Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

aneta174
4. feb 2014

@soniada uz t je lepsie a v praci co si povedala

soniada
4. feb 2014

@andy231 ja chodim na terapie niekolko krat do mesiaca uz dva roky a taketo veci sme teda na terapii neriesili :/

soniada
4. feb 2014

@aneta174 sedim tu atarax zabral

andy231
4. feb 2014

@soniada no aj ja som chodila a tiež to somnou nerobila psychologička.Takže to som si zohnala na internete jedna baba mi to poslala čo sa za pol roka z toho dostala ináč dost rýchlo bez AD a ja som dokonca musela dávat mojej psychologičke tuto knihu lebo je písaná v slovenčine a ona mala od Praška len po česky 😀 Takže zbytočne vyhodené peniaze za benzín nakolko som tam nič neplatila a viac mi dala tá kniha ako ona.Takže neplánujem chodiť ku žiadnej už je to fakt všetko v hlave ovládať to viem len keď mám nestabilitu a ked sa ti kruti hlava tak asi sotva ti pomôže dáke predýchanie to je na panické ataky.

soniada
4. feb 2014

@andy231 v slovencine je ta kniha od koho?

172
4. feb 2014

@andy231 ahoj posles mi tu knihu prosim na ewa172@azet.sk? Dakujem

esselte
4. feb 2014

@andy231 ja podobnú knihu mám od Praška, aj tam je dýchanie, je to vlastne dýchanie do brucha, preto si to kontroluješ rukou, aspoň myslím, že je to toto.Ona mi zatiaľ ukazovala, ako to predýchať normálne, nie do brucha, krátky nádych a potom čo najpomalší výdych dokedy vládzeš vydýchnuť, hlavne, čo najdlhšíí výdych.A čo ty na Paretin? Beriem 20 mg, je to vhodný liek na paniku?

andy231
4. feb 2014

@esselte ahoj a ešte na terapiu ti kázala už chodiť tvoja psychiatrička?? Lebo je lepšie počkať kým budeš stabilizovaná a AD ti zaberú a až potom začať chodiť.Potom sa na to človek pozerá ináč a je jasné že AD nás nevyliečia že potláčajú len nejaké príznaky viac je na nás.Mne povedal doktor že až ked budem stabilizovaná aby mi to viac neuškodilo ako pomohlo.

esselte
4. feb 2014

@soniada ja som bola iba na prvej a už mi terapeutka ukázala dýchanie pri panike, bude to 25 sedení a stále ma bude učiť niečo nové a postupne znižovať lieky

andy231
4. feb 2014

@esselte jáj máš no ja mám tiež od Praška po česky aj po slovensky.No to dýchanie bránicou je lepšie skús to a zavri si oči a začni pomaly a uvidíš že sa ti bude točiť hlava a to je v tej knihe pekne rozpísané prečo to tak je a čím dalej budeš dýchať relaxačne tak sa to stratí.Ja sa v liekoch nevyznám som ako ty ale keď tam je písané na letáku že na panickú poruchu tak určite je to dobrý liek.A kto ti povedal že to neni dobré AD??? Ináč toto som robila aj ja že som stále vyhladávala o liekoch kadečo aj o takých čo som nebrala a tiež som písala raz do jednej poradni a ked ti neodpíšu čo čakáš tak začneš zmätkovať poplašíš sa a už si nervozna a stále rozmýšlaš či je to dobrý liek a podobne.Vieš to je v našej hlave ked si niečo povieš sama tak tomu tak neuveríš ako ked ti to povie niekto druhý a ty sa ukludníš.

esselte
4. feb 2014

@andy231 Mne zas povedala psychoterapeutka, že som mala chodiť už dávno, ešte na začiatku liečenia, že je to dobré kombinovať a to hlavne pri panike, moja lekárka s tým súhlasila, ale terapeutku som si našla sama podľa odporúčaní na internete

soniada
4. feb 2014

@esselte oki a pricinu toho preco to vznika riesit nebude? Pretoze to plava na povrch pre nieco...nieco s cim sa nevies vyrovnat, co ta zasiahlo, co v sebe dusis a podobne, mna hlavne terapeutka uci ako sa postavit k tomuto, pretoze je v poriadku ze ta nauci dychat pri panike, ale potom sa ti to moze prejavit nejak inak ako panikou ako napr mne ( nestrasim, budem drzat palce aby nie)

esselte
4. feb 2014

@andy231 Presne to si odhadla úplne, dokonca si jeden lekár na poradni aj sám odporoval, písala som mu už dávnejšie, že beriem cymbaltu a on mi odpísal, že vhodnejší Paretin a teraz som mu napísala po čase, ako sa cítim, tak mi napísal, že on paretin na paniku nedáva, super, nie...

andy231
4. feb 2014

@esselte áno je to najlepšie kombinovat psychoterapiu s liekmi áno mohla si už dávno ešte ked si brala prvé AD len ja som ti napísala že je dobré že začneš užívať AD a napríklad po 4 mesiacoch ked si stabilizovaná ked zaberú tak sa na všetko pozeráš ináč neviem hovorím za seba teraz to ináč beriem ako vtedy a potom je to vhodná liečba dokopy 🙂

anina63
4. feb 2014

http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/lekarka-kt...

Ženy,musela som to sem dať,nie žeby som sa niekoho trápeniu tešila,ale mna takýto silní ľudia dokážu posunúť dalej a mať chuť bojovať.Prajem p.dr.veľa síl,aby to zvádla a zvíťazila nad chorobou.

esselte
4. feb 2014

@soniada Aj ten problém sme hľadali, z čoho to pramení a prišli sme na to, že chcem vo všetkom dokonalosť, všetkým vychádzať v ústrety a keď sa mi to nedarí, tak to príde, proste nepozerám na seba, ale na rady rodičov, na iných, aby som bola oporou, aj v práci chcem zo seba vydať maximum, aj keď to niekedy nejde a bojím sa zlyhania v práci aj v domácnosti a že veľa podielu na mojom stave má moja mama, ktorá ma chcela stále dokonalú. Keď som povedala mame, čo mi je , jej prvá reakcia bola, že ma vyhodia z práce

andy231
4. feb 2014

@esselte no vidíš tak už žiadnemu prosím ťa nepíš fakt lebo viem ja som to robievala a kamoška si prešla týmito stavmi ako ja len na lexe a za pomoci priatela to zvládla bez AD a tiež mi hovorila že furt bola na nete a si vsugerovala choroby kadiake čo nemala a sa poplašila len a presne to bolo aj o mne ona ked mi povedala ako jej bolo tak som to mala fakt 😝 normálne som nad tým rozmýšlala čo jej bolo a začala som mat aj ja väčšie úzkosti tak že nič nečítať ja už nič nečítam aj tu len sem tam už také pozitívne čo si píšete 🙂 Aj doktor povedal nič nečítať ludia popíšu kadečo čo je pravda ja som čítala že xanaxu sa zbavím že si ho začnem zoškrabávať tak som si zoškralbla raz z tej modrej tabletky SR s predlženým účinkom a do rána som mala nočnú moru živý sen no hrôza takže fakt tý ludia sem píšu kadečo nevieš ským si píšeš kto to je čo je zač na tých iných forach takže veriť dokrorom ak sú dobrý 🙂

kk77
4. feb 2014

Ahojte kocky, citam vas pravidelne a sem-tam som aj prispela. Tiez som brala AD s malou prestavkou rok a pol a teraz som skoro 7 mesiacov bez liekov. Mam PP. Mam sa dobre, sem tam cosi, ale to je v pohode. Chcem vam len povedat, ze aj po dvoch tyzdnoch brania mozu byt vykyvy a dovolim si tvrdit, ze este horsie ako pred branim AD, nedat sa odradit a nelakat sa, podla mojho nazoru je to tak, ze liek zacina ucinkovat a vtedy byva zhorsenie. U mna sa dni zle a dobre striedali az 3 mesiace od zaciatku bratia liekov, potom som sa stabilizovala. Tiez som chodila aj k psychologicke, inak mate na to narok z poistovne, takze sa informujte u svojho psychiatra a sedenia su zadarmo. Bolo to fajn, dalo mi to nejake info, ale najviac som musela urobit sama, vo vela veciach som ju posluchla, aj ked som mala pocit, ze je uz so mnou amen. Podla mna je najdolezitejsie nenechat zly stav dlho, napr. nechodit nikam, to je uplne najhorsie, mne kazala ist hned tam, kde ma to chytalo a co najskor, proste ukazat tej hlave, ze tam predsa nic hrozne nie je a nic mi nehrozi. Uplne stacia male pokroky, doslova centimetre, metre, proste napchat sa do papule hrozy tej paniky a pozriet sa tomu do oci. Keby ste sa ma pytali, co mi pomohlo, ako prve mi napadne neviem, asi vsetko spolu, proste to prislo a ja som velmi chcela byt bez liekov. Zmenila som sa, mam sa viac rada, rozmaznavam sa, baby budte aj vy viac sebecke, to je svata pravda, zacala som robit, co ma bavi, nemame telku - viete kolko mam zrazu casu pre seba? Ucim sa povedat nie, aby ma ludia nevyuzivali. Isla som na operaciu co som roky odkladala a bola som hlupa. Mam vacsiu sebaistotu, viac si sama seba vazim, mam chut poznavat, vzdelavat sa. Toto vsetko ale pride casom, mne to trvalo dva roky. Ako prve by som vam poradila,zacat bojovat s tym, coho sa najviac bojite a spojit to s odmenovanim sa, pre mna to boli masaze, ktore zboznujem. Este mam pred sebou jednu velmi dolezitu vec a to vylepsit vztah s rodicmi, hlavne s mamou, toto mi ako prve povedal psychiater, ked som k nemu prisla zrutena, doslova na konci zo silami. Prve co som urobila bolo, ze som ju zacala este viac lubit, aj ked je taka aka je. Vsetky vas rada citam, na vsetky velmi myslim, skuste verit mojim radam ja som prezila presne to co vy. papa

soniada
4. feb 2014

@esselte ok, ved terapuetka je odbornicka nie ja... ja chodim od zaciatku niekolko krat do mesiaca, mam tiez perfektnu doktorku, mame dobry vztah, mam ju aj na telefone keby nieco...tak drzim palce aby ti to pomohlo co najviac

esselte
4. feb 2014

@andy231 A ako ti to lekár vysvetlil, že v čom by sa ti mohlo pohoršiť?Ja beriem AD už tri roky vkuse, len teraz beriem nové, ten Paretin mesiac, tak teraz neviem, či som neurobila hlúposť

anina63
4. feb 2014

@esselte Nie,čítala som to tu pred časom,ale ked som dobre pochopila,ide tam o kyseliny a neviem čo ešte.Neviem ani či sa kupuje v lekárni.Keby to tak bolo,tak by na to letela reklama až,až

esselte
4. feb 2014

@soniada takže ty chodíš na terapiu od začiatku liečenia a brala si aj lieky?

andy231
4. feb 2014

@172 už som ti to poslala napíš či ti to došlo poslala som ti dve aj po slovensky aj po česky

anina63
4. feb 2014

@172 to je super,ani sa nič nestane,je to len v hlave 😝

andy231
4. feb 2014

@esselte nie on mi povedal že proste ked som bola u neho tak som sa pýtala na to že či má začat aj s terapiou a on že až ked budem stabilizovaná on mi to prirovnal k niečomu len už neviem ako mi to pekne vysvetlil.Rada by som ti to napísala ale fakt neviem ako mi to povedal to som vtedy bola prvý ráz tak ešte taká rozhodená že ja a u psychiatra 🙂

anina63
4. feb 2014

@soniada určite môžeš,ja som ho brala aj ked len minimal.dávku 12 rokov a vysadila som zo dna na den.Je nenávykový

esselte
4. feb 2014

@172 Ahoj, tak ako je trocha lepšie?Berieš stále to isté?

esselte
4. feb 2014

@andy231 takže to ti povedal úplne na začiatku liečenia?ja sa už liečim tri rok a už som bola aj stabilizovaná, len teraz mám vymenené lieky

esselte
4. feb 2014

@anina63 zaberal ti ten atarax?

172
4. feb 2014

@esselte ahoj aby som to nezakrikla tak napisem ze pomohlo to vypadnutie z domu na chvilu 🙂 ...beriem stale velaxin 150 mg rano a vecer esoprex. 4 den celu tab. 11.2 mam .kotrolu0 tak som zvedava