Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lenka00
7. jan 2014

@esselte ten rivotril bych zvedla na 0,5 - 0,25- 0,5 aspon takhle 3 dny, kdyz to stale nebude ono, tak pak 0,5-0,5-0,5 telo si na to zvysovani davek musi pomalu zvyknout, at nejsi v praci zbytecne spava, ze zacatku se muze objevit ospalost, lehke ruce, nohy, ale telo si na to postupne zvyka...a az zabere paroxetin, tak uz nebude nic potreba 😉

anina63
7. jan 2014

@hroska vidíš Hroska,dala som na Teba,ked si poradila benz.a teraz to skúsim aspon s 10mg a uvidím čo to spraví.Aj takých ľudí nám Boh posiela do cesty,ktorí vedia poradiť,povzbudiť a to je niekedy viac ako tabl.

lenka00
7. jan 2014

@maartinaa82 s tim zvysenim se musis poradit s lekarem, myslim, ze bych tomu zkusila dat jeste cas, mas nizsi davku a zatim jen tusim 3 tydny? mas silne uzkosti? ja mela strasne, fakt jsem myslela, ze se zblaznim, ze to nezvladnu atd. ke konci tehotenstvi jsem se zacala trochu uklidnovat, myslim,, ze to nebylo leky, ale hormony, ale po porodu jsem musela vymenit za svoje AD...

maartinaa82
7. jan 2014

@lenka00 zajtra idem k dr. uvidim ci mi to zvysi....citim sa strasne..

dusaa
7. jan 2014

@hroska
@esselte

baby,mám k tomu aj benzáče,ale to si dávam ked je ozaj že na nevydržanie,alebo ked som bola sama doma s detmi a nechcela som sa uplne zložit od uzkosti

Zajtra idem na kontrolu,určite mu zvýši dávku....A ja by som aj bola rada,keby mi zmenila AD, povodne mi chcela dat fevarin na OCD,ale potom vravela že viac jej vyskakuje u mna PP a depka tak mi dala Citalec.
Mám také stavy deperson. že idem umreť z toho...stále sa pýtam sama seba: "je toto naozaj? som skutočná? spím? bdiem? čo som povedala? a povedala som vôbec niečo? počuli ma?..... Zbláznim sa z toho...

anina63
7. jan 2014

@dusaa vydrž,uvidíš,že bude lepšie.Také stavy na zbláznenie poznám,viem,že sa to ľahko hovorí a ked je človeku zle tak si aj tak myslí svoje,ale raz to prejde.Nechcela som nikoho počuť,sedieť a rozprávať sa a pritom sa tváriť,ako že nič.Bude dobre.........

paula
8. jan 2014

ahoj holky, sorry ze se vam tu pletu do diskuze, ale urcite tu bude nekdo, kdo mi poradi 🙂
Pred dvema roky jsem mela prvni tezkou depresivni fazi, zpusobenou vycerpanim, brala jsem asi 3/4 roku Cipralex, bylo mi dobre, tak jsem vysadila. Za tri mesice znovu zle, znovu Cipralex 20mg, zabral me mnohem rychleji, po 3 tydnech neschopenky zase do prace. Ted je to 6 mesicu co beru. Jsem v 7tt a je mi vyborne. Jsem moc stastna, ze jsem tehotna, mimi je vice nez chtene ;)
Dnes jsem byla u psychiatra to s nim zkonzultovat, doufala na pomale vysazovani... ale on mi rekl okamzite vysadit, pokud nechci nic riskovat. SAmozrejme nechci riskovat zdravi sveho ditete! Momentalne je mi fakt dobre, ale vim jak rychle se to muze zmenit, kdyz antidepresiva neberu, chodim do prace a k tomu studuji a v cervnu me ceka zaverecna zkouska.... no mam docela strach vysadit, ze toho na me bude moc. Na druhou stranu mam strach dale brat, kdyz by to mohlo uskodit diteti....
je tu nekdo z vas, kdo bral antidepresiva v tehotenstvi? Mate zkusenosti? Nebo zkusenost s vysazenim ze dne na den?
Dekuji predem za odpovedi

lucijeje
8. jan 2014

@paula .... chápu tvé obavy, ale jsou i těhotné, které AD užívali (v těhu se často dává zoloft nebo právě cipralex, citalec) a děti mají naprosto zdravé .... myslím, že na dítě působí obrovská řada faktorů (ne jen AD), ale např. i dědičnost, strava, vliv prostředí, stres/nestres, apod. .....
Jinak hodně psychiatrů tvrdí, že raději spokojené a klidné těhotenství s AD než vynervovaná mamina, což pak samozřejmě neblaze působí na mimi ...
on ti nikdo neřekne co máš udělat, každej psychiatr může na to mít jinej názor ....
zkus to ale ještě zkonzultovat s gynekologem ..... držím palce!!! 😉

esselte
8. jan 2014

@lenka00 Ahoj, no dnes v práci som to celkom zvládla, ešte ma čaká porada, dala som si dnes ráno ešte iba tých 0,25, teraz si dám 0,25 a večer 0,5mg a zajtra si skúsim dať tak, ako si mi napísala.Najviac by som chcela zvýšiť iba na tých 0,5 trikrát denne, čo je spolu 1,5mg a to je odporúčaná dávka.

esselte
8. jan 2014

@dusaa Skús lekárke všetko vyrozprávať a ak chceš, nech ti zmení aj AD, veď uvidíš, čo ti povie, ale takto s a nedá fungovať

esselte
8. jan 2014

@anina63 Takže ti veľmi nepomohla, iba sa asi s tebou rozprávala, ja ja som bola pri takej, ale teraz som už hľadala poriadne, aby robila aj rôzne formy terapie, zajtra sa chcem objednať, a včera sa ti potom trocha uľavilo?Je to všetko v našich hlavách, musíme sa naučiť to zvládať

esselte
8. jan 2014

@maartinaa82 Moja zlatá, dúfam, že ti to nejako upraví, ja som už dnes v práci, zatiaľ to ide a ešte máme aj poobede poradu, dúfam, že to vydržím

maartinaa82
8. jan 2014

@esselte no upravil...horko tazko....mam brat celu tabletku a za 5 dni mam prist na kontrolu ci mi to zabralo...tak dufam ze mi bude omnoho lepsie..

esselte
8. jan 2014

@kk77 držím ti veľmi prsty, aby ti to vydržalo, vidno, máš veľkú odvahu, mne je trocha zle a už stresujem a bojím sa, že sa to neupraví, buď rada, že máš šancu dostať sa úplne z liekov a dokážeš prekonať tie stavy, fakt ti závidím,mňa zas manžel veľmi nedrží, on má z tej mojej choroby nervy, nepovie mi to priamo, ale vidím to na ňom, mňa zas drží môj 11 ročný syn, môj trojročný maltezáčik Benji a samozrejme moji rodičia, ktorí našťastie bývajú blízko, takže sa mám kam utiecť, ak je najhoršie a doslova sa vyplakať, mám aj fajn kámošku, ale ďaleko, takže si len píšeme a telefonujeme, stretávame sa dosť málo a setru, tá ma tiež drží a stále niekam ťahá, aby som nesedela doma, momentálne ma presviedča, aby som išla cez jarné prázdniny do Lurd, ale ešte sa neviem rozhodnúť, je to na celý týždeň , stojí to 250 eur, takže aj peniaze zohrávajú úlohu, ale bojím sa aj nechať syna, hoci je už veľký, len na manžela, lebo oni sa stále hádajú a myslela by som na to, čo sa deje doma a samozrejme, ako by som to zvládla ja s tou mojou chorobou a tak ďaleko a aj to cestovanie autobusom, no uvidíme.Dúfam, že sa mi stav upraví a rozhodnem sa ísť, možno by som tam šla len raz za život a potom budem ľutovať.Snažím sa nájsť si aj nejaké záujmy, el keď mňa baví tak akurát upratovanie, aj to nie stále a počítač.Možno robiť niečo pre nejakú firmu na počítači, poobede som väčšinou doma, ak nie sú hlúpe porady o ničom, mám často voľno, prázdniny, možno si budem niečo také hľadať , proste na vyplnenie času, aby na mňa neprichádzali tie hlúpe myšlienky a hlavne tie moje panické stavy.Ale som sa rozpísala...čakám na poradu, lebo už mám po vyučovaní a dostala som sa k tvojmu vyliatiu duše, tak som sa pridala aj ja

esselte
8. jan 2014

@maartinaa82 Ver tomu, že áno a skús si chystať niečo pre malé a tak, počúvaj hudbu, pozeraj si veci na internete pre drobčekov, normálne si ma nakazila, asi začnem uvažovať, že sa dám na materskú, ale už budem mať 39 rokov a mám 11 ročného syna, tak neviem.pred troma rokmi som potratila a odvtedy sa toho nejako bojím, pretože pravdepodobne z toho vznikla tá moja panická porucha, že vraj to bolo spúšťačom, ja som vtedy nevypustila ani jednu slzu, mala som nervy na celý, nespravodlivý svet.Prepáč, dúfam, že ti nevadí, že som ti to napísala, teš sa na bábätko, to je teraz to najdôležitejšie, prihováraj sa mu už teraz, ono ťa počuje .

esselte
8. jan 2014

@lenka00 Mňa ten rivotril vôbec neuspáva, ja som totiž brala 120 mg cymbalty a teraz mám 20 mg paretinu, takže rivotril asi ani nestíha ma udržať a nie ešte uspať,alebo na mňa nepôsobí, ale to by som asi bola jediná

maartinaa82
8. jan 2014

@esselte jasne ze nevadi...zato ze mas 39 nemozes ist na matersku??? Si este mlada...kludne sa nato daj...ale len asi z tablatkami...lebo toto co zazivam ja,neprajem nikomu..

mary1995
8. jan 2014

Ahojte kočky, všetky Vás srdečne pozdravujem a prajem všetko najlepšie do nového roku 2014, hlavne veľa zdravia, život bez úzkostí a depresie. Ozývam sa po dlhšej dobe, nakoľko som nemala prístup k počítaču.
Ja som bola veľmi sklamaná, predstavte si, že som mala cez Vianoce výkyv asi 5 dní, možnože z vyčerpania a môj tato mal na Štedrý deň výročie úmrtia. Potom sa to postupne dalo do poriadku a od tých čias som OK. neviem fakt čomu to mám pripísať

esselte
8. jan 2014

@mary1995 Ja som myslela, že si už na nás zabudla, ja som už na nových liekoch Paretine, lebo tiež to na mňa prišlo pred Vianocami, ale ono sa ukazovalo už skôr, že to nie je ono, vyvrcholilo to na vianoce, takže teraz to nie je ok, lebo sa nastavujem nanovo, ale dúfam, že sa to upraví

anina63
8. jan 2014

@esselte ahoj,vieš ja mam také obdobia,že jeden den celkom v pohode,urobím aj neviem čo...a vtedy si myslím.že je už OK.Príde další den a bum,zase to nie je až tak v pohode. Ked tak nad tým všetkým rozmýšľam,aj keby mi už nebolo v živote kto vie ako,len by som nechcela opať zažiť stavy ako pred rokom--horor.Aj dnes ma tlačí na hrudi,ťažko sa nadýchnuť ale už viem,že sa na to da zvládnuť.Teraz mam opať dilemu,doteraz som nebrala benz.večer, ale chcela by som vyskúšať či by sa mi ráno nevstávalo ľahšie,bez premýšľania aký bude den.A po dalšie či si vzať Xanax sr alebo Rivotril asi si hodím mincou 😀 A ty píšeš,že po prázdninách celkom ujde a bude ešte lepšie 🙂

maria43
8. jan 2014

@anina63 ahoj, ja som tiez na AD, momentalne beriem len trittico, aj to nie kazdy vecer, pretoze mna z neho na druhy den boli hlava, ale na spanok je super. brala som predtym vecer xanax, ale kedze je navykovy, lekarka zvolila namiesto neho AD trittico. vydrzi 12 hodin, takze si ho mozes dat kludne skor vecer, ono to je sedativne AD, ak ti zaberie, tak na spanok je to super volba. predtym som brala aj rano AD, konkretne magrilan, ale nerobilo to so mnou nic, u mna boli a aj su rana a dopoludnia obtiazne, takze preto trittico. a obcas, ked je velmi- velmi zle, tak vezmem cez den xanax 0,25 max. 0,5. skus navrhnut lekarke aj tuto moznost a uvidis. vsetko dobre. 🙂

nikita25
8. jan 2014

ahojte baby neviem ci to sem patri v noci som sa zobudila na trpnutie a mravcenie a studenych koncatin.Bola aj rychla pri mne no vraj to nic nieje zevraj psychyka dali mi neurol.Dnes som bola u obvodacky aj u neurologa mam problemy s chcrbticou krcnou ta ma boli dost casto az pali a mam skoliozu dost velku.Cely den bolo ok teraz to citim znova chvenie noh a mravcenie.Neourolog mi dal lieky GRIMODIN vraj to mam na upokojenie a proti tomu mravceniu.Obvodacka mi povedlala ze hlavnu rolu tam robi psychyka mali ste aj vy nejake take priznaky pri depresiach.Daju sa kupit nejake lieky aj bez predpisu na ukludnenie?

paula
8. jan 2014

@lucijeje děkuji moc za odpověď, asi si to nakonec budu muset rozhodnout sama.

lenka00
8. jan 2014

@esselte tak to mas fajn, ze se necitis po rivotrilu ospala, to ja celkem jo, i kdyz ted posledni dobou take mene, podle me tech 1,5mg je optimalni, ale pri te panicke poruse se muze jit az do 4mg/za den, ale to uz by musel zhodnotit lekar 😉 myslim, ze ten paretin uz Ti pekne zabere, hodne lidi si ho na PP moc chvali...

lenka00
8. jan 2014

@maartinaa82 tak nakonec Ti lekar zvysil davku? tak snad to brzy zabere...beres i neco na uklidneni? a co cekas? me se narodila holcicka 😉

anina63
8. jan 2014

@maria43 ahoj ja by som práve chcela niečo vyskúšať večer či by som ráno fungovala bez úzkosti.To trittico som mala tiež ,ale nebrala som ho-ešte na začiatku, ked som zle spala.Ja snívam o tom,že ráno vstanem a fugujem,že nebudem zrána rozmýšľať,ako prežiť den bez úzkosti či paniky. 🙂

lucijeje
8. jan 2014

@paula .... přesně tak 😉 ...

lenka00
8. jan 2014

@mary1995 taky Te moc zdravim a preji jen a jen dobre v roce 2014 😉 ten vykyv 5 denni, vanoce jsou podle me melancholicke svatky + to vyroci, co jsi psala...me jednou jeden psychiatr rekl, ze i zdravi lide nejsou stale stastni, maji par dni depky, ci uzkost, ale rozdil je v tom, ze je to brzy prejde, tak reagoval na muj dotaz ohledne vykyvu...ber, ze to bylo jen 5 dni a to je pozitivni, nekdy se ten vykyv muze bez ohlaseni objevit, dulezite je, ze to za par dni prejde a podle me bude tech vykyvu, cim dal tim mene, az uplne vymizi...u nas je strasne tezke na to neprijemne zapomenout a nespadnout zpatky do toho kolotoce myslenek..ja jsem na tom zatim tak, ze par dni dobre, par dni spatne, ale v porovnani se zacatkem je to o mnoho lepsi... 😵

maartinaa82
8. jan 2014

@lenka00 noo zvysil na celu...dufam ze to zabere...ale rivotril mi hned vysadil ze nemam brat to aj to...ale ten mi moc nechyba....cakam dievcatko,nic ine si neprajem nech je a bude zdrava...dufam ze jej neuskodim :(

lenka00
8. jan 2014

@maartinaa82 verim, ze bude vse oki, prece jen uz si 3 trimestr, to nejtezsi obdobi z hlediska vyvoje mas za sebou a ber to tak, ze ta panika pro miminko taky neni moc dobra...a dulezite je, aby jsi zvladla v klidu porod a poporodni obdobi, takze dobre, ze se lecis..snad to co nejdrive zabere!!!