Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mary1995
14. mar 2014

@janka1012 občas sem ešte chodí

janka1012
14. mar 2014

Tak,nejaky cas som tu nechodila,necitam prispevky,takze vela Vas tu nepoznam,ale to nevadi 🙂
Ja beriem Citalopram uz rok a nastastie uz niekolko mesiacov som znizila z 20 na 10 mg a konecne citim ze niesom v bubline.Viac vnimam vone,pocity,viac sa viem tesit veciam,ale samozrejme sa viem aj viac vytocit,aspon viem ze som to opat ja 😀 Planujem AD uplne vysadit,pretoze viem ze neliecia,len potlacaju priznaky a teda u mna napriklad ovela viac zabera zdrava strava,vitaminy,pohyb ako AD.Mne uzkost nevyliecili,a to oni ani nedokazu...
Uzivam klinicke ucinne davky vitaminu C,B12 naplaste,vitaminD,Koenzim Q 10 a mam doma aj trezalku teckovu v tabletach,ktora ma ovela lepsie andidepresivne ucinky ako AD.Zatial som ju este neskusala,pretoze sa to nesmie kombinovat.Dalej mi pomaha sport,takze nie nadarmo sa to tu stale omieva 🙂 Sportujte,kto ma fobiu,tak nech niekoho poprosi a mozu chodit spolu.Najlepsie su prechadzky,beh...Treba chodit na slniecko(vitaminD),kto zase nemoze koli strachu,uplne staci ist na hodinku pred panelak,posediet na slniecku .Ved sa staci pozriet na to,ze vide slnko a ako vsetci tu pozitivne pisu.Tak asi funguje 😉 Jeden cas som dodrzovala zdravu stravu,ale nemylte si to s chudnutim.Vyradila som vsetko pecivo,mliecne vyrobky,cukor,obmedzila skroby,margariny,mastne jedla. Citila som sa taka lahka,plna energie,plet sa mi zlepsila,psychicky OK.No je to tazke dodrziavat,pokial je niekto zvyknuty sa stravovat nezdravo.Ale FUNGUJE TO!!!Strava pri takychto problemoch je velmi dolezita,ale to vam Doktor nepovie 😉
Treba trenovat mysliet pozitivne a nestrachovat sa stale,lebo to nedopadne dobre....Treba si zvladat tieto veci a najsti si nieco co pomaha.Ci uz si clovek pojde zabehat,ale sadne na lavicku,precita knihu...
Mna len mrzi jedna vec,ze vela ludi sa spolieha na lieky ze to vsetko urobia za Vas...Ale ja naozaj nepoznam nikoho koho by lieky vyliecili,take carovne oni niesu.To Vy same to mate v rukach...Nepaci sa mi,ze bezne sa tieto lieky predpisuju malym detom,alebo niekomu kto ich este ani nepotrebuje.Kazdy z nas,ma horsie chvile,trapi sa,preziva smutok,strach, a toto psychiari vecsinou zneuzivaju a taketo symptomi prikladaju ku depresii,uzkosti a casto dusevne zdravy clovek sa stane obetou faraceutickeho priemyslu.Podla nich uz nieje zdravy nikto...Nie je umenie predat liek choremu,ale umenie presvedcit zdraveho o jeho chorobe a tak mat dozivotneho odberatela lieku,ktory nieje ani zdaleka taky bezpecny ako sa tvari...Nechcem tu nikoho strasit,nech si kazdy robi tak ako uzna za vhodne,mne sa len nepaci,ako dokazu zneuzivat cloveka v prospech biznisu a nehladiec na to,ze to moze naozaj niekomu velmi ublizit.... 😒 No v kazdom pripade,AD nechcem uzivat cely zivot a mne teda naozaj pomahaju uplne ine veci ako AD
Mna z nich bolieva brucho,odkedy som znizila,je to lepsie,no vsimla som si zapach z ust,ktory som pred tym vobec neriesila.,pribrala som,zaciatky liecby som mala take myslienky,ze normalne to hranicilo so zdravym myslenim...Potom som uz miesto uzkosti riesila aj to,ze som sa bala ze sa zblaznim.AD maju vela negativnych ucinkoch o ktorych sa velmi nehovori.Od vyvolanie depresie az po samovrazdu alebo nekontrolovane spravanie,mimovolne pohybu koncatin,aritmia,je toho strasne vela,nechce sa mi to tu vsetko pisat.Nechcem tu odciernovat AD,ale podla mna su to nebezpecne lieky,preto chcem cim skor lieky uplne prestat brat.Napr ja po znizeni som mavala tocaky hlavy a dost neprijemne,ale nezlakla som sa toho...Proste som rada ze som sa rozhodla znizit a dufam ze coskoro vysadim uplne.Naozaj sa citim inak,lepsie,konecne zase citim podu pod nohamy 🙂 Toto je moja druha skusenost s AD a zase je rovnaka...Nemam chud byt uz pokusny kralik.
Takze toto je moj pohlad na AD a nemusi niekto so mnou suhlasit,pokial ma niekto pocit,ze mu pomahaju,ze sa citi skvele ,tak potom nema vyznam nieco menit 😉

janka1012
14. mar 2014

Marry,esselte ako sa mate??Kolko uz uzivate?

mary1995
14. mar 2014

@janka1012 ja sa mám celkom OK, ale tento týždeň nie som vo svojej koži, mne na jar a jeseň sa vždy trochu pohorší.

janka1012
14. mar 2014

@mary1995 neboj,to sa zase zlepsi... 😉 Kolko uz uzivas?

timino
14. mar 2014

@janka 1012 ahoj myslis ze AD nepomozu preco by ich potom predpisovali?Alebo preco si ich codime davat predpisova?AD urcite pomozu v tazkych chvilacvh lebo bez nich by sme to nezvladli,vies ked je cloveku dobre tak moze napisat,ze AD nikdy viac.Ale ako by si sa zachovala,kedy si bola na zaciatku?Isla by si si pre lieky?Ja si myslim ze ano.Ved ziadna z nas neberie lieky len pre potesenie a to ze maju neziaduce uciky to ma kazdy liek,na nieco pomoze inde zas poskodi.Iba tolko som chcela napisat. Tak ahoj a nech ti to vydrzi bez liekov do konca zivota.Prajem pekny den.

janka1012
14. mar 2014

@timino Mas pravdu,mozno sa mi lahko pise,ale ver ze niesom uplne fit,to bude este dlha cesta prace na sebe.Nechcem tu naozaj niekoho deptat,mozno prave v takej chvili ked sa lieci nepotrebuje...A tyco uzivas?Pomohli ti lieky?

timino
14. mar 2014

@janka ja beriem asentru rano a naobed po 100mg. a vecer mam mirzaten 30mg. myslim ze pomahaju ale este obcas to na mna pride ale neviem si predstavit keby tie lieky neexistovali ako by som fungovala.

lenka00
14. mar 2014

@esselte Ahojky, no ja porad stridave oblacno...nejak se neposunuju, tak jsem prosila dr. jestli by mi nenavysila, ze to porad neni oki, tak mi chtela zmenit leky, ze venlafaxin zvysuje uzkost a ze kdyz si zvednu na 225mg, tak mi bude hure - coz me opravdu jeji pristup velmi zarazil...ty jsi uzivala na paniku tusim 300mg a mela jsi pocit, ze by ti to nejak vice zvasovalo uzkost??? no, jak pises, ze ti ted neni dobre, to muze byt podle me z toho navyseni, i kdyz uz beres 2 tydny, telo si dela hladinku a u paretinu to pomaleji zabira nez venlafaxin, te uz skoro po 2 tydech ma nejake vysledky, ale paroxetinu az 4-6tt, je to tak i podle studii...cetla jsem, ze jsi psala, zejsi hodne unavena...ono to muzeme byt vsechno dohromady - rivotril, xanax, paroxetin vssi davka + jarni unava...lekarka nepremyslela, ze byste zkusili snizit xanax? jinak ja jsem ted taky na tom rivotrilu, mam strach, at se to zase nerozjede, tak si ho sem tam davam...

esselte
14. mar 2014

@janka1012 ja užívam paretin tretí mesiac 30 mg, zvýšila mi lekárka z 20 na 30 a k tomu rivotril a chodím aj na psychoterapiu, tiež mi terapeutka stále vraví, že lieky ma z oho nedostanú, musím na tom pracovať sama, raz mi je dobre, raz zle, ako kedy

esselte
14. mar 2014

@mary1995 Aj mne sa to teraz zhoršilo, minulý týždeň mi bolo dobre, tento týždeň je to na figu

esselte
14. mar 2014

@lenka00 ja si už skúsim xanax sama vysadiť, ale ja ho beriem na noc, takže cez deň už neúčinkuje a beriem ho dlho rovnakú dávku, tak možno už neúčinkuje vôbec, lebo rána ešte stále nie sú dobré, rivotril beriem malú dávku, asi to zvýšenie ide pomaly ako hovoríš, asi musím vydržať, no uvidíme

janka1012
14. mar 2014

@esselte tiez som toho namusi strasne na sebe pracovat,liek nedokaze zmenit myslenie...Ja co som napisala,mne to velmi pomaha,teraz mam taku najmensiu davku aka existuje a som naozaj rada,ze na nej fungujem.Ale je pravda,ze naozaj som sa musela vela snazit so sebou pracovat,a aj vitaminy a sport mi dost pomaha...Psychoterapia je super vec,pokial je tobra psychoterapeutka 😉

janka1012
14. mar 2014

@timino Ako si fungovala ked si lieky nemala?Prislo to na teba z nicoho nic?Kolko tie lieky uz jes?

janka1012
14. mar 2014

@mary1995 A ako sa ma nevies?Naposledy tusim bola fit 🙂

lenka00
14. mar 2014

@esselte a muzu se jeste zeptat jake mas zkusenosti s tim venlafaxinem? vim, ze kazdy to ma jinak, ale z hlediska pruzkumu 😉 ja bych zkusila snizit xanax, on asi urcite neucinkuje, ze si telo uz na nej zvyklo, ale at pak toho na sebe nemas moc, at snizujes postupne, ale sla bych do toho az Ti bude lepe, az se budes citi silnejsi...

timino
14. mar 2014

@janka1012 mne bolo stale na odpadnutie,tocenie hlavy,slabost,sucho v ustach a uz ani neviem co.skratka bolo to strasne ja som si myslele ze je uz konciec.Prislo to na mna tak ze raz som odpadla ,muz volal zachranku a povedali mi ze som bola dehydrovana.Aodvtedy sa to zac alo,bala som sa ist aj na ulicu.

janka1012
14. mar 2014

@timino Trpis na uzkost?Coho si sa bala?Ze odpadnes znova?

timino
14. mar 2014

@janka1012 ano bala som za ze zase odpadnem,ano trpim na uzkost

lenka00
14. mar 2014

@janka1012 ahojky, my uz jsme si take spolu o tom psaly...ale stejne si nemuzu pomoci, mas urcite pravdu s tim myslenim, ale nerouhala bych se..ja se lecim podruhe a poprve jsem si taky rikala, ze to nepotrebuji, ze to je jen berlicka a to jak se mi to projevilo podruhe me dostalo totalne na kolena a psat tady o tom, ze to je jen berlicka a ze to dela jen zlo bych si ted po sve zkusenosti nedovolila...psychoterapie je urcite dobra, ale az se clovek dostane z toho nejhorsiho,prirovnala bych to k akutni bolesti zad, potrebujes nutne leky, popr. injekce na zklidneni bolesti a uvolneni a vubec nejsou dobre rehabilitace, masaze...k tem se prechazi, kdyz ta akutni faze prejde, pak ma velky smysl cviceni, masaze...a tak bych to videla i s depresi a uzkosti...a prijde mi neadekvatni tady psat o skodlivosti leku...zacnu tady psat o tom jak leky na bolest zad jsou skodlive, ze to je jen berlicka, nekdo si to tady cte a breci doma bolesti, je vystraseny, tak si teda radeji nic nevezme a pritom kdyby si zasel na pohotovost dali by mu leky a pak by poctive cvicil, jiste by dosel dal, nez se to snazil zvladnout sam silou sve vule a pozitivnim myslenim...

janka1012
14. mar 2014

@timino strach je svina,ale da sa mu celit...ked som bola dieta,tak som sa strasne bala chodit vonku po tme.Jedneho dna som si proste povedala,ze ja sa tmy nebojim,prave naopak mam ju rada.K tomu som si predstavila ze je svetlo a uz sa mi to take strasidelne nezdalo...Od toho dna som sa tmy nebala a dnes chodim behat aj o deviatej vecer,aj ked si nevidim na dva kroky 🙂 Chcela som tym len povedat,ze je to vsetko v hlave,treba to zmenit,musis sa ukludnovat ty sama a nie sa strasit,ze co vsetko sa mi moze stat.Musis si v duchu vraviet,neboj tebe sa nic nestane ,a keby aj,urcite by ti niekto pomohol...
Moja sestra mala to iste co ty...Bala sa ze umrie,pretoze jej raz prislo zle.Potom sa bala uz aj do obchodu chodit,v izbe byt sama,proste sa bala ze umrie.Terazma dieta a ma ine starosti,prestala krmit svoj stach,pretoze na to neostal cas a tak aj zabudla ze sa vobec niekedy bala,.Nieje sice uplne fit,ale smrti sa uz neboji...
Ja mam tiez uzkost a ked sa niecoho bojim,vrham sa do toho uz len preto,pretoze ja svoj stach krmit nechcem,musim mu ukazat ze nema pravdu a ze nic zle mi nehrozi...Takze nema sancu.Ked ma aj napadne nejaka myslienky co ked,tak si odpoviem asi takym stylom,ze a koho by to zaujimalo,niesi jedina atd a to mi dost pomaha... 😉
Moju kamaratku prepadli v praci a okradli,rozbili hlavu a skoncila v nemocnici.Najprv sa bala chodit sama do prace,cim viacej sa nad tym zamyslala ,tym viacej sa bala.Potom sa bala uz aj chodit po tme,potom uz aj cez den a nakoniec sa bala byt sama doma... Brala benzodiazepany ,teraz uz je cerstva mamicka a prestala to riesit,pretoze nemala na to cas a zabudla...Myslim si,ze nie uplne,urcite sa este boji,no prestala krmit svoj strach,takze ju nijak neobmedzuje v beznom zivote...
Clovek sa stale bude bat,pokial nezisti ze mu nic nehrozi...A to sa nedozvie pokial sa nebude vystavovat situaiam ktorych sa boji...

bronka13
14. mar 2014

@lenka00 ked si skoncila s prvpu liecbou tak kedy sa ti to poyom znova objavilo ??

timino
14. mar 2014

@janka1012velmi pokne si to napisala,lenze strach je niekedy silnejsi nez ja,ale aj tak dakujem

janka1012
14. mar 2014

@lenka00 Mas pravdu,pokial je na tom clovek naozaj zle,tie lieky su asi na mieste.Ja len vravim,ze nedokazu zbavit uzkosti,depresie,oni neliecia...Teda aspon na mna potom nezaberaju 🙂 Pretoze uzkost stale mam,len som si nasla sposob ako ju zvladam...Presne ako si napisala,tak s tym suhlasim,ked je velmi zle ,brat ale potom sa velmi snazit,pretoze ostatne je na tebe a v tom ti uz lieky nepomozu.Pre ich vedlajsie ucinky a ,moznu zavyslost by som ich nechcela teda jest cely zivot.Mne asi najviac co mi kedy pomohol,bol frontin.Uzivala som ho asi mesiac a velmi mi pomohol.no na dlhodobe uzivanie sa clovek stava zavyslim a tiez neodsrani uzkost a nevylieci depresiu.
A ko sa inak mas?Pokrocila si?

janka1012
14. mar 2014

@timino Na to mas tie lieky,aby si prekonala ten strach a potom by si uz mala aj bez nich.Staci mozno,ze zatial veris,aj to je lepsie ako nic 😉 Ak ti to pomoze,niesi prva ani jedina co sa boji ze sa jej nieco stane a zatial su vsetky tu 😉 Nieje to realne,nemozes tomu verit,ved umriet moze kazdy ked len prejde cez cestu a trapis sa tym a rozmyslat nad tym je hlupost...Skus pracovat s myslienkami a skus sa presvedcit,ze su len zbytocne paranoidne.Skusaj to!!Nestras to male dieta v tebe,ale dodaj mu odvahu 😉 Ja viem,ze ten strach je silny,no pokial sa budes snazit,bude slabnut a ty mu budes davat stale dokazi,ze nieje sa coho bat.Ak ti aj pride zle,skusis to nabuduce

annieella
14. mar 2014

@lenka00 Prožíváme-li velké zklamání a žal, je jeden lék, který má spolehlivý účinek, pokud se podává opatrně a důsledně: Vyjít ze sebe a pomoci druhému. "Zachraň něčí duši, a ona zachrání tvoji."

kachita
14. mar 2014

@esselte Ja sa nemam uplne v pohode, ale je to ovela ovela lepsie. Nemozem sa stazovat, ba naopak 🙂

bronka13
14. mar 2014

@janka1012 velmi suhladim s vojim nazorom ja beriem AD zoloft 100 uz nieco cez dva mesiace ale do pol roka to chcem urcite dat cele fuc nemienim byt na liekoch ako si napisala ma to milion vedlajsich ucinkov bieva ma brucho hlava som taka nie ako ja uplne a unavena bia ma oci a mam v nich tlaky...to su tie vedlajsie ucinky a ovela viac by som o chcela vyriesit psichoterapiou na ktoru zacinam chodot..kolko si ty brala AD ??

lenka00
14. mar 2014

@bronka13 ja byla bez leku neco pres pul roku, ale prestala jsem je brat ze dne na den, protoze jsem zjistila, ze jsem tehotna a to tehotenstvi je dost silna hormonalni boure, takze se mi to znovu objevilo...moje dr. rikala, ze to u me aasi pravdepodobne souvisi s hormony...prvni lecba nastala po mem prvnim porodu, ale tezko rict...kazdopadne jsem rada, ze leky existuji i presto, ze nejsou bez NU...ale urcite je dobre, hledat i jine cesty, ale neni vsechn jen cernobile...
@janka1012 no, ja jsem na tom urcite o mnoho lepe, ale prala bych si rict, ze uz jsem v remisi, ale bohuzel jeste mi neni uplne oki, jeste stale jako na houpacce, ale snazim se sportovat, jist zdrave, vitaminy, prochazky atd. uz tohle vsecho jde a za to jsem vdecna 😉

danielagabriela
14. mar 2014

@janka1012 ahoj no urcite suhlasim s tebou, ze lieky nevyriesia problem, to musime same, ale zase na zaciatok. To niekedy inak ani nejde, pretoze sa clovek v niektorych situaciach nedokaze jednoducho premoct...
Urcite kazda z nas nechce brat lieky dozivotne a snazime sa, aby sme ich btali co najkratsie🙂
Ja som uz tiez objednana aj na psychoterapiu a to slniecko tiez vela pomaha, sa cloveku nechce len tak lenosit, ale urcite ist von...,