Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lenka00
6. jan 2014

@esselte ahoj, vim, ze dotaz byl podan na hrosku, ohledne toho rivotrilu...kapky 2,5mg/ml..1kapka je 0,04ml a to se rovna 0,1mg...jinak ten rivotril se neda podle me uplne srovnavat s tim xanaxem..xanax ucinkuje rychleji, ale kratsi dobu - pokud se nejedna o SR formu...rivortil nastupuje pomaleji, ale za to dele drzi hladinu, z tela se eliminuje cca az 48hod. je potreba si u rivotrilu udelat hladinu, proto se i doporucuje zvysovani davek po 3 dnech..rivotril je primo indikovan pro lecbu panicke poruchy a vetsinou se hladina pohybuje u PP 1-4mg/na den, ta lekarka ktera ti doporucla Paretin a rivotril, dobre vedela co dela, je to vyborna kombinace na zvladnuti PP...uvidis, ze za chvili uz konecne bude dobre a na ten strach casem zapomenes 😉 ja uz bych si moc prala na vsechno zapomenout a jit zase dal, ale ted me to tak dostalo na kolena, ze se mi tezko oklepava, ale musime doufat 😝 drz se

lenka00
6. jan 2014

@esselte jinak nevim jak rychle ucinkuji kapky, ale ta tbl. opravdu za 30-60min. ale kdyz to pak beres pravidelne 3x denne, tak to nekolisa a efekt se drzi...takze pkud to chces brat pravidelne nez zabere ad, tak jsou lepsi tbl. kdyz si chces vice hrat s davkovanim a mit malinko rychlejsi nastup pak kapky, ale jinak efekt je nakonec stejny, stale je to stejna ucinna latka...vim, ze u nas se kapky predepisuji jen vyjimencne a spise detem - epilepsie a dospelym tbl.

savanna
6. jan 2014

inak kocky ja som zase ochorela 😝 😝 😝 ide ma porazit, par dni mi bolo ako tak dobre a od vcera mi zase tecie z nosa a boli ma hrdlo. ja mam pocit, ze je to vsetko sposobene tym, ze poriadne nespavam ☹ rano sa budim s krvavymi ocami, vysusenou pokozkou, unavena, oslabena ... mam pocit, ze ta imunita tym poriadne trpi.

maartinaa82
6. jan 2014

@lenka00
ahooj...brala si nejake AD pocas tehotenstva?

lenka00
6. jan 2014

@maartinaa82 ahoj, ano brala jsem asi od27tt zoloft,nejprve 25mg pak az na 75mg a pak jsem pred porodem snizila na 50mg, ale moc mi nepomohl, mela jsem asi na sebe nizke davky, ted uzivam 150mg venlafaxin a konecne mam pocit, ze se neco deje...v tehotenstvi ty hormony delaji silenou paseku 😝

maartinaa82
6. jan 2014

@lenka00
a nebala si sa o babo??...bolo snim vsetko v poriadku ked si porodila??...ja sa bojim :(

lenka00
6. jan 2014

@maartinaa82 no, ja mela takove stavy, ze jsem se spise bala, ze kdyz se nebudu lecit, tak porodim predcasne, ale bala jsem se, porad jsem resila, jestli si vzit neco na uklidneni nebo ne, nakonec jsem radeji trpela - nechtela jsem aby mimi bylo nejake zavisle, i kdyz by se to asi stalo jen pri dlouhodobem uzivani a pri vyssich davkach, ale clovek se v tech stavech boji uplne vseho...jinak nejrizikovejsi je 1. trimestr to se tvori vsechny organy a pod. v tom 3 trimestru uz miminko jen roste...je spousta zen, ktere braly ad v dobe tehotenstvi a vse oki, v tom jsem se nebala, cetla jsem snnad vsechny mozne i nemozne diskuze na netu, akorat jsem nevedela jak se rozhodnou ohledne vysazeni pred porodem, ale nebyla jsem na tom dobre a vedela jsem, ze porod je brutalni hormonalni bomba, tak jsem zustala na te 50mg...miminko nemelo po porodu zadny problem, apgar 9-10-10...myslim, ze panika a deprese, na miminko pusobi hure, kolik hormonu stresu vlastne telo vylucuje, myslim, ze je opravdu lepsi se lecit

maartinaa82
6. jan 2014

@lenka00
dakujem za odpoved....a este jedna vec...kojila si? Ked hej tak aj z AD??

lenka00
6. jan 2014

@maartinaa82 ano, kojila jsem na venlafaxinu 75mg, hned po porodu jsem presla, ty mi v minulosti zabiraly, odpoledni mliko, kdy mela byt nejvyssi koncetrace leku v mlicku jsem davala sunar, ale stav se mi moc nelepsil, tak jsem prestala kojit a zacala uzivat 150mg a konecne zacinam citit ulevu, miminko na mlicku nemelo zadne potize, nic zvlastniho jsem nepozorovala a kdyz jsem prestala, tak jsem taky zadnou zmenu nezaznamenala...

maartinaa82
6. jan 2014

@lenka00
myslis si ze keby som zvysila davku na 20mg paretinu tak mi zabere???teraz berem len polku a ziadny efekt....nebolo by to vela?

hroska
6. jan 2014

@esselte ty si aktivna 😉 . ok dik, za tu kopiu tvojej otazky a odpovede toho dr., zase nieco nove sa clovek moze dozvediet. 🙂 ja som uzivala Seroxat, tam je ucinna latka Paroxetin a uzivala som 30 mg.snazila som sa uzivat rano, hned po ranajkach, ale napr. cez vikend, ked som pospala dlhsie, tak som uzila aj o 10h, 11h. dokonca, ked uz som bola stabilizovana, par krat sa mi stalo, ze som zabudla vziat, a vobec nic som nepocitovala. a to Magne B6 to mozes uzivat stale ku vsetkemu. co som si ja vsimla pri nasadzani ale aj pri vysadzani Parodetinu, bolo take akoby praskanie, pukanie v hlave v okoli spankov, akoby vo vnutri ucha. 😨 Akoze mne to nevadilo, len ma to skor zaujalo, ze som to pocitovala aj pri nasadzovani a aj pri vysadzovani toho Paroxetinu a som rozmyslala, ze co to moze tak byt, ci mi to ten Serotonin tam nejako neprebehuje 😝 😀 v pribalovom letaku pisali, ze clovek moze pocitovat v hlave nieco take ako elektricky vyboj, tak mozno to bolo ono, fakt neviem, ale bolo to zvlastne

anina63
7. jan 2014

@hroska ahoj,chcela by som sa spýtať na Rivotril tabl.ja som ich mala tiež predpísaný a brala som ich asi 2 týždne večer 1/4 tabl.večer dobre sa mi po nom spalo a bola som aj ukľudnená,cez den som nebrala nič a teraz beriem 0,25mg Xanaxu ráno a s Eliceou a ked je horšie tak ešte dalšiu 0,25.Ked tu čítam, tak si ženy dosť pochvaľujú aj Rivotrl,ale je aj na epi.či to nemože take niečo vyvolať pri užívaní alebo po vysadení.Dalej by som chcela vedieť či sa može napr.rano Xanax a večer Rivotrl.Dalšia otázka či sa može Xanax a ponejakom čase cca 1-2hod zobrať Xanax sr aby dlhšie účinkoval.Veľa otázok ale už by som chcela byť v lepšej pohode.Tento mesiac mám už aj kontrolu štít.žľazy,tak som zvedavá či tie moje problémy nemajú súvislosť aj s nou a prechodom.Ešte počas najvačšich depiek som mala užívať Lthyrozol 0,25mg,ked som ho začala brať sa mi zdalo,že sa mi stav depiek zhoršuje,neviem či to može mať nejakú súvislosť a vpyv na lieky na depesiu.Hroska veľa otázok,ale ked možeš tak mi napíš. Možete aj iné,ktoré máte s takým niečím skúsenosti.Ja vopred dakujem za odpovede.Dnes je blbý den,ale to je snád aj tým počasím a som dosť pracovne vyťažená.Kočky držte sa 😉

lenka00
7. jan 2014

@maartinaa82 a jake mas potize? netroufam si rict, zda by ti 20mg pomohlo, ale kazdopadne 10mg je nizka davka...uz jsi nekdy paretin uzivala a zabiral? no, paroxetin je ve skupine D leku podle FDA, ale vim, ze ho take mnoho zen uzivalo behem tehotnstvi...nejvice prostudovany lek je zoloft - sertralin...ten je ve skupine C, s tim, ze skupina A - je nejmene skodliva

maartinaa82
7. jan 2014

@lenka00 mam panicku poruchu...liecim sa uz sedem rokov...paretin som brala cely cas az kym som nezistila ze som tehu...tak mi ho dr. vysadil ale vsetko sa mi to vratilo...preto mi ho znova nasadil ale len pol tabletky..

esselte
7. jan 2014

@lenka00 ja beriem teraz O,25 mg ráno a na obed, večer 0,5mg, mohla by som si zvýšiť na 0,5mg ráno, naobed aj večer, teda spolu by to bolo 1mg, myslím že by to mohlo byť, nie?

esselte
7. jan 2014

@hroska Aj ja mám také zvláštne pocity v hlave na spánkoch, presne ako hovoríš, ale ešte aj na hrudi, skúsim si už zajtra asi dať 0,5 mg rivotrilu ráno,na obed a večer, spolu by to bolo 1,5mg.To môže byť, nie?

kk77
7. jan 2014

@esselte ahoj ja som uzivala popri Cipralexe (10mg) aj Rivotril tabletky, denne som mala dve 0,5mg, jednu rano a jednu vecer, potom som znizila na jednu vecer a ked nabehli AD, tak som po asi 3 mesiacoch uzivania bez akychkolvek problemov Rivotril postupne vysadila. Psychiater mi ho predpisal na take "ukludnenie mozgu", lebo mna AD riadne rozhadzali, proste mi ho dal namiesto neurolu a pamatam si, ze mi vtedy povedal, ze plny ucinok sa ukaze tak po tyzdni uzivania. Nemusis sa ho bat, ja som s nim mala velmi dobre skusenosti a dokonca si myslim, ze ma vytrhol z najhorsieho. Tiez mam PP, ale momentalne som bez liekov.

hroska
7. jan 2014

@anina63 ano to moze byt. Menopauza je urcite, podobne ako napr. poporodne obdobie, u zeny rizikovejsie obdobie, co sa tyka vyskytu depresii, takze moze ti prihorsovat aj to. a podobne aj zvysena cinnost stitnej zlazy moze byt pricinou depresie.takze bolo by vhodne tu stitnu zlazu dat poriadne vysetrit. co sa tyka toho Thyrozolu,nemali by sa nejako z Eliceou ovplyvnovat. resp. sa mozu uzivat sucasne.. Mozno to zhorsenie na zaciatku bolo v ramci neziaducich ucinkov Thyrozolu..kazdopadne treba sa poradit s endokrinologom a informovat ho o liecbe depresie, aby ti zvolil co najvhodnejsi liek 🙂 . co sa tyka toho Rivotrilu, tak on je indikovany na epilepsiu ale aj panicku poruchu. Epilepsiu z neho mat nebudes, kedze je to liek na epilepsiu, alepri vysadzani treba velmi pomalicky, lebo tam by mohol hrozit nejaky epizachvat, treba vysadzat postupne , pomaly, znizovat o 0,25 mg za cca 3ni.. Co sa tyka toho Xanaxu a Xanaxu SR, ja by som uzila len Xanax sr, pretoze on je s postupnym uvolnovanim a drzi ta dlhsie v klude ako xanax a uzitim oboch by si si tu davku vlastne zdvojila. Rivotril ma pomalsi nastup u icinku ako Xanas, ale ucinkuje dlhsie. Ja som skor za to, aby sa tie benzaky nemiesali, lebo potom, ked clovek vysadza, tak ma problemy 2, vysadit jeden benzak a potom este aj druhy 😝

anina63
7. jan 2014

@hroska ahoj dakujem Ti veeeľmi pekne za vysvetlenie. Ten Rivotril sa mi celkom pozdáva na tu PP a opať som pri mojom probléme strachu z liekov,aby som si náhodou niečo nevyvolala 😝 jaaaaj, no tak zostanem na tom Xanaxe a ked budem mať voľno tak vyskúšam SR pre istotu 😀

esselte
7. jan 2014

@kk77 Ja beriem 0,25 ráno, 0,25 na Obed a večer 0,5mg, takže spolu to isté, čo si brala ty.Nebolo to málo pre teba? Ja ho síce ešte neberiem týždeň, lebo som sa nevedela rozhodnúť, či neurol alebo rivotril, ale viacero ľudí radí radšej rivitril.Stačila ti taká dávka , nepociťovala si ešte príznaky paniky, alebo sa to upravilo pri rivotrile neskôr? Ako dlho už neberieš nič? Ako si zvládla vysadiť AD?

esselte
7. jan 2014

@anina63 Ahoj, aj som sa tiež nevedela rozhodnúť medzi neurolom a rivotrilom, ale beriem teraz rivotril, každý ho tak chváli, že je dobrý na panickú poruchu, ale fakt účinkuje neskôr.Ja síce beriem iba malinké dávky, 0,25 ráno, 0,25 na obed a 0,5 mg večer, takže spolu 1MG a to je najnižšia dávka, zatiaľ mi nie je celkom fajn, dúfam, že sa to spraví.A ak chceš brať xanax, tak fakt zober xanax SR je lepší, bude ti účinkovať celý deň.

hroska
7. jan 2014

@esselte ano, na tej hrudi, to moze byt taka prechodna uzkost ako NU toho Paretinu, to ti prejde. 1,5mg Rivotril denne je OK. 😵

esselte
7. jan 2014

@hroska Môžem si zvýšiť rivotril na 0,5 ráno, 0,25 na Obed a 0,5 večer? Alebo stále po 0,5mg, alebo ešte počkať s dávkou, akú mám?

hroska
7. jan 2014

@dusaa a ako dlho uzivas ten Citalec? 😨 10mg na OCD? 😨 😝 No to je podla ma na OCD uplne mini davka, ved pri OCD sa ide vacsinou do najvyssich davok, tak sa ani necudujem, ze ti nezabral. davku by si mala urcte skusit zvysit. 😵

esselte
7. jan 2014

@dusaa jasné, že berieš málo AD, myslím malú dávku, berieš k tomu ešte niečo?

anina63
7. jan 2014

@hroska Hroska zlatá,ked ja neviem čo vlastne mám,dr.mi určila úzkostno-depresívna porucha,ale ja si myslím,že mám aj PP.K čomu sa priradí stav,ked sa bojíš chodiť sama do mesta,kostola,bojím sa byť sama doma, pocit že sa zbláznim,nenadýchnem sa a iné same sprostoti.Pritom si sama sebe opakujem,že nič z toho sa nestane,že som prežila horšie veci... aj depky,ked som doslova nevládala vstať z postele. Tak veeeeľmi by som si to už chcela zrovnať v tej svojej hlave.Keby tak pomáhalo pozitívne myslenie,čítanie, pozeranie na nete rôznych príspevkov o myslení tak to by bolo.Ale aby som nezabudla,veľmi mi pomáhali rôzne modlitby je to také stíšenie a pevne dúfam,že Boh ma aj teraz vyslyší a nezabúdam ani naostatných, ked prosím za druhých aj za seba...Bože pomôž nám.

esselte
7. jan 2014

@anina63 Moja, neboj sa, aj ja to mám ťažké, ja teraz nasadzujem nové lieky, aj tebe to pomaly zaberie, skús si nájsť aj nejakú psychoterapeutku, ja som si už našla, hoci niektorí hovoria, že to nepomáha, ja skúsim všetko, aby som sa z toho dostala, aj ja sa modlím, niekedy si hovorím, prečo práve ja? Ale hovorí sa: KOho Pán Boh miluje, toho krížom navštevuje.Tým zlým je stále lepšie, takému pijanovi sa nestane nič, ani keď ho zrazí auto, ale keby nás, tak by to bolo určite horšie.Neboj, prejde to, musíme tomu veriť.Ja už zajtra idem do práce a ešte mi nie je fajn, dúfam, že to prežijem.

kk77
7. jan 2014

@esselte Ahoj, Ad som zacala brat presne pred 2 rokmi 2.1. Asi po 2-3 tyzdnoch som uz mala take vselijake pocity, ze som si myslela, ze som zrela do blazinca. Nakoniec som zavolala psychiatrovi, ze sa velmi bojim, ze ublizim svojim najblizsim. Nikomu na svete nezelam ten pocit, ked si myslite, ze sa menite na monstrum zaziva a vtedy mi pridal aj Rivotril. Ten som s AD brala asi do konca aprila a na vlastnu ziadost som ho pomaly vysadila a zostala len na AD, naozaj som nepocitila ziadnu zmenu, AD ma podrzali. Moj osobny nazor je, vziat radsej dve 0,5mg tabletky denne,napr. rano a vecer,resp poobede a vecer, ako ich nejako este polit. To je len moj pocit na to, ako moje telo reaguje na lieky. Obrazne dam mu celu "namku" naraz a ono sa ukludni, ako si len odhryznut z kolacika. Ale aj neurol mi dobre zaberal, len psychiater mi na moj vtedajsi stav odporucil zamenit ho za Rivotril. Ine som nikdy nebrala, tak to neviem porovnat. Priznaky PP odchadzali postupne a podotykam pomaly, prve odisli ataky, nutkave myslienky, derealizacia, depersonalizacia a az uplne nakoniec vecerne uzkosti. Poslednu som mala vtedy presne na konci marca, ked sa meni cas. Na odstranenie vsetkych priznakov naozaj treba aj 3-4 mesiace a ide to asi tak, ze par dni zle, jeden dobre, potom menej dni zle, dva dni dobre, az bolo iba zopar dni zlych a potom uplne zmizli. Neskutocne mi vtedy stupla zivotna energia, nastal pocit pokoja a stratil sa mi napr. aj strach z tmy, ale co mi zobrali lieky - sex, co ma velmi trapilo kvoli manzelovi a celkovo som si pripadala taka roboticka s okliestenymi citmi, ani som velmi nesmutila ani som sa doslova nerehlila, bola som neskutocne samostatna a taka vyrovnana. Vtedy to tak bolo pre mna najlepsie, neriesila som to a povedala som si, ze to vyriesim potom. Prvykrat som sa pokusila vysadit AD hned ten rok na konci leta, okamzite mi nastupilo zvieranie hrdla, bolo to take neunosne, ze po dvoch mesiacoch pocitu, ze ma doslova niekto skrti, som sa vratila na povodnu davku. Druhykrat som sa pokusila vysadit opat o rok v lete, opat pocit skrtenia, ale menej intenzivny, tak som sa zatala a vydrzala som a pocit presiel, vratil sa mi strach zo stmievania ale dalo sa. Najhorsie boli tieto sviatky, dokonca som mala aj prvy atak, ale uz ma nezvalcoval, lebo som vedela co sa deje, mala som uz aj uzkosti, ale ustupili. Nebucham sa do prs, ze mam vyhrane, ale som si povedala, ze sa budem riadit citom a rozumom a sama sa rozhodnem, co spravim. Chodim aj k jednej pani liecitelke, pomaha mi viera v Boha a mam velmi dobre rodinne zazemie - manzela, ktory stal vzdy pri mne a krasne dve deti. Toto mi pomaha. Za tie dva roky som si vyriesila niektore fyzicke aj psychicke veci a aj to ma posunulo dalej. Ako vravim "som stale na ceste". Drzte sa kocky, raz bude naozaj dobre.

hroska
7. jan 2014

@anina63 no u teba to bude taka netypicka depresia, teda tak popretkavana tou uzkostou a su tam nejake prvky PP. Ale PP patri vlastne medzi uzkostne poruchy, takze ti to dr. dobre urcila. ale depresia v cca 80% je vzdy v spojeni s uzkostou, malokedy je len v cistej forme. ja mam tiez depresiu s uzkostou. ked ti pomahaju modlitby, tak to je super, ved aj to je vlastne druh psychoterapie. nic si z toho nerob, ja som tiez nemohla pristbna chut tym bachorkam o pozitivnom mysleni,leho to sa v akutnej forme choroby ani neda. bola som rada, ked som rano vstala z postele a dokazala si umyt zuby 😝 .ked ti bude lepsie, postupne budes zvladat viac a viac veci. nechcem nejako tlacit na teba, ale tu davku 3/4 tbl. z 10 mg Elicei mas asi nizku. Mozno na depresiu by stacila, ale pri uzkostiach zaberaju skor vyssie davky. neskusis tych 20mg? nemas sa coho bat, lieku mame na to, aby pomohli a byt poddavkovany, to veru jie je ziadna vyhra. porozmyslaj a porad sa s dr. 😵 a to je pekne, ze nemyslis len na seba, ale aj na druhych ♡

anina63
7. jan 2014

@esselte ahoj no bola som pri psychologičke,taká mladučka ako moja dcéra,tak neviem....bolo to o ničom.A inak,prajem Ti aby si to v škole zvládla v pohode.Zajtra aj detičky budú ešte vedľa po prázdninách, to dobre poznám ako sa im nebude chcieť ani vstávať,nieto ešte učiť 🙂 Hlavu hore a s úsmevom do práce 🙂 🙂 🙂 uvidíš bude dobre.