to "stastie" a mam aj nejaku tu uzkostnu poruchu, viem, ze s tymi je to trosku horsie a nadlhsie. 😝 😠 Lieky pomozu, ale tie hnusoby uzkosti sa nevzdavaju. niekedy ani sama neviem, ako na ne 🙄 .no co s tou tvojou Cymbaltou?? 😨 Ved vies, mas PP a Cymbalta nie je na nu indikovana,ale zase ta ako tak drzi a fungujes. Otazka je, ako by ti pomohla vymena AD? A to si ja veru netrufam predpovedat.

savanna
22. dec 2013

@hroska no ano a k tej kombinacii este mozeme priratat aj konciaci sa menzes 😀
och dnes som naozaj iba pocitala hodiny kedy konecne skonci ten den, najhorsie je na tom, ze mi nie je prilis fyzicky dobre pri tej chorobe, tak len polehavam, ale zaroven psychicky tiez na tom nie som dobre, takze nedokazem sa ani na nic sustredit ani si nic citat, spat uz vobec nie, tak dnes ako uplne trapna tu lezim na posteli a si pustam jednu pesnicku tu istu stale dookola uz asi 1000 krat to ma trochu upokojuje skusam si pustat film ale ani neviem co tam hovoria poriadne lebo som taka nepokojna stale ...
idem si hodit rivotril a dufam, ze pospim aspon nieco a normalne sa obavam, co za den ma zajtra zase caka uz len dufam, ze to bude o nieco lepsie ako dnes. dobru noc kocky

savanna
22. dec 2013

@esselte ja som zase uplne opacny typ, ja som naucena nikoho neobtazovat svojimi problemami - to mam pozostatok z detstva zial - takze ja volam doktorke asi jedine uz keby ma islo porazit alebo neviem. minule som sa sice prekonala a zavolala som jej ale nemala som pocit ze by bola nejaka nadsena ze jej volam neviem. vlastne mi aj sama naposledy povedala, ze ved nie som v takom stave ze by som len lezala niekde a nehybala sa, proste to berie tak ze som taky lahky pripad ze fungujem tak je to ok. celkovo vsetci maju pocit ze som uplne v pohode len moje vnutro nie je ok a ako vravim uz prestavam mat tu silu neustale predstierat ze som ok ked vobec nie som.

a este som ti chcela povedat, ze ty fungujes podla mna velmi dobre podla toho co pises aj na tej cymbalte 😵 ja mam pocit, ze keby niet toho tvojho muza, fungovala by si na tej cymbalte mozno aj na 100%. ja som mala takeho expriatela strasneho nervaka mal hnusnu povahu a to som bola stabilizovana na alvente a vedel ma vzdy rozhadzat a rozrevat, nikdy som nevedela, co od neho cakat, som neskutocne stastna, ze som od neho prec. ked mas takyto element v zivote tak ta to stale bude vyvadzat z miery. ale chapem, ze je nieco ine priatel a nieco ine manzel, ked uz mate postaveny dom a vsetko, to uz je uplne ina situacia je to omnoho tazsie pretrhnut tie puta.

esselte
23. dec 2013

@savanna to máš teda nejakú zvláštnu lekárku, moja je vždy ochotná sa porozprávať, minule mala veľa pacientov a ona sama mi zavolala naspäť, keď sa jej to trochu uvoľnilo miesto na rozhovor so mnou, ona je fakt veľmi ochotná a myslím si, že keď človek zavolá, tak asi nie len aby ju počul, ale ma problém a to je jedno, či ležíš, či funguješ, ona je psychiatrička a má vedieť adekvátne reagovať na všetkých pacientov. Nedá sa stále predstierať, my vieme ako sa cítime, keď dobre, tak načo by sme to rozoberali, ale keď zle, tak je to naozaj zle.Keď mi je dobre, ani sa nezaoberám tým, aby som sa s lekárkou radila, ale keď je zle, volám jej a veľmi mi pomáha aj písanie s vami všetkými, človek má potom pocit, že v tom nie je sám a trocha mi odľahne na duši.A to s manželom máš, pravdu, to povedala lekárka, že to je spúšťač mojej paniky a preto mi stav stále kolíše, mám ho ignorovať, ale to sa stále nedá, keď s človekom bývaš v jedne domácnosti.

esselte
23. dec 2013

@hroska Ja si myslím, že len by mi bolo treba pridať niečo na paniku, cymbalta mi určite zaberá, lebo len xanax na noc by ma nedržal, to povedala aj lekárka, ale ešte, keby mi niečo dala na paniku, hoci niečo slabšie a nižšiu dávku

savanna
23. dec 2013

@esselte tak to mi nepovedala do telefonu, ze nie som predsa na tom az tak zle, to asi zle vyznelo :D to mi povedala pri kontrole naposledy. mozno ma chcela povzbudit, ze teda su ludia na tom aj ovela horsie ako ja. to je od tvojej dr. zase mile si myslim, ze ti volala naspat, s takym pristupom som sa este nestretla :D. ja som jej povedala ze ja si to vsetko velmi dobre uvedomujem a ze sice ano, fungujem zo dna na den, ale skor ako robot, musim vsetko nasilu si doslova naprogramovat co musim spravit a potom ked to spravim necitim absolutne ziadnu radost z nicoho skor iba taku nechut. a ze co je to vobec za zivot hlavne v mojom veku 26 rokov a ze neviem si predstavit do kedy sa to takymto sposobom da tahat. tak potom uz len prikyvla ze ano ze to uznava no 😝 😝
a pritom naozaj sa neda povedat, ze si tie stavy sposobujem sama svojou lenivostou alebo sa mi nechce alebo co, ved za ten rok co som nebrala AD som chodila do roboty, tahala vikendy, okrem toho som si este privyrabala pomimo, chodila som cvicit pravidelne a vobec nie kvoli postave ale kvoli tomu aby som sa lepsie citila lebo uz aj tak vyzeram ako vizla, venovala som sa sa studiu jazykov, ale proste da sa to takto tahat iba po urcitu hranicu a neda sa to takto silou vole sa prekonat, proste som do toho zase spadla a tak som zase apaticka cvicenie som nechala uplne teraz uz len akurat chodim do roboty nic naviac a aj to ma stoji neskutocnu namahu sa tam kazdy den dotrepat uz len mozem cakat na spasenie od liekov a preto ma to aj mrzi ked mi to takto povie ze ved nie ste na tom tak zle.

esselte
23. dec 2013

@savanna Presne tak, ty vieš, ako sa cítiš, a keď ťa nič neteší, tak to nie je dobre.Mňa aspoň niečo vie potešiť, keď sa mi niečo podarí, napr, teraz, keď som piekla koláče, kupovala darčeky, prehovorila môjho manžela, aby sme išli na nákupy do Poľska a viem sa potešiť aj keď si niečo kúpim len tak pre radosť.Ale, keď mi je zle, vtedy ma nič neteší, nebaví a všetko robím nasilu tak ako ty.Niekedy ani nevládzem urobiť to, čo som si naplánovala a vtedy som zo seba veľmi sklamaná.veľmi ma neteší, že je to liečenie na dlhé trate, tak ako rozprávajú psychiatri o panike, ja som myslela, že keď budem užívať lieky, hoci aj celý život, aj keby som nevypila ani pohár vínka, budem úplne v poriadku, ale vidím, že to nie je také ľahké.

andy.a
23. dec 2013

čaute ,kočky 😉 😉 😉 😉 😉

andy.a
23. dec 2013

želám všetkým krásne a pokojné sviatky 😵 😵 😵 😵 😵 😵 .

bez depresie a úzkostí 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 .

určite to všetky zvládnete v poho 😵 😵 😵 😵 .
resp.v rámci svojich možností 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 .

Držte sa,všetkým len to najlepšie 😵 😵 😵 😵 😵 😵 -

Andy&family

P.S.Andy je tu,len žiaľ nestíha odpisovať...občas ešte nejaké IP-čky...tak sa majte 😅 😅 😅 😅 😅 😅 -

knobloska
23. dec 2013

Ahoj, já jsem tady nováček. Před měsícem jsme se dozvěděli vážný zdravotní problém u dcery a od té doby jsem na hromadě. Byla jsem u psycholožky, která mi ovšem nemohla nic napsat. Cítím se hrozně, ráno nechci vstát z postele, nejím, občas zvracím. Musím vařit dětem, ale to je jen taková povinnost, nebaví mě nic. Vánoce mi lezou na nervy, manžel k nám objednává návštěvy a já nechci nikoho vidět. V noci se budím úzkostí a přes den se mi uleví jen, když chvíli brečim. Psycholožka mi řekla, že mě na psychiatrii zatím nedoporučí, že to zvládnu. No nemyslím si to. Další sezení je až na konci ledna, kdy také jedeme s dcerou na speciální vyšetření. Toho dne se děsím, nedovedu si představit, jak to mám zvládnout. Leží na mně tíha té nové skutečnosti a nemůžu se z toho vyhrabat. Kamarádka mi dala Lexaurin na úzkost, pomůže mi? Jaké jsou vaše zkušenosti?

anina63
23. dec 2013

Milé žienky,aj ked som ešte na tomto fore nepridala žiadny príspevok,každý den čítam,ktorá čo má nové,ako napreduje v liečbe a som rada,že som túto stránku objavila.Veľmi mi pomáha,ked viem,že so svojím trápením nie som sama.Od minuloročného septembra má trápia depresie,úzkosti,panika,strach z veľkých prestorov.Ja užívam Eliceu a teraz k tomu aj Xanax.Tak, ako aj iné píšete,raz je lepšie, inokedy horšie ale dúfam,že raz bude iba dobré a po týchto panikách a depkách nebude ani chýru.Týmto sa chcem podakovať aj Hroske,ktorá mi odpísala na IP a poradila aj povzbudila.Takže milé žienky,prajem Vám všetkým a aj sebe, aby sme v zdraví,šťastí,rodinnej pohode oslávili Vianočné sviatky spolu so svojími blízkymi.Požehnané vianoce 🙂